Prijsraadsels met Geldprijzen, NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD» Meestgelezen Dagblacl in Haarlem en Omstreken. voor abonnés van Haarlem's Dagblad. H. EETEM, Morinnestesg 16, alhier, J. SCHOUTEN, Westerstraat 25, alhier. Bouwmeester gehuldigd 19e Jaargang Mnynrlne 20 Januari 1902. No. 5692 HAARLEM'S DABBLAD ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN Voor Haarlem per 3 maandenƒ1.20 Van 1—5 regels 50 Ots.; iedere regel meer 10 Cte. Buiten liet Arrondissement Haarlem Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), 's P"!8 ^er Advertentiën van 1 5 regels 0.75, elke regel meer 0.15. per 3 maanden1.30 Groote letters naar plaatsruimte. Bg Abonnement aanzienlijk rabat. Franco door liet gelieele Rijk, per 3 maanden1.65 fiaT-) j! lir Reclames 30 Cent per regel. Afzonderlijke nummers0.02^ Bureaux: Gebouw Het Spaarne, Kampersingel 70, vlak bg de Turfmarkt. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37K Telefoonnunimer der Redactie 600. Telefoonnummer der Administratie lii# de omstreken en franco per post 0.45 Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekbandelaren en Courantiers. Met uitzondering van bet Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertenti en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité EtrangèfS G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONESaSucc., Parijs 31Faubourg Montjfl&Plre. De oplossing van ons vorig Prijsraadsel is Standerton. De onderdeelen zijn: das, teer, noot en de letter n. Het aantal goede oplossers bedroeg 842. Bij gehouden loting werd de le prijs van TIEN GULDEN toegewezen aan den Heer en de 2de prijs zijnde: TWEE GULDEN VIJFTIG aan den Heer die hunne prijzen van Maandag af aan ons Bureau tegen quitantie in ontvangst kunen nemen. Ons nieuwe Prijsraadsel luidt als volgt i Mijn geheel bestaat uit 10 letters en is de naam van een plaats in den Oranje-Vrijstaat. Iedereen heeft nu en dan behoefte aan 4, 3, 6, 9. De naam de De Wet wordt door de 4, 2, 2, 7 overal rond gebazuind. 10, 8, 9 is een soort paard, Met een 7, 5, 6 kan men zeer gevaarlijke wonden toebrengen. Bij de inzending moeten ook de r ndardeelen vermeld worden. Onder de Abonné's, die een goede oplossing inzenden, zullen wederom worden verloot: Een Eerste Prijs van TIEN GULDEN en Een Tweede Prijs van Twee Gulden Vijftig Cents. Tevens herinneren wij er aan dat de volgende voorwaarden zijn gesteld: 1®. Alleen die oplossers dingen mede, die uiterlijk Donderdag avond hun brielje aan onze bureaux, Gebouw »Het Spaarne«, Kampersingel 70, hebben bezorgd Geabonneerden, die buiten Haarlem en in een gemeente wonen waar een Agent van dit Blad gevestigd is, kunnen hunne oplos singen tot en met Donderdagavond bij dezen Agent bezorgen, die met de opzending naar onze Bureaux belast is. 2®. In elk Zaterdagavondnummer van de Courant worden de namen van de winners van het Prijsraadsel van de vorige week bekend gemaakt. J 3°. Wanneer iemand een der beide prijzen heeft gewonnen, komt hij gedurende twee weken voor een prijs niet in aanmerking. In de derde week kan hij weder mededingen. afSgjHE^, Gemakshalve gelieve men de oplossing in een ei.v loppe te doen en daarop te schrijvenPrijsraadsel van Haarlem's Dagblad. Hun, die ook voor de Prijsraadsels in de »Zaterdagavond« in zenden, wordt verzocht deze oplossingen in eene afzonderlijke enveloppe te doen met bet opschrift: Prijsraadsel van de Zater dagavond Ingeval de twee verschillende oplossingen in één enve loppe zijn gesloten, komen geen van beide in aanmerking. Dit nummer bestaat uit ac.ii bladzijden. Haarlem's Dagblad Tan 20 Jan. bevat o.a.: De gevechten hij Matekmg, De correspondentie tusscheu Schalk Burger en Kitchener, De Kampen, Onverwacht, Een halve week W e reldgeschiedenis Sportpraatje Bouwmeester gehuldigd. Bovendien behoort bij dlit nummer onzer courant als gratis-bijvoegsel no. 72 van ,,De Zaterdagavond letter kundig weekblad voor Jong en Oud, bevattende: