Kijkjes om ons heen. 4n hel licht door de cond ae. door de H. IJ. S. M. gesteld, dat de heer Ver- wey als lid van den Raad van Beheer der Ilollandsche Electrische Spoor wegmaatschappij zijn ontslag moest jemen. wiens plaats alsdan zou worden Ingenomen door den heer Van Hasselt, gedelegeerd I'd van den Raad van Ad ministratie van de H. IJ. S. M.. en dat de heer Kretscbmar van Veen als lid Van den Raad ven Beheer moest op treden. Weliswaar heeft de H. IJ. S. M. te kennen gegeven dat bij haar geen be zwaar bestond tegen het aanblijven van den heer Sanders, doch dat aan blijven werd z. i. onmogelijk door den ingetreden overgang van het aandee lenkapitaal der HolL Eelectr. Spoor wegmaatschappij in handen van de H. IJ. S. M. en door de daavuiitvolgen- dc algcheele verandering van het ka rakter en streven der naamlooze ven nootschap. zoodat hij zich dan ook dientengevolge genoopt zac zijn ont slag tenemen, waarin hij werd gevel -? door de heeren Kalff en Krol. d'ie in het voorgevallene aanleiding vonden hun ontslag te nemen als commissarissen. In de plaats van den heer Sanders 1« dc heer Kretschmar van Veen ge worden gedelegeerd lid van den Raad van Beheer, en in de plaalts van de heeren Kalff en Krol zijn benoemd de heeren jhr. mr. J. W. M. Schorer, voorzitter van commissarissen van de H. IJ. S. M. en vice-president van den Raad van State, en P. L. C. Dries. Ben, president van de Kamer van Koop handel te» Leiden Dat de H. IJ. S. M. de Hol]. Elec- trische wilde dienstbaar maken aan haar eigen belang, bleek den heer San ders uit een mededeelinsr in de ver gadering van de Provinciale Staten van Noord-Holland van 5 November 1901. uit die van den minister van Wa terstaat in de vergadering van de Twee de Kamer van 19 December 1901 en uit de Memorie van Beantwoording op het verslag van de Eerste Kamer over het Hoofdstuk IX der Staatsbegrooting voor het dienstjaar 1902 dat een der eerste daden van het nieuwe bestuur der Hollandsche Electrische Spoorweg, maaüschappij is geweest aan te dringen op wijziging zoowel in de richting van den locaalspoorweg van Amsterdam naar Haarlem als van de tramwegen door de Haarlemmermeer, ten einde verband mei de lijnen der H. IJ. S. M. te verkrijgen. Eischer meent het recht te hebben vernietiging te vragen van eene hande ling. welke is verricht in sürijd met de overeenkomst van 24 November 1897, waardoor hij schade heeft geleden. Hij vraagt derhalve te vernietigen de overdracht van de participaties in het door de bankiershuizen gevormde syndicaat tot overname dar 1.500.000 aandeelen en f 1.500.000 4% obliga tion vertegenwoordigende het ge- heele aandeelenkapitaal der Holland sche Electrische Spoorwegmaatschap- met veroordieeling van de H. IJ. S. M. die vernietiging te geheugen en te gedoogen. Voorts de bankiershuizen te veroor- deelen tot vergoeding aan den eischer van alle kosten, schaden en intresten door den eischer geleden en nog te lij den ten gevolge van de bedoelde over dracht. nader op te maken bij staat en te vereffenen volgens de wet. Stadsnieuws. Haarlem, 10 Febr. 1902. Vrije en ordeoefeningen. In het verslag omtrent de jongste akte-examens voor vrije en oriswf*- ningen schrijft de commissie, welke te Haarlem zitting had: Hoewel de uitslag der examens, waarbij 66 der mannelijke en 65% der vrouwelijke candidaten slaag den, niet ongunstig genoemd mag worden, was toch over het algemeen de indruk, dien de commissie van oe kennis en bovenal van de bekwaam heid der candidaten ontving, niet teer bevredigend. De leerstof was over het algemeen meer gememoriseerd