UEBERBRETTL Original Secessions ten redueteven tot bereikbare aimetin- gen Aldus de heer Doijer. Maar ik vraag heeft ook niet de Lichtcommissie de aanvraag dos heeren Beijnes bij zich- zelf gereduceerd/ immers ja. Zij heeft een kabel besteld niet voor 15U, maar voor 50 p. k. en dait is juist; wat de heer Beijnes haar kwalijk neemt, omdat daaruit zou blijken dat cr feitelijk niet op afname zij nor lirma gei'e.-amu is.' Mogen we niet zeggen, dat hier de logica op hol is gegaan? De heer Beijnes heeft in zijn zoon een bekwamen verdediger, liet was voorzeker een helder denkbeeld te trachten, 's liaadis ei-.cn auvjseur in de zaak te1 betrekken en aan 't slot van d'.ens an (.woorden krijgt de Lichtcom missie er leelijlc van langs over hare opvatting van. üoopraanscnap. ik nam de vrijheid, op dal punt een weck geleden reeds, (te wijzen. Maoft* ik kan dezen niet eindligen zonder te betreuren, dat de heer Beij nes in zijn adres aan den itaad spreekt van een met overgroote meerderheid aangenomen motie, waar hij men wol weet. dat zij eenparig aangenomen is. dalt hij verschil zoekt tusschen de woorden, dióor hem gesproken „en d)_e hem in den mond zijn gelegd," terwijl toch verscheidene Raadsleden verkla ren d'uidieiijk gehoord te hebben wa* hij zeide en het dus eer voor de hm ligt dat de heer Beijnes zelf in enthou siasme voor de zaak meer heeft be loofd dan hij bij kalm nadenken wel heeft kunnen vervullen. En iöts derge lijks gevoelt ook de heer Doijer, waar hij tot driemaal toe de mogelijkheid oppert, dat door den heer Beijnes on voorzichtige uitlatingen zijn gedaan. Intusschen komlt het mij voor dat de Raad nu wel niet anders kan doen, d>ameen Commissie van onderzoek 11- noemen, die u'it den aard van de zaak een Raadscommissie zal dienen te zijn. Zonder op hare beslissing te willen vooruitloopen zou ik wel als mijn oor deel willen zeggen dat intrekking van deze motie en vervanging dioor een eel zachter gestelde, mij niet verwondden zou. De firma Siemens en Halske heeft Inmiddels dien geincrimineerden ka bel teruggenomen, zoodat aan dezen kant althans geenerlea schade wordt geleden. van, onraad goed© diensten kan be wijzen. Eem i ge bedaarde, gewapende burgers. De oefening voor ladien ein in tijd van ncod bezigen, is toch zéér een voudig. Vervolg Stadsnieuws. INGEZONDEN. Voor den inhoud dezer rubriek ttelt de redactie zi h niet aansprakelijk Van ingezonden stukkengeplaatst of niet gepiaatst, wordt de kopij niet aan den inzender teruggegeven. M. de R. Grieve aan onderstaande plaatsje in uw blad' te verlernen. Bij voorbaat mijn dank, Gisterenavond zijn op eene spoed- eisobendjQ vergaoieriing van bet be stuur vaal het Hiaarlemsoh Arbei- dlers-seortariaab, bijeengeroepen om maairegelen te nieimiein tot onder steuning dier uitgesloten textiel-ar- beidlers te Enschedé en dér uitge sloten diamantbewerkers te Am sterdam, die volgend'e besluiten ge- niomien: 1. Zal aan den Burgemees ter verlof wordlem gevraagd voor het houden eener collecte met ge sloten bussen bij de burgerij 2. Zullen zoo spoedig mogelijk aan al'lo secretarissen van ons bekende arbeidersvereieaiigingen een aantal lijsten worden gezonden, om bijt- 'dragen te verzaimieilein, 3. Zal', gedurende de uitsluitingen ie Amsterdam en Enschedé, een lid van bet bestuur eiken Zaterdag avond zitting houden in heb Geheei- onthoudïerscafé van Reinalda, KI. Houtstraat 44, tot helt innen van bijr drageu, zooals reeds dioor ons is medegedeeld in een dier bladen. Voor wie, wegens onbekendheid met adres, geen lijsten mocht ont vangen, zij opgemerkt dat ieder die zulks wenscht, lijsten bekomen kan bij Hugenhüitz, Ripperdapark 