een cheque groot 2 pond sterling en een wissel ten bedrage van 5 pond sterling. De twee postbeambten bega ven zich met een vrouw naar Nijme gen,, en wisselden daar de cheque en den wissel in bij de Centrale Rank voor Nijverheid en Landbouw; beide be ambten maakten zich daarbij schuldig aan het plaatsen oener valsche hand- teekening. Te Nijmegen werden zij ge arresteerd. Reiden bekenden schuld; de hoofd aanlegger zeide, dat de bewuste brief in Afrika door den censor was geopend en weder gebrekkig was gesloten, zoo. dat hij in de verzoeking geraakte, te zien wat de brief inhield. Tegen den een werd 3 jaar. tegen den ander 2 jaar gevangenisstraf ge- e'.scht. De postconimies Wouters, die het be- stellerspcrsoncel controleert,, verklaar de. dat in den laatsten tijd zeen- vele brieven, bestemd voor de bewoners der Sarphatistraat, waar ook de heer Kampfraath woont, waren weggeraakt en dat over 't algemeen onaangetee kende brieven, waaraan van buiten te bemerken is dat zij geldswaarden be. vatten, te Amsterdam inderdaad nset veilig zijn. Valsche quitanue. Een jongen, die een quitantie na maakte, die, naar hem toevallig was gebleken, door een anderen jongen voor diens patroon moest worden ge ïncasseerd. de valsche quitantis ter be taling aanbood en het daarop ontvan gen geld ten eigen bate aanwendde, werd ter zake van valschheid in ge schrifte door de Rechtbank te Amster dam veroordeeld tot 5 maanden ge vangenisstraf. Thans hoor ik. De heer H. Hoogstrate te Ierseke, provincie Zeeland, was sedert jaren doof, en had ondragelijke pijnen in 't oor, en wat hij ook al aangewend had, niets mocht baten, de klierstoffen in bet hoofd behielden de overhand. Zie hier wat zijn vader ons schrijft. Mijn zoon is altijd nog winnende door het gebruik uwer Pink pillen van Dr. Williams. De doofheid aan zijn rechteroor ris zoo veel verbeterd» dat hij geregeld de klok hoort slaan eax vroeger niet, het loopen der ooren wordt met den dag minder. Sedert 19 jaren was hij hieraan lijdende en het is begonnen met het loopen der ooren, hij onstuimig weder had hij veel last van schele hoofdpijn en oorsuizingen. Veel hebben wij er toe aangewend, doch niets mocht baten,totdat wij in de couranten de zoo werkdadige uitwer king lazen der Pink pillen in de hope- Een predikant beklaagde. Voor de Rechtbank te Heerenveen stond gisteren terecht ds. v. L. predi kant bij de Hervormde Gemeente te Hoomsterzwaag (Fr.) wegens beleedi- ging van den administreerenden kerk. voogd J. Heida aldaar. Er was den 17 November jl. stem ming voor notabelen in 't kerkgebouw der Hervormde Gemeente te Hoornster. zwaag, waarvoor 33 kiezers waren op gekomen. De heer J. Heida stelde de twee aftredenden weer candidaat, maar de predikant had twee andere kandidaten. Dominee en Heida kregen nu dispuut en eerstgenoemde zeide toen 6n drift: ,,Jij besteelt de kerkvoogdij", waarop Heida vroeg of hij die woorden vol hield, waarop dominee antwoordde: .Jij besteelt de kerk". Ter terechtzit ting ontkendie de predikant deze woor den gebezigd te hebben. Daar de heer Heida z. 'i. als administreerend kerk voogd niets deedl voor de 20, die hij als zoodanig geniet, had hij hem (Hei da) toegevoegd: „Jij doet niets voor die f 20, 'tüs zoo goed als gestolen geld." Vier getuigen charge en drie k déchaTge werdjen gehoord. De beklaag de wraakte dien eed van een der getui gen charge, omdat deze bij zekere gelegenheid gezegd had: „Ik geloof aan peen God"', waardoor hij (die predikant) zich een berisping van den president op den hal9 haalde, omdat die wet den zed gebiedt. Het O. M., waargenomen door mr. Van Keffens, wees op het treurige dezer zaak, vooral omdat hier bdoedigd wa9 door een predikant, die toch eeno goede opvoeding moet ge noten hebben; te treuriger nu de be klaagde ontkende in plaats van rond weg te bekennen. Eisch f 25 boete of 10 dagen hechtenis. INGEZONDEN MEDEDEE- LINGEN. 