Do verslag. |io is, volgens dr. Sefrrea-1 d!or, iexnand ran kolossalen lichaams bouw geweest. Hij woog niet minder dan 220 pond. De le bekl. verklaart dat zij den 7en Sept. met Weber op den Amersfoort- schén straatweg vriendschappelijk hadden gesproken en middelerwijl met het geheele gezelschap niet 5 woon wagens voor ongeveer 6 7 gulden je never hebben opgedronken. In een her berg werd daarna tusschen eenige mannen cn een paar vrouwen waaron der ook de verslagene, Weber, het dron keman sfeest voortgezet. Weber moet dientengevolge woest geworden zijn en Heeft verschillenden der aanwezigen mishandeld en uit de deur geworpen. Buiten de heirberg (is Weber een woon wagen binnengedrongen en kwam er met een mes en geweer dreigend uit en sloeg zelfs den len bekl. met het geweer op het hoofd. Bij de daarop ge volgde vechtpartij kreeg de verslagene een slag van den len bekl. op den lin kerarm en schijnt daarna gevallen. De 2e bekl. bekent 2 maal den ver slagene met een mes gestoken te heb ben in de herberg toen deze zoo woest optrad. Hij zelf was in de herberg ook in de hand gestoken en later hooren- de schieten vloog hij naar buiten, ont moette Weber met eenlig voorwerp waarmede hij dreigde en weet niet ze ker of hij hem toen gestoken heeft Zijn medebeklaagde ontwrong Weber het geweer en sloeg hem daarmede waarop de verslagene viel. De verklaringen van den off. v. gez, den heer Giese stemmen met die van dr. Schreuder overeen. De groote bloed uitstortingen in het hartzakje moeten het gevolg zijn van uiterlijk geweld. Ook deze deskundige neemt niet de mogelijkheid aan dat door een val op eenig hard voorwerp de bloeduitstor tingen in het hartzakje zijn voorgeko- komen. Eisch tegen den eersten be klaagde 6 tegen den tweeden 4 maan den gevangenisstraf. a Voor de rechtbank te Zwolle stond Donderdag terecht de klerk-telegrafist Kramer aldaar. Hem werd ten laste gelegd, dat door zijn onachtzaamheid op 6 November jl. in de nabijheid van het station Zwolle een botsing plaats had tusschen trein 1060 H. Spoor en 543 van de C. S. M., beide komende van Hattem. De officier van justitie vroeg 6 weken gevangenisstraf. Kerknieuws. Uit Rome wordt aan het Centrum ge meld, dat de heer Tarnassi van zijn jongste ziekte aanmerkelijk begint te herstellen ,en dezer dagen een lange- ren wandelrit maakte. Men hoopt dat hij vóór 1 Januari genoegzaam zal her steld zijn, om tot nuntius in Munchen te kunnen worden benoemd. Letteren en Kunst. Naar de Pefersburgsche correspondent van de N. R. Ct. meldt, zal Willem Kes te Moskou in den grooten vasten tijd de uitvoering van eenige Wagner- werken dirigeeren. Uit Duitschland komen daartoe verschillende goede krachten, zoodat men op een goed Duitsch opera-gezelschap kan reke nen. Van het album ,,de Nederlandische Handel en Nijverheid in woord en beeld", opgedragen aan Z. K. H. den Prins der Nederlanden. Hertog van Mecklenburg, is een exemplaar Z. K. H .aangeboden en mocht de uitgever vernemen, „dat dit album met belang stelling door Z. K. H. is ontvangen." Leger en Vloot. Met ingang van 1 Januari a.s.: de inspecteur van administratie bij de zeemacht, J. J. van Diemen, op zijn verzoek, op pensioen gesteld en het bedrag van het pensioen bepaald op f 3000 'sjaars; bij de zeemacht bevor derd: tot inspecteur van administratie de officier van administratie der 1ste klasse D. G. Krol van der Hoek, en tot officier van administratie der 1ste klasse, de officier van administratie der 2de