Kijkjes om ons heen. spoedig door eene mooie overwm- nin h la Tweefontein of Baken laagte zal warden gewroken. Builenlandscn Nieuws. l)e la Key's commando. Kitchener seint uit Pretoria: Kekewich meldt dat de afdeeling onder majoor Leader 7 Boeren ge dood en l3i Boeren gevangen ge nomen heeft, tot de la Reys com mando behoorende. Onder de ge vangenen bevinden zich comman dant Sarei Alberts, landdrost Pot gieter. veldkornet Jan du Plessis (en hoeveel weerloozen?) Onze verliezen zijn gering; geen docdon. Een brief van Smuts. Een onderschepte brief van Smuts aan Louis Bcvtha. red agi.ee k end Er- melo 2 Se; tember 1901wordt door de Engelsche regeering openbaar gemaakt. Smuts verdedigt het verbranden van Bremersdorp zeggend? dat het verbranden van huwen, over de grenzen ,ro.l n, en door den vij and aangewend om zijne krijgsver richtingen to bevorderen, te recht vaart i-ren is: elke oorlogvoerende partij zou dat gedaan hebben. Smuts schrijft verder, dat hij Botha's beve len ontvr - "-m h^eft om de Boeren vrouw en wc te zenden en om haar. zoo de Engelsehen weigerden, de vrouwen op te nemen, van de wa pens te zetten binnen die Engelsche liniën. Smuts protesteert ten slotte kracht:tegen zijn ontslag. Algetueene Berichten. DE OORLOG IN ZU1D-AFR1KA De Nationale Verkenners uit Mid-i dt.burg hebben, naar Kitchener seint. 13 Boeren gevangen geno men: Plumer. bij Amersfoort 7 en meer dan 5O0 stuks vee; Gilbert Ha milton heeft 2 Boeren gedood en 3. gevangen genomen. De eeu.vige wandelaar in West- Transvaal. Lord Methuen, heeft zijn voornemen te kennen gegeven zoo noodip in Zuid-Afrika te blijven tot de oorlog uit is. De bevelvoerende officier van het 4e i .visional Regiment of Dra goon- te Aldershot heeft last gekre gen bijna een geheel escadiron der Queen's Bays gereed te maken voor de verscheping naar Zuid-Afrika begin Maart om hef daar aanwezige dragonder conti ngenf te versterken. Den 7en dezer moeten met de Ta- gns van Southampton vertrekken detachementen van het le en het 10 Provisional Battalion. De com pagnie bereden infanterie van het 48e Kon. fuseliers moet eveneens den 7c n on de Tngus scheep gaan. Het transportschip Patrician is rmt 970 paarden van New-Orleans naar de Kaap vertrokken. torweg in verboden tijd bezoekers gehad. Deswege werd 2 boete of 2 dagen hechtenis gerequireerd. Uit de Omstreken. Heemstede. Maandag en Dinsdagavond vierde de R. K. Volksbond afdeeling Heem stede alhier het vierde jaarfeest in café Landzicht Beide avonden was het over vol en er werd dan ook be paald goed gespeeld zoodat de bezoe kers van beide avonden zeer voldaan huiswaarts keerden. De rijksbijdrage in de jaarwedden van den burgemeester en secretaris dezer gemeente bedraagt voor 3802 475. Yelsen. Om bij de zeemilitie te dienen voor de lichting 1903, hebben zich alhier in Januari 32 personen aangegeven. IJniuiden. In de Concertzaal van hef Café Cy cloop, heeft de Kinde-rzangvereeniging „Euphonia", directeur de heer A. Kui pers, haar negende uilvoering gege ven. die weder uitstekend geslaagd is. Ouders en familieleden der kleinen en eenige geïnviteerd ju gaven door krach tig applaus duidelijk te kennen, dat de 26 nummers, die door 4 ofdeelingen gezongen werden, naar hun genoegen voorgedragen werden. Na de pauze werd door de oudste leerlingen de operette „de Ijskoning in" van Cornelia de I.ange opgevoerd. In kleurige costumes gekleed, zongen zij flink en mochten dan ook hierme de de algemeene goedkeuring verwer Binnenland. Stadsnieuws. Haarlem, 6 Febr. 1902. Gevonden voorwerpen. Een notitieboekje, een gouden oorknopje met rood steentje. IJ k w e t. Wegens overtreding der ijk wet zijn weder tal van bekeuringen