Voor den bouw eener veldw«achter woning te Osdorp waren 12 biljetten Ingekomen; de hoogste inschrijving be droeg f 4500. de laagste 2700; daar dë raming f 2000 was is de gunning aan gehouden. Ha arl p n» ir. erm er Do Korenbeurs zal deze w eek gehou den worden op Vrijdag 7 dezer. A.s. Donderdag zal alhier (te Hoofd dorp) een openbare vergadering ge honden worden voor veldarbeiders om te trachten oen vakvereeniging op te lichten; de heer HuMinga van Kampen zal daarin optredeu. Binnenland. HAAGSCUE BRIEVEN Hel was een eigenaardige indruk dien ik kreeg, toen ik deze week we der eens in het vroegere paleis van Prins Frederik kwam. waar binnen korten tijd zoowol het Gerechtshof als de Rechtbank hun intrek zullen ne men. In heel wat jaren was ik er niet geweest en de verandering valt maar al te zeer op. De verbetering tevens, in enkele opzichten. Het Gerechtshof had in de grafelijke gebouwen voor zijn strafzittingen het meest onbehaaglijke, kale en onaangename lobaaL dat maar denkbaar is en krijgt thans in het nieuwe paleis van justitie een prach tige hooge en ruime, geheel met blank eiken betimmerde zaal, dat het wer kelijk aangenaam is er binnen te tre den, behalve in de qualiteit van be klaagde. De audiëntiezaal voor bur gerlijke zaken van het Hof is ook zeer aannemeli jk, maar hier is er achteruit gang, w int de Lairesse-zaal van het nenhof was een merkwaardig stuk antieke arc! Itectuur. D: rechtbank daarentegen profiteert volop. Haar beide zittingzalen zijn oneindig veel beter dan de onbruikbare van een suite gefabriceerde zaal in de vroegere w oning van wijlen Groen van Prinste- rer op den Korten Vijverberg. Voor dc strafzittingen krijgt zij de vroegere balzaal, die wat het plafond (geheel met rosetten in empirestijl) en w^at den fraaien parketvloer betreft, geheel on geschonden is gebleven, doch thans niet meer licht ontvangt uit de vroe gere serres, nu getuigenbamer, doch van den anderen kant, waar men vet», sters geschapen heeft tusschen in den stijl der zaak nagevolgde vlakke pilas ters vankunstmarmer. De magis traten. het parket en de griffie-ambte naren profiteeren duchtig bij de ver huizing. De voor hun bestemde ver trekken zijn zeer ruim, meest in den oorspronkelijken toestand behouden. Natuurlijk echter zijn de ter halver hoogte in tweeën gescheiden japon- nenkamers der prinsessen thans niet meer te herkennen. Wel enkele andere vertrekken. Zoo is het mij opgevallen, dat de president van het Hof de Kamer heeft gekregen waar het groote ten fraaie praalbed van den Prins sföhd. Maar dit was niet de eigenlijke slaap kamer van Z. K. H. Misschien wel toen d.1 Prinses nog leefde, maar van later herinner ik mij een vierkante kamer, oo kaan de Voorhoutzijde, waar een eenvoudig, laag ijzeren veldbed den prins tot legerstede diende. Trouwens mijn herinneringen aan 'Prins Frede rik gaan niet veei verder iterug dan tot de jaren van diens grijsheid. Ik zie nog hoe men hem te paard hielp voor een parade in de Maliebaan of voor een wandelritje, maar zat hij er een maal op dan maakte de oude ruiter nog een 'heel flink, figuur. En de oude Prins was een zoo goed vaderlander, dat hij zelf waarschijnlijk niet zou heb ben geopponeerd tegen do veranderde bestemming van zijn paleia Alleen dat er nu in een vroegeren paleistuin een gevangenis is verrezen (het aan de Casuariestraat uitkomend nieuwe Huis van Bewaring) brengt wel het: sic transit gloria mundi op de lippen. Men heeft gezien dat. ondanks de onheilspellende profetie van de lippen des premiers, bij het algemeen be- grootingsdebat, den Minister van Ma rine geen „ongelukje" is overkomen. Het is waar. elke steen des aanstoots was uit zijn