30 cents per regel. De heer H. Hoogstrate, volgens portret, looste geval lm. Wij namen er onzen toevlucht toe en zooals wij U hierbo ven verklaren, kunnen wij er niet dan met lof over spreken. Onze verslaggever dfie gelijk voor gaande jaren zijn rondreis door Neder land gemaakt heeft, om zich persoon lijk van de werkelijkheid der genezin gen te overtuigen heeft ook den heer Hoogstrate een bezoek gebracht en werd door de gansche familie die te genwoordig was mei de grootste dank baarheid ontvangen. De Herstelling van het bloed veroor zaakt door de Pink pillen van Dr. Wil liams, doet eveneens bloedarmoede, bleekzucht, neurasthenie, hoofd- en lenden pijnen verdwijnen. Door hun gebruik zullen d'e krachten terugko men en men zal gewaarborgd zijn te gen vele ziekten voortkomende u'it een arm Woed. Prijs f 175 de doos f 9 per 6 doozen. Verkrijgbaar bij J. H. I. Snabilié, Stei ger 27, Rotterdam, hoofd-depothouder voor Nederland en Apotheken. Fran co toezending tegen postwissel. Ook echt verkrijgbaai voor Haar lem en omstreken bij: Wed. W. PLAAT- ZER v. d. HULL, Drogerijen, 28 Jans straat. mogen aanzien; teekent bij deze pro test aan tegen de handeling van de A. J. V., en besluit de uitgesloten le den der diamantbewerkers-organisa ties te steunen met een som van hon derd gulden per week, zoolang haar draagkracht zulks toelaat, en besluit deze resolutie te publiceeren." „Het Volk" meldt, dat de drie bon den van post- en telegraafbeambten, conducteurs van brievenmalen en as sistenten der posterijen en telegrafie aan minister en Tweedie Kamer een adres hebben gericht, waarin gevraagd wordt: lo. aan de ambtenaren van lagere rangen bij posterijen en telegraphic een traktement toe te kennen, meer in overeenstemming met den gemiddel den loonstandaard der ambachtslie den, de eischen van hun onderhoud en het presteeren hunner diensten, vooral de periodieke verhoogingen ell kander veel sneller te dioen opvolgen; 2o. een vaste traktementsregeling in dien geest bekead te maken, opdat ook voor assistenten, brievengaarders, con ducteurs der brievenmalen, kantoor knechts en postboden, waarborgen be staan voor een geldelijke en billijke opklimming der bezoldiging. Aan den minister is voorts een au diëntie verzocht. BUITENLAND. De „Arbeatsmarkt Correspond enz" te Berlijn geeft een overzicht van de toe standen op de arbeidsmarkt in den loop van 1901, waaruit blijkt, dat 500.000 arbeiders op het oogenblik zon der werk zijn. En dan zijn nog een groot aantal tegen verminderde loo- nen aan den arbeid. Slechts in de che mische papier-, leer- en zinkindus- trieèn kan sprake zijn van een nor maal jaar. Letteren en Kunst. Bouwmeester naar Brussel? De corespondent van de Tel. te Brus sel schrijft: De vereeniging „L'Aeréopage du XX siècle" heeft het plan opgevat, bier, ten gunste der vrouwenkampen in Z. Afrika een groot concert in. de Alham- bra te organiseeren en nu heeft men sen oproep gericht tot de groote artis- ten uit Frankrijk en België, om hunne medewerking hiertoe te willen verlee- nen. Naar ik verneem, zal ook tot den neer Louis Bouwmeester, die Neer- lands eer te Parijs schitterend heeft weten hoog te houden, een verzoek worden gericht, dit feest door zijn ta lent op te luisteren. Verder zal men den 6teun der Ko ninklijke Militaire Kapel inroepen, om *>nder leiding van haren bekwamen da rigent zich hier te doen hooren» INGEZONDEN. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatstwordt de kopy niet aan den inzender teruggegeven. Overveen, Januari 1902. Sporten Wedstrijden. Wïolernieuws. De Kampioen, het orgaan van den A. N. W. B. en van die Nederlandsche Automobiel club is met den aanvang van den 19en Jaargang in een blauwen omslag verschenen. Het blad zjiet er zooveel aantrekkelijker uit en zal op elke leestafel zeker een goed' figuur maken. Uit de Arbeiderswereld BINNENLAND. Er is nog niets van eene toenadering te bespeuren tusschen de Juweliers- Vereeniging en het bestuur van dieai Diamantbewerkersbond: Het aantal uitgeslotenen en stakers wordt ruw geschat op 4500. Het ,,Hbld". verneemt dat de A. N. Diamantbewerkersbond thans beschikt over een weerstandskas van f 60.000, een betrekkelijk kleine som, wanneer men nagaat dat het antal stakers toch eenige duizendtallen minstens is. Voorts meldt het blad, dat door de ,Roosj es-eigenwerkmakersvereeniging' Donderdag in huishoudelijke vergade ring is aangenomen de volgende motie: ,,De vergadering, enz., zich plaatsen de op het standpunt van werklieden, constateerende dat de Amsterd. Juwe- liers-Vereeniging tracht in te grijpen in de rechten van de georganiseerde diamantbewerkers, door haar in hare organisatie te dwingen; overwegende dat de georganiseerden dit niet lijdelijk Mijnheer de Rediacteur. Onderstaande regelen zou ik gaar ne in uw veelgelezen blad zien op genomen', waarvoor bij voorbaat mijnen dank. Nu de gemeente Haarlem het plan schijnt te koesteren om een gedeelte van de gemeente Bloemen daalOverveen te annexeereni, en er wordt gefluisterd dat die plannen bij de tegenwoordige Regeering op steun kunnen rekenen, is het mis schien niieib ondienstig er op te wij- zijn dat het kiesdistrict Beverwijk, waaronder BloemendaalOverveen behoort ,als gevolg van die annexa tie 60 a 70 kiezers verliest, die aan dien heer Pastoors onlangs de zege hebben bezorgd. Het kiesdistrict Be*, verwijk zonde dus d'oor dien maat regel een beslist liberaal kiesdis trict worden, hetgeen velen niet precies zullen toejuichen, als ge memoreerd wordt met hoeveel moeiiée die zege is behaald gewor den. De verlangde maatregel nu mag daarom niet worden tegenge houden,, maar wed past het in, bree der kring eeniige bezwaren ken baar te maken, die tegen die an nexatie van OverveenBloemen daal kunnen worden ingebracht. Die bezwaren mogen hier volgen:: Dat de gemeente, Haarlem met zijne steeds stijgende inkomsten belasting. gaarne, een bloeiende ge meente, die een fractie ven. één per cent aan inkomsten-belasting en 25 opcente n betaal t, wi l annex ee r-en.. ligt voor de hand', en bewijst dat Haarieim zijn eigenbelang goedi begrijpt. De wetgever evenrwel heeft zich op een geheel ander standpunt te plaatsen, en moet vra gen: Is de annexatie noodig om aan Haarlem meer ruimte te. geven, noodig voor het bouwen van ge meentelijke instellingen, noocllig voor het bergen van. een overvloe dige bevolking, die door den aard1 hunner beroepen gedwongen zijn in Haarlem te wonen. Waar mien nu weet, dat Haarlem nog ruimte in overvloed heeft, en als wij wèl zijn ingelicht nog ge- heele terreinen van de gemeente Schoten kan annex ee ren zonder dat het die