GEMEENTERAAD. (Vervolg zitting van 22 Januari 1902). PUNT 6. Goedkeuring bouwplan Binn. Exploit. M&atsch. De Binnen]Exploitatie-maat schappij van onroerende goederen alhier, verzoekt goed te keuren dien aanleg eener straat .gelegen op voor bouwterrein bestemde gronden ten oosten van den Sclioterweg. B. on W. stellen voor te bepalen dat bedoelde grond zal zijn be stemd tot openbaren weg en daar van vast te stellen: a. de breedte en richting; b. het pe.il zoodanig, dat dit ge lijk zal zijn aan het peil van den Schoterweg. De heer VAN STYRUM wenscht er de aandacht op te vestigen, dat we hier een plan zullen aanleggen voor straten aan de grens, doch wat zal in de toekomst de grens van Haar lem zijn? We hooren nu plotseling niets van de plannen van cventueele grenswijziging. Spreker zou vragen of B. en W. bereid zijn in een volgen de vergadering mede te deélen in welk stadium de zaak zich bevindt. De VOORZITTER zegt, dat B. en W. hiertegen geen bezwaar hebben. De heer SPOOR vraagt of er nu geen bezwaar bediaat om daar een dood- loopende straat, te maken, waar men over 't algemeen veel tegen heeft. De heer DE BREUK antwoordt, we moeten een verbinding hebben met de gronden die aan het Klooster in exploi tatie moeten worden gebracht. Was deze straat er niclt, dan zou er door den tijd misschien geen mogelijkheid zijn daar een goeden verbindingsweg te krijgen. De heer SPOOR zegt, dat hij er tegen heeft dat mogelijk vijf-en-twintig jaar lang daar een doodloopendc hoek komt. Men kan dezelfde voordeelen verkrijgen door een alras ter mg te maken. De heer v. dL KAMP zou gaarne we ten wat de commissie hierover zegt De heer DE BREUK zsret, dat de commissie tegen de plannen geen be zwaar heeft en deelt het bezwaar van den heer Spoor niet. Wanneer men het aan de maatschappij overliet, zou heit kunnen gebeuren dat er door den tijd een huis op werd gebouwd, en dan krijgen wij geen weg. De heer MODOO meent dat het niet aanbevelingswaard is alleen op het geen door den heer Spoor betoogd is hier het bouwplan niet goed te keuren en d? Bin. Ëxpl. Maats, te dringen' een afrastering te maken. Het voorstel B. en W. wordt nu aan genomen melt algemeene stemmen op die van den heer Spoor na. PUNT 7. Erfpacht grond Leiclsche Vaart, B. en W. stellen voor afwijzend te beschikken op een adres van Th. de Klerk ,te Lisse. houdende ver zoek tol het in erfpacht verkrijgen van grond., gelegen Langs de Leid-, sche Vaart bij.het voormalige sta tion Veeiriiewburg onder die gemeente Li see Aangenomen. PUNT 8. Commissie Volkshuisves ting. B. en W. stellen voor eene commis sie van 5 leden, ter bevordering van goede ViOilkshuisvesting en gezondheid te benoemen en die volgende verorde ning vast te stellen: Art. 1. De commissie dient den Raad of B. en W. van adwies, omtrent alle zaken volkshuisvesting of ge zondheid betreffende, waar omtrent haar oordeel door een dier colleges gevraagd wordt. Art. 2. De commissie doet aan den Raad of aan B. en W. alle voorstel len die zij in het belang der volkshuis vesting of gezondheid noodig zal achten. Art. 3. De commissie zal na de in voering van de Gezondheidswet (wet van 21 Juni, Stbl. 15) behoudens ko ninklijke goedkeuring voor het toe zicht op de volksgezondheid in zijn geheelen omvang In de plaats treden van de in art. 23 dier wet bedoelde gezondheidscommissie. De heer Schram wenscht dc com missie te doen bestaan uit 7 leden, waarvan ar 2 raadsleden' moeten zijn Van. het Bestuur der Vereeniging tot bevordering der Volksgezondheid is een adres ingekomen, waarin twij fel wordt uitgesproken of bij aanne ming van het voorstel van B. en W. de gezondheidscommissie, uitsluitend bestaande uit raadsleden, de konink lijke goedkeuring zal kunnen verwer ven. Genoemd Bestuur geeft -daarom n overweging het voorstel van B. en W. aldus te wijzigen, dat de te be nomen commissie zal bestaan uit personen, behoorende tot uiteenloo- pende