Stadsnieuws Haarlem. 17 Dec. 1901. Concordia. De grootste en blociendste gymnastiek- en scherm ver- eeniging hier ter stede met name „Con cordia*1. directeur de heer A. J. Meije- r'ink, instructeur de heer Jac. J. Meije- rink gaf Zaterdagavond in den schouwburg eene uitstekend geslaag de uitvoering, waaraan niet minder dan 150 gymnasten deelnamen. De vrije- en staafoefen'ingen werden keu- gig en correct uitgevoerd en getuigden van flinke studie onder degelijke lei ding. maar ook de oefeningen aan de toestellen deden zien op welke flinke krachten de vereeniging kan bogen. De belangstelling der talrijke aanwe zigen bleef dan ook den geheelen avond gaande en werd nog verhoogd aan het slot, toen door de leden eene pyramlde werd vertoond. {Plaatsgebrek noodzaakte ons dit verslag tot heden uit te stellen.) Spr. veroordeelt scherp de openbare school, die zoo veel tot die goddeloos heid bijdraagt Deze school die niet vóór God is, moet tegen God zijn Neutraliteit is onmogelijk. Om de orde in de maatschappij te herstellen, moet de godsdienst weer in eere komen. Reeds zijn de oogen van het volk geopend. De stembus heeft het bewezen. Wij hebben een christelijk ministerie dat op christelijken grond slag zal regeeren De godsdienst verbiedt den klas senstrijd, die zoo hevig is in onze da gen. zij adelt den werkman. God ar beidde ook toen Hij hemel en aarde schiep. De schepselen moeten Zijn werk voltooien. Men moet. zooals de heer Passtoors terecht in de Tweede Kamer zeidie, zich onderwerpen aan het geestelijk gezag. Spreker's rede werd meermalen door bijvalsbetuigingen onderbroken. Na dankzegging van den voorzitter werd de vergadering gesloten. Cremer. Getrouw aan onze belofte deelen wij ontrent het optreden der Leidische Tooneedvereeniging „Jacob Cats" van Leiden, op Maandiag-avond*, alleen med'e, dat deze vereeniging voor een tot den nok gevuld huis, opvoerde het tooneelspel „Verlaten" en het blij spel „Zachte woorden, sterke koorden." De opvoering was zoodanig, dat de tal rijke aanwezigen na ieder bedrijf door luid applaus hunne goedkeuring over het spel te kennen gaven; zelfs moest nu en dan eenige malen gehaald wor den. Aan de dames G. H. de Klein en Fr. Busquet, die in het tooneelspel de rollen vervulde van Thora Edïin en Yngva, hare dochter, werden na het tweede bedrijf bouquetten aangeboden. Tuinbouw. De afdeelïng Haar lem en omstreken der Nederlandsche maatschappij voor Tuinbouw en Plant, kunde vei^adert Woensdag 18 Decem ber. De heer J. Sturing zal spreken over Reisindrukken. Brongebouw. Door de D'ijrectie van het Brongebouw is aan den heer O. J. J. Montagne, pachter der buffet ten. op zijn verzoek tegen 1 Mei a.s. eervol ontslag als zoodanig verleend, en in zijne plaats is van 1 Mei tot 1 Januari 1906 de pacht gegund aan den heer LI. Iv. Schmidt te Den Haag. De heer Schmidt is (ruim elf jaren werk zaam als Chef in den gunstig bekenden Restaurant café Rlche in Den Haag en is dus volkomen op de hoogte van de exploitatie van eene inrichting als het Brongebouw. R. K. Volksbond. Maandagavond vergaderde in het gebouw St. Bavo de afdeeling Haar lem van den R. K. Volksbond .Na opening der bijeenkomst door den voorz en lezing des notulen kreeg deWelEerw. heer van Ginkel. pastoojr te Velsen liet woord. Spr. verklaard» d'at het hern een genoegen was voor deze vergade ring op te traden, daar er een band be staat tusschen hem en de afd. Haar lem van den R. K. Volksbond sedert hij verleden jaar het eerelidmaatschap mocht aanvaarden, ook deed het spr. genoegen dat men in hem vooral den priester heeft gehuldigd; die, tegen