begrooting verwijderd en die begrooting. vrijwel een credietwet geworden. Al vielen er nu ook harde woorden de Min. kon het zonder bijstand van zijn naast hem gezeten ambtsgenoot van Oorlog af en de pre mier kwam maar eventjes poolshoogte nemen. Men beweert dat in den Minis terraad besloten" is dat ter verdediging van het eventueele aanbouw-plan van den Minister de portefeuille-, zooal niet de Kabinets-quaestie zal worden gesteld. Van de Haagse he inbraken weet de lezer zeker reeds het e«en en ander, 't Gaat er heel goed en geregeld mede; drie of vier in de week. Als men den eenen inbreker pakt staan er weer drie anderen gereed. Natuurlijk krijgt de pclitie de schuld, maar eigenlijk is het voor een goed deel de schuld van liet publiek dat alles weten wil Want dientengevolge komen er ook berichten in de kranten, als deze week het geval is. waarin van een dienstregeling der politie zoo nauwkeurige mededeelin- gen werden gedaan, dat zij een waar vademecum vormden voor beroeps- en dilettant-inbrekers. Bijzonder nauwkeurig en uitvoerig zijn de medodeelingen van den direc teur onzer waterleiding, houdende een weerlegging van een door het gemeen teraadslid den ingenieur Halbertsnia, gehouden voordracht in een vereeni- ging. waarbij deze tol de conclusie kwam. dat de capaciteit van onze prise d'eau en leidingswerken op den duur onvoldoende zouden zijn voor het stij gend verbruik eener steeds toenemen de bevolking. Ongetwijfeld, is het rap port van den directeur nauwkeurig gedetailleerd, technisch knap en wat de slotsom betreft, geruststellend. Maar wat treffen moet is de wijze waar op uit de hoogte, bijna onwellevend, gesproken wordt over de beweringen en zelfs over de persoonlijke bekwaam heden van een vertegenwoordiger dier burgorii. die de gemeenteambtenaren betaalt.. Het is een raadsel hoe B. en W. dit lieten afdrukken. Of liever: liet is geen raadsel. Het is een bewijs, eens t meer, voor de oppermacht der amb tenaren in de Haagsch-gemeenteÜjke huishouding en van het feit. dat zii zich daarvan ten volle bewust zijn. H. A. GANUS Jr. Parlementaire Praatjes- De begrooting van Financiën nam niet te veel tijd in beslag: doch in elk geval zal de Kamer nog heden (Maan. dag) middag, misschien ook des avonds, nog moeten vergaderen om het Kerstverlof te kunnen krijgen. Bij het algemaen debat over Finan ciën trad de wet tot herziening der ge bouwde eigendommen op den voor grond. De hoeren Schaper en Bos toon den aan. dat de bedoeling der wet van 1897 om den landbouw te ontlasten, niet tot haar recht kwam. wijl het ver schil in begrip van „boerderij" en „wo ning*' niet voldoende vaststaat; een fraaie boerderij is thans ontlast, een schamele arbeiderswoning zwaar be last. Verarming werd thans door zwaarder belasting getroffen. De heer van Dedem betoogde dat bij goede toepassing der wet wel degelijk een goe de uitvoering der bepalingen en juiste schatting mogelijk was. De'heer Zijl- ma echter noemde de wet onuitvoer baar. De Minister erkende dat wijzi ging der grondbelasting noodig was; er was ongelijke toepassing, bevoordee ling eenerzijds, benadeeling ander zijds. De Minister wachtte op het rap port iter hoofdcommissie voor de her schatting van het hoofdgebouw. Op de door den heer Van Raalte besproken wensehelijkheid orh van bedrijfs- eti vermogensbelasting een ongesplitste inkomstenbelasting te maken ging de Min. niet in. omdat dit buiten het werkplan der Regeering lag. De Minister heeft een onderzoek in gesteld, door middel eener commissie, naar de tra.ctementsrege.ling der on der zijn departement ressorteerendie ambtenaren en beambten. Desniettemin drongen tal van spre kers aan op lotsverbetering