1 lijkt, dat do school aldaar aan do gestelde verwachtingen voldoet, dat de inrichting uitstekend is. de lokalen ruim en frisch zijn en het systeem van ventilatie en verwarming uitstekend is. terwijl tevens den onderwijzer gele genheid wordt gegeven zoonoodig op alle klassen tegelijkertijd toezicht te houden. Ook het rapport der wethouders van Bloemendaal. die een onderzoeik in lo co instelden, bevat loftuitingen over de inrichting van school. t)e heer R aiw.-:.s heeft, eveneens een plannetje opgemaakt en maakt nu it-nige vergelijkingen met het plan Knkhuizen oni a.m te toonen. dat zijn p'.an op vele punten, o.a wat het vallen van het licht betreft u'it. het Z. W. de voorkeur verdient. B .en W. stellen voor te besluiten, overwegende dat liet plan Enkhuizen de meeste aanbeveling verdient, dit als model aan te nemen en daarbij met de verbeteringen in het rapport van B. en W vermeld, rekening te houden. De heer Rouwens zou gaarne nog eene commissie zien benoemd om zijn plan te beocwdeelen. Do Voorzitter ziet het nut hiervan n'iet in. Mocht de Raad evenwel nog geen besluit willen nemen wil spr. gaarne het punt nog aanhouden. De heer Tideman gelooft dat alle ge. gevens aanwezig zijn om thans eene beslissing te nemen. De heer H. Roozen zou het ook wen- SCbelijk vinden dat de leden der school commissie het plan van den heer Rou wens eens nagingen. De heer Ter Hoffsteede wenscht uitr gemaakt te zien het beginsel m. welk systeem de Raad verlangt. Het voorstel B. en W., waarin het plan Enkhuizen "is neergelegd, wordt vervolgens aangenomen met 1 stem tegen, die van den heer H. Roozen. Punt 3. Uitgeloot wordt aandeel no. 22 der leening van 1868 ten name van den heer A. J. Micenhagen. Punt 4. Tot lid d'ejr tramcommissiie wordt benoemd de heer A. F. Bijvoet, die zich bereid) verklaart deze benoe ming te aanvaarden. De Voorzitter deelt mede, dat nog geen nadere teekeningen zijn ingeko men omtrent den bouw van de nieuwe brug bij ELswoutshoek. Wel is toezeg ging gedaan door den heer D. Thieme. gevolmachtigde van Mevr. v. d. Vliet, om de bescheiden zoo spoedig mogelijk in te zenden. B. en W. stellen daarom voor aan Mevr. v. dl Vliet te doen be richten, dat bij den Raad geen bezwaar bestaat tegen de voorgenomen verbe teringen in den Duinlustweg. onder voorbehoud dat eene gedetailleerde op gave en een teekening van de nieuwe brug worde overgelegd, en onder voor waarde dat eene zekerheidsstelling voor het onderhoud van de brug worde ge stort, waarvan het bedtrag door den Raad wordt bepaald. Dit voorstel wordt, goedgekeurd. Eveneens wordt goedgekeurd een adres va nden heer J. J Surendonk om aan de Zomerzorgerlaan te mogen bouwen op een afstand van 6 in plaats ran 8 M. van den openbaren weg. Medegedeeld wordt dat is ingekomen een adres der Directie der Haarlem-' sche Paardentram om concessie tot het aanleggen van een tram Haarlem Bloemendaal, hetzij door paarden kracht, hetzij door electriciteit te be wegen. De Voorzitter stelt voor dit adres in handen der tramcommissie te stellen. De heer Bispinck zou gaarne in de volgende vergadering van de tramcom missie verslag zien over de verschil lende adressen, alsmede haajr advies over dit adres. Het A'oorstel van den Voorzitter wordt vervolgens aangenomen en be paald zoo spoedig mogelijk de tram- quaestie te zullen behandelen. Aan den heer De Wildt, hoofd eener school te Vogelenzang, wordt toestem ming verleend tijdelijk huisvesting te verleenen aan iemand, die thans daai moeilijk eene andere woning kan vin den. In handen van B. en W. wordt ge steld een adres van den heer Bosch om to doen bestraten een stuk grond aan l'en Zijlweg, u'itloopan-de op de terrei nen van den heer Krelage. Een acüres van de Binnenland sche Exploitatie-Maatschappij om aanslui ting van hare perceelen aan de water leiding, zal in gehe'ime zitting