„Vriendschap"' heeft er de eer van zoo nf en toe eenige afwisseling te brengen ln het eentonige winterleven uit den aard der zaak een dorp eigen. Hillegom. In de raadsvergadering van 6 Febr. was ingekomen: a ten schrijden van de heeren J. B. v. d. Schoot en G. L. Crietée, waarin eerstgenoemde de benoeming tot lid van li ut plaatselijk schooltoezicht aan neemt en laatstgenoemde bedankt; b. een verslag van de kasopname bij den gemeente-ontvanger; aanwezig was 562.5U. Voor do rooilijn van Loosterweg 1 (bouwplan 1U arbeiderswoningen J. Kraav) was in de vorige vergadering een commissie aangewezen. Deze stelt voor. den Loosterweg van den overweg tot de scheiding bij de gebr. Van Zan ten recht te maken, lien amendement van den heer Guldemond, om den heer Heemskerk de verplichting op te leggen grond beschikbaar te stellen om do bocht zoo gering mogelijk te maken, wordt eveneens met algcmee- ne stemmen aangenomen. Het volgende punt betrof het ver zoek van het bestuur van den Zanderij polder, om voor rekening der gemeente te nemen de kosten, die het veriagen en platmaken van de Molenbrug meer bedragen, dan het brengen van de brug, zooals zij nu is, in goeden staat van onderhoud. 13. eu W. stellen voor het verzoek in te willigen (in beginsel) en aan het bestuur opgaaf te vragen van de onkosten. De heer J. v. VYa- veren Pzn. stelt voor de brug te ver lagen tot 2.45 M. boven A. P. en dus te brengen op dezelfde hoogte als de parallel-spoorbrug. Volgt: verzoek W. Kuyk en Gebr. Kuvk tot wijziging van de rooilijn Wilhelmiualaam Wordt bfS!i-u:n de rooilijn va?, b stellen op 5.50 M. uit bet hart van den weg op voorwaarde, dat huizen van 150 worden gebouwd tegenover de bestaande. Komt aan de orde verzoek van de Hulegomsche Bloembollenkweekerii en handel, voorheen M. v. Waveren, om maatregelen te nemen, dat de door vaart door de Asselerbrug gewaarborgd blijft voor belanghebbenden. Wordt besloten hierop afwijzend te beschikken. Tot lid der plaatselijke schoolcom missie wordt met 6 van de 11 stemmen benoemd de heer dr. C. J. Kleyn, 5 stemmen waren uitgpbrecht op den heer mr. W. de Sitter. Do heer Gulde- mond achtde voorgestelde heeren min der als lid geschikt, omdat ze geen kin deren hebben. B. en W. zeggen dat ze lang en breed hebben zitten denken. Vaststelling kohier schoolgeld L. O. 4e kwartaal; f 239.85. Niets meer aan de orde ziïnde, sluit de voorzitter de vergadering. Zandvoort. Bij Burgemeester en Wethouders is een verzoekschrift ingekomen van H. Gieske. bierhuishouder, wonende Zand" voortsche laan No. 37 met verzoek om vorguuniing tut vejkoop van sterke dranken in het klein, in zijn perceeL Woensdag-avond j. L had eene ver gr (i ring plaats in ..de gekroonde Valk" alhier, van de nieuw opgerichte vee verzekering. Het reglement werd goed gekeurd. en vastgesteld en een Bestuur geko?.en bestaande uit de heeren: D. Driehuizen, Voorzitter: C. Keur, Vice Voorzitter; C. F. G. Roest, secretaris en E. H. Brokmeier, Penningmeester. Binnenland. Acad. Examens. Te Leiden is geslaagd voor het can- didaatsexamen in de rechten de heer H. W. Jordcns. Te Utrecht is met goed gevolg afge legd het examen cand. theol. 