EEN HALTE WEEK Tweede Blad, Hei lot gedwongen. behoorende bij Dagblad9' van Maandag 30 December 1001. Stêo» 5675 Haarlemsche Handels- vereeniging. Goed gek. bij Kon, Besluit van 12 Nov. No. 22, 1899. De Haarlemsche Handelsvereen. telt thang ruim 650 leden, dat is veel, doch niet genoeg. Elke winkelier, elke han delaar. zijn belang begrijpende, moet zich aansluiten. De contributie be draagt slechts ƒ2.50, terwijl de voor deden groot zijn. Rechtskundige adviseurs zijndehee- ren nirs. Th. de Haan Hugenholtz en H. Pb. de Kanter, Spaarne 94, welke gratis advies in handelszaken geven aan de leden en voor hen gratis optre den in faillissementen. Voor incasso's, door bemiddeling der advocaten gedaan, wordt 5 be rekend. Bankiers der vereeniging zijn de heeren Laane van Bemmel, Kruis straat 51. Alle brieven of aanvragen (ook opga ven voor het lidmaatschap) moeten ge richt v. orden aa nhet bureau der ver eeniging. 22 Lange Begijnestraat. Het is ons gelukt eene overeenkomst te sluiten, waardoor het mogelijk is H.H. leden nauwkeurige informaties te verschaffen omtrent alle firma's in Nederland. De kosten dezer informaties bedra gen 60 cents per adres, plus 5 cents voor porto, en moeten vooruit betaald worden aan het bureau. Informatiën naar binnen de stad wonende perso nen gratis. Ruim 650 informatiën en rechtskun dige adviezen werden in het afgeloo- pen jaar verstrekt. In October zijn 51 vorderingen tot een bedrag van ƒ2751.93 betaald; 8 vor deringen worden afbetaald, 10 vorde ringen zijn uitgesteld. Volgens artikel 7 dient het Geheim der Maandlijsten ongeschonden be waard te blijven. H.H. J.eden worden er op attent ge maakt. dat pretention, buiten de stad in te vorderen, niet worden behan deld. tenzii mrto-vergoeding (10 ets.) is bijgevoegd. Het Bureau der vereeniging is geves tigd 22 Lange Begijnestraat en is ge opend iederen werkdag van's morgens 9 tot 1 en 's middags van 2 tot 4 uur. Dagelijks is een der bestuursleden aanwezig en bereid tot het geven van alle gewenschte inlichtingen en wel Maandag en Vrijdag van 1112 uur v.m., de overige dagen van 34 n.m. Wereldgeschiedenis, De Basoeto's en de oorlog. De Engelseh-Portugeesche overeen komst betreffende LourenQO-Mar- ques. 't Is een overbekend feit, dat de En- gelschen de kleurlingen in Zuid-Afri- da tegen de Boeren hebben gewapend nu dezen met blanke soldaten alleen niet te overwinnen waren. Is het dan wonder, dat de Kaffers te vriend' wor den gehouden en zooveel mogelijk op gekamd en geprezen? Men leze slechts de volgende inte ressante opmerkingen uit het verslag van den Engelschen waarnemenden resident-commissaris van Basoeto- land over 19001901. Dit fraaie stuk, dat de Basoeto's door den oorlog ten zeerste onder den indruk gekomen zijn van Engelands macht. De ..kleine ongevallen" die aanvankelijk het En- gelsche leger troffen en de onware be richten van de Boeren hebben hen wel van de wijs gebracht, maar zij zijn nu overtuigd van de overstelpende macht, van Engeland. ,,De zedelijke uitwerking", zoo vervolgt het verslag dan, ,,van den grooten veldtocht, die onder hun oogen gevoerd wordt, zal volkomen zijn alleen wanneer zij het laatste Bocrencommando uit het veld gedreven zien." Zeer juist, voor dat zij het laatste commando verdwenen zien, gelooven de Basoeto's nog niet aan de nederlaag der Boeren, maar dit heeft men niet willen zeggen. Verder vertelt het verslag dat de Ba soeto's als echte kooplui van den oor log partij hebben