maatschappelijke positie en op leiding, gekozen uit de burgerij en xüesgewenscht aangevuld met enkele leden uit den Raad. Da heer SCHRAM geeft een enkel woord van toelichting op zijn voor stel en verwijst naar het adres der vereeniging voor Volkshuisvesting. We hebben in onzen raad vele commissies die zeer langzaam werken. We hebben in onze stad veel vereenigingen o.a. Volksbond, Weldadigheid; naar Ver mogen. Volkshuisvesting, enz. en nu is het wel goed dat contact, bestaat tus- sclien de onderhavige commissie en het Uagelijksch Bestuur, doch In liet voor stel van spreker is juist, dit contact mogelijk. In Verband mat de phase die de zaak thans ingetreden is, acht spre ke rhet noodig en gewenscht dat er sen gemengde commissie komt. De heer SPOOR vraagt aan den lieer pchram waar hij in desbetreffende itukken gelezen heeft, dat die comniis. iio een gemengde comm'issie moet zijn. Bpreker heeft dit niet kunnen vinden. Den heer TJEENK WILLINK komt 5di voor dat zooals de verordening ïans is ontworpen de commissie veel jal gelijken op de bestaande cornmis- lies van bijstand. Wanneer we zou ter van deze commissies kwaad te preken de ^zondheids-comm. zoo zouden kunnen regelen, dat bij eenige activiteit de regeering geen bezwaar zou kunnen hebben, dan moeten we een gemengde commissie samenstellen, doch liever 3 dan 2 raadsleden er in j doen zetelen. De heer SCHRAM antwoordt dien heer Spoor en zegt, dat hii gesproken heeft van een gemengde commissie omdat d'it an zijn voordel past In art, 29 der gezondheidswet wordt gesproken over een commissie uit de burgerij en wanneer bedoeld ware uit raadsleden, dan zou dit er bij hebiwn gestaan. Den heer Tjeenk Willink be antwoordend zegt de heer Schram dat er toch geen bezwaar zal zijn twee raadsleden er in te doen zitting nemen, dan blijft er toch evengoed contact als bij 3 raadsleden. Wat nu betreft dal het voordeeliger zou zijn indien de commissie bestaat uit raadsleden, de raad behoudt toch de koorden van de beurs. De heer SPOOR zegt dat hij zijn op merking niet heeft gemaakt omdat hij tegen een gemengde comm'issie is, doch om verwarring te voorkomen deed hij zijn vraag. De heer v. d. KAMP vraagt of het practise!» uitvoerbaar is een commis sie ie benoemen als door den heeir Schram bedoeld. Het zou bv. kunnen voorkomen dat iemand als lid der com missie over vijf. als raadslid over twee jaar moest aftreden. Kan dit? De heer GROOT zegt. dat in elk ge val in de wel skaat dat de commissie uit de burgerij moet bestaan en blijk baar een Staatslichaam is dat onaf hankelijk is, ja zelfs tegenover het ge meentebestuur moet kunnen optreden. De heer VAN STYRUM acht het de bat over deze zaak zeer moeilijk. We hebben een voorstel van B. en W. ter wijl de heer Schram een gedachte heefit uitgesproken, die hij op onvoldoende wijze heeft belichaamd. Het is geen zelfstandig voorstel, ook geen amen dement Wat de zaak zelve betreft de bedoe ling der gezondheidswet is dat de Com missaris der Koningin volkomen vrij is personen voor de bedoelde commis sie aan te wijzen. Omdat of ondanks dat iemand raadslid 'is. kan hij dus tot lid' der commissie benoemd worden, dit is overgelaten ïian ha: beleid van den Commissaris der Koningin. Spreker acht het öiet gewemscht dat in dit stadium de zaak thans tot een beslissing komt. De heer SCHRAM zegt, dat uit de Handelingen blijkt, dat niet de raads leden zijn buiteugeslolten, doch dat wel degelijk bedoeld is een commissie uit de burgerij. Wat de critiek op den vorm van mijn voorstel door den heer Van Sty- runi betreft, het ware misschien beter geweest bü het voorstal ook het bijbe- hoorend ontwerp te voegen, doch hoofdzaak is en blijft dat de raad zich uiitsprekehoe ze de commissie' wenscht te zien samengesteld. Dc VOORZITTER verdedigt het voorstel B. en W. Dit college is uitge gaan van cle gedachte dat de bedoeling der gezondheidscommissies is dat de