idem, tot idem; C. v. dt K, te Velsen, tct idem; J. D. H. to idem, tot id'eun; J. 0. te idem, tot idem. Wegens overtreding der Spoorwet: A. v. d A. hvs. v. P. v. W. tot 2 of 1 d. h.; J.-W. M. te Amsterdam, tot id.; M. N. te Haarlem, tot 0.50 of 1 d. h.; J.. H. te Amsterdam, tot idem; M. D. le Haarlem, tot idem, C. B. te Velsen, tot idem; J. P. B. tocidem, tot 1 of 1 d. h.; J. R. te Velsfn, tot 0.50 of 1 d. h.; W. S. hsv. v. J. R te id. tot id.; P. A. v. dL M. te Haarlem, tot 1 of 1 d. h.; S. T. te id., tot id.; J. R. K. P., te id, tot id.; J. W. M. te id., tot idem; A. H. te id'., tot 0.50 of 1 d. h. P. H- v. d. B., te Assendelft, wegens e. voetpad berijden z. noodzaak tot f 1 of 1 dag hechtenis. J. G. te Wijk aan Zee en Duin, we gens lo. strooperij en 2o. onbev. o. e. anders grond loopen tot 2 maal 5 of 2 maal 3 dagen hechtenis. Wegens onbev. over e. anders grond loopen: J. E. te IJmuiden, tot 2 maai ƒ5 of 2 maal 3 dagen h.; P. v. B-, z. v. w., tot 0.50 of 1 d. h.; C. W. te Velsen, tot 5 of 3 d. h.; H.A- te id., tot 3 of 3 d. h.; N. v. d. W., te Jan Gijzenvaart, tot 1 of 2 d. h.B. J. de J. te idem, tot idem. C. T. te Spaaradam wegens een trekdier onbeh. laten staan tot 1 of 1 dag. hechtenis. Wegens verwekken van rumoer; Th. A. te Beverwijk tot ƒ2 of 2 (Liu; J. V. te id. tot id.; J. D. N. te Wijk aan Zee en Duin tot 1 of 1 d. h.; H. J. H. te Haarlem tot 2 of 2 d. h.L. H. te Heemskerk tot 1 of 1 d. h. S. S. Jz. te id. vrijgesproken. G. T. te Bever wijk tot 5 of 3 d. h.; C. W. Jz. te id. tot id.; C. H. van E. te id. tot id.; Th. G. te id. tot id.; C. v. d. K. te id. tot id. Wegens straatschenderij: C. A. te Heemstede tot 0.50 of 1 d. h.; C. C. V. te Haarlem ontslagen van rechts vervolging; P. K. te Beverwijk tot 1 of 1 d.h.; J. M. D. te Haarlem wegens id. ontslagen van rechtsvervolging. J. K. te Haarlem, wegens met een hond rijden zonder muilkorf tot 1 of 1 dag h.H. D. te id. wegens met een rijwiel rijden zonder bel en zonder licht tot 2 maal 0.50 of 2 maal 1 d. h.; J. E v. d. W. te id. tot 1 of 1 dag h.; G. v. d. W. te Beverwijk tot 0.50 of 1 d.h.: B. v. d. O. te Wijk aan Zee en Duin tot 1 of 1 dag h. Wegens dronkenschap: C.N. te Wijk aan Zee en Duin tot 2 maal 1 of 2 maal 2 d. h.; J. V. te Haarlem tot 2 maal 1 of 2 maal 1 dag hecht.; G. T. te Beverwijk tot 1 of 1 d.h.; J. S. te Haarlem tot id.; H. J. V. te id. tot 2 of 2 d.h.; P. van E. te id. tot 1 of 1 d. hecht,; P. J. A. B. te id. tot f 1 of 2 d. hecht.: J. S. te id. tot id.; Ch. S. te id. tot 1 of een dag hecht..; P. F. H. te id. tot id.; J. F. van B. te Bloemendaal tot id.; L. H. te Heems kerk tot id.; A. de N. te Haarlem tot id.: W. C. de W. te id. tot id.; G. S. tè id. tot 1 of 2 d. h. Schouwburg, 't Gezelschap van Lier dat, na zeer lange afwezigheid, het Haarlemsche publiek op dien Nieuwjaarsdag trachtte te vermaken met een historisch dirama „van Mos kou naar Elba of de grenadier van Na- polion I," Is daarin wel geslaagd. De heer de la Mar, die als gast zijne me dewerking verleende, herinnerde ons levendig aan de tijden van voorheen, toen de Napoledn-voorstellingen bijna niet van het repertoire konden afge voerd worden. D© Heer Frank als de grenadier had igoecïe o ogenblikken; nu en dan was hij in zijn droefheids- uitingen een weinig monotoon. Ook de overige vertooners werkten mede naar hunne krachten. K u n s t n ij vel r hiert )d. Gedurende de Maand December werd het Muse, um van Kunstnijverheid te