1 door den lieer G. D. A. Oskamp. Aan het sanatorium Oranje Nassau- Oord, te Itenkum, zullen een Israélie- t sche keuken, een draaibare „liegehal- le" on een machünistemwoning wor den bijgebouwd. Zaak-Ter Laan. B. en W. van Delft adviseeren den Genieen'teraad het laatst gedane ver zoek van den heer K. ter Laan af te wijzen. Benarde positie. De watermolenaar J. M. te Slochte- ren, was bezig het ijs bij de schroef stuk te kappen, toen de Molen begon to malen en- M. met een been tusschen de schroef en liet schot van de uitla- terbak geraakte, met het gevolg, dat het been werd stuk geknepen. Door zijne vrouw en de buren werd de mo lenaar uit zijne benarde positie vetr lost. Een fonds. Men schrijft uit Dordrecht: Zooals bekend, heeft de gewoonlijk goed ingelichte correspondent van de Times te Pretoria kort geleden me degedeeld. dat de Eneelsche regeering het plan overwoog om na den oorlog de kinderen die ouderloos of althans vaderloos en onverzorgd achter zijn gebleven, buiten Zuid-Afrika te bren gen. Dit wil men te Dordrecht trachten te voorkomen en daarom besloot het hoofdbestuur van den. aldaar te hou den internationalen schiet-vedstrtjd in zijn vergadering van 4 dezer de op brengst van den wedstrijd niet, zooals aanvankelijk hot plan was. te storten in de kas der Collectnnten-vereeniging Zuid-Afrika. maar do opbrengst ge heel to bestemmen als eerste gift voor de stichting van een fonds tot verzor ging van weezen van in den oorlog gevallen dapperen. Tot bereiking van dit doel roept het hoofdbestuur den geldelijken steun in van alle belang stellenden. Hoe fraaier prijzen men in den wedstrijd kau uitloven, hoe aan trekkelijl:er de wedstrijd kan worden. Carnaval. Men meldt uit 's-Hertogenhnach: De- optocht door de Oeteldonksche Club tor gelegenheid van den vasten avond te geven, belooft amusant te zijn In hoofdzaak zal zij voorstellen ..het bezoek van den echteu Chineeschen boete-prins" aan Prins Carnaval. Zij zal bestaan uit 3 muziekkorpsen, een aantal praalwagens. 200 personen en 100 paarden. Prins Carnaval zal reeds Zondag in zijn geliefkoosd Oeteldonk aankomen en aan het spoorwegstation met de gebruikelijke eerbewijzen worden ont vangen. Na zijn aankomst zal het carnaval door een groot matlnée in de zalen der liedertafel Oefening en Uitspanning worden geopend. Levend verbrand. Te Groningen is Woensdagavond laat vrouw Vos, 49 jaar oud, verkoold in haar woning in de Menneslaaniaau den Heereweg) gevonden. Men ver moedt, dat zij in beschonken toestand mat een brandende lam*» is gevallen en op die wis--'-' in brvnc is geraakt. Toen men door een opgeschoven raam zich toegang tot haar woning had ver schaft, smeulden haar kleeren nog. Het leven was reeds geweken. Uit de Hofstad. De hertog er de hertogin Johann. Al- brecht van Mecklenburg-Schwerin brachten Donderdag voormiddag een bezoek aan het koninklijke kabinet van schilderijen (Mauritshuis). waar de di recteur dr. Bredius de vorstelijke per sonen rondgeleidde. De mog^lijklieiid be?ta*t. dat de her tog en her', gin hun verblijf in de re sidentie nog tot Donderdag van de vol gende week verlengen. Prins Hendrik geleidde Donderdag zijn half broeder per rijtuig naar Delft alwaar beiden een bezoek brachten aan den Koninklijken grafkelder en daarna cergezeld va i (Ten burgemeester van Delft, e r>lgo merkt. aardigheden van de prinsenstad bezichtigden. De Koningin-Moeder maakte Don derdag een rijtoer met hertogin Eliza beth. Gistor voormiddag bracht TT. M. de Koningin-Moeder een bezoek aan de t -.toonstelling in den Ua-grcben Hunkering. De minister van buitenlandsche za ken vervolgde Donderdag zijn diplo matieke diners in dit serizoen. Aan ta fel zijn o. a. genoodied de minister van binnenl. zaken dr. Euyper en zijne dochter; de y:ji Portu gal en van Turkije, en eenige dames