gemeente iets hindert, inte gendeel aan die gemeente aamge- naam is. zoo zal het bevreemding verwekken ,als Haarlem durft be weren dat het voor hare ontwikke ling Overveen—Bloemendaal noodig heeft. Wat toch is het geval, vele nieuwe huizen- en villa's zijn dlaar gebouwd op terreinen, die duur zijn gekocht geworden, omdat rmen wist. niettegenstaande dien. hoogen prijs van den grond, nog rente van zijn geld te kunnen maken. De huren van dezelfde huizen' in Haar lem zijn aanmerkelijk lager, omdat ieder huurder rekening houdt met de meerdere inkomsten der opcen ten personeel» belasting. Die huurders worden dus gedwon gen om hun huizen, te verlalben., den eigenaars wordt groot nadeel toe gebracht in. hun kapitaal-waarde. Een argument, wat bij annexaties in andere gemeenten, met succes kan gebezigd worden, nl. dat de scho len overbevolkt worden door kinde ren van omliggende gemeenten, be staat hier ook niet, want de weinige kinderen van BloemendaalOver veen, die van de scholen in Haar lem gebruik maken, moeten 50 meer schoolgeld betalen hetgeen volkomen billijk is. Gas kunnen die bewoners van OverveenBloemen daal niet krijgen, zij hebben zich evenwel zelve reeds met eteetrici- fceit en petroleum beholpen en wen- schen niet in de aanstaande voor deden van de gem-eente-gas- efectri citeits-fabri ek te deelen. Bij brand zijn die inwoners op hun eigen brandweer aangewezen en verlangen niets meer. Alleen om het genoegen te smaken over Haarlemse he hobbelige straten te mogen rijden zoude men hen tot Haarlemmers wilton promoveerren, neen mijnheer de Redacteur, de wetgever mag niet tot een zoo on billijke dlaad besluiten. Haarlem heeft tot nu toe nog niet anders dan voordeel van hare rijke buren genoten, koevele winkels in Haar lem leveren niet alles wat noodig i-s in BloemendaalOverveen1. Juist door die vermogende inwoners zijn de Haarlemsche neringdoenden be ter in staat om die hooge inkomsten belasting te betalen, verjaagt men nu de omwonenden, zoo zal het na- tuurl' k -evolg zijn eene- opschui ving m massa van die bewoners naar het niet geannexeerde gedeelte, en oen gevolg er van het openen van winkels, die weer afbreuk doen aan Haarlem s neringdoenden Tegen eenie annexatie, mijnheer de Rediacteur, is volgens mijinie be scheiden meaning alil.es te zeiggien', ook in het belang van Haarlem- s neringdoenden zelve. Voor de1 an nexatie zoek ik nog steeds naai' ar gumenten. S. Sportpraatje. .VOETBALOVERZICHT OCTOBER— JANUARI. Met een beetje goeclien wil kunnen we aannemen, dat do eerste lielft van het speelseizoen voorbij is. Met een beetje goeden wil, herhaal ik, want weder was Fort una den voetballers niet gunstig en menige wedstrijd moest wegens ongeschiktheid van het ter rein worden uitgesteld. Toch is er ge noeg gebeurd, om zich een denkbeeld! te kunnen vormen van die sterkte der verschillende clubs. En dan spreekt het vanzelf, dat we in de eerste plaats op het oog hebben de groote Westelij ke le klasse. Hierin viel allereerst te betreuren het verlies van 't aloude Sparta, dat voor 't niet minder eer waardige H. F. C. moest plaats maken, zoodat de competitie thans, evenals 't vorige seizoen, was samengesteld uit 8 vereenigingen, waarvan 4 uit Zuid- Holland, nL H. V. V. en H. B. S., (den Haag), Rapiditas (Rotterdam) en Ajax (Leiden), 3 uit Noord-Holland en wel R. A. P. (Amsterd'am) Haarlem en H. F. C. (Haarlem) en 1 uit Noord-Bra bant, d» i. Velocitas (Breda). Weldra bleek, dat de strijd om de eerste plaats voornamelijk' zou