gedaan. Ontvreemd. Uit een ongesloten hok zijn weder konijnen ontvreemd. Weten en Werken. De spreek beurt in Weten en Werken werd Maandag vervuld door den heer Klier van Hoorn, die een aan dachtig en talrijk gehoor op de hem eigen geestige en boeiende wijze wist bezig te houden. Kantongerecht, Zitting van Woensdag 0 Febr. 1902. Overtreding. D. Kaart, tap per alhier, had op 5 Januari toege- s.a d-t men in zijne tapperij ïd de Lombardsleeg muziek maakte op de viool, waardoor hij in strijd handeld - met de politie-verorde- nirig. De ambtenaar van het. O. M., er on wijzende dat, wanneer hij ver orden in 'en had te maken, hij er voor..;ker geen bezwaar tegen zou hel ben. dat on bescheiden wijze in tapperijen muziek werd gemaakt, zei de dat toch in elk geval d bestaande verordeningen moes ten worden nagekomen, en eischte voor de overtreding daarvan f 2 boete.of 2 dagen. Te late bezoekers. A. Cas- 8éj had in zri café op den Scho- Uit de Hofstad. M. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins geven Zataidag een diner ter eere van bet Hertogelijk Echtpaar. Eenige dames en heeren van het ge volg zijn mede aan tafel genoodigcL H. M. de Koningin-Moeder ontving Woensdag voormiddag ten 11 1/2 uur een bezoek van den hertog en de her togin Johann Albrecht van Mecklen- burg-Schwerin. De Hertog maakte gister visites bij enkele autoriteiten in deze stad. De vorstelijke personen zullen vermoede lijk a. s- Dinsdag weer de residentie verlaten. De Prins der Nederlanden is be schermheer geworden van de Prins Hendrikstichting te Egmond aan Zee en eere-voorzitter van de Koninklijke Nederlandsche Ze<il- en Roeivereeni- ging te Amsterdam. De hertog en de hertogin van Meck- lenbilïg zudlen vermoedelijk aanst. Dinsdag weer de residentie verlaten. „Zorgvliet". Uit Weimar wordt gemeld, dat de groothertogelijke familie aldaar besloten heeft het landgoed „Zorg vliet" in geen geval voor minder dan 4 1/2 millioen gulden te varkoopen. De Regeering is voornemens de statistieken, die bij de onderscheide ne departementen van algemeen be stuur behandeld worden, te vereeni gen onder beheer van het centraal bureel voor statistiek. Het oordeel der Zuid-Afrikaan- selie deputatie in haar geheel, over de nota der Nederlandsche Regee ring en li et antwoord van Engeland. De deputatie der Z.-A. Republieken, thans in haar geheel te Don iiaag aan wezig, heeft zich ais volgt uUgclaieu naar aanleiding van de niededeelin- gen der Nederlandsche Regeering in het Dinsdag verschenen Oranjeboek: Ook wij hebben natuurlijk met be langstelling de mededeeling van de Ned. Regeering aan de Engelsche ge zien en het antwoord van den Engel- schen Minister. Wij erkennen en apprecieeren de goede bedoeling der Nederlandsche Regeering om een einde te willen ma ken aan dezen rampzaligen oorlog, zooals wij alle pogingen op prijs stel len, die ten doel hebben een zoodani- gen vrede te bewerkstelligen als waar op ij meenen recht te hebben. Dat een persoonlijk overleg tusschen de in Europa verblijvende gevolmach tigden en de Regeeringen in Afrika gewenscht is, spreekt van zelf. Dat de deputatie echter „geen in struction van hare Regeeringen heeft gehad, geen invloed zou behouden heb ben bij de vertegenwoordigers der Boeren in Zuid-Afrika. noch eene stem bij hunne beraaslagingen sedert Maart 1900", alleen afgeleid uit het feit dat hunne geloofsbrieven van dat tijdstip dateea-en, is alweer eene van de vele onjuiste gevolgtrekkingen die door de Britsche Regeering zoo dik wijls gemaakt worden. Daarlatende de mededeelingen en instructiën zoowel door President Kruger als daarvóór en daarna van tijd tot tijd door anderen overge bracht. wenschen wij, behalve met