volksgezondheid een zaak van Rijks zorg is. We mogen als een fait accom pli vooropstellen dat in Haarlem voor de hygiène in voldoende mate zorg gedragen wOTdt, en daarom mogen we een voorstel aannemen als door B. en W. is voorgesteld, dalt ook kans zou hebben goedgekeurd te worden. De vorm van commissie als door B. en W. voorgesteld is wel bestaanbaar met het oog op art. 57 va» de gemeentewet. Spreker gelooft dat we hier niet te doen hebben met een commissie van bij stand, doch met een commissie die een specialen last heeft nl. het bevorderen der goede woning- en gezondheidstoe standen in Haarlem. De finantieele zijde daarlatend be spreekt de voorzitter die praktijk van de zaak en ze<* dat het college van den raad, zooals he: thans is samen gesteld, toch zeker wel waarborgen levert dat de comm issie zal zijn samen gesteld uit menschen van verschillen de maatschappelijke positie. Bovendien gelooft, spreker dat er in de Handelin gen niet te lezen is. dalt het een com m'issie moet. zijn die. niet uitsluitend uit raadsleden mag bestaan. De heer v. d. BERG alle hulde aan B. en W. brengend vraagt: is het nu de juiste tijd om zulk een commissie in het leven te roepen. Over niet te lan gen. tijd zal de gezondlieidswet in itoe- passhig komen en dan zal de coinmis- missaris der Koningin moeten beslis sen of de commissie die thans be noemd zou worden, hein behaagt Thans bestaat er reeds een gezond heidscommissie, samengesteld uit re- meenie-geneesheérenaan wie B. en W. inlichtingen kunnen vragen. Mei het oog dus op het feit dat de gezondheids-commissie nog in werking moet treden zou spreker concludeeren jtfhans niet tot de benoeming over te gaan. De heer SCHRAM acht. liet gewenscht dat elke gemeente van «enig be lang voor daartoe door de rijkswetge. ver te worden gedwongen al het moge lijke doet in het belang van goede wo ningen en volksgezondheid. Waar nu door verschillende ver eenigingen reeds vele gegevens zijn verzameld, daar zou het te bejamme ren zijn d'ie krachjten verloren te laten gaan. Bovendien blijkt tegenwoordig uit de gansche wetgeving, dat de bedoelingen steeds de gansche burgerij invloed te doen uitoefenen, ten bewijze daarvan mag o.a. op.de Kamers van Arbeid ge wezen worden. Niet uit gebrek uit waardeering voor het D. B. ook niet uit overweging dat een raadscommissie geen goede dien sten zou kunnen bewijzen, doch op de aangevoerde gronden zou spreker wenscken dat de commissie uit cLc gan sche burgerij ware samengesteld. De heer TJEENK WILLINK zegt dat hij gemeend had da/t de commissie een soort van commissie van bijstand zou zijn wel weiend dat het toch zoir zijn een commissie met een speciaal doel. Spreker blijft zijn meening bandha ven dat de verordening uitgebreider diende te zijn. De heer BIJVOET vereenigt Zich met liet advies van den lieer v. d. Berg an dat we veilig kunnen wachten tot dat de gezondheidswei1, in werking treedt. We hebben hier niet te doen met een der commission der gemeentewei; vol gens den voorzitter met oen commissie bedoeld in art. 57 G. \Y.. doen spreker betwijfelt dit. omdat we hier zullen hebben een permanente commissie. Na aanneming van liet voorstel van B. on W. zal nog altijd een open vraag bliivcn Wie dc commissie benoemt, de voorziliter of de raad en het reglement van orde zegt ons ook niet hoe we min der gewenschte elementen er uit krij gen. Thans heeft den voorzitter een voor stel bereikt om de voorstellen van de agenda af te voeren. Dit voorstel was geteekend door de heeren Spoor en Bij voet. De VOORZ. zegt, dat de gedachte aan eene permanente conmiissi» aan het voorstel van B. en W. gehdei vreemd was. Over het voorstel SpoorBijvoet wordt het woord gevoerd door den heer SNELTJES. d'ie een geJijkluidendivoor. stel had willen indienen. De heer VAN STYRUM zegt. dat de heer v. d. Berg in een dwaling ver keert, wanneer hij meent dat de com missaris der Koningin de leden der be