de bewering van velen in, juist de per soon ie om in het openbaar op te tre den. De voornaamste plaats van den geestelijke is wel het altaar, doch hij moet ook het volk voorlichten en raden. Wij kinderen der Katholieke kerk le ven wel in een bedorven wereld, maar wij behooreti niet tot die wereld, wij behooren aan God, zegt de heer van Ginkel. (applaus). Nog eenige dagen en wij hebben een nieuw jaar. Sindls 1 Januari 11. zijn wij eene nieuwel eeuw ingetreden. Men meene echter niet, dat met deze nieu we tijdsspanne ook de maatschappij is veranderd, integendeel de wanorde op alle gebied is nog grooter. Men jaagt voqrt naar het verderf en den ondergang. Doch de redding is nabij. Allen moeten dan echter mee werken. Het goddelijke gezag moet in eere hersteld worden. Wat zijn echter de oorzaken van die rampen? Deze zijn. veleirlei o. a. het Nieuw Malthusianisme, dei ontaarding der literatuur, en vooral de treurige verhoudingen tusschen patroon en werkman. Het arbeiderswaagstuk is het brandpunt onzer samenleving. De werkstaking is in den hand van den arbeider een rampzalig wapen. Meestal wordt zij in het leven geroepen door opruiers, socialisten die de ge moederen in beroering brengen en het volk tot dolle daden voeren. De oor zaak van alle ellende is dat de mensch God heeft uitgeworpen. Gevangenis. Benoemd met in gang van 1 Januari a.s. tot adjunct- directeur 3e rang in de strafgevangenis alhier, LI. Dijkstra, thans cipier van het hu'is van bewaring te Zutphen. Aanstaanden V r 4 j d a g vergadert de kiesvereeniging Haarlem tot verkiezing van twee bestuursleden, wegens bedanken van den heer Mr. C. H. van Meurs en periodieke aftreding van den heer G. C. Everwijn Lange, die geene herbenoeming wenscht.- Vocurts wordt een wijziging in het reglement voorgesteld. Uit de Omstreken. Bloemendaal. Verga de ring van den Raad der gemeente Bloemendaal op Donderdag, 19 December 1901 des na middags ten half 2 ure. Punten van behandeling: 1. Heffingsverordening Hoofd. Om slag. 2. Schoolbouw te Bloemendaal. 3. Uitloting van een aandeel der lee ning van 1868. 4. Aanvulling dor tram-commissie. 5. Mededeelingen en ingekomen stuk ken. Benitebroek Voor die inschrijving der Nat, Mi litie, lichting 1903, zal hier meer in 't bijzonder zitting worden gehouden op WoensdagS Januari des voormiddags ten 10 uur ten Raadhuize. Er doet zich hier wederom een geval van roodvonk voor en wel in het gezin van A. d. R. Velsen. Heden (Maandag) is op de Heidte (tusschen Velsen en IJmuiden) een hulpkantoor der posterijen geopend. Een trein onder Beverwijk, groot 1 3/4 HA. bracht in publieke veiling de aanzienlijke som op van f 9050; een tweede groot 1 H.A. met huis f 6950. Sloten. De R K. kerk en pastorie in de af deeling Osdorp dezer gemeente, zijn in publiek» veiling voor afbraak ge kocht door den heer Hoogeveen te Haarlem, voor f 2336. Binnenland. Parlementaire Praatjes. De Voorzitter der Tweede Kamer heeft het er op gezet, zoo mogelijk de ze week met den begrootingsaa-beid gereed te komen. Dit leidt tot zeer ver moeiende zittingen en avondzittmgen en de aandacht gaat er niet op voor uit. De heer Van der Zwaag klaagde daarover gisteren, doch de voorzitter meende, dat dit het gevolg was van sprekers noodelooze wijdloopigheid. Het was bij het voortgezet debat over Oorlog. De heer Tydeman was niet volkomen gerust over de uitvoering der legerwetten door dezen Min. De zelfde spr. had bezwaren tegen veran deringen in de leiding van het reser vekader en tegen eventueele maatrege len tot verzwaring van de deelneming daaraan. Hij wilde voorts den over gang