en heeren van de hofhouding van H. M. de Koningin en H. M. de Koningin- Moeder. Uit Enkhuizen van 4 dezer: Langs de kusten der Zuiderzee ver toont zich reeds veel drijfijs. De stoom boot Vereeniging II. heden van hier naar Amsterdam vertrokken, moesft wegens het ijs terug keer en. na ver geefs getracht te hebben de Oranje sluizen te bere'iken. Uit de Lemmer: Tengevolge van het vele ijs ln de Zuiderzee, vooral op Pampus, hebben de stoombooten van de LemmerGro ningen stoombootmaatschappij en die van de HollandFrieslandlijn. den dienst van hier op Amsterdam voor- loopig gestaakt. Handelsbedienden. Het bestuur der vereeniging van handelsbedienden Mercurius te Am sterdam, heeft ymeend een commis sie voor '"e geschillen te moeten in het leven roepen die tot tank heeft alle kwestiën tusschen patroon en bedien den waarvoor door de belanghebben den hare bemiddeling wordt ingeroe pen te onderzoeken. De commissie ver trouwt, dat leden der afdeeling In geval dat bemiddeling gewenscht is. alvorens zich te wenden tot de betref fende Kamer van arbeid hunne geschil len ter beslechting b!1 voorkeur zul len voordragen bij genoemde commis sie, te meer daar onder de kamer van arbeid voor het handels-, crediiet- en verzekeringsv.-":-n, steents eenige tak ken van net uitgebreide admlnintra- tiewezen ressorteeren. Liefde voor een doode. Te Nijmegen heeft zekere vrouw S., een zonderling, woonachtig in een achterbuurt, h?t lijk wa haar op Dinsdag v<V>r acht d^gon overleden man tot verleden Zaterdagmiddag ver borgen weten te houden, toen zij een straatveger vroeg om een kist De politie door hem gewaarschuwd, kreeg Zaterdag geen toegang tot de woning; doen begraven wilde de vrouw har.r rrxn riet Eerst Zondagochtend, toen zij een geestelijke uitliet, wist de politie bin nen te komen. De vrouw werd op het hoofdbureau van politie gebracht en daar gehouden tot het lijk gekist en begraven was. bevelen waar ik kan. Met de meeste achting, (get.) Richard Philip. Scott's Emulsion is de meest licht- verteerbare en smakelijke vorm waar onder medicinale levertraan kan wor den toegediend; zij bevat kalk- en na- tronhypophosphiet en glycerine, wel ke juist bij Engelsche ziekte een ge wichtige rol spelen, en het zenuwge stel tot kalmte brengen en het ver sterken. Scott's Emulsion staat in waarde tot levertraan als room tot boter; met andere woorden, Scott's Emulsion is even zooveel gemakkelij ker te verteren dan levertraan. Scott's Emulsion bevat bovengenoemde 1 e- standdeelen in eene verhouding, die door doktoren gunstig beoordeeld wordt en welke de opname in het bloed vergemakkelijken. Kinderen groeien zoodra zij Scott's Emulsion gebruiken, waar andere waardelooze middelen faalden. De echte Scott's Emulsion is ken baar aan ons Handelsmerk, voorstel lende een visscher met een grooten kalt el j au w op den rug, terwijl iedere flesch verpakt is in een zalmkleurigen omslag. Depóts: The import Trading Office, c-Graven- hage. ne Heer Henri Sanders. Amsterdam, i de Heer F. F. van Santen Kolff, Rot terdam. de Heer A. Mulder, 's-Grav^nhage. de Heer J. H. I. Snabilié, Rotterdam, üe Heer A. van Tuijll, Palei; ttraat, Amsterdam. Mejuffrouw E .de Leeuw, drogist, 's- Gravenhage. T. P. VAN DEN BERGH en ZOON, Heihsr-nwee. Utrecht. J. VAN GULIK, Haarlem. Gebroeders BLOKPOEL, te 's-Graven- hage. H. DE ZWART en Co., Utrecht Verkrijgbaar bij alle Apothekers en Drogisten. Rechtszaken. Gestraft. De rechtbank in den Haag veroor deelde de beide koetsiers