Wat te düen om Kinderen vrouwen en Kinderen aan het noor delijk einde van de stad. Men verwacht dat het kamp in zes weken gereed zal zijn. Brabant's Morse is ontbonden na een diensttijd! vain 2G maanden. Het oorps bereden infanterie d!at onlangs gevormd is uit de artilleris ten z nder kanon heetf bij Stander- ton den vuurdoop ondergaan. Het verdreef 200 Boenen, bracht dezen eenig verlies toe en vermeesterde eeni hoeveelheid! vee. Gasper J acobus Lotter. lid van die Kaapsehe Wetgevende Vergadering voor Jansenviife, wordt vervolgd wegens hoos-verraad'. Uit de verlieshjsi: Te Spitskop bij Ficksburg zijn dien. 6en 6 man gewond; bij Vrij burg den. 3e®, 2 man. Volgens berichten uit Mafaking, trekken de Boeren-aanvoerders in het district Marico weg teneinde een samenkomst te hebben met Boeren-aan voerders in andere dis tricten. In een redevoering te Newhaven zei de Brvan, dat de dapperheid der Boeren den Engelscben zooveel had gekost, dat de Republieken door de geheele wereld buiten gevaar worden geacht. ALLERLEI. Wreschen en Schrimm, twee bolwer- ken van de Polen in Posen, krijgen in het voorjaar elk een Pruisisch garni zoen. In de zaak van den van spionnage beschuldigden ritmeester von Carina, is dte» beklaagde veroordeeld tot vier- en-een-half jaar militaire gevangenis straf, verlies van zijn titels, en ver banning van het Oostenrijksch grond gebied. Nadere bijzonderheden omtrent de botsing op dien New-York Central Rail- Way in de EngeJsche blad/en geven een beschrijving van het vreeselijke lijden der passagiers, die werden plat gedrukt door de wagens, en werden verbrand door stoom en kokend water. De volAedJiige uitkomsten der volkstelling in d'e Vereen dgdte Sta ten1 van Noord-Amenika, met inbe grip van die Filippijnen, Pontorico, Hawaii, Alaska, Goeam en heit Ame- ri'kaansc-he gedeelte. van Samsa (d!us zonder Cuba), zijn bekend gemaakt. Zij wijzen. een gezamenlijk zielen tal aan van 84,233,069. Het Huis van Volksvertegenwoor digers der V. S. beeft met 308 tegen 2 stemmen bef ontwerp betreffende het Nioaragua-kanaal aangenomen. Van te voren was em amendement verworpen, strekkende om hef eer ste artikel te vervangen door een ander, waarbij do president ge- maototted werd, ook te onderhanden lemi over den weg door Panama. Bevordering. De 2e luitenant adjudant jhr. van Haeften, van het bataljon infanterie, alhier in garni zoen, is benoemd tot le Luitenant- Adjudant Binnenland. H. RL dc Koningin-Moeder woonde Woensdagavond ean gedeelte van de voorstelling bij in den Kon. Schouw burg, waar Coquelin optrad. Met 1 Februari zal de nieuw be noemde Nederlandsche gezant te Weenen, jhr. Van Weede, die func tie aanvaarden. De overige veran deringen in het Nederlandsche di plomatische korps zullen 1 Mei in gaan evenals de spoedig te verwach ten wijzigingen in het personeel der gezanischapsse cretarissen. In de vacature van secretaris-ge neraal aan. het departement van bui- ienlandsche zaken, sedert verschei dene maanden bestaande door de af treding van mr. Ruyssenaers, zal, is men goed ingelicht, binnen wei nige dagen worden voorzien. De be noeming als zoodanig wordt verwacht van mr. S. Hannema, adminisrateur chef der afdeeling Handelspolitiek en Consulaire Zaken aan dat depar tement Stadsnieuws. Haarlem, 10 Jan. 1902. Th. (ke Bock zal naar „Het Vaderland" weet mode te deelen, Ren- kum verlaten en zich alhier gaan