23; Buys, Kinid'erhuissingel 60, of Red- jnaldla, IQ. Houtstraat 44. Op aan vrage biji ondergebeekenden worden zij franco toegezonden, i De met lijsten verzamelde bijdra gen kunnen worden afgedragen aan den penningmeester Buys, den cretaris Hugenholtz of avonds biji Puelnalda Met uw goedvinden, M. de R., zullen alle gelden éénmaal per week in uw bladl wordien verantwoord'. Ten slotte zij nog medegedeeld dat d!e ontvangen bijdragen naar verhouding van het aantal uitge- elotlenen, zullen worden verdeeld tusschen Enschedé en Amsterdam, tenzij ruen duidelijk angevo voor welk van beide doeleinden men' zijn jnjdrago wenscht te bestemmen. Namens heit bestuur van het H. A. S. F. W. N. HUGENHOLTZ Jr. Secretaris. Spoorwegplannen. Heden ontvingen wij het verslag van de vergudering der Kamer van Koophandel en Fabrieken op 4 Febr. 1902 te Haarlem gehouden. Wij ont- leenen daaraan het volgende Door de commissie, in de vorige vergade ring benoemd om in zake de spoor wegaangelegenheden te dienen van praeadvies, werd het verlangde rap port uitgebracht. Op haar voorstel werd besloten een schrijven tot den Gemeenteraad te richten, waarin o.m. wordt gezegd Niet zonder ernstige bezorgdheid is door onze Kamer kennis genomen van hetgeen in het laatste halfjaar is voorgevallen in betrekking tot de spoorwegaangelegenheden voor zoo verre do verkeersbelangen onzer ge meente daarbij betrokken zijn, en wij hebben het onzen plicht geacht, in het belang van handel en nijverheid ons naar aanleiding daarvan tot Uwen Raad te wenden. Tengevolge ven den verkoop van 't aandeelenkapitaal der Hollandsche Electrischo Spoorwegmaatschappij is de vervulling der zoo gunstige voor uitzichten voor Haarlem's spoorweg verbindingen naar ons inzien plotse ling zeer twijfelachtig geworden. Immers blijkens de uitlatingen van Z. E. den Minister van W., H. en N., zoowel in de Tweede als in de Eerste Kamer der Staten-Generaal, schijnt het geenszins onmogelijk, dat de ont worpen nieuwe verbinding tusschen Haarlem en Amsterdam, een plan waaraan nu langer dan 10 jaar gear beid is, ten slotte zal worden prijs gegeven. De door den Minister bedoelde wij ziging (deze is reeds bekend) in de goedgekeurde plannen, zal tot groot nadeel van onze gemeente strekken. Reeds is door de feitelijke vereeniging van de Holl. Electrische Spoorweg maatschapbij met de Holl. IJzeren Spoorwegmaatschappij het voordeel voor ons verloren gegaan, dat de ver bindingen met Amsterdam door twee verschillende met elkander concur- reerende maatschappijen zouden ge ëxploiteerd worden. Kwam nu bovendien de wijziging van het plan tot stand, dan zou in de eerste plaats vervallen het station aan den Kleinen Houtweg, zoo nuttig voor de ontwikkeling van hetgeheele zuidelijke gedeelte der gemeente. Het verlangen voorts, zooals zich voorzien laat, van den electrïschen stroom door stoomkracht, en in verband daarmede van de bij gelijke korte tusschenpoozen regelmatig vertrekkende wagens door gewone spoortreinen, het vervallen van de hooge brug over het Zuider- Buitenspaarne, zoodat al het spoor- treinverkeer tusschen hier en Amster dam, tot schade van de scheepvaart, over de brug aan hetNoorderspaarne blijft gaan, zijn nadeelen, die reeds dadelijk in het oog springen. De nieuwe spoorverbinding met Amster dam zou ten slotte niets anders blij ken te zijn dan de tegenwoordige Holl. IJzeren Spoorweg, waarvan de baan in plaats van twee, vier sporen breed zou zijn. Ernstiger intusschen wordt het ge vaar, als wij de jongste mededeeling des ministers nagaan in de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer waaruit blijkt, dat de door het gede legeerd lid van den raad van admini stratie van de HolLIJzeren-Spoorwegm. toegezegde plannen thans door de Holl. Electr.