Kijkjes om ons hoen. nen van draden over den openba ren weg. In afwij'.J .g van het advies der commissie van voorbereiding voor de oprichting der gemeente lichtfa brieken moenen B. en W. dat er geen termen bestaan om het verzoek niet toe te staan, en zij stellen mits dien voor het toe te staan, onder voorwaarde, dat de maatschappij den door haar benoodagdeai stroom van de gemeentelijke centrale be trekt. Bebouwen van tuingrond. B. en W. stellen voor hen te mach tigen aan den heer M. R. Pereira vergunning te veirleenen voor het bebouwen van den voor tuin be stemden grond; van zijn perceel in het Kenaupark. Typografische vereeni- g i n g „De Pheni x". Zaterdag avond vierde bovengenoemde ver- eemging haar 33jarig bestaan iri, de groote zaal dier Socië teit ,,de Kroon'. De voorzit ter, d© heer T. H. Broekhuijzen, deelde in ziin openingsrede mede dat in het afgeloopeu jaar aan zie kengeld was uitgekeerd de som van t 441.77 en aan weduwen 50, te zamen 4üi,77, en dat de vereeni- ging zich in een toenemenden bloei mag verheugen. Verder werden in den loop van den avond door eenige leden op zeer verdienstel i ike wijze een 2-tal stukjes ten tooneele opgevoerd, ge titeld „Jean Marie", drama in één bedrijf, van Andr. Theuriet, ver taald door J. L. Wertheim, en „Het testament van den kapitein of een woelige Maandagmorgen", kluchtr spel in twee bedrijven, door J. A. Holtrop. Voorts werden door een twintig tal leden n tweetal schoorte liede- r - gezongen, waarmede zij zooveel bijval inoogstten. dat de liederen nogmaals moesten worden her haald. Het feest werd verder besloten met een gezellig bal. afgewisseld door verschillende vermakelijkhe den. wat die leden dan ook tot den vroegen morgen op een aangename en gezellige wijze bijeenhield. Voor zeker zal deze avond bij allen een© aangename herinnering achterlaten. Zondag werd in de Katho lieke kerken alhier de jaarlijksche Vastenbrief van den kansel afgelezen. Mgr. Bottemanne, Bisschop van Haar lem herinnert de geloovigen in dit schrijven aan de zilveren feesten van den Paus. welke in Maart beginnen. Verder vermaande hij de katholieken veel te bidden voor den Paus, voor H. M. de Koningin en verdere overheden. Uit d e Omstreken. üillegom. RIJKSPOSTSPAARBANK. Gedurende de maand Januari werd alhier ingelegd 1 3220.43 en terugbe taald 1663.43. Het laatst, door dit kantoor uitge geven boekje, draagt bet nummer 1228. Zaterdagrnli ddag, toen een bespan nen tilbury een in de Hoofdstraat pas- eeerendai) bespannen tweewieligen wa gen. waarmede een zware boom ver voerd werd, zou voorbijrijden, schrik te het paard van laatstgenoemd voer tuig. waardoor hett schflchtjg werd en de geleider uit zelfbehoud genoodzaakt werd zijn paard los te laten. Met het gevaarte achter zich holde het paard een pnar honderd meter door de Hoofd straat, waarbij eenige langs de we? staande hekken geheel verbrijzeld wer den. Zonder verdere ongelukken werd het paard tot staan gebracht, zoodat dit ongeval, dat met het oog op do drukke passage erm ïg had kunnen zijn, betrekkelijk goed afliep. Yelsen. Uitgenoodigd door de Vereeniging van Landbouws hield de heer H. C Rein» rs uit r.gen'ingen Zaterdaga vond eene rede over de voeding en het opfokken van melkkoe. Wat bet opfok ken betreft, \%ijst Jnj er op, aathetvaa groot belang is welke ouders en voor ouders hei dier heelt en geeft de ken- tuerken op van uitmuntend melkvee. Het goheele dier is lang, hoekig, schraal ei. fijn van huid. He kop is lang en dun, de hals eveneens, terwijl de rug icheirp en ietwai gebogen is en verdiepingen tuschen de wervels ver toont, De ledematen zü-i fijn en dun en de staart zonder pluim moet reiken U>l den hak. De