worden behandeld. De heer C. J. Roozen vestigt die aan dacht op de slechte electrische verlich ting nu en dan. De Voorzitter antwoordt dat de sto ringen door vertering der geleiding; door water in de palen als anderszins zijn voorgekomen en dat men zooveel mogelijk tracht do storingen te voor komen, en iederen avond! controle wordt uitgeoefend. Daarna ^ïng de Raad in geheime fit ting over. Half we?. Tot Kring-brandmeester alhier is benoemd de heer W. Cornelisscn. Beverwijk. Verslag van de Openbare Vergade ring van den Raad der gemeente Be verwijk, op 18 December, 's morgens te half tien ure. Afwezig met kennisgeving de heer Slaap. Voorzitter de Burgemeester. De notulen van het verhandelde in de vorige vergadering worden gelezen en onveranderd goedgekeurd. Ingekomen: een proces-verbaal van kasopneming bij den gemeente-ont vanger; wordt voor kennisgeving aan genomen- Achtereenvolgens worden benoemd tot lid van de plaatselijke schoolcom missie, lid der commissie tot wering van schoolverzuim eu lid der cotumis- missie van Toezicht op de Fröbel school, de heeren M. J. van Haltum, Fr. Braum en M. Lamme. Aan de orde is een voorstel van B. en W. tot verbetering van de haven, en wel door uitbaggering, graving van een hoek en beschoeiing. De kos ten worden op f 4300 geraamd. Dit voorstel wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Eveneens wordt aangenomen een voorstel van B. en \V., tot aanleg van een electrische schelgeleïdïng naar 't machinegebouw der waterleiding, om ingeval van brand te kunnen waar schuwen en dan hooger druk te ver krijgen. De kosten zijn geraamd op 370, terwijl de aanleg door de Ned. Bell-Telephoon Maatschappij zal ge schieden. Vervolgens is aan de orde de behan deling der verordening regelenrJJe de salarissen der onderwijzers op de O.L. scholen. Te dier zake zijn twee adres sen ingekomen: een van het onderwij zend personeel der O. L. scholen, ver zoekende een regeling te maken die meer in het belang der onderwijzers is, en een va® die 4 raadsleden, Slaap, Zwager, van dev Werff en Breukelaar, wijzigingen voorstellende van de artt. 1, 3 en 4. De artikelen worden na eenige dis cussie aangenomen. Artt. 1, 3 en 4, zooals door de 4 raadsleden was voor gesteld, artt. 2 en 5 tot en met 10 on gewijzigd. (De jaarwedden van de hoofden der scholen bedragen: lo. voor het hoofd der openb. Jongensschool die in het bezit moet zijn van de lage re akten Fransch, Duitsch. Engelsch. gewoonte vele sprekers in het veld met wenken en klachten, vooral klachten. Wij releveeren daaruit een klacht van den heer Drucker over het te laat komen van treinen en onvoldoende snelverbindingen met het Noorden. De heer Kokker leverde eon uitvoerig plei dooi ten gunste van Staatsexploitatie. De heeren Melchers en van der Zwaag drongen aan op verbetering van den toestand van het spoorwegpersoneel, vooral ten aanzien van dienst- en rust tijden. Zij wraakten de afwijkingen van de bestaande reglementen, waar door overdreven werktijden ontstaan. De heer van Styrum vroeg bespoedi ging inzake het station-Haarlem en meerdere sneltreinen die de Spaame- stad zonden aandoen. Do heer de Ras bracht, ofschoon die zaak niet in de stukken behandeld was, de positie ter sprake van de ambtenaren der voor malige Central-Beige (Ned. gedeelte), wier rechten z. i. waren verkort. De heer Merchant vroeg betere naleving van de bepalingen betreffende de snel heid waarmede gereden mag worden bovendien een nieuw station voor Deventer. De heer Helsdingen klaag de over de treinenregeling Twenthe- Zutphen, enz. enz. Uit het antwoord des Ministers is vast te stellen, dat hij vreesde voor een nieuwe verhooglng der kosten voor het station Haarlem, met het oog op den nieuwen Ned. Electr. spoorweg, waarvoor een nieuwe hooge brug over bet Spaarne noodig zou wezen. Het gevaar dat Haarlem zou