getrokken om leven dig handel te drijven in paarden, vee enz. tegen oorlogsprijzen. Het verslag meldt niet, dat zij de Boeren ruim schoots van paarden, tuigen enz. voorzien hebben, ofschoon de schrijver dat wel weten zal- Het is ook wei ge beurd. dat Basoeto's. soms een heel" stam, de grens overtrokken om te plun deren. De schuldigen werden dan ech ter gestraft. Een treffelijk gevolg van de bezetting van den Vrijstaat door de Engelschen, is, naar het heet, dat er bijna geen sterken drank meer in Ba- soetoland wordt ingevoerd. Dit is ze ker zeer merkwaardig; de Engelschen hebben er anders den naam van, dat zij inboorlingen volgaarne van bran dewijn voorzien. Het verslag zegt ook. dat er duizen den Basoeto's tijdens den oorlog onder de niet-medestrijders van het Engel- sche leger opgenomen zijn. Van de ge wapende Basoeto-verkenners weet de schrijver h'!!,,,baar niet af. De Portugeesche bladen zijn over 't algemeen zeer ingenomen over de. bo vendien reeds onmiddellijk in werking getreden heropening van het verkeer via Lourengo Marques en met het voor uitzicht op de herleving van de voor deden, daaruit en uit het kafferver- voer te krijgen. HetJournal do Com- mercio" geeft, te kennen, dat de be trekkelijk gunstige houding van Enge land niet goedschiks erlangd werd, doch enkel in ruil voor den van Engel- sche zijde vurig begeerden aanvoer van kaffers voor de goud mijnen. De oppositiebladen intusschen zijn van meening. dat men te Lissabon eenvou dig had behooren aan te dringen op ds naleving van de met. de Transvaal- sche regeering gemaakte overeenkom sten, in plaats van deze als vernietigd te helpen beschouwen en tot een nieu we formeele overeenkomst over te gaan ;hierdoor heeft Portugal gedaan wat nog geen and;-re mogendheid deed. namelijk de voldongen Anglisatie der Boeren-faton officieel erkend. Door de Kerstdagen is ons AVoens- dagsche overzicht achterwege moeten hlijven. Naamlijst van bekende overledenen in 1901. In dit jaar had Nederland het ver lies te betreuren van de navolgende landgenooten (gerangschikt naai- den datum van het doodbericht), die aan zienlijke ambten bekleed, of op een of ander gebied bijzonder hebben uitge munt. of zich jegens den lande 'in meer dan gewone mate verdienstelijk heb ben gemaakt. F. Wolfson. oud-directeur van de ad ministratie der zeemacht. B. A. baron van Verschuer, oud-lid der Eerste Kamer, oprichter der Hol- landsche Maatschappij van Landbouw. Dr. Ch. M. Dozij, archivaris deir ge meente Leiden. Servaas de Bruin, schrijver van leer- en woordenboeken. Th. H. Perelaer, militair schrijver over Indië-. W. F. Meyl. gep. generaal-majoor. Dr. J. J. W. E. van Riemsdijk, oud- clief van den geneeskundigen dienst in Ned.-Indië Mr. J. E. H. baron van Nagel 1 van Ampsen, oud-Ud van de Eerste Kamer, Z. van der Bruggen, organist en com ponist. M. H. J. Plantenga, generaal-majoor directeur der lioogere-krijgsschool. J. Tideman. oud-secretaris van het Kon. Instituut van Ingenieurs. Willem van Zuylen, tooneelspeler. Mr. A. F. K. Hartogh. lid van de Tweede Kamer. R. A. Jackson, gep. luitenant-gene raal. A. G"ildemeester, oud-lid van de Tweede Kamer. Mr. W. A. Bergsma, lid v. d. Eerste Kamer. Pi-of. mr. P. A. van der Lith, hoog leeraar in de rechtsgeleerdheid te Lei den. R. C. van Onselen, gep. generaal- majoor. A. C. Wurfbain, directeur van de Ne- derlandsche Bank. J. E. C. Haffmans, lid van Ged. Sta ten van Limburg. J. I-I. Peereboorn Voller, oud-resident van Krawang. F. s'Jacob, gewezen gouverneur-ge neraal van Ned.