staande commissie zou kunnen ont slaan. De regecring beslist of zij de commissie die bestaat handhaaf:. Het voorstel-Sehram is totaal onaan nemelijk, want er is niet in Uitgespro ken of de commissie bestaan zal uit de burgerij, nl. uit ingezetenen van Haar lem. In verschillende gemeenten kun nen -gezondheids-commissies samen werken. Spreker is voor het voorstel-Spoor c. s" al wil hij daarmede niet zegsren dat hij zou willen wachi1 en tot de ~o- zondlieids-eoinmissic iu het leven is geroepen. De heer DE BRAAL beeft met genoe gen het voorstel B. en Wontvangen, want er is aan woningtoestanden nog heel wat te verbeteren. De heer SCHRAM zou het betreuren als het voorstel-Spoor werd aangeno men. Haarlem mag zich beroemen op een zeer gunstigen gezondheids-toe stand. en waai- nu in de gemeente Leiden reeds lang van gemeentewege een rapport over woningtoestanden is Uitgegeven, dan zou het te betreuren zijn dat hier het voorstel van B. en W. al of niet gewijzigd, niet, aangenomen werd. Dili zou zijn ophouden van een goed werk. Voor de goede uitvoering is hel noodig en gewenscht dat de com m'issie benoemd worde. Spreker, den heer Van Styrum be antwoordend, zegt, dat wanneer het zijne bedoeling geweest ware ook de buitengemeenten er in te betrekken hij dit wel met een enkel woord zou hebben gezegd. De heer SPOOR wijzigt nu de mo tie aldus: De raad, gezien de motie van B. en W. en van den heer Schram, gehoord de discussiën, besluit de voorstellen van de agenda af te voeren. De heer MODOO vraagt, of het de bedoeling des voorstellers is om de zaak voorgoed van de agenda af te voeren. Het is een gevaarlijke weg. dien we bewandelen. B. en W. zullen als dit voorstel wordt aangenomen, niet spoedig met een. nieuw voorstel komen en een raadslid zal zich ook allicht niet geroepen voelen. We loopen_dus kans van boven af een ge- 'zondhetdlscomni Jssie te krijgen. De heer Modoo stelt nu voor het voorstel van B. en W. aan te houden tot een der volgende vergaderingen. De VOORZITTER meent, dat de motie-Modoo verder gaat, omdat het een motie van orde is. De heer SPOOR zegt, dat zijn mo tie ook een motie van orde is, die ver der gaat. De heer SCHRAM stelt voor om punt 8 van de agenda af te voeren tot de volgende vergadering. De heer VAN STYRUM meent, dat de motie-Spoor het verst gaat. Deze in stemming gebracht, wordt verworpen met zeven stemmen voor. die van de heeren Spoor, Bijvoet, Laane, Sneltjes, Winkler, v. Stvrum, en v. d. Berg. Het vocrstel-Modoo wordt aange nomen met 11 stammen tegen, die van de heeren Stolp; de Braai, Spoor, Laane, De Breuk, de Haan Hugen- holtz, Kruisemlan, Nieuwenh. Kruse- man, de Lanoy, v. d. Kamp en Schram. PUNT IX. Raads commissie Gemeen tel ij ke brand verzekering. Door den heer J. J. Groot wordt aar» de Raad voorgesteld: lo. een onderzoek te willen instel len naar de mogelijkheid van eigen brandverzekering en zich daartoe in verbinding te willen stellen met het bestuur der „Onderlinge Brandwaar- b. Vereeniging voor de gemeente Haar lem." 2o. zoo spoedig mogelijk alle ver bintenissen met -'vefrsclitlJlcii.de a(ssu- rantie-maatschappijen op te zeggen; 3o'. te zijner tijd gemeente-gebou wen te verzekeren bij de „Onderlinge BrandSv. Vereen, voor de gemeente Haarlem." Alle nog te stichten gebouwen te verzekeren bij de „Onder], Brandw. Vereen, voor de gemeente Haarlem." B. en W. stellen voor een commissie van vijf leden te benoemen ten einde de mogelijkheid en wensclielijkheid te overwegen. Den heer GROOT heeft het genoe- i gen gedaan, dat dit voorstel in behan deling komt. Spreker zou gaarne zien dat bij het voorstel van B. en W. werd opgenomen zijn voorstel om alle nog te stichten gebouwen te verzeke ren bij de „Onderlinge Brandwaarb. Maatschappij". Dat is een voordeel voor de gemeente. De heer DE LANOY vraagt wat «te heer Groot wenscht: verandering van brandverzekering maatschappij, of die verzekering in eigen