Ilanevelt en Sch ldknegt, die terechtstonden we gens berooving van den DeJftschen kellner van der Kamp, ieder tot 5 jaar gevangenisstraf. De eisch van het openbaar ministerie was 8 jaar. Letteren en Kunst. O d o I-Hl ondwater, het beste Yoor de tanden! Uit de Arbeiderswereld MEUEIJüJi. LI NU EN. 30 cents per regel. Een belangrijke legaat. Door wijlen jonkvrouw A. Faas Eli- as, onlangs te Baarn overleden, is aan de Diaconie der Herv. Gemeente aldaar f 100.0C0 vermaakt, b nevens eeii hofje met 7 woningen; aau de kerk werd 5000 gelegateerd. "Us. Uit Nieuwendijk: De overtocht over den Nieuwen Maas mond kon g'steravond aau liet Capel- scheveev alleen per ij'sboot (schiet- schouw) plaats hebben. Aan het Keizcrsveer is de postkar reeds te 4 uur overgezet per stoompont, doch daarna was de gemeenschap voor voertuigen verbroken. Engelsclie Ziekte. Hoe e:n klein meisje daarvan ge nezen werd. Da Engelsche ziekte hij kinderen is gewoonlijk het gevolg van eene onvol doende opname van voedsel; in het bloed is onvoldoende kalk aanwezig en het beenderstelsel daardoor niet genoeg ontwikkeld. Leipzig, Fayrischesfvasse 7, 25 April 1901. Mijneheeren, Ons dochtertje Jo hanna, nu twee jaren oud, leed aan Engelsche ziekte, hetgeen ons veel angst en zorg veroorzaakte. De been tjes waren te zwak oin het bovenlijf te kunnen draden. Ik las toevallig in ce- krant ven Uwe Scott's Emulsion cn bet eucces <ïaarmede behaald. Ik bestelde direkt eene flesch, en m dat »ij die opgebruikt had, konden wij reeds JOHANNA PHILIPP. zooveel beterschap bespeuren, dat wij besloten ermee door te gaan en nu, na eene kuur van 4 weken, kunnen wij U tot onze groote blijdschap meedee- len, dat uw middel ons kind de besle diensten bewezen heeft. Zij kan nu alleen door de kamer loopen, is flink aangesterkt, en heeft een gezonden eetlust Ik kan dus niet nalaten, U mijn dankbaarheid hiervoor te betui gen, en zal Uwe Scott's Emulsion aan BINNENLAND. Het internationale comité inzake arbeidersgeschillen van den Christe- lijken Textielarbeid.bond in Duitsch- land, België en Nederland komt he den te Amsterdam bijeen om eer on derzoek in te stellen naar de werksta king en uitsluiting. Bij het Haagsche vak-comité heb ben zich als werkloos laten inschrij ven 1183 werkloozen. BUITENLAND. De Fransche Kamer heeft de behan deling van het wetsontwerp tot beper king van den arbeidstijd in de mij nen, tot een eind gebracht. Dit hoogst belangrijke wetsontwerp dat gelijk men weet de strekking beeft den arbeidstijd in de mijn m geleidelijk te verminderen, eerst tot 9 uren daags, over eenigen tijd tot 8.5 uur, ten slotte tot 8 uren daag;\heeft min of meer aan de pressie, die het voortdurend dreigement met algeme ne werkstaking heeft uitgeoefend, zijn ontstaan te danken. Na uitgebreide discussies werd par. 1 van art. 1 met eenige amendemen ten aangenomen en wel met 338 tegen 219 stemmen. Die paragraaf luidt als volgt: Zes maanden na de inwerkingtre ding zal de arbeidsdag der werklieden die in de ondergrondsche werken der steenkoolmijnen worden gebezigd, niet langer mogen zijn dan negen uren, berekend van het oogenblik van het afdalen in de puiten door de laat ste arbeiders, die afdalen, af, totdat de arbeiders, die het eerst naar boven komen, weer boven zijn." Na twee jaren, na het inwerking treden van de wet, wordt de "rneids- dag op 8 1/2 uur gebracht; en now, weer twee jaar later, in 1806 dus, op 8 uren. Het geheele ontwerp is ten slotte met eene groote meerderheid aange nomen. De stakende bakkers te Barcelona hebbesn een verzoeningsvoorstel, dat door de regeering was gedaan, afge wezen. Zij blijven vasthouden aan hun éisch van algeheele Zondagsrust. Ook de stakende metaalbewerkers t.e Barcelona hebben met algemeene stemmen tot voortzetting van de werk staking besloten. De arbeid staat nu reeds zes weken stil. Louis Bouwmeester. Aan een souper, den heer Louis Bouwmeester na zijn optreden te Zut- fen aangeboden, door „Zutphen Voor uit", heeft hij de volgende anecdote .