Van alle tijden. Voor alle tijden. SCHAAKSPEL Prijsraadsel. pey stuk, en al is men nu nog zulk een hartstochtelijk jager, dat vindt men wel een beetje duur. De Maupassant besloot daarom zijn wild uit te roeien. De grond op het jachtgebied we-rd gelijk gemaakt, de konijnen die men vond werden gevangen 'en weldra was alles opgeruimd. Op zekeren mooien nach, terwijl de dichter op zijn voormalig jachtterrein rondwandelde, zag hij een boer, die een zak op den rug droeg en zich bij zijn nadering trachtte te verbergen. Hij riep jhem aan, in de meening met een dief te doen te hebben, maar de ander zette het op een loopen. De Maupassant "vólgde! hem, waarop de boar den zak liet vallen. eD dichter keek nu eens in den zak en zag een aantal jonge ko nijntjes! Deze hadden moeten dienen om weer een wildstand te vormen, om dat de „arme geplaagde boeren" de voordeelen van de vergoede schade niet gaarne wilden missen! Een gemakkelijke penhouder De arm van den czaar, hoewel zeer lang, reiki n;et tot aan den hemel. De czaar zelfs kaan. geen azijn in stroop veranderen. De hand van den czaar heeft slechts vijf vingers, evenals die der andere stervelingen. Een dikke czaar weegt niet zwaar der op de schouders van den dood dan een magere. De stem van den czaar heeft een echo, zelfs al zijn er geen bergen in de buurt. Een traan in het oog van den czaar kost het land vele zakdoeken. Wanneer de czaar speelt, zijn de ministers éénoogigen en de boeren blinden. De tijd voleindigt de taak, die de czaar niet heeftkunnen vervullen. De koe van den czaar zelf geeft toch niets dan kalveren. Wanneer de czaar wild eet. is -';,i bord vol kleine botjes. Wanneer de czaar pokken heeft, draagt het land er de sporen van. Als de czaar het koud heeft, hebben alle inwoners van het rijk hoofdpijn. Als de czaar sterft wil geen moujick met hem ruilen. Indien de czaar u een ei geeft, eischt hij van u een kip. Wanneer de czaar lust heeft riemen te maken, verschaffen de boeren hem daartoe het leder. Het uittrekken van een oude pen uit den penhouder is bijna altijd moei lijk, ten minste als men het zóó wil doen, dat men zijn vingers niet vuil maakt. Om dit te voorkomen, zijn her haaldelijk verscheidene middelen in den handel gebracht, waarvan het doel is, de pen te grijpen en uit de schacht te trekken. Al deze middelen voldoen wel aan hun bestemming, maar het zijn meestal kleine voorwer pen, die gemakkelijk wegraken en de ondervinding heeft bewezen, dat zij zelden bij de hand zijn, als men ze noodig heeft. Een eenvoudiger oplossing van het probleem is voorgesteld op het plaat- ja. dat een penhouder afbeeldt, die is toegerust met een eenvoudige inrich ting, om de pen te verwijderen, zoodra zij nutteloos wordt. De schacht van den penhouder is bedekt met gutta percha, waarin vele groefjes zijn en aan de binnenzijde van het gutta percha zit een metalen band, waarte gen de pen rust. De band en het gutta percha sluiten nauw op elkaar, zoodat de pen altijd vastzit. Daar het gutta percha echter veerkrachtig is. kan de pen in een oogenblik los gemaakt wor den, door zacht met twee vingers op het gutta-percha te drukken. De Czaar en Russische spreekwoorden. De naam van den czaar speelt een belangrijke rol in de Russische spreek woorden. Ziehier eenige voorbeelden: De kroon van den czaar behoedt hem niet voor hoofdpijn. De czaar zelf kan den zonnebrand niet blusschen, al blaast hij er nog zoo hard tegen in. W 'aneer de czaar in een soepterrine «ou spuwen, zou deze van trots uit el kaar springen. Wanneer de czaar een huurrijtuig neemt, wordt iedere stap hem voor een Werst aangerekend. De czaar woont niet in de hut van den arme; daardoor komt het, dat hij de ellende niet kent. Minister en censor. Onder Frederik den Groote. van wien de bekende uitdrukking: kranten mag j niets in den weg worden gelegd" af stamt, was de Berlijnsche censuur bij zonder mild, om onder Frederik Wil lem II des te strenger gehandhaafd te worden. Het was voornamelijk minis. 