NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen. Dagblad in Haarlem en Omstreken. De Hollandsche Electrische. Didier's Verloofde. 19e Jaargang Dinsdag 11 Februari 1902. No. 5711 HAMLEM'S DABBLAD ABONNEMENTSPRIJSADVERTENTIËN Voor Haarlem per 3 maanden 7 fU» Tan 1-5 ™SaI» 59 0fc"-; ieiere re8el meer 10 0ta' Bai'en tet Arrondissement Haarlem Torn- de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente>, de P^" der Advertentiên van 1-5 regels 0.75, elke regel meer 015. per 3 maanden 1.80 Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat» ïVanco door het gellel» Bijk, V*8 mmadon1.65 Beclames 30 Oent per regel. Afzonderlijke nummers.0.02^ Bnreaurt Qeljouvr Het Spasme, Kampersingel 70, vlak bij de Turfmarkt. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden 0.37H telefoonnummer der Bedactie 600. Telefoonnummer der Administratie 123. lf da omstreken en franco per poafc 0.45 Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lonrens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiên worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is bet uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiên en Beclames betreffende Handel, Ngverheid en Geldweaen, opgedragen aan hek Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangére Q. L. DAÜBE <Sb Co. JOHN F. JONES, Suce., Farys SI** Faubourg Montmartre. Haarlem's Dagblad fanllFebr. bevat o.a.ï De >\et aan zijne vervolgers ontsnapt, Engeland kan „ruhig sein* Uit den Pruisischen land dag, Begrafenis van het vermoorde meisje, De Hollandsche Electrische Politiek Overzicht. De Wet is onlbsnaipt, dat is die korte inhoud van een Reuter-tele- g.rarn Zondag door Kitchener uit W olvehoek af gezonden. Na verschillende dagen geopereerd le hebben in de landstreek ten oos ten van Liebenbergvlei en Wilgeri- vier, trok de geheele Britsche macht in den i.acht van 5 Februari uit verschillende richtingen, vormende een onafgebroken linie van bereden manschappen aan die Westzijde van Liebenbergvlei van Frankfort zuidwaarts naar Fanny's Home en Kaü'lrkop. Deze geheele linie rukte den 6en des morgens voorwaarts, vormende een lijn van Holland aan de blokhuizemlinie Heilbron-Frank fort tot Doornkloof aan de blokhui- ze nlin 'ie van Kroonstad naar Lind ley. Deze geheele linie werd des nachts bezet gehouden door ver schanste voorposten op vijftig yardis afstand van elkander. Ook rukten colonnes op om te be letten dat die spoorlijn zou worden overgetrokken. Zij gingen bij het aanbreken van den dag naar den weg van Heilbron en Kroonstad en den volgenden morgen naar de bloldiuizenlinie langs den spoorweg die versterkt was om het overste- ken dier spoorlijn 'te beletten. Den 6en Februari bevond de Weit zich binnen deze linies, maar hij gaf zijn mannen bevel uiteen te gaan en trok zelf met enkele volge lingen en eetn kudde vee naar de blokhuizenilnie van Kroonstad naar Lindley. Terwijl de nacht zeer donker was, brak hij door de linie door het vee door de draadversper ring te drijven en daartusschen te gaan. Hij verloor 3 gesneuvelden 25 paarden en voed vee. In den nacht van 7 Februari wer den vele pogingen gedaan om dooi de linies te breken. Een troep liet tien gesneuvelde Boeren achter in een poging om bij Heilbron dioor de linie te komien. In het geheel verloren de Boe ren voor zoover gebleken is, bij deze operaties 283 gesneuvelden, gewon den en go gang-enen, alsmede 700 paarden em veel vee. Do Britsche verliezen waren tien man. Op diiö cijfers zal nog wel een en ander af te dingen zijn. De hoofd*- zaak is, dajt de Wet zich heeft los gewrongen uit den ijzeren band, die steeds knieillender begon te wor den De Engelschen kunireni nu begin nen miet