-Indië. H. L. van der Houven van Oordt, lid van Gedeput. Staten van Gelderland. Jhr. mr. F. J. J. van Eysinga, minis ter van staat en oud-voorzitter van de Eerste Kamer. K. TP. Pfeiffer, gep. luitenant-ge neraal, oud-commandant van hetNed.- Ind. leger. Jhr. W. J. Th. Hora Siccama, oud resident van Cheribon. Mr. A. F. I. Gregorij. advocaat-gene raal bij don Hoogen Raad. Prof. dr. J. E. van Iterson. hoogleer aar in de geneeskunde te Leiden. J. van Wijk, oud-resident der Lam- pongsche districten. Prof. dr. C. Bellaer Spruijt, hoog leeraar aan de gemeentelijke universi teit te Amsterdam. J. W. v. Goens, oud-vice-pres. van den Raad van Justitie te Bataria. F. W. van Eeden, plantkundige, oud secretaris der Nederl. Maatsch. ter be vordering van Nijverheid. J. C. L. K. van We'g, oud-hoofdin specteur van administratie bij de ma. rine. M. J. Bouman, muziekdirecteur en componist. Mr. A. Bloembergen Ez.. lid van de Eerste Kamer. J. J. van Kerkwijk, lid van de Twee de Kamer. W. P. A. M. Kluit, lid van het Hoog Militair Gerechtshof. A. Salmon Vz., oud-resident van Pa- saroean. Robert Twiss, gewezen procureur-ge neraal van Suriname. Mr. L. Serrarier, ethnograaf. G. B. Lalleman, directeur van het Schoolmuseum. Prof. dr. Jan ten Brink, hoogleeraar in de letteren te Leiden. J. F. van I.akerveld, oud-hoofdinge nieur bij Waterstaat in Ned.-Indi Li-Hoeng-Tsjang. Chineesch staats, man. Lotter, commandant bij het Boeren leger in Zuid-Afrika. Stadsnieuws Slagersgezellen. De heer J. B. Hulshof, alhier, i3 gekozen tot 2den secretaris van den Nederlandschen Slagersgezellenbond. Den eersten avond va n het Nederlandsch Muziekfeest, (11 Janu ari) de liedertafel ..Apollo" o. a. een koor van onzen muzikalen mede werker, den heer Ph. Loots zingen. Ook het a capella-koor van den heer Aver- kaïnp is dien dag o.a. aan het woord met een of meer koortjes van don heer Loots. Volksweerbaarheid. De Haarlemsche afdeeling van Volks weerbaarheid nam Vrijdagochtend deel aan een militaire wandeling buiten 's- Gravenhage. Scheurkalender. De internationale scheurkalender van W. J. Thieme en Co. te Zutphen, verscheen op een eenvoudig, smaakvol schildje, ontworpen door den heer A Svpkema. Door rijkdom van mooie spreuken kenmerkt zich deze ..Internationale scheurkalender". Boon's praktisch Wekelijksche ine- I morandum is er weer. en ziet er precies C. H. Cojnelissen, onderzoëkingsreL 7-00 uit aIs verleden jaar, dus bevat z ger. II. A. Sirks, oud-inspecteur van stoomvaartdienst in Ned.-Ind'ë. Mr H. J. Huber Noodt, oud-d recteur van onderwijs, eeredienst en nijverheid in Ned.-Indië. Mr. W. van Goldtstein, oud-minister van koloniën, oud-lid van de Eerste Kamer, oud-gezant te Londen. Dr. J. Pijnappel Gz., oud-hoogleer aar aan do Indische Instelling te Lei den. Jha*. mr. L. van Nispen tot Sevenaar, lid van de Eerste Kamer. U. Gre-ve, oud-resident van Timor. Van Oorschot, generaal-majoor, oud chef van het wapen der genie in Ned.- Indi Mr. J. J. F. van Hamel, vice-presi dent van het Hooggerechtshof in Ned.