Pensioen verleend van 152 aan H. F. A. de Kievit, laatstelijk bewaar der 2den rang i nhei Huis van Bewa ring alhier. Ook op de trajecten Amsterdam HaarlemUitgeest zullen heden (Dins dag) en de beide Kerstdagen meerdere extra-treinen rijden. Uit de Omstreken. Heemstede- Maandag-avond was, gelijk wij reeds meedeelden, het alhier voor de Prote- stant9che kinderen een ware feest avond. Iu de N. H. Kerk werd door hen het jaarlijksche Kerstfeest gevierd. Een groote kerstboom was geplaatst in het ruim der kerk. De boom was schittereaid verlicht en prijkte met een menigte geschenken voor de jeugd. Door den consulent Ds. Hulsman van Zandvoort werd deze feestavond geopend met gebed en gezang. Op aangename en boeiende wijze wist hij door verschillende verhalen betreffende het feest dezer kinderen prettig bezi gte houden. De kinderen werden allen ruimschoots onthaald op chocolade, koek- en krentenbrooden. er afwisseling werden door de kin deren eenige liederen gezongen. Eenige dames verleenden hunne wel willende medewerking tot 't slagen van bet feest. Bij het eindigen ontving ie der kind een passend cadeau, waarna Ds. Hulsman met dankgebed en met het zingen van het laatste vers van Psl. 72 dezen avond sloot- Zondagavond tusschen 6 en 8 uur 'is alhier, terwijl de gezusters Lammers naar de kerk waren een poging tot in braak gepleegd door het forceeren der luiken en het stuk slaan van een ruit. Daar de dieven vermoedelijk zijn gestoord, heeft men tot dusver nog niets gemist. Door de Politie wordt on derzoek ingesteld. Lisse. Zondagavond is alhier afgebrand de ma nuf actoren;winkel van den heer H. Voss, midden in hef. dorp gelegen. Het perceel is totaal uit gebrand; niets is gered kunnen worden. De bewoners waren naar de kerk. De meid, die alleen te huis was, hadl een ongeluk met d!e petroleumlamp, wat. oorzaak was dat. in een oog-en blik de geheele winkel in brand stond'. De buren kregen veel watieirschadle. Alles was verzekerd1. LTmuiden. Aan mej. C. Chr. Verwer, wed. W. H. Hofstra, havenmeester aan het Noordzeekanaal te IJmuiden, is een pensioen verleend van f 630. Halfweg. Maandag werden alhier tegen flinke pi'ijzen een twintigtal jonge paarden gekocht, ter vervoer naar Duitschland als werkpaarden in de mijnen. Binnenland. Parlementaire Praatjes. De Tweede Kamer is gisteren na een dag van hard werken met vacantie huiswaarts gekeerd. Van het nog verhandelde een kort overzicht. Algemeene beraadslaging werd over Koloniën niet gevoerd, maar bij de artikelen ettelijke opmerkingen ge maakt. Een daarvan, van den heer Verhey, betrof de militaire bezetting van Suriname en Curacao, waarvoor hij. nu men aan de opheffing van het sorps mariniers dacht, d'it korps wil de zien aangewezen. Een denkbeeld, dat de Min. wilde overwegen bij een in te stellen onderzoek. De behandeling der begrooting van Suriname gaf vanwege de heeren Hor dijk, Borgesius en Lobman aanleiding tot de klacht dat de Min. verhoogin gen van tractementen en andere uit gaven op de begrooting had gebracht, zonder dat'die zelfs door de Koloniale Staten waren verlangd. De Min. acht te echter deze uitgaven noodig, zooal niet noodzakelijk. Eenige aanmerkin gen van den heer van Kol beantwoor dende, zeide de Min. dat er een grens regeling van Suriname moest komen en dat hij ook aan Staats-mijnexploi- tatie dacht. In het optreden van den nieuwen Gouv. van Curacao bleek de heer van Kol even groot vertrouwen te stellen als de Min. Deze was met den spr. van mecning dat er een mijnwet moest ko men en kan de verzekering geven, dat hij zoeken zou naar een middel om dc phosphaatmijnen te doen ontgin nen. De begrootingen van Suriname en Cu racao werden zonder stemming goed gekeurd. Het amend .der socialisten om de kosten voor de vestiging op Ni»uw- Guinea op „Koloniën" te brengen, werd ingetrokken, wijl de voorstellers zich nader voorbehielden aan te ico nen dat N.