den dapperen generaal op nieuw te omsingelen en als 't een maal weer zoover is, is de Wei na tuurlijk spoorloos verdwenen. Op deze wijze blijft 't een vermakelijk krijgertje spelen., waarbij echter 't merkwaardige is, dat de eeoe par tij de andere nimmer achterhaalt. Met het oog op zijn groote bewe gelijkheid zal de Wet zich het ver- Lies van zijn geschuit niet ail te zeer hebben aangetrokken. In een Reuter-telegram, met bij zonderheden over de vermeestering van deze kanonnen dioor kolonel Byng, staat nog diat de geheele buit dien de Engelschen den 3en Febr. behaalden,, was: een vijftienpondier dien de Weit in kolonel Firman's kamp vermeoslbend had, twee pom poms. waarvan een door de Boeren was giebruikit sedert het begin van den oorlog, een extra animunitie- w agen, 1510 pom pom-pro j eoti elen 178 Ladingen, voor den vijftienpon der, 14,300 patronen voor lichte wa penen. 30 geweren, 15 zadels, 60 Engelsche gouvernemenits-muildie- ren de Boeren hadden er tus- schen de zes en tien voor elk kanon gespannen 100 trekossen en 200 stuks andier vee. Welnu, de Boeren zullen' zich spoedig ten koste van die Britten schadeloos steilten voor het geleden verlies. Terwijl de ongelukkige Tommies op heit slagveld of in de hospitalen bij dozijnen sterven wordlt er te Kaapstad voor hun eer gewaakt. Za terdagavond werd daar een over volle geestdriftige monstermeeting gehouden om te proteeibeeren tegen dien laster van het Europeesche vas teland tegen de Britsche troepen in ZuidhAfrika. De burgemeester leid de de vergadering. De koloniale secretaris, de heer Graham, stelde een motie voor, waarin met klem wordt geprotesteerd dom' de bur gers van Kaapstad tegen de belaste*- rim* van de oer en het gedrag van de Britsche troepen en waarin ver klaard wordt dat deze vuige laster taal ongemotiveerd is. Verder wordlt daarin uiting gegeven aan de overtuiging dat de troepen de hoogste tradities van het Britsche leger hebben gehandhaafd. De motie werd bij acclamatie aam genomen, evenals een motie, waar bij instemming wordt betuigd met de wraking door Chamberlain van den' laster betreffende de leiding van den veldtocht door de Britsche regeering. Engeland kan dus ruhig sedn". De eer zijner zonen is gered. Buitenlandsch Nieuws. Eeu gevecht. Uit de verliezeailijst blijkt, dat er veertien man gewond zijn te Uuit- spanfowtein op B dezer en 'diat te Gruisfontein op dienselfden dag officieren en vijf man van de Sdhotsche ruiterij gewond zijn. Ontzettende brand. Te Paterson (New-Yersey) zijn 26 blokken huizen, omvattende de ge heele handelswijk, alsmede vele openbare gebouwen., waaronder de kantoren van telegraaf en telefoon, do gasfabriek en de fabriek voor electrische verlichting in de asch gelegd. De brand verlichtte de ge heele stad, de inwoners werden door een paniek aangegrepen. Hon denden zijn dakloos. De schade wordt op tien mihioen dollars ge raamd. Tot dusver is slechts eien doode- lijk ongeluk gemeld, maar vele personen zijn gewond. De militie is onder de wapens geroepen om de eigendommen te beschermen, waar, naar gemeld wordt, dieven hun slag trachten, te slaan. Onbekende gezanten. De Utrechtscbe correspondent van heit ,,Hbld." meldt: Blijken® door mij ingewonnen inlichtingen zijn de heeren Seirvage en Locks, die te Marseille uit Zuid- Afrika zijn aangekomen en. naar men mededeelde, belast waren met eene zending bij president Krager, nog niet bij den President geweest, nl Boenen-kringen is trouwens ook niet bekend dat er Boeren-officieren zijn die deze namen dragen, ze zou den dus eerst kort geleden moeten zijn benoemd als zoodanig. Uit den Prnissischeu Landdag. In het Pruisische Huis van afg vaardigden verzocht de