melkspiegel. ook reeds bij het jonge dier te zien, moet eene regel matige beharing vertoonen. Heeft de veehouder nu een kalf van gunstig be- kende ouders en vertoont het de ge noemde kenmerken, dan moet het goed verpleegd, maar vooral niet te best ga voed worden, want dan kon het best gebeuren, dat het ia r wel eene koe werd. die er best uitzag, maar daar is het niet om te doen. De voordeeligste koe is de melkfabriek op vier stokken. De jonge dieren moeten vooral veei huiten loopen in de wel, of anders in zeei ruime hokken, vertoeven. Kalven de koeien voor het eersft en geven ze bloederige biest, maak U niet ongerust, 'integendeel, ge zult hoogstwaarschijn lijk een goed geefster hebben. Elk vee houder moet door ondervinding te weten komen welk voedsel hij moet geven, maar daarop wil spreker nog wijzen, dat walterrijk voedsel voor drachtige koeien, vooral in de laatste maand, nadeelig is, en de koeien wel meer melk maar van minder vetgehal te doet geven. Tevens waarschuwt de spreker, dat het zoo gevaarlijk is, dat drachtige koeien met de achterpooten in de groep staan, men legge dan eene brug over de groep. Nadat de spreker nog eenige wagen der toehoorders beantwoord had, sloot de voorzitter de heer Boreel van 1 In gelanden de matig bezochte vergade ring. Onlangs heeft het Hoofd der School te Santpoort om gezondheidsredenen verlof gevraagd en thans heeft ziin collega te Velzen ziin voorbeeld moe ten volgen. Haarlemmermeer. Te Aalsmeer zal het hulpkantoor der posterijen zeer waarschijnlijk door een postkantoor worden vervangen. Ofschoon tusschen Hoofddorp en Haarlem een spc-ciale postrit zal wor den ingevoerd, blijft de bekende wagen- dienst Ceclen. thans belast met bet postvervoer, ook nog bestaan. Binnenland. Uit do Hofstad. H. M. de Koningin, de Prins-Ge maal, de hertog en hertogin van Mi ek- lenburg vereenigden zich Maandag avond aan tafel bij H. M. de Koning in-Moeder. Aan dat diner namen ook deel de dienstdoende dames en heeren, uitma kende het gevolg der vorstelijke ppr- sonen, die aan bet hertogelijk echt paar toevoegde kamerheercerem mie- meester jhr. Van de Poll en de adju dant-kapitein graaf Schimmelpen- ninck; voorts de minister van buiten- landsche zaken en enkele andere ge- nooddgden. T' M. de Koningin wier dagelijk- eche rijtoeren gedurende eenige weken onderbroken waren, reed Maand ig- middag met prins Hendrik weder op het gewone uur uit in de phaeton, waarvan de paarden door den Prins zeiven bestuurd werden. Z. K. H. Prins Hendrik en zijn halfbroeder, Hertog Johann Albrecht van Mecklenburg, vereerden Maan dagavond de soirée bij den Duitschen gezant bij ons hof, graaf de Pourta- lès, met hunne tegenwoordigheid- De soirée werd aangeboden aan de leden der hofhouding, de autoriteiten der residentie en het corps diplomati que. Een kwartier vóór elven deden de vorstelke personen hun intrede inde" smaakvol met bloemen getooide en in schitterende verlichting prijkende salons van graaf en gravin de Pour- talès, na in de vestibule, die even eens met een keur van bloemen en planten was getooid, begroet te zijn door den.gastheer. Tot ongeveer half 2 na middernacht bleven de Prinsen de Hertog vertoeven te midden van te ruim 200 gasten. H. M. de Koningin, de prins-gemaal en de hertog en de hertogin Johann Albert dineerden Zondag bij H. M. de Koningin-Moeder. Men verneemt, dat de heer rar. J. H. Geertserna, lid der Eerste Kamer voor de provincie Groningen, die dit jaar tot bet aftredend gedeelte behoort, het voornemen heeft zich wegens zijn hoogen leeftijd niet herkiesbaar te stellen.. Prins Hendrik aanvaarde het be schermheerschap van de Koninklijke Scherpschutters van de Veluwe