ren. een Boerenvrouw, d'ie het geweer aanlokt, naast lutar oen gewapend knaapje, zinnebeelden van den wan- hopigen tegenstand. Bovenop het ..kop je" een zilveren Boerenfiguur, fier te paard met opgeheven geweer. Aan de buitenzijde van het kleine rotspartijtje is ecne vlaggendr aperte aangebracht, waarin de wapens van Oranje Vrijstaat en Transvaal staan, benevens daartusschen het portret avn Peter den Groote. alles in zilver en van kleuren geëmailleerd. Daaronder een plaat niet Russische inskript'e. onmiddellijk vertaald en luidend: Het Russische volk aan Piet Cronjé en zijn Boeren. Aan de buitenzijde van de groote rotspartij bevindt zich een gouden plaat, waarop een soort opdracht, eerst 'm het Russisch, dan in het Hol- landsch en eindelijk in het Fransch. De tekst hiervan luidt: Wij Russen: die evenals gij, meer dan eens ons hebben moeten opmaken om den vijand uit ons vaderland terug te drijven, kunnen beter misschien dan 'iemand ande rs gevoelen waar het om gaai in het heldenhart van U Cronjé en Uwe krijgsmakkers. Uit dendiep- sten grond onzer harten brengefr wij U en Uwen dapperen onzer groet, den groet der liefde en der bewondering'. Trotsch zijn wij or op. dat we van hee ler harte kunnen zeggen: Uw vijand is onze vijand van oudsher. Als Gij geloo- ven wij "aan God den Gerechte, geloo- vcn wij: dat het Uur der wrake komen moet. waarin de gerechtigheid zal tri- omfeeren. de zon van het recht in vol len luister der waarheid en der liefde de Machten der duisternis zal overwin nen. De groote ovalen doos. die deze voor stelling draagt, is een wonder van zil ver-. smeed- en versierkusL Voor ons gevoel wat druk en kleurig, van schit terende emailfiguren met veel verguld en doorslingert! van gouden banden en zet met flonkerende sterren, beurte lings schildjes en rondeels. Dit deel d>sr vooretelling maakt eeu zeer eigen- aardigen, hoogst belangrijken en prachtigen indruk. De geheele rivier schuift nu op zijde en geeft toegang tot de doos, bevatten de de eigenlijke bratina, een zware massief ovaalvormige zilveren kom, waarvoorbuiten aan op de 10 ronddeel- tjes do zeer eigenaardige vergulde nap jes hangen met mooie handvatten. Op den bodem draagt die brat'ina het volgende opschrift: Bratina, coupe die fratemité, offerte par les Russes aux Boers. Exécuté par Schoené et Tchagnine. archit?ctes; Gratchoff frères orfèvres; List., marbier; Niné et Klinz, sculp ten ra sur bo'is. Sur l'initiative de H. GiUot, pasteur 5t de W. Rossolöwski, avocat et jour naliste. avec le concours de la presse russe et da 70.000 souscripteurs. Op den gegolfden bu'itonwand zijn de namen dor steden aangebracht, waar van inwoners aan het vorstelijk ge schenk hebben deelgenomen. Hunne handteekeningen zijn opgeno men in 7 albums of portefeuilles op groote bladen, waarop zij stadswijze zijn gerangschikt, terwijJ deze bladten kostbaar versierd zijn inte fotografieën maar ook met tal van kostbare1 akwa- relten en schitterende mozaiiekfiguren vau Russische ornamentiek. De al bums dragen de namen St. Petersburg Moskou. MicFdeu-Rusland. West-Rus land. Noord- en Oost-Rusland. Zuid- Rnsland, Kau-kasus en Azië. Het geld voor dit majestuouse hul deblijk is bijeengebracht op een aan vraag om 10 kopeken per persoon. Verder zagen wij een ranken fijen zJil- ren eerepalm met een krans van eiken en laurierblad'en en e>en breed lint met Russische inscriptie dit als een nage dachtenis aan generaal Joubert. Een prachtstuk is het album aange boden door de lezers van de Moskow- sche Nowosti (Nieuws van den Dag), becat,tonde fotografieën uit de stad. De voorzijde van d'e kaft wordt gevormd door een zware