ves tigen. Haarlems Noorderkwar tier houdt een feestelijke bijeenkomst Voor de kinderen van leden in de groote zaal der Sociefelt „De Kroon", op Vrijdag 10 Januari 1902, des avondls ten 7 uur. De Haarlemsche Bach- yereeniging geeft haar 3e Conoert op Dinsdag 14 Januari 1902. des avonds ten ucht ure, in de concertzaal der Sociëteit ..Vereeniging," met medewer king van het orkest van hêt Concert gebouw te Amsterdam, onder leiding ven den heer Willem Mengelberg, lid van verdienste der vereenigiirg en Me vrouw Teresa Carreno, pianiste uit Berlijn. Het programma is ais volgt samen gesteld: 1. Syniphonie no. 2(akL t op. 55) C. Saint-Saens. 2. Concerrt (bes W. t. op. 23) P. Tschaikowsky, voor piano met orkest begeleiding. Voor ta draren door Me. vrouw Teresa Cairreno. 3. Der Schwan von Tuonela, legende uit het Finsche Volksepos „Kalevala" J. Sibelius. 4. Concertstück (f ld. t op. 79) C RL von Weber, voor piano met orkestbege leiding. Voor te dragen door Mevrouw Teresa Cairreno. 5. „Piet Hein" Hollandsch© Rhapso dic P. G. van Anrooy. De nos 1, 3, en 5 worden voor 't eerst u i tgevoerd. Corps diplomatique. Bij Koninklijk Besluit van 6 Janu ari 1902 zijn: lo. bevorderd tot gezantschaps- raadi bij Hr. Ris. gezantschap te Brus sel mr. A F. L. graaf van Rechte ren Limpurg. gezantschapssecretaris der eerste klasse met den persoonlijken tifcel van gezantschapsraad bij dat ge zantschap, en tof gezantschapssecre taris der eerste klasse, met benoeming tot chef van het kabinet van den mi nister van buiten!andsche zaken. mr. J. P. graaf van Limburg Stirum, ge zantschapssecretaris der tweede klas se bii Hr. Ms. gezantschap te Rome; 2o. benoemd tot gezantschapssecre taris der eerste klasse bij Hr. Ms. ge zantschap te Petersburg jhr. dr. J. Loudion, gezantschapssecretaris der eerste klasse, chef van het Kabinet van dto minister van buiten! an disc he zaken, en tot gezantschapssecretaris der tweede klasse bij Hr. Ms. gezant schap te Berlijn mr. J. H. van Roijen, gezantschapssecretaris dier tweede kl. in algemeenan dienst; en 3o. Overgeplaatst naar Hr. Ms. ge zantschap te Parijs mr. W. B. R. van Weldaren, baron Rengers, ge zantschapssecretaris der eerste klas se bij Hr. Ms. gezantschap te Wee nen; naar Hr. M. gezantschap te Weenen, W. L. F. C. ridder van Rap- pard, gezantschapssecretaris der eer ste klasse bij Hr. Ris. gezantschap te Petersburg, en naar Hr. Ris. gezant schap ie Rome jhr. mr. A G. Schim- Imellpenninick, gezantschapssecretaris twieede klasse bij Hr. Ris. gezantschap te Berlijn. (St-Ct.) vier glasruiten werden verbrijzeld, In de veranda, die geheel door glas is af gesloten, werden een 20tal glasruiten verbrijzeld. Het gas schijnt ontsnapt te zijn uit de gaskroon der benedenvoorkamer en heeft ook zijn weg gevonden naar de bovenkamer. Ook daar volgde een ontploffing, waardoor twee glasruiten van het raam werden verbrijzeld. De slag was zeer hevig. Treurig. Over het ongeluk te Almelo, vin den wij in de „Zw. Ct." het volgende vermeld: Nabij het Eiland te Almelo had Dinsdagavond een treurig ongeluk plaats. De ruim 20jarige bakkersknecht Jacobus Reinders, die zich als baa9 zou vestigen, had te Vroomshoop eeni- ge voor zijn oven benoodigdte ijzer werken, zoomede een bakkerskar ge kocht. Ten einde dit af te halen begaf hij zich gisternamiddag met zijn, vader, een lOjarig broertje en nog een ad- per, zekeren