vrij-ccwiser- vatief Lückhoff de regeering, ©rij voor te zorgen dat de giften, voor de Boeien bestemd, hun doel berei ken. Rewald sloot zich bij Lück hoff aan. en sprak over de werk zaamheden van het comité tot bij stand aan de Boeren,. Het bijeen gebrachte geld wordt het best ge bruikt ,als men er in Duitscliland goederen voor koopt. Het zou wem scheiijk zijn. dat de Rijkskanselier zich in verbinding stelde met de Engelsche regeering, om de zeker heid te verkrijgen dat de goederen behoorlijk afgeleverd worden. Het geldt hier slechts een zaak van barmhartigheid. De spreker ver zocht de regeering, een bepaalde verklaring af te leggen. De vertegenwoordiger der regee ring antwoordde, dat hij tot zulk een verklaring niet gemachtigd was. Dr. Arandt betoogde bij de be spreking van d)en prijis van het zil ver dat dr. Barth zelf inder tijd maar Amerika gereisd- was om de verkiezing van Mc. Kinley te bevorderen. Wat is er gebeurd? Na zijn verkiezing bezorgde de pre- sid'ent het bimetal lis,me bijna de ze- gepraal. Dat dit ten slotte niet ge schiedde, dat die overwinning van het bimetallism.© kort voor dat het einddoel bereikt was». verijdeld werd. was enkel toe te schrijven aan woordbreuk van het Engelsche ministerie, datzelfde ministerie, 't welk later ook den Boerenoorlog in 't leven riep. Gotbain verklaard)©, dat dr, Arandt den Engelschen minister, die zich overigens tot niets verplicht had, een ernstige schending van ver trouwen voor de voeten heeft ge worpen. Maar zoude hiet misbruik van vertrouwen, dat Mc. Kinley had begaan,, wanneer hij. ofschoon gekozen op een program van een erezond betaalmiddel, zich later naar het bimetallisme gewend had, niet veel ernstiger "eweest zijn. Na sluiting van het debat maak te Arandt nog de persoonlijke op merking, dat hij niet heeft gespro ken van een schending van ver trouwen door een Engelsch minis ter. maar van een woordbreuk van het Engelsche ministerie, diat in het Lagerhuis plechtige verklaringen aflegde, doch zich daaraan later niet hield. Wat verder Mc. Kinley be trof, kon ook hier geen sprake zijn van een schending van vertrouwen. Mc. Kinley werd gekozen op den grondslag van internationaal bime tallisme. maar die tenuitvoerlegging werd hem belet. President Kroecheir: Ik moet tot mijn schande bekennen, dat ik straks zoowel de door dr. Arendt als de door Gothein gebruikte uit drukking. over een schending van vertrouwen of eein woordbreuk aan de zijde der Engelsche regeering, niet gehoord heb. Anders zoude ik mb'n afkeuring hebben uitge sproken over zoo ernstige verwijten tegen de regeering van een bevrien- den staat. In den loop der beraadslagingen over de begrooting van mijnwezen verklaarde de minister van koop handel, dat vermoedelijk binnen zeer korten tijd aan het Huis ont werpen zouden worden voorgelegd, waarin voor den aankoop van West- fa alsohe kolenvelden ongeveer 58 millioen mark gevraagd worden. Algemeene Berichten. DE OORLOG IN ZUID-AFRIKA. Uit de verlieslijst. Bij Wilgekloof zijn den lsten een luitenant en een man gewond; bij Rolspruit den 3den een man gewond; bij Senekai zijn den 18den Januari twee verkenners gewond; bij Lindley is den 3den Februari een luitenant gesneuveld, enz. Lourens Erasmus, ook anders bekend als commandant Marais, de aanvoer der van een afdeeling rebellen die verleden jaar het Zwartkopgebergte onveilig maakte, i3 den 31sten Januari volgens een telegram uit Mat jesf ontein, door een verkenner gevangen genomen in de buurt van Laingsburg. Marais' bende was maanden geleden verstrooid. In Pretoria is een proclamatie uitgevaardigd, waarbij de rechten van overschrijving op vaste goede ren op ij wordeu gebracht. Generaal Ben Viljoen, zoo