-Spoorwegm. zijn inge diend geworden en waardoor Haarlem zou buitengesloten worden van het sneltreinverkeer. Geen sneltreinverkeer, noch voor personen, noch (voor brieven, noch voor dagbladen, noch voor goederen 1 Indien door Uwen Raad onze ziens wijze gedeeld wordt, twijfelen wij niet of door U zullen zoodanige stap pen gedaan worden als in de omstan digheden het meest geraden zullen zijn. door aller oogen bepaald werden ge streeld. Met een daverend applaus wer den do uitvoerenden en de leiders dan ook welverdiend gehuldigd. Aan het elot werd nogmaals een z.g. divertissement finaio gegeven, waar door de feeststemming van de in keu rige, frissche kleedij gestoken jeugd haar toppunt bereikte. Onder luid) ge juich en gejubel werd eene papieren vesting ingenomen en daarmedto was het kind erf eest geëindigd. Nog éénmaal omringden allen de hoeren Martin, en weldra weerklonk een ..lang zullen ze leven", uit hond'erdlen kindermonden: eene getuigenis van dank voor het hoogst prettige feest hun bereid. Voorzeker zal door dit feest de band tusschen die gastheeren. de heeren Martin, en de gasten, de ouders en kinderen, weder nauwer zijn toege haald, en allen zullen met veel voldee- ning op den avond van Zaterdag terug -zien. Na afloop varh het kinderbal werd nog eenige uren zeer gezellig (ioor de ouderen gedanst. We warenZater dag middag in de gelegenheid de repetitie der meisjes van Rozeknopje bij te wonen. We hebben een aangenaam uurtje ge sleten, frissche, lieve melodieën kornen in Rozeknopje en wat we hoorden doet ons met grond verwachten dat ze goed zullen worden gezongen ook. Kijkjes om ons heen. Nog eens over inbreken'. Raad geving bij bef aanschaffen van een revolver: Ie. behoeft men djit niet media te dJaeleii aan vrouw, moeder of zuster. De verstandige heeren der schepping houden den aankoop 'en dei medédeieling voor zich. de zoogenaamde en gevreesde griezel blijft dan achterwege. (Evenwel alle vrouwen zijn gelukkig niet zoo kleinzielig). Een bedaard burger schaft zich kalm] eiemi dergelijk verdedigings middel aan, zonder dit aan de ze nuwachtige dames, vrouw, moeder, zuster of personeel mede te deel en. Veile verstandige mannen bezitten eieni solifeicö wapen, zonder dat een derde er iets van afweet, en dit blijft volgens ons inziens heit beste. Geien veroordeel dus voor een goedé. Thvoiwer. die. o«^embltkk«n Dansfeest. Zaterdagavond was het feest voor de vele leerlingen der danslessen van de heeren I. G. Mar tin en Zonen. Een vroolijk, opgeruimd volkje bewoog zich in speelsche dar telheid in de groote zaal der Sociëteit Vereeniging, welke zich zoo bij uitstek voor diergelijke groote kinderfeesten Is ent. Een ieders gelaat teekende blij d1- schap en pret. De glinsterende, van vreugde stralende oogjes; die wange tjes, met een flinken blos gekleurd, dat alles getuigde ear van, dat de jeugdige danslustigan genoegen hadden, dat echte naieve kinderlijke genoegen, dat door de oudei's zoo gaarne wordt op gemerkt. En met veel welgevallen volg den de ouderen, die rondom de dans- vlakte hadden plaats genomen, dan ook de bewegingen der gezellige, druk ke, woelige jeugd, en sloegen met veel aandacht die aardige, lieve paartjes gaande, die vaak met veel bevalligheid de moeilijkste dansen uitvoerden. Dit laatste nu kan niet anders als tot eer strekken van de heeren Mar tin, en getuigen van hun degelijk on derwijs, dat dan ook zoowel door de jeugd als door de ouderen ton zeer ste wordt gewaardeerd, Maar ook de intermezzo's zijn