worden afge sneden van'sneltreinen, vooral bij een korter verbinding LeidenAmsterdam kon de Min. niet ontkennen. Evenmin de klachten over vertra ging der treinen. Hij zou probeeren te doen wat er aan te doen is; het best was eenige speelruimte te nemen bij de dienstregelingen. Op snelle verbin dingen van Noord en Zuid zou de Min. zoovee] mogelijk letten. Wat den diensttijd van het personeel betrof, had de Min. een commissie in gesteld om de dienstregelingen te con troleeren. Men moest ook wel onder scheiden tusschen dienst- en eigenlij ken werktijd. Zooveel mogelijk, het personeel erkende dat, trachtten de Min. en de Raad van toezicht aan klachten te gemoet te komen. De quaesti© van den Grand Central zou de Min. met den Dir. Gen. der S. S. bespreken. Wat de Staatsexploita tie betrof, de Min. zag er voor het mo ment niet zoo heel veel heil in, waar men feitelijk geen particuliere exploi tatie meer had. De nadeelen van den zelf het best waken. Het vraagstuk van de agrarische wetgeving was nog niet rijp genoeg dan dat de oplossing niet zou kunnen wachten op de samenstel ling van een land'bouwvertegenwoor- diiging, waarmede de Reg. spoedig hoopte te kunnen komen, De wensche- lijklieid eener boschwet erkend» de Min., doch de gemeenten konden ver ordeningen maken tot bescherming van hout. De Min. heeft het voorne men het college voor de zeevisscherij- en te maken tot een college voor de visscherij en zich dan bezig te houden met de zoetwatervïsscherij. Het was in den vroegen ochtend van Vrijdag dat de Kamer huiswaarts ging om ten 10 uur weder te beginnen. Dan met Marine en Financiën en daarna weder met Waterstaat. G. Jr. Transvaal en Oranje-V rijstaat Het gezantschap der Z.-A. Republiek te Brussel deelt mede, dat bij den ge zant door bemiddeling van het dag blad Locomotief wederom een geldzen ding uit Nederlandsch-Indië is ont vangen ten behoeve der slachtoffers van den oorlog in Zuid-Afrika en wel 4792.43. Hiervan is f 4116.43 voor rekening van het „Damescomité ten behoeve den- noodlijdende gezinnen in Zuid- Afrika te Modjokerto en f 676 aan gif ten bij de Locomotief zelve ingekomen. Acad. Examens. Aan de Universiteit van Amsterdam is met gunstig gevolg afgelegd 't Cand. Examen Plant- en Dierkunde door den heer A. Rant; het Candidaats-Examen Scheikunde door den heer Th. Stren- getrs; het Doctoraal Examen in de Ge neeskunde door den heer C. A. van Gcuns en het Theoretisch Geneeskun-" d g Examen door den heer E. R. Wittig. Leiden. Bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap de heer H. C. M. v. Nispen tot Pannerden, geb. te Zeve naar, op stellingen. Leiden. Geslaagd voor liet examen bedoeld hij art. 86 wet H. O. de heer K- Nobel; voor het candidaatsexamen in de rechten de heeren A. A. Struby en L. Schoutendorp. Utrecht. Bevorderd tot doctor in de geneeskunde 'op proefschrift: „Over prognose en therapie der baring bij het algemeene vernauwde en het plat te bekken, op grond van het materiaal der Nederlandsc-hc Universiteits Kli nieken en van 's Rijks kweekschool puinhoop over. waaruit slechts eenige brokken muur steken. Ongeveer 80 werklieden en 30 werksters worden door de ramp getroffen. Ooi-zaak on bekend. De fabriek is sedert Juli 1901 verzekerd op beurspolis. De schade aan fabriek en machinerieën wordt op 2—2 1/2 ton geschat. Kwajongen. Men schrijft uit Drunen aan de ,,'s- Hert. Ct.": Dat een twaalfjarige jongen in staat is bijna een geheele gemeente in rep en roer te brengen, bewijst het geval, dat zich Dinsdagmiddag alhier voor deed. Door zijn vader met eene boodschap naar het station belast, heeft hij bij het terugkeeren, zonder gezien te zijn, zich van zijne kleeron weten te ont doen, daarna op gevaar vin te stik ken, zijn zakdoek in den mond gestept, om vervolgens met angstig" gebaren naar huis te loopen, waar hij na van den prop in