leest man in een Engelsch blad, wordt uit Zuid-Afrika gedeporteerd. Reuter seint uit Johannesburg, dat da la Rey op Andries Cronjé's brief zeer kortaf geantwoord heeft. Jam mer dat wij den tekst van dat ant woord niet kennen. Het zou des noods uit één zelfstandig naamwoord bestaan kunnen hebben. De oorlog in Zuid-Afrika kost En geland meer dan de officieels oorlog- cijfers aangeven. Zoo is er nu een extra-begrooting ingediend, waarop gewaagd wordt f 1.128.000 voor meer papier en schrijfbehoeften, door eeu oorlog noodig geworden, en f 540.000 om te voorzien in de plaatsen, open gevallen door het vertrek van post ambtenaren naar het oorlogsterrein. Sir J. Gordon Sprigg, de eerste mi nister der Kaapkolonie, heeft er on langs op gestoft, dat op zijn aandrin gen het bevel over de koloniale troe pen in een gTOot deel van de Kaapko lonie aan Lord Kitchener onttrokken was en op hem, Gordon Sprigg, was overgedragen. Lord Stanley zeide nu Donderdag in liet Lagerhuis, op de vraag van Scott dienaangaande, dat het opperbevel over die troepen bij Kitchener verblijft Dat is niet aangenaam voor Sir Gordon. ALLERLEI. Zaterdagnamiddag werd die 25e verjaardag van het in actie treden van den Duitschein Keizer bij het le Garde-regime-irt plechtig her dacht. De Britsche kruiser der ie klasse Amphitrite die bij Suez gestrand was, is met dein vloed losgeraakt en heeft zijn reis vervolgd. Aartshertog Franz Ferdinand is Zaterdag-middag aan het station te Petersburg door den Keizer en al de grootvorsten ontvangen, 's Av. was er een intiem diner in het Winterpaleis en daarna ging het vorstelijk gezelschap een gala-voor stelling in de Ermitage bijwonen. Da dagvaarding in zake de proce dure door den heer Th. Sanders tegen een tweetal Amsterdamsclie bankiers firma's de Berliner Handelsgesellschaft en de H. IJ. S. M., ingesteld ie thans in „Het Volksblad" opgenomen. Zoo als men weet, hoopt de heer Sanders daardoor vernietiging te verkrijgen van den aankoop der aandeelen van de Hollandsche Electrische door de Holl. IJzeren Spoorwegmaatschappij. De bankiersfirma's zijn: Labouclière Oyens en Co. en H. Oyens en Zonen. De zaak zal den 4en Maart voor de eer ste kamer der Rechtbank te Amsterdam dienen. De dagvaarding vermeldt de over eenkomst waarin de concessie is om schreven. In het kort komt deze hierop neer: Op den 24en November 1897 is te B_erlijn een financiëel consortium op gericht onder leiding van het bankiers huis Labouchère Oyens Co., waar t.oe behalve deze firma ook de firma H. Oyens Zonen te Amsterdam cs» de Berlüner Handelsbank tc Berlïj-n zouden behooren, aan welk consort!, um de heer T. Sanders de hem ver leende concessie voor electrische spoor, wegen zou overdragen en hetwelk eene maatschappij in helt leiven zou r*v onder den naam Hollandsche Electri sche Spoorwegmaatschappij, waarvan de concessionaris, de heer T. Sanders» ingenieair te Amsterdam de direclif» 9 zich zou nemen, terwijl hem voor ijn concessie en de gemaakte voorbe reidselen f 65.000 vergoed zou werden. De maatschappij, zou werken met een kapitaal van 1 1.500.000 waaraan de Hollandsche groep voor 66 2/3 en de Duitscha voor 33 1/3 procent deel zou nemen. De concessie betrof niet alleen den Locaalspoorweg AmsterdamSloten Haarlem, maar ook de tramwegen in de Haarlemmermeer. Den 6en Mei 1898 werd opgericht de naaml. vennootschap ..Hollandsche Electrische Spoorwegmaatschappij." Reeds tijdens de onderhandelingen, die met de Regeering gevoerd werden trachtte de H. IJ. S. M. zich invloed te verschaffen op de Holl. Electrische. doch het toenmaals fungeerond bestuur van laatstgenomde wilde zijn zelfstan digheid handhaven. Toen alle voorbereidende maatrege. len