-Ui: „Een paar jaar geleden was Bouw meester in den omtrek van Beverwijk op de jacht geweest, Het was juist kermis, en er stond een tentje, waar in tooneelstukken werden opgevoerd, een vrij onooglijk ding. Het jachtge zelschap, in vroolijke stemming, be sloot er eens heen te gaan. - Nu, Je kunt begrijpen wat dat Ik heb nooit zoo gelachen. In elk bedrijf een moord. Ten slotte werden er stukken voor gedragen, en ik vroeg of Ik ook eens wat ten beste mocht geven. Als de heeren er plezier in had den, best, zei de „directeur." Nu, ik op de planken, zoo in mijn blauwe jagerskiel, met mijn water laarzen aan, en mijn geweer over den schouder. Ik droeg een vers voor en het pu bliek applaudisseerde. Toen ik weggaan wou, klopte de directeur mij op den schouder. 't Is jammer meneer, dat uwes geen opleiding heeft gehad zei hij uwes zou 't anders wel leeren... Jubilee-Van Lier. Met gejubel is Woensdagavond de eerste feestavond in bet Grand TheA- tre-van Lier gevierd. Van buiten en van binnen was het gebouw versierd met electrische lampjes, groen, bloe men en draperieën. De voorzitter der f eest-commissie, mr. B. E. Asscher herdacht den ouden Bram van Lier, onder wiens bestuur het Grand TheAtre zijn gloriedagen had beleefd. Spr. wees er op, dat dit roemrijk werk was voortgezet door de heeren Isouard, Lion en Joseph, en hij eindigde met de heugelijke mede- d'eeling, dat da heer Lion van Lier benoemd is tot ridder in de Pruisische Kroonorde. Daarna volgden nog tal van geschenken en lauweren, aange boden door tal van deputaties, te veel om op te noemen. Sport en Wedstrijden. Miniatuur automobielen. Mevrouw Gould, de schatrijke Ame- rikaansche, heeft haar zoontje een ca deau gemaakt, ln den vorm van een miniatuurautomobiel, gedreven door een electromotor. Het rijtuig is 1.20 M. lang, kan circa 30 K.M. afleggen zonder dat de batterij behoeft geladen te worden en kan een maximum snel heid verkrijgen van 10—12 K.M. per uur. Een speelgoedfabrikant in Amerika maakt thans ook miniatuur-auto's welke door een benzinemotor worden gedreven en voorzien zijn van de laat ste verbeteringen. Hij vraagt daar voor 75 dollars. Het lijkt niet goed mogelijk. Wielernienws. ParijsRoubaix. De traditioneele wedstrijd Parijs Roubaix zal op den gewonen datum. Paasch Zoudag, 30 Maart, verreden worden. De prijzen zijn 1000, 500. 400 200 en 4 maal 100 francs. Tot 15 Maart is de inschrijving geopend. Voor de- zon wedstrijd is alleen safetygangma- king geoorloofd, terwijl het verboden zal zijn zich door hulp-auto's te laten vergezellen. Een aparte amateurs- af- doeling zal ook verreden worden even als een automobielwedstrijd voor al- koholmotoreu. De vorige winners waren: 1896 Jo seph Fischer, die de 288 K.M. aflegde in 9 uur 7 m.; in 1897 Garin in 10 uur 43 m.; 1898 dezelfde in 8 uur 12 m.; in 1899 Champion ün 8 uur 22 m. 55 sec.; in 1900 Bouhours in 7 uur 10 m. 30 sec. en in 1901 Lesna in 10 uur 49 m. (De Fiets). Kijkjes om ons heen. Een drukke