NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad, in Haarlem en Omstreken. m lot gedwongen. 19e Jaargang Vrijdag 3 Januari 1992. No. 5678 HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIEN Voor Haarlem per 3 maandenƒ1.20 |[g5illipjpL Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten liet Arrondissement Haarlem Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), is de prgs der Advertentiën van 15 regels 0.75, elke regel meer 0.15. per 3 maanden1.30 Groote letters naar plaatsruimte. Bjj Abonnement aanzienlijk rabat. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden1.65 Reclames 30 Oent per regeL Afzonderlijke nummers0.02% Bureaus: Gebouw Het Spaarne, Kampei-singel 70, vlak bij de Turfmarkt. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37K Telefoonnummer der Redactie 600. Telefoonnummer der Administratie 1158. M M de omstreken en franco per post0.45 Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. jAbonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertenti en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijksbehalve op Zon- en Feestdagen. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Puhlicité Etrangèr& L. DAUBE Co. JOHN F. JONlSShaSucc., Parijs 31w» Faubourg Monlft&rtre. Haarlem's Dagblad van 3 Jau. bevat o.a.: Verschillende bijzonderheden over den strijd bij Tweefontein, De moordkampen, Mr. F. A. van Hall en de Pers. Politiek Overzicht. De correspondent van die „Stan dard" te Pretoria heeft aan zijn blad een lang telegram gezonden, waarin hij die jonaste bewegingen van generaal De Wet beschrijft. Deze is volgens d'en berichtgever, in die afgel'oopen twee1 weken plotse ling verschenen en dan weer ver dwenen, met afwisselenden uitslag op zijn krij-ssverr i c-htingen. Over het algemeen echter de ,,Stan- d|ard"-m|an moet het met spijit be kennen was de uitstag voor De Wet gunsltlig. Toen hij er niet in geslaagd! was Wilson's troepenmacht bij Heilbron te overvallen, verstrooide De Wet zijm commando en rukte west waarts op naar Lindle, waar hij de colonnes van Elliott, Broadwood! en Del isle vond'. De Wet achtte deze veireenigde colonnes te gevaarlijk en gaf weer aan zijn buirgeiils last, om zich te verspreiden. Darbnied'l, die intusschen oost waarts gegaan was-, in de hoop, de Wet in den rug te kunnen vallen, vernam dlait het Boeren-commandlo verstrooi dwas, en vond toen niets beters te doen, dan oip zijn schre den terug te koerenVervolgens bioordie hij' dat de Boeren zich weer Verzamelden' bij den Langeberg. Toen Dartnell dien berg naderde-, had De Wet zijn manschappen ven borgen in' diepe dlonga's; hij be greep echter dat het niet mogelijk was ze daar tie laten en gaf last fcoit dien aanval. De Boeren, sprongen ui t die donga's en liepen storm over een vlakte, o,esteund dlo.or sneilvuur- geschut en een pompom; zij renden vlak op het Brifeehe centrum' aam, maar konden niet verder gaan te gen het moorddadige vuur int. Zij keerden terug en wijzigden hun tactiek, bem aanvat hernieuwende uit een hoog gelegen terrein. Zoo schoten zij vier uren lang, en trok ken toen af, naar hun schuilhoeken in den Langebeirg. Vernemende d!at Campbell uit Bethlehem aan rukte, en de positie der Boeren te sterk achtende om ze aan te vallen, ging Daafaell naar Bethlehem op weg. De Wet, d'ie intussoheni versterkt wat d'oor mannen van. Prinsloo en Colliers ,trok met 1700 man. noord waarts. Dat bleek echter een schijm- beweginig te zijn, ten doel hebben de, den aanval op de 400 yeomen van Firman te bemantelen. Pldt- selinig sloeg de Wet zuidoostwaarts af, op Kerstnacht bereikte hij. Twee-' fontein en verraste de yeomen, wier kamp zich op de helling van een wigvormigen heuvel bevond. Vijf tienhonderd' Boeren