dan bestudejrd en dit liet zich meermalen, vooral bij het praktisch gedeelte van het exa men, gevoelen. In den regel bleek (fit al dadelijk ■O hot opstellen der leerlingen voor dc* uitvoering, van oefeningen. Slechts weinigen candidaten ging dit vlug en gemakkelijk af en veelal kwam men. zelfs na veel tijdverlies, slechts kt een gebrekkige opstelling. Het gebeurde niet zelden, dat daar* fcij door den examinator moest wor den ingegrepen om groote verwarring te voorkomesp. Bij de oefening zelf liet het voor doen te wenschen over, wat flinkheid en juistheid van beweging betreft, ter wijl ook niet werd gelet op de rich- tige uitvoering van het bevel met de zorg en de nauwkeurigheid, welke van een onderwijzer, die zijne klasse goed in het oog behoort te houden, mag verwacht worden. i)a-Mb»j ontbrak het dikwerf aan opgewekt heid, bij leertoon en bevel. Niet zelden bleek der commissie dan ook, dat veelal de tijd van voor bereiding te kort was geweest. Het verdient geen aanbeveling om gelijk dit jaar wel geschiedde, de kweekelinge-n van het 3e studiejaar te laten opgaan tot het examen, ..oo- dat dus de als normaal te beschou wen opleidingst d tot ongevïïr de helft wordt teruggebracht Een belangrijk onderdeel van het vak, het spel, was dikwijls gebrekkig, of niet bekend bij de candidaten, ter wijl voor de onderwijzeressen toch zekere bekendheid met kinderspelen, zoodat zij 'zo gemakkelijk kunnen doen uitvoeren, vereischt is. Schouwburg. Sherlock Holmee. De heldenfiguur uit Dr. Conan Doy le's detective-roman, in levende lijve voorgesteld door den heer Myin, heeft gisteren vele onzer stadgenooten een echt griezeligen avond bezorgd. Van de 20 personen, die in het stuk mede werkten, zijn er 3 braaf en edel, ter wijl de overigen voor moordenaars, dieven, inbrekers en dergelijk gespuis fungeeren. Zij, die schouwburgwaarts gingen om iets bijzonders te zien, zul len zich den gang naar den schouw burg niet beklaagd hebben. Het was in één woord onovertreffelijk, de ko ning der draken. Geen druppel bloed ontvlood den vegen lijven der vertoo- ners, steeds werd te rechter tijd de hulp gebracht die noodig was om het stuk voortgang te doen hebben. Waar al eenige eerbied, gevoel van ontzag bestond voor den slimmen mensch, die met zooveel juistheid uit de meest onbeteekenende dingen gevolgtrekkin gen weet te maken, moet die verhoogd zijn door de vertoonïng van gisteren avond. De groote kalmte, de ongeëven aarde kloekmoedigheid, de onver saagde dapperheid van dat toonbeeld van detectives traden schitterend in het licht, te schitterend zelfs waarde straleu van het electrisch licht mede werkten, om dat licht met helderen glans te doen vallen, daar waar van een bedrijf een waardig slot moest worden gemaakt. De detective-romans Yan Dr. Conan Doyle zijn overbekend er zijn weinig personen dia er niet minstens één van gelezen hebben. Begint men er aan, dan leest men het in één avond door, voortgejaagd door de groote spanning waarin de schrijver zijn lezers weet te brengen. Een zelfde emotie brengt het tooneelstuk te weeg. De spanning wordt allengs grooter en bereikt haar toppunt in het vierde bedrijf, als Sherlock Holmes gelokt wordt in het moordhol, waar vier moordenaars aanwezig zijn om het over hem ge velde doodvonnis te voltrekken. Eén uitgang slechts geeft toegang tot de buitenwereld en die is behoorlijk be waakt door misdadigere met lange messen. Kalm maakt de detective zijne aanteekeningen den volgenden avond zal hij zijn belagers aan den rechter overleveren; dan neemt hij een stoel op, slaat de petroleumlamp