van schutterij naar landweer reeds thans geregeld zien en drong in het algemeen op bezuinigingen aan. De heer Sphaper kwam op tegen het verbod van beantwoording, door ka- der-reserviston, eener vraaglijst hem van anti-militairistische zijde toege zonden. De houdin? der legerautori- teiten getuigde van gemis aan tact, was tyranniek en onrechtmatig. Spr. protesteerde daar tfgen. De heer Van dei- Zwaag betoogde, dat hij een geleidelijke afschaffing van leger en vloot noodig achtte, op dat de daaraan besteede krachten en millioenen voor productieven arbeid konden aaugewend worden. Hij zette uiteen, dat een leger voor ons onnoo- dig is, door redenen van internationa len-aard niet van ons kan worden ge vorderd en dat voor de verdediging lands een goed gevoed, goed ont wikkeld volk de beste waarborg is- Vooral waar men toch erkende, dat al dié milloenen ons niet weerbaar maakten. Noemde de heer van der Zwaag het militairisme in strijd met de christelijke beginselen, de heer Tal- ma zette zich er voor tegen oven- de socialisten duidelijk Ie maken het standpunt der christelijke partijen in zake do defensie. Ten eerste be! oogde hij, met aanhaling van bekende soci alisten. dat defensie noodig is. Indien het militairisme het gevnv was van het kapitalisme, dan hleef het noodig zoolang dit. laatste bestond. Ook een socialistisch leger zou geld kosten. Spr. eindigde met te zoggen dat wij ons weerbaar moeten maken om ons land ongerept te bewaren voor onze kinderen (applaus). Hetgeen de heeren Ferf en Staal man in het midden brachten was niet te volgen, deels door gedruisch in de Kamer. De Min. begon met de verklaring, dat hij dank zij de daarin aange brachte wijzigingen, de legerwetten kon aanvaarden, al had hij die an ders gewenscht. Hij zou die wetten loyaal uitvoeren en in den geest der Kamer. Legerorganisatie bij de wet achtte de Min nog niet geradien. Dit kan pas na eenige jaren. De Min. achtte, met eenige uitbreiding der ar tillerie. de voorhanden levende strijd krachten, in verband met de onmis baarste vestingen, voldoende. Het blij vend gedeelte moest noodwendig klim men. Hij wilde ook het reservekader behouden, met wijziging evenwel van rechten en plichten, met 3jarigen dienst, met decentralisatie en met be houd van verkregen rechten. In de avondzitting voltooide de Min. zijn antwoord aan de sprkers.. Het voorbereidend mil. onderwijs hoopte de Min. te bevorderen, evenzoo de schietoefeningen, waarvoor het animo echter verminderd schijnt, De Min. tracht door het verstrekken van gewe ren,. patronen, instructeurs, eereblij ken, de oefeningen te bevorderen. Over de grondslagen eener eventueele land stormwet wilde de Min. zich nog niet uitlaten. De Min. betreurde dat het verhoogde contingent niet kon worden opgeroepen, maar om allerlei redenen was dat niet mogelijk. De Min. beant woordde vervolgens allerlei detail punten. Verhooging van officierstrac- tementen kon hij niet beloven. Op uni- formvereenvoudiging was de Min. be dacht; een proef met khaki is niet voortgezet, omdat het resultaat niet best was. Er was veel idéé bij dat „on zichtbare". Wat de bezuinigingscom- missie aanging, de Min. begreep ei genlijk niet wat men er mee voor had'. Nu hem dit duidelijker was. meende hij dat een commissie, van de Kamer uitgaande, omtrent veranderingen het legerbeheer, nut zou kunnen heb ben. Een enquête-commissie, mits de Min. er in gekend werd, zou bij hem geen bezwaren ontmoeten. Tegen de anti-mi Litairistische circulaire was door de corpscommandanten terecht opgekomen. Een geheim onderzoek was nadeelig voor de krijgstucht. Het