aanschouwelijke be wijzen van dit uitstekende onderricht, spreken van de vindingrijkheid dezer uitnemende leiders van kinderfeesten. Daai- had men een pierrot- en pier- rette-dans, alleraardigst, leuk, goed gedacht en bovenal onberispelijk uit gevoerd. Meermalen gaven de 16 pier rots en pierretjes dn or de aardige uit voering der dans, welke zich ook door grappige voorstellingen kenmerkte, stof tot lachen. Do tweede intermezzo, een bloemen corso, deed ons zien hoe zelfs de hee ren Martin bet stalen ros, ditmaal keu rig met bloemen gedecoreerd', hadden weten dienstbaar te maken op hun ge bied:. Nadat de jeugdige fletsrijd'sters e.u fietsrijders eenige malen de zaal in sierli jke bewegingen, en mooie figu ren, hadden rond' gereden, 6tcgen zij af om de toeschouwers to onthalen op Tn". i en se bteanraf horv-daiw waar Uitvoering. Men schrijft ons Voor een net publiek gaf de Man- nen-zangvereeniging „Kunst door Oefening", dir. de heer J. Th. Windt, haar tweede uitvoering in dit seizoen. De zangnummers werden met ernst en beschaafdheid gezongen; vooral no. G „Gij Adelaar" van Ph. Loots, no. 7 Lentelied" van Verhulst, en no. 12 „Holland's Glorie" van R. Hol, wer den uitstekend ten gehoore gebracht. Vrij moeilijke nummers werden goed zuiver op toon weergegeven, wel een bewijs dat de zangers flink hebben gestudeerd. De bariton-soli gezongen door den heer Smit werden verdienstelijk weer gegeven. Deze zanger beschikt over een mooie baritonst.em, maar de uit spraak in da eerste 2 nummers kon iets beter geweest zijn. De violist, de heer A. J. Halier, kweet zich goed van zijn taak. Het vioolsolo 7de Concerto en sol op. 46 van Ch. v. Beriot, de Romance van Beethoven op. 50 en An die Heimath van Haser vielen wel in den smaak zooals op te maken was uit het luide applaus. De heer B. v. Gervenliadde begeleiding op zich genomen en het bleek dat deze taak in goede handen was. De hear Obdam, declamator, wist de lachspieren in beweging to brengen met zijn aardige voordrachten. Kunst door Oefening mag wel tevreden zijn met hare goedgeslaagde uitvoering een hoogst gezellig bal besloot den avond. zaal d)er Soctetet „die Krom", wel-' ke met eem belangstellend publiek gevuld was, dJoor hiet Lier ter stede zoo gunstig bek en dl slaande genoot schap „Melpomene em Thalia" eene toomeetuit voering gegeven. Opge voerd! werd heit boeiende volksdra ma „Andreas dia Tijgerjager, of de Vrijbuiters van Mexico"; eem stuk, dat zoowed door zijn inhoud als d'oor de uitstekende vertolking, waar door heit geheel tot zijm recht kwam, ten zeerste in den smaak der aan wezigen viel. Met volle aandacht werdiem, de verschillende tafereelem gevolgd en eem luid' applaus aan het einde daarvan was een welver diende hulde voor de dilettanten, die blijken gaven goed gestudeerd te hebben. De hoofdrollen waren in goede handen, maar ook de andere rollen hadden goede vertolkers ge vonden, terwijl het samenspel even eens geroemd wordt. Alles te za- men beschouwd was het dus een uitstekend geslaagde uitvoering. Na afloop der voorstelling had on der leiding van den beer J. B. Bon- gons een bal-miasqué plaats. Door do fraaiste co&tuums waren eenige prijzen beschikbaar gesteld1. Door de jury werden deze toegekend als volgt: ie prijs, prachtig" semes, aan palkplateoi met rebussen, en sleiek- mutsen. 2e prijs, twee schilderijen, aan een groep straatmuzikanten. 3e prijs (bloempotten) aan Trans- vaalsche dames. 4e pr. (pièoe de milieu) aan 2 Russische huzaren in groot tenue, 5e prijs (vazen) aan 2 kostschool- dames. 6e pr. (suikerpot) aan schaak en damspel. 