aan stuk ken, en stikdonkere nacht is gekomen over het gruweltooneel, dat zal wor den voltrokken. Slechts één licht puntje in het pikdonker, de sigaar van Holmes. Daar moet hij zijn, en vier menschen storten zich met uit getrokken mes op den muur, aan een spijker waarvan de sigaar is vastge hecht, terwijl de groote Sherlock heel kalm door den eenigen uitweg het moordhol verlaat. Het kloppen der harten en de stoo- ten der messen op deri decoratieven muur waren de eenige geluiden die men in den Schouwburg vernam. Het geheel trouwens is spannend. Spannend in hooge mate. Wanneer Sherlock Holmes weer komt, dan zal de Schouwburg stamp vol zijn. Het is een stuk, dat de belang stelling prikkelt. Het wordt uitmun tend gespeeld; de be3te leden van het gezelschap van Lier werken daarin mede, terwijl de Heer Myin die als gast de hoofdrol vervulde, reeds door zijn spel de aandacht getrokken heeft van het Nederl. Tooneel en bij dit gezelschap is geëngageerd. In de „Hugenoten' die Woensdag avond door de Nederl. Opera wordt opgevoerd zal de rol van Raoul wor den gezongen door den beroemden tenor Aranyi van het hoftheater te Budapest, Men deelt ons mede, dat de collecte aan de Centrale Werkplaats Zaterdagavond heeft opgebracht 19.79 bet toch meer of mi nieter goed. O, u spreekt het heel goed, verzekerdis Ociavie. Eet ontbreekt mij aan oefe ning. Dio kunt u hiar gemakkelijk verkrijgen, zeidie Marguérite. Niet zoo gemakkelijk. Het in- beemsche gedeelte van de inwoners zondert zich meestal van die officie ren en ambtenaren af. Deze moe ten dus wel met elkander omgaan ©n dan wordlt natuurlijk Duitsch gesproken. De dames zijn al vroeg naar do kerk geweest, zeide hij, om van onderwerp te veranderen. In den Dom? Neen, in de Sint Vincent. Die kerk is ook oud en mooi, ik ben er reeds in geweest. Ik ga anders niet naar die kerk, maar naar de Garnizoenskerk aan de overzijde van het water. Vóór de Fransehe poort, voeg de Marguérite er bij. Beidie kerken zijn mooi gebouwd, maar alleen een werinig te nieuw. Ik weet niet waarom, rnaar ik verbeeld mij dat men in nieuwe kerken minder goed kan bidden. Daar kunt u wel gelijk in heb ben. mejuffrouw. In oude gebou wen is men er mieer toe gestemd. Is u met uwe woning tevreden? vroeg toen Marguérite. Zeer tevreden. Ik houd! veel van het uitzicht d'afc men er heeft oip die rivier en in de verte. Maar het geweldige geraasI Dat tal van fou rage wagens en die vele soldaten d'ie er dagelijks voor bijtrekken, klaagde Célestine. Het is verschrikkelijk! Madame Don matns heeft eroot gelijk dat zij al leen aan den tuinkant wil huizen. Mij hinderen die wagens en soldaten natuurlijk niet, antwoord^ die Detlev. Het is nu de drukke tijd. Herfstoefeniingen zonder ein de. Later wordt het weder stiller, voegde hij er geruststellend bij. De twee zusters zuchtten tegelijk op dezelfde ongeloovige wijze, maar zouden toch nog langer zijn blijven staan, als Marguérite niet met eene hoofdbuiging afscheid had genomen en zij haar voorbeeld dus wel moes ten volgen en alle drie verdwenen in hét huis. Detlev liep do straat af naar de Moezelbrug, bij zichzelf de woorden van het jonge meisje herhalende. Zij scheen toch niet zooals de an dere met dat bekrompen chauvinis- Daarvan is 6.59 bestemd voor de diamantbewerkers en 13.20 voor de uitgeslotenen te Enschedé. In het vlugschrift dat verspreid is wordt de strijd der diamantbewerkers uiteengezet en die te Enschedé, en met betrekking tot den laatsten vooral den nadruk gelegd op het feit dat de firma Van Heek tot driemaal toe tus- schenkomst