voor een aantal categoriën van beambten of ga ven wenken voor een eventueele rege ling. De Minister wilde nu den afloop van het onderzoek afwachten, ten ein de een systeem te brengen in een nieu we regeling. De teekenaren van het kadaster werden voorloopig met nul op het rekest naar huis gezonden. Daar entegen was de Minister bereid er toe mede te werken de onderwijzers-wedu wen en weezen in het pensioenfonds od te nemen. De begrooting werd zonder stemming aangenomen. Van Waterstaat was nog het hoofd stuk Posterijen af te werken. De heer De Klerk drong daarbij aan op lotsver betering voor de klerken bij de post en telegraaf, op maximum-tractement na 20 jaren dienst. In het algemeen achtte de Min. verhooging van bezol diging voor telegraaf- en postambtena ren niet noodig. Toch zou hij een on partijdig onderzoek instellen, nagaan of er ontevredenheid was. Dit was be ter dan dat de ambtenaren kamerle den in den arm namen (wat de heer v. d. Zwaag later betwistte, bewerende dat de ambtenaren bij een Minister niet zoo licht gehoor vonden.) De Minister beloofde intusschen niets. De belangen van postboden, conducteurs enz. door den heer Nolting voorgedragen, be loofde de Minister te zullen overwegen. De heer Van Bylandt had gewezen op de nslecbten toestand der Maatschappij „Zeeland" op de wensehelijkheid van het behoud dezer nationale stoom vaartlijn en onder toejuiching van vele banken, had hij verzocht dat de Regeering desnoods steun zou verlae- nen. De Minister was daartoe bereid, indien het bestaan der Maatschappij bedreigd werd. doch hij achtte dat niet het geval.. De aandeelhouders kwa men in slechte positie, maar die had den geen aanspraak op 's Rijks steun. Ook de begrooting van Waterstaat aangenomen zijnd®, kwam men tot Ko loniën. Dit hoofdstuk, plus Onvoorziene Uit gaven, is hedenmiddag aan de orde, misschien ook van avond, zooals reeds gezegd. G. Jr. Het galabal ten Hove zal ditmaal in de tweede helft der maand Januari a. s. plaats hebben. Naar men verneemt zal het Kerst feest ten paleize te '9-Gravenhage plaats hebben op 24 dezer. Op denlen Kerstdag zal eveneens een Kerstfeest uitsluitend voor kinderen van Harer Majesteits dienstpersoneel gehouden worden. De wekelijksche conferentiën van de Koningin met de ministers zullen na Nieuwjaar weer hervat worden. Acad. Examens. Aan de Universiteit van Amsterdam is met gunstig gevolg aigelqgd het Doctoraal Examen Rechtswetenschap door de heeren L. H. C. Kuhn, N. R. Hora Siccama en J. N. C. Kruseman. Het doctoraal examen in de Wis- en Natuurkunde door den heer W. L. Nolke. De heer Ph. A. Konstaucen, die gis teren is bevorderd tot Doctor in de Wis- en Natuurkunde, verkreeg daar bij het Pracdicaat cum laude. Leiden. Bevorderd tot doctor m de rechtswetenschap de heer J. W. Schorer, geb. fee Zierikzee, op Stel lingen. Geslaagd voor het doctoraal exa men in de rechten de heeren E. van Ketwich Verschuur, J. H. van Schermbeek en A. Rooyaards; voor het candüd'aalsexameni godgeleerd heid 2e gedeelte die heeren T. G. van Reeuwijk en G. J. W. Oldeman; voor het voorbereidend kerkelijk examen de heer L. W. Erdsman en J. D. de Sloppelaar. Utrecht. Doet. rechtsw. de lieer N. Muiter. Bevorcteird tot semi-arts de. heeren J. L. 13. Engelhard, C. Boeser en H. J. Overboek. Bevor derd tot arts d)e heer E. J. IIKeuss. Groningen. Voor het cand'.