ver wijzing naar andere van Engelsche ziide gepubliceerde communicaties, als afdoende te herinneren aan het feit, dat. toen er sprake was van vre desonderhandelingen in Juni 1901 bij de Regeeringen der twee Zuid-Afri- kaansche Republieken, die Regeerin gen toen duidelijk eetoond hebben niets ter zake le willen doen zonder President Kruger en de deputatie te erkennen en te raadplegen. Deze zaait is aan de Britsche Regee ring bekend, daar de communicatie dienaangaande door hare bemiddeling por kabel is geschied. Sedert is er niets gebeurd wat cp eenigerlei wijze de volmachten of den invloed der deputatie affeclsert of wat den minsten grond geeft voor do be wering der Engelsche regeering. Dat op zulk een voorstel der Neder landsche Regeering afwijzend is 1 e- schikt, heeft ons niet verrast. Het ver sterkt ons integendeel in onze opinie eene op:nie die door onze burgers in Afrika wordt gedeeld dat, van af den tijd dat de oorlog door Engeland is uitgelokt en do ItepuLli ;keaa tol den strijd werden gedwongen, geen wijzi ging is gekomen in do politiek der Engelsche Regeering die ten doel heeft, alles in het werk te stellen ons volk uit te roeien en dus alle pogingen reeds in den aanvang te verijdelen die zouden kunnen leiden tot een vcor ons eervollen vrede. De toekomst zal leeren ton aanzien van de bezwaren der Engelsche Re geering met betrekking tot den tijd van drie maanden die volgens hare bewering noodig zou zijn voor eene heen- en terugreis der deputatie, of die termijn te lang moet worden ge acht in het belang van den vrede- De bewoordingen waarin het ont woord der Engelsche Regeering is ge steld versperren den weg aan elke ge dachte van de zijde der deputatie om eeu verzoek tot de Britsche Regeering te richten voor een vrijgeleide of an derszins. Moor.i te Rnscnm. Een vreeselijk drama is Dinsdag nacht te Bussum afgespeeld. De „Tel." meldt er van: In de Kapelstraat in de kom van de gen: een te. tusschen de Kerkstraat en de Raadhuisstraat, staan een rij lagi huizen. In een daar van wordt Too- z'-keren Johan Spel ler, een tapperij gehouden. in Bussum algemeen bekend onder den naam „Café Wilhelmina". De bezoekers bestaan hoofdzakelijk uit lieden, behoorende tot de werk mansklasse en ook vele buitenlui, d.ie, zooals dit veelal In l«nd .lijkr 7„meen ten het geval is, hunne kcopvaar al daar komen aanbieden, en in de om liggende plaatsen woonachtig zijn, ge bruiken in dat café hun twaalf uurtje. Speller die meestentijds zelf zijn be zoekers bedient en slechts zelden af wezig is, was Dinsdagavond met zijne vrouw uitgegaan om tegenwoordig te zijn bij een tooneeluitvoering, die te Laren werd gegeven en had die zorg van zijne twee kindertjes toever trouwd aan het bijna zestienjarige meisje Wilhelmina de Leeuw, die daar voor uit Laren, waar zij ten huize ha- rer ouders woonachtig is, was over gekomen; zij is een nichtje van de vrouw van Speller. Dit meisje dat zich den geheelen avond had opgehouden op de kamer boven de tapperij, alwaar de beide kinderen sliepen, kreeg in den laten avond bezoek van een bij Speller in wonend man, Jacobus van den Hei steeg. iemand van omstreeks dertig jarigen leef'.ijd. Link zwaar gebouwd. Deze man die een stevigen borrel drinkt, maar overigens bekend staat als iemand, die nooit een ander zou kwaad doen, nog minder in staat ge acht werd een moord te begaan, leeft van een erfenisje dat hem. ongeveer vier jaren geleden, te beurt is geval len. heeft geen werk en slijt den dag hoofdzakelijk in de kroeg. Zoo was het ook Dinsdagavond we der geruimen tijd in de tapperij, die tijdeus de afwezigheid van Speller werd waargenomen door een kennis van hem, alvorens hij naar boven ging