-Guinea in Australië ligt r-u de kosten dus niet hooren op de Ind. begrootïng. De begrooting werd goedgekeurd en daarna tal van ontwerpen van wet nog behandeld. Tegen de vaststelling van het slot eener Ind. Rekening stemden dc socialisten, wijl zij. naar de heer van Kol zeide, d<^ /.aak in de af leelm- gen niet behoorlijk hadden kunnen overzien. Een ander punt behandelde de heer van Kol bij de wet op de Middelen. Jen quacsiie van boeking der repten van Indische leeningen, waarvan de sommissie van rapp. en de Min. nie's bleken begrepen te hebben. Heel zui delijk werd het in het debat evenmin, maar de Min. v. Kol. en zijn voorgan ger, de heer Crcmer, bleken het over de gevolgde wijze van handelen ge heel eens. Aangekondigd werd een interpe la te van den heer Smeenge over de wei gering der Reg. om het besluit van den Raad van Kampen, waarbij de heerv. d. Mijle tot wethouder benoemd is. ter vernietiging voor te dragen. Half Februari wordt de Kamer cp het Binnenhof terug verwacht. G. Jr. Algemeen kiesrecht. In een Zondag te Amsterdam gehou den vergadering van het Ned. comité voor algemeen kiesrecht bleek, dat aangesloten zijn 28 bonden, 21 plaats, comité's, vertegenwoordigende 154 ver enigingen en 17 zelfstandige, plaatse lijke organisaties, Ie ruim 30.000 leden. De inkomsten bedroegen voor 1901 f 1096, de uitgaven: 1074. Beslo ten werd dat in het volgende jaar te Utrecht een landelijke betooging zal plaats hebben, waarvan de datum la ter zal zijn vast te stellen. Verder krijgt het uitvoerend comité in opdracht, aan de arbeiders-afgevaardigden in de Tweede Kamer te verzoeken, op de een of andere manier, bijv. door het stellen van een motie, de invoering van alge meen kiesrecjbj. te vorderen en als agi tatie-middel op één datum, in zooveel gemeenten mogelijk, een openbare ver. gadering of meeting met daaraan ver bonden optocht te doen houden. Onder de verder nog genomen besluiten komt voor de aanneming van een door den Amst. Bestuurdersbond geamendeerd voorstel van het plaats, comité te Rot terdam, waarbij dat comité in opdracht krijgt een geschrift samen te stellen van 2 a 3 cent, met de strekking de vak- vereenigingen er van te doordringen, dat het werken voor algem. kiesrecht niet noodzakelijk één politieke partij behoeft te vormen en niet 'is een door sommigen zoozeer gevreesd „meedoen aan politiek", maar een vragen om recht. Ten slotte werd goedgekeurd een mo tie van orde, ingediend door den heer Loopuit: „De1 vergadering enz. het betreuren de dat een der bij 't comité aangeslo ten organisaties zich heeft afgeschei den, van oordeel dat de politieke toe stand van ons land een zoodanige is, dat alle krachten moeten worden sa mengetrokken om voor de arbeiders en de vrouwen het alg. kiesrecht te ver krijgen, roept de Nederlandsche arbei dersklasse op, over alle verschillen heien, den moeielijken strijd voor hun eerste burgerrecht in de naaste toe komst mede te strijden, en pal te staan tegenover de weigering eener regee ring, die, mede door de hulp van een deel' van het Nederlandsche proletari aat is tot stand gekomen, en een der eerste eisehen van dit proletariaat in het aangericht slaat. De Koningin-Moeder heeft Zondag bij de Koningin en den Prins ten ko ninklijke pajeize gedineerd. Acad. Examens. Leiden. Voor het practisch apothe kersexamen geslaagd de dames A. J. Hoekstra en. M. Meers en