-ex. eerste gedeelte ira de godgeleerdheid is geslaagd dio heer M. Onnes. Voor d3 Boeren kin deren. Zaterdagmorgen ontving president Kruger den heer Schaefer, predikant te Rerascheid en diens echtgenoot®. De heer Schaefer kwam den President een bedrag van ongeveer 10.000 mark aanbieden, bijeenverzameld door kin deren in Rheinlaad en Westfalen als een Kerstgeschenk voor de arme Boe renkinderen. President Krugeer was zeer getroffen over dat bewijs van me degevoel met de arme kinderen van het Boerenvolk. Herkend, Over het- in de bosschen van Nistel- roo gevonden geraamte, deelt men aan de „Nbr. Ct. mede, dat het is herkend als te zijn dat van He. manus van der Heyden, oud 53 jaren, landbouwer te Escharen, die op den 2en Paaschdag van dit jaar zijne woning verliet. Zijn twee zonen verklaarden, dat dc over gebleven kleedingstukken, benevens pijp. rozekrans en andere voorwerpen, dezelfde waren die hun vader bij zijn vertrek droeg. Misdaad schijnt hier uitgesloten te zijn. Het afbellen der treinen geschiedt niet meer. om dat het meermalen gebeurde dat op sommige stations twee treinen tegelijk vertrokken, wat aanleiding kon geven tot ongelukken. Het hollen der reizi gers om nog den trein te halen, ziet men nu niet meer. Ook dit gaf nu en dan aanleiding tot ongelukken. Zware brand. Vrijdagmiddag is een zware brand uitgebroken in de hofstede „De Kei- zeri j" onder Diepenveen. De brandweer was spoedig ter plaatse, terwiil er hulp uit Deventer geboden werd onder aan voering van den commandant der brandweer. In korten tijd was de ge- heele boerderij in de asch gelegd en van het vee en den inboedel is bijna n ets gered. De oorzaak is onbekend. Verzekering dekt de schade. Oponthoud. De Lemster nachtboot kwam Zater dagmorgen 21/2 uur te laat te Amster dam aan. wegens mist. Daarbij kwam dat bij de Oranjesluizen een koe over boord sprong en de geleider door den schrik het beest volgde. Na lang zoe ken mocht het gelukken den reeds zin. kenden man met een haak te grijpen en hem aan boord te brengen waar hij tot bewustzijn werd gebracht. Ook de koe werd gered. Do vele reizigers en de post hebben daardoor de aansluiting met de eerst® treinen gemist. Vervroegde winkelsluiting Namens het Comité voor vervroegde winkelsluiting te 's-Gravenhage zijn Za terdag de heeren Havers. Koekebak- ker en Poptie op audiëntie geweiest bij den minister van Binnénlandsche Za ken, den heer Kuyper. De heer Havers voerde als voorzitter van het Comité het woord en zette voor den Minister het doel van de beweging uiteen. De voorzitter wees er op. d-at met het particulier initiatief In deze niets te bereiken was en herinnerde er in dit verband aan, dat te Utrecht, Amsterdam, Haarlem, Groningen en Middelburg de beweging om winkel sluiting langs particulieren weg te ver krijgen mislukt was, zoodat alleen een wettelijk geregelde winkelsluiting de gewenschte verbetering kan aan brengen. De Minister was met de commissie van oordeel, dat er in deze iets moest gedaan worden, maar wees op ver schillende bezwaren. In Amsterdam zeïde de Minister o.a. waren op Za_ terdagavond de winkels te 10 uur nog druk bezocht door klanten, omdat an ders menschen op Zondag hongerige magen zouden hebben. Hü dankte dit comité in het bijzonder voor de aan bieding van een dossier, bevattende het voornaamste van hetgeen over deze ,zaak geschreyen en gesproken is, en deelde mede dat, hetgeen door het co mité werd verzocht, door de Regeering zou worden bestudeerd, er bij voegend, dat op den steun van den Minister kon worden gerekend voor wettelijke rege ling. Brand te Arnliem. Zaterdagavond omstreeks 7 uur brak een felle uitslaande brand uit in de houtzagerij van de firma G. T. Coers, aan de overzijde van den Rijn bij Arnhem. De brand, waarvan de oor zaak nog onbekend is, ontstond in een groot gebouw, waarin de zagerij, de schaverij en de wagenmakerij zijn ge vestigd en waar ook een vrij aanzien lijke voorraad hout aanwezig was. In korten tijd was het geheelc gebouw in een