7e pr. (fraaie beeld jee) aan Zi geunerin Sociëteit Vereeniging. Zon" dagavond werd door de Typ. en Lith' Vereeniging „Kunst na Arbeid" inde groote zaal der sociëteit Vereeniging eene populaire uitvoering gegeven, welke uitstekend geslaagd is. Een talrijk publiek luisterde met veel aan dacht naar de nummers door het fan farekorps „Kunst na Arbeid" ten ge hoore gebracht en genoot van de nieuwe voordrachten van den heer Vrugt. Concordia. In hetBrongebeuw werd Zondag een soirée-dansante5 ge geven door de Gymnastiek- en Scherm- vereeniging „Concordia". Met voor drachten, gymnastische oefeningen en schermen werd het dansfeest afge wisseld. opgekomen mibliek zal zich zeker verbaasd hebben dat kinderen zich' zoo goed in zulk een operette kun nen inwerken. De afd. Haarlem vanden Bond van Neder). Onderwijzers be sloot in hare vergadering van 8 Febr. jl. 10 uit de kas af te staan voor de uitgesloten arbeiders van de firma Van Heek te Enschedé. Bovend ei ;u] len aan de verschillende scholen lijs ten circuleeren ten behoeve van die u'itgeslot^ncn. Bloemeiidaal. Alhier loopt, volgens de N. R. Ct., ©en gerucht, dat ,,de bus" toch zal blijven doorrijden, aanvankelijk tol Augustus (van welk jaar wordt er niet bij verteld), en wel gesubsidi eerd door oen ige zeer vermogende ingezetenen, die aldus zouden wil len trachten het leggen van rails voor een meer bruikbaar vervoer middel in de openbare wegen bij Overveen tegen te gaan. Juist zoo- als 20 jaar geleden. Heemstede. Zondagavond is. na een korte on gesteldheid, in het Diaconessciihuis He Haarlem in den ouderdom van 71 jaren overleden, de heer D. F. K. Har- denberg, gepensioneerd generaal-ma- joor der infanterie, adjudan m bni- tengewonen dienst van H. M. de Ko-- n'ingin, wonende op den huize „Hout- rust" in den Hout onder deze ge meente. Bleekersgezellen. De bleekers- gezellen te Haarlem en omstreken zijn thans georganiseerd in een vakver- eeniging „Broederlijke Eensgezind heid", welke vereeniging Zondagmid dag haar eerste openbare vergadering hield in het lokaal van den heer Ra- velli, Jaeobijnestraat. Als spreker tra/d op de heer Frans Netscher, die aanving er op te wij zen dat gelukkig deze organisatie niet geboren is als uitvloeisel van een hef- tigen strijd tusschen patroon en ar beider. Integendeel, er hee.rscht vrede moge het dan ook mogelijk gewapen de vrede zijn. De vakvereeniging der bleekersge zellen is ontstaan in tijd van vrede, doch dat ze ontstaan is, levert het be wijs dat er grieven zijn. Die grieven zijn reeds van ouden da tum, ten bewijze waarvan spreker een courantenbericht voorlas van ee nige jaren geleden. En om die grieven te bespreken, om te trachten in de toestanden der blee kersgezellen verbetering te brengen, daarvoor is de vakvereeniging opge richt Dat er verbetering dringend noodig is, betoogde d'e heer Netscher door een beeld te geven dier toestan den. Hij schetste het vak van den blee- kersgezel als ongezond en onaange naam, wees op de vaak slechte behan deling van de zijde der patroons, op den langen werktijd, elf uur en vorrnamelijk op de lage loonen, die ge middeld f 8 per week bedragen, dit is bij een elfui-igen werkdag 12 ets. per uur. (Ons werd medegedeeld dat. zelfs meestal het loon beueden 12 ets. is, ge woonlijk 10, 10 3/4 ct Red. H. D.) Spr. maakte in vergelijking van dit loon een axbeidersbudget op en kwam, wan neer men het allernoodzakelijkste al- lerzuinigst aanschaft tot een bedrag van f 10.12, waar het loon van den bleekersgezel nog f 2 beneden blijft dus. Op vleesch, eieren, genot enz. was niet eens gerekend. Ook gaf de heer Netscher ter verge lijking het gemiddelde loon van andere vakarbeiders, (sneeuwopruimers van