g* tusschen de bedde Haagsche vereeni gingen. Deze leverdien elkaar reeds tweema len slag met het gevolg, dat ééns H. B. S. de overhand behield met 32 en ééns 1L V. V. met 20. Vermeldens waard is nog de schitterende overwin ning van de laatste op hare oer-con- currente R.A. P. met liefst 5—0. De Amsterdammers, die het seizoen goed begonnen waren met Ajax in Leiden met eventjes 41 te kloppen, leden daarop twee nederlagen, dae hen eene plaats in de onderste gelederen be zorgden. Eerst in den laatsten tijd heb ben zij zich wat hersteld! door van de twee Haarlemsche clubs evenveel pun ten weg te halen. Daar de Rappena ren. nog alle wedstrijden op eigen terrein moeten spelen staan zij er m. i. lang niet zoo slecht voor als H. F. C., Haarlem en Rapiditas, terwijl zij voor Velocitas nog onwelkome mededingers naar de derde plaats kunnen worden. De Bredasche cadetten hebben dit sei zoen nog weinig moois laten zien. H. F. C. sloeg hen met 21 en „Haar lem' speelde gelijk (11). Een wed strijd tusschen deze beide liep uit op eene overwinning van de laatste met 32. H. F. C. beantwoordde overigens niet geheel aan de verwachtingen, die hij 't begin van die competitie van haar gekoesterd werden. Een werkelijk prachtig feit was haar wedstrijd te gen H. V. V. in den Haag door dc kampioenen slechts met 21 gewon nen. De tweede wedstrijd, die in Haarlem moest worden gespeeld had1 niet plaats door het wegblijven der Hagenaars. Er is nog niet uitgemaakt of dezen nu met 50 verloren hebben. Ajax richt te tot nu toe al heel weinig uit en staat met slechts twee punten geheel onderaan op het lijstje. Rapiditas toon de zich vrij ongenaakbaar in Rotter dam, doch daarbuiten was het dunne tjes. Het Oosten geeft weer de oude strijd te zien tusschen Victoria uit Wagemin- gen en Hercules uit Utrecht. De Vic- torianen leden weliswaar op Sticht- schen bodem de nederlaag, doch reha biliteerden zich door eene pracht-over- winning op Vitesse met 80. Quick dat in den aanvang vrij sterk leek, be gon allengs af te takelen, terwijl P. W. zich opwerkte. De bekerwedstrijden gaven verschil lenden vereenigingen uit lagere com petities weer de gelegenheid hare krachten te toonen. Mooi waren de ze gepraal van 't Amsterdamsche Volhar ding op U. D. (Deventer) en dé taaie weerstand door Concordia (Delft) aan Nijmegen's Quick geboden. P. W. vol bracht een heldenfeit te Amsterdam waar 't R. A. P. met 2—1 sloeg, de er- ste ovewinning der Oostelijken sedert beide clubs elkaar voor 't eerst ont moetten. Overigens wilde het lot, dat er weinig spannende wedstrijden ta zien werden gegeven, doch de laatste ronden zullen allicht belangrijker zijn. Verwachtingen voor Zon dag a. s. R. A. P.H. B. S., gelijk spel H. F. C.Ajax, overwinning van H. F. C.QuickVolharding, idem van Volharding; Swift (A.)—Swdt ill.) idem van Swift (A.); Olympia^-A. V. V., idem van Olympia; Hercules—Vi tesse, idem van Hercules; Quick—vic toria. idem van Victoria; Co-ahead— P. W., idem van Go-aheadt AMATEUR. om een boulevard aan to leggen tus schen Ostende en het Zwijn. Onlangs was hij te de Panne, in den uitersten westhoek van West-Vlaanderen, voor een ander plan: tusschen do Panne ei Adinkerke zou hij een breede haan willen zien tot stand komen en de ei genaars die er willen houwen, zouden zich moeten verbinden, de nieuwe vil'- la's met tuinen te omringen. De minister heeft dezer dagen een ambtenaar naar de Engelsche kust gestuurd, om de werken te onderzoe ken, welke de Engclschen hoofdzake lijk