Kortman, naar Vrooms hoop. In den laten avond keerden zij van daar terug. Alles gi"g goed, lus tig zeilde het bootje door *1e duister nis, totdat ter hoogte van ce lurf' ui ten, nabij 't de Hollandergraven, ver moedelijk ten gevolge vaa een ïjk wind, omsloeg en allen te waier raak ten. Kortman wist zich door zwemmen te redden. Den inmiddels toegeschoten visscher Vogelenzang, en <?en baan wachter Blankenstein mocht 't in de duisternis gelukken liet lOjarig I r. tr- tje spoedig te redden en tevens den va der levend aan wal te brengen, maar Jacobus Reijndiers kon men niet be reiken. Het mocht evenmin gelukken, trots alle aangewende pogingen, den vader in het leven te behouden. De inmiddels te hulp geroepen geneesheer kon niet anders dan den dood consta teren. Het lijk van Jacobus Reinders vf,d des morgens onder het bootje gev ja den. is ontvangen, kan het ïlbld. nog me- dededen, dat daarin wordt aangewe zen een van de drie personen, die in voorarrest zijn gebracht wegens de in braak en den diefstal dde te Zaandam gepleegd bij de firma Keg. De bedoelde persoon heeft een ee- nigSEins vrouwelijke uitdrukking in zijn gelaat, terwijl de twee andere het uiterlijk van mannen hebben. De een heeft een vrij zware moustache, de andiere is zeer lang van postuur en zou in vrouwenkleeren dadelijk wor den opgemerkt. Het vermoeden d*at ook poging tot brandstichting zou zijn gepleegd, is nog niet bevestigd. Van den kruier, die voor eenige we ken werd opgeroepen en die een brief zou hebben bezorgd aan de vermoor- do vrouw, is nog niets vernomen. De bedoelde aangehouden inbreker, die volgens den brief in vrouwenk lee ding den moord zou hebben gepleegd, is in een andere cel gebracht en af zonderlijk gehoord over het moordse- val. Tot nu heeft dit verhoor geen re- sultaat opgeleverd. Uit de Arbeiderswereld Carnaval. RIen schrijft uit Maastricht: Men begint, hier al voorbereidingen te treffen voor het carnavalsfeest dat dit jaar bijzonder luisterrijk zal ge vierd worden. De vereeniging „Rlaas- trïcht Vooruit" heeft de regeling in handen genomen en is er in geslaagd de overige gezelschappen der stad, ten getale van ongeveer 30, te win nen voor het houden van een optocht op 9 Februari, Die optocht zal allegorisch zijn en den intocht van prins Carnaval voor stellen. RIen rekent daarbij op veel bezoek uit den omtrek en vooral uit Aken, waar die optochten bijna elk jaar werden gehouden, doch wegens de bovengrondsche electrische tram geleiding moesten afgeschaft worden Men heeft den Zondag voor den op tocht gekozen, om ieder in de gelegen heid te stellen dien te kunnen bijwo- Dr. Kuyper's hands ?hrift Tot de journalisten, wier hand schrift voor de zetters nu juist geen reden tot vreugde was, behoorde ook dr. Kuyper, diie een zeer sierlijke, haast monumentale... maar zeer on- practische (nl. nagenoeg onleesbare) hand schrijft Ter drukkerij, waar zijn kopij in den regel gezet werd, bevon den zich evenwel eenige typo's, diie er al doende volkomen mede vertrouwd waren geraakt. Nu heeft de heer Kuyper de journa listieke vedter wel nedlergelegd, maar met d'e ministerieele schrijft hij even onduidelijk, zoodat ter Landsdrukke rij een worstelstrijd te voorzien was met zijn handschrift. Die strijd is even wel tot een vreedzame oplossing ge bracht, doordat bovenbedoelde hiëro- glyfen-ontcijferaars ter Rijkszetterij zijn geplaatst. Minister