doel was om de discipline te ondermij nen en geen ander; de circulaire was opruiend. De Min. eindigde met te zeggen, dat het onze plicht is onze weerbaarheid te bevorderen tot hancb having onzer rechten en vrijheden. Daarna volgden replieken. Allereerst van den heer Melchers een antwoord aan den heer Talma. een tamelijk ge- mouvermenteerde door den voorzitter meermalen en door interrupties on derbroken rede, waar d^- spr. tegen over den heer Talma in een verklaring van allerlei bijbelteksten trad. Dc so cialisten zijn tegen het leger, oindiat het militairisme een machtsmiddel is in banden der bezitters, omdat het le ger tegen de arbeiders wordt gebruikt, omdat het Wer de schatten opslokt, die aan sociale maatregelen worden onthouden. De socialisten zouden mis schien eerst geld voor defensie toe staan als er eerst een geoefend volk was en als het arme volk kon aan nemen, dat het een vaderland) te ver dedigen had en niet een land waarin zij armoede lijden. Het proletariaat wil den oorlog niet de solidariteit der internationale georganiseerde ar beiders is een waarborg voor den vre de. Daarna repliceerden de heeren v. Twist en Verhey, welke laatste het denkbeeld eener parlementaire enquê te-commissie bestreed als minder ge wenscht dan eene, die van den Min zelf zou uitgaan. De heer Tydeman meende, dat de Min. een Staatscom missie bedoelde, want alleen bij zoo danige commissie zou er sprake kun nen wezen van een instructie, waarop de Reg. invloed zou hebben. De heer van Karnebeek voèrde den socialisten te geraoet dat in welken staat ook, in een socialistisch en eveneens, een machtsmiddel (leger of politie) noodnp zou wezen tot handhaving van het gel dend recht en gezag. Namens de vrij zinnige democraten verklaarde de heer Drucker, dat zij verlangden en bereid waren offers te brengen voor georga niseerde Volksweerbaarheid. Voor hetgeen niet daaraan ten goede kwam. wenschten zij geen cent te geven. Zij konden alleen den Min. v. Oorlog steunen indien hij in de door hen ge wenscht? richting van het volksleger ging. Waar dit nu niet het geval bleek zouden spr. en de zijnen hun stem aan deze begrooting onthouden. Daar na kwam de heer Van der Zwaag nog eens op tegen die rede van den heer Talma, die daarna zelf nog repliceer de, maar het daarop natuurlijk weder met den heer Schaper te kwaad kreeg. Nog sprak de heer Schokking, doch toen ging het reeds tegen midder nacht, over de Zondagsverloven. Toen repliceerde de Minister nog. zoo kort als het hem mogelijk was en toen vond men het voor één dag genoeg. De verslaggevers hadden er ten minste erg genoeg van. Het algemeen debat is gesloten toen het al Dinsdag was. Heden 10 uur voortzetting. G. Jr. ten, op stellingen, de heeren D. C. Endt, geboren te Wageningen en M. J. A.W. van der Grinten, geboren te Hertogenbosch; en tot Doctor in de geneeskunde op proefschrift „De na tuurlijke ventilatie van kleine wonin gen te Amsterdam" de heer B. Swaab geb. te Amsterdam. Aan de Universiteit van Amsterdam met gunstig gevolg het Candidaats- Examen in de Nederl. Letterkunde af- elegd door H. W. E. Möller. Door de Geneeskundige Staatscom missie te Amsterdam zijn bevorderd tot Arts: IL. D. Mak, geb. te Dordrecht i A. L. Schenk, geb. te Amsterdam; en geslaagd voor het le gedeelte: C. Stam, tV. L. L. Carol en S. L. Brug. Hof berichten. H. M. de Koningin-Moeder hee't Zondagnamiddag aan het Koninklijk Echtpaar een tegenbezoek gebracht in het paleis in het Noordeinde. De Koningin-Moeder en de vorst van Waldeck met gevolg hebben Zon dag bij de Koningin den maaltijd ge- gebruikt. De Vorst