Haarlemmer Halletjes, Vijf geslachten (plaat). Rubriek voor Dames, Zijn illusie, een Indisch schets je door G. H. Prinsen Gearhgs (dé bekroonde inzending in de le klasse van onzen verhalen wedstrijd), Feuil leton: Zijn oogen, Een zaakje met Struisvogels, Landverhuizers van Ha vre af, De wijde wereld in (sprookje), benevens de gewone rubrieken, afbeel dingen, Schaakrubriek en Prijsraad sel. Politiek Overzicht Het Reuler-tieleigram over die vechten bij Mafeking is zeer naad* seLacMiig en blijkbaar verminkt. De Engelsche bladleoi geven nu de vol gende leading;: Verschjeiidieniei Boeren-comnrandJois hebben verleden weeik, ondier aan- voetring van. Kemp en Golfers, een gezamenlijke beweging uitgevoerd. Deze laatste is dien spoorweg van oost naar west op verscheiden pun ten overgetrokken, eieaiige mijlen ten zuidlen vam Ma.feiki.ng, Een de zer commando's, naar Wdllowdlen oorlog, en dat Engeland dus voiko mem in zijm recht was, een herha ling van zulke dingen te voorko men dloor de republieken te ain- nexeereni. Daarop- kan niet terug gekomen worden. En wat amnes tie aan de Kaapschie rebellen be treft ,het recht van gratie, diab den souverein toekomt, moet onbelem merd blijven. Voorts een uitvoerig rapport, van 15 November jl. van Miimer aan Chamberilaim, over den algemeenen toestand. In het Britsehe Lagerhuis heeft Balfour, antwoordlende op verschei dene vragen die rtegeerimg gedaan betreffende von Bülow's verklaring dat d'eze eend ge verzekering zou hebben ontvangen ten aanzien van Chamberlain's Edinburgsche rede, gezegd, dait er officieel "een verkla ring is gevraagd' over deze zaak. Chamberlain heeft geen beschuldi ging van wreedheid tegen het Duit- schei of tegen eie-nig Leger uitgespro ken. gelijk te kennen is gegeven o<u een van de vragen, gedaan im eien niet-ofifcieel onderhoud. Dit fe.it is door Lansdowme1 uiteengezet aan dien Dtuitectoein. gezant. Naar d'e meening der regeering is het ove rigens niet nood'ig jets te zeggen om Chamberlain's rede te kenschets sen of terug te nemen. Buiteniandsch Nieuws. (of Wiillowdam), op een mijl of wat ten weisten van Mafeking Legen: .trekende, heeft het Britsehe kamp bij helt aanbreken van den dag overvallen': het was tot de tenten doorgedrongen dicht bij het fort voordat het Engelscibe garnizoen hun nadering bespeurde. Een an der contingent kwam tot binnen 8 KM. van Jan Maribi's s'tad, vee roo- vende en wagens verbrandende on derweg. Aandere atfdeebngen trek ken ten hoorden en zuiden van M'a- ritsani den spoorweg over, en na men vee van de hoeven' weg. De garnizoenen van Marifea en, Kraaipan wierdien den geheelen diag beschoten, en gepantserde treinen hebben aan het gevecht moeten deel nemen. Er werden dlriie doode Boeren ge- vonden, één werd gevangen geno men en veel vee hernomen. Men gelooft dat de Boeren er in geslaagd zijn, duizend' stuks vee weg te voe ren. Helt gros der Boeren is den iOen naar het oosten teruggetrok ken, maar het comando dat naar Jam Maribi's stad trok, blijft aan die zijde van den spoorweg rond zwerven. Dit telegram, van Havas, werd den 14<en uit Mafeking verzonden. Het nieuwe blauwboek over Ziiidu Afrika bevat ook een correspanden- 'fcie tusscheau Schalk Burger en Kit chener; het antwoord van dezen laatste is van 22 September 1901. Kitchener tracht nog eens uitvoerig te bewijzen, dat de Boeren de ver antwoordelijkheid dragen voor den1 De Kampen. In een blauwboek over die con- oenltratiekarapien komt een telegram van Kitchener voor, did. 6 Decem ber, waarin hij opneemt een klacht van Schalk Burger over dien bar- baaiisotoe.ni toestand, waarin Boeren- gie-aininen uit hun huis worden ver wijderd1. Kitchener antwoordde, dat hij bereid was weer uit te Leve ren wie de kampen wilde veriaten. Eiem telegram van Lord1 Milner van 8 dezer gewaagt van bezwaren om de bewoners van de kampen naai* de kuslt over te brengen, om dat er gebrek aan plaatsen is die gemakkelijk bereikbaar eaii van wa ter