Haarlem bezocht door 430 belangstellenden ter wijl uit de aan het Museum verbon den boekerij 147 boek- en plaatwerken naar verschillende plaatsen van ons land verzonden werden. Over het jaar 1901 wérd het Museum bezocht door 6710 personen en werden 1722 boek- en plaatwerken uit de boe kerij verzonden. Onaangenaam. De nauwe ingang tot het station, met de open en dicht slaande deurtjes is op zichzelf reeds niet aangenaam, doch deze toe stand wordt nog erger door een aantal mannen ,die steeds voor de deuren staan, den toegang ven-sperren, en met hunne bereidwilligheid om pakjes aan te nemen, of portieren te openen, het publiek lastig vallen. dwongen te worden. Zij lag daar aoo niets vermoedlend, zij moest ook niet in de krijgslist worden in gewijd en zij was nu ook zoo uit geput dat zij het niet eens zou be speuren als die boot, in plaats van naar huis te keeren, al verder en vierder gestuwd werd naar een on bekende haven, waar niemand haar verwachtte, waar zij geen andier verzorger en beschermer zou heb ben als hem, die zich best recht haai- ook in het vervolg als zijn verloofde te behouden, door geen dwazen jonker zou laten orebrooven. Nadat hij het in zoover met zich zelf eens was geworden, nam hij zijiri hoed af, wischte zich het zweet van het. voorhoofd en liet zich toen weder op het bankje vallen, riep deen anddr achter zijn rug opnieuw een luid: Vooruit, altijd vooruit! toe en ging voort met krachtige stoeten de boot vooruit te drijven. Vogue la galère! prevelde hij tusschen de tanden. Nu is het buigen of bar sten! De riemen waren van deugcL- zaam hout, zoodiat zij niet braken, al bogen zij ook nog zoo knarsend in de halsters. Ook boven i,n de wolken, hoe laag zij ook hingen. En cenige tijd geleden kwam zelfs een dame haar nood klagen, dat haar japon als spuwbak was gebruikt. Het wordt, dan ook meer dan tijd. dat de Politie in deze handelend op treedt. Woensdag-avond kreeg onze bekende spofrtman Jaap Eden het met die „heeren" te kwaad. Een der man nen ging zelfs zoover, datthij ook op het perron Jaap nog la9tig viel. Dat hegon dezen braaf te vervelen en gegeven oogenblik zagen talrijke aan wezigen oen paar gebalde vuisten neer komen op de oogen van den balieklui ver, die een oogenblik later met den grond had kemffs gemaakt. Ziende dat Jaap een niet te» versmaden tegenstan der was, koos de ander met een paar blauwe oogen en een gekneusd: gelaat het hazenpad, overtuigd eene gevoeli ge les te hebben gehad. Uit de Omstreken. Heemstede. Ter secretarie zijn inlichtingen te bekomen omtrent een verzegelden doos, geadresseerd aan mej. Tempelman, welke doos op straat is gevonden. Omtrent de bloembollenteelt in deze gemeente in 1901 kan worden mede gedeeld: De uitgestrektheid der gronden, be stemd voor bloembollenteelt bestondi in 166 Heet. waarvan dit jaar 95 Heet. zijn beteeld met aardappelen en groen ten. Het aantal bloembollenschu-en bedroeg 33 met eene kub. inhoud van 2S.000 kub. M. alles behoorende aan kweekers van beroep; het totale op pervlak aan glas bedroeg 825 vk. M., hiervan werden verwarmd 75 vk. M., de meest gewilde bloembollengewas sen of verscheidenheden bij verzen ding waren: tulpen, hyacinthen, nar cissen, iriseen en crocussen; die prij zen waren van tulpen 1.25, hyacin then 7.crocussen f 0.30, narcis sen 1.50, irissen 0.16 per 100; de verzending had plaats naar alle lan den van Europa, Vereenigde Staten en Canada. De uitkomsten van verzen ding van