wyk. Naar alle kanten barst Haarlem zijn grenzen uit, als een jongeling uit zijn te nauwe jongensbuis. Aan den kant van ileeinsieue zijn wc zoo rocd als volgebouwd: er is weinig ruimte meer t op den Koninginneweg en in 't Wil- helminapark; aan den Zijlweg is door Ide terreinen van wijlen dan beer Pré- vinairc weer wat lucht gekomen, maar overigens gaan de huizenrijen van Haarlem er ongemerkt iu die van Overveen over; aan den kant naar Schoten 8tuiten we al op 't Klooster en aan den kant van den Harmen- jansweg krijgen wc Haarlenmftcrliede eii Spaarnwoude in 't oog. 't is dus zoo vreemd niet, dat Haarlem uitbrei ding van zijn grondgebied zoekt. Maar daarover wil ik liet nu niet hebben. Er zal nog heelwat over gepraat «n ge schreven worden vóór we zorvev zijn wanneer we ooit zoover komen, want mij is voorbij de ooren gewaaid, dat Heemstede en Bloemendaal met aandoenlijke eenstemmigheid Jules Favre uit den oorlog van 187071 na zeggen: „Geen duim van ons grondge bied, geen steen van onze huizen!" Alleen Schoten wil wel een stuk af staan, maar dat alléén is et» magere buit. Zooals ik zei, er zal nog gelegen heid genoeg wezen om over de zaak te praten, al was het alleen maar in de ietwat komieke vergadering, die men „de dubbele Raad" noemt en bij zoo'n gelegenheid met grooten ernst in het vuur wordt gebracht, alsof pletseiing en op eens de gewone Raad onmach tig was geworden om het werk t« doen. Over die dubbele Raden zal ik na derhand ook nog wel eens ee» en an der kunnen zeggen. Ik bepaal mij er dus toe, de aandacht eens te vestigen op de stadswijk die ik het laatst noem de. Hoe snel uitbreiding van een stad zoo'n kwartier veranderen kan. blijkt 1 daar wel het meest. In den tijd van enkele jaren zijn daar flinke toegan gen en wegen gekomen, waar vroeger niets of een smal paadje bestond; lee- ge terreinen zijn gevuld met groote ge bouwen en wanneer straks de nieuwe brug gereed zal wezen, komt ook bij het begin van den Harmeajansweg een verandering, die op den naam van verbetering gerust aanspraak maken mag. Ik weet wel, dat al di« gebouwen niet even aangenaam zijn voor 't oog. I De gemec-ntereiuiging brengt het vuil van Haarlem voorbij de bergplaats van het schuim der maatschappij, de gevangenis, een combinatie die droe vig stemmen zou. wanneer niet ten slotte ook het licht uit dezen veelal verachten stadshoek moest wordei aangebracht. Gasfabriek en elcetrische centrale staan bijna gereed uui ons binnenkort van avondlicht te voorzien. Had ik evenwel in 't gemeentelijk beheer wat te zeggen, dan zou ik het schunnige gebouwtje, dat de cholcjra- barak wordt genoemd, zoo gauiv mo gelijk laten verdwijnen. De medici in onze stad hebben immers al lang zijn onbruikbaarheid gedecreteerd en 't zou in elk geval beter zijn. het leelijke ding te laten verdwijnen, dan het jaar ln jaar uit voor doeniet te laten staan tot ergernis van ieder, die er met den trein langs komt. Niets zou gemakko- lijker wezen (koopen zal geen sterve ling het) dan het, onder toezicht van de brandweer, in vlammen te laten op gaan. Liefst in tegenwoordigheid vat Burgemeester en Wethouders en ik zeg dat met opzet, omdat deze heeren dan nog eens van nabij kennis zouden maken met de niet te omschrijven be strating van den Harmenjansweg. Met de vroeger gangbare verontschuldi ging, dat ear toch weinig passage was, kan men een flinke, afdoende verbe tering nu niet meer ontgaan. Misschien zouden bij deze gelegen heid dan tegelijkertijd eenige kapita