van Waldeck koert a. s. Woensdag naar Arolsen terug. Vreemdelingenverkeer te Amsterdam. Door een voorloopig comité te Am sterdam zal worden, gesticht een ver eeniging, zich ten doel stellende: de bevordering van Amsterdamsche be langen, in hei bijzonder van het Vreem dellngenverkeer. In een rondschrij ven wordt o. a. gezegd: .De thans bestaande Veireeniging tot Bevordering van het Vreemdelin genverkeer heeft, hoe lofwaardig zij ook gewerkt hebbe. toch niet beant woord aan datgene, wat door de op richters dezer vereeniging blijkbaar bedoeld is. Vele oorzaken zijn daar voor aan te wijzen: weinig of geen medewerking van het gemeentebe stuur, geringe hulp van hen die toch het meeste belang hebben bij den groei en bloei onzer stad, doch de ge wichtigste oorzaak is zeker wel deze: dat de vereenig;: g niet gevormd wordt uit hen, tlie direct belang hebben bij de ontwikkeling onzer gemeente." Verduistering. De Antwerpsche politie beeft te Ro zendaal aangebracht om aan ds Ned. Justitie te worden uitgeleverd, den notarisklerk W. Zaalberg, die zich te 's-Hage ten nadeele van zijn Datroon had schuldig gemaakt aan verduiste ring van f 6700. Te Antwerpen werd hij in een restaurant gearresteerd. Een groot gedeelte van het geld is bij hem teruggevonden. Te 's-Gravenhage ia overleden mr. J. Spoor, oud-president van het Hof te 's-Gravenhage, welke functie hij van 1891 tot Juli dezes jaars met eere vervulde. De vermoorde vrouw. Naar men verneemt ia door de justi tie verlof gegeven tot het negraven van het lijk van de vermoorde vrouw Dijxhoorn te Amsterdam. Tot heden is nog geen spoor gevonden van den misdadiger. Aead. Examens. Utrecht: Bevorderd tot doctor in de klassieke letteren op proefschrift: De tribus libris qui sunt ethicis uicoma- cheis communes com ethicis eudeiniis" de heer P. van Braam. Leiden. Bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap de heer II. F. W )lf- sen, geb. te Rotterdam, op Sfcellin; Liet land heeft door het plotseling overlijden, in den ouderdom van 77 jaren, van den voorzitter der Algemee- Rekenkamer, den heer E. W. J. Six van Oterleek, een zijner meest ver. dienstelijke ambtenaren verloren. Met inganc van gisteren is op het geheele Nederlandsche spoorwegnet het afluiden bij het vertrek der treinen afgeschaft Mishandeld. Te Vlachtwedde heeft Vrijdagavond een ernstige mishandeling plaats ge had waarbij Hendrik Twiest, landbou wer te Wollinghuizen, zoo getroffen is dat hij Zondag is overleden. De vermoedelijke dader is Willem Bergman, de verslagene was beschon ken. INGEZONDEN MEDEDEE LINGEN. 30 cents per regeL Het beste Mondwater ter Wereld!.. Sport en Wedstrijden. Treurig maar waar noemt de N. Gron. Ct. het volgende: De weduwe G., wonende in de Wal straat, was gisterenmorgen op visite bij haar vriendin, de weduwe v. W., die in de Bleekersteeg woont.. 't Was een uur. Buiten koud. Binnen gezellig: de drankflesch i immers op tafel! Doch die gezelligheid duurt zoo heel kort, is zoo erg gauw gedaan, als de flesch al te vaak wordt aangesproken. En zoo ging het ook met die beide weeuwtjes; ze dronken te veel, vonden 't nu niet gezellig meer en besloten... maar op bed te gaan, om in zoete rus- te het heden te vergeten. Kort was die rust. Daar werd erbarmelijk op de dicht-' gegrendelde voordeur getikt; twee veelbelovende spruiten van vrouw G., 14 en 16 jaar, stonden daar... ook al dronken. Zij wilden in hun moeders huis hun roes uitslapen, konden echter niet in de woning komen, omdat de deur ge sloten was en de vrouw den eenigen sleutel had meegenomen. Het jeugdige tweetal was daarop naar de