kropen in stilte naar den voet van de steilte, deden hun schoenen' uit, evenals indertijd bij Wagon Hill (Lad'y smith) en bij- Majoeba en overmanden de wacht. Zij wierpen een hagelbui van kogels op de tenten, waaruit die opgeschrikte yeomen te voor schijn sprongen, met het geweer in die hand. Wie uit zijn 'tent kwam vormde tegen den heuvel een. rui- dlelijk zichtbaar doel voor de kogels dei" Boeren, dezen zelf waren in die verwarring ter nauwernood te on derscheiden; men hoorde alteen. aan hun triomfkreten in welke richting zij zich bevonden.. De verscrhik- kelijke worsteling duurde nog geen half uur. Toen bevond ziich het kamp met de helft der yeomanry, een kanon en een pompom in han den van de Boeren1. In het hevige gevecht leden beide partijen zware verliezen. Rundie, die te Harri- smith het schieten hoorde, zond aenige mannen uit, die de Boeren in bet bezit van het kamp vonden en slechts met moeite aan gevangen neming ontsnapten, De Imperial Light Horse begon nauwelijks drie uren later De Wet te vervolgen maar tevergeefs. Deze had zijn 'terrein goed gekozen, en bevond zich reeds in veiligheid in een bergachtige streek, met zijn buit van voorraad, kanonnen en ammunitie. Overigens zijn er nog een aantal bijzonderheden bekend geworden die alle. wijzen op de belangrijkheid der Britsche nederlaag De correspondent van die Matin" te Londen heeft gehoord dat de. aan val voornamelijk ten doel had, de groote hoeveelheid' ammunitie en mondbehoeften d'ie zich in Firman's kamp bevonden, te vermeesteren. De Wet is dJaarin ongetwijfeld ge slaagd, zegt de correspondent, dlie verwacht dat men daarvan, over een d'ag of wat wel iets vernemen zal, hoewel hij toch niet gelooft dat het Engelscbe publiek spoedig de ge- heele waarheid te weten zal komen. Het Britsche departement van oorlog heeft bekend gemaakt, dat van de krijgsgevangenen van Twee- fontein losgelaten zijn vijf officie ren., een burgerlijke dokter en 240 minderen. Alle officieren, die als vermist opgegeven zijn, komen on der de vrijgelatenen voor, zoodat men moet aannemen dat De Wet er geen gevangen houdt. Aangezien Lord Kitchener heeft geseind, dalt voor de vrijlating der gevangenen nagenoeg de. helft v.an dJe geheele troepenmacht, dooden en gewonden inbegrepen. ,te Elandsri- vierbrug waren-, is de schatting, dat er een 500 man. op het kopje gele gerd waren juist. In elk geval zal slechts een klein gedeelte van De Wet's commando aan de beklim- ming van het kopje deelgenomen hebben, Eemige honderden man nen zouden elkaar maar in den weg hebben geloopen. Onder de krijgsgevangenen be vond zich luitenant Douglas-Pen nant, een zoon van Lord Penrhyn, De losgelaten gevangenen heb ben, blijkens eiem bericht uit Dur ban ,de gewone ontkteediingsbewer- king ondergaan. Zij zijin bevrijd/ van hun schoeisel en van een deel hunner kleed'eren., zoodat een aantal van. de Wet's mannen hun uitrus ting weer eens in orde hebben ge bracht. Hetzelfde bericht erkent, dab de Engelschen twee kanonnen hebben verloren, zonder dat het er die ge wone bi 1voeging aan toe doet., dat zij onbruikbaar waren gemaakt. Volgens de laatste verliezendjst zijn drie van de negen gewonde of-' fieieren don volgenden dag aan hun wonden, overleden. Do overigen gaan vooruit. Central News" verzekert, dalt De Wet na zijn gevecht met Dartoell bij Langberg versterkt werd door Gel- tiers en Prinsloo, waardoor zijn macht op tweeduizend zevenhon derd man werd gebracht. De Boe ren beklommen in het donker bar revoets de gevaarlijke helling waar Firman zijn kamp bad opgeslagen. Buitenlandsch Nieuws. De moordkampen. De correspondent van „Central News" te Pretoria is een Engelschman van het bekende soort. Hij schrijft in een brief van 6 December over