- Indië. C. W. van Engelen, gep. generaal- majoor. ,1. F. Jansen, lid van de Tweede Ka mer, burgemeester van Tilburg. Mr. F. J. Tijndal de Veer, oud-presi dent van den Raad van Justitie te Pa- dang. Mr. J. II. Schobeir, stichter van het Pinetum te Putten. G. F. W. Vijgh, gep. generaal-ma joor. J. H. Krelage, voorzitter der Alge- mcene Vereeniging voor bloembollen cultuur. Dr. A. J. Vitringa (Jan Holland). E. J. W. baron Six van Oterleek, voorzit!er der Algemeene Rekenkamer. Mr. J. Spoor, oud-president van het gerechtshof te 's Gravenhage. Mr. E. L. van Emden, hoofdredac teur van de Gemeentestem. Dr. J. C. G. Boot, oud-hoogleeraar aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam. Louis R. H. Dobbelman. J. F. Buchcl, bouwkundige. Oscar Eberle, toonkunstenaar. In Indië gesneuveld: II. Ermerins. le-luitenant infanterie. In hei buitenland zijn o.a. overle den: Victoria. Koningin van Groot Brit tannie en Ierland. Giuseppe Verdi, Italiaansch compo nist. Peter Leonard Leopold Benoit, Bel gisch componist. Martinus Wessels Pretorius, gewe zen staatspresident van de Zuid-Afri- kaansche Republiek en den Oranje- Vrijstaat. Walter Besant, Engelsch roman schrijver. Pms Hohenlolie Scliillingsfurst, oud-rijkskanselier van het Duitsche Rijk. Victoria, wed. van den Duitschen Keizer Friedrich. Mevr. Kruger, echtgenoote van den Transvaalschen Staatspresident. Prins Henri van Orleans, Franscli ontdekkingsreiziger. Nils Adolf Erik baron Nordenskjold. Zweedsch Mneraloog en poolreiziger. Francesco Crispi, Italiaansch staats man. Cornelis Spruyt, generaal bij het Boerenleger in Zuid-Afrika.. Johann von Miquel, gewezen Prui sisch minister van financiën en vice- president van het ministerie. William Mac Kinley. president der, Vereen gde Staten van Noord-Amerika. dezelfde goede en nuttige eigenschap pen. Zondag 29 Dec. geeft het strijkorkest van Haarl. Muziekkorps oen Populair Concert in het Bronge- bouw. Het orkest voert een keurig programma uit. de Hollandsche sou brette mej. Lisette. alsmede de Minia tuur Duettisten Juliette en Antoin. in Rotterdam zeer gevierd, verleenen hunne medewerking. De Bond had gegevens y r&ameldjwanneer wij mogen afgaan op het omtrent loonen en arbeidsduur en j fraai geïllustreerde reclame boekje dat gekregen van Groningen. Leeuwar de Nedorlandsche Kiosken Maatij. ona den. Enschede, Nijmegen, Apel doorn, Utrecht. Amsterdam, Haar lem, Leiden en Rotterdam. In die tien plaatsen zijn gevestigd 730 ge- daarover toezond. Het bevat, in Hol- landsch-en tekst en in aangenamen vorm, tal van gevoegelijke bijzonder heden over Dusseldorf, een soort zeilen, waarvan (55 pet is georgani-lkleine Baedeker zouden wij zeggen, seerd Aantal patroons 156. De ar-lalles met kleine afbeeldingen uit de beid-duur is gemiddeld 11 uur. s,atl- Voorts een mooi panorama van Leeuwarden bovenaan met 13i uur, ?e Tentoonstelling, die er verlokkend. Amsterdam het minste 10* uur. HetJa .grootsc'1 uitziet. En eindelijk do uurloon is gemiddeld 20 cent. Apel- P°rtretten d>r comité-leden, benevens doorn 16 cent, Amsterdam 26 ct. als, van bÖzonderheden. uilersten. Stukwerk komt overal Uit de Omstreken. Zand voort. B. en W. hebben goedgekeurd een bouwplan voor eene schilderwerk- plaats aan de Nieuwstraat voor den lieer J. G. van der Kruk. Rooiing en peil zal worden aangewezen. Tot notabele der Ned. Herv. gemeente alhier is gekozen in de plaats van den lieer t. Hollenbcrg, die voor de benoe ming bedankt had, de heer C. Paap Kzn., met 24 van de 44 uitgebrachte stemmen De heer W. Groen Jzn. ver kreeg 9 stemmen, de heer P. van der Mije 6 stemmen, de heer W, Groen 3 stemmen en de heer D. Driehuijzen 2 stemmen. Ve!s"D. De heer A. Kuysers alhier is be noemd tot. onderwijzer aan het Insti tuut Wolters te Amsterdam. B i n n e n 1 a n d. Naar men verneemt heeft Z. K.H. Prins Hendrik geschonken