zilveren hlaque>, be- vattnde een mooie afbeelding van het Kremlin enverder enkele enkele woor den van opdracht en een allegorische voorstelling: een Transvoalsche banier mat lauweren versierd zwaarden door lauwertakken omgrodide K. (Kronjé spellen zij). Ten slotte een aantel zilveren en gou den heiligg voorwerpen, afbeeldingen van heiligen en een Russischen bijbel. Het. was een kostbare e nbijzondei'be langrijke verzameling. Gemengd Nieuws. Moeraskoorts. Naar aanleiding van een voordracht van prof. Laveran over de moeras koortsen die op Corsica vooral in het meerassig oostelijk deel, des zomers veelvuldig voorkomen, heeft, op zijn voorstel, de Academie van Geneeskun de te Parijs don wensch geuit, dat de Fransche regeering wettelijke maatre gelen berame om het, ook door prof. Koch aanbevolen geneesmiddel, de zijiru hand em zeicbe: Kurt-, lieve Kinrb, je vadbr heeft rruet -miijirae moe- öle.r gehandieldl naar die- oud'e zin spreuk Noblesse oblige". Doe dat nu ook: Je adleLijk Nood kan- zich daar mi et tegen verzetten-, dat je in hetgeen luier gebeurd is den wil van God erkent en je daarvoor buigt, zander daarbij j-e wraak op men- schen te willen koelen. Ik zou je nooit trouw beloofd hebben als ik niet zeker geloofd' had aan booge- ren adel in je binnenste. En beloof mij nu vat ik je gervraagd heb en laat ons dan als vrienden scheiden.. Terwijl zij dit- alles zeid'c- kon zij zeker niet vermoeden dial hel hem in zijn binnenste geen harden- strijd kostte om die zaak licht op te namen., ja, dat hem zelfs mie-Is wensctoelij- ker voorkwam dan eeme verbi-nien-Ls verbroken te zien., waarin hij zich slechts half gedwongen, had ge schikt. Nu was hij builen, zijn toe doen weder vrij, zijne schuld;, n wa ren betaald .niets stond zijn terug keer in helt vroegere v-roolijke Leven mioar in den weg. Al had hij zich ook voorgedaan als woedend over de hem aangedane belceidiging en de rol van. een diep gekrenkt rniin- kinine, gcedkoopu' te maken. In Italië bestaat reeds zulk een wet. Tlisatorbrand in New-York Na afloop van de voorstelling is in den Oudejaarsnacht brand uitgebroken in Miners Theatre in de> 8e Avenue te New-York. De brand greep zoo hevig om zich heen, dat in korten tijd het geheele gebouw met tooneeldccors en eigendommen der artisten een prooi der vlammen is geworden. Niet gelukt. Lord Rosslyn dacht een onfeilbare methode te hebben gevonden om de Bank te laten springen. Althans zoo meende hij.Naar cte Pet. Bleu van Brus sei mededeelt, blijkt echter de methode in de practijk niet op te g.aan en is de lord, na eenige dagen te Monaco met goudstukken en bankpapier te hebben gewerkt, nu reeds genoodzaakt zich bij het zilver te houden. Santos Du- mont. de befaamde luchtschipper, is onder de aandachtige aanschouwers van deze meer aardsche uitvinding van lord Rosslyn. Een bruid als pewieht. Het Neue Wiener Tageblatt verhaalt dat deze week te Königgratz een bruid bij een bruiloft gewogen werd om haar huwlijksgift te bepalen. Bij de verlo ving had haar vader schertsend be loofd dat hij haar zooveel zilveren kro nen zou meêgeven als zij op den trouw dag in de feestzaal zou wegen. En nu heeft hij woord gehouden. In tegen woordigheid van alle gasten werd de bruid in groot ornaat op de weegschaal gezet, waarbij bleek dat zij 62 kilo woog. Ze was dus geen boonestaak! Dadelijk ging depapa het geld halen en kwam terug met een zwaren zak. die 625 kilo woog. Dat halve kilo had hij er bij gedaan om de zwaarte van den zak. De 'inhoud1 bestond uit 13,500 kronen, ongeveer f 6700. Te int telessraaf-eonièrgntia die in Februart van dit jaar te Londen zou gehouden worden is