te Apeldoorn. Acad. examens. Utrecht. Cand. TheoL 1 de heer J. Kijne. Kerkel. voorber. ex. de heeren G. J. Mooi en G. P. A. Ruijsch van üugteren. een algemeen© aanduiding op het adres te bezigen als hierboven is bedoeld. Ik maak van deze gelegenheid ge bruik de aandacht van de schoolop zieners er op te vestigen, dat bet ten zeerste aanbeveling verdient om bij de behandeling van overtredin gen van de Leerplichtwet geen ge bruik te maken van formulieren, welke met die strafprocedure ver band houden, dian die ingericht zijn na gehouden samenspreking daarover met den. ambtenaar van liet Openbaar Ministerie en over eenkomstig diens aanwijzingen. Ook is het dienstig te achten dat du schoolopzieners voor hunne werkzaamheden, verband houdende met het vervolgen van overtredin gen van de Leerplichtwet, voorlich ting vragen aan dien genoemden ambtenaar. Het is te verwachten dat deaa daaraan gaarne zal vol doen. Het is mij nuttig voorgekomen hierop die aandacht van de school opzieners te vestigen, omdat het mij gebleken is dat niet allen uit zich zelf dew hier aangegeven weg heb ben ingeslagen. Treffende hulde. De korpsen te Utrecht in garnizoen, hebben alle hun muziekkorps. De ge nie, de veld-artillerie, de infanterie, da vesting-artillerie rukken uit met de muziek aan het hoofd, en de vroolijke krijgsmuziek weergalmt opgewekt en helder langs de ruime singels en heir- wegen. Maar in den laatsten tijd ziet men meermalen iets gebeuren, dat, eenvoudig in de botooging, toch iets bijzonder aantrekkelijks heeft. De Ma liebaan passeerende, worden trom mi hoorn geroerd, totdat vóór zeker punt een waarschuwende bekkenslag het sein geeft om de muziek te laten in vallen. Dat punt ls de woning van pre sident Kruger. Met entrain wordt het Transvaalsche Volkslied aangevangen om, juist de woning voorbijgaande, de bekende wijze met geestdrift te doen weerklinken. AI is de muzikale ontwik keling der korpsen verschillend, dit lied is met zorg ingestudeerd en klinkt, u>et gloed uitgevoerd, waarlijk tref fend. 't Maakt den Indruk van een be de voor Republiek en president, ko mende uit het hart van den Neder- Inndschen soldaat. INGEZONDEN MEDEDEE- LINGEN. 80 cents per regel. ^dol-KSondwater, alleen echt in onze Patentflaeons* Uit de Arbeiderswereld BINNENLAND. De internationale commissie in zake arbeidersgeschillen, bestaande uit de heeren C. M. Schlffer, centr. voorz, van den Duitschen Chr. Textielarbei der riiond; W. Ilermee, dist. voorz. van M. Gladbach; L. Duprez, voorz. der katoenbewerkers te Gent en H. Ver veld, voorz. van „Unitas" te Enschedé kwam Zondag te Enschedé bijeen, ten einde een onderzoek in te stellen naar de staking van de firma Van Heek en Co. Na een onderzoek bij par tijen verklaart zij, dat de werkstaking gewettigd en rechtvaardig is en de stakers als ook zij die ten gevolge der werkstaking wei-den uitgesloten, den steun van iedereen verdienen. Een onderhoud met de firma Van Heek had geen resultaat De 6uikerfabrikantenbond heeft thans definitief besloten met de aanstaande campagne tien fabrieken stop te zet ten. In de staking der opperlieden te Amsterdam is ook Maandag geen ver andering gekomen. Sinds Zaterdag zijn de werklieden-organisatiën in het bezit van een schrijven der patroons, waarin deze verklaren dat zij, zoo de werkstaking wordt opgeheven, binnen 14 dagen voorsteilen der werklieden in overweging nemen en met hen be spreken. Zaterdag werd op de eischen der op perlieden door de metselaarspatroons- vereeniging te Amsterdam geantwoord met do volgende motie: „De werkstaking worde opgeheven en dé werken voor het bestaande tarief (1895) hervat, waarna de patroons zich bereid verklaren zoo