vuurzee veranderd, die den grij zen sneeuwhemel rood kleurde. De Arnhemsche brandweer was spoedig ter plaatse. Zij werkte ook met wa terleidingsslangen die over de schip brug heengevoerd werden. Zij kon wei nig meer doen dan de overige gebou wen tegen vuur beschermen. Geluk, kig was de wind zuidelijk, dus naar de stad. zoodat de vlammen niet naar de andere gebouwen oversloegen. De kan toorboeken in het aangrenzende kan toongebouw werden bijtijds in veilig heid gebracht. Het vuur bleef vrijwel tot hat eene gebouw beperkt, waarvan echter ook de aangrenzende machine kamer te lijden had. De brand was van kleinere afmeting dan die welke enke le jaren geleden op dezelfde houtzage rij woedde. Op da schipbrug en langs de Rijnka de verdrongen zich honderden om den brand, die een phantastisch schouw spel opleverde, te zien. In de stad kon men overal aan den hemel een rossigen gloed vernemen. De fabrieksgebouwen zijn verzekerd op beurspoPia De brand is vermoedelijk in een der kelders van de schaverij ontstaan. In deze kelders lagen groote hoeveelheden krullen, zaagsel en houtafval, die door de een of andere oorzaak hetzij on voorzichtigheid, hetzij door vuur uit de machine in brand zijn geraakt. De schade zou circa 50.000 a f 60.000 be dragen. IJs. Hoewel het ijs in de Gouwzee nog niet veel kracht heeft, wordt de over tocht naar Marken er toch door be lemmerd en geschiedt, het verkeer met de vlet INGEZONDEN MEDEDEE- UN GEN. 30 cents per regel. Tengevolge van Bronchiü» verkeerde zij lil grooten angst. Wanhoop niet aan Uw herstel in dien gij bij een of ander middel geen baat hebt gevonden. Profiteer van de ondervinding van anderen, waartoe volgende brief strekken moge. Luik, 17 Rue Cheravoie. 1 April 1901. Mijneheeren. Op twaalfjarigen leeftijd kreeg mijn dochtertje een zóó hevigen aanval van bronchitis, dat ondanks -alle zorgvuldige verpleging en alle aangewende middelen haar toestand steeds verergerde. Zij had haar eetlust verloren en haar maag kon volstrekt geen voedsel meer ver dragen; zij vermagerde en werd uiterst zwak, terwijl zij door een hardmek- kigen hoest gekweld werd. Daarop MEJUFFROUW MUIDART. hoorde ik van de uitstekende resulta ten met het gebruik van Scott's Emul sion verkregen en liet het haar met volle toestemming van den geneesheer innemen. Zij kon dit preparaat zeer goed verdragen en het resultaat was verrassend. Na een paar dagen voel de zij zich aanmerkelijk beter en door het regelmatig gebruik van dit kost baar middel verdween die hoest ten slotte geheel; de slaap en de eetlust laten niets te wenschen over; haar krachten zijn geheel teruggekeerd. Wij zijn u zeer erkentelijk hiervoor en be tuigen u onzen oprechten dank. (get.) Weduwe Muidart. Hebt gij een huismiddel noodig oru weer op krachten te komen, en om hoest, verkoudheid, keel- en longaan doeningen te overwinnen of wilt gij een Uwer huisgenooten inderdaad een dienst bewijzen, denkt dan aan het ee- nige middel, Scott's Emulsion, eti gij zult U bij het gebruik steeds wel be- vinden. Men diene er steeds op te let ten, het echte preparaat te ontvangen, kenbaar aan ons Handelsmerk: Een visscher met een grooten kabeljauw op den rug. Beproeft geen goedkoopere, waardte- looze middielen. Houdt u steeds bij echte preparaten, die evenals Scott's Emulsion erkend worden door de Doc toren. en overal waar zij beproefd worden bewezen hebben hun naam waardig te zijn. Depots: The Import Trading Office, 's-Graven- hage. qö Heer Henri Sanders,- Amsterdam, de Heer F. F. van Santen Kolff, Rot terdam. de Heer A. Mulder, 's-Gravenhage. de Heer J. H. L Snabilié, Rotterdam, de Heer A. van Tuijll, Paleisstraat, Amsterdam. Mejuffrouw E .de