bloembollen waren dooreen- genomen goed, de handel redelijk, de prijs was wat de tulpen betreft, beter, de crocussen iets beter, de hyacinthen en narcissen beduidend lager; de oor zaak ran deze goede of ongunstige uitkomsten was voor tulpen minder gewas, voor hyacinthen best gewas, voor narcissen overteelt; het geelziek heerschte weder, doch niet hevig. Dinsdagmiddag had alhier op de al gemeene begraafplaats de» plechtige ter aarde bestelling van het stoffelijk overschot van wijlen Mevrouw Dou. airiere C. van Lennep geboren Teding van Berkhout. Vele belangstellenden waren aan de groeve». De lijkbaar was gedekt met prachti ge kransen van lévende bloemen. Toen de kist in den grafkelder was neergela ten trad allereerst als spreker op de Consulent Ds. Hulsman van Zandvoort die in kernachtige woorden het ver lies dezer Edele Vrouwe voor de fami lie als ook voor de geliöele gemeente schetste. Het was niet alleen een trou we moeder voor hare kinderen, maar men kan van de overledene getuigen dat zij ook eene waakzame móeder was voor geheel Heemstede. Hierna schetste de Heer J. L. Zegers, Directeur van Meer en Bosch het leven van de overledene, die steeds trachtte wel te doen; de hulpzame hand te hiel den, waar steun, hulp en troost noodig was. De oudste zoon van de overledene dankte de sprekers atea$k de vele be langstellenden voor de laatste eer aan zijne moeder bewezen. Zandvoort. Op de voordracht voor die benoeming van één lid van het Burgerlijk Armbe stuur alhier, wegens periodieke aftre ding van den heer D. Driehuijzen, zijn door genoemd bestuur geplaatst de heeren: D. Driehuijzen, aftredend lid, wonende Duinweg 1 en Jb. Koning, wonende Kerkstraat 24. Door het Burgerlijk Armbestuur is opgemaakt d© begrooting der Inkom sten en Uitgaven voor 1902, bedragen de voor beide rubrieken de somma van f 1167.50. Maandagavond 30 Dec. j. L had in de consistoriekanter der N. H. Kerk de herstemming plaats voor een lid van het kiescollege tusschen de heeren J. Beeckman en Jb. v. d. Werff Wzn. Uitgebracht waren 48 stemmen waar van de heer J. Beeckman 41 verkreeg en de heer Jb. van der Werff 7 stem- wildle het om weder niet losbreken. De storm werd gedurig heviger en jaagde die regenwolken zoo snel door de lucht d'at zij er niet toe konden komen zich te ontlasten, alleen vie len altijd nog enkele druppels op het drietal in de boot. Zonden die riemen los te laten boog Wilim zich voorover .spreidde de wollen deken nog hooger uit tot aan de borst van het meisje d'at zich niet verroerde, ook niet toen hij d!e kap vairn den regenmantel haar geheel over het gezicht trok. Hoe gevoel je je nu? vroeg hij zachtjes. In plaats van te antwoorden knikte zij even- en lag dan weder als of zij van al het geweld om haar heen niets hoorde of zag. Dit stelde hem gerust en hij dacht nu ook aan niets anders dan om de gindsche kust te bereiken vóór de zondvloed zou losbreken'. Hij zou gaarne van Francesco vernomen hebben hoe het er in Sari Vigilie uitzag, waarvan hij den. naam voor het eerst gehoord had, en of er een goed logement te vinden zou zijn, maar zoover reikten de enkele Ita liaan sch'e woorden niet die hij kende en zelfs als hij meer geoefend was geweest, zou het Lombardische diar men. Tevens had plaats eene vrije stemming in de plaats van den heer M Koning Hzn. die bedankt had. Uitge bracht waren 60 stemmen waarvan de heer Driehuizen 36 stemmen ver kreeg en de heeren Jn. Mollenbérg Jzn en