de con centratiekampen. Die sterfte onder de vrouwen en kinderen wordt te erg, vindt hij. „En dat is te meer te verwon deren, omdat de meeste bewoners ge wend zijn aan bet leven in tenten, en beter gevoed en gekleed worden dan zij het ooit gewoon waren,. De zorg vuldigste gezondheidsmaatregelen en de beste geneeskundige hulp zijn er niet in geslaagd de kampen gezond te maken.. De gezinnen naar bun hoe ven terug te zenden, zooals men aan geraden heeft, is nu volstrekt onmoge lijk (inderdaad', want woor is de plaats waar die hoeven gestaan hebben? Verstoken van geneeskundige liulp en van geriefelijkheden (waar door zij in de kampen verwend zijn, niet waar?) zouden zij, ook al werden zij van voedisel voorzien, op enorme schaal sterven (twee- tot drieduizend kinderen in de maand of meer?) Het middel zou erger dan de kwaal ijn Het beste plan zou wezen hun een niet door ons bezet dorp te laten kie zen, en hun doktoren, verpleegsters, voedsel en d'e vrijheid te verstrekken; of anders hen te verdeelen over de boeren in de Kaapkolonie, en zoo zeel per hoofd kostgeld te betalen.," „Correspondenten te velde zijn niet gewoon onwaarheden te vertellen of de waarheid achter te houden." Scheepers. Het proces tegen Scheepers is Maan dag geëindigd. Het vonnis is verdaagd. De waschlijst van Kitchener Kitchener seint uit Johannesburg, dat sedert 23 December de colonnes meldden, dat 35 Boeren gedood, vijf gewond, 237 gevangen genomen zijn en 51 zich hebben overgegeven; 1590 rounds ammunitie( 212 geweren, 43 wagens, 590 paarden, 1760 stuks vte zijn genomen. Hierbij zijn niet gerekend' de "verlie zen van De Wet bij den aanval rp Daidnell's en Firman's kampen, oie op vertrouwbare gronden geschat worden op 30 dooden en 50 gewonden. De an- schappen van De Wet zijn nog steeds in en ten zuiden van Langberg. klei nere commando's bevinden zich in den omtrek van Reitz. waarheen de i'.n- gelsche colonnes thans opmarsch zrn. Spans en Plum er, opereerende uit Amersfoort, dreven 28 December ten deel van het commando van Brits in zuidelijke richting van den spoorweg. Spens nam 24 Boeren gevangen, Plu- mer drie. Bruce Hamilton had ooste lijk vaar Ermelo een ontmoeting met het commando van Grobelaar op 23 December. De Boeren slaagden er in tijdens den mist te ontsnappen, met achterlating van vier dooden elf gevangenen. Mackenzie nam in. het. noorden 17 Boeren gevangen. French meldt dat hij voortdurend bevredigende vorderingen maakt. Daden I In zijn voorbericht tot de officieele lezing zijner rede te Chesterfield, 1 Ja nuari uitgegeven, zegt Lord Rosebery, na een toespeling op de instemming, die de daarin aangegeven politiek van verschillende kanten heeft gevonden: Maar een politieke meening moet, om iets te kunnen uitwerken, georgani seerd worden tot daden van politiek. Wij moeten aan den arbeid gaan op het oorlogsveld; ik zou wenschen dat men de spade opnam ten behoeve \»n deze politiek, anders zal de beweging van instemming, onder de natie ont staan, in het niet weggolven. Algemeen© berichten. DE OORLOG IN ZUID AFRIKA. Den 27en November werden te Oude Muur, bij Calvinia, vijf minderen licht gekwetst. Den 27en December zijn bij Ingogo (Natal) 4 man gewond; den 24en bij Belfast 3; den 23en bij Reitz- burg 1; den 16en bij Clanwilliam 1; den 23en bij Heidelberg 1; den 23en bij Standertoni; den 22sten bij Erme lo 1; den 22en bij Witpoort 1; den 22en bij Windhoek 4; den 15en bij Ja mestown 1; den 25en bij Dewetsdorp 1; den 21sten bij Potchefstroom 1. Uit Natal komt het beteekenisvolle bericht, dat het district Charles town nu van Boeren gezuiverd is. Het was dus ondanks alle blokhuizen, Engel- sche overwinningen en dergelijke tot dusver zeker niet pluis in noordelijk Natal. En