weigerde. Binnenland. Uit de Hofstad. Donderdagavond gebruikten bij H. M. da Koningin-Moe dier een aantal genoodigden, waaronder do gezanten van Frankrijk, Roemenie en de zaak gelastigde van Oostenrijk-Hongarije, graaf Forgach, het middagmaal. Z. K. H. Prins Hendrik bracht Donderdagavond met hertog Joliann Albrecht van Mecklenburg-Schwerin eenigen tijd door in de Groote Socië teit der Haagsche Club, in het Lange Voorhout, waarvan de Prins onlangs het eere-üdmaatscliap heeft aangeno men. Da hertog en hertogin gebruikten Vrijdag bij H. M. de Koningin-Moe der het déjeuner. H. M. de Koningin-Mo ader en, her tog en hertogin Johan Albrecht van Mecklenburg hrrchten Vrijdag een langdurig bezoek aan de tentoonstel ling in Pulchrl Studio. Hare Majesteit was vergezeld van den Intendant van Haar huis, Jhr. de Ranitz en twee dames van haar gevolg. Bij de kunstbeschouwing werd het vorstelijke gezelschap rondgeleid door den voorzitter van het schilder kundig genootschap den heer H. W. Mesdag. Na geruimen tijd in de expositie zaal te hebben vertoefd, bezochten de vorstelijke rersonen ook de ver dere zalen van het nieuwe gebouw. Herhaalde malen roemden zij de uitmuntende inrichting. Naar men verneemt zal prin3 Hen drik deelnemen aan het diner, dat Donderdag 13 Februari door den vi ce-president van den Raad van Stele zal worden aangeboden. Yoor de Boeren. Het concert ten behoeve der vrou wen en kinderen in de concentratie kampen in Zuid-Afrika te Maastricht gegeven, heeft netto opgebracht tie som van 1147. Het Internationaal Dames-Comité Alcmaria bericht met hartelijken dank, dat sedert de laatste opgaven voor de vrouwen en kinderen in de concentratiekampen is ontvangen een gezamenlijk bedrag van 1770.46 uit Nederland, voorts 4650 Mark uit Duitschland en f 421.27 uit Warschau. Kwitanties van verzonden gelden kwamen nit Pretoria, Heidelberg, Krugersdorp, Pieter Maritzburg en Kimberley van de Kampverzorgers aldaar, gedateerd 31 Dec., 4, 6, 7 en 8 Januari 1.1. Aan 9 verschillende kampen wordt per eerstvertrekkende mail een gezamenlijk bedrag verzon den van 255 pd. st. of 3060. lead, examens. Amsterdam. Bevorderd tot arts de heer Muys, geb. te Graft en L. J. Daelmans, geb. te Vlijmen, en gesl. voor het eerste gedeelte de heer H. A. M. M. Lammers en J. W. Poels. Amsterdam. Met gunstig gevolg is het aanvullings-examen in de dier en delfstofkunde afgelgd door de hee ren J. J. H. Haan en L. Prinsen Geer- lfgs. Amsterdam. Met gunstig gevolg is het candidaatsexamen in de rechten afgelegd door: mejuffr. G. J. Stem berg en den heer J. van Best; het 2e natuurk. examen door den heer C. Bakker. Leiden. Bevorderd tot serniarte de heer W. P. Wolffensperger. Treinbotsing. Te Kwadijk had Vrijdagavond een botsing plaats van twee goederen treinen. Beide locomotieven werden verbrijzeld, walk lot ook eenige goe derenwagens deelden. Le machinist van trein 2773 bekwam ernstige ver wondingen aan de beenen. Het ver keer ondervond slechts een half uur vertraging. Een communistische kolonie. Deelde de Prov. Grom Ct. voor kort medé, dat er plan bestond om een me behept. Alias had vriendelijk en vrijmoedig geklonken zonder bit'betna haat te vertraden. Maar wat ging het hem ook aan wat zij: was of niet! De drie dames traden gezamen lijk bij madame Dannans binnen, die nog te bed' lag. maar niet meer sliep en de zusters verbelden dade lijk hunne ontmoeting. Wij hebben uw huurder ge sproken, begon Octavi-e. En hij ia nog in het geheel zoo kwaad niet, voor Pruis, voegde Cé- leeüjiiue er levendig bij. De knorrige dame hoorde deze mededeeling