P. v. d. Mije respectievelijk 23 en 1. Gekozen zijn alzoo die hoeren J. Beeckman en D. Driehuizen. Valsrn. In het afgeloopen 4e kwartaal zijn er bij de gemeenteveldwachters dezer gemeente ingebracht, te IJnnuden 420 ralten. te V©lzen 367, te Santpoort 215 en te Heide 385, dus een totaal van 1387 ratten, een goede opruiming. Het door den Baad vastgestelde sup pletoir koh er van den Hoofdelijlcen omslag, i'ii-nst 1901, heeft een bedrag 3124,87, verdeeld over 227 aanslagen, hetwelk in 1 termijn voor 14 Februari 1902, moet zijn voldaan. De heer J. N. Klein opperbrandmees- ter bij Spuit 3, te IJmuiden, heeft als zoodanig zijn ontslag aangevraagd. INGEZONDEN ME DE DEE LINGEN. 30 cents per regel. Binnenland. H. M. de Koningin, Z. K. H. de Prins der Nederlanden en II. M. de Koningin Moeder woonden Dinsdag de Oude jaarsavond-godsdienstoefening bij in de Groote Kerk te 's Gravenhage onder gehoor van den hofprediker dr. G. J. van der Flier. II. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins namen Woensdagochtend deel aan de godsdienstoefening in de Duit- sche kerk, waar ds. Quant voorging. II. M. de Koningin-Moeder was ter kerke in de Kloosterkerk, onder ge hoor van ds. Knottnerus. Alvorens de Koningin en de Prins zich, uit de kerk komende, naar het paleis terug begaven, legden zij een kort bezoek af ten paleize van Koningin Emma. Bij de Nieuwjaarsreceptie. Woens dag door de Kouingln verleend aan de Ministers, leden der hooge Staatscolle ges en de beide hofhoudingen, was de Prins der Nederlanden tegenwoordig. De minister van koloniën, de heer Van Asch van Wijck, is Woensdag naar het Zuiden vertrokken tot herstel van gezondheid. H. M. de Koningin-Moeder schonk 150 als blijk van Hare belangstelling aan de Vereeniging tot bevordering der Pluimveehouderij in Nederland. De koetsier-majoor der Koningin, G. C. van Koert, die gisteren veertig jaar dienst had bij de Koninklijke Stallen, is door de Koningin begiftigd met de zilveren medaille der Oranje Nassau- orde. De le stalmeester, baron Bentinck deed hem daarvan namens de Ko ningin mededeeliing, onder overbren ging van de gelukwenschen van Hare Majesteit. Z. K. H, Prins Hendrik heeft nog de volgende giften geschon ken: aan de Vereeniging ten behoeve van Zeelieden van elke Nationaliteit 150; aan de Vereeniging van Evan gelisatie onder de Militairen in Neder- lan-dsch-Indië 150; aan de Vereeni ging „Pro Juventute" 150; een aan lect van Francesco het verstaan nog moeilijkier hebben gemaakt. Er schoot hem dus niet anders over dlan zich blindelings op zijn goed geluk' te verlaten, waaraan hij bedien reeds zooveel had te danken. Ook: aiarn bet onvruchtbare denken moest wel spoediig een' einde komen, want het wenk werd! steeds moeilijker om de woedende golven, wier schuimende zilveren koppen hoog in de boot spatten, met die zwakke kiel te doorseij'dJen. Hoe meuigen stormachffiigen tocht de Noordlsche kapiteins-aoon ook op d'e uitgestrek te zee had gemaakt, een zoo gevaar lijke en1 moeilijke als op dit zuide lijk binnenmeer kon hij zich ntet herinneren.. Daarbij werd bet steedis dónkerder om hen heen. De witte plekken aan den oever waar op zij aanstuurden en waarnaar hij van tijd tot tijd' met brandend onge duld omkeek .vendwenen geheel in do duisternis; de regendroppels be gonnen nu ook in grooter getale te vallenzajn hart klopte onstuimig als hij er aan dacht dat het oniweder zijne sluizen zou kunnen openen voor zij aan