waren getroffen, en de provincie Noord-Holland f 500.000 subsidie had toegestaan, waardoor ook subsidies van Utrecht en Zuid-Holland verze kerd konden geacht worden, wendden Zich de bovengenoemde bankiershui zen tot de deelnemers i nhet syndicaat om in algemeene overeenstemming met de Berliner Handelsgesellschaft hen in do gelegenheid te stellen do door hen gedane storting terug te nemen en van elke aansprakelijkheid in het syndicaat te worden ontheven.. Deze onderhandelingen werden in. heit geheim gevoerd zoodat noch het bestuur der Holl. Electrische, noch de" raad van commissarissen met uitzon dering van den heer A D. de Marez Oyens eir iet3 van wist. Door overdracht van deze participa ties aan de H. IJ. S. M., kwam deze in' het bezit der concessie. Deze handeling acht de heer Sanders i j dig met de verbintenis welke met hem was aangegaan daar in de over eenkomst de bankiershuizen zich heb ben verbonden ,,de geldmiddelen te verschaffen voor de op te richten maat schappij, welker doel zou zijn om on der leiding van den eischer uitvoering te geven aan de door hem iu de maat schappij in te brengen concessie voor een spoorweg, die met de daaraan te verbinden tramwegen, bestemd was to zijn eene onderneming, welke moest staan zelfstaudig naast en tegenovor de H. IJ. S. M." Het karakter dier overdracht treedt ïcnlilttoii. Naar hel Duitsch van A. NOEL. 4) Hij kreeg baar in die eerste dia- gen in het geheel niet te z.ien. hoor de alleen van vrouw Joss clat Mada me weder een hievigen aanval had gehad. Zij leed aan hartkrampen, verschrikkelijk om aan te zien en feitelijk leed Mademoiselle Margue rite daaronder nog meer dian de zieke zelf. Gelukkig had madame na zulke verschrikkelijke dagen en nachten alti id langen tijd rust. Daar De'tlev dikwijls maar den toe stand der huisvrouw informeerde kreeg Madame Joss de gewoonte over haar lijden veel uitvoeriger mededealingem te doen dan hij eigenlijk verlanigdie, maar hij Heit zich die uitvoerige bulletins welge vallen omdat daarin telkens ook iel® van mademoiselle voorkwam en om van haar te hooreai, was hem nooit te veel. Maar al hielden zijne gedachten zidh gaarne met haar bo zig. zijne dagen in het nieuwe gar nizoen werden zoodanig in beslag genomen dat hem niet veel tijd tot diroamien overbleef. De ouderwet- schie stad met hare smalle straten, wiaarin slechts enkele nieuwge bouwde huizen te zien, waren, had voor Detliev veel belangwekkends, vooral daar hij nog nooit in een vesting gewoond had. Het groot aantal forten, lunetten, bruggen., wallen, grachten ern oude poorten, alles wat den niet-militair van eene stad afkeerig zou maken werd' door hem met aandacht bezichtigd. De omgeving der staid) met hare tal rijke vriendelijke dorpen e,n het be koorlijke Moezel-landschap lokifce tot uitstapjes uit, te meer daar het voortdurend mooi weer was en de late herfstzon haar gouden glans over het land verspreidde. Detlev schafte zich een paard aan dat hij buitenshuis moest stallen en maak te in zijne vrije uren lange wandel ritten; alle door den oorlog beroemd geworden plaatsen en slagvelden in den. omtrek werden bezocht en thuis oefende hij'.zich ijverig in do versterkingskunst. Hij zocht niet meer omgang dan de kameraad schap vorderde. Deze stille levenswijze maakte hem tot eeu zeer aangenaam huur der en als madame Dormans naar den Pruis" informeerde, kon ma dame Joss dan ook niet anders dian do meest gunstige berichten geven. Madame Dormans had düs alle re den om daarover tevreden te zijn, maar het zou haar integendeel veel aangenamer zijn geweest als de portierster haar verschrikkelijke ge- scheidenisisen van de tratscbhoid en de ruwheid van den vreemden mi