listen kunnen worden uilgenoodigd om eens een bod te doen op liet stukje grond tusschen de lichtfabrieken eu de HolL Spoor gelegen, waarvan de ge meente indertijd voor ruim bO.LUU de gelukkige eigenares geworden is. met de bedoeling om er een spoorlijntje op aan te leggen, dat evenwel nooit tot stand gekomen is. Nu dient het dan ook tot niets, dan om er den spreekwoordelijken geiten- bok op te laten grazen. Maar van dezen ongelukkigen koop kijk ik liever af en naar den Spaarne- kant heen. Daar heerscht leven en be drijvigheid. Naast elkaar stoomen en gonzen daar de ketelmakerij en niacin nefabriek van de firma Jacobs, de Haarlemsche Stoomverffabriek en de chocoladefabriek van de firma Droste. Aan den overkant werpen de forscha gebouwen van de Conrad, die van de sodafabriek en de jamfabriek hunne rookpluimen in de lucht. Nieuwe far brieken komen er in aanbouw, net Noorderspaarne wordt meer en meer de industricele wijk van Ilaarlem. Om en bij den Harmenjansweg heerscht niet do zoete stilte van de Haarlemsche parken, noch trelt men er het fraaie verschiet van onzen Hout, maar een interessante buuitja op straat kan zien zonder die platte potten van do Dui {sobers in het oo" te krijgen? Waarom zich dan ziek ergeren over dat gezicht? Waar om ben je dan niet naar Nancy go- gaan, mama? Ik wild© volhouden! Kon ik dan denken d'at de revanche zóó lang zou uitblijven? Ook had ik het huis moeili k en dan nog slecht kunnen verkoopen. Denk eens aan de hynothoken Daarginds zou uw haat zijn in geslapen en d© verbittering, die u nog altijd o opwindt, zou geweken ziin. Die zal nooit wijken en mijn haai zal nooit inslapen, riep mada me Durmans driftig uit. Ik wil niet vergeten!En nu is er voor ge zorgd dat ik het nooit zal doenl Zij lachte kwaadaardig. U zult onzen huurder minder cien dan de anderen die u op straat tegenkomt Dat hoop ik! Het is ten min ste goed dat je een hoogen prijs jebt bedongen, voegdezij er op an- ïerem toon bij. Ik heb den prijs niet genoemd, ©id© Marguerite zacht. Madame oss deed het Ik zou nooit den moed gehad hebben om zooveel te vragen. Het is eigenlijk te veel Knaagt misschien je geweten? vroeg Madame Dormans. Als het hem niet te veel is! Zij hebben ons we! vijf miH'iaji'dien afgenomen Marguérito glimlachte zooals de jeugd doet als m,en haar oude ge schiedenissen vertelt, want wat in het jaar '70 gebeurd was, behoorde voor haar werkelijk tot het verle den. Dat is een beetje lang geler dien, mama, en die milliarden zullen sedert dion tijd wel in kleinere som men weder over die grenzen zijn te rug gevloeid. Het kan zijn! Het zou mij ook alleen maar pleizier doen van een van onze vijanden geld af te ne^ men. als men niet terzelfder tijd z;;n buurschap moest dulden. Nu, bi; de eerste omkeering in ons lot krijgt de Pruis ten snelste zijn af scheid. niet waar, kind? Ja, mama, met extra-post, ant woordde het jonge meisje vroolijk, terwijl zij er zich over verwonder de dat haar zwaarmoedige en ver bitterde moeder nog op betere tijden hooote. Als je gewild had, begon me vrouw Dormans weder na eenige oogenblik ken van zwijgen, maar niet zonder aarzelen men kon zien dat zij eenigszins huiverig was het onderwerp aan te roeren dam was die gunstige verandering voor ons reeds lang gekomen. Wat bedoelt u daarmede? Je weet heel goed wat ik be doel. Wat meer tegemoetkoming, wat beminnelijker, een betere tak- tiekAls je de zaak goed had' be handeld dan zou Didier al lang aan zoek hebben gedaan! Mai'guérite