klasse J. M. Langlois van den Bergh. Aan den luitenant ter zee der 2de klasse bij de Kon. Ned, Marine-reser ve H. M. Barel, met 1 Januari 1902, op ztijn verzoekeervol ontslag verleend uit den dienst. Met ingang van 16 Dec. a.s.: aan den officier van gezondheid der 1ste klasse bij de zeemacht dr. G. van Eys- selsteyn vergunning verleend tot het waarnemen van eene betrekking bui ten liet zeewezen voor den tijd van één jaar, onder stilstand van nonacti- viteitstraktement en zonder opklim ming in de ranglijst; bevorderd tot of ficier van gezondheid der 1ste klasse hij de zeemacht de officier van gezond heid der 2de klasse F. M. R. Schmitz. De le.-luit. H. C. C. Clockener Brousson, van het 6e reg. inf., is voor den militairen dienst lichamelijk on geschikt bevonden en zal, in verband daarmede, den dienst binnenkort met pensioen verlaten. De adelborsten van het Kon. Insti tuut voor de marine krijgen bij hunne uitrusting een manteltje (zg. cape). Er heeft zich een comité gevormd, onder voorzitterschap van den gep. kapitein ter zee B. de Groot, en be staande uit de heeren P. Heyning, gep. kap dein ter zee, secretaris; D. Matak Fontein, gep. dir. officier van gez., J. F. van Gelsdorp. gep. officier v. adm. le kl., en A. L. Koops, kapitein-kwar tiermeester bij het korps mariniers, ten doel hebbende propaganda te ma ten" voor het oprichten onder actieve, gepensionnec-rde en eervol ontslagen marine-officieren van een vereeniging, welker hoofddoel zal zijn: lo. het verleenen vau eerste, dade lijke hulp bij overlijden van een der leden; 2o. het verleenen van tijdelijken steun aan hun weduwen; 3. het verleenen van bijstand aan jeugdige gepensionneerde of tijdelijk gepensionneerde leden; 4o. het voorstaan en behartigen van de stoffelijke belangen der gehuwde en ongehuwde loden, als daartoe bij zondere aanleiding bestaat. Gemengd Nieuws. M'litair sciiandaal. De hoofdschuldige in het pas te Na pels aan liet licht gekomen militaire schandaal, dat meer dan twee hon derd Italiaansche dienstplichtigen in de gelegenheid heeft gesteld zich we derrechtelijk aan den krijgsdienst te onttrekken, de tandarts Nazario Cola- neri, is te Bazel aangehouden. Ofschoon Colaneri onder een aange nomen naam te Bazel vertoefde, viel het deZwitsersche politie niet moeie- lijk. dank zij in zijn bagage gevonden papieren, zijn identiteit vast te stel len. De araregeteafcige vervoeging vam het werkwoord! cdviliseerem:. (Naar die Chinieesehe spraakkunst dier zei> deliimgen). „Ik civiliseer; g"ij> niQemiWnrbesl'aig; hij' confiskeert; wij makern buit; ei) rooft; zjj plumdeireni.tuiK.j Farntim en Bailey- Uit gepubliceerde cijfers blijkt, dat de onderneming van 11 November 1900 tot 17 November 1901 69.395 pcL st. zui vere winst heeft gemaakt, terwijl van het vorige jaar nog een winstcijfer te boek stond van 11,750 pd. sL; dat is dus op de geheele' Europeesche reis tot heden in Parijs een winstcijfer van ongeveer een millioen gulden. Aanwending van liet waterval in Frankrijk. In de „Illustration" komt voor een belangwekkende mededeeling over het arbeidsvermogen dat in Frankrijk aan de daar aanwezige watervallen is te ontleenen. Men telt in dat rijk o,p de niet bevaarbare rivieren niet minder dan 48.860 watervallen, waarvan door ongeveer 46.000 inrichtingen voor ver schillende industrieel© doeleinden bruik wordt gemaakt, en een totaal arbeidsvermogen vertegenwoordigen de van 489.000 stoompaardekrachten. Deze inrichtingen bestaan in hoofd