spoedig mo gelijk voorstellen van de zijde der op- pc-rlieden met hen te behandelen." Spoorwegzaken. De Kamer van Koophandel, die an« ders niet veel van zich pleegt te lateu liooren, heeft een goede daad gedaan. Zij beeft zich gezet tot het Jiestuaee- ren van de verschillende spoorweg plannen, zooals die thans aunhangig zijn en komt daarna tot de conclusie, dat er reden bestaat tot „ernstige be zorgdheid". Twee dingen zijn er gebeurd, die ze ker daartoe aanleiding moeten geven: de uitlatingen van den Minister in de Kamer over den bouw van het nieuwe station te Haarlem en dc aankoop door de Hollandscbo Spoor van de Holl. Electrisciie Spoorweg-Maat schappij. bij ons Haarlemmers beter bekend onder den naam van bet plan- Sanders. Wat de Minister in de Kanier zei, komt hierop neer, dat de plannen voor ons nieuwe station nog verandering zullen moeten ondergaan, in verband met het eneltreinverkeer. Meer dan eens is er in clit blad op gewezen, dat nu de kans bestaat dat Haarlem van hetaneltreinverkeer wordt buitengeslo ten. En de Kamer van Koophandel vat dit zelfs zóó hoog op, dat zij de klacht elaakt: „Geen sneltreinverkeer, noch voor personen, noch voor brieven, noch voor dagbladen, noch voor goe deren!" een verzuchting, die ona Haarlemmers des te ernstiger in do ooren moet klinken, omd'at zo komt van dit College, dat veel te voorzich tig is en te kalm van gestel, om ziek te laten bewegen tot opzettelijke over drijving. Eigenaardig ls het wel, dat zoodra alarmeerend© berichten in Haarlem rondgaan over de spoorwegzaak, zeer spoedig ergens weer een troostgrond komt opduiken. „De ingenieur West- noff komt hier wonen", zei men on- tengs, „wel een bewijs dat de Maat schappij hare plannen, zij het dan ook eenigszms gewijzigd, wil door zetten." Later heette hei: „de HolJ. Spoor hoeft er belang bij. het verkeer met en van Haarlem goc-d te doen ziju, omdat Haarlem een belangrijk contingent reizigers levert. Zulke op merkingen stemmen wel voor een oo- genblik de ongerustheid, die niets lie ver wil dan gerustgesteld worden, tot kalmte, maar naderhand vragen we ons toch al licht af, of misschien de heer Westhoff voorloopig alleen komt voor het toezicht op den bouw van het nieuwe goederenbureau aan de Hout vaart en of de kans niet bestaat, dat wanneer dit eenmaal gereed is,' het station zal blijven zooals het nu is. Dit zou des te erger wezen, omdat nu pok de kans op een Zuiderstation aan den Houtkant, dat in het plan— Sanders opgenomen was, zoo goed als vervallen is. Tenzij de heer Sanders het proces wint, dat hij zooals wij be richt hebben, tegen den verkoop zij ner maatschappij aan de Holiamische Spoor begonnen ls. Mislukt dit t.ven wel en blijft dus de Holl. Spoor in het bezit van deze concessies, dan loopen wij gevaar niets te krijgen, dat tot verbetering van onze toestanden strek ken kan: geen nieuw station aan den zuidkant, geen met de Holl. Spoor concurreerende lijn naar Amsterdam en zelfs geen nieuw station aan een Noordkant. Merkwaardig is bet, dat In het stuk dat de Kamer van Koophandel nu ioi den Raad richt, geen woord wordt p e- sproken over de plannen van de heeren Anderheggen en Neumeijer. Het is na tuurlijk niet aau te nomen, dat dit een toeval zou wezen. Heeft de Kamer van. Koophandel daarmee te kennen wil len geven, dat zij op de tot stand ro- ming van die plannen weinig hoop meer heeft, dan is zij het eens met de meening van verschmende andere in- fezetenen. Inderdaad hooren wij in e laatste maanden weinig van deze concessie, ai te weinig. Ontzinkt ook zij ons ten slotte, dan komt er van t-Ilè schoone verwachtingen voor nieuwe stations en nieuwe verbindingen mis schien niets terecht. In