v-ooraien zijn. Hij dlenkt, dlat ten slotte slechts een vijf dé van de vluchtelingen over te brengen zijn. In een telegram van dien 14en geeft Chamberlain zijn blijdschap te kennen over de aanzienlijke ver mindering van de sterfte, der kin deren. in Transvaal en Oramgia (den Vrijstaat), als gemeld in een tele gram van Milner van den IOen, of schoon de getallen in Natal minder gunstig zijn. Hij dankt de autori teiten voor hun pogingen' om den. toestand1 te verbeteren, en is over tuigd dat bij voortgezet/te pogingen in de kammen weer een normale toestand' z'al intreden. U.it dé statistiek betreffende de concentratie-kampen over Decem ber blijkt diat het totaal blanke kampbewoners 117,017 was, het aantal stierf gevallen 2380, waarvan er 1767 onder kinderen voorkwa men. i e Britsehe troonrede. De Londen sche corerspondent van de Matin", beschrijvende hoe koning Eduard de troonrede uit sprak, zegt: ,,De Koning leest rustig, maar met vaste stem, de. eerste zinsne den; daarop laat hij plotseling, melt e.en bijna theatraal gebaar, liet pa pier zakken, en laat fier zijn oogen gaan over d'e schitterende rijen am bassadeurs aan den rechterkant van den troon, en over de prinsen en prinsessen Links. Dan zegt hij: met nadruk sprekendie, dlat zijn troepen in Zuid-Afrika een memsch- lievemdldeid ten toon gespreid heb ben die den groots-tien lof verdient. ,,Op dé stille aandacht waarmede deze woorden aangehoord werden, volgt een goedkeurend gemompel, demonstratie die in zulk eien geval niet minder ongebruikelijk is dan het kleinste, redkunstige vertoorn d'at ze uitlokte. Blijkbaar wilde de koning te verstaan geven d'at al thans deze zinsnede de uitdrukking was van ziiin eigen gevoelens". Krause. Reuter seint uit Londen d'.d. 17 Januari: Het proces tegen' Krause, beschul digd van het aanzetten tot den moord op Foster ,is Vrijdag in Oid Bailey begonnen. Krause pleitte ni et-schuldig. Carson, procureur-generaal!, gaf een overzicht van de feiten, zooals deze reeds gebleken zijn voor het politiehof. De Duitsche Rijksdag heeft zich, op een interpellatie van sociaal-d'emocratische zijde, bezig gehouden met maatregelen tegen die economische crisis. Posadowsky heeft, zich gron dend op berichten vani de bond&re- geeringeni, betoogd', dat er in dé bet- richten over heit ontslaan van werk lieden sterk wordt overdtreven; hij heeft die maatregelen genoemd, die door verscheidene rijksinstellingen genomen, zijn of worden tot werk verschaffing. Versohei demie sprekers kenschet sten) de uiteenzetting van den staats secretaris als te optimistisch. lil de Fransche Kamer heeft Cunieio d'Ormano geïnterpel leerd' over de schending van' mili taire wetten, decreten en reglemen ten d'oor den minister van oorlog. Cun eo zei de, dlat de decreten be treffende de lijsten van bevordering uitgevaardigd op voorstel van Gal- li fet en André, een misbruik van macht zijn. Cuneo verweet den. minister van oorlog, rekening te houden nnet de godsdienstige mee mingen van officieren. Na een verklaring van den mi nister van oorlog, heef t die president medegedeeld, d'at er vier moties van orde waren ingediend. De minister van oorl'og verklaarde zich te hou den aan een miotie-Chievillonwelke de verklaringen van den minister goedkeurde. Deze motie is aange nomen met 313 tegen 214 stemmen'. Algemeene berichten. DE OORLOG IN ZUID-AFRIKA. De 1300 man van .de garde, die Woensdag door den koning ge schouwd zijn, zijn Donderdag te Southampton op de Bavarian scheep gegaan. Het waren een 600 man van de garde-grenadiers, 400 van de C oldstream-gardiede overigen van de Sohoische garde. De' Bavarian nam nog andere treepen aan boord, zood'a't zij 40 officieren en bijna 2000 man naar Zuid-A frik a brengt. De firma Elder, Dempster and Co. heeft van haar agen't te New- Orleans een telegram ontvangen, naar luid waarvan de d'oode run deren en muilezels die men op zee heeft zien drijven, denkelijk afkom- stré zijn vaar een veeboot, varendie