zaak uit molens en houtzagerijen, doch de krachtigste inrichtingen wer ken voor de voortbrenging van electri- citeit. Alle Fransche departementen bezitten hydraulische inrichtingen; de meesten echter worden aangetrof fen in Puy de Dome, Finistère, Basses Pyrénées, Cotes du Nord, Haute Loire Isère en Vosges, die elk ongeveer een duizendtal hebben. Op de bevaarbare rivieren en kana len telt men veel minder hydraulische inrichtingen, niet meer dan 1500 met een vermogen van 86.000 paarden krachten, doch men heeft er zeer be langrijke onder, zooals die op de Rho ne, waar men er een vindt met een vermogen van 1500 paardenkrachten, die deze energie langs electrischen weg verstrekt aan een groot aantal ateliers. Totaal benuttigt men tegenwoordig in Frankrijk een hydraulisch vermo gen van 575.000 paardenkrachten, ver- deeld over 48.000 inrichtingen. Intus- schen is men er nog zeer ver van af het cijfer te bereiken dat in dit opzicht door de stoommachines wordt verte genwoordigd, daar dht volgens de laat ste statistische opgaven niet minder dan 6.780.000 paardenkrachten aan wijst, doch men behoort daarbij in aanmerking te nemen, dat de toepas sing der hydraulische beweegkracht voor de groote industrie en in het bij zonder hare overbrenging in electri sche energie, van zeer recenten datom is, terwijl een voortdurende vooruit gang op dat gebied valt waar te ne men. Dat men in dit opzicht niet voor spoedige uitputting der aanwezige be weegkracht behoeft te vreezen, bewij zen de onderstaande cijfers. Volgens betrouwbare ramingen, schat men dat de Alpenstreek.liggende tusschen de zee, de Rhone en de grens een rijkdom aan watervallen vertegen woordigt waaraan 3 millioen stoom paardekrachten zijn te ontleenen bij den laagsten waterstand, en 5 millioen gedurende 8 tot 9 maanden van het jaar. Deze streek alleen zou dus reeds ongeveer do helft van het arbeidsver mogen kunnen verschaffen dat thans door de steenkolen w'ordt geleverd, terwijl voor verschillende andere dee- len van Frankrijk dergelijke bereke ningen zijn te maken. Onder een hevïR onweer en een sneeuwsto/rm is de bliksem in geslagen in het café Bernez bij Epinal, dat 1300 meter ruim hoog in de bergen ligt. De eigenaar van het hotelletje werd gewond en zijn vrouw en kinde ren kregen ernstige kwetsuren. De her bergier had zeven uur nooctig om af te dalen naar eene plaats, vanwaar hij hulp kon verkrijgen, doch eene poging van 25 soldaten om de herberg te berei. ken, moest door het noodweer worden opgegeven, 's Nachts om twee uur moesten de mannen weer onverrichter- zake naar huis torugkeeren. De gen darmerie uit een naburig plaatsje deed nog een poging, doch kon evenmin liet doel berdlken. De steker te Kiel blijft de geheele stad in span ning honden, omdat hij maar steeds weet te ontsnappen, Zondagen Maan dag is hij stil geweest, maar Dinsdag avond heeft een werkman die van de werf kwam, van een goed gekleed heer vier steken in den arm gekregen. Voor de verwonde goed wlist wat er gebeur de, was zijn aanrander verdwenen. Hij valt tegenwoordig Ook mannen aan, omdat hij gemerkt heeft dat er als vrouwen verkleede speuragenten op hem loeren. Een ücjooi Oostersch land. De ruacterimg van' die hoofdstad; vaai Algerië, bet seJiiildterachjfjig geleegn Algiers ,miet die witte huizen tus schen pateen op de berghol liingen aan zee gelegen, is op zichzelf een onvergetelijk oogenblik. Tusschen 't blauw dier golven en 't blauw van dien hemel ziet men daar