elk geval is het zaak om er niet bij stil te zitten, We gevoelden het al len wel: er moest Iets gedaan word in; maar zooals het meer gaat: ieder wachtte op een ander, onder of zon der goede redenen. Nu de Kamer van Koophandel den stoot gegeven heeft, mogen v-s verwachten, dat de Raad spoedig deze voor Haarlem zoo belang rijke zaak ter band zal nemen. Zij treft .ons aller belangen heehvat die per, dan de zaakBeijnes of de onbe woonbaarverklaring van een huisje. Spoed is hier noodig, omdat elke dag wachtens de zaak in een nieuwe phase brengen kan, nog ongeschikter dan de tegenwoordige om haar naar Haar lems belangen te vervormen. Vervolg Stadsnieuws. D e R o 11 e r d a ms c he O n d e r w ij- zerstooneelvereenigingaldus de „N. R. Ct" heeft te Amsterdam in den Plantage-schouwburg een groot en welverdiend succes behaald met het abel spel van Lanseloet, dat treffende liefdesdrama, zoo ontroerend van dicli- lijk gezicht een geheel ander type dan het zijne vertoonde. Met kleine, vlugge stappen ging die Franschman verder. Detlev zag hein over den schouder na. Een heel knap mensch! dacht hij. Niet naar ons ideaal, maar bij dc meisjes van zijn landi zal hij zonder twijfel in cLen smaak val len Ook bij haar? Onverwachts kroeg Detlev dienzelfden avond ge legenheid om den vreemdeling met de Dormans samen te zien. Het was nam eJi'-k in dien Schouwburg, dan avond voor de Fransche opera. Eenmaal 's weeks kwam uit België een Fransch gezelschap, dat reeds vanaf het begin van het seizoen (door de opvoering van „nationale" werken het publiek trachtte k ver blijden. Dat er onder de opgevoer de opera's ook waren wier zuiver Fransche oorsprong twijfelachtig was, werd zoowel door de uitvoer ders. als door de toeschouwers, over het hoofd gezien. De meest natio nale sell- oingen die de Belgen hadden opgevoerd, waren tot nu toe de Hugenoten en Mignon geweest. Zelfs voor de meest verstokte chau vinist geldt Meyerbeer als een vol bloed F ranse lim an en dat Ambroise Thomas den text van zijn opera uit de overzijde van den Rijn had ge trokken. kwam weinig in aanmer king. Vandaag was ais „dfritte im Bunjde" de onbetwist Fransche ope ra Faust, van Gounod, aan de beurt. Detlev behoorde tot de weinige officieren, die de Fransche voorstel lingen in detn Schouwburg bijwoon den, Deze troep uilt de provincie beviel hem in menig opzicht beter dat die groote opera te Parijs. He- don had hem in bijzonder naar der- Schouwburg gelokt om voor het eerst een Fransch" „Gretohen" te zien, walt bij zijn verblijf to Parijs eenige jaren geleden toevallig niet het geval was geweest. Hij was wat laat gekomen en de zaal was geheel vol. Bij het begin der Ouverture nam Detlev plaats in de loge van den eersten rang naast het toonoel. Verstrooid' dwaal de zijn blik door de volle zaal. met zijn op zulke avonden geheel en al Fransch voorkomen, toen zijn hart plotseling stilstond om daarna des te heviger te kloppen. Hij ergerde er zich over dat hetgeen hij zag hem zulk een schok gaf. In de loge tegenover hem zalt namelijk mejuf frouw Dormant tusschen den Leiden. Geslaagd voor het doctoraal examen in de rechten d© hear G. A. da Graag; voor het candidaats-examen in de rechten de heer H. M. Meertena. Utrecht. Doet. Ree htsw. de heer W. J. E. J. v. d. Pluij'm. Bevorderd tot. semi-arts, de heer P. J. van Brakel. Ongeluk. Te Vaals ie Zaterdag een treurig ongeluk gebeurd. Toen Th. K. voorde electrteche tram de rails wilde over stek viel hij, met het gevolg, dat hij ta pletter werd gereden en terstond dood was. Djambl. De correspondent van de ,,N. R. Ct." te Batavia, seint ouder dagteekening ven Maandag: Ons bivouak te Limboer werd her haaldelijk