beheer te nemen. De heer GROOT zegt dat zijn doel is om te komen tot gemeentelijke brandverzekering, doch om eerst een commissie te benoemen, tot onderzoe king. De heer Groot stelt voor bij het voorstel van B. en W. nog te voegen: „Alle nog te stichten gebouwen te verzekeren bij de „Onderlinge Brand waarb. Maatsch. voor de gemeente Haarlem." De VOORZITTER meent, dat dit dan toch aldus geformuleerd dient te worden, dat aan de commissie wordt opgedragen de wensclielijkheid hier van te overwegen. De lieer GROOT trekt zijn amende ment in. De lieer DE LANOY vraagt of het thans de bedoeling is een commissie te vormen zonder meer. Zulk een opdracht is niet gemakkelijk. Het zou weuschelijk zijn, thans reeds de neuzen te tellen, of men wil overgaan de brandverzekering in eigen beheer te nemen. De VOORZITTER moet de diseussie overlaten aan de prudentie der leden, doch goeft in overweging zich te be perken. De lieer DE LANOY betoogt nu, dat het zeer riskant is een zaak als de brandverzekering in eigen beheer te nemen. Bovenden hebben we reeds zooveel in eigen beheer. Bij cle beoordccling van het bedrag der assurantie-premie hebben we zeer zeker het minimumbedrag, gemiddeld bedragend 2S00 per jaar. Dit is voor eigen beheer te laag. Brengt bo vendien het beheer uit een oogpunt van voorzichtigheid niet. mee dat we nog een reservefonds moeten maken? Dus dan moet het premiebedrag nog meer verhoogd worden. En een der de vraag is, moeten we bij eigen be heer niet overgaan tot een herverze kering. En dit zou zeker een punt van overweging dienen uit te maken. Zou dit alles dus wel bezuiniging ge ven voor de brandverzekering. Spreker is tegen verzekering in ei gen beheer. De heer MODOO kan zich begrijpen dat de heer De Lanoy er tegen is de brandverzekeringen eigen beheer te nemen. Nog niet zoo lang was men bang ook om andere dingen in eigen beheer te nemen, doch de schrikbeel den zijn gebleken slechts schrikbeel den te zijn. En wat nu de brandverzekering be treft, dat we althans de eerste jaren een herverzekering zouden moeten hebbeu is zeker. Doch door den tijd moet liet een eigen bedrijf worden, zoodat de ingezetenen zich hij de ge meente kunnen assureeren. Dit is een logisch gevolg van de brandweer- inrichting. Daarom is het een zaak de doodnatuurlijk bij elkaar behoort Het blusschen van de branden be hoort nu aan de gemeente en de voor deelen, die zeker aan verzekering ver bonden zijn, vloeien nu in de zakken van anderen. Thans wordt het voorstel van B. en W. in stemming gebracht en aange nomen met 9 stemmen tegen, die van de heeren Sneltjes, van Linden Tod, Stolp, Winkler, Spoor, van Styrum v. d. Berg, de Lanoy, Welsenaar, de heer Lcupen was afwezig. De benoeming wordt uitgesteld tot een volgende vergadering. PUNT X. VioorstelDe Braai wijzi ging huurprijzen. Dc heer De Braai stelt voor B.enW. uit te noodigen voorstellen aan den Raad te doen, welke verandering be doelen iu de vastgestelde huurprijzen van gronden der gemeente. De lieer DE BRAAL meent met een kort woord te moeten toelichten. Elk lid kan er zicli een oordeel over gevormd hebben, het is- reeds vijf maal in den raad geweest. Ingekomen is een adres van de fir ma Peltenburg, dat zeer zeker verband houdt met punt 5 der agenda. Voor den heer Peltenburg bijv. eischt men veel te veel huur. Dat helpt zulk een ondernemer ten gronde, tot schade der arbeiders. De Wethouder van Openbare Wer ken zei, indien men het voor den prijs niet hebben wi], dan neemt men het niet. Dat is gemakelijk gezegd, doch er zijn er velen, die gemeentegrond moeten hebben, omdat ze daarop hun brood verdienen. En om die men- schen uit het gedrang te helpen, doet spreker het voorstel de huurprijzen te verlagen. De heer v. d. KAMP merkt op, dat over die huren al heel veel gesproken is en vindt dat de gemeenteraad geen rekening kan houden met het doel, waarvoor de gronden in huur ge vraagd wordt. Het