een panorama, dial, hoe dikwijls reeds beschreven en afgebeeld;, nooit zijn bekoorlijkheid! verliest en altijd' weer een dliepen indruk maakt op ieder, dlie het voor het eerst aan schouwt. Oostersch is de aanblik van Al giers echt oostersch! De steile stra ten naa/r die Kasbah of vesting; de teêre. slanke minarets, de gekoepel- de moskeeën en drukke bazars ge ven een uitheemsch aanzien aan de plaats; maar de drukte in enkele stadsgedeelten Nan deze Fransche kolon/ie herinnert, steak aan Euro pa, zelfs te midden, van de helle oostiersobe kleuren Tegenwoordig d eot die „Agence des Voyages éconotmiquies", vain Pa ri is uit. reizen van een maand naar Algenië en Tunas en laat daarbij het interessantste van die streken aan de toeristen znen. Er worden veel riitoeiren ^emaakt in die mooie stre ken langs de zee, dlie aan de Cor- nïchie tusschen Marseille en Nice herinneren en verder staan Bougie, Conetantime, Biskra, Bonii, Tunis, Soesa. Kairoean en, Bizerta op het prosramma met al de antieke en wodeirne kijkjes tusschen ruïnen, in tuinen en. in zonderlinitre ooster- sche> interieurs, die de toeristen ruimschoots schadeloos stielten. voor de ongeveer f 600, waarop zulk een reis beslag legt. Op dien Uitkijk. KroniDesciub. De toebereidselen voor de kroning van koning Eclward; VII hebben te Londen een nieuw soort clubs doen ontstaan. Deze vexeenigingen heeten kroningsclubs en garandeeren 'ieder lid tegen wekelijksche contributie van 30 cents een compleet gala-costuum voor den dag der kroning. Vrouwen worden eveneens toegelaten in deze clubs. IJsongeiuk. Terwijl eenige personen op de Otta wa, in Canada, aan het schaatser ij den waren .brak plotseling het ijs. De doch ter van den Camadeeschen minister voor de spoorwegen en een hoogge plaatst ambtenaar aan het departe ment van openbare werken kwamen om het leven. Op de Donderdag te Hoofddorp ge houden Graan- en Zaadrmarkt werd verhandeld: Roode wintertarwe f 6.757.10; Witte tarwe f 7—f 7.50; Rogge f 4.75—/5.10 Haver f 7.50-3.00; Chevahersgerst f 5.10/5.40; Wintergerst 4.40—1 4.75; Duivenboonen f 7.508.00; Roode dui- venboonen f 7.00-7.30; Paardenboo- nen j 6.60—7.00; Bruine boonen f 6.50-- 7.25; Groene erwten f 8.25 voetstoots, f 9.25 op kook; Kanariezaad f 6.25— 6.75; Karweizaad 10.75—11.00 per 50 Kg. inclusief. Halfwee. De gladheid van den weg kostte den landbouwer Verbart uit den Houtrak- polder een paard; op het hellende ge deelte van den Rijksstraatweg nog niet met zand bestrooid, viel het dier en brak een poot, zoodat het moest worden afgemaakt op de plaats waar het lag. Vervolg Stadsijieuws. A. s. M a a n d' a g zal voorde leden dJeir afd. Haarlem van dien R. K. Volk- and als spreker optre den de wc.verwaarde heer Schea berJiing .pastoor (je Vogelenzang. Sedert de quaesüie, die voor een half jaar in deze af deeding gerezen is, is geen geestelijke als spreker opgieitiredlen. Dat dit niu hel geval is is een bewijs, dat de onaamgie- name quaestiie haar einde begint te naderen. Examen. 