Leeuw, drogist, 's- Gravenhage. Verkrijgbaar bij alle Apothekers en Drogisten. Uit de Arbeiders wereld BINNENLAND. Dezer dagen heeft het bestuur van de Nederlandsche vereeniging voor wet telijke bescherming der arbeiders ver-1 gaderd en, mede naar aanleiding van een schrijven van het da^elijksch be stuur der „Association internationale pour la protection légale des travaiL leurs" waarvan de Nederlandsche ver eeniging een afdeeling is. besloten: 1. voor Nederland deel te nemen aan het op de algemeene vergadering te Ba zel besloten vergelijkend onderzoek naar den nachtarbeid der arbeidsters, en naar de gevolgen der wettelijke ver- bo d sbepalingen 2. hetzelfde voor den arbeid in indus- strieën, die schadelijk zijn voor de ge zondheid der arbeiders, te weten: phos phor- en loodwitbereiding en verwer king, en eventueel verder daarbij op te nemen bedrijven, bv. de mijnin dustrie; 3. eene uitgave van de verschillende Nederlandsche arbeidswetten, of een overzicht daarvan achtereenvolgens het licht te doen zien; en 4. een poging te doen om de belang rijkste vak- en andere organisaties van werklieden en patroons in rechtstreek- sche aanraking te brengen met het in ternationaal bureau voor arbeidswet geving en arbeidsstatistiek te Bazel. Sporten Wedstrijden. Voetbal. H. B. S.—HAARLEM. 't Was wel wonder, dat deze wed strijd Zondag nog kon doorgaan, waar bijna alle velden onbespeelbaar wa ren verklaard. Beide elftallen waren onvolledig, vooral H. B. S. Desniette min waren de Hagenaars toch meestal de sterkeren al kwamen de gasten ook nu en dan gevaarlijk los. Zij konden echter niet beletten, dat hun doel vóór de rust tweemaal door boord werd. „Haarlem" ondernam ook enkele stormloopen, die echter tot geen resultaat leidden. Na de hervatting hadden de Rood- broeken een oogenblik de overhand, maar weldra waren de H. B. S.'crs weer de sterkeren en gaven den Haar- lemschen doelverdediger handen vol werks. doch deze kweet zich kranig van z'"n taak. Eindelijk rende het ge- heele Haagsche elftal naar voren, wat een derde doelpunt tengevolge had, zoodat H. B. S. won met 3—0. De stand in de Westelijke le klasse is thans: Club a i Gelijk. ^.92» 5 H. V. V. 7 6 0 1 26 5 12 1.71 H B. S. 6 5 0 1 19 4 10 1.67 Velocitas 5 2 1 2 10 5 5 1 Rapiditas 7 3 0 4 11 18 6 0.86 Haarlem 6 2 1 3 10 18 5 0.83 R. A. P. 4 1 1 2 5 9 3 0.75 H F C. 7 2 1 4 11 21 5 0.71 Ajax 6 1 0 5 9 21 2 0.33 Onderwijs. Rijksbijdragen aan normaal lessen en hoofden van scholen. Bij Kon. besluit van 18 dezer is het bedrag der Rijksbijdragen, die aan de gemeentelijke en aan bijzondere nor maallessen en aan hoofden van scho len zullen worden verleend voor elk der door hen in den loop van 1902 ter opleiding tot onderwijzer aangenomen personen, nadat deze in den loop van 1904 of later de akte, bedoeld in art. 56, onder a, der wet tot regeling van het lager onderwijs, zullen hebben ver kregen, vastgesteld als volgt: 1. voor hen die bij gemeentelijke of bijzondere normaallessen zijn opgeleid a. gedurende ten minste twee jaren, driehonderd gulden; b. gedurende ten minste drie jaren, vierhonderd gulden; c. gedurende ten minste vier jaren, vijfhonderd gulden; 2. voor hen die door hoofden van scholen zijn opgeleid; a. gedurende ten minste twee jaren, tweehonderd gulden; b. gedurende ten minste drie jaren tweehonderd vijftig gulden; c. gedurende ten minste vier jaren, driehonderd gulden. Veiling n het Verkoopt. „De Gouden Leeuw op Zaterdag 21 Dec. No. 1. Een Heex*enhuis en Erve met Tuin, aan de westzijde1 van de Groote Houtstraat, groot 3 aren, 80 centiaren. Trekgeld 300. H. J. v. d. Veer qq. 30.000. No. 2. Een Huis en Erve aan de oost zijde van de Groote