is alleszins billijk dat een huur gevraagd wordt bedragende de rente van het kapitaal dat d.e grond waard is. De heer TJEENK WILLINK zegt, dat de rollen omgekeerd zijn. De heer De Braai was uitgenoodigd een voorstel te doen en hij noodigt nu B. en W. daartoe uit. Dit is rond zoo als in een cirkeltje. Laat de heer De Braai toch de gronden noemen, waar voor te veel huur gevraagd wordt. De heer DE BREUK is het hiermede eens. B. en W. meenden dat thans de zaak geregeld was zooals de raad w-ensclite en zij voelen niet veel voor een voorstel om thans de zaak nog eens onder de oogen te zien. De heer VAN STYRUM vraagt of het voorstal-De Braai ondersteund wordt. Het wordt ondersteund. In stemming gebracht wordt het voorstel-De Braai verworpen met 1 stem voor, die van den heer De Braai PUNT Xbis. Tot commissaris der gemeentelijke Bank van Leening wordt benoemd de heer Van Lennep. die de benoeming aanneemt. PUNT XI Gemeente Vroedvrouw. Tot gemeente vroedvrouw wordt be noemd mej. TI. Oostra van Haarlem met 24 stemmen. Zij wordt benoemd voor den tijd van 5 jaar op een jaar wedde van 200. Bij rondvraag zegt de heer SCHRAM dajt hij de behandeling van de begroo tte g er op is aangedrongen om het publiek 'in te lichten omtrent propa ganda te maken voor de stadsbiblio theek. Kan nu toezegging gedaan wor den id at men door middel van een bord, door publication in de plaatse lijke bladen meereder publiciteit aan gaande de bibliotheek zal geven. De VOORZITTER zal het in overwe ging nemen. De heer DE BRAAL wil een vraag doen. aan het Dag. Best. n.l. aangaan de de enquête naar de werkeloos heid door den Minister van Bin. Zaken gelast. De tijd was te kort. maar kon liet D, B. zich homogeen verklaren met die gemeenten die toch heit onderzoek doorzetten? De VOORZITTER antwoordt dat B. en W. eenmaal gëanlwoord hebben op de gedane vraag, waarmede de zaak is afgeloopen. Hierna wordt de vergadfcring geslo ten. Binnenland. Feestavond. Naar men verneemt, is de feestavond welke door de vereeniging Die Haghe aan H. M. die Koningin wordt aange boden, tot Vrijdag Ï4 Februari, ver schoven. Behalve door H. M. die Koningin is db ui'tnoodiigiug tot bijwoning daarvan eveneens aangenomen door Z. K. II. den Prins der Nederlanden, en door II. M. de Konmgin-Moedfer. Op dien avond zullen o. a. tableaux-vivants eai oud-HoUandsche dansen worden gegeven, terwijl dia door de vereeniging Melosopliia uit te voeren twee nieuwe zangnummers voor d'ie gelegenheid geinstrum/enteerd zijn. Deze avond, waaraan veel zorg en voorbeneikl'ing wordt besteed, belooft bijzonder luis terrijk te zullen zijn. Uit Zuid-Atrika. Te Delft is bericht ontvangen dat de heer M. Meijers jr., die in 1900 naar Transvaal vertrok om die Boeren te helpen, den 23n December met nog een achttal, allen behoor endJe tot Kiutzin- ger'e troep, gevangen is genomen. De voormalige officier van liet Ne- derlandsche leger Boldingh is in het hospitaal te Naauwpoort. waarheen de gevangenen vervoerd varen, aan de bekomen wondën overleden. Teuntje. Dinsdag werd naar he t huis van bewaring te Amsterdam' overgebracht Teuntje Quint, die zich schuldig maak te aan oplichterijen hij verschillende winkeliers daar ter sted'e. Om zich voor te doen als dame uit den deftigen stand, ging zij per rijtuig naar hare slachtoffers en deed haai- inkoopen onder den naam van „mevrouw Quint" O.a. werd door haar bij de Toiletclub- Company een pruik gekocht ter waar de van ruim 200, waarvan de beta ling natuurlijk achterwege bleef. Misdaad- Van den moord op het 5jarig zoontje van den landbouwer Bensink (Twello) wordt door bet publiek een gehuwdlo buurvrouw, die op het. o ogenblik ziek te bed' ligt. verdacht. De justitie ech ter zet haai' onderzoek ook in andere richting voort. liet geval is nog vrij duister. Vreemd wordt het gevonden, dat de klompjes een meter van het lijkje af in een pias gier drijvende werden gevonden. Ook wekt