het zal er trots deze zuive- ring nog wel niet pluis zijn. Sedert Kerstavond zijn er weer 500 Boeren-krijgsgevangenen uit Trans vaal gekomen. Generaal Spens verdreef 29 Dec. het commando van Britz van Bankdraai naar Platrand. Op een tocht van vijftig mijlen nam hij 25 gevangenen, tot de tanden gewapend, en 600 stuks vee. Aan de „Standard" werd d.d. 31 De cember uit Pretoria gemeld: Tweehon derd Boeren hebben een rooftocht ge daan langs de grens van Swaziland. Zij vielen Inkanini aan, de residentie der Koningin; de Swazi's boden slechts weinig tegenstand, velen hunner wer den gedood. Men verneemt dat er gevochten is bij Laingsnek en Botha's pas, den 28en. De Boeren werden teruggedreven, de Engelschen kregen drie gewonden. Botha moet den 29en een poging ge daan hebben om de Wet versterkingen te zenden, maar een poging om bij Staaderton tusschen de blokhuizen door te breken, is mislukt. 0 ALLERLEI. De Hongaarsche minister-president heeft in antwoord op den gelukwensch van de liberale partij gezegd, d©t de vaststelling van een algemeen douane tarief de voornaamste plaats inneemt op zijn program. President Loubet zed.de in zijne nieuwjaarsrede tot het corps diploma tique, dat het afgeloopen jaar aan. het nieuwe jaar een toestand overdraagt, waarin de mogendheden in betere ver standhouding verkeeren, en sommige hun bondgenootschappen en vriend schapsbanden versterkt hebben. De regeering van Venezuela beeft naar Berlijn geseind, dat zij niets meer te doen wilde hebben met den heer Knoop, den directeur van den Duit- schen spoorweg, en verzocht, hem te ontslaan. Reuter's berichtgever te Ca racas gelooft, dat Knoop het land uit gezet zal worden. Particuliere telegrammen, te Lon den uit, Buenos-Aires ontvangen, stel len den toestand zeer onrustbarend voor. De koning van Engeland heeft den Prins van Wales aangewezen om de viering van 's Keizers verjaardag te Berlijn bij te wonen. Stadsnieuws Haarlem, 2 Januari 1902. Verplaatsing. De commies der posterijen en telegrafie 4de klasse J. A. Jonker is verplaatst van Purmerand naar hier (postkantoor) en J. Marees van bier (postkantoor) naar Pur- merend. In 1901 zijndoof deRecht- bank allilier in strafzaken 522 vonnis sen uitgesproken tegen 406 in het vorig jaar. Gerechtelijk verkocht. Ter terechtzitting der Arrondissements rechtbank alhier van 31 December 1901 is bij gerechtelijke uitvoering ver. kocht het visschersvaartuig „de Drie Gebroeders", liggende te Volendam. Voor eene koopsom van f 475 werd eigenaar J, Spaander Lz., zeilmaker en koopman te Volendam. Gehomologeerd, Bij vonnis der Rechtbank alhier d.d. 31 Decem ber 1901 is gehomologeerd het accoord van 4 in het faillissement van Ja cob Vis Jr. Commissionair te Haar lem, Nieuwjaarsdag. De hoofdr straten boden af en toe een ietwat feestelijk aanzien,'twas een gewarrol van vroolijke menschen die elkaar met blijde gezichten staande hielden en alles goeds toewenschten bij den aan- van het nieuwe jaar. Aan Bacchus was ook wel geofferd, maar toch kwam het ons voor, dat het kalmer, rustiger en dus beter was, d'an over het algemeen op den Nieuwjaarsdag het geval, pleegt te zijn. Bij informatie is ons ook ge bleken dat geen enkele arrestatie heeft plaats gehad en de politie een zeer ge makkelijke taaie heeft gehad. DeErvenLoosjes. Bij rond schrijven heeft de firma De Erven Loosjos bekend gemaakt, dat haar fir mant de heer Vincent Loosjes van he den af de uitgeverszaak voor eigen re kening en onder eigen naam zal voorfy zetten, terwijl onder de firma De Er» ven Loosjes de boekhandel en hoek* drukkerij worden voortgezet, door dé heeren Pi eter en Martinus Loosjes. Aan deze laatste zaak blijft verb ja den de uitgave van het „Haarlemse^ Advertentieblad" en van het ..Woek* blad' voor Bloembollencultuur." De Kamer van/Arbeid' voor de Metaal- en Houtbewerking heeft be sloten op het verzoek vanB. enW., orti medewerking in de enquête naar de werkeloosheid afwijzend te bescliik- ken, daar de nog beschikbare tijd voor een dergelijk onderzoek veel te kort is; bovendien was de Kamer van meening, dat zij bij gebrek aan geldmiddelen een dei-gelijk onderzoek, dat nooddg zou zijn, om op de vragen van den, Min. van Binnenl. Zaken te antwoor den, niet grondig zou kunnen instel len. Kantongerecht, (Uitspraken van 31 Dec. 1901). J. te B. te Beverwijk, wegens over treding der drankwet tot f 3 of 1 d. h.; J. K. te Velsen, wegens overtr. dier jachtwet tot 7 d. h.; H. A. te Velsen, wegens lo. idem, en 2o. onbev. over e, anders grond loopen tot 5 of 3 dl. h. en 7 d. h.; J. E. te IJmuiden, wegens overtr. der jachtwet f 5 of 3 d. h.; G. W. te Wijk aan Zee en Duin, wegens lo. id., en 2o. onbev. over e. anders grond loopen tot 7 d. h. en f 5 of 3 d. h. Wegens overlredin.sfüer IJkwet: J. B. te Heemskerk, tot 9 maal f 0.50 of 9 maal 1 d'. h.; P. S, hsv. v. P. K. te idem, tot 1 of 1 d. h.; F. v. K. te Feuilleton. Naar het Duitsch. 14. Hij lichtte er- de bank uit, die heit d'ichtst bij bet roer was en plaatste die als steun voor den rug schuin tegen het achtereinde van de bedt, spreidde daarna verscheiden© rood gebloemde kussens over den bodem uit, zoodiat zij daarop zacht kon rusten -en nadat hij haar den arm gerei kit had1 om haar biji het instap pen te orndersUieunein, bedekte hij hare knieën tot aan de heupen m:et eiem wolitem deken die in het kiel- ruim had gelegenHij zelf nam. plaats o<p hal bankje tegenover haar, Francesco op het tweede achter hem', ïjeiiden grepen die ademen en roeiiiden mlet all'e kracht, zoodat zij •na weinige minuten het strattidl ver achter zich hadden gel-aten. Zij lag onbewegelijk,, met geslof te n oo'ren. Onafgewend hield hij de zijne op haar bleek gezicht ge vestigd en peinsde er over welke gedachten haar wel door het hoofd zouden spelen. Inderdaad' zou zij zichzelf daarvan geen rekenschap hebben kunnen geven. Op het ru moer van schrik en verdriet en ver twijfeling was eene verdoovende stilte gevolgd', een soort van zalig gevoel dlat zij nu vooreerst van alle monschen verwijderd was en aan dj elementen toevertrouwd, die, 1vvs wild en woest zij ook schenen te zijn, haar nu toch in bescher ming hadden genomen-. E.en oogen- blik zelfs voelde zij eene hartstoch telijke neiging in zich opkomen om zich voor altijd aan de bescherming van dat meer toe te vertrouwen. Daar beneden liggen slapen nooit er meer van droomem dat zij haar trouw beloofde aan hem dien zij. niet liefhad: en dat zij met deni meest beminde had gebroken! Het vloog haar echteer maai" even dtoor 't hoofd. Neen haai' moeder dit verdriet aandoen, daarbij haar hoop verijdelen- haar huisje te kunnen behouden) dan"4ieveir het ergste verdragen. Hoe hij Wilm- hoe hij liet zou kunnen verdragen daaraan mocht zij niet deuken. Als zb' dë oogleden slechts even opsloeg zag zij zijn donker, vergramd ge laat onder den rand van den- grijzen hoed tegenover haar en het kwam haar voor als hoorde zij hem op de tanden knarsen. Toen verzonk zij weder in haar radeloos verdriet. j Al was zijn gezicht nog zoo-som ber, toch gevoelde hij zich in de Verte niet zoo ongelukkig als zij wel vermoedde. Als hij zoo op de tan dem beet dat zij knarsten, was het van inspanning tegen liet onstui mig© meer, dat groote krachtsaam-1 wending vorderde om tegen te strijden. Overigens sedleat hij op; het water was, kwam hem de stand j der zaken in 't geheel niet meer zoo vertwijfelend' voor. Vooreerst bad hij- de- geliefde, die men hem! afhandig had willen ma ken bier in' veiligheid. In