uitgesteld tot den zomer van 1903. Iets ever hot oog. Om iets, dat zeer flauw verlicht is, 't best te zien, moet men er niet strak op staren, maar er voorbij kijken. Dit zonderling schijnende feit is ont dekt door Fransche sterrenkundigen, maar wordt, nu 't eenmaal ontdekt is, volkomen bevestigd door de studie van 't netvlies in 't oog. Daarin breiden zich een 500.000 uit einden van de gezichtszenuw uit, die de lichtindrukken krijgt dtoor 78 milli- oen staafjes van twee soorten; de cene soort neemt de kleuren, de andere licht sterkte waar. (Uilen en andere nacht dieren hebben alleen de laatste soort in hun netvlies). Wil men iets overzien, dan richt men 't oog zoodanig op een voorwerp, d-at het beeld valt op de zg. gele vlek in 't oog, die alleen de staafjes dei- eerste soort bevat. Daardoor ziet men het voorwerp in zijn geheel, maar wordt de omgeving vaag gezien. Bevindt men zich nu bv. in die sche mering op een weg in 't boseh, dan zal men in de verte iets zien aankomen, maar zonder te onderscheiden wat 't is Ziet men dan echter over dat iets heen, dan ontwaart men wat 't is; maar kijkt men er daarna weer scherp naar, dan vernevelt 't zich weer. want nu valt het beeld alleen op de gele vlek in 't oog, die alleen de keuren kan waarnemen, en de onderdeelen worden dus weer nevelachtig gezien. Kijkt men er echter weer een weinig overheen, dan werkt het geheele netvlies en nu zien de hersenen dus ook de onderdee-' len der massa scherper; naarmate men den blik heen, en weer laat gaan. Het spreekt vanzelf, dat er voor de toepassing van deze ontdekking oefe ning van 't oog noodig is. De Ameriksnisatie der wereld Dus luidt die titel van het werk van den heer Steadi. als premie gevoegd bij zijn ..Review of Reviews". Hij be toogt daarin, dat de nieuwe eeuw aan de Amerikanen, zal toebehooren en voert als bewijs van den toenemenden invloed dier Republiek aan. dat de Z.- Afrikaansche oorlog feitelijk een ge volg is van EngeJand's naijver op Amerika. Wat heeft, volgens Stead, Rhodes bewogen Jameson's rooftocht te orga- niseeren? Volgens hem en men doet goed hierbij niet uit het oog te verlie zen. dat Stead" een vriend is van den ..Napoleon van Zuid-Afrika" niet naar gespeeld!, toch was hij zijn ge- lukfcigBn mieidlamininiaar eardiar hei melijk dankbaar d'at hij hem de bruid, die hem hoe langer hoe min der beviel, nog bijstajds had- afhan dig gemaakt en hem een zoo ge grond: voorwendsel verschaft om zich te kuraraemi 'terugtrekken.. Waar om zou hij hem nu een kogel in de borst schieten., d!at hij natuurlijk zou geelman hebben als hij Sfcina werkelijk had bemind".' En het af zien) van d'at twijfelachtig genoegen zou hem bovendien als eten bewijs au ware l'iefd'?en -echten zielenadel worden, aangerekend! Hij hief de oogen o-p, zag Sterca aan met het ge- i zicht van een- man wiein men een 'moeilijk besluit beeft afgedwongen i en terwijl hij hare hand met krach; drukte, zeidie hij: Je hebt overwonnen. Ce que femme vent, D en le veut. Ik vertrek nog heden; papa wensebt toch dat ik dien dienst zal" vertalen, anders hoe- gaarne ik je ook persoonlijk had: willen ver plichten, zou bef nogal bezwaren, hebben opgeleverd.. Nu geef ik je echter mijn woord dat van mijn kant de zaak is afgedaan. Wil je mama van mij groeten en vaar wel! Hij boog zich voorover om uit vijandschap of vrees voor die Boe-1 ren. maai- om te voorkomen dia vesti ging eener Amerikaansche Republiek in Transvaal. Hij merkte op, dat de bevolking van dien Rand langzamerhand1 ging be staan uit een samenstel van geweten- looze gelukzoekers uit alle landen, die volstrekt niets voelden voor de Brit- sclie