12 December. Vrije- en ordeoefeningen der gymnastiek. Ge ëxamineerd 6 candidaten. Geslaagd de dames C. H. Rubens; L. M. D. Rueter. H. G. Schalier, C. Schnetlage, allen van Amsterdam. In denNederlaodschenadel verheven met de predicaten van jonk heer en jonkvrouw George Henricus van Suchtelem te Haarlem, met al zijne wettige zoo mannelijke als vrouwe lijke afstammelingen. Politie. Door den. burgemeester zijn benoemd tot inspecteur van poli tie C. F. Kempers thans adj. inspec teur, en tot adjunct inspecteur van po litie J. H. van den Broeke, thans tijde lijk als zoodanig werkzaam. Haarleinsche Voetbalbond. Na de bestuursvergadering van den Haarl. Voetbalbond, waarin met al- gemeene stemmen de wedstrijden Ken- nemerland I H. F. C. II en Oranje H. F. C. II ongeldig zijn verklaard, op grond van het meespelen van leden uit het 8dè elftal voor H. F. C. II; is ge bleken, dat drit geoorloofd was en in dien geest een desbetreffende vraag van H. F. C. had beantwoord. Dit, en het feit dat de reglementsbepalingen die hierover handelen, onduidelijk ge steld: en met elkaar in strijd zijn, deed de algemeene vergadering van genoem den bond met meerderheid van 1 stem besluiten, de ongeldigheidsverklaring te vernietigen. Verder werd besloten, dit jaar de eenmaal aangenomen uit legging van het reglement te blijven volgen en werd aan het bestuur opge dragen tegen de volgende algemeene vergadering de roglements-bepallngen te herzien, in dier voege, dat twee elf tallen van één vereeniging. spelende in dezelfde competitie, zullen worden beschouwd als op zich zelf staande clubs. Donderda g-a vond hield de heer J. Wildschut in een cursus vergadering van de afd. Haarlem van den Timmerliedenbond in het geheel onthouders-café van den heer Reinal da een voordracht over: ..De encycliek Rerum Novarum in verband met de ar beidersbeweging. Van de trap gevallen. Donderdag-avond had mej. Joh. Veen, een reeds zeer bejaarde dame, woon achtig Ged. Oudegracht, het ongeluk van die trap te vallen, met het noodlot tig gevolg, dat de dood onmiddellijk intrad. Heden ontvingen w ij het verslag der vereeniging" „Weten en Werken" over 1900/1901. dat wij mor gen in zijn geheel opnemen. Thans ontleenen wij eraan dat de kas sluit met een nadeelig saldo van f 185.855. Inplaats van Dr. E. van der Ven werd als bestuurslid gekozen de heer J. B. A. Saeijs. Gevonden Voorwerpen; Een portemonnaie; een geelharig hondje; vijf ploegschaven. Gisterenmiddag omstreek g 5 uur is een wagen van de Electrische tram in de Ostadestraat uit de rails geloopen, vermoedelijk doordat een steen in de rails was gelegd. De tram had daardoor een kwartier uur vertraging. Ongelukken kwamen niet voor. Tegen een persoon is P r o- ces-verbaal opgemaakt, omdat hij op het Wilsonsplein met een bal een glas ruit heeft ingeworpen. Uit de Omstreken. Beverwijk. Aan den heer J. de Lange alhier is op verzoek eervol ontslag verleend als notaris. Haarlemmermeer. Ds. Klein Wassink te Leimuidcft. :s beroepen naar de Ned. Herv. gemeen te te Haamstede. Schooljonger sbij ie posterijen De post-aiitorttoitemi te Berlijn hebben, tot die directeuren: dier hoo gere burgerscholen, aldaar een romet- eohrijvieni genic-M, waarin: wordlt verzocht hun ^ohohieuieni toe te- staan behulpzaam: te za'jm bij het sortee- reoT van brieven' op die postkantoren in die idlrukke diagen voor Kerstmis. Vervolg Nieuwstijdingen. Tweede Kamer. Men seint ons udt Den Haag. „De beraadslaging over het hoofd stuk bininienlandische zaken werd heden voortgezet met eeme f^ach- tenwissieliing over het midldielbaar ambatc-htsondierwijs. De heer Melchers djrong m zake het Ramies lidmaatschap van den heer Terlaan aan. op eene wettelijke negeldnig. Acad. Examens. Groningen. Bevordiemd tot arts die teer K. Klein, candl.