de kracht zijner armen, waarmede hij de riemen tegen de kokend© golvem- hanteerde, gevoeld© hij ook de waarborg om alles te kunruen be- dlwimgen wat zich tegen hem1 zou willen verzetten. Iioe dit echter zou moeiten geschieden was hem evenwei nog niet duidelijk. Maar zij hadden immers den gebeelen dag voo-r zich, tijd1 genoeg om raad te schaffen. Een paar maal, als Stina zich half oprichtte om'over den donkeren vloed' een blik te wer pen, kwam het hem in- de gedachte dat zij wel eens lust kon krijgen op alle vragen naar de toekomst door een sprong over boord een snel ant woord te geven, maar ook dat be angstigde hem niet. Hij was elk oogenblik bereid haar na te sprin gen en haar te redden. Gelukkig kwam het zoover niet. Zij zonk tel kens weder op hare ongemakketij- ke rustplaats terug. Kwartier na kwartier versltreek, geen van beiden sprak een enkel woord. Steeds bedlaardler en zokoiv der werd het Wilm in zijn binnen ste, naarmate het bloed hem bij het zware werk in de- op-en lucht sneller door de aderen stroomde. Frances co werd steeds meer en meer in zijin© meonimg versterkt dat helt mlet den vreemden heer niet geheel in orde was. Op zijne vraag of zij niet zouden omkeeren, wanlt het meer -ward restad'ig wester, en cn- weicter en wolkbreuk waren te wacM'em, had Wilm met een na drukkelijk: Neen, vooruit! altijd vooruitl geantwoord. Het was hem nu zoo wel te moed'e. Die woest heid ,d'i© donkere kleur van den vloed', daarbij dlie zware loodkleu rige wolken, die zoo laag door de lucht heenjaagd'en dat slechts nu en dan d© besneeuwde top van de Monte Bal do er spookachtig uit te voorschijn kwam, zulk een groofech op-roer der natuur, waarmede hij van zijne Holsteinsche zee zoo be kend en- vertrouwd was, had hij van het kalme Lombardische bin nenmeer met den beroemden altijd blauwen, hemel in het geheel' niet verwacht. Hij zag met overmoedig uitdagende blikken naar de drei gende wolken omhoog en liet een luid „Ahoif' klinken. Stina ontstelde, ook haar deed bet een oogenblik onaangenaam aan dat hij zoo uitgelaten kon zijn. Toen overviel haar aan lichaam en ziel eiemie vreemde matheid. Zij sloot weder die oogen en staarde in haar biimenete waar allies zoo donker en zoo ledig was. PDotseling vielen enkele zware druppels uit de donker© wolken. Francesco hief de riemen uit het water en stond op. Het is de hoog te tijd om om te koeren, knorde hij,. Wij zij-n nu reeds veel ver der van Garcl'one, dan vaar Sam VI- gilio. Ook als wij alle krachten inspannen hebben wij nog een uur noodlig om thuis te komien en ge ducht nat worden wij in elk geval. Mijnheer heeft mij niet willen ge- looven, maar het ziet 'er leelijk uit. Ook Wilm trok de riemen in en dtond op om rond te zien. De hui zen van Gardon© lagen ginds zoo ver verwijderd, -dat slechts hier ecu daar een witte plek doo('schemerde. Naar do zijde van Verona zag men duidelijker de kust m©b de twee wi'tlie paleizen naast 'den ingang der haven, waarboven hooge oy- pre9sen uitstaken. Dadr zou men in een half uur kunnen komen. Het Gardfueiland lag rechts alleen, els een lang, zwailt zeemonster, vast op de voortdurend dansende gol ven ,die meermalen door oetn/ ster keren windstoot zoo hoog. werden opgestuwd, dat zij den ru.g van: d'en Leviathan geheel schenen te over stroom en. Het duurdlo slechts een koert oogenblik dat Wilm in beraad stond' wat te doen. Toen vloog een stoute, vroolijke uitdrukking oven zijn gelaat alsof eeme zegevierende gedachte in zijn brein was opge komen. J> zoo moest het gelukken, zoo kon zich alles op de eenvoudig ste wijze schikken, zonder dat zijne arm©, schroomvallige geliefd© tot een heldhaftig besluit behoefde ge-

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 1