1 tsr Von Wöllner, die de censuur ie baat nam om iedere vrije gedachte. I ieder flink gezegde in de kiem te smo ren. Zijn tyrannie ging zoo ver, dat hij zich niet ontzag Duitschland's grooten filosoof, Kant, tegen te werken. De censor Cosmar heeft echter eens kans gezien den geduchten minister zelf een niet onaardige poets te bakken. Hij had aan de uitgave van een in Berlijn verschenen vlugschrift, geti teld ..Algemeene toestanden" zijn goed keuring gehecht; het werkje maakte opgang en werd door jong en oud met het meeste genoegen gelezen. Aan het slot kwam echter de zin voor: „Wee i het land. welks ministers ezels zijn." In de drukte was het gevaarlijke vlug schrift aan Wöllner's aandacht ont snapt en kwam het hem eerst onder de oogen toen gansch Berlijn reeds kennis van den inhoud had genomen. Schuimbekkend van woede liet hij Cosmar hij zich komen en voegde hem toe: „Heb ik u daarom tot censor be noemd? Zeg mij, waarom gij de uitga ve van dat werkje toegestaan hebt" „Zou het Uwer Excellentie aangena mer zijn geweest, luidde het kalme antwoord, wanneer ik had laten druk ken: „Gelukkig land, welks ministers ezels zijn?" Von Wöllner bleef op die d,rieste vraag het antwoord schuldig en moest, inwendig woedend, den vermetelen spreker ongestraft laten heengaan. Iets over het uitroeien der bosschen. Reeds meermalen en bij herha- Mi# is er gewezen op het groote na deel dat aan vele landen en land- strek e- wordt toegebracht door het oor standig uitroeien der bos- .hen. Als een. afdoend en treurig gevolg daarvan, zij het onderstaan de vermeld'; In het Zwitsersch kanton Wall-i- serliand), niet ver van Martigny, lag 80 jaren geleden een rijk dorp, op de helling der bergen, met name Rozet. Er is thans geen spoor van over. Het is geheel ondier bergaf- schuivingen en aardstortingen be graven. Tot het begin dier vorige eeuw werd het beschermd door een prachtig uitgestrekt kastanjebosch. Dit gaf aan den lossen berggrond de noodlige vastheid'. Maar er kwam een speculant, dlie 30,000 frs. voor het bosch bood. De gemeenteraad van Rozet sloeg toe; het bosch werd geveld en het dorp allengs onder dc-n toen loslatende berggrond be graven. Later bleek dat het bosch 200.000 frs. waard geweest was. Zondagsrust. Er bestaan in Engeland wetten, die het handelen op Zondagen verbieden. Onlangs werd een Israëlietisch hak ker, die op een Zondag brood verkocht in een straat,die grootendeels door geloofsgenooten bewoond wordt, des wege vervolgd. Het bleek bij het verhoor, dat tal van Israëlieten in de bewuste wijk wonen, dat dë Joodsche bakkers op Sabbath sluiten en dat de Israëlieten in het algemeen veel last zouden on dervinden, als ook op Zondagen moest gesloten worden. De betrokken magi& traat weigerde derhalve tot straf over te gaan en ontsloeg den bakker in quaestie van alle rechtsvervolging. De andere partij, daarmede niet te vreden, kwam in beroep met het ge volg. dat alle drie rechters de hou ding van den magistraat goedkeurden. Er zijn intusschen in Engeland nog van die verouderde wetten, die nim mer ingetrokken