om op de kamer waar het meisje zich bevond, met haar te gaan zitten praten. Ongeveer half één uur. kwam door de Kapelstraat een lantaarnopsteker om de straatlantaarns uit te draaien; toen deze vlak tegenover de woning van Speller kwam, waar een lantaarn staat, hoorde hij vreeselijk schreeu wen, maar daar het hem voorkwam, alsof dit het gehuil van een kind was. "af hij er verder geen acht op. in de veronderstelling dat een van de kinde ren eene berisping werd toegediend. Was er feitelijk vooraf is gegaan valt vooralsnog niet met zekerheid te zeggen. Dit staat echter vast dat Hei steeg omstreeks 1 uur zich naar het politiebureau begaf en aangifte deed dat hij Wilhelmina de Leeuw had vermoord door haar den hals af te snijden. Onmiddellijk ging de chef veldr wachter H. Burger op onderzoek uit en vond werkelijk op de slaapkamer boven het meisje met een diepe snede in den hals, zoodat het hoofd voor een groot gedeelte van den romp was ge scheiden en dus de vermoedelijk onmiddellijk moet zijn ingetreden. Dadelijk werd de burgemeester jhr. R. van Such tel en van de Ha-ere ge waarschuwd, die als hulp-officier van justitie het voorloopig onderzoek leid de, dat den geheelen nacht werd voort gezet. De dood werd geconstateerd door den geneesheer dr. D. W. de Jone. die tevens met de voorjooplgé lijkschouwing werd belast. Speller en zijne vrouw kwamen thuis, kort nadat de afschuwelijke moord had plaats gehad, en troffen de politie in hunne woning aan. die ïuist even te voren was gekomen. Woensdagmorgen om elf uur is de ■bstituut-officier van justitie ar. E. R H. Regout van uit Amsterdam naar Russum vertrokken, terwijl in den loop van den dag het parket ter plaat se kwam. om het gerechtelijk onder roek voort te zetten. De moordenaar rich tn Tiet politiebureau, alwaar, events voor 't huis, waar de moord heeft ptoats ge had, het vol mensehen staat, in de hoop den moordenaar te zien te krij gen. De verslagenheid onder de gemeen ten aren is greot sn ieder heeft erg cie- nel.jdon met A» o-.ders van het ou- fU; huldig e kind. !at op zoom vreese'ij- ke wijze om het leven is gekomen. Het lijkje van de verslagene, 'het meisje was voor haar leeftijd zelfs achterlijk te noemen, bevindt zich voor 't oogenilik nog ton huize van Speller on rrna g-ikist te zijn wor den ver-oeid naar Amsterdam, om aldaar in het Wilhelmina-easthuis na der gerechtelijk te worden geschouwd. IM mos waarmede de moord heeft plaats gehad, is door de politie in be slag genomen, om als stuk van over- mi; in te dien.cn. Hoewel de n oorde"*aT fcakond stoat als iemend, ten volle varao*woorde lijk voor zijn daden, vernemen wij, dat een zijner broeders reeds sedert ja ren in een i ran!.?:n-.ii'engesticht ver pleegd wordt, zoodat ook alweder bier een punt van overweging zal moeten uit"^akea. of er tan opzichte van hem een hereditaire belasting kan bestaan. Toen da moordenaar Woensdagmid dag om kwart voor vijven weer naar het politiebureau werd overgebracht, kou men hem slechts met moeite uit de handen van het verontwaardigde pubüek houden, dat „slaat hem dood" schreeuwde, en met steenen gooide. De houding "an den verdachte is sedert dat hij door het parket in ver hoor is genomen uiterst brutaal. Thans ontkent hij alle schuld, en 1 geeft voor, dat hij thuis komende het meisje vond. badende in haar bloec, en toen onmiddellijk naar het poliiie- "iire.au is geloip^n om aangifte van zijn bevinding te doen. Hij wil het thans doen voorkomen alsof Van So meren den moord zou hebben ge pleegd, doch èn door zijne aanvanke lijke bekentenis, èn door de verklaring van Je beide kindertjes èn uit hot feit. j dat le lantaarnopsteker omstreeks half eon 'ueft hooren schreeuwen, en op dat tijdstip wel Heisteeg, maar Van Someren niet in het huis was. zal zijn momanieele houding hem weinig ba ten. Een 6-jarig meisje te Kruisland bij Rozendaal had het ongeluk in aanraking met vuur te komen, terwijl zij alleen tehuis was. Een geneesheer, die juist voorbij ging hoorde het meisje gillen, drong in huis en doofde de vlammen, die het kind omringden. De hulp kwam ech ter te laat, na twee uren van vreese lijk lijden is het meisje aan hare brandwonden overleden. INGEZONDEN MEDEDEE LINGEN. 