den reinigingsdienst met 15 ets. het laagst, en daar is nog tegen gepro testeerd omdat dit zoo slecht betaald is). De toestand van den bleekersgezel met zijn 12 ets. per uur eischt dus dringend verbetering, en dat beoogt de vakvereeniging, beseffende dat door eendrachtige samenwerking verkregen kan worden wat de eenling niet ver mag. Spreker wees er op hoo alle politie ke partijen het goed recht en de noodr zakelijkheid der vakorganisatie erken nen en beriep zich o. a. op de ency cliek Rerum Novarum. De heer Netscher, de resultaten be sprekende die door vakorganisatie ver kregen kunnen worden, wees op den A. N. D. B. en sprak als zijn stellige overtuiging uit, dat ook de bleekers gezellen door krachtige aaneenslui ting tot lotsverbetering kunnen komen. Sterk waarschuwde spreker tegen werkstakingen wanneer men geeai flinken weerstand heeft en de publieke sympathie niet aan de zijde der stakers is. Hij ried aan zooveel mogelijk door samenwerking en samenspreking met de patroons te trachten de grieven uit dien weg te ruimen. Ten slotte stelde spreker nog de noodzakelijkheid van algemeen kies recht in het licht en sprak in dit ver band over sociale wetgeving. Naar we vernemen zal „Broederlijke Eensgezindheid" 23 dezer wederom een openbare vergadering houden. Melpomene en Thalia. Zondagavond werd in die groote Teraardebesteling. Heden had de plechtige teraardebestelling plaats van den overleden rechercheur Hessels. Voor en achter de lijkwagen liep een detachement politie, terwijl de slippen van het lijkkleed werden gedragen door een viertal rechercheurs Op het kerkhof waren aanwezig de Commissaris van politie en eenige in specteurs, terwijl de agent van politie de Vries aan de geopende groeve in welgekozen woorden de groote ver diensten van den overledene huldig de. Gevonden voorwerpen. Een puckhond met lederen halsband. Tegen twee aannemers is proces-verbaal opgemaakt wegenshet doen storten van puin op den open baren weg zonder de vereischte ver gunning te hehben. Uit de Omstreken. Vervolg Nieuwstijdingen. De Prins in stad. Hedenmor gen verspreidde zich vliegensvlug de mare dal Prins Hendrik in de stad was. Het bezoek gold het Koloniaal Mu seum, waarin 's Prinsen halfbroeder, hertog Johann Albrecht van Mecklen- burg-Schwerin als voorzitter van de „Deutsche Allgemeine KolonialgeselT schaft" veel belang stelt. Do commissaris der Koningin, mr. G. van Tienhoven en de burgemeester Jhr. mr. J. W. G. Boreel van Hogelan- den ontvingen Zijne Koninkl. Hoog heid en diens broeder te 9 uur 40 m. aan het station en in twee rijtuigen ging het naar het KoLonia&I Muse um, waar de vorstelijke bezoekers rondgeleid werden door dr. Greshoff. Van tien uur tot half twaalf bleef men hier en bezichtigde heit museum milt zeer veel belangstelling, waarna do hooge gasten teekenden in het boek on wel als volgt: Hendrik, 10 II1902, en Johann Albrecht, Herzog von Merk- lenburg-Schwcrin, 10 II 1902. In draf ging het nu naar nst stad huis, waar een kijkje genimen w?rd in het museum, waar de vorstelijke bezoekei's worden rondgeleid deer don heer Paul van Vlissingen. Vervol gens werden de raadszaal, de burge meesterskamer enz. bezichtigd. Nadat bij mr. van Tienhoven de lunch was gebruikt, reed men naai' de Groote Kerk, waar do heer Ezerman hei orgel bespeelde. Ook Teyler'a museum werd nog be zocht. Er waren overal groepen mencchen aanwezig die 't nieuws dat als 'n loo pend vuurtje door do stad ging, ge hoord haddien en de vorstelijke bezoe kers lu'ide (toejuichten. Om 3.26 ver trokken de hooge gasten weder mor den Haag. door den Commissaris der Koningin en dan Burgemeescor uit