tusscheui Texas en Mexico. Geen ongeluk dan overkomen aan' een stoomschip niaar de Kaap. Kapitein C olie-Hamilton heeft, vol gens een bericht ui,t Kroonstad', in de buurt van Parijs (noordwesten van den Vrijstaat) 7 Boeren gevan gen genomen. Elem Boer werd ge dood en 1 gewond. Den 12en dezer is te Roodiekrans bij Ficksburg een vrouwenlager buitgemaakt met 10 wagens en 2500 schapen. Schoenen, kleeren, kaar sen en Martini-kogels werden in dit lager vervaardigd. Laffan's correspondent te Lady- brand seint, dat Hermamus Steijn, een nieef van den. „ex-President", vervangen, is dooa* Van Niekark, wiens com/mando uit 70 personen bestaat, waarbij 30 jongens van nog geen 19 jaar Uit de dagelijkscha verliezenilijst: Tijgeiikloof 13 Januari, 1 dioode; Win-burg 12 Jan., 1 ddod'e; Standen ton 12 Jan., 1 gewonde; M-cquait- lingsnek 14 Jan., 1 gewonde; Liud- ïey 12 Jan., 1 gewonde; Welkom- fontein (waarschijnlijk 14 Jan.), 4 dooden; Bezuidenhoutskraal 14 Jan.. 1 gewonidle. In de week eindigende 11 Januari zijn twee pestgevallen te Mossel baai voorgekomen, overigens in de Kaapkolonie geen. De Schweizerische Volksbank deelt mede dat sinds de laatste op gave ruim tachtigduizend francs voor d'e Bóeren-vrouwen en -kind'e- ren zijn bijeengebracht. Het totaal bedrag voor Zwitserland bedraagt daarmede 260,965 francs, waarvan' 87,500 francs reeds voor het bestem de doel zijn aangewend. De Temps" verneemt uit Algiers, dat daar is aangekomen de „Bóe ren-Luitenant Conquy, adjudant van generaal De Wet", ontvlucht van St. Helena met vele kameraden. Hij wacht vriiwilligers uit Oran af en vertrekt dan met nog an dieren uit Marseile naar.' Transvaal. Dit schijnt diezelfde Pranschman - ;e kort geledfein in Italië dergelijke berichten verspreidde en toen als een, bedrieger over d)e grens is ge zet. ALLERLEI. Nog zijn d'e onzalige duels van Insterburg en Jena niet vergeten, of er komt reeds een nieuwe duel- geschiedenis uit Hannover. De oud ste zoon van het beroemde oude parlementslid! Rennigsen, die ko ninklijk lanidlraad in Springe is, heeft op het oistooi geduelleerd met zekeren FaJikenhagen, "achter van. de koninklijke domeinen. Bennig- seo kreeg een sctodt in d'e borst en werd dor zijn broeder zwaar ge wond' maar het Hieinri etle-toospi taial to H'auiniover gebracht. De Kon i rt~ van Denemarken heeft aan een deputatie verzekerd, dat de West-Indische eilanden niet ver kocht zouden worden, voordat er een volksstemming gehouden was. De commissie voor helt interocea- nisohe kanaal is Vrijdag weer bij eengekomen. om het voorstel der Panama-kanaal-maatschappij te hoo- ren bepleiten, door die heeren Lam pré en Boeufvé. M.en neemt aan, dat d'e commissi e Zaterdag haar rapport aan presidlenjt Roosevelt zal voorleggen.. Het water in de Jupi,fier-mijni .'te Briix is nu girooteudleeJs weggelioo- pen, zoodlat de directeur der mijn mejt twee mannien in de mijn heeft kunnen afdalen,. Beneden vond men massa's silij'k en hout. Men zag nog slechts één lijk, en het was niet mogelijk, dat naar boven te bren gen. De Franschie Senaat heeft zijn voorzitter Fallières met 190 van de 242 stemmen herkozen. Osjverwacht. De „Daily Telegraph" geeft een verhaal over het gevecht bij Onver wacht op 4 dezer, Het is afkomstig van Bennet Burleigh en den 13eo uit Johannesburg geseind. In den aanhef zegit die correspondent, dat hi-' liet slagveld heeft bezocht en ge sproken „met Boeren en inboorlin gen, die erkennen dat de vijand na zijn, eerste Welslagen gestuit, ont moedigd' en teruggeslagen werd". Het verhaal is dlus, wat de B oe-en beftreft. gedeeltelijk ook van Kaffers afkomstig en hun betrouwbaarheid is bekend! De correspondent ver telt dan in hoofdzaak het volgendie: Generaal Opperman werd gedood door een granaat. Dat O perman tijdfelijk teruggeslagen werd kwam gedeeltelijk hierdoor, diat hij pad, gaf voor een compagnie yeomanry op zijn linkervleugel, die, ofschoon verscliieidenen van' hun officieren en manschappen