aan bet Genootschap Liefdadigheid naar Ver mogen te Amsterdam, 250, en aan de permanente commissie van het Weldadigheidsfonds, mede te Amster dam, f 100. H. M. de Koningin-Moeder heeft aan de Nederlandsche Vereeniging De Stuers, die zich ton doel stelt het ver schaffen van kunstledematen aan be hoeft igen, een gift van 150 doen toe komen. Thans is bepaald dat het gala-bal ten hove zal plaats hebben op Vrijdag 17 Januari. Congres van den Stucadoors bord. Uit het verslag van den secreta ris W. Koppen bleek, dat de Bond 5 afdeel ingen telt. Arnhem en Utrecht zijn het afgeloopen jaar te niet gegaan. Afzonderlijke vereeni- gingen zijn er te Amsterdam en Groningen. In Amsterdam zijn po gingen aangewend tot aansluiting. 20 Oct. jl. is daarvoor een conferen tie geweest, hoewel het resultaat norr niet gunstig was. Het verslag maakte voorts melding van den boy cot over F. Meisner te Amsterdam (waarbij 250 gezellen betrokken waren die hoewel niet gewonnen, toch verhooging van het prestige der vereeniging tengevolge had) kleine loon bewegingen be Rotter dam en Arnhem eui een groote werkloosheid onder de vakgonooten i in Den Haag, waardoor het leden- tal sterk verminderd e voor. Rotterdam, Amsterdam v,.. Groningen hebben een tarief, de eer ste plaats 12 cent per vierkante me ter voor vlak werk. de overigen 10 cent. Elders wordt wel eens 9 cent betaald. De secretaris Ure -? applaus voor zijn zaakrijk verslag. Het financieel verslag maakte melding van ontvangsten aan con tributie 395.42);, makende met het saldi) vorig jaar 624.04): de uitga ven hadden bedragen f 212.24, sail- do 411.80, waaronder de weer- stand'skas is begrepen. De algemeene Nederlandsche Poli tiebond heeft zich tot de Regeering ge wend tot bekoming van een rijkssub sidie als tegemoetkoming en de kosten van liet in het jaar 1902 vanwege dien Bond te houden examen voor politie beambten. Het Le^er des Hells zal in de toekomst, zijne zorgen ook uitstrekken tot ontslagen gevangenen, indien voor het stichten eener speci ale inrichting door het Nederlandsche volk 15.000 wordt bijeengebracht. Chr. Lette-k. Verbond. Naar op de vergadering. Vrijdag te Amsterdam gehouden, bleek, gaat net verbond goed vooruit. Getracht wordt meer aansluiting te krijgen tusschen redacteuren, uitgevers en auteurs van christelijke werken. Vischotters. In de Kleefsclie waard heeft de onbe zoldigde rijksveldwachter W. Eibers twee vischottcrs geschoten. Het schie ten van deze roofzuchtige dieren, die groote schade aanrichten door het roo- ven van visch en eenden, gaat met groote moeite gepaard. Als ze zich in 't water bevinden, zijn ze in het ge heel niet- onder schot te krijgen. De vangst van vischotters behoort dan ook tot de zeldzaamheden. Men is er thans in geslaagd door hun spoor in de sneeuw na te gaan. Een derde ont kwam aan zijn vervolgers. J arvereadenng Bakkers- Kezelicnbond. Op de jaarvergadering van den Ned. Bakkex-sgezellenbond, te Dordrecht ge houden, deelde de penningmeester mede, dat de totale ontvangst bedroeg Lf 1496.49, de totale uitgaven f 1200.80'. I zoodat er een kassaldo is van 295.68'. Bij de behandeling van punt 8, aan wijzing der afdcelingen. waaruit een hoofdbestuurslid zal worden gekozen, werd door Amsterdam er op gewezen, dat de wijze, waarop het H. B. thans is samengesteld, niet deugt. De leden zijn te veel verspreid. De afdeeling stelt voor, dat het geheele hoofdbestuur zal gevestigd worden te Amsterdam Dit punt zal het volgend jaar in be spreking komen. 