Houtstraat, groot 67 centiaren. Trekgeld f 80. S. J. W. Mons 8500. No. 3. Een Huis en Erve met Tu'in, aan de oostzijde van de Groote.Hout straat. groot 2 aren, 96 centiaren. Trekgeld 100. P. Hoogeveen 12075. De perceelen no. 2 en 3 gecombineerd. Trekgeld 180. No. 4. Een Huis en Erve, aan de zuidzijde van de Botermarkt, gtfoot 54 centiaren. Trekgeld f 50. A. A. M. Bruning qq. 3975. No. 5. Een Koetshuis met Stal voor 2 paarden en afzonderlijk opgaande Bovenwoning en Erve, aan de westzij de van de Gedempte Raamgracht, groot 1 are, 69 centiaren. Trekgeld f f60. S. J. W. Mons qq. 6130. No. 6. Een perceel Wei- of Hoofiland ook geschikt voor bloembollencultuur en een perceel Water, in de Gemeente Bloemendaal aan den Delft tusschen den Zijlweg en de Kleverlaan. Weiland groot 1 hectare, 80 aren en 20 centia ren en Water, groot 14 aren, 30 centi aren. P. P. v. d .Ban f 8425. No. 7. Een dubbel huis waarin Bier en Koffiehuis met achtergelegen pak hui:- en erven, aan de westzijde van de Voorzorgstraat op den hoek van en met uitgang in een gemeene poort uit komend.' in de Voorzorgstraat. No. 42 en 44, groot 1 are, 70 centiaren. J. v. Duin. qq f 4260. No. 8. Een groot gebouw, in gebruik bij de broodbakkerij „Vooruitgang" met afzonderlijk opgaande bovenwo ningen en Erve met uin, aan dei west zijde van de Lange Wijngaardstraat. No. 16 zwart en rood, groot 2 aren, 99 centiaren. G. P. J. Beccari 9400. No 913 Vijf Huizen en Erven niet Tuinen nevens elkander aan het Zuider Buitenspaarne, als No. 9. No. 86. groot 1 are, 27 centia ren. P. F. de Bordes f 3845.— No. 10 No. 84, groot 1 are, 28 centia ren. J. Oostwald /i3700. No. 11 No. 82, groot 1 are. 28 centia ren. J. Oostwald 3650. No. 12. No. 80, groot 1 are. 28 centia ren. H. Steenkist f 3400.s No.13. No. 78, groot 1 are, 28 centia ren. H. Steenkist 3425. No. 1422. Negen Huizen en Erven, nevens elkander, aan de Zu'idzijde van de GlasblazerstraaL als: De perceelen No. 14 tot en met 22 ge combineerd. A. J. H. Reijnders 12.140.— No. 23. Een Winkelhuis, waarin Kruideniersaffaire., met Pakhuis en Erve. aan de oostzijde van de Oranje boomstraat op den hoek van en met toegang in de Brouvrerstraat, groot 1 are, 38 centiaren. P. A. v. Beaumont ƒ4075. No. 24. Een Winkelhuis (waarin Si garen- affaire) en Erve, aan de west zijde van de SpaarnwouderstraaL No. 75, groot 80 centiaren. II. F. v. J.uyken 3360,. No. 25. Een Woonhuis met Tuin en afzonderlijken toegang voor liet Bo venhuis en Erve. aan de westzijde van het Spaame.^No. 90 zwart en rood, groot 2 aren, 55 centiaren. Opgehouden f 9205. No. 26. Een Woonhuis met Open Plaats en Erve, aan de noordzijde var De Haasstraat, No. 13, groot 35 een tiaren. No. 27. Een Woonhuis nevens het voorgaande. No. 15, groot 34 centia ren. No. 28. Een Woonhuis nevens voor gaande, No. 17, groot 34 centiaren. J. de Zeeuw 1000. No. 29. Ee nWoonhuis nevens bet voorgaande, No. 19, groot 34 centia ren. F. G. v. Leeuwen f 975. De perceelen No. 26 en 27 gecombi neerd. J. N. Zandvoort 2005. No. 30. Een Gebouw en Erve, aan de westzijde van de Bakenessergracht, nabij het Spaarne, No. 94. groot 1 are, 36 centiaren. H. J. Peper f 4700.