de heeren A. J. A. Herens en J. Hoogland. Het Kamerlid Ter Laan heeft thans aan den gemeenteraad van Delft een adres gezonden, waar van het doel is eene oplossing te krij gen in dezen geest, dat hij zijn betrek king als hoofd der school zou neerleg gen, en verwisselen voor die van on derwijzer 1ste klasse, in welken rang zijn mede-afgevaardigde, den heer Ketelaar te Amsterdam, ook verlof is verleend. Brand in oen molen. Zondagnacht, omstreeks twee uur, zag het personeel van het station bezig met sneeuwruimen, een uitslaanden brand, die bleek uit gebroken in. den grooten meelraolenvan den heer M. Deze molen werd met wa terkracht van de Geul gedreven. De bewoners sliepen, zoodat er eene ruit moest stuk geslagen worden om hen te wekken. Op het geklep van de brandklok van het raadhuis waren spoedig de gemeentespuit, versterkt door de spuit van het Jezuïetenkloos ter, om als aanjager te dienen, aange rukt om de belendende gebouwen te beschermen. De molen, een enorm gebouw, is ge heel uitgebrand, tot zelfs de kelders toe. Duizenden zakken graan, op de zolders geborgen, zijn verbrand. Om zes uur in de morgen kwam nog de spuit Meerssen, doch behoefde geen water te geven. Alles is nog lang smeulende gebleven, en de hooge mu ren dreigen om te vallen. De schade is enorm, maar door verzekering gedekt. Het woonhuis, door een groote plaats var den molen gescheiden, bleef ge- spaard. E9ü desinfectiekist. In de Maandag te Amsterdam ge houden vergadering van het der Ge neeskundigen Raad van Noord-Holland deed dr. J. P. Dozy, inspecteur van het geneeskundig Staatstoezicht, eenige mededeelingen over een desinfectie kist. Hij zeide o.a.: „Te Zaandam werd gevolg gegeven aan mijn raad om een desinfectiekist te laten maken, ten einde in de gele genheid te zijn besmette goederen in de stad zelve te ontsmetten in plaats ze naar Alkmaar te zenden, dat kost baar is en ongeriefolijk voor menschen die slechts een enkel bed bezitten en dus de goederen onmogelijk meerdere dagen kunnen missen. Reeds in 1895 heb ik in het Tijds. v. G. Deel II, 16 mijner denkbeelden over het ontsmet ten in houten kisten ontwikkeld. De kist in Zaandam werd onder toe. zicht van den gemeente-architect ge maakt en was 2 M. lang 2.50 breed, 0.86 hoog. dus inhoud 2.58 kub. M. In den bodem van de kist bevindt zich eene opening met een middellijn van 88 cM. Do hellende bodem doet ben condensatiewater gemakkelijk in den ketel vloeien. Het deksel is met pakking voorzien en wordt met kope ren schroeven op de kist bevestigd. De kist. stond op schragen boven een waterketel die 195 L. water bevatte en was door een wijde pijp daarop volko men dicht bevestigd. Op den 21 Nov. werden de volgende goederen op het netwerk dat zich in de kist bevindt, gelegd: een zeegras matras waarin na open getornd te zijn gepakt werden een maximaal thermometer no. 15 van het hygiënisch laboratorium (gecontro leerd op ie hoog wijzen van 0.8), met een pakje watten waarin miltvuur sporen. In een tweede matras, die op de eer ste lag werd thermometer no. 22 gepakt (gecontroleerd op te laag wijzen 0.2 graden). Tusschen de matrassen werd een stijf toegesnoerd pakje watten met miltvuur sporen gelegd. De kist werd voorts met deken en andere te ontsmetten voorwerpen half vol gepakt. Te 11 uur werd de kachel aangemaakt om het water te doen ko ken. Toen de ijzeren pijp warm werd. liet ik er asbest pap tegen werpen die blijft kleven en langzamerhand een 3 cM. cïikke laag vormt Ik trachtte zoodoende warm te-verlies te voorkomen, omdat bij een voorloopL ge proef, toen deze voorzorg niet geno men was, gebleken was, dat geen hoo- gere temperatuur