1 ti plaats van de afd. Amsterdam. Leeuwarden, Rotterdam en Utrecht, worden, Amsterdam, Rotterdam. Zaan dam en Haarlem aangewezen als de afdeelingen, die de komende 2 jaar in het hoofdbestuur zullen vertegenwoor digd zijn. De volgende jaarvergadering zal ge houden worden te Arnh0n. Met 11 tegen 5 stemmen werd beslo ten zich niet bij liet N. A. S. aan te sluiten. Haarlem stemde tegen. Besloten werd de „Bakkersbode" eens per week uit te geven. Met 11 tegen 5 stemmen werd beslo ten zich af te scheiden van het Kies- rechtkomitée. Op voorstel van Dordrecht werd be sloten aan alle arbeiderscoöperaties in Nederland te verzoeken slechts bak kers in dienst te nemen, die minstens een jaar lid van den Bond zijn. Wperbare dn mes. In Den Haag bestaat eene dames weerbaarheid-club „Kenau", opge richt als onderdeel vu„ Volksweer baarheid. Gedurende den winter van 1900— 1901 werd er wekelijks geoefend met kamerschieteylinder. Gedurende den zomer werd de gelegenheid openge steld het schieten in de open lucht niet het gewone legergeweer op do banen van Petit St. Hubert en de aalsdorpsche vlakte. In het najaar van 1901 werd de club georganiseerd en kwam zij onder pre sidentschap van mej. H. M. J. Bok. De club stelt zich voor met 5 afgevaar digden deel te nemen aan den Eersten Nationalen Schietwedstrijd der Ned. Jongeren, dezen winter te houden. INGEZONDEN. Voor den inhoud dezer rubriek stel', de. redactie zich niet aansprakelijk. J an ingezonden stukken, geplaatst of met geplaatsticordt de kopy niet aan 'ie* inzender teruggegeven. Een leiitoonstoiling die veol belooft. Do Handel- en Nijverheid-tentoon stelling. die het volgend jaar te Dussel- I dorf wordt gehouden, belooft te wor- den een waarlijk grandinye. Althans Medeburgers! Alvorens het Nieuwe jaar in te wij den niet het drinken of schenken van eonige alcoholhoudende drank, noo- ligt, ondergeteekcnde U uit, kennis to nemen van de onderstaande cijfers, opdat deze U mogen overtuigen van de plicht van allen om de 80 milliocn, die jaarlijks aan den alcohol worden verknoeid, op een betere en nuttiger wijze te besteden. Voor die f 80.000.000 zou men kun nen koopen: 500.000 inannen-costuums a 25. f 12.500.000: 500.000 vrouwen- costumes a 12 6.000.000: 1.000.000 kinder-costumes a 6 6.000.000 400 duizend paar mans-schoenen a f 3, f 1.200.000; 400.000 paar vrouwen schoenen a 2.50. 1.000.000; 400.000 kin derschoenen a f 2.f 800.000; 1 mil- lioen manshemden a f 0.80, f 800.000; 1.000.000 vrouwenhemden a f 0.80, f 800.000; 500.000 ijzeren ledikanten a t 8.—, 4.000.000: 500.000 voeren bed den met peul en twee kussens a f 25, l 12.500.000; Linnengoed voor 400.000 huisgezinnen, per gezin f 20. f 8.000.000; Houten huisraad voor 400.000 huisgezinnen, per gezin, f 50.— f 20.000.000 20.000.000 kilo tarwe brood a f 0.13 f 2.600.000; 1.000.000 HL Aardappels a I 2.— 2.000.000; 1000000 kilo boter a 1.— 1.000.000; 1.000.000 kilo rundvlcesch a f 0.80 800.000. Totaal 80.000.000. Ten slotte: jaar voor f 80.000.000 aan Gedistil leerd, dat is iederen dag voor 219.000 gulden, dat is ieder uur voor 9000 gul den, dat is elke minuut voor 150 .gul den, dat is iedere seconde voor 2 gul den 50 cents. De Noord-Holl. Propaganda-com- missie van de Ned. Ver. tot afschaf fing van alcoholische dranken. Mevr. ST1BBEPOOL, Secretares. Sportpraatje. Nederland drinkt per Voetbaloverzicli t. We zijn weer in de rustperiode geko men. waarin het voetbal