NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad, in Haarlem en Omstreken. Didier's Verloofde. Hoofdagenten voor het Buitenland: Comjpagnie Générale de Publicité Etrangère G, L. DAUBE Co. JOHN F. JONESt Succ., Parijs SP» Faubourg Montmartre. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekbandelaren en Courantiers. Met uitzondering van bet Arrondissement Haarlem is bet uitsluitend reebt tot plaatsing ran Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan liet Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam, Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. 19e Jaargang. Vrijdag 14 Februari 1902. ABONNEMENTSPRIJS ADVERTENTIËN Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Voor Haarlem per 3 maanden 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), por 3 maanden1.80 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden1.66 Afzonderlijke nummers0.02ff Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37K de omstreken en franco per post 0.46 Van 15 regels 50 Ots.j iedere regel meer 10 Ots. Buiten bet Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 1—6 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Grooto letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 80 Oent per regel. Bureaux: Gebouw Het Spasme, Kampersingel 70, vlak bij de Turfmarkt. Telefoonnummer der Redactie OOO. Telefoonnummer der Administratie 123, Intercommunale aansluiting. Haarlem's Dagblad yanl4Febr. bevat o.a.t De Eugelsebe, Duitsche en Fran- sehe bladen over het Britscli- Japanscheverdrag, Engelsche rid derlijkheid, Voor de Boeren, In terventie in den Spaansch-Ameri- kaanscheu oorlog, Carnaval, Nabe trachting van den Gemeenteraad, Vervolg Gemeenteraad. NABETRACHTING van den GEMEENTERAAD. De politieke fijnproevers mogen zich Woensdagmiddag vóórdat de Raad begon reeds bij voorbaat vergenoegd den baard hebben afgelikt, toen het diner begon zagen zij de lekkerste en mooiste schotels die och zooveel voor liun verhemelten beloofden!, aan hun mond voorbijgaan. D toezegging door den Burgemees ter in de vorige Raadsvergadering ge daan, dat hij inlichtingen zou geven over de nieuwe grensregeling onzer gemeente, draaide uitop een mede deeling dat de Raadsleden over een paar dagen, in het beroemde kast je van de leeskamer ten Stadhuize, de bescheiden zouden kunnen nazien! De gemeentenaren zullen er dus voorloo- pig koud van blijven. i)o quaestie betreffende loon en ar beidsduur in bestekken van gemeente drukwerk bleef voorloopig een quaes tie. Naar wij uit den mond van den Burgemeester vernamen heeft het B. en W. heel wat hoofdbrekens gekost voor zij met hunonpractisch voor stel gereed waren. Maar gelukkig had den B. en W. opgemerkt, dat deze aanvankelijke poging op het gebied dor sociale wetgeving niet dien gun stig en indruk heeft gemaakt, waarop zij hoopten. Zij zullen, leering trek- kenae uit de gemaakte op- en aanmer kingen, mettertijd met een beter voor stel komen. En daarom 't is immers beter ten halve gekeerd dan ten heele gedwaald? B. en W. zullen er hun hoofd nog eens wat verder over bre ken. Begrijpelijk ig 't dat de loonregeling voor dia gemeente-werklieden nu ook nog wel wat op zich zal laten wach ten. Ik vermoed langer dan „eenige weken," zooals de uitdrukking van don Burgemeester luidde. Moge het niet zóó lang duren voor do nota die de lichtcommissie zich voorstelt te schrijven, bij den Raad Is ingekomen. De heer Beijnes had zijn zaak graag in deze zitting behandeld gezien. Niet onbegrijpelijk. Want voor hem wordt het wel wat verve lend kiesheidshalve elke zitting weer te moeten verzuimen. Hij heeft eT nu al drie overgeslagen! Intusschen, de heer Nieuwenhuijzen Kruseman voel de zich verplicht tegen de uitvoerige, schriftelijke verdedigingen van den heer Beijnes (plassen inkt noemde hij ze ia schoone beeldspraak), ook die van de commissie op papier te stel- ien. Trouwens.luider en luider wor- ituilkten. Naar hel Duitseh van A. NOEL. 7. Hoo schokkend moest bij de wan kelende gezondheid der moeder juist die open plaats voor Margué* rite zijn! liij had met diep mede lijden waargenomen hoe droevig zij hier tranen had gestort.. Bij het verlaten van den Godsak ker kwam hij zijne huisgenooaen voorbij. Teen hij ïien groette gleed Marguerite's blik als over een vreemde langs hem heen; mademoi selle Oclavie daarentegen zag hem