30 cents per regel. Rechtszaken. J. loersch. Uit Oudshoorn meldt men: Dinsdagavond is aan boord van de stoomboot Volharding VII aan den dekknecht P. de Br. een vreeselijke wonde toegebracht, docr een gewezen marinier, d:e boos was op do Br., om dat deze wat gekheid had gemaakt met zijn meisje. Om zijne woede daar over te koelen, stak de gewezen mari nier de Br. met een mes tusschen de ribben. De gewonde verkeert in le vensgevaar; de dader zit in voorloopi- ge hechtenis. Inbrekers. In den nacht van den 13en op den 14en December is een inbraak ge pleegd in het huis Joden Houttuinen no. 84 te Amsterdam. Beklaagd van dit feit gepleegd te -hebben stonden Woensdag voor de Amsterdamsche rechtbank terecht E. Mole, A. van Beezem en M. Schaap, drie jonge klanten uit den kelder van Moeke op de Gelderschekade. Mok was op bet niet hooge dak geklommen, geholpen door zijne makkers. Hij verbrijzelde een dakraampje enklom het kantoor binnen. Daar opende hij oen lessenaar en stal wat geld, kope ren gewichten en kranen. Toen hij onraad vernam, sprong hij van het dak... juist in de armen van de poli' tio-agenten. Door de arrestatie van Mok, <jje ter terechtzitting bekende, kwam non tot de aanhouding zijner beide collega's, die ontkenden. Mok kwam zeer weinig in de buurt der Jo den Houttuinen. Het bewuste kantoor was dan ook door van Beezem aange wezen als goed operatie-terrein. Door het lot werd Mok aangewezen als ac tief inbreker. Elke makker gaf een cent. In den hoek der handen werd met de drie centen gerammeld, daar na trok ieder. Mok kreeg een cent met het laagste jaartal en moest dus het waagstuk ondernemen. Het O. M. waargenomen door mr. Van Dam, was zeer verrast door de houding van Mok,die plotseling kwam tot een algeheele bekentenis, na een loochening der feiten gedurende de lange instructie. Volgens de jongste jurisprudentie van den Hoogen Raad hebben wij hier te doen niet met dief stal in vereeniging gepleegd, maar met diefstal en medeplichtigheid aan diefstal. Tegen Mok is, juist door zijn be kentenis, het bewijs geleverd. Bewe zen is het dat de beide andere be klaagden loerden op bet perceel, waar de inbraak plaats bad, toen Mok bin nen was. Zij stonden, zooals de po litieagenten het uitdrukten in „ver dachte houding". Zij stonden er al leen met het doel om Mok voor onraad te waarschuwen. Zij zijn dus mede plichtig. Het O. M. requireerde tegen Mok een gevangenisstraf voor den tijd van twee jaren en tegen de heide anderen elk één jaar Mr. Pekelharing pleitte clementie voor Mok; mir. Poppers achtte het wettig bewijs voor de me deplichtigheid van Van Beezem niet geleverd, bij welke conclusie mr. De Jong zich aansloot voor zijn cliënt Uitspraak 14 Februari. Jonge dief. Een ventje van elf jaren, wonende op de Elandsgracht te Amsterdam, gaf in de laatste dagen der politie in die buurt veel werk. Telkens kwamen ge ringe diefstallen voor. gepleegd door kleine jongens. Een der aanvoerders van die kereltjes bleek steeds te zijn de elfjarige, die Woensdag terecht stond voor de Amsterdamsche Recht bank. Thans was hij betrapt op het stelen van een chocoladen Kerstboom pje uit een koekehakkerswinkel. Het