antwoordde niet. Zij vouwde de handen boven de knie en keek strak in den gloed van de kachel Het zou een geluk zijn, kind, vervolgde madame Dormans. En ik, mama, ik vind dat ik er te fcrotsch voor moest zijn om de vrouw van Didier Movel te wor den, antwoordde Marguérite na een poos. U bent toch andegrs zoo trotsch. mama, en draagt er roem op zoo trotsch te zijn! Goed gezegd! Ik ben trotsch en ik ben er trotsch op het te zijn Anderen, die eene zoo rijke vrien din uit de jeugd hebben, zouden zonder twijfel in moeilijkheden, zoo als ik beleefd heb, getracht hebben1 van die vriendschap partij te trek ken en hoewel die goede Lol otto zoo gierig is als eene Italiaansche, zou zij toch tegen mij geen „Neen" hebben geizegdMaar ik zou er niet aan denken van Lolotte een ge schenk aan te nemen of bij haar een leening te sluiten en als zij het mij aanbood zou ik bepaald weigeren... maar voor een huwelijk, dot is heel iets anders!... Haar zoon zou vol strekt niet afdalen als jij zijn vrouw werd'. Integendeel, kind. Wat familie betreft, kunnen zich de Movel's niet met de Dormans' meten, evenmin als met de Fleury's waar ik van afstam! Maar hij is zoo rijk, en ik... Jij bent ook zoo heel arm nietNa mijn dood krijg je toch dit huisEn aJs Metz binnen Kort weder aan het vaderland wordt te ruggegeven en de ban van de stad wordt weggenomen, die nu elke uitbreiding belet, dan zal bet ook mer waard worden dan nu. Wie weot. hoe hoog het nog eenmaal in prijs stijgt! Marguérite lachte ©enigszins on- geloovig. En dan je schoonheid, je ont wikkeling Beteekeni dat niets? Je innerlijk is meer waard dan al de rijkdommen van de Movel's. Ik wil je wol bekenmuen dat ik dat huwelijk wonschReeds eedeirt jarenniet uit eigen belang, om dat ik er voor mij zelf voordeel in zieIk zal toch wel niet lang meer aanxfeche behoeften hebben! O, mama! riep Mairguéritie, smartelijk aangedaan. Zonder daarop acht te slaan, ver volgde mevrouw Dormans: Maar juist daarom zou het mij gelukkig maken te weten dat jé goed verzorgd was. Eene moeder, die er zich on voorbereidt van deze aarde te scheiden, wil natuurlijk gaarne die zekerheid medenemen dat de toekomst van haar geliefd kind verzekerd is. Ik zou niet rus tig kunnen sterven als ik wist dat je alleen zoudt achterblijven, al was je dan ook rijk en zonder zorgen... Ik moet weten met wien je je le ven zult verbinden, ik moet met eigen cogen den man zien aan wiens zijde je het zult doorbrengen! De gedachte te zullen moeten sterven zonder je toekomstigen echtgenoot gekend te hebben, zou voor mij on- verdragelijk zijn! Begrijp je dal? Maar al te goed! Maar laten wü nu niet meen' over sterven pra ten. mama! Laten wij liever van leven spreken! En als het don ge-- beurde zooals u het wenscht, zou u dan met mij naar Nancy gaan in. mijne nieuwe awoninig? Want u weet. ik ga niet van u af! Ik beloof het je plechtig: ik ga met jou mede. O. dat zal heerlijk zijn! Mama, Didier heeft mij nog niet gevraagd, herinnerde Margué rite. Hij zal laet deen zoodra hij maar zeker is niet te worden afge wezen, verzekerde Madame Dor mans. En Lolotte zal jou ook gaar ne als schoondochter begroeten. Zij houdt wel veel van haar geld, maai' zij houdt toch nog meer van haar Didiea*. Zij ka nhem niets weiger ren en zal zdch tegen zijn harie- wensch niet verzetten. En Monsieur Morel is niet anders dan de echo van zijne vrouw. Van die zijde Is er dus nie t hel minste bezwaar (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 2