Bleekersteeg gelaveerd. Maar een vriendelijk onthaal vonden ze daar niet, want hoe het zij of de vrouwen ze daar niet gehoord hebben of dat ze dachten, dat dronken volk in huis lastig is den jongens werd niet opengedaan, ondanks hun her haald bombardement op de dteur. Toen dit vruchteloos bleef, besloten de jon gelui het maar eens met de glazen te probeer en en deze rinkinkten reedis op straat, toen de politie arriveerde. Deze gaf hun op het politie-bureaugelegen- heid hun roes uit te slapen, terwijl de beide vriendinnen dit verder onge stoord in de Bleekersteeg konden doen. Worstelen. Zaterdagavond is door een kamp van 11 min. 39 sec. uitgemaakt dat Constant le Boucher, Belg, wereld kampioen licht gewicht is, en Hitzier, Duitscher, dien hij ovenvön, nummer twee in die categorie. Voetbal. Het Fransdie elftal. In het Sportblad vindt men nog het volgende over het Fransche elftal dat ons land komt bezoeken: Met de leiding ervan heeft zich he iast de heer Y. Opig?z, de secretaris der afdeeling „Voetbal" van de Union des Sociétés Frangaises de Sports Athlétiques. Hij is bij uitstele geluk kig geweest in zijn pogingen om de beste spelers over te brengen, zoodat een in alle opzichten eerste-klasse elf tal hier zal spelen. Vijf der spelers kwamen reeds vroeeer in Fransche elftallen tegen buitenlanders uit. De Club Francais, diere- - smaal kam pioen van Frankrijk geweest, is en dit jaar uo (Engelsche) Standard A. C. te Parijs met 21 sine? heeft 5 vertegen woordigers in het elftal, dat verder bestaat uit spelers der U. S. P., der U. S. M. en Racing-Club de France. De wedstrijd tegen het Haagsche elf tal komt gedeeltelijk ten voordeele der concentratiekampen in Zn id-Afri ka, op initiatief van de Parijzenaars. Men meldt nog het volgende: Den 23sten dezer spelen de Franschen te gen een studenten XI, den 24sten te gen een H. V. B. XI, en ten slotte den 25sten tegen een Neder- landsch XI, Waar de wedstrijden op en 25 dezer zullen worden gespeeld, is niet bekend, daar de N. V. B. nog geen beslissing nam, maar den 2isten Dec. zal het Fransche XI tegen een Haagsch XI, op het terrein van li. B. S. uitkomen. De namen der Fransche spelers zijn: Beau, Verlet, Bilot, Bos, Block, Berteo, Cboise], Royet, LeJaun- nier, Garnier, Canello. Moulin, Poles en Mignot. Oostelijke le Klasse: Victoria van Wageningen behaalde eene glansrijke overwinning op Vi tesse uit Arnhem met 80. 2e klasse-uitslagen: Middelburg, Zuidelijke 2e klasse A. OlympiaN O. A. D. 33. Rust 21. in Olympia's voordeel. Bekerwedstrijden: Nijmegen, Quick—Concordia. 2—0, rust 10. De stand in het Westen is thans: Transvaal er. Oranje-Vrijstaat Het totaal-bedrag der tot 1 Decem ber door het Middelburgsch Dames comité ontvangen gelden bedraagt f 51121, De eerstvolgende zendingen zullen plaats hebben op 19 en 26 December en 2 Januari. Alle goederen gelieve men onder bet merk M. C. met opgave van de plaats van bestemming en van den inhoud te zenden aan de heeren De Vries Co., De Ruyterkade 100, Amsterdam. Vracht en onkosten ko men voor rekening van het M. C. Men wordt verzocht geen geschreven schrift in de lusten naar Kaapstad te doen. Op Zaterdag 11 Jan. 1902 vergadert de Vrijzinnig-democratischen Bond ip „De Kroon" te Amsterdam. De agenda luidt: Vaststelling der beginselverklaring, en van het werk program; benevens verkiezing van 2 bestuursleden. Voor de vac.-v. Gilse worden aanbevolen: de heeren U. G. Schilthuis en dr. R. de Waard; voor _B|.de vacature Mevr. VersluysPoelman Aan de Universiteit van Amsterdam de dames J. M. E. Kerlen en A. Dohbe. zijn bevorderd tot Doctor in de Rech-1■- Club o o P o r S i 7 2. 