ventje was het type van een verwaar loosden jongen. Onverschillig, dood kalm bleef hij, zelfs op de beklaagden bank voor de tranen en het verdriet van zijn moeder. Van een opvoeding kon geen sprake zijn. De stiefvader liet zich niets aan zijn stiefkinderen r-legen liggen. De moeder is stokdoof. Een oudere broer van don jongen is reeds eenigen tijd geleden opgezonden naar een Rijksopvoedingsgesticht. Thans vroeg het O. M. ook opzending voor dezen jongen tot zijn achttiende jaar, bij welk requisitoir de verdedi ger, mr, M. Boissevain, optredende namens „Pro Juventute", zich aan sloot. De typografen en het gemeente lijk drukwerk. De afd. Haarlem van den Alg. i Typografenbond heeft den zesde April van het vorige jaar verzocht, on ten aanzien van het gemeentelijk druk werk in de bestekken bepalingen op te nemen over minimum loon en maximum arbeidsduur. Het voorstel van B. en W. naar aan leiding daarvan ingediend, dateert va- 28 Januari jongstleden, en kwam de. öden Februari tot openbaarheid. Tien maanden zijn er dus sedert de indiening van het adres verloopen en men zou redelijkerwijs mogen ver wachten, dat het praeadvies van B. en VV. daarvan de sporen droeg. Dit is evenwel niet het geval. Gaan wij de stukken na. dan zien wij al spoedig, dat de regeling die adressant wenschte te ingewikkeld was. De helft van de gezellen, aldus wenschte zij. zou een loon genieten van minstens 21 cis. per uur, 30 pro cent van 16 tot 21 en 20 procent 10 tot 16. Op iedere 5 gezellen mocht één jongen werkzaam zijn, die buiten die bepalingen viel, de arbeidstijd zou ais regel tien uur bedragen, overwerk zou met 23 en nacht- en Zondagswerk met 50 procent extra worden beloond. Natuurlijk staken Burgemeester en Wethouders hierover bij anderen hun licht op. De arglooze heeft wei eenige moeite om ernstig te blijven bij de mededeeling dat het College dit in de eerste plaats gedaan heeft bij de fir ma's, die thans voor de gemeente drukken. Geen wonder dat zij bezwa ren opperden. Gelukkig bepaalde ons gemeentebestuur zich hierbij niet. maar vroeg ook het advies van de Kamer van Arbeid voor de Drukkers bedrijven. Deze Kamer vatte hare taak nat behooren op. Weliswaar luidde haar oordeel over het gevraagde niet gun stig, maar daarbij liet zij het niet blij ven en gaf harerzijds een andere re geling aan. die in een opzicht nog verder ging dan adressant wenschte De Kamer van Arbeid namelijk t. dat typografen die aan gemeen' drukwerk arbeiden, zoolang zij daar aan werken 23 cents per uur zullen ontvangen en dat de patroon niet meer dan 15 procent gopdkoopere krachten voor een minimum loon van 6 ct. per uur. voor dit werk zal mo gen gebruiken. Bovendien zou als maximale arbeid^iijd 10 uur moeten worden vastgesteld. Ziedaar dus B. en W. in bet bezit van een adres en van een door een officieel College ingediend voorstel. Men zou wel meenen, dat R. en W. niets haastiger te doen hadden, dan het denkbeeld van de Kamer van Ar beid aan den Raad voor te dragen vooreerst omdat B. en W. technisch niet op de hoogte van de zaak kun nen zijn en dan, om mee te werken tot de poging van een Kamer van Ar beid om eens iets tot stand te brengen. Al was het maar voor een paar jaar op proef geweest! Maar neen B. en W. zijn bijzonder vreesachtig geweest zien bezwaren in het controle eren van. den arbeidsduur en van het perceu tage der jongere krachten, koesteren angst voor ontevredenheid onder de werklieden onderling en komen ten slotte tot een voorstel, dat er geen is. Het College geelt namelijk aan den Raad in overweging: „B. en VV. uit te nocd.gen, bij wij- „ze van proef in de "bestekken voor ge- „meente-drukwerk op te nemen de be- „paling, dat