werden, en die heel wat last geveu als de een of andere snuffelaar ze vindt en er zulk gebruik van maakt. Indien dan een magis traat. de vervolging weigert te steu nen, verklaren zulke lieden dat hij zich de bevoegdheid der wetgevende macht toeeigent. Gelukkig zegeviert in dergelijke gevallen meestal het ge zond verstand. men van lange afstanden alle ove rige bewouers van die zee. Men. heeft waargenomen., diat een haai binnien. drie. diagen 1280 kilometer heeft. PUZZLE. Boute steentjes. Vertrouwen moet men vinden, zonder hefc te zoeken. Die water wil maken, tot land, sta met zijn goudbeurs in de hand. Een vroolijk gezicht is een zon nestraaltje in huis. Denkt daaraan nu de donkere dagen er zijn. De grootste spons, die ooit ge vonden werd, kwam uit de Middel- landsche Zee en was omstreeks centimeter in doorsnede. Bijna alle. keukens der gegoede klassen van Sydney in Australië liggen in de bovenste verdieping van het huis en de wasch is men gewend op het dak te doen. De haai overtreft in 't doorzwem De automobielsport heeft in de laat ste j aren een reusachtige vlucht ge nomen de auto regeert de sport, heeft zich direct de aristocraat onder de eportmiddelen getoond. Wedstrijden over geweldige afstanden heeft de eu- to doen houden en nu reeds staat hij KONINQ AUTOMOBIEL. op een voorname hoogte, als door geen sportmiddel nog bereikt. De .groote auto-shows, dezer dagen te Londen ge houden, en die. welke thans te Parijs geopend is. beteekenen feitelijk de laatste perioden, die vorst Automobiel I heeft moeten doormaken, om zich de koningskroon in de sport te zien op zetten. En over de geheele wereld wordt ko ning Automobiel toegejuicht en gehul digd. Zijn rijk is reeds het grootste op narde, want overal vindt hij zijn onderdanen, die hem diep vereeren. Duffe haver wordt weer bruik baar gemaakt, als men ze met houtskool poeder vermengt, ter dege omzet en dan een week laat liggen. De haver mag niet op een grooten hoop liggen. Voor ze vervoederd wordt, dient men ze goed te wan nen., om 't houtskoolgruis er uit te verwijderen. Reginald d'Iberville, de achtste baron in de provincie Quebec, is de eenige titularis die er nog in Canada bestaat. De titel was in het jaar 1700, toen het land nog on der Fransche heerschappij stond, door Lodewnk de XIV verleend en de broeder van den tegenwoordiger drager is in 1880 door koningin Victoria erkend geworden. De worging in China is een dood- I straf, die alleen bij hoogstaande personen wordt toegepast, daar het' 1 als een voordeel beschouwd wordt met onbeschadigd, nog volkomen lichaam uit het leven te scheiden. Als het een veroordeelde toege staan is, op deze wijze te sterven, dan wordt hem een zijden koord in de gevangenis gezonden. Een verdere mededeeling is dan onnoo- dig, men weet, dat de doodscandi- daat het vonnis met eigen hand vol trekken zal. De kamervogels zijn evenals plan ten zeer gevoelig voor gaslicht. De hoog hangende vogelkooi moet eigenlijk uit de kamer verwijderd worden, 'als men daar gas brandt. Overigens is het voor alle kamervo gels noodig, dat des avonds de lucht der kamer door 't openen der ven sters wordt ververscht, onverschil lig of er gas- petroleum- of spiritus- licht wordt gebrand. Het verbruik van zuurstof is zoo groot, dat be paald' de lucht bedorven wordt. Frissche lucht is voor mensch en dier onmisbaar. WAAR IS DE JAGER? Hat fortuin, van Krupp. De heer Krupp, de kanonnenkoning, heeft bij het bestuur der directe be lastingen opgegeven, dat zijn jaar- lijksch inkomen bedraagt 21.000.000 