zijn mond te zijn veriest, met omhaal van woorden wist te ver tellen, dat hij onderweg door twee slecht uitziende, ruw genaarde kerels was aangerand en van zijn k'eeien beroofd. Terstond werd- door den vader bij de politie aangifte gedaan, welke laat ste bijgestaan door verschillende par ticulieren, alles in het werk stelde om de lage aanranders op te sporen. Wijl ondanks de gedane moeite geen licht in de zaak kwam, nam Donder dagmorgen de burgemeester bedoelden jongen in een scherp verhoor, waar van ten slotte het gevolg was, dat de jongen bekende, dat heel de aanran- dingsgeschiedonis van het begin tot het eind door dat veelbelovend zoon tje verzonnen was, om zoodoende e en nieuwe jas te krijgen. i icin ui ex ixtvu. x-'o xxJSScréti ,uu '0r vroed/Vrouwen te Amsterdam, jtegenwoordigan toestand, die werden j ^'erv^ey'ai]ei? - de }ieer J- iinderzochi door Ren Staatscommissie. esse mk, grix te Oudeschoot. \\iskunde, met minder dan tien j0nderzoclit door een Staatscommissie, dienstjaren f 12o0, met 10 of meer tot Zvkere hoogte erkennende, gaf de doch minder dan lo dienstjaren 1350 Mjn dat die zoo kan worden, dat met lo en meer dienstjaren f 14o0. ingrijpen noodzakelijk zou worden. Haamstede. De buitenplaats „Dennenheuvel" on der Heemstede, waar Dinsdag koets huis eu stal afbrandden, is Woensdag te Haarlem in veiling gekocht voor f 60.600 door den Amsterdamschen ma kelaar J. W. H. van Stna. Het buiten is gekocht voor een particulier en zal dus niet verbrokkeld worden in bouw terrein. Haarlemmermeer. De IJsclub te Hoofddorp, die zooveel doet tot het bevorderen van ijsvermaak en het verschaffen van werk, neemt nog steeds in bloei toe. Het contribu- eerend ledental bedraagt 13G. De ont vangsten bedroegen over den afgeloo- pen winter 1 536.40; uitgaven f 414.73; saldo f 121,67. Do onderwijzers te Aalsmeer, hebben eich per adres tot Ge.depuU#irde Staten ran N.-H. gewend, om de goedkeuring te onthouden, aan de. nieuwe regeling Ier salarissen. 2o. Voor het Hoofd der O. L. school met minder dan 10 dienstjaren 1100, met 10 en meer doch minder dan 15 dienstjaren f 1200, met 15 en meer dienstjaren f 1300. Verhoogingen van f 50 per akte voor wiskunde, land bouwkunde, tuinbouwkunde, en gym nastiek, mits daarin les wordt gege ven. De tegemoetkoming in huishuur voor mannelijke onderwijzers gehuwd of weduwnaar en minstens 28 jaar oud, bedraagt 75 per jaar. Jaarwedde on derwijzers met minder dan 10 dienst jaren/ 600, met 10 en meer doch min der dan 15 dienstjaren f 650, met 15 en meer dienstjaren f 700. Voor alle onderwijzers met hoofdakte met min der dan 3 dienstjaren f 700, met 3 en meer dienstjaren 1 750. met 6 en min der dan 9 dienstjaren f 800, met 9 en minder dan 15 dienstj. f 850, met 15 en minder dan 20 dienstj. f 900. met 20 en meer dienstjaren f 1000. Verlioo- ging van f 150 voor verplichte akte Fransch, Duitsch of Eugelsch en van f 100 voor tweedier akten alleen voor onderwijzers Openb. Jongensschool. Verhoogingen van f 50 voor akte on derwijzer voor ieder der akten wis kunde, landbouwkunde, tuinbouw kunde en gymnastiek, mits les in die vakken worde gegeven. Vervolgens is aan de ondse een na dere stemming over een voorstel in zake de wijziging der heffing van schoolgelden voor de O. L. school, waarover in de vorige vergadering de stemmen staakten. Dit voorstel wordt met 6 tegen 4 stemmen aangenomen, zoodat B. en W. worden uitgenoo- digd een nieuwe verordening te ma ken met of zonder evenredige heffing in den loop van 1902. B. en W. verklaren sdleze uitnoodi- ging niet aan te kunnen nemen, om dat zij het een onmogelijkheid achten; het schoolgeld is reeds te hoog. De Voorz. doet het voorstel direct tot herziening der bestaande verorde ning over te gaan, hetwelk met drie stemmen wordt verworpen. De Voorzitter deelt mede dat van de Ned. Bell Teleplioon