honend en schimpend aan en toen de zusters, wier stem ming daardoor zeer ontnuchterd werd .spoedig afscheid namen, zei- de zij scherp tegen Marguérite: Wat jou betreft, verzoek ik je dien Pruis geen gelegenheid meer te ge- van om met jou te spreken. Het zal zoo licht niet meer gebeuren, mama, antwoordde de dochter onderworpen. Het was eerst verscheddemö we ken later diat Detlev bij het binnen komen van den boekwinkel en lees bibliotheek, waar hij geabonneerd was. Marguérite Dormans zag staan communistische kolonie te slichten, thans kan het blad er aan toevoegen dat een stuk land met boerenbehui- zing voor dat doel te aangekocht te Midlaren (gem. Zuidlaren, Drenthe). Zaak-Ter Laan. Vrijdagavond heeft de heer Ter Laan een schrijven van B. en W.van Delft ontvangen, waarin hij onder mededeeling van de ccvahri beslis sing. uitgenoodigd wordt vóór 11 oe- zer 's morgens 10.30 uur, zijn eervol ontslag als hoofd der 6chool en van den Handelscursus aan te vragen, óf bewijs over te leggen, dat hij voor zijn Kamerlidmaatschap heeft be- dankt. Komt een van beide stukken op be doeld uur niet in. dan zullen B. en W. hem voor gewoon ontslag voor dragen. Begrafenis ran het ïermoorde meisje. Vrijdagavond te half vijf arriveer de te Laren uit Amsterdam het lijk van het vermoorde meisje, Mina de Leeuw. De geheele schooljeugd stond langs den weg geschaard, en overal, waar het rijtuig passeerde, waren de luiken gesloten. Zaterdagmorgen had de begrafenis plaats. Des morgens werd eerst een dienst gehouden in de R. K. kerk. Na afloop daarvan stelde de stoet zich op. De lijkwagen was omringd door meisjes in het wit en was behangen met tal van kransen, waaronder één van het bestuur der wijkverpleging, één van de verschillende ingezetenen enz. In het eerste rijtuig zaten de ouders en twee broertjes van het meisje. De familie Insinger van Laren had hare equipage voor deze zwaar be proefde familie beschikbaar gesteld. In da volgende rijtuigen zaten de burgemeester en wethouders van La ren, het bestuur der wijkverpleging, enz. Ongeveer te tien uur stelde de stoet, bestaande uit elf rijtuigen, zich in beweging. Het geheele dorp was op da been en vele ingezetenen van omliggende plaatsen gaven eveneens door hunne tegenwoordig heid blijk van hunne deelneming. Overal waar de stoet passeerde, wa ren de huizen gesloten. Vele vrou wen 6tondien te weenen en ook vele mannen hadden tranen in de oogen, toen de lijkwagen hun passeerde met zijn droevigen last. Toen de kist neergelaten was in het graf en de gebruikelijke ceremoniën waren verricht, nam dr. Willenborg uit Laren het woord. In eene treffende rede wees de spre- ger erop, dat dit eene smart was, die slechts weinigen was opgelegd. Doch een zonnestraal voor die oudiers was do algemeene deelneming. Iedereen was gekomen om het lieve kind, dat zoo voor haar leven en eer had ge-- streden, de laatste eer te bewijzen. De vader dankte spreker daarop met een handdruk; hij was te vol om een woord) te zeggen. Letteren en Kunst. Yolkstooneelkuost. Goede tooneelkunst, goed zoowel door gehalte van spel ais door keuze van stukken, aan het volk te brengen is het doel van een wedstrijd, die het volgend seizoen in „Ons Huis" te Am sterdam zal gehouden worden. Meu koos den vorm van een wedstrijd en loofde prijzen, uit om tooneelveroeni- gingen aan te moedigen het streven te steunen. Het zal echter een keu- ze-wedstrijd zijn; slechts die verbui gingen, welke in staat kunnen geacat worden tot het leveren van goed wut k zullen worden toegelaten. Tot 1 Maart a.s. bestaat gelegen heid