dan 98 gr. verkregen werd. Te 12.15 uur ontsnapte heete damp uit eeue ter zijde van de kist 20 cM. boven den bodem aangebrachte ope ning. Nu werd die openfing gesloten met een kurk waarin een thermometer be vestigd was. Deze wees 70 gr., te 2 uur 84 gr., te 3.5 96 gr., te 3.45 98 gr. eu 4.50 98 gr. Het deksel werd nu losgeschroefd M weggenomen. Het bleek dat de thermometer die zich in de bovenste matras bevond wees 101.5 dus na correctie 101.7. De in cte laagst Biggende 100, dus na correctie 99.2. De barometerstand was dien dag 756 gr. De sporen in die matras geborgen werden tot onderzoek medegenomen evenals het pakje watten dat tus schen de beide matrassen lag. De uitslag van het bacteriologisch onderzoek, voor zooverre dat nu reeds kan worden medegedeeld is dat de sporen in beide pakjes aggar platen uitgezaaid na 8 dagen nog geenerlei ontwikkeling hebben vertoond en dat het dus bijna zeker is dat ze gedood zijn. De proeven met enting op muizen zijn nog niet afgeloopen. Bij een latere proef door den Direc teur der gemeente-reiniging genomen, zag hij den thermometer aan den wand aangebracht tot 995 stijgen". Relletjes te Amsterdam. Zondag moesten te Amsterdam 33 werklieden, komende uit de slijperij der firma Bottenheim, in vigelantes naar huis worden vervoerd, onder es corte van politie; naar de rijtuigen werd met steenen gegooid en een agent der bereden brigade tegen de borst getroffen en zijn paar,dj tegen de heup. Bij de fabriek ging het een oogenblik derwijze toe, dat door de politie met de sabels de menigte uiteen moest worden gedreven. Nachtelijk tumult. Omstreeks één uur Zondagnacht verliet de sigarenmaker J. W. G., wo nende in een steeg in den Oppert, te Rotterdam, in gezelschap van andere sigarenmakers een tapperij op die Ge dempte Binnenrotte en begaven zich door de tweede Lombardstraat naar Pompenburg. Onderweg ontmoette zij een politieagent, dien J. W. G. uit daagde met hem te vechten, waartoe hij zijn jas en andere bovenkleeding alvast uittrok. Toen aan deze uitnoo- diging geen gehoor gegeven werd ach tervolgden de sigarenmakers den agent al scheldende en tumult makende. Een tweede agent op Pompenburg tot hulp van zijn collega verschenen hielp daar op d£n uitdager arresteeren om hem naar het politiebureau in de Lange Torenstraat te breneen. Op deze arres tatie volgdo hevig verzet, waarbij J, W. G., die inmiddels een dfer agenten in zijn n-rrd gegrepen had. gesteund werd door den sigarenmaker B. F. D. won°r>'7'» in de Oudaenstraat. De agent wien men aan zijn baard rukte en die daardoor hevige «:»nen leed. trok zijn sabel en sloeg daarmede op zijn aan valler G. los, die tengevolge daarvan twee verwondingen op het hoofd en aan het voorhoofd bekwam. Eerst toen liet G. los. Zijn makker had inmiddels do vlucht genomen, waarop de over- brenging van J. W. G. naar het politie bureau ook spoedig volgde. Maandag is ook de man uit de Oudaenstraat ge arresteerd en naar hetzelfde politie bureau gebracht V rouwenkiesrecht. Bij den Woensdag te Amersfoort ge houden 8e algemeene- vergadering van de „Vereeniging voor Vrouwenkies recht" waren met het hoofdbestuur (behalve dc secretaresse, mej. I. His sing). aanwezig dc afdeelingen Am sterdam (195 leden), Utrecht (29), Leeuwarden (57), Zutfen (40), Gronin gen (100). Leiden (59), Haarlem (49), Rotterdam (80). Den Haag (187), en Nijmegen (60 leden.) Bereid werd een enquête naar de loonen der arbeidsint ten einde een overzicht te verkrijgen van het aantal arbeidsters, dat onder de bestaande kieswet kiesrecht nu verkrijgen, indien hun dit verleend werd op dezelfde voor waarden als van den man