ongeveer on mogelijk is door de slechte gesteldheid der terreinen, die, hetzij door vorst» hetzij door regen of sneeuw, totaal on bespeelbaar z«;- Ik heb dan ook de vorige weck geen overzicht gegeven, om nu tenminste wèt plaatsruimte to kunnen beslaan. In de competities viel weinig belangrijks voor. Haarlem klopte Rapiditas en steeg daardoor tot de vierde plaats, om door eene neder laag tegen II. B. S. weder tot de 5e af te dalen. II. V. V. sloeg hare stadge- noote. doch heeft veel kans op een reglementaire nederlaag van 5—0 we- wegens niet opkomen tegen H. F. C. up tweeden Kerstdag. Indien de Hage naars weder geheel eigenmachtig zijn opgetreden, dan zal de N. V. B. zeker geen dispensatie verleenen aan eene vereeniging, die reeds meermalen heeft getoond zich aan de bestaande voorschriften absoluut ni.-t to sloren. Naar hel Duitsch. 11. Het scheen echter indruk op het ernstige jonge meisje te hebben gemaakt, want de domi néé verliet den tuin met een zeer bevredigd gezicht en 's middags vroeg Stina in een kort briefje aan Kurt haar nog dienzelfden avond te willen komen bezoeken. Zij rees van haar stoel aan de open balkondeur op toen hij, altijd nog met het gezicht van ïomand, die zwaar gekrenkt is, bij haar bin nen Lrad en haar stijf en zonder 6preken met een buiging begroette. Zij reikte hem de hand die hij slechts met de toppen zijner vin gers aanraakte. Zijne gemaakte koelheid hield echter geen stand, toen hij zag hoe het verdi-iot haar had aangegrepen. Een albasten, doorschijnende bleekheid liet de fij ne trekken nog bekoorlijker, maar tevens beangstigend voorkomen en zij moest ook dadelijk gaan zitten omdat hare knieën beefden. Lieve Kurt, zeide zij, de domi néé zal je gezegd hebben hoe het met m rresleld is en waartoe ik besloten ben. Je weet dat het ge luk waar ik op hoopte, eene teleur stelling is geweest, maar misschien weet je niet hoe pijnlijk het voor mij was je daardoor zooveel leed te moeien aandoen. Nu is alles an ders geworden. Je zult wel niet gelooven. dat ik die vroegere val- sche droom zoo snel uit mijn hart kan rukken, zooals men onkruid met wortel en al uittrekt. Maar toch gevoel ik, dat ik weder gene zen kan door te trachten anderen gelukkig te maken, vooreerst mijne goede moeder en dan ook jou, lieve Kurt, als ten minste in dien tijd jou ^evoelens niet zijn veran derd. Hij keek somber naar den grond en beet on de linnen Mijne gevoelens? zeide hij. Zij veranderen niet zoo snel. Maar als je nu verwachtte dat ik je hemel hoog jubelend zou danken omdat je mij uit ,.dépit amoureux" aan neemt en ik. omdat een ander zich bedacht heeft, nu als pis aller goed genoe°- ben Kurt! viel zij hem in d'e rede met een slem waarvan hij de innig heid niet kon weerstaan, ,,ik ben ziek 'en nog niet in staat om lang en zoo duidelijk te spreken als ik wel zou wenschen. Als ik moet ge looven dat je liefde ernstig gemeend is moet je medelijden met mij heb ben en het weinige dat ik je kan zeggen niet door onbillijken, harts tochtelijken wrok trachten aan mij- n<" woorden eene verkeerde uitleg ging te geven. De slag die mij ge troffen heeft, heeft elke zachte e>n liefderijke aandoening in mijn hart geknakt. Ik weet echter dat alles met der tijd bij mij wel weder ber ter zal wordien, behalve het eene dat onherstelbaar verwond is. Dan zal ik ook voor het gevoel dat je voor mij koestert, dankbaar zijn en het kunnen beantwoorden. Ik( zeg je dat reeds nu opdat je niet! aan mij zoudt