Mark. Volgens de schatting in 1899 bedroeg zijn totaal fortuin 1.120.780.000 Mark. Bij hem werkzaam zijn 15.000 ge ëmployeerden en 65.000 werklieden. Muizen en bijen. Muizen zijn de gevaarlijkste vijan den der bijen tijdens de winterrust. In den zomer kunnen de bijen zich krachtig verdedigen tegen die scha delijke knaagdieren, de indringer sterft door de giftige -bijenwapens. Vinden de muizen 's winters gelegen heid in den korf te komen, dan hou den ze vreeselijlc huis. Niet alleen de half volwassen bijen en de zoete voor raad vallen den muizen ten deel, maar ook de bouw. Dezen knagen zij geheel af en maken daarvan hun rust en nestplaatsen. L'e d-tht-r du-: niet vereerd als een wezen - an bemger orde, maar slechts als een uitverkoren werktu: in ons midden! De^*öichters kunstwerk' niet bewonderd als een product van per soonlijke superioriteit of wonderbaar lijke organisatie, maar a)s een teeken van den gemeenschanr>elijken adel der menschelijkheid, als een proeve van hetgeen er uit den mensch kan voort komen, wanneer aan het goddelijke, dat in hem schuilt, vergund wordt zich te uiten! Het genie van een mede- mensch voor ons allen een openbaring! voo velen onzer in natuur en schrift de éénige! In dezen zin alleen is de kunst in waarheid iets heiligs! C. van Nieveld, Muzikale Pelgims. Het is niet meer dan billijk, dat de vrouwen, die de lasten mede dragen, ook het recht hebben hare stem te doen gelden. Lincoln. Gelijk naar de oude legende Mu- rillo bracht haar op zijn doek de heilige Antonio van Padua het Kerst kind, aangetrokken door zijne gebe- den, tot zich zag nederdalen; gelijk j hij verrast, verrukt, aanbiddelijk het kindeke vasthield, terwijl een stoet van kleine engelen de reine poëzie van dit tooneel weerspiegelde in de lucht, zoo dale ook tot ons het Kerstkind ne der, vankleine trawanten omgeven, om ons de blijdste boodschap te bren gen in den Midwinter, En de onbezoe delde kinderlippen zullen het fluiste ren, de reine kinderoogen het uitstra- "len, het onbegrepene: „God heeft in menschen welbehagen!" Alleen de lief de kent. alleen de liefde bevroedt dit mysterie. H de Lang, Welbehagen. De ouders hebben het al sedert, lang verleerd door eigen handigheid den hoorn op te sieren en de verschillende verrassingen klaar te maken. De liefde voor den huiselijken arbeid is verloren gegaan, en daar alles te koop is, wil men ook de Kerstvreugde kunnen koopen. Toch laat deze zich niet fa briekmatig verschaffen; met zorg en inspanning moet zij worden aange kweekt, wanneer zij van onder de Decembersneeuw zal opbloeien.. Ach, waardeert men wel altijd het geluk, wanneer men het bezit? Wat zou zij er niet voor gegeven hehben nog eens een dier Kerstfeesten van weleer te vieren, zelfs het treurigste, na den dood vanhaarkïnd toen zij en haar echtgenoot, elkaar ondersteu nende, het niet waagden langs het wiegje te gaan en zij zich beiden af wendden, omhet kleine Kerstkind niet te zien in de armen zijner moeder. Ja, zelfs toen, toen zij bloedige tranen weende en meende, dat zij den kelk der smart tot den bodem had gele digd, toen was zij ten minste niet al leen, zij waren nog met hun beiden. Neen, zij zag het nu wel in, niet toen, maar thans had zij den belter van het leed tot op den bodem geledigd. P. Caro, Après la moisson. Uit den Moppentrommel, Wel, hoe is je het melodrama be vallen? Is er iemand vermoord? Neen, de heele zaal schreeuwde om den schrijver van het stuk, maar •de vent durfde niet komen. Neen, God zij dank! Ik heb nooit menschen