Ridderorden. „De Tijd" meldt dat de paius heeft benoemd tot ridder in do Orde van den H. G-negor.ius den Grooten don heer A. die fa M'Jr, die ah agent voor de advertenties tot „De Tijd" eenige jaren in betrekking; staat. In naam van den paus heeft voorts d'e patriarch van Jerusalem', grootmeester der orde van het H. Graf, mevrouw A. die la MiatrCo- lac?o in laatstgenoemd1© orde opgemoi- miem. Levend verband. Door hed springen van een stoom- buis in die fabriek der firma Kin- derlen aan de Aelbreohtskad© te Rotterdam), is Maandagmamidd&g die werkman A. ie Winkel levend ver brand1; drie stakers wisten zich nog in/liijds te bergenj. Sport en Wedstrijden. Voetbal. Men meldt, dat de toer van de H. V. V. naar het Noorden van ons land ge durende de Kerstvacantie waarschijn lijk niet doorgaat wegens gebrek aan voldoende deelname. Donderdag 26 December speelt de H. V. V. op haar terrein aan den Wassenaarschenweg tegen de welbe kende Léopold F. C. uit Brussel. AIs- dlan zal de op het wedstrijd-program ma aangekondigde wedstrijd H. F. C. H. V. V. in Haarlem voor de weste lijke eerste klasse moeten worden uit gesteld. Het Frantche elftal. De eerste wedstrijd der Franschen tegen een studenten elftal is voor de vreemdelingen op een nederlaag met 21 uitgeloopen. Neemt men echter in aanmerking de vermoeienissen van de reis en het feit, dat drie hunner beste spelers verhinderd' waren, dan kan men zeggen, dat zij volkomen aan de vrij hoog gespannen verwachtingen hebben beantwoord. Het Fransche elftal bestond Zvlaan- dagmiddag uit: Beau (doel)- Verlet en Bilot (achter), Espir, Mignot en Ber- tro (midden); Choiset, Berneron, Le- lannier, Canelle en Moulin (voor). De gasten waren gekleed in wit of grijs hemd en een band met de Fran sche kleuren om het middel. Het Nederlandsch studenten-elftal bestond uit: W. Reuhl (Vitesse) doel; O. van Bockel (Rapiditas). en v. d. Garde (Rapiditas), achter; F. de Stop pelaar (Ajax), E. Crivel (Ajax), en A- van Waveren (H. F. C.), midden; J. II. K. Pennink (Haarlem), A. van Zan ten (Ajax), aanvoerder. C. Menschaar, (H. V. V.), E. Hesselink (Vitesse) en B. W. C. Dwars (U. D.) voor. De studenten hadden niet hetzelfde costuum, doch ieder speler was gesto ken in het costuum van de vereeni ging waarvoor hij in de Nederland sche competities uitkomt. Hoewel de Nederlanders voortdurend in de meerderheid waren, werden alle kansen door talmen voor het doel ver knoeid, Van een snelle doorbraak wis ten de Franschen te doelpunten, zoo dat zij, toen de rust aanbrak leidden met 10. Daarna waren zij verreweg de zwakkeren en de studenten wisten dan ook tweemaal het net der tegen partij te vinden. Voor de Hollanders doelpuntten resp. Hesselihk en Dwars. A.s. Woensdag spelen de Franschen tegen het Nederlandsche elftal op t terrein van de H. F. C. aan de Span jaardslaan te Haarlem, daar het Ain- sterdamsche veld onbespeelbaar is. Leger en Vloot. Naar men vemneemit zal die vice- admiraal F. K. Enigelbrecht in heb aanstaand]© voorjaar dien dienst met pensioen vte/riiaieni. Letteren en Kunst. Het Ned. Tooeeel te Parijs. De Parijsche correspondent van de Tel. schrijft: Dr. Aimon, secretaris van de Société Rameau, dfie op den grooten avond uitvoering van oud-Fransche muziek zal geven, deelde mij mede, dat Z. E. ridder A. de Stuers, buitengewoon ge zant en gevolmachtigd minister van H. M. de Koningin der Nederlanden te Pa rijs. op Vrijdag 27 December te half tüen 's avonds in de salons van het pa leis van hei. gezantschap aan de Ave nue Kléber 77 een groote soirée zal ge ven om de Parijsche critici en de socié- taires van de Comédie francais© voor te stellen