beschoten. Twee minderen en twee dwangarbeiders werden ge wond. Naar het heet, bleken in een druk bezochte bijeeukomst velen uit Moeara Mesoewes geneigd weerstand te bie den. Kapitein Kroef ging er heen. Hij arresteerde, den Rio Soepi. Het blad teekent hierbij aan: Mei, Moeara Mesoemes is Waarschijn lijk bedoeld Moeara Mesoemai, in de Merangin-streek, waarheen, op 7 Jan. door de onzen de tocht werd aange vangen. Marten Hogerhuis. Men schrijft uit Den Haag aan het „HblcL": Met betrekking tot de aan Marten Hog—H'is verleende gratie schrijft men ons nader dat met zekerheid kan worden medegedeeld, dat het initia tief daartoe genomen is door heit col lege van regenten over de bijzondere gevangenis te Leeuwarden, op advies van den geneesheer van dat gesticht, nadat deze over den toestand van Marien ceai consult, had gehad met de beide inspecteurs voor het Staatstoe zicht cp krankzinnigen en krankzinni gengestichten, die beiden met gemel- den geneesheer van meening waren, dat de veroordeelde psychisch zooda nig was achteruitgegaan dat een ver der verblijf in de gevangenis voor hem hoogst nadeelig rou zijn. Onder die omstandigheden heeft zoowel de Hoo- ge Raad als de procureur-generaal bij dat college tot kwijtschelding van ver dere straf geadviseerd, met welk ad vies H. M. de Koningin zich blijkens de verleende gratte heeft vereenigd. Een advies van da voormelde inspec teurs, waarven indertijd sommige dag bladen hebben melding gemaakt als zouden dezen Marten Hogerhuis lol- komen gezond hebben verklaard, heeft nooit bestaan en zou ook in strijd zijn geweest met de feiten. Weinig solide. Een rechercheur heeft naar aanlei ding van een in een der dagbladen voorkomend bericht omtrent een arbei ders-maatschappij „Arbeid is ons ka pitaal" onder de zinspreuk:: „Help u zelf dan helpt u God", een onderzoek ingesteld in de Eerste Jan Steenstraat te Amsterdam, waar die maatschapp.j gevestigd zou zijn. Die maatschappij zou circulaires verzenden, waarin zij aanbiedt ter voorkoming van werk loosheid en onnoodige philanthr jjue werk te verschaffen aan timmerlieden, kastenmakers, schilders, stukadoors enz. enz. Om da kosten voor grond stoffen en arbeidsloonen te bestrijden wori' a aandeelen van 1 en 10 gulden verkocht. Hoewel de bewoner In het souterrain een drietal leerjongens aan het werk had, gaf het geheel een weinig eoli- den indruk, terwijl de ondernemer geen gunstig verleden heeft. Ook in den Haag schijnt hij dergelijke prac- tijken te hebben uitgeoefend. Transvaal ©n Oranje-Yrijstaat. Men meldt uit Middelburg Do van 6 tot 9 dezer in het Schutters hof gehouden Boeren-tentoonstelling heeft opgebracht 1036.03. Zij werd bezocht door 1574 personen. Men meldt uit Schiedam: Voor het Afrikaander Tehuis ls reeds ruim f 200 ingekomen en meer ia toe gezegd. Droevig ongeluk. Op den Hooidijk, onder de gemeen te Steenbergen, had Maandag een droevig ongeluk plaats. Bij het molen van hoornen brak. terwijl men een ge- kapten boom naar bovei op den dijk wilde trekken, d-3 ketlin.g. waardoor Franschmian em eene dame, diiè aan Detlev geheel onbekend was, maar zijn instinct zeidie hern diart het nie mand anders zijn kon als die door hem nog nimmer geziene madame Dormans. Dat geelbleek© gelaat, waarvan die trekken door magerheid scherp en spite waren geworden, kon van niemand anders zijn. Met zijne harde lijnen, die heiersohzuch- tige. barsche uitdrukking en de eigenaardig hartstochtelijke oogen kwam hot volkomen ov ereen met de voorstelling die hij zich van haar had' gemaakt. Ook v.