-arts, geb. te Adiuard. Geslaagd; voor het doet. examen geneesk. die heer J. A. ae Vries Reilingh. Leiden. Geslaafd, voor het dooto- raai exairwm in dte f sphannen die heer W. M. G. Schur OancB. Thed. 2 de hear F. A. Visser. Moord te Amsterdam. In de Dubbele Buurt te Amsterdam Is een moord gepleerd. Donderdes- avond heelt men in perceel 5* de be- woonster, de wed. W. Dijxhoorn met steken in hals en borst vermoord op den grond gevonden. De verslagene las in nachtgewaad au met een kussen over het hoofd. Diefstal is vermoedelijk de oorzaak der misdaad geweest, althans alle kasten e. d. wa ren opengebroken en het geld dat in huis geweest mocht rijn. verdwenen. De justitie heeft den geheelen nacht een onderzoek ingesteld. De keuken deur toegang gevende tot den tum stond open. zoodat de moordenaar langs dien weg het huis heelt verlaten. Aangezien sedert Woensdagmiddag vijl uur aan de wonfing der weduwe geen gehoor werd gekregen, is de mis daad vermoedelijk reeds voor dat uur gepleegd. Benoemd bij het 6e regiment infan terie, tot luitenant kolonel, de majoor A g! van Tricht, van het korps. Belast met het hevel over een door den min'ister van oorlog aan t« wijzen bataljon, bij het 2e regiment, de ka pitein jhr. L. C. van den Brandeler. van het regiment grenadiers en jagers. Eervol ontslag verleend, met ingang van 1 Januari op zijn verzoek aan den majoor der geitie A. J. Doorman, ad judant van den minister van oorlog; tevens is de heer A. J. Doorman be noemd tot referendaris hij het Depar- ment van Oorlog, en aangewezen als hoofd van de Ille afdeeling van het Departement van Oorlog. Ziekte-verzekering. Naar aanleiding van de mededeeling der Regeering in de onlangs versche nen Memorie van Antwoord op het le Hoofdstuk der Staatsbegrooting dat „een voorstel van. wet tot verzekering tegen de gevolgen van ziekte reeds in bewerkin" is," is door het. bestuur der Vereeniging van Nederl. werkgevers tot hare leden een schrijven gericht, waarin er de aandacht op wordt ge vestigd dat de Regeering metterdaad voornemens is het vraagstuk der wet telijke ziekte-verzekering spoedig tot eene oplossing te hrengen. hetwelk blijkt uit het feit, dat zij reeds nu door tusschenkomst der arbeids-inspecteurs een onderzoek doet instellen naar de. in verschillende ondernemingen be staande voorzieningen ter zake van ziekte der werklieden. Het bestuur heeft daarom gemeend dat het alles zins gewenscht zou zijn een zoodanig onderzoek tot den kring van de leden der Vereeniging beperkt, ook door het bureau der Vereeniging te doen instel len, opdat aan alle belangstellenden zou blijken in hoeverre en op welke wijze reeds nu door particulier initia tief in de behoefte aan voorzieningen in geval van ziekte is tegemoet geko men en op welke wijze eene wettelij ke regeling zich daarbij zal moeten aansluiten. Totdat doel is 'n vragenlijst ter invulling bij het schrijven gevoegd. (N. R. CL). De wereli gaat achteruit. In een Duitsch boekje, getiteld: „Van de groene tafel te Monte-Carlo", uit gegeven te Weenen. wordt geklaagd dat het spel in het Casino van Monaco in alle opzichten veel verloren heeft van zijn... „oorspronkelijke noblesse". De schrijver, Victor Silherer. een be kend Weener sportsman, beklaagt er zich namelijk over, dat de croupiers 't den spelers zeer lastig maken, door hun, als ze winnen, fooien af te bede len. En wanneer de speler daar geen ooren naar heeft dan wordt hij uitge lokt tot ruziemaken, waarna de zaal- politie hem buiten de deur zeL Vroeger, ondeT den ouden Blanc, ging het met het plunderen van de bezoekers veel netter toe,, klaagt de schrijver. Burgerlijke Stand. Bevallen: 