te Hastings en Brighton hebben uitgevoerd tot verfraaiing van het strand. De spoorlijn Blankenbergc-Heyst wordt opgebroken en Heyst krijgt di recte verbinding met Brugge. Blanken- berge wordt eindstation en het station wordt herbouwd, veel ruimer en dich ter bij de zee. Tusschen Heyst en Blankenberge zal een electrische tram loopen. Edward's kroon. Dit kleinood weinigen zullen het weten is in do 14e eeuw ver pand geweest aan de kooplui van Dordmund. Dr. Karl Ruber, archiva ris dier stad, schrijft daarover: Ed ward III moest, wegens zware schul den in 1342 aan onze voorouders zijn groote gouden kroon verkoopen. Deze werd naar Keulen gebracht. Spoedig ölaarop volgeden de kroonjuweelen. Den 26en December 1343 erkende de koning aan de kooplui Konrad en Jo- hann Klipping, Tidemann Lember en Johann Wolde 45.000 goudschilden (ong. 67000 gulden) schuldig te zijn. Van een aflossing kwam echter niets. In 1344 waren de kleinodiën nog in bewaring bij Tideman Lemberg te Brugge en in 1346 ontving dte genoem de heer Lemberg zelfs een tweed' kroon. Wanneer de aflossing plaats had meldt de archivaris niet. Gemengd Nieuws. Het geheimzinnige sohip Ban Reigh, dat /ooveel van zich heeft doen spreken en dat o.a. te Antwerpen een belangrijke hoeveelheid wapenen en ammunitJie innam, is herdoopt in Liberator. Daar het gebleken is dat de wapenen enz. bestemd waren voor de Venezolaansche opstandelingen, heeft de regeering van dat land een heloo- ning van 10.000 dollars uitgeloofd voor de aanhouding van het schip. Beter laat dan nooit- Na 36 jaren in die gevangenis te heb ben doorgebracht werd Philipp Tano, den dag voor Kerstmis uit die gevan genis ontslagen. Hij had tot een roo- versbende behoord en zijn specialiteit was het neerschieten van gendarmen, die zich wat te ver de bergen in waag den. Wegens moord werd; hij dan ook tot levenslange gevangenisstraf ver oordeeld. Toen men hem meedeelde, dat hij vrij was, viel de man in zwijm; hij moest naar den trein gedragen wor den, die hem naar de Abruzzen bracht, waai- zijn vrouw en twee getrouwde dochters hem wachtten. Natuurlijk is hij van nu af de „held" van het dorp. De Beleen doen al hun best, Scheveningen afbreuk te doen. Hun Minister van Openbare Werken is druk in de weer op de kust; nu eens is hij te Blankenberge, dan te Heyst of te Knocko. Hij bestudeert het plan Eenzaam. In het boek „Door Azië" van den grooten reiziger Sven Hedin, die nu pas weer het geheimzinnig Thibet doortrok, lazen wij de volgende rege- lên: „In Kashger trof ik ndg een ande ren ouden vriend aan in pater Hen dricks. Hij was in elk opzicht een merkwaardig man. Hollander van ge boorte was hij 25 jaren in Indië ge weest. Hij sprak 12 verschillende ta len en volgde nauwgezet en met be langstelling wat er in de wereld ge beurde. Kortom hij was een man van wijde beschaving, begaafd met veel talentHij had zich een tehuis ge maakt in een Hindoesche caravaserai een ellendige hut zonder vensters, en leefde in de grootste armoede, klaar blijkelijk sinds lang vergeten door zijn vrienden in Enropa... Eenzaam, een zaam, eenzaam was het refrein van zijn levenslied'. Leger en Vloot. Gep. onderofficieren en minderen. Hief, hoofdbestuur dien- Koninklij ke Vereiemigiing van gepensi ommeen de onderaf fi c.ieren em minderen vai het Neideriamdische legem, heeft een adlres gericht tot dJe Tweede Kamer dletr Staten-Generaal, waarin e/r op gewezen wordt dat deze vereeniging is opgericht naar aanleiding van dia Wet van 29 Mei 1877 (Stbl1. no. 114), welke wet de pensioenen deT militairen, van d'e landmacht hier te llamd'e wel aanmerkelijk verhoog de, toch im die verhooging niet be greep hen, die bij het in werking treden decor wet meeds gepension- neerd.' wairen. Het hoofdbestuur kan getuigen em bewijzen, dat ondier de gepensionweerde militairen vóór be doelde wet bepaaldelijk armoede zoo niet gebrek wordt geleden, hetgeen in strijd is met de belangen; van le. ger en staat. Nu eene herziening van d'e wet op de militaire pensioenen bij d> Kamer eerlang in behandeling zal komen, verzoekt het hoofdbestuur aan da Kamer om bij wijze van amendement of op welke andere wijze dan ook, het initiatief te ne? mem om dein militairen terneder den rang van officier en gepension- neemd' vóór de wet van 29 Mei 1877 (Stbl. no. 144) alsnog eenige toelage of bijslag op hun pensioen te ver- teruggezien en moesten nu dadelijk in dat stormachtige avontuur ge raken. Als ik er aan denk hoe het had kunnen afloopen en wat het voor mij zou geweest zijn als mijne arme lieveling hier niet zulke vrien- delijke verpleegsters had gevonden dan rijzen mij de harem te berge. Hoe ik er u beiden ooit dankbaar genoeg voor zal kunnen zijn Praat toch niet van dank! viel hem de schilderes in de rede. Neen. wij moeten dankbaar zijn. Zulk een ongehoopt lief bezoek in het eentonig leven met cxns tweeën, u weet niet hoe men daarvan op- frischl. En Hildie die zoo met mooie menschen dweept zij geheel van uw meisje vervuld'. Ik sta er rftot voor in dat zij er mor gen niet op aandringt om haar por tret te mogen maken. Maar nu moet u wat eten. Uw verloofde hebben wij een kopje thee late® drinkenandere heeft zij vandaag niiot noodig. Voor morgen zal de huisvrouw een kip zien machtig te warden, dan kunnen, wij een goed soepje voor haar koken. Wat u betreft ik weet niet of u al ken nis gemaakt hebt met d'e tonijnen in olie? Als mem die voor het eerst eet, schijnen zij wel wat taai en' droog, maar men raakt er spoedig aan gewend. De Salami komt van j Brescia em, den wijn kunnen wij in elk geval aanbevelen. Rilde kwam op de teewen binnen en meldde dat de freule zoo gerust sliep dat men haar wel alleen kon laten als de deur open bleef. Dit werd door Wiim bevestigd) nadat hij er zichzelf van had overtuigd en nu zetten zij zich alle dlrie om het tafeltje en Wilm begon met eerst een paar glazen van den donkerroo- deai wijn naar binnen te gooien, daar zijn tong aan, het verhemelte kleefde na al dat zwoegen en al die opwinding. Over de voortreffelijk heid van de tonijnen en van de Sa lami liet hij zich eenigszins terug- houdend uit, terwijl hij met verba zing zag dat zelfs die zwakke Rilde een groote portie van die harde visch opat. Overigens liet zij het aan haar vriendin over den gast oe- zig te houden, hetgeen, deze aller- vroolijkst deed met grappige schil der ingen der goede em slechte ze den en gewoonten, die onder de kustbewoners in zwang wanen. Hier tusschen door luisterde Wilm aiani de slaapkamer of buiten naar den storm, die nog niet minder i werd, aoodU als een bijzonder he vige stoot door de reten der slecht: sluitende vensterluiken ging, deze| in hunne hengsels trilden en het. licht van de kaarsen, op den schoor- steen begon te flikkeren. Hoe hard hij het ook als arme wees van zijn vroegste jeugd af gewond was ge-I weest. moest hij toch de» tevreden-1 head bewonderen dlie in deze slecht ingerichte woning zij hadden er overgeklaagd dtat in den haard niet' kon gestookt worden omdat de schoorsteen