Kuyper's typographische lijfwacht alzoo. (Maasbode). Gasontploffing. Te Zwolle heeft een gasontploffing plaats gehad in het perceel van den heer Hooglucht op den Eekwal. Toen de bewoner in de benedenvoor kamer met ee»n lucifer de lichten van de gaskroon wilde ontsteken, ontplof te het gas dat zich in de kamer had verzameld. Noch hij noch een zijner huisgenooten bekwam letseL Het glasraam-gordijn der voorka mer is verschroeid, terwijl van de 2 glazem deuren der suite, die toegang geven naar de veranda, drie van de BINNENLAND. Te Almelo hebben thans ook de schilderspatroons het loon hunner knechts verhoogd tot 17 ct per uur, zoodat thans het uurloon van alle ar beiders bij de bouwvakken 17 ct. be draagt, In een Woensdagavond gehouden vergadering van arbeiders der firma Van Heek Co., Js de volgende mo tie aangenomen met algemeene stemmen: „De vergadering van arbeiders, werkzaam bij de firma Van Heek Co., te Enschedé, gehouden op 8 Ja nuari 1902 in het gebouw der R. K. arbeidersvereeniging; gehoord de be sprekingen in zake den loonaftrek der dekenwevens bij bovengenoemde firma, van oordeel, dat deze loonaf trek onrechtvaardig is, en dat met alle kracht daartegen geprotesteerd moet worden; besluit, de zaak der be trokken arbeiders krachtig te verde digen en aandringen aan hen, bij eene eventueele staking, den moree- len en financiëelen steun te verlee- nen«" Uitgeleverd. Door de Oostenrijksche Regeering is aan de Nederlandsche uitgeleverd en uit Zevenaar naar's-Grav ohage overgebracht de persoon Z., vroeger bekend Haagsch wielrenner, die we gens valschheid in geschrifte vervolgd, telkens aan de politie wist te ontsnap pen, éénanaal door in het Engclsch Kanaal te springen, en een pi der maal door zich te Rotterdam voor een vreemdeling van aanzien uit te geven De man heeft in den Jaatstan, tijd een zwervend leven in versehille ode landen geleid. Transvaal en Or an je-Vrij staat De hoeren Wessels en Wolmarans zijn naar Brussel vertrokken, waar een bijeenkomst wordt gehouden met dr. Leijds en den heer Fischer. De moord te Amsterdam. De justitie zet met den meesten ijver het onderzoek voort naar den da der van den moord op de wied. Dijx- hoom. Meer en meer blijkt het betreurens waardige van het ontijdig bezoeken van het terrein waar de moord plaats had door personen die daar niet noo- dig waren of onbevoegd of onkundig om dadelijk de voor de justitie zoo nuttige bewijzen te verzamelen en cr tegen te waken, dat die werden ver- nietigd. Werkelijk staat de justitie hier voor een zeer moeilijk probleem. Wat den ongeteekenden brief be treft, die door den officier van justitie nalk- en natron nypophosphiet en gly cerine. Scott's Emulsion wordt dbor alle kinderen gaarne ingenomen, omdat het hun zoo goed smaakt; en het suc ces is inderdaad somtijds verbazing wekkend. Wanneer het gestel op een of andere wijze verzwakt is, dan is Scott's Emul sion het beste middel om de verloren gezondheid te herwinnen. De echte Scott's Emulsion is steeds verpakt in een zalmkleunigen om3iag en gesloten met ons Handelsmnk, voorstellende een. visscher met ten grooten kabeljauw op den rug. Depots: The import Trading Office, 's-Graven- hage. &e Heer Henri Sanders. Amsterdam, de Heer F. F. van Santen Kolff, Rot terdam. de Heer A. Rlulder, 's-Gravenhage. de Heer J. H. I. Snabilié, Rotterdam, ae Heer A van TuijlL Paieisstraat, Amsterdam. Mejuffrouw