10 Dec. B. van der Put- benEndleman, z.; E. KoksOud&- hoora, z.; 11. C. KuijifcTanger- mann, z.; 12, N. KloosKaarsgaren, d.; C. Zwaanswij'k— Klpperman, z.; S. J. WillemseVan Kaipel, z.; C. P. J. M. CoeberghSchippers, d.; 13. T. F. C. de BruijnVan Schoo- tein, z.; 13. J. In dern HaakKlijm- zoon, d.; M. A. Ox&emerKockel- koiriem, z. Overlieden: 12 Dec. J. J. Pepeir, 3 m., z., Rijrjstiraat; C. E. van Bmi- ringenr—Belaart, 73 j., Jansstr.; A. A. M. vain Dijk, 30 j., Hazepatea^- laan; J. Veen, 80 j., Gedi. Oudie Gracht; 13. A. M. Di-nksen., 22 j., Kl. Houftetiraat. Wetenschap. Pastilles Poncelet. Zijm die „pasttilias Ponoeiliab" mit- tdig of schadelijk? Op dieze vraag antwoordt het ,,Mbl. t. dl. Kwakzalverij": Het ondieraoek van onize leden, de heareui J. C. van der Haret J. Jz. en H. Sijfttsemia, heeft aangetoond de aanwezigheid van ahloorzaare-pot- asohem ipecacuanha, terwijl eir veel waarschi jauli j'khatd! docih geen ze kerheid was voor liet voorhan den zijn van codeïne. Wanneer wij deze laatste stof, een sibeirk vergiif, nu zelfs buiten bespreking laten, dlan zijn nog de twee ander stof ben, trouwens zeer oude, bekende geneesmiddelen, geenszins als zoo onschadelijk te beschouwen ,diat het geregeld ge bruik daarvan aan iedereen kan worden aanbevolen. En dan nog wed ook aan kinderen. Integendeel: een geregeld! gebruik van ipecacuan ha een sterk braakmiddel kan voor sommige lijders (en juist o. a. voor die lijders, aan wie Ponoalet hulp belooft), zelfs al is de hoeveel- heid zeer gering, hoogst ernstige gevolgen na zich sloepen., en ook die ohloorzuire-potasoh maig sil-echts met groote voorzichtigheid inwendig worden gebruikt; reeds dikwijls heeft het onoordeelkundig innemen van dieze Laatste stof dien dood1 ver oorzaakt. Tegenover al dieze nadeelen brie den die Pastilles Poncelet geen en kel voordeel'. Toegegeven dat de beetanddeedon daarvan enkele ma len inderdaad heilzaam kunnen werken' bij sommige gevallen van verkoudheid, keelpijn of zoo iets, dan ka nmen d'ie bestanddeelen, in elke gewenscht hoeveelheid1, even goed bij iedeaen apotheker hier te lande krijgen .en zeker niet duur den!. Telegrammen. BOTHA, DE WET EN DE LA REY. LONDEN, 13 Dec. (R.O De „Stan dard" verneemt van Dinsdag uit Pre toria, dat een strijdmacht onder bevel van Louis Botha in Oostelijk Trans vaal opnieuw uiteengedreven is. 700 man onder persoonlijk hevel van den Boeren- opperbevelhebber bevinden zich in stelling ten zuidwesten van Amsterdam: kleinere commando's zijn rer/.ameld langs de Steenkoolspruit naar het zuiden tot Groot Olifantsri- vierstation aan den Delagoaspoorweg; de rest is zonder samenhang ver spreid. Het commando onder De Wet be staat eveneens uit verschillende afdee- lingen. De Wet zelf hield ongeveer 700 man bij zich; het overblijvende deel van zijn strijdmacht kwam in voe ling met Delary. De laatstgenoemde commandanten, en een aantal hunner manschappen, hielden een bespreking in het Lichten berg-district, ten einde den toestand te bespreken. Sommigen raadden aan zich over te geven, w anneer de Engel- sche regeering op zich wilde nemen de boerderijen te herbouwen. Delarey antwoordde, dat de Engelschen slechts onvoorwaardelijke overgave wildeli aannemen. De bijeenkomst werd op geheven zonder dat een beslissing was genomen; verwacht wordt, dat een nieuwe bijeenkomst binnenkort zal worden gehouden. RAND STOCK EXCHANGE. LONDEN, 13 Dec. (R. O De „Stan dard" verneemt uit Durban, dat de „Pietermaritzburg Times" vermeldt, dat de Rand Stock Exchange deiriTn Januari heropend wordt, en dat de ar- beidsmoeilijkheden met de Portugee- zen geregeld zijn. GEVECHTEN. PRETORIA. 