vlag; allereerst ten doel hadden een groot vermogen bijeen te schra pen en naar een middel uitzagen om Krugers regeering omver te werpen. Hun aantal stond tot dat der volwas sen Boeren als vier tot één. De Boeren waren nagenoeg niet gewapend en be zaten geen bruikbaar geschut. Rhodes onderschatte het weer standsvermogen der Boeren... hij be ging de groote dwaling te denken d'at de ideaallooze en lafhartige bende van Johannesburg weldra met President Kruger korte metten zou maken- En dan zou hij, Rhodes, met zijn imperia listische plannen staan tegenover een republiek waarin Amerikanen en Aus traliërs de overhand hadden. Die re publiek zou de schatten van den Rand ter beschikking hebben; zou het mid delpunt worden van al de andere ko loniën en zoo zou Zuid-Afrika voor Engeland verloren gaan! Toen minister Chamberlain als voor waarde van zijn deelneming in de sa menzwering stelde, dat Jameson on der Britsche vlag zou uittrekken, ver ijdelde hij, zegt Stead, de besie kan sen van het complot. Die voorwaarde werd geheim gehouden maar lekte toch uit juist op het oogenblik, dat pre sident Clevelands Boodschap over Venezuela cte Amerikanen hevig ge prikkeld had! tegen de Engelsehen. De Amerikaansche leden der samen zwering zeiden dat zij wilden meedoen aan een behoorlijke omwenteling van de Kruger-rc-geering, maar zij weiger den kortaf, mee te werken aan een karwei om Transvaal Engeland in handen te spelen. Het algemeen gevoelen der uitlanders was trouwens dat zij het onder En- gelsch bestuur geen twee dagen zou den uithouden en dat President Kru ger op zijn ergst, een engel des lichts was vergeleken met den heer Cham berlain. Prijzen voor luehtsehippers De Aéro Club te Parijs heeft beslo ten, in den aanstaanden- zomer een grooten, internationalen wedstrijd voor luchtballons te houden. Het to taal der prijzen beloopt 500.00 francs* Van de speelbank te Monte- Carlo. Lord Rosslyn moet aan de speelbank te Monte-Carlo in den nacht van Dins dag op Woensdag een bedrag van f 50.000 gewonnen hebben. En ook dë Amerikaansche senator Depsw en zij ne jonge vrouw, due dien lord gezel schap hielden, moeten met aanzien lijke bedragen huiswaarts zijn ge keerd. Da inercscil der toekomst. Een professor natuurlijk een Amerikaansche heeft dezer dagen .voorspeld, hoe dë mensch der toe komst er zal uitzien. Hij beweert, dat de menschen over eenige eeuwen een geslacht zullen vormen van vier- teenige reuzen met zeer veel hersenen De hersenen zullen buitengewoon sterk ontwikkeld zijn en het lichaam wordt zeer groot. De mensch der toe komst zal een paar ribben minder hebben dan thans; hij zal bovendien zonder kleine teene'n moeten Ioopen. Hij zal veel langer leven; besmettelij ke ziekten zullen volkomen onder con trole staan, insecten, die ziektekiemen overbrengen, zullen zijn uitgeroeid, gedachten-machines zullen den mensch der toekomst helpen bij zijn geestelijken arbeid, zijn geheugen zal geweldig sterk zijn (een nadeel voor debiteuren zonder geld!) maar hij zal zich volstrekt niet bemoeien met nut- telooze kleinigheden. Een. automobiel met bloemen Bij een "feest dat de bekende Ame rikaansche eigenaar van renpaarden, Mr. Whitney gaf. ter viering van het meerderjarig worden van eene zijner dochters, reed in ds feestzalen een automobiel, gevuld met bloemen, rond om de gasten van bloemen te voorzien. Treinroof in Pelgië Een brutale treïnroof is gedaan in den nacht van Zaterdag op Zondag ba-re hand' aan zijne lippe-n te druk- ken en verliet snel de kamer. Juist een jaar na deze stormach tige avonturen werd in hef huisje aan de Oostzee, da-t Mevrouw Ma- ri e met haire dochter