erg verwonderd aan; toen eerst viel hem in dat Marguerite hem zeker niet herkend had omdat hij in bur gerkleding was. Voordat hi' weder in zijn rijtuig steeg wierp hij nog een langen blik naar het jonge meisje. Onlangs bij de ontdekking dat zij Duitsche, den de stemmen die de lichtcommissie van lichtvaardigheid beschuldigen. Eén wensch is echter, geloof ik, wel billijk, nl. deze, dat wij na re- en dupliek, eindelijk eens „ter zake" ko men, d. w. z. dat er ©en uiteindelijke beslissing valt. De heer Tjeenk Willink meende in zijn motie van orde dat wij, in aan merking nemende de stappen door den minister gedaan met het oog op de uit voering der gezondheids- en woning wet. nu maar voorloopig geen com missie voor volkshuisvesting moes ten benoemen. Hij vond dat wel wat: mosterd na den maaltijd. Ik meen dat de motio des heeren Tjeenk Willink dat ook was. Waarom kwam hij daar niet ter vorige zitting mede? Zijn toelichting gaf voor mij althans daar niet het gewenschte licht op. Overigens begrijp ik niet zijn angst om de Hooge Regeering onaangenaam te zijn, wijj, naar zijQ meening de Raad den schijn op zich zou laden, alsof dit college de „langs wettigen weg" te benoemen commissie niet ver trouwde. Andere leden zeiden het reeds, maar vooral de heer Hugen holtz deed het goed uitkomen, dat de Raad volkomen In de lijn der tegen woordige regeering handelde, door deze commissie te benoemen. Want de heer de Waal Malefijt be toogde in de Kamerzitting van 14 Maart 1901 dat de gemeenteraden zoo veel mogelijk invloed moesten hebben op de samenstelling dezer gezond heids- en woningcom-iissies; en dr. Kuyper, de tegenwoordige premier, gaf als zijn meening te kennen dat het Staatstoezicht moet gedragen worden door de vertegenwoordigers uit hst goedgezinde gedeelte der burgerij. Van dezelfde meening was de toenmalige minister Goeman Borgesius. Toch mocht de motie van d'en heer Tjeenk Willink nog tien stemmen vóór verwerven, al werd zij verworpen. Waarschijnlijk wed voornamelijk door den steun van den heer Snelljes, die een goed werk deed door er op te wij zen, dat het lid-zijn eener gezond heidscommissie veel kennis, energie en werkkracht vordert. Maar de tegen standers hadden B. en W. op hun hand, die niet wilden dat de zaak, welke nu reeds drie maanden aanhan gig was, van de baan werd geschoven. Op voorstel van den heer Schram werd bepaald dat de commissie uit 7 leden zal bestaan, waarvan 2 raads leden, en aldus geamendeerd ging het voorstel van B. en W. er door. De behandeling, meer spéciaal de stemming, over de verschillende voor stellen aangaande het vaccinatie-bu reau was voor een zenuwachtig mensch moeielijk te volgen, zóó groot was het getal meeningen en voorstel len. B. en W. achtten zich, gelijk men weet, niet verantwoord f 11.800 uit te geven voor een nieuw vaccinatie-ge bouw, en stelden nu voor het gemeen telijk subsidie van f 500 op f 800 te brengen, om den ouden toestand daar mede te verbetereh, iets wat de heer Hofland knoeiwerk noemde, tot groote schrijvers las, scheen heit hem toe dat een scheidsmuur tusschen hen beiden was weggevallen. Zij kon toch het volk. geen haat toedragen bij wier schrijvers zij opwekking en verrijking van dein geest zocht, maar in diit uur zag hij dien scheids-' muur hooger dan ooit tusschen hun beiden opgericht. In de volgende week kwam Di- dier met zijne ouders een bezoek brengen, 's Avonds na hunne aan komst hoorde Detlev in het salon der Peirraul's, dat naast zijn slaap kamer lar. lu i die stemme n en het klinken van glazen, wait hem bij de stille, oude dames nog al vreemd voorkwam. Hij vermoedde diat de Perraul's madame Dor.mans en hare gasten bij zich hadden, maar hij kon toch niet veronderstellen dat wegens de bekrompen ruimte in de woning der Dormans, die verloving van Marguérite met Didier bij de Perraul's zou worden gevierd. Toch verraste hem die tijding niet bij zonder. die hern den volgenden morgen het eerst door Stefan en daarna door vrouw Joss werd me degedeeld Het kwam Detlev zeer waarschijn lijk voor. dat hem nu ai ine woning ergernis van B. en W. Spr. opende, een nieuw gezichts punt, nl. of het aantal vaccinaties wel licht afnam juist door den slechten toestand: van het vaccinatie-bureau? In verband hiermede stond ook de vraag van den heer Hugenholtz aan B. en W., om aan het bureau een ge detailleerde verklaring te verzoeken, of het met de f 800 geholpen zou zijn. 