E .de Leeuw, drogist, 's- Gravenhage. T. P. VAN DEN BERGH en ZOON, Heiligenweg. Utrecht. T. VAN GULIK, Haarlem. Gebroeders BLOKPOEL, te 's-Graven hage. H. DE ZWART en Co., Utrecht. Verkri Apot: .ers er cliënt is dit niet newezen. De wegwer kers hebben niet met onderdeelen van minuten gerekend, op ieder horloge kan dus een fout gemaakt zijn van een minuut, samen ergo twee minu ten. Dan is 2 KM. in zes minuten afge legd, dus 20 K.M. in het uur. PI. meent dan ook, dat de overtreding noch wettig, noch overtuigend bewe zen is, en concludeert tot vrijspraak van beklaagde. Sport en Wedstrijden. Wielernieuws. De „Kampioen" bevat een waardee- rendi artikel over den. heer A. Kool hoven, die thans afgetreden is als lid van het Dagelij ksch Bestuur van dén A. N. W. B., eene functie welke hij 15 jaar bekleed heeft. O. m. zegt de schrijver, de heer P-, dat: „Koolhoven is een van de onver moeide werkers, die den Bond groot hebben gemaakt". Leger en Vloot. INGEZONDEN MliOEDEE- UNGEN. 30 cents per rogel. het Tandeukrygen gemakkelijk te maken? Alle ouders, die hunnen kinderen tijdens het tandenkrijgon de echte Scott's Emulsion ingeven, zullen de zelfde ondervinding opdoen als in den volgendten brief beschreven wordt: Ostritz, Saksen, Zijdeweverij StuhL, 208. Mijneheeren, Het dloet mij veel genoegen u te kunnen mededeelen, hoe uitstekend Uwe Scott's Emulsion mijn zoontje van 15 maanden gehol pen heeft. Het kind sukkelde erg met de tanden; reeds na "•ebriik van eone kleine flesch kwamen twee tanden Op voorstel van den minister van waterstaat, handel en nijverheid heeft de minister van oorlog bepaald, dat ingeval van ophooping van sneeuw op een of meer baanvakken der lijnen van de Rlaatschappij tot Exploitacie an Staatsspoorwegen, bij de opruiming, wanneer beschikbare werkkrachten niet toereikend zijn, over militair per soneel zal mogen worden beschikt. Voor de eventueel te verleen en hulp zal worden, betaald: voor een onder- officier f 1.25, voor teen korporaal 1 en voor een soldaat 0.75, bovendien vrije voeding en kosteloos vervoer, ter wijl vergoeding zal behooren gegeven te worden voor de schade bij dte sneeuw opruiming toegebracht aan kleeding en schoeisel. Bij de werkzaamheden zal geen sterken drank mogen worden verstrekt. KOONTJE VAN unn HF.KB FliANS MULLER. zonder de minste pijn door, en na eene heel© flesch gebruikt te hebben, be merkte ik tot mijne groote verbazing, dat reeds zeven tanden en twee kiezen zonder eenige moeite te voorschijn kwamen. Uw uitmuntend preparaat h.»eft bijzondter goede diensten gedaan, ik kan het dan ook iedereen aanraden. Hoogachtend, (get.) Frans Muller. Scott's Emulsion is de brete medici nale levertraan in een smakelijken. en lichtverteerbaren vorm, vermengd met Letteren en Kunst. Rechtszaken. Te snel rijden met automo bielen. Voor de rechtbank te Zwolle werden Donderdag in hooger beroep behan deld een tweetal vonnissen van. den kantonrechter, waarbij een koopman te Scheveningen en een idem te 's- Gravenhage, ieder tot f 20 boete subs. 14 diagen hechtenis veroordeeld waren, wagons het met een automobiel bij ge legenheid van den vierdaagsche auto- mobielentocht van den Nederl. Auto mobielclub in Juni jl„ sneller rijden dan 20 KM. per uur. Vanwege den Rijkswaterstaat waren maatregelen genomen om eventueele overtredingen te constateeren. Door eerstgenoemdte was volgens verklaring