aan de artisten der Kon. Ver. „Het Nederlandsch Tooneel", dlie hun medewerking zullen verle-enen aan de eere-voorstelling van den heer Bou cher, op Zaterdag 28 dezer in het Théd- tre francais. Gemengd Nieuws. De Noordpooltoebt welke thans, op kosten van den Ame- rikaansche millionair Ziegler, onder leiding van prof. Baldwin wordt onder nomen, heeft al Frans Jozef land be reikt. Er zijn 400 trekhonden en 15 ponnies aan boord; in het voorjaar zal prof. B. trachten verder noord waarts door te dringen en de pool te bereiken, om van daar naar de Oost kust van Groenland terug te keereu, waar depots van levensmiddelen eaiz. zijn opgericht. De hoogleeraar heeft ook 40 luchtballons meegenomen, die na vulling elk 3000 kub. voet groot zijn en dienst kunnen doen om berichten af te zenden. Daartoe dienen een 600-tal boeien die onder elkander aan de bal. lons worden gehangen en waaraan de brieven worden bevestigd. De gevulde ballon kan een aantal dier boeien eeni ge mijlen hoog opheffen en wordt bij noordewind afgezonden. Na ongeveer 10 uren heeft hij zooveel gas verloren dat de onderste booi de zee of het land raakt en da nvanzelf loslaat. Dan stiigt de' ballon weder en allengs wor den dus alle boeien steeds meer zui delijk verspreid. Aldus hoopt de hoog- leéraar dat de berichten kans hebben sneller in handen van zeevarenden te komen Gebrek aan varkers. In alle groote Duitsche slachthuizen wordt over gebrek aan varkens ge klaagd. De „Deutsche Fleischerztg." schrijft hierover: Op 14 December waren er op de Ber- lijnsche veemarkt 1211 varkens min der aangevoerd;, dan op 15 December 1900 en nog erger is het op andere Duitsche veemarkten, een onwederleg- baar, sprekend bewijs dus voor den achteruitgang der varkensteelt in Duitschland. De goede beesten waren 's ochtends om 8 1/2 uur alle verkocht. Om in de behoefte aan varkens te voorzien, moet men uit het buitenland' geslachte varkens invoeren en dit geschiedt dan ook op uitgebreide schaal; wij schat ten. zegt de „Deutsche Fleischerztg"., het aantal varkens dat geslacht te Berlijn ingevoerd' en verbruikt wordt op 1000.per week, en desniettegenstaan de is de prijs van het varkensvleesch zeer hoog. Aanvaring. Tijdens een hevigen sneeuwstorm zijn bij New-York de vorige week twee ferry-booten met elkaar in aanvaring gekomen. De boeg van één der booten werd ingedrukt. Een paniek ontstond op de boot, waar alles in vreeselijke verwarring dooreen holde. De paarden voor de voertuigen schrikte van het ge gil der vrouwen en begonnen rondom zich te slaan met het gevolg, dat vele personen gewond werden. De boot kon zonder ongeval het dok bereiken, waai de bagage-zaal tijdelijk werd inge richt tot hospitaal. Dronken runderen. De cowboys in Texas maken zich se dert eenigen tijd zeer ongerust over de verspreiding der „loco"-manie onder de runderen. Het „loco" waarop het rund zeer verzot is, is een zeer sterk riekend kruid van aangenomen smaak, dat het gehemelte van het dier streelt, doch zoo demoraliseerenden invloed uitoefent, dat men dien kan gelijk stellen met de noodlottige gevolgen van alcohol-misbruik. Zoodra het rund loco gegeten heeft, wordt het zwaarmoedig en sufferig, zoekt de eenzaamheid en is bang voor geraas. Bij voortdurend gebruik wordt het dier mager, schuimacbtig speek sel loopt uit zijn bek, de met bloed be- loopen oogen puilen uit hun kassen, totdat het rund sterft onder stuiptrek kingen gelijk aan die van deliriumtre- mens-lijders. Vreeselijke misdaad. Het huis van den burgemeester van het Beiersche dorp Mohrenhausen is door brand vernield. Bij het wegrui men van het puin vond men het lijk van den 