het algemeen verwondering, dat niemand van de buren iets van d)e misdaad, bv. hulpgeroep, heeft verno men. Chr. Nat. Werkmansbond De zesdl© algemeene jaarvergade ring dier 30 afd.eeliiigen van d'ieai Bond werd Dinsdag tei Amersfoort ge- i houden. De heer Genneken hield de eigenlij ke openingsrede, waaruit o. a. blijkt hoe deze Bond, zich lijnrecht stellende tegenover de sociaal-democratie, langs ordelijken weg de sociate quaestie tracht op te heffen. Daarna voerd'e het woord dr. De Vis ser, die er aan herinnea-dte hoe de Bond thans de vak vereenigingen voorstaat, welke, willen zij aan hun doel beant woorden, zich voor alles rekenschap moeten geven van haar beginselen en van da heiligheid dier beginselen, op dat geen radicalisme ontsta en tie zaak d'oe falen. Uit het jaarverslag bleek, dat Cf.ze Bond thans 34 afdeelingm telt met ruim 7800 leden, terwijl elders afds e- lingen worden opgericht» Dr. De Visser deelde mede. Jat \an iemand die onbekend wenscht t<? bJii- ven, voor het Pensioenfonds is Inge komen een gift van f 1000. Latei- zal overwogen worden, als een siaats.ce.n- sioenregeling wordt ingevoerd, of dit bedrag kan worden aangewend als hulpfonds voor die bijdragen in het staats-pensioenfoinds. Het bestuur werd in zijn geheel er- kozen. Als ledsan eener commissie van ?d- vies. die zal overwegen of de cofcpe ratie geoorloofd is èn ook eigcuiun gewenscht, werden benoemd de herren J. Uddng den Haag, A. van Gay Rot terdam, en W. P. J. Ovenneer, Ilcai- flam. Tot eerelid van den bond werd d?. G. J- Kaires te 's-Gravenhage hem im-d. Het zal den afdeelingen geoorJooid zijn, zich te combineeren lot zielseu-, begrafenis- en weduwenfonds. ia af wachting van een op een a'g verga de ring te nemen definitief besluit Het Bestuur zal stappen doen legen de speelbank op de Wand cipier te Scheveningen. Door eigen onvoorzichtigheid zijn nabij Bergen op Zoom met de tram uit Antwerpen twee ongeluk-, ken voorgevallen. Een 20-jarig, meisje en een, 70-jarig mam zijn in verkeerde ri.cbting die traan, uitge sprongen, terwijl dlie nog niet stil stond!. Het mJedsjiei werd] een eind medeigeslieaiaxl en emnsliig verwond, terwijl de rrmn miet gebroken been; en inwendig zwaar gekneusd in het. gasthuis te Beugen op Zoom is op-; genomen. De moord te Amsterdam. Naar men verneemt is een der ver dachten van den moord op de weduwe 1 Dijxhoorn, die ook in den ongeteeken. den brief, aan de off. van justitie ge richt, werd aangeduid, naar A'dam op gezonden om te worden geconfron-| teerd met het dienstmeisje, dat bij de vermoorde vrouw had gediend. Deze verdachte hedt Frans Groot, bekend in de boevenwereld onder den bijnaam „kleine Frans" en die wel eens bij de weduwe aan hu'is kwam. Groot zit in voorloopige hechtenis te Haarlem, ver dacht van medeplichtigheid aan den diefstal, die indertijd 'is gepleegd bij de firma Keg te Zaandam. Zooals men ziet, ze>t de justitie nog steeds met! ijver het onderzoek voort. De min. van Koloniën jhr. mr. Van Asch van Wijck, verricht voorloopig zijn ambtsbezigheden ten zijnen huize en is dus niet aan zijn departement. Hoewel zijn gezondheids toestand niet verontrustend is, zal da Minister zich. op geneeskundig advies, in den eersten tijd van inspannend werk moeten onthouden. Rechtszaken. Kindermoord. Een in al haar verschrikkelijkheid toch roerende strafzaak werd Woens dag voor die rechtbank të Brielle be handeld. Daar stonden terecht vrouw G. W. 