12 Dec. (R.O.) Een ster ke macht Boeren slaagde er gisteren avond niet in. den spoorweg over te steken ten werien van Wonderfontein. ZEERUST. 5 Dec. (R. O.) GLsteren viel generaal Viljoen met 200 Boeren het inlandsclie statlion Linokana aan; de Boeren werden teruggedreven met een verlies van zeven dood^n en ge wonden. KROONSTAD, 11 Dec. (R. O.) Tach tig man van het politiecorps namen na een nachtelijken inarsch 11 Boeren gevangen en maakten een aantal wa penen en vee bij Bothaville buit. Op den terugweg werden de politiesolda- ten aangevallen door een sterkere macht van de Boeren. De Engelsche braken ei* door heen. doch lieten de gevangenen em bulit achter. ARGENTINIë EN CHILI. BUENOS-AYRES. 12 Dec. (R. O.) Een regeeringsbesluit roept tegen den lsten Januari zestig duizend man van de reserve onder de Nvapenen. Officieele Berichten. De BURGEMEESTER van HaaiicD' maakt bekend: dat belanghebbenden, hunne aan vragen, ter bekoming van buitengewo ne machtigingen tot het schieteu van schadelijk gedierte, door zijne tus schenkomst aan den heer Commissaris der Koningin in deze provincie zullen behooren in te zenden, en dat model len voor die aanvragen kosteloos ter gemeente-secretarie verkrijgbaar zijn. Haarlem, 13 December 1901. Burgemeester voornoemd, BOREEL. Familieberichten. Gehuwd: L. Heijermans met J. B. Filnx9ki. Amsterdam. 11 Dec. J. Bolt met B. P. Frijling Groningen. 12. E. M. C. Rupe met C. A. W. van Laer. Am sterdam. E. K. J. Scheltoma met K. Cor. net. Amsterdam. E. van Hall met A. P. T. Kalff. Amsterdam. N. Drijver mot A. M. H. Jansen. Amsterdam. F. C. Geselschap, wedr. van A. J. A. van Westerbeeck van detr Horst met M. van Beek. Amsterdam. Bevallen: 11 Dec. G. OlijBakker, d. Stompetoren. SmitGreidanus. Bre da. 12. C. R. Fock van Coppenaal Putscher, z. Suriname Uyt den Bo gaardGleichman z. Hilversum. Overleden: 2 Nov. K. D. Punter jm. 13 m. Malang. 9 Dec. P. H. F. Buijten- huis, 43 j. Loosduinen. 10. S. F. 11. Ko- blensNigeinan, 70 j. Amsterdam. L. J. Reerink 67 j. Amsterdam. 11. J. J. Dekkers, 66 j. Domburg. F. Jonkheer 78 j. J. Vrolijkde Greef 40 j. Der Haag. Faiilissem enten. Uitgesproken: Dordrecht, 11 December. Adam Din- geman Krooseklaas, koopman in hoe den en petten, te Dordrecht. Rechter commissaris: mr. G. Ribbius. 's-Gravenhage, 10 December, lien- drik Sluyter, zadelmaker en behanger te Zwammerdam. Rechter-commissa- ris: mr. H. A. van Rees. G. A. Hendriks, caféhouder te 's-Gravenhage. Rechter -commissaris: jhr. mr. R. O. van Holthe tot Echten. 's Hertogenbosch, 11 December. H. Bos, bierbrouwersknecht, te llaven- stein, Rechter-commissaris, mr. D. Wesseling. Geëindigd: Pieter Kroon, timmerman en aan nemer, wonende te Giesscndam. I. Vangman te ter Aar. I. J. Vlek, brander en distillateur te Delft. Stct. Stoomvaartberichten. Het stoomschip Bogor. van Christ mas Island naar Stettin, passeerde 10 Dec. Malta, Het stoomschip Teucer, van Java naar Amsterdam, vertrok 9 Dec. van Algiers. Het stoomschip Ancliises, van Am sterdam naar Java via Liverpool, pas seerde 10 Dec- Lizard. Het stoomschip Soembing arriveer de 12 Dec. van Java te Rotterdam. Het dubbelschroefstoomschip Staten dam, van de Holland—Amerika Lijn, verlrok 12 Dec. van Rotterdam naar Newyork.

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 3