geleide gedaan. Directe belastingen. Be noemd itot deurwaarder te Arnhem, in gang van 15 Februari, de heer C. van Rijssel, thans alhier (b. g.). Voorts is met ingang van 8 Februari de heer W. Verhaagen, kommies le klasse, ver plaatst van Amsterdam naar hier. Wegens plaatsgebrek moeten vel schillende berichten en verslagen tot ons volgend nummer blijven liggen. Tooverring. De kinderdope- refte Zojndla^middiag uitgevoerd, is uitstekend geslaagd'. Vooral het koor der dwergen in de tweede acte klonk heel lief. De solisten waren bijzonder goed' en hel vrij talriik Margarine of boter. Het „Maandblad tegen Vervalschin- gen" bespreekt de vraag of het in strijd is met de Boterwet, dat margarine- houdende boter in hotels, restaurants m banketbakkerijen gebruikt wordt, zonder dat het publiek daarvan evenals 'in boterwinkels door een duidelijke bekendmaking in kenni9 gesteld wordt. Het zegt daar van het volgende: Het komt ear in de eerste plaats op aan bij de beoordeeling of een zaak als vervalsching te beschouwen is, wat door den kooper bij den aankoop van een artikel verlangd wordit. Bij boter- handelaren kan hieromtrent natuur lijk geen twijfel bestaan. Wie een pond boter vraagt in een boterwinkel, ver langt geen mengsels, doch boter in den Zin der wet, d. i. het product uitslui tend van melk afkomstig. en ont vangt hij toch een mengsel, dan is de verkooper die dit aflevert, strafbaar volgens de wet, „Doch indien iemand in een hotel of restaurant een ,,gesmeerd"broodje met kaas. of een biefstuk met jus, of „boterkoek" in eem banketbakkerij verlangt, dan bedoelt hi1 natuurlijk, hetzij een broodje' met boter gesmeerd. of een biefstuk met boter gebakken of koek met boter bereid niet met margarine-mengsels. En nu de wer kelijkheid d. w. z. krijgt hij ook steeds werkelijk wat hij bedoelt, of schoon hij het niet evenals in den bo terwinkel er uitdrukkelijk bij zegt? Wij gelooven, Sn vele gevallen niet, omdat wij ons door persoonlijk on derzoek overtuigd hebben van het te gendeel, waarbij het bleek, dat „bij vergissing uit het margarine vaatje ge nomen was." Zeer beslist zijn wij van meeninsr. dait de wet 'in deze aangelegenheid tusschen beide behoort te komen. In de eerste plaats wordt het publiek zon der eenigen twijfel bedrogen. Men ver langt, indien men een behoorlijken prijs betaalt, geen biefstuk of brood Ie met margarine, of koek met behulD van dezelfde1 stof gefabriceerd, al zegt men het niet uitdrukkelijk er bij, om de leveranciers niet te „beleedigen." „In de tweede plaats is de deur voor onrechtmatige concurrentie wijd open gezet. daar de margarine-gebruikende hotelhouders en restaurateurs, evenals banketbakkers, natuurlijk goedkooper kunnen leveren dan zij die zuivere na tuurboter gebruiken. „Van veel belang achten wij het, goed begrepen te worden. Nimmer zul len wij oppositie voeren tegen het ge bruik onder den waren naam van een zoo uitnemend surrogaat als goede margarine. Doch, en hier komt het op aan. wie die stof gebruikt, hetzij om ze direct als zoodanig, betzij in of bij d'e spijzen te verkoopen waarin of waarbij boter verlangd wordt, behoort dit op duidelijk zichtbare wijze, even als dit in boterwinkels, volgens de wet. geschiedt, bekend te maken. „De strafwet behoort de burgers even zoo goed in wankels als in hotels of restaurants te beschermen tegen be drog." Woensdag. Aschdiag, beg^n der 40-diaagsche vasten. Woensdag, dorde dier 7 Woens dagen, ter eere van dien R. Joseph, te 7 uur het Lof. Donderdag to 7 uur Lof ter cere van het Alterh. Sacrament en gele genheid om te biechten. Zaterdag, te half 9d)o H. Mis voor de bekeering der zondaars in