-as niet te mis kennen dalt de dame zeer lijdend was. De dochter echter scheen zich door het oogenblikkelijk welzijn der moeder gaarne geheel te laten misleiden. Zij gevoelde zich zeker gelukkig dat zij na zoo langen tijd hare moeder weder eens zoo recht op naast zich mocht hebben. De droevige schaduw, die anders het jonge meisje altijd omgaf, was nu als weggevaagd. Haar stemming evenals haar kleeding scheen fees telijk te zijn. Wel was zij zooals gewoonlijk en evenals de moeder in het zwart gekleed, maar het was hert zwart voor een feestdag, zijde en kant. Een lange boa kronkelde zich de boom naar beneden wide, en den 27jarigen v. d. Br. uit Wouw. die on der dan dijk stond, verpletterde, zoo dat v. d. Br. na eenige oogenblikken overleed. Leerplicht. De minister van binnonlandscho zaken heeft aan de school-autorite i- ten het navolgende gemeld: De ambtenaar van het openbaar ministerie b' i een dier kantongerech ten heeft de aandacht van dia regee ring er op gevestigd, dat vele straf vervolgingen wegens overtreding van d» leerplichtwet geen gevolg hebben, ten gevolge van de zijns inziens minder juiste wijze van uit voering van die wet, wat betreft het voorschrift van artikel i, d'oor ds arrondisseanemts-schoolopzieners. Hij wijst er namelijk op, dat die bepaling van art. i der leerplicht wet waarbij die verplichting om zorg te dra°en, dat aan de leerplich tige kinderen voldbende lager on derwijs verstrekt wordlt, o. m. ook aan die oudere dier kindieren wordt opgelegd door die schoolopzieners van de in zijn kanton gelegen ar rondissementen blij lebaar wordt op gevat. alsof in dat artikel in plaats van hot woord1 „ouders" geschre ven ötond: „de vader en, bij gebre ke van dien, de moeder". Het is toch een feit (zoo d'eelt de bedoelde ambtenaar mede), dat de aanma ning bedoeld in paragraaf 1 van art. 2i der Leerplichtwet, door de schoolopzieners steeds, wanneer bei de ouders in leven zijn en niet be paald gebleken is, dalt de vader In de absolute onmogelijkheid heeft verkeerd om ingevolge het voor schrift van artikel 353 Burgerlijk Wetboek voor de opvoeding zijner minderjarige kinderen zorg te dro gen. gezonden wordt alléén aan den vader, zoodat ook de verdere ad ministratieve procedure alleen tot dezen gericht kan zijn. Blijkt nu. dat binnen zes maanden na afloop van die procedure eene in art., i en art. 6, 2o. dier Leerplichtwet om schreven overtreding ten aanzien van hetzelfde kind opnieuw ge pleegd is. dian km, zooals van zelf spreekt, deswege ook alleen de var der strafrechterlijk vervolgd wor den. Het aan die vervolging voor afgaande vóóronderaoek brengt nu echter zeer dikwijls aan het licht, dat niet de vader als die aansprake lijke persoon moet worden be schouwd, doch de moeder, b.v. in het herhaaldelijk voorkomend' ge val dat de vader 'b morgens vóór dag en dauw naair zijn wetrk gaat en eerst 's avonds laat daarvan te rugkeert. Het gevolg is dan natuur lijk, dat het door den schoolopzie ner opgemaakt proces-verbaal gede poneerd moet worden en daarmede al het verrichte werk nutteloos is gemaakt. De schoolopzieners zou den zich deze teleurstelling kunnen besparc-n door de beidie ouders als aansprakelijke personen te behan- deeLen. Ik heb gemeend do hierboven weergegeven opmerkingen van ge noemden rechterlijken ambtenaar te uwer kennis fce moeten brengen. Het zal m. i. aanbeveling verdie nen. dat door de schoolopzieners voortaan in den aangegeven zin worde gehandeld. In verband hiermede heb ik mij vergewist, of het voldoende zou zijn, dat de schoolopziener do aanma ning, bedoeld in art. 21 paragraaf 1 der Leerplichtwet zendt aan „de oudiers van hert leerplichtige kind; dan wel of het noodig zal zijn dat hij. zoowel tot dm vader als tot de moeder, eene aanmaning richt; ook, of het noodig is, dat alle stukken, bedoeld in