2 3 II. V. V- 7 6 0 1 26 5 «2 J 71 11. B. S. 5 4 0 1 16 4 8 J.iO Velocitas 5 2 1 2 10 5 5 1.- Haarlem 5 2 1 2 10 15 5 1.— Rapiöitas 7 3 0 4 11 18 6 0.86 R. A. P- 4 1 1 2 5 9 3 0.75 H. F. C. 7 2 1 4 11 21 5 0.71 Ajax 6 1 0 5 9 21 2 0.33 In de Oostelijke le klasse con in. zijn volgt gerang- 6 4 1 1 23 6 9 1.51 4 3 0 1 10 6 C 1.50 4 2 0 2 9 6 4 1.— 5 2 1 2 8 10 5 1.— 5 2 0 3 9 13 4 0.80 5 2 0 3 15 4 0.80 5 1 0 4 8 20 2 0.40 de vereenigingen schikt: Victoria Hercules Quick Go Ahead U. D. P. W. Vitesse Waterpolo. Het bestuur van den Nederlandse hen Zwembond heeft eene commissie uit- genoodigd. bestaande uit dc heeren L. Bouman, voorzitter te Amsterdam, Jac. Musly en C. W. van Hasselt, le Rotterdam, W. E. Merens en A. M. Hubr-egtse t» Haarlem en Ed. Meijer Ezn. te Amsterdam, om na te gaan. in tigde maar ai te zeer die waarheid van die berichten. Het mocht echter zijn zooals bet wilde, er mocert nogmaals raad ge schaft worden. De ongelukkige vrouw greep naar den haar ontval- lerii brief, nam ook dien andlere dien zi j nog mi et had opengemaakt en verhief zich met moeite van- haar stoel. Gelukkig Lag de stevige stok v\n Licht ciinoenhout, dien zij ge woon was op hare wandelingen me. dc te nemen nog op de tafel. Daar- op steunende verliet zij., het hoofd op dc borst gezonken, met langz.v1 mie schreden, do kamer. De baron en, de predükanit keken verwonderd en. verschrikt van. hun schaakpartij op toen, die barones met een, ontsteld gezicht bij- hun tafeltje kwam. Wat is or, Elisabeth? Slechte tijdingen? zei de de baron. Ik moet jo spreken, George, antwoordde zij haastig en zacht. Neem mij rniet kwalijk, waarde vriend, dat ik uw spel stoor. Wij zijn buitendien klaar, waardie vriendin, zeilde do predi kant en stond op. Tegen dien aan val van, een zoo kranig huzaren- rit,meester hebben mijne, troepen weder geen stand kunnen houden. Maar u ziet er zoo geschokt uit. Zij>n hert. deze brieven op dien een herken, ilk bet schrift van onze gejede majoorsvrouw. Maar die I kan het niet zijn, want u hebt hem! immers nog miert, open gemaakt. Dej andere maar vergeef mij ik wil mij niet ini uwe pri vaart-aange legenheden) mengen. Tot weden- ziens aam tafel! Neem, blijf maar, waarde do minee, zei de de baron.es. Voor u hebben wij geen geheimen en wat ik mijn man te zeggen heb mis schien is uwe tegenwoordigheid daarbij zeer gewenscht maar ndet hiea* ook niet boven in, onze ka mers. die muren zijn; te dun. Wij zu llen raaar bet plantsoen gaan op dit uur is er niemand!. Z> i ging die beeren voor, die in he vige spanning hunime hoeden namen eri haar naar buiten volgden. Zij behoefden slechts d)e straat over te steken die achter het uitgestrekte hotel voorbijloopt om in een zacht oploopendien tuin te komen, waar van de beplanting met altijd groe ne gewassen en, bosohjes eerst se- diort kort was begonnen. Op het hoogste punt van den aanleg, die voor de gasten in, hert, hotel als aan vulling voor dia lage groene land streek tusschen bet toils en het oneer moest dienen, waren reeds een paar banken geplaatst, waarop: men nai in den warmen rmiddag- zornvan Februari aangenaam kon rusten,. Daarachter, door een dun. me he- van hiagedlorarai ea' van ge scheiden, Liep een email pad, waar van gewoonlijk ook in dezen tijd! geen gebruik werd gemaakt. De barones had zach, als uitgeput door het weinige klimmen, op een dor banken neergeoet; de twee hee ren waren voor haai* blijven staan. De brief is natuurlijk van Kurt, stiet de baron driftig tusschen de, tandem uit. AL het groote verdriet kom/t gewoonlijk van dien