bewoonde, een vroolijke bruiloft gevierd. Dokter Wilm Lcrnsen. had in het midden vam den -zomer met glans heit Slaats-exaimein afgelegd en was niet, alleen als leeraar aan, die Hoo- gêschcol te Kiel gevestigd, maar had ook reeds dbor die gunst, waar in hij bij den ouden. Geheimraad stond, eten voor zijne j.ougd! aan- zienlijke practijk gekregen:, zoodat hij er zonder bezwaar aam kom den ken een eigen huisboudën op te zetten. Tante Marie had dam ook niet ge- I aarzeld haire toestemming te geven 1 al was het alleetn: om .te beHeDten, diat haar kind de frisschie kleur van hare wangen die zoo verblijde,rad 'was teruggekeerd), niet in- muffe schoollokalen zou verbiezen, als zij eenie aansteffimg als onderwijzeres zou hebben aangenomen. Daarom onderwierp zij zich dan ook zonder morren aan' d'e soh/eadSirag daar het jonge paar -fcooh in die nabijheid tussclien Lierre en Mortsal. In het laatste station bemerkte men dat zes wagons waren opengebroken en leeg gestolen. De gendarmerie begon di rect een onderzoek en ontdekte ach ter een heg eenige kisten, waarin goederen geborgen geweest waren. Men meent, dat het gestolen© een groote waardte vertegenwoordigt; de trein kwam uit Duitschland. Hoog spel. Het verlies van 2 1/2 millioen kronen, dezer dagen in de Jockey Club te Wee- nen bij liet baccarat geleden door den Poolschen graaf Potocki, is niet het eenige van dien aard. Er wordt in dë Jockey Club sedert lang geweldig ge dobbeld. Verleden jaar verloor een schatrijke Oostenrijker er zulke enorme sommen, dat hij zich uit. het mondaine leven moest terugtrekken en thans afgezon derd en zuinig leeft. Ongeveer terzelfder tijd verloor een te Ween©» zeer bekende baron alles, wat hij bezat. Hij hield juist genoeg over om naar Transvaal te reizen en daar zijn geluk te beproeven. Men verhaalt ook van een partij biljart tusschen een. Russischen aaf en een Oost urrijkschen vorst. Hetg'ng om een half millioen florijnen. De Rus verloor en was zoo woedend, dat hij het biljart vernielde, de queues stuk sloeg en zwoer, diat hij nimmer meer zou spelen. Hij hield woord. Keizer Franz Joseph heeft zich thans in persoon bemoeid met de zaak-Po- tocki. Hij heeft dan betrokkenen zijn misnoegen laten, te kennen geven en opnieuw het verbod tot het spelen van hazard in herinnering laten brengen. De keizer is vooral verontwaardigd, omdat de Jockey Cloib is gevestigd in een paleis, behoorend tot het kroon domein. Te gewooD. „Wa.nemi er keaibane teeikeneia, waaratter dfe knaap beschreven ka/n wordlera?" vraag die' diëtecliive. anitwooirddie fluks die vadieir van den we^eldopeai jong en. rae broek was bijina tot aan. de knieën, gescheurd, en hij, had' in zijn zakken, z'oaals ik -mijn vrouw een paar duigen geledien heb hoo- rera zeggen, ean gebroken zakmes, een afgeschoten pi'stooLkardoes,. een paar In cii f ers, eenige radlertjes van een oud horloge, een, schoenriem, een: gebroken sleuteleen bos touw, twee of drie witte ketóteienueini, eten stuk l'oodl, eemtfge knoopien, een stompje van een, potlood en' eien stuk rood krijt". Wati die. detective in zijn notitie boekje deedl schrijven: „Geien, ken bare' teekenen." Verdwijning vran een zee- Kapitein. De Vlaamsche Gazet verneemt uit Antwerpen: De geheimzinnige verdwijning van 'n zeekapitein heeft Vrijdagavond aan de dokken groote' opschudding verwekt Ds Zweedsche zeekapitein Rossamder. van liet stoomschip Stockholm, is hier goed gekend, daar hij sinds jaren onze haven bezoekt. Woensdag in den mor gen vgoeg hij 1000 fr. on het bureel der firma Sasse, dewelke hier de readers van de Stockholm vertegenwoordigen. Rossander deed verschillende aankoo. pen