art. 20 ©n 21 der wet aanmaning, oproeping, waarschu wing, aanzegging wordten ge richt tot een met name ie noemen pereacm dian wel of het geen be zwaar zouda ontmoeten om aanma ning, oproeping 6n waarschuwing te adresseeren, b.v. aan „den vader van" den mot namen en volledig adres te noemen leerling, aangezien laatstbedoelde algemeens aanwij zing den schoolopzieners veel werk zoude besparen.. Het is mij echter gebleken, dat de aanschrijvingen), zoowel tot den va der als tot dé moedier zullen moeten worden gorteht, en dalt wegens het gevaar van vruchteloos werk te ver- richten. heit onvoorzichtig zou zijn om haar hals en tegen het donkere bont teekende zich haar blanke tint des te. helderder af. Zij lachte hare moeder vol liefde en bijna schalksch toe en was daarbij zoo mooi, dat i heb geen wonder was, dat haar buurman haiar als bert ware met de oogen verslond). Er was geen scher pe toonoeikijker noodig om te zien hoe het tusschen hen stond. Op de borst van hert jonge meisje prijkten rozen, prachtige rozen, die hij zon der twijfel voor haar had' medege bracht, op dan rand der "loge lag insgelijks een bouquet en ook eene bonbonnière verried die oplettend- heid van haar vereerder, maar meer nog dan dit alles sprak uit de geheel© houding van het jonge me-nsch de wensen om te behagen. Hert Fransche „Gretchen" was eeee uitmuntendie zangeres, maar zoo leelijk, dat men er wel aan deed alleen naar haar te luisteren en haar niet aan te zien. Deze verstandige voorzorg nam de Franschman des te liever in acht omdat hij daardoor zijne blikken op eene vrij wat schooner e belichaming van de blonde hoofdpersoon uit de opera kon vestigen. Marguérite daaren tegen gaf zich met zekere kinder lijke opgewondenheid) aan liet on gewone kunstgenot over. Het gaf Detlev eene eigenaardige voldoening te zien hoe zij gedurende de voor stelling geheel in 't tooneel opging. Zij had geen oog voor haar buur man en bemerkte in hert geheel niet hoe hij haar steeds smachtend aan keek. Toen het gordijn viel, deden Marguórite's klein© handen ijverig aan de toejuichingen mede. Ook ge durende da pauze scheen zij op het hofmiakem van haar drukken bege leider weinig te letten, maar van Detlev nam het mooie meisje niet de minste notitie. Toen de voorstelling geëindigd was, voelde Detlev zich niet opge wekt om naar het koffiehuis of naar 'l Casino te gaan maar begaf zich stil naar huis. in de vestibule hoorde hij de Dormans en hun gast aanko men. Hij kan ook de afscheids woorden van dan Franschman ver staan en wederom luidden zij: Tot morgen, tot wederziens! Zou die man dan nooit vertrekken? Zijne zaken in Mietas zullen nu toch in elk geval wel z^'n afgedaan! Zeer ver drietig geluimd legde Detlev zich ter ruste. Bij zijne buren heerschte een op gewonden stemming. Madame Dor mans kon in lang niet tot rust ko men. Zij weidde nog lang uit over herinneringen uit Nancy en uit den schoonen. tijd van hare jeugd toen zi) met Charlotte Balmont op school was geweest, de vroolijkste en druk ste van allen, aan wie de onderwij zeressen een waar kruis hadden ge had. Ja, waarom zou zij toen ook niet vroolijk zijn geweest? Zij kon. toen immers niet vermoeden welk hard lort haar later te wachten stond. Eindelijk kwam er aan haar woordenvloed een einde, het werd sfcil en het licht werd uifgebluscht. Marguérite dacht dat haar Moe der reeds was ingeslapen toen een schelle lach hert meisje op do cana pé, die haar tot legerstede diende, deed opschrikken. Wart- hebt u, mama? Waarover lacht u zoo? Over den Pruis! en madame Dormans lachte opnieuw. Wil ik je eens wat zeggen? Hij is op jou verliefd' (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 2