van tijdopna men van den waterstaat gereden met een snelheid' van 30 RL, door dien an- diar met een snelheid van 40 RL, per uur. Het O. M. deze verklaringen vol komen vertrouwende concludeerde be vestiging van het vonnis. Het O. Rl. herinnerde er aan hoe moeilijk het is overtredingen als deze te kunnen bewijzen. Om dezen wed strijd te controleeren is groote zorg be steed door den rijkswaterstaai De be ambten, die hier als getuigen optre- den, hebben het vertrouwen van het O. M. Wat de getuigenis van den des kundige betreft, daaraan hecht het O. RI. niet veel. Iets positiefs, iets perti nents heeft de deskundige niet kun nen verklaren. Hij heeft alleen van meeningen kunnen spreken. Het O. M. concludeert dan ook tot bevestigiing van 't vonnis van den kantonrechter nl. f 20 boete of 10 dagen hechtenis. De verdediger, mr. S. Gratama ge- loofde bekl. dat op den bedoelden tocht te hard gereden ife, maar van zijn Vijftigjarig bastaan van. het Grand Théatre A.-v.Lier. De commissie, die op 5 Februari a.s., wanneer de gebr. Van Lier het 50-jarig bestaan van het Grand-Théatre met twee feestvoorstellingen wenschen te- vieren alhoewel de eigenlijke ge denkdag 8 Januari is namens velen een gepaste hulde hoopt te brengen, heeft ook buitenlandsche artisten uit- genoodigd zitting in de commissie te nemen. Deze, zich herinnerende het aange name verblijf bij de fam'ilie Van Lier. de vele oplettendheden en voorkomend heden bij haar steeds ondervonden, zoo weinig of vaak als zij in het j Grand-Théatre zijn opgetreden,hebben op de meest hartelijke wijs een toe stemmend antwoord gegeven, le be ginnen met de nicht van dte Van Lier's, met Sarah-Bemhardt. Bovendien is mr. Jan van Rijswijk, Burgemeester van Antwerpen, lid van het comité ge- I worden. De volgende telegrammen had 1 de commissie de eer te ontvangen: Zeer gaarne. JAN VAN RIJSWIJK. J'accepte avec le plus grand plaisir d'être des vótres; je ferai tout ce qui sera en mon pouvoir pour vous être agréable. SARAH BERNHARDT. J'accepte avec vif plaisir le grand bonneur que vous voulez bien me faire et je vous en remercic de tout mon ooeur. RIOUNET-SULLY. Bin bereit ins Comité einzutreten, vorausgesetzt dass méine Gegenwart in Amsterdam nicht verlangt, da ich um dïese Zeit hier unabkömlich bin. POSSART. Gem einverstanden. LUDWIG BARNAY. Mr. Beerbohm Tree adds his name with pleasure; best wishes. LIONEL HART. Trés honoré accept©' avec plaisir être comité sympathiques amities. COQUELIN CADET. De tout coeur et des deux mains inscrivez moi pour honorer le théatre Van Lier, dont j'ai gardé le bon souve nir. Votre devoué. ANTOINE. Wird mir ein Vergniigen sein dem Comité beizutr&ten. DIRECTOR LAUTENBURG. Coquelin had Donderdagavond te Amsterdam, optredende in „Le Bourgeois Gentül- homme", een uitbundig succes voor een welgevulde zaal. Het spel van zijne I omgeving is echter beneden het mid delmatige gebleven. Wetenschap. Een nieuwe viool. Laatstleden Zaterdag gaf prof. Fleming te Londen, waar hij in de [„Royal Institution" een populaire voordracht over geluidsleer gaf en waarin hij physische proeven nam zijn talrijk gehoor een nieuwe viool te hooren, uitgevonden door den heer Augustus Stroh. die, hetgeen merk waardig is, geen muziekinstrument- maker van professie, maar een fabri kant in ruste van electrische toestel len, is. Na in het licht gesteld te hebben, dat het zoeken