Maatschappij be richt is ontvangen zij het aantal aan sluitingen voorloopig voldoende vindt en een localiteit verzoekt aan te wij zen, die dienst kan. doen als centraal bureau. B. en W. dienen daartoe 2 plannen in, een van f 1100 en een van f 2364. Er wordt besloten de behandeling hiervan uit te stellen tot de volgende vergadering. Tot behandeling van het suppletoir kohier worden de deuren daarop ge sloten. Binnenland. Parlementaire Praatjes. In de hoop des avonds nog Marine onder de knie te kunnen krijgen, werk te de Kamer gisteren in de dagzitting met spoed aan den „drogen" Water- slaat. Met zooveel spoed, dat den heer Smeenge, van het woord afziende, bravo's werden toegeroepen. 's Ministers antwoord over de gra felijke zalen luidde dat deze, na d'e restauratie, bestemd zullen worden voor de vereenigde zitting ö*r Staten- Generaal. De afd. spoorwegen lokte als naar In de avondzitting besprak de heer Bubrecht de urgentie van de reorga nisatie der Kamers van Koophandel. Na een uitvoerige bespreking van het geen de Kamers zelf te dezer; take heb ben gedaan, toonde de spr. pan dat de meest invloedrijke en grotftste Ka mers zich hebben vereenigd Inet het uit onderling overleg geboren reorga nisatie-schema. Waar krachtige aan drang aanwezig was om een betere handelsvertegenwoordiging te verkrij gen, een mercantieele en industrieele .weerbaarheid", waar de commis sie voor de handelspolitiek niet als zoodanig is aan te merken, iJrong spr. krachtig aan op een breedi gere gelde reorganisatie der K. v. K. De Minister kon niet toegeven, dat er van handel en nijverheid een krachtigen aandrang bestond tot reorganisatie der K. v. K. en scheen ook niet ge neigd, daartoe het initiatief te nemen. Ee-n zeer uitvoerige rede wijdde do heer Nolens aan het Limburgsche mijnwe zen: de toepassing der mijnwet, het toezicht en cLe mïjnpoütie, do inaatre gelen tegen ongelukken en de verzor ging van gewonden, enz. De heer Ar- noldts verdedigde gedeeltelijke parti culiere exploitatie. Op dit denkbeeld ging do Min. thans niet in. Hij zegde een herziening der mijnwet van 1810 toe, wanneer de veiligheid in de mij nen bij de wet zou zijn eeregeld, tc-r vervanging van het bestaande ic-gle- ment. Op de wetsherziening moesten vele andere daarmede verband hou dende dingen wachten. Bij de afd. Landbouw sprak de heer Melchers zijn vrees uit voor achteruit gang van den toestand ten plattelan ds, speciaal in Friesland, tengevolge van de in Europa heerschende nijver heidscrisis die tienduizenden weder naar ons land zal terugbrengen. De grootste fout lag z. i. ir het pachtstel sel, dat slecht werkte cP lus wijziging behoefde. Want al wa\ *hans gedaan wordt in het belang der landbouwen de bevolking, kwam dóo*- ''iet pacht stelsel neder op bevoordeetmg van den grondbezitter, niet van den vrondhe werker. Tc-r tegemoetkoming aan werk loosheid drong spr. aan op gemeente lijke ontginning van heidegronden. Andere sprekers brachten nog ver schillende andere punten ter sprake met landbouw, veeteelt enz. verband houdende. Het waren de hoeren van Asch van Wijck (Ede), Zijlma. laatste drong aan op spoedige tot standkoming der landbouw vertegen woordiging, doch meende dat de agra rische wetgeving daarop niet mocht wachten. Gebeurde dit wel, dan zou daarvan in de eerste vier jaren niets komen. De heer Helsdingen diende omtrent de jachtwet in, op een grondi ge herziening daarvan aandringende, daar die wet niet in overeenstemming met de eischen des tijde en strijdig met de belangen van den landbouw is. De heer de Boei- betoogde de noodza kelijkheid: der wijziging van het paebt- contract. Maar reeds zeer veel is zon der dat te doen, door verbetering van het verkeerswezen bijv. De heer van Wijck zocht de oorzaken van het ver val van den landbouw in vermeerde ring van invoer en beperking van uit voer van producten, zuivel en vee. De Minister zeide, dat tegen opdrijving van pachten geen wetgeving helpt; de belanghebbenden kunnen daartegen Utrecht. Doet. geneesk. de heer J. G. \V a'aardt Sacré, Theor. geneesk. 