'burgemeester, waarop zich wonden bevonden, die het ontwijfeL baar maken, dat een misdaad is ge pleegd. Men vermoedt, dat de dader eerst zijn slachtoffer vermoord en daar na het huis in brand gestoken heeft, om de sporen van zijn misdaad te doen verdwijnen. De zoon van den burgemeester is, on der verdenking, den moord te hebben gepleegd, gearresteerd. ütficieele Berichten NATIONALE MILITIE. De BURGEMEESTER van Haarlem roept bij deze op den milicien-verlof ganger Sekke Roelf Fens uit de ge meente Best, van de lichting 1898, be- hoorende tot heit Ge regiment infante rie, om zich op 61 Januari aanstaande, des namiddags vóór vier ure, te be vinden te -Breda bij zijn korps, voor zien van al de voorwerpen van klee ding en uitrusting, door hem bij zijn vertrek met groot verlof medegenomen, ten einde overeenkomstig art. 137 der militiewet, voor den tijd van één maand in werkelijken dienst te wor den gesteld. Haarlem, 24 December 1901. De Burgemeester voornoemd, BOREEL. Faillissementen. Uitgesproken: Middelburg, 18 Dec. H. van den Heu vel, winkelier, aldaar. Rechter-com- missarïs mr. S. Gratama Hz. Zierikeee, 20 November. L Corbeel Cz„ voerman, aldaar. Rechter-commis. saris jhr. mr. J. W. C. de Jonge van Ellemeet. Amsterdam, 20 December. M. C. P. A. Foenckler, wed. C. Bos v. Lingen, aldaar. Reckter-commissaris mr. B. Si mons. 11 December. P. Stein, handelaar in bieren enz., te Bussum. Rechter commissaris mr. T. Henny. 's Hertogenbosch, 20 December. M. Donkers-van Beers, schoenmaker, te Loon op Zand. Rechter-coramissaris mr. D. Wesseling. Arnhem, 19 December. J. E. Haan- appel, aannemer, te Hees, gem. Nij- megf u. Rechter-conuuissaris mr. C. W. A. baron van Haersolte. Overzicht Effectenhandel Over het algemeen was het in de af geloopen week stil aan de beurs en waren da omzetten van geen groote beteekenis, een verschijnsel, dat zich trouwens geregeld om dezen tijd van het jaar voordoet. Niettemin was het koersverloop der meest fondsen niet onbevredigend. Amerikaanschc sporen, in goede stem ming na het bekend worden van het dividend op de Amalgamated Copper Company te New-York en o. a.: Voor Atchison Topeka ca. 1 1/2 jhooger; S. Louis San Francisco ca. 5 1/2 hooger; 4 pref. Fort Scott ca. 1 3.8 hooger; South Pacific ca 2 hooger; Union Pacific ca. 3 hooger; 5 Oblig. Rockey Mountain, ca. 3 hooger, enz. De beleggingsmarkt was v?st ge stemd. De Portugeczj!, iets lager ie.r markt; evenzoo Dominica. De aandeelen Nederl. Bank konden een groot deel van het jongste verlies herwinnen en sluiten thans a 175 de obligation 4 Ned. Zuid-Afr. Spoor waren 2 beter. In tabaksaandeelen en andere Kolo niale waarden ging zeer weinig om. Prolongatie 2 3/4—3 1/4 Rechtszaken. Agent veroordeeld. Het gerechtshof te Amsterdam heeft Maandag bekrachtigd het vonnis der rechtbank aldaar, waarbij een politie agent. die een burger tegen wien hij een vete had. onrechtmatig in arrest stelde en hem zelfs mishandelde, tot gevangenisstraf voor den tijd' van zes maanden werd veroordeeld. Uit de Arbeiderswereld BUITENLAND. Te St. Etienne is een referendum ge houden onder de wevers over het al- of niet doorzetten van de werkstaking, met het gevolg, dat met 2272 tegen 853, stemmen is besloten weer aan het werk te gaan. Vervolg Stadsnieuws. Zooals uit achterstaan de advertentie blijkt, heeft de firma Van Emm en Co., kooplieden in restanten goederen den aanwezigen voorraad speelgoederen gekocht van den heer P. J. van Gulik, Zijlstraat. De voorraad en verscheidenheid dier artikelen is verbazend groot, zoodat een ieder uit die fraaie speelgoederen voor weinig geld zijne keuze kan vin den. De Rechtbank