wal waren en nimmer voelde hij een zwaarder centen naarelast van ziin hart vallen als de Duitsche Vereeniging tot Hulp: er- schaffing te Amsterdam 150. Scheveningsche visscherij. Omtrent de resultaten van de ha- ringvisscherij gedurende 1901 valt het volgende te melden: Door de bomschuiten, 205 in getal, werd aangebracht 124.976 kantjes pe kelharing, 14.126 ton steurharing en 713.700 stuks steurharing, 118 ton ge schonden haring en 112 ton makreel. De gemiddelde besomming per bom werd geraamd op f 5850 tegen 6300 in 1900. Dit jaar werd meer aange bracht 17.400 kantjes pekelharing, 2116 ton steurharing en 402.100 stuks steurharing en 18 ton geschonden ha ring en minder 49 ton makreel. Van de loggervloot, bestaande uit 12-1 schepen, werd te Scheveningen afgeslagen 7932 ton steurharing, 957100 stuks, 57 ton geschonden haring en 1 ton makreel. In 1901 werd 2063 ton steurharing en 546.500 stuks steurharing meer en 32 ton makreel minder aangevoerd dan in het vorige jaar. Omgekomen. Uit Ootmarsum wordt aan de Zw. Ct. gemeld: Gisteren (Maandag) werd alhier bij de politie aangifte gedaan van het vinden van een kinderlijkje, hetwelk aan den kant van een stuk weiland in de omgeving van onze stad ver scholen lag. Bij onderzoek bleek het te zijn het lijkje van het 6-jarig zoon tje van een zekeren B. Het jongentje had de gewoonte om zoo nu en dan van huis weg te loopen en zwierf dan acht a 14 dagen in den omtrek rond. Zoo ook nu was het jongetje ongeveer drie weken van huis geweest en heeft wellicht door de koude een schuil plaats gezocht onder het hout en is daar door honger omgekomen. Bij geneeskundig onderzoek kon geen spoor van gewelddadigheid! ontdekt, worden. Het lijkje verkeerde reeds in een lichten graad van ontbinding. In eene vechtpartij te Drachster Compagnie heeft men S. v, d. H. alle handpeezen doorgesne den. De man is naar het Academisch Ziekenhuis te Groningen overgebracht. Mr. F. A. van Rail en de Pers Maandagmiddag werd gehouden de j aarlij ksche algemeene vergadering van aandeelhouders in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam. Zij was uitgeschreven om drie uur. Het Hdbl. vertelt: Even voor dat uur in den foyer, zijde Oosteinde. Aanwezig een aantal verslaggevers en een der commissaris sen der Vennootschap. De verslaggevers vragen dezen com missaris een exemplaar van het ge drukt verslag; deze verstrekt er hun een van degene, die op de bestuurs tafel liggen. Kwart na drie komen commissaris sen met den president-commissaris mr. F. A. van Hall aan het hoofd, de zaal binnen en nemen plaats; voor hen zitten eenige aandeelhouders, waar onder vele beambten van het Paleis. De president-commissaris laat de aandeelhouders een voor een in tegen woordigheid van den notaris Schreu- der en diens candidaat de presentie lijst teekencn en constateert dat verte genwoordigd zijn 1680 aandeelen, uit brengende 60 stemmen. De heer van Hall tot den notaris: „Heeft u nog iets ter voorbereiding mijnheer de notaris? Niet? Dan open ik de vergadering. Alvorens ech ter tot de werkzaamheden over te gaan heb ik iets te zeggen. Een der aandeelhouders heeft er zich bij mij over beklaagd, dat zich te dezer ver gadering steeds menschen bevinden, die niet gerechtigd zijn daartoe. Ik, die zoolang gebukt heb gegaan onder betweterij, knevelarij, wetschennis en rechtsverkrachting, en daarvan nog dagelijks het mikpunt ben, en dat in een land dat streed tegen den tienden penning, in