en betaalde hiervoor rond 600 frank. In gezelschap van een anderen Zwecdschen zeekapitein. Toll, van de stoomboot Motala, ging hij in een kof fiehuis noenmalen; er werd veel cham pagne aan tafel gedronken. Een derde persoon had zich bij de zeekapiteins gevoegd. Op aandringen van Rossander na men de twee zeekapiteins Donderdag morgen om 4 uren een rijtuig, om zich aan boord te begeven. Aan het Oiule Dok stepte Toll uit en begaf zich aan boord van zijn schip; het rijtuig reed verder in de richting van het Kaften- dijkdok. waar de Stockholm lag. De kapitein is nochtans niei aan boord gegaan en sinds hejft meu zijn spoor verloren. Sinds hetzyf-le c.gen- blik is tevens een koetsier me', zijn ge span verdwenen. De ie heef', de» bij naam van Ketje; het rijtuig draagt het nummer 301. De politie heeft Vrijdag opzoekingen gedaan en ook in den omtrek waar de Stockholm lag, werden peilingen ge- bleef en gemakkelijk was te bereti- kem. Wederom op Stma's verjaardag zou het feest plaats hebbent, ditmaal hat trouwen Hot kïeinie huiis was wel is waar niet met zuïk een schat van. rozen veotaLerdl, zooals -men in Gairdone verkwistend over 'tafel en muren had' gestrooid', maar de kleine tuin had' alles wat bet aan. voorjaarsbloe men kan aanbieden tot versiering dier benedenkamer moeten afstaan en op die feesttafel stond toch ook i n .een prachtige kristallen, vaas een giroote bouquet rozen, die Wilm s getuige, een jong collega van de Hoogesehool tie Kiel ter opluistering van het feosl had gezonden. De kring dlar gasten was slechts klein. De familie vaal het kasteel had) zich om zeer begrijpelijke rede nen. Mem. verontschuldigen. Maar wel waren er CMiti en Hilde. Zij hadden gaarne die gelegenheid aangegrepen om ook eens meer Noordelijke mienschem en landstre ken te loeren kannen, het reisgeld door het vlug afmaken van- een paar schilderijtjes bijeengebracht en en de uitmoodiging van die moeder vam de; bruid aangenomen gediuren- ciaan, die Zaterdag van vroeg m den morgen werden voortgezet. De Stockholm is met een anderen ka pitein vertrokken. Het „Handelsblad van Antwerpen" meldt omtrent de geheimzinnige ge schiedenis van den verdwenen zeeka pitein: De verdwijning van den Zweed- schen kapitein, alsook van dien koet sier, met rijtuig en paard, is nog steeds even geheimzinnig. Geen enke le ontdekking is gedaan. Zondag wer den de onderzoekingen in de dokken voortgezet, doch zonder eenigen uit slag. Men is aan de haven bijna zeker dat het rijtuig niet in de dokken te vinden is. Natuurlijk word! er van al les verteld, het eene al onwaarschijn lijker dan het ander. Dat er Zondag veel over gesproken werd is zeer be grijpelijk, en aigemeen begint men meer en meer aan een misdaad te den ken. Het. onderzoek wordt nu voortgezet op Hollandsch grondgebied, daar in de omstreken van Ginneken, bij Breda eene wouw zou wonen, waarmee het Ketje, de koetsier, betrekkingen on derhield. Zoo zijii onze manieroa. In een brief uit Ceres, in de Kaap kolonie, door miss Hobhouse in de „Manch. Guardian" geschreven, wordt o. a. gezegd, dat de schooljongens al daar gedwongen wier den om bij de stadswacht dienst te nemen. De ou ders. die dit niet wilden toestaan, werden hardvochtig gestraft. Zekere mevrouw Reinecke klaagde er over bij den kolonel, toen deze eens bij haar thee dronk; zij zeide, diat het met een moord gelijk stond, jongens van 14 en 15 jaar geweren in handen te geven en aan het schot van de beste schut ters ter wereld bloot te stellen. Den volgenden dag werd haai" man opge licht en naar Malrnesbury gebracht, terwijl zij naar Kaapstad werd opge zonden. Verder wordt nog melding gemaakt