te Haarlem deed heden uitspraak in de zaak Gar- dar contra Hermann, den liquidateur der „Fram en stelde de Maatschappij Gardar in het ongelijk, omdat het be stuur niet wettig is samengesteld. Naa r w ij vernem enz aldeaf d. Haarlem van de N. C. Geh.Onth.bond a.s. Donderdag (2en Kerstdag) met haar onder-afdeeling des midags van 5 tot 7 uur voor de kinderen en van 8 tot 10 uur voor de leden der veree niging haar kerstfeestviering houden in het vergaderlokaal Parklaan 17. Opening. De banketbakkerswinkel van dei heer D. Meer ©boer, confiseur. Pa tis&ier, Cuisinier, - Grootle Hout straat 58, is thans geheel voltooid en wordt bedien Dinsdagavond ge opendi. Beeft die winkel bij zijne tijdelijke opening reeds aller elam- daoht en bewondering getrokken, thans geheel afgewerkt levert deze met al zijne spiegels en gebrand glas een schitterenden aanblik op. De knistaiUiein ©tallages, ma/rtmienen toonbank en vergulde kronen' ma ken een fraai el'feotAchter dien winkel is een sal'on de xiafraichissie- menit gevestigd1, waarin zeer nette stoeltjes tot een; bezoek uitnoodii- gen. In het; achterste gedeelte van het perceel is een bakkerij mei een heeteluohtovem, waarboven de werk. plaats i's. De gunstige renoanmóe, waarin, d'e zaak van den heer Mie©- reboer zich reedls zoolang heeft mo gen verheugen, za-1 voorzeker nog wei vermeerderd' worden nu hij zich in dezen f link en ruimen wii> kel heeft gevestigd). Gevonden voorwerpen. Twee honden; een gouden oorhei fantasie-armband; een portemonnaie met geld; een notitieboek, een schaats ijzer; een bril in etui Aan het bureau der GemeentereinS- ging terug te bekomen 2 zilveren lepels, 2 krui-planken. Kantongerecht, Zitting van Dinsdag 24 December 1901. Overtreding drankwet. Wel m'nlieer de Kantonrechter, hoe kunt Uwes dat zeggen; IK dc drank wet overtreden; wel neen, niks niemen dal van an, ik heb de drie zeelieden niets anders gegeven als madera niet water, en dat ze nu zoo dronken waren dat ze niet meer proefden wat ze dron ken, dat 's niet mijn-schuld, aldus on geveer kwam vrouw de H. te IJrnu'i- den haar onschuld betuigen in eene drankwetovertred'ing. Maar de zeelieden wisten wel 1>&- ter; zij verklaarden dat ze cognac be steld en ook gedronken hadden. En hef O. M. deze verklaring meer vertrou wende dan die van bekl., vorderde daar het niet de eerste maal was f 100 boe te of 20 dagen hechtenis. Op eene andere wijze had zekere Ten B. te Beverwijk de drankwet overlie den. Hij had nl. bij eene houtverkoope. rij te Wijk aan Zee en Duin op 5 Dec.11. op den openbaren weg een glaasje kla re verkocht aan Prins en Schelvis Bekl. bekende en beweerde niet te hebben geweten dat dit strafbaar was. De eisch luidde f 3 boete of 3 dagen. Jan N. te Beverwijk bad zich in don nacht van 5 op C Dec. zeer onhebbelijk gedragen. Wegens nachtrumoer ver- llmde het O. M. 2 boete of 2 dage". G err it T., Cornells W., Cornells van E., Theodoras G. en C. v. d. K., allen te Beverwijk haddén daar op St. Nico- 1 aasavond leelijk huis gehouden. Daar i der bekl; ontkenden, werd de zaak uitgesteld, om alsnog den veldwachter te hooren. Twee jongelieden II. en S. te Ibdis kerk hadden op 28 Nov. ter gelegen heid van een feest eveneens nachtru moer gemaakt. Eisch f 2 of 2 dagen tegen ieder. De wachteres aan den Aschwog had ■p 24 Nov. verzuimd bij het passcc-ren van oen trein de spoorwegboomen neer 'o laten. Het O. M. vorderde voor doze i> natten tie f 2 boete' of 2 dagen. Uitspraken J. C. H. te Haarlem wegens overtre ding der drankwet tot 10 ot 5 (.te:-on hechtenis: Pb. B. te Oegst geest. we

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 2