2 de heer P. Spaans. Cand. theoL 1 de heeren Yv. A. Wasch en W. A. P. L. Jörg. Cand. theol. 2 dö heer II. P. de Pree. Prop. theol. de heer P. Zandt, Doet. rechtsw. de heeren H. P. de Flui ter en A. H. J. Terwindt. Groningen. Op proefschrift: „Jaco bus Koelman, eene kerkhistorische historische studie", is bevorderd tot doctor in de godgeleerdheid de heer A F. Krull, geboren te Edens Friesland, predikant te Alkmaar. Bevorderd op stellingen tot doctor in de rechtswetenschap d'e heer H. P. van Berkum, geboren te Ou^e Nie- dorp. INGEZONDEN MEDEDEE- LINGEN. 30 cents per regel. Voeelmoord. In Friesland zijn in de laatste dagen zeer veel pluvieren (wilsters), die. ver moedelijk wegens het vriezend weder in den ..trek" meerendeels met slag netten worden gevangen. Men schat het getal dezer vogels, alleen Vrijdag Zaterdag jl. in de provincie gevan gen, op ongeveer 32000. De meesten worden verzonden naar Frankrijk, En- lancli en België. De prijs is gemid deld 43 cent per stuk. zoodat de vogel vangers goede zaken maken. Te weiuie aeenten. Een correspondent te 's-Gravenhage van het „Hbld." schrijft van 18 dezer: In een bestek van een enkele week is vijf maal inbraak gepleegd of po ging daartoe gedaan in de kleine villa- kolonie bij de Witte Brug. Hedennacht werd de zesde poging gedaan aan de pas betrokken woning van uw corres pondent. De twee zeer vrijmoedige heeren kwamen, zcoals een der 1 uis- genooten zien kon, in het stralende licht van een gasgïoeilicht-la itairn 't erf oploopen en begonnen een h- bare operatie °"o de vooxdeur. JIct bassen van den hond heeft ben ver moedelijk doen neengaan. Toen ik de aandacht van den secretaris van cn- zen hoofdcommissaris van nclitie vroeg voor deze reeks van inbraken de heer Versteeg was zelf niet a; wezig bleek mij, dat hier hetzelfde euvel heerscht als in Amsterdam: te klein aantal agenten. Wij hebben er bier 400 op een bevolking van 212.000 zielen. Elke agent heeft een rayon van een uur te bedienen, hetgeen na tuurlijk veel te groot is voor een af doende bewaking. Intusschen kreeg ik de mogelijkheid geopend' op verster king van het personeel in een buiten wijk zooals de Witte Brug. Dat er on gehinderd nacht na nacht kan wor den ingebroken binnen de perken van vijf minuten gaans, is waarlijk wel wat kras. Men hoede zich voor namaak. Er bestaat slechts ééne echte IScottfs Emulsion. Hierdoor maken wij er iedereen in het bijzonder op opmerkzaam, dat de echte Scott's Emulsion steeds voorzien is van ons Handelsmerk, t.w. een vis- scher met een groote visch op den rug Dit merk bevindt zich op den omslag van iedere echte flesch. Er zijn ver schillende redenen, waarom men steeds het alleen echte preparaat moet. koopen, en wij maken van deze gele genheid gebruik om onze lezers hier op speciaal attent te maken. Scott's Emulsion is een geheel bij zonder preparaat van medicinale le vertraan vermengd met kalk- en na- ronhypophosphiet en glycerine. Het hoofddoel, dat men met Scott's Emul sion tracht te bereiken, is wel dit, den patiënt de bij uitstek geneeskrachtige hoedanigheden van de levertraan in het gestel te doen opnemen, zonder dat daarbij de spijsvertering lijdt of bij het innemen tegenzin wordt opge wekt. In dit opzicht is Scott's Emul sion ver te verkiezen boven elk ander preparaat. De smaak is van dien aard, dat kinderen het als een lekkernij be schouwen, eu. bovendien wordt de spijsvertering er door bevorderd. Met geen ander preparaat kan men zwakte en chronische kwalen zoo al- doend bestrijden als met Scott's Emul sion. De goedkoopere namaaksels, die dikwijls ter vervanging worden aan geprezen, zijn meeptal