't Voorstel van den heer Hofland om de zaak van de agenda af te voeren, opdat men met een nieuw voorstel kon komen, werd echter verworpen..., evenals: het voorstel van den heer Modoo om den gemeente-architect op te dragen een vereenvoudigd plan In te zenden bij den Raad; dat van den heer Hugenholtz om de zaak naar B, en W. te renvoy- eeren, blijkbaar met de bedoeling meer invloed te krijgen op den loop van zaken aan het vaccina tie-bureau; dat van den heer Spoor om de f 800 subsidie te verhoogen tot f 1150; dat van den heer Van de Kamp, om B. en W. uit te noodigen met een eenvoudig plan te komen, zon der al te veel te bezuinigen; dat van B. en W, Zoodat ten slotte het oude subsidie zal gehandhaafd blijven, en het pro vinciaal subsidie f 100 zal vervallen (indien althans de pogingen die door B. en W., naar ik verneem, in het werk zullen worden gesteld om dat te ver hoeden, niet slagen). De toestand is dus zoó: Van het R ij k is blijkens verkla ring van dr. Dozy de Voorzitter wees er op, niets te verwachten. Vande Provincie evenmin, nu de gemeente geen hooger subsidie heeft gegeven. Van de Gemeente nog minder, want het parc-vaccinogène is geen plaatselijk belang. Maar toch is het een alge meen belang. Wie helpt ons uit dezen nood? l/olitieii Uverziciil. De verschillende Engelsche bla den geven natuurlijk commentaren op helt tusschen Engeland en Japan gesloten verdrag, waardoor zooals de „Daily News" zoo terecht zegt aan G roobBrittanië's „splendid iso lation" een einde wordt gemaakt of hiet verdrag wijst op een anti-Engelsoh bondgenootschap in het Oosten, of het duidt op een ver scheuren van het Engalseh-D u itsch sche verdrag en of prins Heinrich's bezoek aan New-York een antwoord is op hei nieuwe verbond ter zoe, zijn quaesties waarover men kan sp ecu kieren. Maar, schrijft het blad, de toestand kan aanleiding geven tot de ernstigste gevolgen. De „Tinnes" zegt, na hare groote voldoening te hebben uitgesproken over da overeenkomst met Japan; „Dit is een staatkunde, die nie* mandl bedreigt, en uitsluitend de zou worden opgezegd. De hatelijke blik dien Didier hem bij eene toe vallige ontmoeting had toegewor pen, deed den officier vermoeden, dat de jonge man er wel het zijne toe zou doen om hem uit het huis te verdrijven. Inderdaad had Di dier niet nagelaten er madame Dor mans op te wijzen dat het nu niet langer noodle- was een der vijanden onder haar dak te houden, maar het. was zoo ver niet gekomen omdat madame Dormans er prijs op stel de tot aan den trouwdag hare stof felijke onafhankelijkheid van de Movels te bewaren. Zij wilde aan hare dlochter een uitzet mede ge ven. want zij kende hare vriendin Lolotte te reed om Marguérite zon der uitzet het huis van hare schoon ouders te laten intrekken. Om. echter uit eigen middelen alle uit gaven te kunnen bestrijden, had zij meer geld noodig dan zij van het zoo zwaar belaste huis kon trekken en daarom kon zij de huurpennin gen van den officier niet missen. Zij had nu eenmaal door dien zu ren appel gebeten en nu moest de Dui lscher nog maar eenige maanden blijven. Na Marguerite's huwelijk wilde zii het huis in zijn geheel beginselen belichaamt, waarvoor zich alle groote mogendheden plech tig hebben verklaard. De overeen komst tusschen Engeland en Duitschland' was op dezelfde grond beginselen gevestigd. Het is on- noodig aan de Russische regeering agressieve bedoelingen toe te schrij ven. die bepaald tegengesproken zijn, niets was er meer op berekend den geest van avontuurlijke werk zaamheid. die de Russische diplo matie somtijds kenmerkt, aan te moedigen, dan de besluiteloosheid en de schommelingen, die onze staatkunde in het verre Oosten in de laatste jaren te vaak kenmerk ten. „De overeenkomst tusschen Enge land en Japan' neemt elke moge lijkheid weg voor een verkeerd be grip onzer Staatkunde." Riet blad toont dan aan, diat er ni ets in die ze overeenkomst is, waar tegen eenige mogendheid redelijker wijze bezwaar kan hebben. De „Chronicle" wijst er op dat het document een nieuw tijdperk in de wereldgeschiedenis inluidt. Want dit is het eersis verbond tus schen een westersche mogendheid en een geel ras. De „Daily Mail" geeft als hare meening te kennen dat het verdrag in de eerste plaats gericht is tegen Rusland. De verhouding tusschen Engeland