't Hart, weduwe Vlaspoeder, en haar 15-jarig dochtertje Johanna, be klaagd van kindermoord De moeder bleek u'it schaamte tot de misdaad te zijn overgegaan. Zij stond zeer fatsoenlijk en goed bekend. Haar dochter hielp mede, uit liefde tot liaar moeder. Het O. M. vergeleek de zaak van de weduwe Sörensen die haar 18-jarige dochter vermoordde, met deze, en zóó sterk was de officier van justitie óók door het verschil aangegrepen, dat hij half en half als verdediger van liet meisje optrad. Hij zeide o.a.: Wat een sterk verschil tusschen die beide zaken! Daar winstbejag en genot; hier de daad ter wille van de andera kinderen in een oogenblik van wan hoop. Spr. geeft toe, wanneer men de naakte feiten alleen beschouwt, ze ont doet van de personen dezer beklaagden en van de omstandigheden, dan zijn ze afgrijzelijk. Toch zijn er zooveel ver zachtende omstandigheden. Er bestaat een dwaalbegrip dat een officier van justitie geen medelijden zou kennm. dat hij niet zou kunnen meegevoel jn met een ongelukkige, die door di n drang der omstandigheden tot een gru welijke misdaad wordt gedreven. Evenals de wetgever, uit medelijden voor de moeder een mildere ö.trafbepa- l'ing geeft in art. 290, heeft spr. een nameloos meelijden met dat ongeluk kige meisje, dat thans naast haar zit op de beklaagdenbank. Spr. neemt niet een deel van de taak der verdediging op zich; die is daar voor 'in te bekwame en humane han den. Maar hij wijst toch op dat kind dat haar moeder zóó idolaat lief heeft, dat zij. Hoen ze in gemeenschap in pre ventieve hechtenis was, vroeg, of ze ook alleen in een cel mocht worden opge sloten, omdat ze 't niet beter wilde heb ben dan haar moeder. Een kind dat haar moeder zóó bemint, is geen slecht kind Toen zij zag, de schande die de moeder bedreigde, was geen middel haar te erg. Met zoo'n dochter moet men medelijden hebben. Laat daarom de straf riiet te zwaar zijn. De ambte naar van het openbaar ministerie eischt de veroordeeling van de le be klaagde tot 4 jaar gevangenisstraf we gens kinderdoodslag, en voor de twee de beklaagde, wegens doodslag, door een kind van ouder dan 10 maar nog geen 16 jaar, met- oordeel dies onder- scheids, gevangenisstraf van 8 maan den met aftrek van den tijd in preven tieve hechtenis doorgebracht van 9 September 1901 af. I-Iij gaat nu verschillende karakter trekken van haar na: de afgodische* vereering van de moeder, ontaardend in sentimentaliteit. Toen ze, drie jaar oud, bij tante logeerde, vroeg ze het portret van moeder om het te kussen. Spr. zelf vroeg ze herhaaldelijk: „Kunt u niet wat, voor moeder doen. Zelf zal ik er mij bes', in schikken, maar ik ben zoo bang voor moe. Ik zou zoo graag haar straf óók dragen, als zij vrij kon komen." Toen er wat geld voor haar gestuurd werd, vroeg ze. om 't toch ook aan moeder te zénden. Zij schrijft aan tante, dat ze zoo dol graag eens öm het hoekje van de keukendeur zou willen kijken, om te zien hoe 't- broertje, dat kleine lieve diertje het maakt. Zij geeft raad voor. de kinderen; ech|t moeder lijk. Een kind met zulke eigenschap pen _kan niet bestand zijn tegen dr emoties, die zij heeft doorgemaakt. Vexwolgens gaat spr. na. dat de straf gering zal zijn, op wrelk theoretisch standpunt men zich ook plaatst. Bij geringe straf zal geen moord meer ge pleegd worden; afschrikking van be- klaagdes persoonlijkheid tegenover het publiek is niét meer noodig, na wat liet O. M. heeft gezegd. Er valt aan hen niet zooveel meer te verbéteren door straf; en de straf die zij reeds leden en zullen lij dien is toch ook wel voldoende. Hij heeft de rechters dus niet te vra gen het hoofd knel te houden, en te trachten, eerder dan der mensclien da den te verfoeien, die te begrijpen. De moeder is zoo bedroefd niets te hooren van haar kinderen in het weeshuis. Ze durft die voorname lieden niet to schrijven. Maar spr. zegt haai', dat god dank liet standsverschil nog niet zóó groot is, dat men daardoor een moeder bericht van haar kinderen zal onthou den. En tot de rechters zegt hij: Wij staan mijlen van deze beklaagden af; wat \vc):en wij van hetgeen in de ziel van de moeder en dit meisje Is omge gaan. Tracht haar dus nader te ko men en met mildheid haar verschrik kelijke daden te beoordcelen. Ten slotte danken beidie beklaagden den verdediger voor wat hij voor hen. heeft gedaan.

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 2