een land, dat steeds be kend was om zijn gewetensvrijheid; ik wil niet doen als die mandarijnen en mandarijntjes in duodecimo in dat land; in dit land, vaak met den naam Klein-China bestempeld; wil niets doen dat is tegen onze statuten, dat is onze wet. Daarom wil ik nagaan of allen hier tegenwoordig wel gerech tigd zijn hier te wezen." D© heer Van Hall gaat dan alle aan wezigen een voor een na en consta teert dat ze aandeelhouder zijn. Hij komt aan de tafeltjes der pers. toen rua< eene 1 aarts to geweldige krachtinspanning d'e kiel van die boot scherp knarsend' over den gro- ven kiezalgroiud van den oever schuurde. Francesco sprong er dadelijk uit om de boot hooger op te trekken. Ook Wilm stond op met eien uit het diepst van zijn hart opwellend „G-xid'ank!" Hij keek naar boven naar het strand waar uit de bij,na nachtelijke schemering verscheide ne gestalten opdoken, diie hij niet kon onderscheiden. Maar om 't even, zij stonden nu op den vasten wal en men zou de arme schip breukelingen wel gastvrij opnemen. H'et voornaamste was het door hem gereddie „strandgoed" nu zoo snel mogelijk 'te bergen. Sti.ua, riep hij, zich over de onbeweeglijk liggende beenbukkend, wij zijn geland. Sta' nu op, liefsteI het onweder zal dade lijk losbarsten. Kom, geert mij die hand, laat ik je er uit helpen! Hij trok de dék an weg en zocht ondier den regenmantel naar Stina's arm. Maar er kwam geen antwoord van onder de kap en geen hand werd naar hém uitgestoken. Toen hij hevig verschrikt haar met beidie armen omvatte en trachtte op te U is verslaggever u ook u ook? Hij keert achter de bestuurstafel te rug en zegt: „Ik wil dus gaarne doen wat de aandeelhouder in quaestie ver langt en zal uit de vergadering ver wijderen alle elementen die tot schade en schande zijn van het Paleis voor Volksvlijt Ik moet dus afwijken van de vroegere gewoonte om hier de. pers toe te laten, de heeren moeten zich als ze deze vergaderingen willen bijwonen, dan maa.r tijdig van aan deelen voorzien." De verslaggevers der pers verlaten de vergadering. Men bericht uit Rome, dat mgr. Tar- nassi in de laatste dagen weder inge stort is en dat zijn toestand zorg in boezemt. (Centr.) Postzesceljubilee. Woensdag was het 50 jaren geleden, dat in Nederland de postzegels wer den ingevoerd. Nuts-Spaar banken. Naar aanleiding van de spaarbank- quaestie te Ten Boer heeft het dep. De venter van de Mij. tot Nut van 't Alge meen, om dergelijke financieele rampen in het vervolg te voorkomen, het volgende voorstel op de agenda voor de algemeene vergadering ge bracht. Aan het hoofdbestuur op te dragen een regeling te ontwerpen waarbij de volgende stellingen in toepassing ge bracht worden: lo. De spaarbanken der departementen moeten onderwor pen worden aan de controle en in spectie vanwege het hoofdbestuur te houden en hare reglementen moeten door het hoofdbestuur goedgekeurd worden; 2o. De kosten van deze con trole en inspectie moeten door de spaarbanken gedragen worden, door elk naar evenredigheid van liet te goed harer inleggers; 3o. De departe menten, welke zich niet aan de te ma ken regeling willen onderwerpen; mo gen den naam der Maatschappi j niet voor hun spaarbank voeren. Landbouwcomité. Dinsdag heeft op de Presidentska mer van het Nederlandsch Landbouw comité eene overdracht plaats gehad van het voorzitterschap van het ge noemd comité. De heer Bultman, lid der Eerste Kamer, in 1894 benoemd tot deze gewichtige betrekking