rookteen met zul ken zwarem kost den winter vroolijk haddien dloorgobracht. Toen de maaltijd geëindigd was en Wilm zijn sigaar had gerookt^ begaven- de darmes zich naar boven, en sliep Wilm in, toegedekt met een paar plaids. Niet dien geheeton nacht. Lang voor t aanbreken van den dag werd hij wakker en bleef daarom alleen om zijnie ongemakkelijke legerstede liggen- om de slapende meisjes niet te storen. Eindelijk kan hij het niilet lan ger uithouden', stond voorzichtig op en sloop op d'e kousen naar heit ven. ster. Hij stiet de luiken open en Leunde in d'e grauwe ochtendlucht naar buiten om zijn verhit hoofd af te koelen. Hij. kon van .daar een gedeelte van de haven zien en daar ovarhee nhet meer, diat nog altijd hevig in beweging was, terwijl de kruiinen der cypressen aan de over zijde zich sterk bogen, Tot zijn schrik echter zag hij dat Francesco eerst nu de boot naar buiten roeide. Ook deze zag den gekken vreeim- deliing boven aan, het venster, maar dit scheen geen bij zonderen, indruk op hem te maken, alleen wees hij schouderophalend! en met veront schuldigende gebaren, op den nog mierti tot kalmte gekomen vlbed' alsof hij zeggen wilde: mcai kan etleen eisohen wat menschelijk is! Met zulk onstuimig water zou het kirank- zinjiiganwierk zijn geweest giste renavond terug te gaan! Wilm was scherpzinnig genoeg om het te err kennen. Ja, in, den grond van zijn hart had hij ook nau welijks durven hopen dat nog vóór dan macht de boodschap in Gar- dome zm zijn gekomen em hei was dan ook alleen om Stina gerust te stelten dlat hij al het mogelijke daar toe had gedaan. Nu eerst bedacht hij hoe vreeselijk de nacht moest geweest zijn- voor die moeder, die in onzekerheid verkeerde over het lot van haai* kind. Dat was nu eenmaal niet te veranderen geweest en al was het ook te betreuren, voor haar zelfzuchtig gedinag tegen de dóchter had' zij toch altijd straf ver diend. Nu zou zij, binnen weinige uren uit alle angst en zorg worden verlost. Hij kleedde zich nu zacht, jes verder aan, sloop de trappen af en ontgrendelde de huisdeur. Bui ten bewoog zich nog geen sterve ling. De storm was nog altijd niet tot bedaren1 gekomen en Wilm hoor de het donderend golven en rui- schen van d'en vloed op het strand en daar tusschen in het zachte ram melen dier kettingen waarmede de schuiten waren bevestigd. De dag kwam nog nauwelijks aam den hemel en nog steeds trok een zwaar., donker wolkengevaarte laag door die lucht, door zijn zwaarte den dampkring diep naai- beneden druk kende. Een vleermuis streek in zi'.n waggelend heen en weer vlie gen dicht langs het hoofd van den jongen man en vluchtte verschrikt ondier den rand van het platte dak. Van hanengekraai of het kweelen van ontwakend'e vogels was niets te bespeuren. Wilm haalde, diep adem om de huivering van het een zame vroege uur die hem overviel a £be schudden. Toen ging hij d'e straat op naar een boven de bran ding uitstekende plek, waar eenige boomen die hun schaduw wierpen op het kerkje dat aan den heiligen Vigilius was gewijd. Daar stond h- eenige oogeublikken bij de lage borstwering en keek naar buiten naa,r het meer. Het was hem dui delijk dat ook heden, nu het oproer der elementen nog niet gestild was, van de vaart naar de kust aan den overkant geen sprake kon zijn. Hi.' betreurde hef. evenwel niet. Hoé langer hij zijne geliefde hier in zij ne macht hield, des te zekerder zov zij nslUw plan gelukken. (Wordt vervolgdh

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 6