d'e kapel van het Miraculeuze Maria beeld. Te 6 uur het Lof van O. L. Vr. en van 5 tot 10 gelegenheid om te biechten. In deze week, de HH. Missen en de Catechismus op de gewone uren. Parochiekerk van O. L. Vrouw. Woensdagavond te 7 uur hel Lof, Woensdag vóór de H. Mis van 7 8 en Ouur wijding en uildeeling der Assche. Parochieserk van den H. Anteniui van Padua. Dinsdag p-een Catechismus. Dinsdag kwartier vóór 7 uitstel ling van het Alterh.. T& 7 en 8 uur en half 0 die gelezen B. Missen, te 10 uur d'e plechtige Hoogmis, 'a Namiddags te half 4 plechtige aanbidding en te 7 uur het Lof. Dinsdag te 7 uur solemneel Loi en Vergadering der Broederschap van den H. Antonius, waarna de Processie en de lofzang „Te Deum" tot sluiting van het gebed van 40 uren. Woensdag, Aschdiag, te 7 en 8 uur de gelezen HH. Missen en te half 10 de gezongen H. Mis. Na elke H. Mis uitdeeling der ge» wijdte Assche. 's Avonds te half het Lof waaronder de „Miserere1' en de eerste Meditatie over het lij den O. H. J. Ch. De volgende Mei di taties zullen, volgens gewoon te», gehouden worden op de Dinsdagen, 's avonds te half 8. Vrijdagavond te half 8 gelezen II Mis en te 8 uur gezangen R ecu ie i< Mis voor mej. Catharina De;.. st geb. v. d. Heyden, als lid eter 3e Orde van den H. Franciscus. 's vv. te 7 uur Lof en Oefening van den H. Kruisweg. Zaterdag te half 8 gelezen II. Mis en te 8 uur gezongen Requiem) Mis voor miej. Helena Basse geb, v. d. Vossen, als lid dei' 3e Orde var den H. Franciscus. (N. H. Ct.) ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Dinsdag 11 Febr. 1902, des namid dags van 12 uur, door d<en heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Preludium en Fuga J. S. Bach. 2. Elsa's Brautzug zum Munster R. Wagner. 3., Fantasie Sonate No. 3 op: „Ja Jezus heerscht, het on geloof verstomm" S. de Lange. 4. Marche religieus® Gigout. 5. Aria uit Paulus Mendelssohn. Burgerlijke Stand. Bevallen: 8 Febr. C. A. LugtHuij- ser, d. C. M. Aaldersvan Looy d. J. van der SpekZondervan z. E. van der HeideBijlstra z. A. J. G. de Jong —Haverkamp d. J. M. Ililtennan— Breek d- M. A. Leeflang—Bakker z. T. MarkesteinRoest z. 10. P. van Hee- zikDaan z. A. M. Damesvan Deur- sen, z. M. J. HoonhorstWapens z. K. W. C. KenzenGrand d. Oyerle.den8 Febr. M. C. Jansen Huisman 74 j. Hagestr. P. II. van den Eijlchof, 20 d., z. Essenstraat. 7. E. A. Damiaans 1 m. d .v. Marunistr. 9. A. Buijs, 75 Leïdsche straat (A). C. van ElKruger 42 j.. Jacobijnostraat. 7. G. We la ge 56 j., de Witstraat. KERKNIEUWS. Kathedrale Kerk St. Bavo. Woensdag. Aschdag, de H. H. Missen te 7, 8 en half 10. Na iedere H. Mis uitdeeling d)er gewijde asch. Te 8 uur gezongen H. Mis. Parochiekerk van den II. Joseph. Dinsdagochtend iet half 11 uur •en 's avonds te 7 uur gelegenheid om te biechten. Advertentiën. De Heer en Mevrouw G. D. BOERLAGESlaap, geven kennis van de geboirte hunner Dochter PAULINE CONSTANCE ELEONORA, Velsen, 9 Feb. 1902. Eenige en algemeene kennisgeving, Heden overleed mijn ge liefde Echtgenoot LODEWIJK CAIIEL BAL- LENTIJN, in den ouderdom van 33 jaar. Mej. de Wed. BALLEN Tl i N- v. d. Laan. Haarlem, 10 Febr. 1902. Eenige en algemeene kennis geving. Tot mijne diepe droefheid is mijne geliefde eenige Zoon LODEWIJK CAREL BAL- LENTIJN, overleden in den ouderdom van 33 jaar. Wed. L. C. BALLENTIJN- Routmann. Schouwburg -Maatschappij. Telefoon 579. OP VERZOEK. Freilag 14 Februar 1902. Absolutnureinmalioas Gastspiel DES Direction: AKHUR GÖTZ und OSCAR VON FIELJÏZ. Nieuw Programma. Aanvang <S uur. Prijzen der plaatsen: /2.1.75, /t.óü, ƒ1.25 1— 0.50.

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 3