als op volger van Mr. Sickesz, nam harte lijk afscheid van de ambtenaren in te genwoordigheid van den nieuwen voorzitter, den heer P. A. de Bruine, en den secretaris, Mr. A. Ferf. Hij herinnerde aan het vele voor het Land- bouwverslag ondier zijn beheer ge daan, en aan de verblijdende resul taten waartoe men was gekomen. De heer De Bruine beval zich als nieuw voorzitter bij de ambtenaren aan en zeide te rekenen op de hulp van den secretaris, Mr. A. Ferf. Het landgoed Zorgvliet. De onderhandelingen der gemeente 's-Gravenhage met de hooge eigenaren van het landgoed Zorgvliet en bijbe- hoorende gebouwen, te 's-Gravenhage, zijn afgesprongen. Er werd 41/2 mïlli- oen gevraagd, terwijl het bod was 21/2 millioen, later verhoogd met 1 1/2 mil- lioen. De meerderheid; van dien Haagschen gemeenteraad! vond den prijs te duur. Men weet dat het oorspronkelijk plan was het grootste gedeelte van de gronden te reserveeren voor publiek wandelpark, en een ander gedeelte voor den bouw van een paleis voor H. M. de Koningin in vereeniging met het rijk. Het Paleis in het Noordeinde zou in ruil worden gegeven voor de inifuchting van een stadhuis, ter wijl de rest van het terrein aan den Ouden Scheveningschen weg in exploi tatie zou worden gebracht voor villa- bouw. Jammer voor den Haag- Ten bate der concentratiekampen in Zuid-Afrika is te Landsmeer ongeveer f 200 gecollecteerd. voor de krijgsgevangenen. Eene bekende firma te Amsterdam, die ook vroeger Het Rood© Kruis van tabak en digaren voor de gewonde Boe ren voorzag, heeft thans 1100 sigaren en een partijtje tabak ter beschikking gesteld van den heer Emous voor de krijgsgevangenen in het Ragama- kamp op Ceylon. richten, bemerkte hij aan die mach- telooze last die hem aan die borst zonk, dlat zij het bewustzijn had' verloren. Hij riep Francesco, die snel bij hem kwam1. Zij hieven met hun beiden d)e onmachtige uit het, schuitje en legden' haar een oogenr- blik op het vochtige zand1 niedier. Of de herberg dichtbij was? vroeg Wilm. Of er een rijtuig kon gehaald worden? De Italiaan keek hem zwij gend aan daar hij hem niet vea> stand. Een paar schippers dlie bij de kleine haven hadden gestaan en naar het vermetel roeiende schuitje hadden uitgekeken, konden even min uit de geradbraakte vragen van den jongen: vreemdeling wijs worden. Reeds wilde hij in groote vertwijfeling d!e dierbare last in zijne armen nemen en op goed ge luk af het zacht stijgende strand opdragen ergens in een dier klei ne huizen^ aan de rechterzijde zou toch wel een onderkomen te vin den zijn toen eensklaps uit de groep leegloopei's twee vrouwelijke gestalten naderbij, traden en eene van hen i n het Duitsch zei die, dlat in weerwil van die sterk München- sche uitspraak hem als hemelsche Uit de Arbeiderswereld Diamantbewerkers. De strijd! tusschen juweliers en dia mantbewerkers is te Amsterdam uit gebroken. De juweliersvereeniging eischte in trekking van het artikel van helhonds reglement, waarbij het aan leden van den bond en aan de zusteorganisatie verboden is, met ongeorganiseerde diamantbewerkers in personeelen sa men te werken. En de Bond' weigerde dit. Wat zal het gevolg zijn? Dit: dat de A. J. V. van 1 Januari af, geen werk meer uitgeeft, ook niet aan de niet bij den A. N. D. B. aangeslote nen, dé zg. ongeorganiseerden, omdat de Vereeniging gec-n partij wil kiezen. De A. J. V. verlangt naar zij zegt niets anders dan rust op de werkplaat sen en wil die rust