wanhopen. Als je' mij een jaar tijd wilt laten om we der geheel mijzelf te worden, wil ik gaarne je hand aannemen, reeds heden en beloven voor jou eene trouwe, liefdevolle echtgenoote te worden. Zij keek langs hem heen naar buiten naar het meer, anders had zij het spotachtige lachje kunnen zien, dat hem om den mond speelde en niets vriendelijks voorspelde. Laat het dan zoo zijn, zeide hij. Ik zie d'at je een weduwe-jaar noodig hebt om met den rouw over je eerste liefde klaar te komen. Om dat het altijd als een bewijs van trouw te eerbiedigen is, moet ik er mij wel in schikken. Misschien leer je mij in dien tijd zooveel be ter kennen, dat je zelf dien tijd van wachten zult bekorten. In elk ge val blijf ik met lijf en. ziel tot je dienst. Hij boog zich over hare hand en kuste die. Toen hij ook een poging deed om haar op de lippen 'te kus sen onttrok zij er zich diep blozend aan. Je hebt beloofd mij te ontzien, mijn vriend. Ik zal het nog eenigen tijd noodig hebben en je innig dankbaar ziin als je je beijvert die belofte ridderlijk na te komen. Drie dagen later had het verlo vingsdiner plaats, dat in het begin van ons verhaal is beschreven. Dat het er niet vroolijker toeging, zal nu niemand -meer verwonderen. Voor de ouders van den bruide-i gom scheen nu alles geheel in orde te zijn en dat dé bruid zacht, maar beslist weigerde den kostba ren armband aan te nemen en de gouden ring met turkoois, die de barones zelf gedragen had', aan den vinger te steken, omdat zij voor Kurt geen verlovingsring gereed had. liet men zich als al te grootei bescheidenheid welgevallen. Ook haar verzoek om de verloving nog eenigen tijd geheim te houden, want zij gevoelde zich nog niet sterk genoeg om felicitatie-brieven te be antwoorden. Dat echter de barones in hare blijdschap haar tafel-buur vrouw de groote gebeurtenis influis terde, was des te natuurlijker om dat iedereen het al lang verwacht had. Het was zulk een mooi paar dat de natuur blijkbaar voor elkan der geschapen had! Hoe jammer dal .men hen nog niet officieel mochtj gelukwenschenl Maar Stina's moeder, hoewel haar met de zorg over haar huisje een' pak van het hart was genomen, zag met stil verdriet naar het bleeke. zeldzaam strakke gelaat van haar kind dat er in het geheel niet uil-j zag als het gezicht van eene geluk-; kige bruid. En Kurt? Er waren oogenoitkken waarin hij het in weerwil van alle verliefdheid verwenschte dat hij nu toch het oluk zou hebben de bruid naar zijne woning te brengen. Het leven had hem voldoend» verwend om het nu geen harden dwang te vinden dit stille, zwaar moedige meisje, dat hem niet de geringste teedere vrijheid veroor loofde, een geheel jaar te moeten dienen. Als hij zich bij haar be vond, dan ondervond hij wel de stille macht van hare lieftalligheid en grootheid van ziel, maar toch niet zoo sterk dat hem niet van tijd tot tijd een gevoel van verveling overviel, daar hij van zijne Berlijn- sche avonturen niet mocht gerwa^ gen en ook hunne gemeenschappe lijke jeugd geen prettige slof tot babbelen opleverde. Toen zij dan ook. na op de bank in den tuin lang naar de witte koppen der gol ven van het meer te hebben ge staard, er ever begon dat zij naar huis verlangde, daar zij vreesde m deze warme zuidelijke lucht niet geheel te zullen herstellen, gre -,p hij het denkbeeld van een spoedig ver trek gretig aan; hij gaf voor dat bij dit werkelooze leven niet langer

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 5