naar de juis te houtsoort altijd het groote strui kelblok voor de zekerheid omtrent de schoonheid en gelijkheid van toon bij de strijkinstrumenten en dat se dert de zestiende (zeventiende?) eeuw er nauwelijks eenige vooruitgang in den bouw van dit, instrument was waar te nemen, liet hij de nieuwe vi ool bespelen, waairvan d'e houten klankdoos do oer een metalen trompet was vervangen, waardoor volkomen zekerheid was verkregen, dat de toon van alle nieuwe violen even schoon kon zijn. Er is ook reeds een zeer ge slaagde proef genomen met ©en porceleinen viool, zoodat vermoede lijk, wanneer de heerlijke instru menten der beroemde Cremoner vi oolbouwers langzamerhand den weg van alle materie gaan, wij niet be vreesd hoeven te wezen. De klank van dit nieuwe instru- mem legen een houlien plank klopte. WieJnu, hernam Tockson, hij is iriot dood, evenmin als gij of ik. Daar die. jongelui eikander oeoi wrwemdondten blik toewierpen, ver volgde hjj: Niets is gemakkelijker dtan u dit ui't te leggen. In dit schij/nibaar uitgedroogd lichaam zii nog teven, Do Woedioaiitoop is nog met vol ko nten tot. stilstand gekomen. Ge kunt ea* u van wewtui gen Dit zeggende nam hij Pinsontnef: hand on lesde die op het gelaat van den Fakir. Hdt was koud als mar mer; op eens bracht hij de hand' bo ven op hiedi achterhoofd Hier voel je warmte, zei hij. IncBeadaad me end© PinöonnJet dit te ocrastateeffien. Tockson hernam: Nu, kinderen, moet ik jeiui d© geschaiedlaniis vami dleze kist em den inhoud vertellen. Ge weet dat ik mdt alle watiemschaippelijke genoot- schapi>ein dier wereld correspondeer, en diaA ik zoo walt overal kennissen bei) zittem, die altijd beraad' zijn omdiat ze weten dat ik goed be- taai de grootste zeldzaamheden en ouatuurwomdêrem voor mijn ver zameling te zendleo. Ongeveer een jaar geleden kreeg ik een kist van oen correspondent uit Calcutta, Ralph Egesrton genaamd. Hij bad, schreef hij me, de kast van een rondreis door Engelsch-Lndiië mee gebracht en diaar bij dacht, dat ik er belang in stelde, mij dezelve ge zonden. Ik nam d© kist in ontvangst en opende ae. In bet begin was ik even verwonderd als gij en dhebt em imwnmiie voor me te zien. Ik- meendo eir niet veel nut uit te kun- 1 oen trekken voor mijn studies Ove-1 rigens had ik weinig vertrouwen in het zaakje, wamt mijn carines- pandleait uit Calcutta was blijkens information een weinig vertrouw baar gjahikzjoekor, die lot' alles in I staait was. Ik had dlan ook een 1 soort gemoedsbezwaar. Misschien had hij de doodkist hier of daar gestolen en niet wetende hoe zich hiervan te omtd'cen, dacht hij aan mijn woete'icrrgheadi en zond mie zijn last, aveuLiuigddM ik hem maait vam grafeclrending- zou aanklagen. Wait Ralph Egerëou me vroeg was ook mieit weinig. Voor kist eau inr houd! vednksbwrdte bij 10,000 dbllar. 50, 000 frank, prevelde Pirn- soumiet em mooi bedrag Na eenig nadenken, vervolgde Tocksoni, beslöot ik de kist terug te I zenden,, toen em wonderlijk toe val me van gevoelen dteesd verande ren. Voordat ik dte zaak wilde inpak-: ken, onderzocht ik nog eerst eens' alles nauwkeurig en liaalde daar om dte mummie uit de kist. Toen ik llangs bet lichaam streek voelde ik op eens oen plaats die wel zach ter was dan bet geraamte. Weldra bemerkte ik dat hier een perka ment verborgen was. Ik wikkelde dc banden los en vond dit hand schrift. Dit zeggende baalde Tockson