waardelooze mengsels, die bij dien zieke weerzin opwekken en niet het gewenschte re sultaat hebben. Het is derhalve aan te raden zulke namaaksels te weigeren steeds de echte Scott's Emulsion te nemen, waarbij men zich het best zal bevinden, Scott's Emulsion is een probaat mid del tegen hoest,, verkoudheid, bloed armoede klieren, Engelsehe ziekte, keelaandoeningen zwakte der longen, tering, en algemee ne zwakte; kortom alle slepende ziek ten bij kinderen zoowel als bij vol wassenen. Depóts; The Import Trading Office, 's-Graven hage. oe Heer Henri Sanders. Amsterdam, de Heer F. F. van Santen Kolff, Rot terdam. de Heer A. Mulder, 's-Gravenhage. de Heer J. H. I. Snabilié, Rotterdam, de Heer A. van Tuijll, Paleisstraat, Amsterdam. Mejuffrouw E .de Leeuw, drogist, 's- Gravenhage. Verkrijgbaar bij alle Apothekers en Drogisten. Een fabriek verbrand. Woensdagnacht omstreeks half een, kort na d'e ronde van den nachtwacht, brak een hevige uitslaande brand) uit in de chocolade- en suikcrwerkenfa- hriek van de fi-rma Hagemann en Co. limited, te Hees bij Nijmegen. Het vuur greep zoo geweldig om zich heen dat aan blusschen niet to denken viel en de inmiddels uit Nijmegen aange rukte brandweer zich moest bepalen tot het beschermen van die kantoren en zuivelafdeeling, dtie dan ook voor verwoesting gevrijwaaj-d bleven, even als d» bonho.nsfabriok. Van het ge bouw, waarin de brand) ontstond, was na eenige uren niets dan een groote HANDELSMERK. tooneel. een talent te huldigen van ongewone grooite? Neen, Bouwmeester heeft zich niet te beklagen gehad. Reeds bij zijn eer ste optreden, donderde het applaus los. De aanwezigen rezen van hunne zitplaatsen, luide bravo's weerklonken. En het duurde geruimen tijd vóór het gejuich bedaarde en de loop .van het stuk kon worden vervolgd. Het is wel eenigszins verklaarbaar, dat de jubilaris ,voor dezen avond) juist d i t stuk had gekozen, ook al hadden velen onzer hem wellicht lie ver gezien als „Shylock", „Nareis?" of een andere van zijne bekende glans rollen. ..Herodes" is eene tragedie in 3 bedrijven, uit het Engelsch van Ste phen Philips, metrisch vertaald door mr. M. G. L. van Lochem. De bekende Jodenkoning staat op het toppunt zij ner macht, ja hij waant zich bijna aan Jehova gelijk. In het werk van Phi lips nu wordt zijn ondergang geschetst, in een hopeloozen hartstocht voor zij ne vrouw, wier liefde hi j heeft «eü&ood, dcor haren broeder, die hem gevaar lijk was, uit den weg-te laten ruimen. Er zijn in dit stuk tooneelen als ge knipt voor Bouwmeester. In het laat ste bedrijf, als Herodes' vrouw dood is, en hij toch nog steeds meent, dat zij leeft, tot eindelijk haar gebal semd lijk wordt binnengebracht en hij tot het besef komt van de ontzet tende waarheid, behaalde hij zijn glanspunt en het publiek liet dan ook niet na, den held van den dag luide bijval te betuigen, maar toch, dat alles was eigenlijk maar bijzaak. Het feest begon eigenlijk eerst toen het scherm voor de vierde maal op ging en op het tooneel geschaard ston den. tal van personen met kransen en geschenken voor Neerland's eersten tooneelspeler. Allereerst voerde het woord de ntcr De Wijs, voorzitter van den Raad van Beheer, die een zilveren lauwerkrans' overreikte. Daarna sprai de heer Fa- bius namens de commissie uit Bouw meesters bewonderaars. Hij memo reerde de groote gaven van den jubi laris, en bood hem een prachtig ge schenk aan, bestaande uit een salon ameublement in modernen stijl. Hier bij was een album gevoegd, bevatt ;n- de de namen der schenkers. De eerste pagina is een ontwerp in mooie kleuren, waarin te lezen staat: „Aan Louis Bouwmeester bij de ner- denking van zijn veertigjarige tooneel- loopbaan.Gevierd in den Stadsschouw burg te Amsterdam op Dond.erdag 19 December 1901." Dan volgen de namen van H. M. de Koningin, Z. K. H. Prins Hendrik en