zich, met opgave van repertoire en krachten, aan te melden bij oen heer J. A. Tours, directeur van „Ons Huis", Rozenstraat, die op aanvrïag overdrukjes van een uitvoeriger be schouwing over het doel en de rege ling van dien wedstrijd beschikbaar stelt. Bij den heer Vincent Loosjes, uit gever van „De Hollandsche Revue", is een nieuwe reclameplaat van dit tijdschrift verschenen, geteekend door den heer P. van Walcheren, een nog jong architect. De plaat stelt voor een dokter, dio bezig met bet uitzoeken van boe ken. Zij legde er juist een twee tal voor zicli ter zijdie toen hij naast haar trad!. Hiet scheen hem toe dat zij schrikte, toen zij hem zag, ter wijl een lichte blos op hare anders zoo bleek© wangen verscheen, maar 7r herstelde zich spoedig en beantr woordde zijn groeit met die vrien delijke afgemetenheid', waaruit niiet viel op te maken in hoever het slechts de gewone beleefdheid was. Mlarguériite reikte jutet dien' be diende de uitgekozen boeken om diie te kunnen inschrijven. Die Waffen nieder! las dleze hardop en schreef den titel op. Leest u ook Duitsche schrij vers? vroeg Detlev niet zonder eeni ge verwondering. Waarom niet? was Marguérite's wedervraag. Wij leven zoo stil dat wij wel veel moeten lezen en onder onze schrijverszijn er verscheidene die mama niet goed vindt dat ik lees. Daarom moet ik wel Duitsche boeken nemen. De Duitschers schrijven meer voor het huisgezin, voor jonge meisjes. Toch niet allent Wie geeft u raad bij het kiezen? Mijn© moeder verstaat zelf ge- zoo juist zijn koetsje heeft verlaten en bij een patiënt aanschelt. Dit moet natuurlijk beteekonen: „De Hollandsche Revue is het maand schrift, dat hem. hoewel bijna al zijn tijd door beroepsbezigheden wordt in beslag genomen, geregeld op de hoog te houdt van al het belangrijke, dat er in de wereld voorvalt, en waarvan hoogte blijft." Yereerende uituoodiging. Het orkest van het Concertgebouw is op initiatief van den voorzitter van den Allgemeinen Deutschen Musik- verein, Richard Strauss, uitgenoodigd als het orkest op te treden op het door genoemden Verein in Juni dezes jaars te Crefeld te houden drie-daagsch mu ziekfeest. Uit de Arbeiderswereld BINNENLAND. In dia Zaterdag gehouden vergade ring der arbeiders van do firma Van Heek werd medegedeeld, dat te Ensche dé weer 1068 is gecollecteerd. Duprez sprak hen toe en drong op bewaring der eenheid aan. Andere leden \an het internationale comité zijn rog niet ter plaatse. De betooging door do stad had een kalm verloop. Sport en Wedstrijden. Yoetbal. Internationale wedstrijden. De Arnhemsche Voetbal en Athle- tiek-club „Vitesse" die dit jaar haar tienjarig bestaan hoopt te vieren, heeft voor die gelegenheid tegen 3, 4, b en 6 April a.s. Internationale voet hal wedstrijden uitgeschreven volgens de bepalingen van het Beker-re-pe rn ent. De wedstrijden zullen inplaats van zooals gewoonlijk 1.5 uur, voor die gelegenheid 1 uur duren en zoo in dien tijd geen beslissing mocht vel gen twee maal een kwartier verlengd worden. Indien dan nog geen Les.Is- sing valt, zal worden doorgespeeld totdat een der partijen en het winnende doelpunt maakt. Een en ander be houdens goedkuring van het Bo ais- bestuur. De vier vereenlgingen die op vrij- dag 4 April hebben overwonnen, rul len op Zatedag 5 April twee aan twee een wedstrijd spelen, de iv.ee winnende zoowel als de twee varLs- zeude spelen dan op Zondag zes Apr. een beslissingswedstrijd waarvan de twee winnende elkaar in den eerewed strijd zullen bekampen, waarvoor zijn uitgeloofd: lo. Eere-prijs: Bronzen medaille, aangeboden door H. M. de Koningin. 