van Jjn lessenaar een geelachtig blad, waarop de zonderlingste tieekens stonden. Hij vervolgde: ZooaJs gij ziet is dit een blad van de -anvrusplamt, bet oudst be kende plantaardig papier dat wel eer algemeen in "t oosten, gebruikt werd en waarvan het geheim dier bereiding alteen aan de Egyptewa- ren en Indiërs tot op beden bekend is. De letters die er op stondten, behooren tot het godsdienstige, schrift, dalt ini Indïë in gebruik is. Ik begreep gemakkelijk, bij dien eentsten oogooslag. dat dit schrijven belangrijke medetteelingen moest inhouden betreffende den zeldza- rnen bewoner dezer kist. Met om derworp, dat me tot nu toe weinig belang luad ingeboezemd, kreeg op eens al het wonderlijke van een ge- heim en dan nog wel een ge-j keiin waai van ik den sleutel kon' hebbon. Weldra was mijn besluit genomen. Ik zond aan Ralph Eger- ton een. wissed van 10,000 dollar en behield de kist. Het eerste wat ik doen1 moest was het handschrift ooit- J cijferen.. Daar ik niemand op het spoor van mijne ontdtek-king wilde brengen, besloot ik dat werk zelf te doen. Natuurlijk moest ik daar dc H indoesche laai voor kennen. Ik aarzelde niet. Ge kijkt me ver wonderd aan, maar je weet wet, beste Pinsannet, dat het woord „on mogelijk" nidt beslaat in het woor denboek der Amerikanen. In min der dan1 ee<n jaar kende ik de voor naamste dialecten van Indië. Ik hadl de redsbeschrij vingen, geschie denissen en taalkunde, evengoed bestudeerd als cüe zeden der Hin doos, hun gewoonten, geloof en godad'ienst, die geheimzinnigste van de beolie wereld. En nu zult go het resultaat van' mijne bevindingen vernemen Tockson wachtte nu een. oogen- blik. Hij kieiek zijn toehoorders on dervragend aan, die vain heit won derlijke van het verhaal doordron gen, zijn woorden, letterlijk verslon den. Voldaan over hun oplettend heid, veivolgdte hij: Weldra merkte ik op dat het manuscript in het z.g. ,,pali"-dHalect was geschreven en vernam daaruit dat dte mummie- uit bet zuiden van Indië kwam, waarschijnlijk, uit Maïssaour, de eenige streek waar liet „pald" nog wordt gesproken. Wat de vertaling van het docu ment betrof, djit wals voor mij kin derspel. Hi ea' heb. je de letterlijke diui'dteli'ke vertaling, zooals ik ze1 onitcijfieind heb; lees jij. maar eens voor, beste Debbie, dan zul je even goed op de hoogte van alles komen als ik en de geschiedenis van. den Fakiir Coiikryana kennen. Tegelijkertijd hield Tockson zijn dochter een groot vel papier voor, waarop hij in duidelijke lettere de Engelsche verteling had opgeschre ven. Deborah nam het papier met be vende handen aan'. Zij scheen te begrijpen welke zware beproevin gen. zii hierdoor nog in haar leven zou moeten doorstaan. Me'l luider stem las ze echter het volgende: „Onder aanroeping van Khali, meesteres van het goddelijke Nir_ warna, moge Gaulsa, dte god der we tenschap en wijsheid op hem die dit Leedt zijn zegeneudte hand leg gen. In het jaar 4989 van het heilige tijdperk van Kalïonga, den dag der intronisalie van TirouvaUouver, de 'hooge priester der godin, vereerd in het heiligdom van Gond'apeur, heb ik, Coukryama, de nederige Fa kir, verlangend om me te, heiligen door zware beproevingen, mij uit I vrijen wil in dit graf opgesloten, dood voor het stoffelijke leven, maar alleen levendie door den geest en de hoop. (Wordt vervol«db

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 2