het nuniimiin-loou voor een volslagen ambachtsman zal be dragen 23 cents per uur". Ieaer gevoelt al dadelijk, dat deze oplossing niemand zal bevredigen. Wat is een volslagen ambachtsman ia het drukkersbedriji/ Re patroon die het werk aanneemt, schijnt dat zelf ie zullen moeten uitmaken. Maar zelfs gesteld dat hij daarin eerlijk en op recht te werk gaat, zal hij dan nief uit den aard van de zaak gedrongen door vrees voor concurrentie komen tot datgene, wat juist de Hid. Haar lem van den Typografenbond net ad re? in de pen gaf, namelijk: ..dat enkele „drukkerspatroons zich niet ontzien „het gemeente-drukwerk te doen uit roeren door jongens..."? Voor deze gebeurlijkheid is des te grooter kans, omdat liet gemeentelijke drukwerk voor een groot deel uit plat werk bestaat, dat door handige jon gens of halfwas-zetters soms minstens even vlug gemaakt kan worden, als door den volslagen werkman. Meent ons dagelijksch bestuur, dat deze jonge krachten het dan ook maar moeten doen en dat dus de tot dusver ongebreidelde concurrentie maar moei voortduren, dan was het beter dat ronduit te zeggen. Waar het de hou ding aanneemt van aan de wenschen der adressanten te gemoet te willen komen, mogen wij dat niet veronder stellen en eerder aannemen, dat het prae-advies met de beste bedoeling der wereld minder gunstig is uitgeval len. Ik zou het dan ook betreuren, wan neer de Raad dit aannam. Wil hij een proef nemen, die hout snijdt, dan Nu zag de vrouw er eensklaps zeer ontsteld uit. Ikik kan dat mei afnan delen. Ik geloof dat Mademoiselle reeds anders beschikt heeft Als mijnheer een oogenblik geduld w'i hebben, dan zal ik Mademoiselle halen Daarbij bracht zij hem weder m de andere kamer terug, wees hem een leuningstoel om te gaan zitten en ging weg. Detlev bleef lang al leen cn terwijl hij nogmaals alles nog meer nauwkeurig opnam, maakte hij zich onwillekeurig een vooistelling hoe Mademoiselle t>r wel kon uilzien; zeker eene kleine en toch magere Frangaise, met een zuidelijk type, donkere teint, sterk gebogen wenkbrauwen, uitstekende wangbeenderen en dons op de bo venlip. Maar toen zich eindelijk de deur weder opende, werd hij gewaar hoezeer zijn phanlasie had gedwaald, want voor hem stond een slank, blond meisje, een bepaald Madonna-type. Strenge, kuische lijnen van edele, treffende bekoor lijkheid, bezield door eene ontwij felbaar ernstige, zachte uitdruk king. In weerwil van de hoogst eenvoudige, maar nette zwarte klee ding boezemde deze jeugdige ver schijning zooveel eerbied in, dat Detlev getroffen opsprong en zich als de le luitenant Von Bode voor stelde. Op het fijne, bleeke golaat kwam een zenuwtrekking, die Detlev niet ontging, maar hij liet er zich niet door afschrilvken en zeid'e met mi litaire oprechtheid: Uwe kamers bevallen mij, Ma demoiselle, en ik ben geneigd die 1 nemen. Ik verzoek u mij zon der omwegen te zoggen of er van uwe ziidie soms een beletsel is. Hij zag de beide vrouwen, de een na de andere aan. Geen van tweeën beantwoordde zijn blik. De por- liersvrouw keek naar den grond, terwijl de oogen van het jonge meisje zich langs hem heen op het Poussin'sche landschap vestigden. Zij stond daar, de smalle, bleeke handen gevouwen, alsof zij de vraag niet gehoord had en zijn blik met voelde. Eindelijk scheen zij zich le herstellen. Zij zuchtte diep en antwoordde nauw hoorbaar, maar in goed Duitsch: U kunt dc kamers krijgen Met zekere voldoening deed Det lev nu verder de zaken af. Hij zei- de nog een kamertje voor zijn op passer nood'i" te hebben. Dat kan geschikt worden, viel nu die dame met evenveel ijver bij als zij tot nu toe terughoudend was geweest. O- de tweede verdieping is een vertrek