2o. Een kunstvoorwerp. So. Eli zilveren herinneringsme dailles. en voor de andere vereeniging: lo. Eere-prijs: Bronzen medaille, aangeboden door H. M. de Koningin- Moeder. 2o. Elf Bronzen Herinneringsme dailles. De beide vereenlgingen, die op Za terdag 5 April hebben verloren, spe len een consolatiewedstrijd waar voor worden uitgereikt twee bronzen medailles. INGEZONDEN MEDEDEE- LINGEN. 80 cents per regel. Odol-SKondwaler, geeft vastheid aan het tandvleesch] Onderwijs. De commissie tot wering van schoolverzuim te Katwoude heeft in 1901 geen enkele maal ouders of voogden behoeven op te roepen. Op heft schoolboek te Ochten en Eldik, twee dorpen in de Betuwe,c.us met grooiendeels landbouwende be volking, had naar men aan de N. R. Ct. meldt de leerplichtwet in het eerste jaar van haar bestaan een uitmuntenden invloed. Het moedwil lig schoolverzuim in 1901 was nog geen vierde deel van de jaren aar voor. Van de ouders der omstreeks 275 leerlingen der scholen in die dtr- pen behoefden slechts 8 voor de commissie tot wering van schoolver zuim te verschijnen; tegen geen hun ner was gerechtelijke vervolging noodlig, evenmin als in het aangren zende dorp IJzendoorn, met bijna 100 schoolgaande kinderen. noeg Duitsch om op mijn lectuur het oog te hooiden Inderdaad? Dit kwam weinig overeen met d)e voorstelling d)ie hij zich van d'ie damie had gemaakt. Om dat te kunnen doen moet zij de boeken toch zelf ook lezen'. Dat doet zij ook bijna altijd. Mijne moeder kan diikwijls niet slapen en dian leest zaj wat voor de hand ligt liefst Duitsche boeken. Zij beweert dat zij dan spoediger inslaapt Vindt zij die dan vervelend? Misschen maken zij haar al leen: slaperig, omd'at zij er zich meer bij moet inspannen dan bij Fran sehe boeken.... Bij deze bekentenis vertoonde zich bij Marguérite een lief. zacht lachje. Het is heel aardig dat u de Duitsche schrijvers die eer wilt ge venik ben zelf in het bezit van een groote keus van boelven. Als u mij zoudt willen veroorloven u en uwe mama eenige boeken te zen den. dan zal ik die zoo kiezen dat de dames er zich niet bij zullen vervelen. Dan zouden zij hun doel mis sen daar mama ze toch als slaap middel gebruikt. Intusschen. zeer De zaak-Bejnes. Juist een week geleden sprak ik in deze zelfde rubriek dc hoop u t, dat wanneer het waar was. w tl liet gerucht zei. namelijk, dat de t eer Beijnes de tusschen den Raad en L,'tn bestaando quaestie weer aan do orde stellen wou, hij dat zou doen E-'et nieuwe argumenten. De rechtvaardigheid gebitdi i in te erkennen, dat hij dit inderdaad ge daan heeft. De brief van den beer Doyer, in antwoord op do vragen van den zoon des heeren Beijnes gc-s hrs- ven, bevat een en ander waarbij het nuttig is even stil te staan. Reeds in den aanvang bij vra.ig JJ verklaart de heer Dover, dat een mo tor van 15Ü P.K. de rustigheid van het licht in gevaar zou kunnen bren gen; hij gaat voort met te zeggen, dat zoowel de Centrale als het kamtoef, geheel zouden zijn uitgevoerd nis nu geschied is, wanneer er van afname van den heer Beijnes geen sprake was geweest. De heeir Doyer blijft het antwoord schuldig op de vraag of in do twee plannen, die van de Haarlemsche Machinefabriek en van do lirnui f ie- mens en Halske, rekening gehouden is met een kracht af neming van cie firma Beijnes. En de heer Doyer laat niet uit onmacht deze vragen 11 be antwoord, maar omdat dc reniaSili- teitsrekening deel uitmaakt van een geheim stuk. zoodat hij voor de mede- deeling daarvan machtiging van de Lichtcommissie noodig heeft. Ik voor mi] kan