H. M. de Koningin-Moeder. Verder komen in het album o. a. nog voor de namen van Amsterdam's bur gemeester. mr. W. F. van Leeuwen, mr. G. van Tienhoven. mr. J. N. van Hall, prof. G. A. van Hamel dt\ L. A. J. Burgersdijk Jr. Ook van verschillende buitenlandsche tooneelspelers en -speelsters als Hen ry Irving, Ernst van Possart, C. Coque lin, Mme. Réjane e. a. Vervolgens trad de heer de Leur regisseur van „het Nederlandsch Tooneel" naar voren, die namens de vereeniging Apollo een krans aanbood. Mr. de Koning deelde mede dat de afdeeling Amsterdam van het Tcöneel verbond Bouwmeester tot ecrelio had benoemcLMev. Mann-Bouwmeester wenschte haren broeder hartelijk ge luk cn bood hem een geschenk aan, namens eenige familieleden. Nog verschillend© sprekers voerden werder het woord, waarvan wij aJleen willen noemen, den heer Lion van Lier namens zijn gezelschap, deai heer van Westerhoven voor het Salon des Va riétés, waar de held van den avond zoo vele triomfen heeft gevierd en don heer Royaards uit naam van Derk Haspels. Daarna werden nog tal van kransen en ander; huldeblijken overhandi gd te veel om op te noemen; vermeld zij nog een bijzondere krans mei linten van blauw en eoud. de kleuren van Bouw meesters geboorteplaats: Middelbands. In een hartelijke toespraak tot het publiek en do overige aanwezigen, bracht de jubelaris allen dank voor dc h'ean gebrachte eerbewijzen. Ten slotte zeide hij: „Bemiind publiek,.vereerders, Raad van Beheer, broeders en zusters in de kunst, hier om mij verc-enigcl, ik be hoor niet tot de zwaksten, maar ook de sterkste kan te zwaar beladen wor den. Zooveel heerlijke oogenlilikken doen mij duizelen. Vorder na zooveel emetics n'iet teveel van mijn krachten. Laat mij al wat op dit oog.nlv k in mijn hoofd en hart dooreen woelt, uiten in deze woorden, ik niag wel zeggen, kreet: Ik voel me zoo gelukkig zoo heer lijk, zoo trotsch! Ik heb zoo het gevoel gekregen uw eigendom te zijn. een eigendom., dat door u niet eer en lauweren wordt over stelpt! Laat mijn dankwoord ineen smelten met dezen wensch: God loone u voor aTcte vriendschap, mij bewezen!" Natuurlijk schetterden weer de fan fares, en kwam aap het applaus geen einde. Toen het scherm voor de laat ste maal zakte stond Bouwmeester omringd van al zijne ver eerders, die hem kransen en bloemen boven het hoofd hielden, een ware apothéose. Na afloop was er receptie op de bo venzaal van het American hotel. De Burgemeester woonde niet zijne echtgenoot© het laatste bedrijf bij. Stadsnieuws. Bouwmeester'? Jubileum. Men schrijft ons uit Amsterdam: Het feest van Louis Bouwmeester is één groote liulde geweest van het publiek, vrienden, vereerders en be kenden. Zelden bood de mooie zaal van den Stadsschouwburg te Amster dam zulk een schitterenden aanblik. Natuurlijk waren alle rangen stikvol, ja, de toeloop was zoo groot, dat in het orkest nog drie rijen stalles moes ten worden bijgeplaatst. En, was hot wonder, waar het gold den man te eeren, die gedurende 40 jaren zijne beste krachten heeft gewijd aan het Haarlem 20 Dec. 1901. Arrondissements Rechtbank Oplichting. Hendrik Haak, niet verschenen, een pseudo-opzich- ter en zendteHng. tegen wïen we gens vttfsch.ill'enrte feuten van op lichting te Lemmer, te- Steenwijk, te Heen-enveesn en te Oranjewoud gepleegd, door het O. M. bij die rechtbank te Heerenryeenverleden week 2 jaiar gevangenisstraf werd gevorderd, luaidl zich Donderdag te verantwoordden ter z-ake van diefstal van een pak kleeren tie Zaandam, ten nacteete van zekeren de Jong aldaar. Het, O. M. vorderde thans 3 jaar gevangenisstraf. Een,e erfenis. Piet-er Bij- feird, een arme sbumperd, had bij dien landbouwer Simon Neut'eboom en dlicns vrouw, te Edam, steeds een meaischiievende ontvangst ge noten en. wilde cteze goedheid nu

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 2