kunnen blijven be staan, dan dienen, botsingen tusschen de georganiseerden en ongeorgani seerden onmogelijk te zijn; dien eisch, den e enigen dien de A. J. V. ooit stel de, kan zij niet onbillijk vinden. Men moet nu niet meenen zegt het Hbld. dat heden alle fabrieken ge sloten zullen worden en alle diamant bewerkers op straat staan. Het. sluiten der fabrieken is de zaak der fabrieks eigenaren, die met de A. J. V. niets te maken hebben. De A. J( V. geeft geen werk meer uit; wanneer nu door dien maatregel den eigenaren van dia mantslijperijen blijken mocht, dat de exploitatie een groot nadeelig saldo oplevert, door gebrek aan molenhuur ders, zullen zij misschien gedwongen worden te sluiten. Het werk, dat on derhanden is voor diie werkgevers, dlie latenwerken on dér eigen toezicht, wordt dus afgemaakt. Werkgevers die werk uitgeven naar buiten, kunnen dat werk thans niet terugvorderen; het zal dfus door de werklieden die het hebben, kunnen worden voltooid, maar nieuw werk krijgen deze niet. Eerst over eenige dagen zullen dus de gevolgen blijken. Onderwijs. Dat Hielp In dé gemeente Ooststellingwerf wil de een vader, ondanks ernstige waar schuwingen, voor zijn twee kinderen niet luisteren naar de leerplichtwet. De commissie tot wering van school verzuim vernam nu, dat haar cliënt in loondienst was bij de gemeentewer ken. Het gevolg was dat hern werd te kennen gegeven, dat hij bij verder schoolverzuim zijner kinderen, de be trekking zou verliezen. Dit hielp: het schoolverzuim heeft opgehouden. Rechtszaken. Hooge Raad, Voor den Hoogen Raad werd gepleit door mr. W. C. Bosman, advocaat te Alkmaar in de zaak van een schipper van de Alkmaar Packet, door de Recht bank te Haarlem (waarheen zijn zaak met 4 andere van gelijke strekking door den Hoogen Raad was verwezen) ver oordeeld tot 15 geldboete, subsidiair 3 dagen hechtenis, wegens het te Zaandam in strijd met artikel 67h. der Politieverordening als schipper van een stoomboot langs fn gebruik zijnde ligplaatsen voor houtvlotten varen met. meer vaart dan noodig is om het schip stuurbaar te houden. PI. betoogde dat de rechter op deze verordening waarin iedere omlijning van het z. i. vage be^ grip, zooveel vaart als noodig is om een schip stuurbaar te houden ont breekt, geen veroordeeling had mogen uitspreken. Leger en Vloot. Gepensioneerd de kapitein J. H. Nie- meijer, van het instructie-bataljon, onder toekenning van den rang van majoor, en het pensioen bepaald op 1550. Benoemd bij den grooten staf, tot Ha rer Majesterts ordonnance-offieieren de eerste-luitenants jhr. E. R. van der Wijck en S. baron van Heemstra, van de grenadiers en jagers. Voor 1902 is het contigent Suppletie, troepen, dat door het Koloniaal-Werf depot moet worden uitgezonden naar Oost-IncDië 1620 man, waaronder 15 sol- datenschrijvers, 60 sergeanten der In fanterie, 70 cavaleristen, 200 Artilleris ten, 10 geniesoldaten eh 1265 soldaten der Infanterie. Voor Suriname is dit vastgesteld op 75, en voor Curasao 30 man. muziek in die ooren klonk: Wees maar gerust, mijnheer! Een her berg is er in- San VigiLio wel niet, maar voor dat arme schepseltje zul len wij wel zorgen. Hemel! zij is inderdaad' geheel bewusteloos. Kom Hildie, hielp mij.. Wij moeten ons haasten haar otnder dak te brengen', anders wordt zij nog doodziek als zij hier op den natten grond blijft liggen en bet onweder boven haar losbreekt! (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 2