jongen die tot ndeits deugt. Wat voor som ber nieuws heeft hiij ditmaal nu wedlar aan zijne dierbare ouders te bemiehteriff Lees beam ons maar1 voor, Elisabeth! Hert bloed stijgt mij al tijd naar hert hoofd als ik van de streken van mijnheer mijn zoon te lezen krijg. Neen, George, antwoordde me vrouw zuchtende, dart kan ik nidi. Deze wanhopige brief van mijn ar men jongen hardop voorlezen de stem zou mij begeven. Neem den brief en lees hem bedaard alleen cm bedenk dat zoo'n jong mensch leeft in eene omgeving, die voor een uog zoo weinig gevormd karakter zoo veel gevaren oplevert! Je 'dacht zoo goed te doen, toen je hem bij het regiment in Berlijn, liet gaan, em •nu ach, waaide vriend), ea' be-j staart geen grooter lijden, dJani hert' verdriet van eene moeder over haar ©enigst kind! Zij drukte haar zakdóek rtegem de, oosrecn en leunde op de bank ach terover. De baron wiens breed', gezicht zich dtonkarrood had ge kleurd. zooals altijd ails hij zijn toorn miert moeite bedwong, nam haar dim brief zwiteend uirt de hand en ging langzaam naar de andere bank, een vijftigtal schreden meer naar do rechterzijfdle. Daar zertrte hij zich. neder, nam zijn lorgnet ©n be gon te lezen. De predikant had! naast do wee- niendo barones plaarts genomen, en trachtte haai' te troosten. Zeg mij wat er in den brief staat. Uw Kurrt is nog zoo jong en biji al zijn jeug dige dwaasheden houd ik hem toch ntiiert tot slechte dingen in staart,, daarvoor staat ons borg hert bloed van zi.in vader dat hem door de ade ren stroomt. Zij, droogde hare oogen, richtte zich' op en deelde hem mede wat d!e zoon geechmoym_had!. Maar be halve de hoofdzaak verzweeg zij den joor, wier diochtar ik de mijne attö jd toon, waarin de verklaringen wa- ten voorbeeld heib gesteld - hoe ren, afgelgdi, half werelds gebla-| dikwijls heeft die góecte vrouw haar seend, half vroom deemoedig, waar- hart niet over dart kind' bij mij uit gestort. Eo wat heeft zij u nu ge schreven? Lees toch ook haar brief ik verlang zoo om te hoorein of het levensgevaar, waarin hert lieve kind verkeerde, weder geweken, is. Zon der de warme belangstelling vain den eerwaardigen man voor het lief en feed zijner geteófekimdteren in twijfel te trekkenmoet toch ver meld worden dart. to:;, een zwak van hem was zich met de kleinste voor vallen in, de families van zijn- kers pel te bemoeien en dat hij zijne huishoudster had' opgedragen van alite 9tadbniöUiY®s naar Ga-rdcmie bericht te zenden, omdat hij dan alllcen in staart was zijn plicht als herder- ook uit de verte te blijven betrachten door de schrijver gehoopt had hert haait der moeder te roeren, terwijl hij daardbor alleen dart fijingevoo- lenidJe harrt had gekwetst. Toen voegde zii er eenigsziuis aarzelend bijO, waardie vriend, mijn, ©enigste hoop is de macht die u over mijn man held en ik beschouw hiert als een bestiering van God d'at ons dut verschrikkelijke overkomt terwijl u bij oais zijit. De predikant antwoordde nierts, alleen schudldle hij miert een bed'en- kelük gezicht hert grijze hoofd en luisterde naar de andlere bank, van waar zich nu en dan een gedampt,, onduidelijk geluid deed hooien, als hert dreigende brommen van, een grooten hand vóór hij zich op zijn vijand stort. U hebt gelijk, lieve vriendin, zeilde eindelijk de oude heer, kin deren wonden, tort ons grootste ge nat en tot ons grootste vedlrrlert ge geven. Zelfs ails zij oppassend op- gTaeiengeven zij nog veie zorgen aan ons hart! Ik wil over mij zelf niet spreken, maar ook uwe brave vriendin die vrouw van den mar (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 2