van do straf, aan den geestelijke Mur ray. een bekend en ten hoogste geacht zendeling opgelegd. Deze werd tot drie maanden dwangarbeid veroordeelds omdat hij in een particulier schrijveai aan een vriend had' gezegd: ,,De Boe ren zullen den Rngelscheu nog wel eens klop geven." Nu werkt dezezeor ontwikkelde geestelijke als een dwang arbeider in de straten van Beaufort Een aardige uitvinding. Het komt menigmaal voor dat brie ven door onbevoegden geopend wor den, wat met eenige handigheid bij eene gewone enveloppe dan ook wel te doen is. Wordt echter de hier na der omschreven nieuwe uitvinding- toegepast, dan is dit voor het vervolg absoluut onmogelijk, of zal althans het onmerkbaar openen onmogelijk zijn, want iedere poging daartoe ge daan, zal direct door den geadresseerde opgemerkt worden. De uitvinder gebruikt n. L een stukje papier, in den vorm van een etiket, ongeveer 5 cM. lang en 2 cM. breed, dat aan de vier kanten en ook in. het midden doorboord is, zoodat het veel overeenkomst met een zeef heeft. De eene kant van dit etiket is eerst met een giïtvrije, doch sterk uitvloeiende violette kleurstof bestreken en dan gegomd. Bij het opplakken dezer etiketten op de middensluiting van de enveloppe wordt niet het etiket doch de enveloppe bevochtigd en drukt men het etiket met een stuk vloei of iets dergelijks vast op de vochtige plaats. Hierbij moet men vooral zorgen dat het etiket niet verschuift. Na het drogen zit het etiket vast en de violette kleurstof is in de gom gedrongen. De plaatsen, op de enveloppe, die door de gaatjes in het etiket zijn vrijgelaten, zijn wit gebleven endaar zij een regelmatig beeld vertoonen, bijv. eenige letters, zooals ook wel postzegels geperforeerd worden, zullen deze tot dusverre ongekleurd gebleven plaatsen door iedere poping om den brief te openen, met de violette kleur stof gevuld Worden, onverschillig of de opeiiingsproef met of zonder ge bruik van water werd genomen. Het middel is eenvoudig genoeg en het wil ons voorkomen dat met het in den handel brengen van dergelijke etiketten geen slechte zaken te doen zouden zijn. Het „Bat. Nbl. bericht met ingeno menheid, dat eindelijk is voldaan aan den wensch naar afzonderlijke com partimenten 3e klasse voor Europea nen op die spoorwegen, waardoor zij niet langer verplicht, zijn tusschen Chineezen en inlanders te zitten, al thans op de lijn Tandjong Priok Batavia, waar men vooral veel last had van de geuren dier Chineesche koelies en kolenwerkers. de die eerste weken na bet vertrek van het jonge paar in haar huisje te blijven logeer en. Hét was hier die beete gelegenheid' om strand- en zee-studiiëra ie maken en het zou ook niet ontbreken aan «enige mooie exemplaren van het Holsueiraseha ras, om ds raa>ar schoonheid' begec rige oogen van Hildie te kunnen 1 e- koren. Zij waren een paar dagen voor de bruiloft aangekomien en- haddn he halve hun bescheid/en bagage pene groote kist medegebracht waaruit- hunne bruidlsgeschenken te voor schijn kwamen, twee vrij greets schilderijen, die zij in den j.omtr gemaakt haddien. Het eene van Hilda's hand stelcte het cyprcssc-n- bosch en het ronde grasperk voor. Otti's schilderij was een. zorgvul dig uitgevoerd Stilleven; op een wit gedekt tafeltje een. platte schotel, waarop een paar tonijnen' in olie zwommen', een bond' mei Salami, een ander mat macaronidaartus- scluan smalte schijfjes Polenta in plaats van brood en een met sferoo omwonden flacon me<t rooden wijn. Welk groo't gejuich dleze sehilcte- rijien verwekten en d'ait zij aanlei ding gaven tot velerlei groote en Al sedert jaren verschillen de geleer- den hemelsbreed van gevoelen