derhalve evenmin deze vra gen beantwoorden, maar heb na ge nomen informatie den indruk gekre gen, dat het antwoord op de bewuste vraag waarschijnlijk ontkennend zal moeten zijn. Belangrijker evenwei zijn de vra gen VIII en IX en de antwoorden daar op. De heer Beijnes Junior vraagt daarbij: „Is volgens Uwe meening eene wol- gering eener aanbieding van 8 cis. „per K. W. U- hij afname van 50 „75 P.K. gemotiveerd? „Is een aanbod van 5 cents per K. „W.U. door de firma Beijnes gedaan „billijk te noemen?" En daarop antwoordt de heer Doijer in hoofdzaak: „Er zijn hierbij twee standpunten, „dat van de stad en dat van uwe firma. „Bijzondere gevallen uilgesloten, „aclit ik een prijs van 8 cents por K.W. ,,U. voor fabrieken, die 50 P.K. of „meer noodig hebben voor het drijven „hunner inrichting, onaannemelijk. „5 ets. per K.NV.U. daarentegen acht ..ik een prijs die dikwijls op te bren- „gen zal zijn." Wat wil dit antwoord nu zeggen? Volkomen helder is het niet, maar de heer Doijer bedoelt, naar het schijnt, dat de prijs van 8 cents te hoog is voor een fabrikant, in ve r g e 1 ij k in met de kosten van st o o mh e* drijf of eigen electrische drij fk'racht. In dit verband is het verklaarbaar, dat de heer D. spreekt van twei standpunten: dat van de stad en var de firma Beijnes. Is deze opvatting juist, dan mag ge vraagd: worden of de heer Beijnes niet wist, dat de electriscne drijfkracht uit de centrale al tij d duurder moes) zijn? Men gevoelt, dat dit geheel iets an ders zou wezen, dan dat de heer Doijee verklaart: „de prijs van 8 ets. op z i c h- ztlf „is te hoog". Een deskundige op dit gebied wees mij in een werk van Gérard „Legons sur l'Electricitc" een staatje aan van den kostenden prijs van electrischen stroom in ver schillende fabrieken in Engeland, waarvan er waren vlak, hij of in een kolendiistrict. En nu zijn er bij, waar de kostende prij3 20 cents por P.K. be draagt zelfs te Newcastle kosten kool en olie alleen 5 cents. „Waar nu", zei mijn zegsman, „den heer Beij nes 8 ets. is aangeboden, kan die prijs op zichzelf niet als te hoog worden aangemerkt". Het zal den lezer reeds duidelijk zijn geworden, dat in deze zaak twee vra gen bestaan: „in hoeverre is de heer Beijnes te laken?" en „in hoeverre is de Lichteommissio te laken?'' Op dit laatste laat de zoon des heeren Beij nes vooral het gewicht vallen, waar hij in vraag XI vraagt: „Zoude indien een bekwaam Elek- „trotechnicus aangesteld was voor de „vaststelling der plannen aan de Elec- „trische Centrale op eenigerlei wijze „rekening gehouden zijn met eene „krachtafname der firma Beynes, zon- „der eenige schriftelijke overeenkomst „noch vaststelling van prijs of voor waarden?" En de heer Doijer antwoordt daarop, dat hij altijd getwijfeld heeft aan dio 150 p. k. voor den heer Beijnes en van oordeel was, dat 20 of 30 p. k. voor deze firma in aanmerking zou kunnen ko men. Bestonden er voor een afname van 150 p. k. geen speciale redenen, dan had ieder ernstig elektrotechnicus 0« /.e toe zegging van 150 p. k. hij zichzri! moe. bedankt! Als wij weder eens he- behoefte aan boeken hebben, dan zullen wij van uw aanbod gebruik maken. Hieit scheen dial zij zichzelf begon1 te verwijten dat zij mieit den Duifc- scher had staan schertsen, want zij weid dadelijk weder ernstig, maar hü had' nu toch kunnen zien hoe goed het haar stond als zij lachte. Gaat madame Dormans nog altijd niet uit? vroeg hij deelne mend. In de laatste twee maanden zii nauwelijks drie maal v - lucht geweest, (Wordt v ^Igd).

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 2