achternageloopen omdat zij geld hadden! Dat is ook zoo, maar ik heb wel menschen jou achterna zien loopen omdat zij geen geld hadden. Gast (op een feestavond in een ho tel) Pardon, mijnheer heb ik niet de eer tot den graaf van Teterborg van Arenlansberg te spreken? De heer die aangesproken wordt met de borst vooruit, uit de hoogte: Mijnheer! ik ben de oberkellner. Dichteres Dit lyrisch gedicht, dat ik u zond, meneer de uitgever, be vat de diepste geheimen van mijn ziel. Uitgever. Ik weet het, mevrouw, en nooit zal iemand die door mij te weten komen. Hij Ik ben eens benieuwd, wat je vader zal zeggen, als ik hem om je hand vraag. Zij. Heb daar maar geen zorg over, lieveling. Hij repeteerde het met mij van morgen en hij deed het prach tig 1 Het spijt me, zei de man, die een spreekbeurt had vervuld, dat ik je gisteravond niet op mijn lezing ge zien heb. Het was nog al mooi weer; je zou geen hond er door gejaagd hebben. Maar ik heb m'n vrouw gestuurd, me neer! Het kanibalenhoofd Quaqua heeft in drift zijn lievelingsvrouw Popa op gegeten. Om haar aandenken te eeren laat hij op zijn lijf het volgende graf schrift tatouëeren: „Hier rust mijn onvergetelijke Popa. Rust zacht!" Ik ben Parijzenaar, zei een heer met voornamen trots, toen hij in het hotel een kamer vroeg. Ja meneer, best, zei de portier, ik zal de andere gasten voor u waar schuwen. LI-HUNG-TSCHANG. Eerste Chinees. Nu is onze groot staatsman Li door de schuld de: vreemde duivels gestorven. Tweede Chinees. Hoe dam? Zi hebben hein toch geen kwaad gedaan integendeel, alles, wat hij hun ep dei mouw spelde, geloofd. Eerste Chinees. Juist daaroin Daarover heeft de oude man sicl doodgelachen. MACHT DER GEWOONTE. Fotograaf in Egypte, op het oogen blik dat hij den sphinx gaat photogra feeren. En nu een vroolijk gezicht a blieft! Aan een der ramen van een Amster damschen schoenmaker is het volgen de bordje te lezen: „Zou je niet ii mijn schoenen willen slaan?" Hij keek haar wanhopend aan. Ik heb het altijd wel gedacht, spral hij somber, maar nu weet ik het ker. Je lach doet me duidelijk 2 dat je geen hart hebt. Zij verbleekte. Groote hemel! riep ze verschrikt, heb ik mijn mond zoo wijd opengo daan? PROBLEEM No. 32 Zwart. Wit speelt, en geeft in drie zetten mat. Oplossingen worden vóór 30 Dec. ingewacht aan het adres van den redacteur dezer rubriek, Jhr. A. E. VAN FOB EEST, Atjehstraat 134 te 's-Gravenhage. Oplossing van Probleem No. 30. 1 Tc5, Kd42 Rf4, Ko5:, 3 Re3 Pe43 Pb3 Panders, 3 Tc4 -f Pe4:, 2 Pc4f, Kd4:, 3 Re3 Panders. 2 d6f, K speelt, 3 Td5"^ Goede oplossing ontvangen van A. v. V. te Haarlem. De oplossing van ons vorig Prijs raadsel is EI.ECTRISCHE TRAM. De onderdeelen zijn el. schaats, Ma rie. rat tweemaal de letter e en maal de letter c. Ingekomen waren 348 goede oplossin gen. Bij loting werd de prijs toegewe zen aan den lieer M. v. d. MEEL, Melk inrichting „Hartelust", Overveen. Ons nieuwe Prijsraadsel luidt als volgt: Mijn geheel bestaat uit 17 letters en is de naam van eene bijeenkomst die in Den Haag is gehouden. Er was veel ophef van gemaakt, maar de resultaten waren al heel treur.g. 2, 13, 5, 4, 17 is een ankerplaats voor schepen. 1,11, 6, 15 is een mannenkleedings^.ak. 7, 3, 9, 15 is een muntstuk. Een fraai paard noemt men ook wel 12, 8, 6. Een 2,16, 10 is zeer gevaarlijk voor de scheepvaart. 14 isgelijk 9. Oplossingen worden ingewacht tot en met Woensdag a.s. Als prijs loven wij uit: EEN ZAKSCHAARTJE of ZAKMES naar verkiezing.

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 8