over dë vraag, hoeveel steenkool er in Enge land nog in den grond zit. Thans is er een staatscommissie be noemd om een onderzoek in te stellen naar: den omvang der steenkolenvoor- raad daar te lande: het tijdperk waar in de mijnen vermoedelijk uitgeput zullen worden, waarbij rekening moet worden gehouren met. de vervanging van kolen door andere brandstoffen; de mogelijkheid eener vermindering van^o productiekosten, ook door her ziening van de thans ten aanzien van de mijnen geldende wetgeving, en de mogelijkheid van zuiniger verbruik van kolen en verlaging der vervoerprijzen. Faillissementen. Uitgesproken: 's Gravenhage, 3 Januari. H. G. Lee. ne, koffiehuishouder te "s Gravenhage; rechter-commissaris jhr. mr. R. O. van Holthe tot Echten. Utrecht, 27 December. A. G. F. Lü- chau, handelsagent, wonende te Utrecht; rechter-commissaris jhr. mr. II. M. J. van Asch van Vvijck. Middelburg, 27 December. Hendrina Rijnberg, wed. D. J. Guéquïerre, lood- en zinkwerkster, te Terneuzen: rech ter-commissaris jhr. mr. Hoeufft. Geëindigd: H. R. Troost, bakker te Erica, L. B. Wiertz Nijsters, te Roermond. Familieberichten. Bevallen: 3 Jan. M. G. Brandsma- Meijer, z. Brommen; 4 Jan. G. Ooms- Ooms, d. Amsterdam; 5 Jan. W. J. S. Badon GhijbenHuysinga, z. Arn hem. Overleden: 29 Dec. E. R. Haighton, 67 jaar, Pekalongan; 2Jan. E. Hoog vliet, jd-, 31 j., Amsterdam; 3 Jan. C. F. W. Spackler, jm., 43 jaar, Nieuwer Amstel; J. Zijlstra, 62 jaar, Womrnels (Fr.); G. DroogendijkBakkers, 58 j., Utrecht; Wed. A. DekkerSpekham- Duijvis, 67 j., Zaandam; A. L. van der Linden Poppelbaum, 69 jaar, Am sterdam; A. Dikken, 44 j., Amsterdam; 4 Jan. Wed. T. Verweel VoorenZaad- noordijk, Limmen; H. E. Hendriks, 61 jaar, Groningen; Wed. J. Kluvers Meijerman, 79 jaar, Carelshaven (Ambt-Delden). K. Dekker Pz., 46 j., Koog a,d. Zaan. Stoomvaartberichten. Het stoomschip Bali, van Amster dam naar Batavia, passeerde 6 Jan. Pantellaria. Het stoomschip Lawoe, van Rotter dam naar Java, arriveerde 6 Jan. te Padang. Het stoomschip Ardjoeno, van Rot terdam naar Java, vertrok 6 Jan. van. Aden, Het stoomschip Oengaran arriveer de 5 Jan. van Java te Rotterdam. Het stoomschip Soembing, van Rot terdam naar Java, passeerde 5 Jan. 's middags Gibraltar. Het dubbelschroefstoomschip Sindo- ro, van Java naar Rotterdam, vertrok 5 Jan. van Port-Said. Het stoomschip Koningin-Regentes, van Batavia naar Amsterdam, ver trok 4 Jan. van Genua. Het stoomschip Prinses Sophie, van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 5 Jan. te Southampton. Hat stoomschip Ambon, van Batavia naar Amsterdam, passeerde 5 Jan. Gi braltar. Het stoomschip Koning Willem II van Amsterdam naar Batavia, passeer de 5 Jan. Point de Galle. Het stoomschip Prins Hendrik arri veerde 2 Jan. van Amsterdam te Ba tavia. Het stoomschip Prins Willem V. arri veerde 31 Dec. van Amsterdam te Pa ramaribo. Het stoomschip Prins Willem IV, v. Paramaribo naar Amsterdam, arri veerde 6 Jan. des voormiddags te Ha vre. Het stoomschip Prins Willem II vertrok 6 Jan. van Paramaribo naar Amsterdam. Het stoomschip Soestdijk, van de HollandAmerika Lijn, van Rotter dam naar Newport News, via New- york, passeerde 6 Jan. des voorm. 8 uur 30 min. Prawlepoint. Het dubbelschroefstoomschip Star tendam, van de HollandAmerika Lijn, van Newyork naar Rotterdam, passeerde 6 Jan. des voorm. 8.10 min. Lizard. kle/ime herinneringen kan men zich licht voorstellen en het bleek op nieuw dat een paar dagen onder gedenk w aardige omstandigheden doorgebracht, voldoende zijn om eene vriendschap te sluiten die ja ren duurt. EINDE.

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 6