getroffen waren1, zich prachtig hielden. Van. Hart's be reden voetvolk werd' meer d'an de helft gedloodi of gewond!, maar zij weken niet. (En Kitchener geeft op, dlat e.r' in het geheel in Mi gevecht maar 19 Engellsohen sneuvelden en 36 gewond werdlem). Kolonel Vials deed eien nieuwen aanval (en de yeomanry en het bereden voetvolk hielden zich prachtig en weken niel? Waarom een nieuwe aanval., als de vorige niet mislukt wais? De verzending van het telegram van Bennet Burleigh is, zoo leest men, door den censor vertraagd; hier en elders is het duidelijk, dat de- censor het varhaal bewerkt, vooral ben snoeidi heeft. Geien woord ook over de pomoom die in het gevecht is geweest). De Boeren verloren stellig 16 man aan d'ooden en 30 aan gewonden. Dait aantal is gebeld en er is niet naar geraden. (Deze getallen, zijn al minder dan de 42 döod'en en 73 ge wonden,, die, volgens dén corres pondent der ..Daily News" te Volks- rusb als het verlies dier Boeren op gegeven, werden d'oor een Boeren- dokter.) Majoor Vallenlin en andéren vermennen wij verder' weigerden1 zich over te geven (nog and'eren blijkbaar weigerden het niet). De meeste Boeren schoten met Marti ni-Henry's. Ongelukkig had gene raal Plumer betrekkelijk maar wed- mif troelen bij zich, misschien min der (dat, is dïis slechts een vermoe den) dan de Boeren-, Ook deze cor respondent maakt melding van de nieuwe bewijzen, dat de koningin der Swazies met dei Boeren heult. De dood' vam Opperman, en het ui.tk blijven van d;e tusschenkomst der moeemdihedem, die den Boeren tegen 16 dezer was voorgespiegeld, zullen vele burgers er toe brengen, zich over te geven, zegt die coiwespon- dent in, een beminnelijk optimisme Stadsnieuws Haarlem, 18 Jan. 1902. R. K. K e r k. Op het welbekende landgoed „Het Klooster" aan den Schoterweg te Haarlem, zal eerlang worden aangevangen met den bouw eener nieuwe R. K. Kerk. De grond daarvoor is op het oogen- blik aangekocht. Kiev er park. Dat het Klever park hier ter stede zeer in trek i3, bewijst we] dat van de 9 fraaie pas voltooide villa's reeds drie der groot ste huizen zijn verhuurd. Wij meenden gisteren een woord van dank te mogen brengen aan den directeur van het Telegraaf kantoor, den heer Keukenmeester, voor zijne maatregelen op den Bouw meesteravond genomen in het belang der Pers. Ook thans kunnen wij van, zijn welwillendheid getuigen, maar eere wien eere toekomt: Het tele- graafbureau bleef niet open op zijn initiatief, maar op dat van de redac tie van het Alg. Handelsblad^ die er de aanvrage om deed bij den direc teur-generaal d'er posterijen en tele grafie. Wat zou het zijn, die wondere hil ling, dlie groote ontroering die daar klinkt in dén jubel, waarmede ecu kunstenaar gehuldigd wordt? Is het niet de ziel, die uit dien jubel spreekt, d'e hartekiop van iets edels, dat ea- leeft ondier de mensclien en dat! als do sehoone slaapster uit het too- versprookje slechts den Prins behoeft om opgewekt te worden tot blij, zon- warm leven? Doornroosje sluimert in haar bloem bed en dichte verborgenheid.; maar ze is er tocli en ze leeft, en wanneer de Prme zich over haar buigt en haar kust. d'an slaat ze de oogen op en dan Leeft ze haar volle leven weer. Zoo ook leeft onder de nrenschen de groote., reine eerbied voor de hoog-heer- lijke. voor die heilige Kunst, en een enkele, kleine aanleiding is voldoen de, om dat sluimerende gevoel op te wekken, tot een stormende zee van ju belende blijheid). Die aanleiding is er bij ons geweest in het jubileum-Bouwmeester, en te schrijven van de koninklijke hulde, die den groot-meester onzer tooneel- speelkunst hier gebracht is, is een genot. Dat Bouwmeester zou spelen vcor een totaal uitverkocht huis, sprak van zelf. Reedls dagen te voren waren er geen plaatsen meer te krijgen, en zoo werd Vrijdagavond door dc „Konink lijke" gespeeld: voor een schouwburg zaal, die tot den nok toe gevuld' was.

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 1