litair bad kunnen vertellen. Zich over het een of ander op te winden was haar eenigste verstrooiing, want al lieten de hartkrampen haar met mist. dan werd zij toch door de een of andere kwaal in bed gehou den of ten minste binnen haar vier muren. Haar persoon werd voor Detlev, die haar nooit te zien kreeg, bijna eene verdichte figuur. Daarentegen kon bet niet missen diat hij Mairgué- rite, die geregeld naar de kerk ging, van tijd tot tijd tegenkwam. Ge woonlijk was zij dan in gezelschap van de dames Perraul, Deze ont moette Detlev dagelijks op het portaal, op de trap of op straat. Hoe vroeg hij ook was opgestaan om zich naar die kazerne of het exerci tieveld te begeven, die oude diames waren hem altijd voor en keerden reeds van hun uitgang terug. De beide zusters waren dikke, kleine persoontjes met ronde gezichtjes en lichte oogjes, gehuld in driehoe kig gevouwde omslagdoeken van dof-zwart, cacbemir, met op een huif gelijkende zwarte hoeden, van binnen met een witten rand en van achteren met lang afhangende rouw sluiers. Tusschen deze ronde trip pelende gestalten scheen Marguérite nog "rooier en slanker dian zij in werkelijkheid' was. Reeds een paar maal was Detlev hen met een stillen groet voorbijigegaan. Marguérite groette altijd vriende lijk terug en ook de twee oude da mes lieten het niet aan, beleefdheid ontbreken. De vijand" zou niet van hen kunnen zeggen dat ,,men in Frankr:;ik geen goede manieren had". Het kwam Detlev zelfs voor dat de beidie oude dames hem niet zonder belangstelling opnamen. Zij schenen tamelijk nieuwsgierig te ziin hetgflon bii hun eenzelvig le ven zeer begrijpelijk was. En eene van de zusters werd ook, hoewel zonder opzet, die oorzaak dat lxij die dames aansprak. De schocinie herfstdag was nog nauwelijks aangebroken. Over de rivier die langs de straat stroom de, zweefden nevelwolken en een dunne grijze sluier omgaf dien he mel die alleen ver beneden in het Oosten door die opgaande zon een gouden gloed kreeg. Op die straat rammelden vrachtwagens in een slaperig tempo voorbij en slechts hier en daar verried een klappen met de zweep of een luide aanroep dat ben minste de koetsier wakker was. Detlev was juist de huisdeur uit gekomen toen hij die drie zwarte gestalten in 't oog kreeg; Margué rite liep een wei ni g voor de andoren en hij was haar dan ook reeds voor bij toen eene van de zusters door een voorbijgaanden jongen tegen het lijf werd geloopen, waardoor z" haar gebedenboek liet vallen, juist voor de voeten van Detlev. Hij bukte zich, raapte het op en reikte het haar over, die het met een zoo diepgervoeld „Merci, oh Merci Mon sieur" aannam alsof hij haar den grootsten dienst had bewezen. Op hetzelfde oogenblik bleef Margué rite stilstaan en keerde zicJi om. „Wilt u die goedheid hebben," zei- de hij tot haar, „mij aan mijne hu ren voor te stellen." Marguérite gaf dadelijk aan zijn wensch gehoor. „Monsieur de Bodie Mesdemoi- selles Ocbavie et CéLestine Perraul. De dames spreken echter gaen Duitsch Te moeilijk, het Duitsch, mon. si.eur, veel te moeilijk, zeide Géies- tine. Eene onmogelijke taal! Ik verwonder er mij zelfs over hoe de Duibschers d'ie kunnen loeren. Zeker omdat men het iu zijn jeugd leert, meende Ootavie. Toen wij echter schootgingen, behoefde men in Metz nog geen Duitsch te kennen. Men kan he<t nu ook nog wel zonder Duitsoh doen, viel Gélestino iin. O, wat dat betreft, ook zonder Fransc.h! Het was Marguérite deze woorden lachend uitte. Zeker, bevestigde Detlev met een dankbaren blik. Ik ken kame radon.. die hier jaren, lang gewoond hebben en "een Fransch verstaan, maar da miaosten van ons spraken.

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 1