— Leger en Vloot. De minister van oorlog heeft bepa lingen in het leven geroepen tot rege ling van de betaling en de geneeskun dige verpleging van burgerpersonen op daggeld in dienst genomen tot het ver richten van werkzaamheden in kazer nes en aanboorigheden, die door nood zakelijke afwezigheid of door ziekte verhinderd zijn hunnen dienst te ver richten. Bij noodzakelijke afwezigheid we gens verplichten schutterlijken dienst wordt door den burgerpersoon, als bo venbedoeld, die niet vrijwillig bij de schutterij dient, genoten 3/4 gedeelte van het loon, dat hem zou toekomen, indien hij niet afwezig ware geweest. Bij ongesteldheid, ontstaan in en door de uitoefening van den dienst, gestaafd door een bewijs van een offi cier van gezondheid, wordt het volle daggeld genoten, van en met den dag dat de betrokkene niet meer te werk is kunnen komen. Bij alle andere ziekten, mits niet het gevolg van losbandig gedrag en ge staafd1 door een bewijs van een officier van gezondheid,wordt het halve dag geld genoten te rekenen van elf met den eersten vollen werkdag, waarop de betrokkene om voormelde reden niet te werk is kunnen komen. Toekenning van daggeld bij af wei- zigheid wegens ziekte! zal niet langer plaats hebben dan gedurende hoogstens drie maanden. Is de betrokkene daarna nog ziek, of voor het werk ongeschikt, dan zal hij worden ontslagen. INGEZONDEN. Voor den inhoud dezer rubriek stelt d redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatstwordt de kopy niet aan den inzender teruggegeven. M. de R.- Beleefdi verzoek ik u eenige plaats ruimte om Mr. T. te antwoorden op zijn ingezonden stukje van Zaterdag j-1. Mr. T. doet het daarin voorkomen, alsof wij hem hebben willen dwingen een ander deuntje te zingen, dan waar toe zijn gemoed nu eenmaal gestemd was. Ter beoordieeling van het publiek wil ik een en ander mededeelen. dat vooraf was gegaan. In den loop der maand! October was met Mr. T. of zijn gemachtigde M. ge correspondeerd' over een te houdon spreekbeurt, en werd ons d.d. 3t Oct. medegedeeld1, dat Mr. T. bereid was op 19 Dec. voor onze vereeniging op te treden met het onderwerp: „Het kind en de Maatschappij". Nadat dus ruim 1 12 maand te vo ren was goedgevonden dag en onder werp van bespreking, 's Maandags de convocatiebiljetten waren rondgezon den aan de leden en Dinsdagsmorgens de advertentiën waren opgezonden aan die couranten, kwam de secreta ris Dinsdagsmiddags bij mij met een briefkaart, d.d. Maandag 16 Dec., lui dende: „zoo m o g e 1 ij k wilde Mr. T. het onderwerp zijner op a. s. Don derdag te houden reden veranderen en spreken over „De vrije school en de Sociaal-Democratie." Met het oog op de actualiteit van dit onderwerp gelieve u de noodige publiciteit te ge ven, zoodat belangstellenden tegen woordig kunnen zijn." Na eenige bespreking kwamen wij tot de conclusie dat, afgezien van het feit dat alles voor de vergadering reeds geregeld was, wij het onderwerp minder geschikt achtten voor onze vereeniging, <fie bestaat uit soc.dem., vrije socialisten, anarchisten, com munisten en ook buiten de politieke partijen staande leden, die zich ver bonden hebben tot de propaganda van de Vrije Gedachte, te bevorderen door lezingen over onderwerpen van alge meene strekking. Was dus het onder werp geweest: de vrije school in ver band met de algemeene ontwikkeling" ik geef Mr. T. de verzekering, dat er hoegenaamd geen bezwaar zou ge weest zijn om dat onderwerp te be handelen. Maar iets anders was het met: „De vrije school en de Soci aal-democratie Hier was het hoe verhoudt zich de vrije school te genover de sociaabdemocratie en om gekeerd. Welnu, dat onderwerp hoor de o.i. thuis bij de S. D. A. P. even goed als wij dat zouden gezegd heb ben, wanneer C. v. D. N. zich zou heb ben aangeboden te spreken over de „Vrije School en de Vrije Socialisten" Zoo gesteld is het een partijonder- werp. En wanneer dan dat onderwerp zoo actueel was, waarom deed T. dan geen voorstel bij de afd. Haarlem van de S. D. A.P., om daarover een vergadering te beleggen? Na onze weigering werd (zonder dat zelfs alle bestuurders ervan wi-t ■)!- de vergadering wel door haar

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 2