onbezet. Dat zou goed zijn. Als Monsieur het verlangt kan ik het hem laten zien. liet is echter nu niet in orde, maar ik zal er dadelijk voor zorgen. Monsieur kan zich daarvoor geheel op Mada me Joss verlaten, voegde de jonge dame er bij. En wat is de prijs voor de ka mer van mijn oppasser*? Madame Jo=6 keek heit meisje aan. dat snel antwoordde: Daarvoor wordt niets afzonder: ijk k,rek end. Detlev boog. ..Kan ik er heden avond intrekken?" Hecsn? riep het jonge meisje met eene onwillekeurige afwijzen de beweginsr en op zoo verschrik ten toon. dat Detlev getroffen een stap achteruitging. O, Monsieur! Dat zal niet gaan! bracht Madame Joss haastig in het midden. Ik heb hier nog zooveel te doen. Het parket moet nog ge beend wordenwerkelijk, het gaat niet. Morgen misschien. Of als Monsieur geduld zou willen hebbenbijvoorbeeld tot Maan dag: dan begint juist de nieuwe maand. Dat zou beter schikken! Zij scheen om een kort uitstel te smeek en en daar een blinde wel had kunnen zien dat cok haar meesteres dit gaarne wenschte, ante voordele Detlev: „Ook goed! dus Maandag!" Hij nam uit zijn beurs een tien mark-stuk voor handgeld, en reilde het met een kleine buiging aan de jonge verhuurster. Deze maakte echter niet de minste beweging om het aan te nemen, maar in hare plaats nam Madame Joss het goud stuk in ontvangst. Het blonde meisje richtte zich hooger op. Alles wat u anders nog mocht verlangen, verzoek ik u met Ma dame Joss af te doen! Goedle ndag! Zij boog met trotsehe beleefdheid en ging de deur uit. Detlev zag haar wel wat bevreemd na. Madame is erg ziek, zeide vrouw Joss op verontschuldigenden toon, en Mademoiselle Marguérite verlaat haar bed niet. Hoe heeten de dames? DormansDormansLa Villetite. Madame ie weduwe. Sedert kort? O, noen! Sedert twintig jaar. En heeft zij alleen die doch ter? Natuurtijkl Madame is in 't ge heel maar een half jaar getrouwd geweest-. Mademoiselle is na den dood van den vader geboren Ik heb ergens gelezen dat die kinderen gelukkiger worden dan de andere Werkelijk? riep de vrouw ver rast uit. Dan moet het toch nog ko men, want tot nu toe heeft zij van dat geluk nog niet veel bespeurd. Zal ik u het kamertje boven laten zien? Detlev stemde er in toe, nindei ui; begeerte om die nancr le zien, dan wel uit een stille betne'te nr. het huis nog niet te verb ten Vrouw Joss ging hem toni voer, hem om het andere woord inel ..heer luitenant" aansprekende. Det lev moest lachen om de geheel ver anderde wijze van doen van die vrouw. De militaire inkwartiering scheen haar in het geheel niet. z-n- onwelkom te zijn. Met vaai ijver nam zij de honneurs van het huis waar en bij het ontbreken van de bewoners wees zii hem toch de deuren van hunne kamers. De ver trekken naast de zijne w&rd'eii Lc woond door de dames Perraul, oud en ongehuwd, dio dus zijne huren links werden. Op de tweede ver dieping woonde links voor eer agent, die een nest vol kinderen had rechts een naaister en tusscher- haar keuken en die der groobe wo ning bevond zich het kamertje, dat zij voor den oppasser van den „heer luitenant" zou inruimen. Detlev wierp slechts even een blik in he* met meubels volgepropte vertrek. Het was voor het deel volkomen gc schikt. Z;:n Stefan zou ook me* minder tevreden zijn geweest. Zijt ge in Metz geboren? vroeg Detlev bij het naar beneden gaan. Neen .ik ben uit Toul. Ma dame Dormans is uit Nancy, maai mijn man was in Metz geboren, evenals mijnheer Dormans. De Dormans ziin een oude familie uit MetzDe heer luitenant is zeken nog niet lang in Metz? Hoe bevalt het u hier? Ik hoon dat het mij zal beval len. als ik maar eersl een woninf heb. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 2