en Rusland is droevig ver slechterd ten gevolge van de Rus sische politiek ten opzichte van Mandsjoerije. De „Morning Post" daarentegen beweert, dat de overeenkomst niet gericht is tegen eenige mogendheid, maar waarborgen oplevert tegen een pressie van een combinatie van mogendheden, die in den laatsten 'tijd de integriteit van China be dreigde. De „Daily Telegraph" is vain oor- deei dat het verdrag niets inhoudt, dat Japan zou beletten een zelfde verdrag tte sluiten met Rusland, Duitschland, Frankrijk of de Ver- eenigde Staten. In een buitengewoon nummer van de „Globe" wordt verklaard, dat heit verdrag tusschen Engeland en Japan een aangename verras sing is. De bedoeling is volkomen onbaatzuchtig, geen. benam gen wor den erdoor bedreigd, geen aanval lende politiek er door aangekondigd. Maar hét verdrag getuigt van het onwrikbare besluit van twee zee mogendheden om geen aanval van een andere zijde te dulden. De „Westminster Gazette" vraagt, of het wel een roede politiek is, dat Engelland zichzelf in een toestand plaatst waarbij Japan, d'afc geen Europeesche belangen heeft, groo* telij'ks invloed kan oefenen op En geland's Europeesche en wereldpoli tiek. De overeenkomst lijkt een wel ietwat overhaast antwoord op de vijandschap, in Europa aan den dag gelegd; men richt zich thans verhuren en dan kon hij zien waar hij bleef. Nu Marguérite verloofd was, scheen ook zijne aanwezigheid in huis aan minder bedenking dan vóór dien tijd onderhevig te zijn. Madame Movel gaf haar vriendin dadelijk rol ijk. Du itsch geld was ook geld. Waarom zou zij de wo ning leeg laten staan. Madame Mo vel was voor alles een vrouw van zaken en stoffelijke belangen wo gen bij haar zwaarder dan de na tionale. Toen zijne moeder hem niet ondersteunde liet Didier de zaak rusten en zoo kwam het dat aan Detlev die huur niet werd op gezegd. De Movels vent rok ken weder en alles was nu zooals vroeger met d'it onderscheid dat Detlev elke ontmoe ting met Marguérite eerder ver meed dan opzocht. Maar daar madame Dormans nu ook de -ewoonte had met hare doch ter uit te gaan, gebeurde het wel dat Detlev hen toevallig hier of daar ontmoette. Bij zulk eene ontmoe ting in de vestibule liet madame Dormans dloor hare dlochter den officier aan zich voorstellen, en op een zachten. Decernber-dag toen moeder en dochter op een bank in tot een nieuw volk, welles geest kracht en opkomende beschaving allerwage bewondering afdwingen. De „Pail Mall Gazette" vindt dat het verdrag nieuwe waarborgen 'geeft aan 'n begi nsel dat reeds dooi de Engelsch-Duitsche overeenkomst ten voile wordt erkend; heit nieuwe verbond zuivert echter de lucht en is eien waarschuwing tegen al wie den wereldvrede zou willen versto ren. De „Standard" eindelijk zegt: De overeenkomst vormt een tweevou dig verbond van buitengewoon bin denden aard. Zooals men. ziet Loopen de mee ningen nogal uiteen. In den brief waarbij heit En- gelsch-J apansche verdrag naar To kio opgezonden wordt, verklaart Lord Lansdowne dat de Engelsche regeering het fcractaatt gestoten heeft in de overtuiging dat het geenerlei bepaling bevalt die zou kunnen wij zen op een agressief of zelfzuchtig streven, in de streken waarop het traotaat betrekking heeft. Het is een voorzorgsmaatregelter verdedi ging van belangrijke Engelsche be langen. maar het bedreigt op gee nerlei wijsje de tegenwoordige stel ling. noch die rechtmatige belangen van andere mogendheden. Onderscheidene 'Duitsche bladen beschouwen het Japansch-Engelsche verdrag als het eerste degelijke ver drag voor gevJ. van oorlog, dat En geland sedert den Krimroorlog heeft gesloten, en dat wederom blijkbaar tegen Rusland is gericht. De „Na tional Zei lung" is overtuigd, dat in het Engelsche parlement dat ver drag met groot genoegen zal wor den goedgekeurd, want Engeland krijgt daardoor in het Oosten den lang verlangden bondgenoot met een krachtig leger. Het „Tage- blatt", de „Reichsbote" en de „Neuieste Nachrichten" zijn het er over eens, dat dit bondgenootschap ook op de politiek van Frankrijk invloed zal hebben. W aarschijn- lijk zal Rusland aldus de Reichs bote" nu naar nog andere bondr genoot en op het vasteland gaan om zien. De „Lokal-Anzeiger" gelooft, dat Duitschland door tot overeen stemming te zijn gekomen met elk der beide bij het verdrag bét rokken partijen, zijne belangen heeft ver zekerd, maar daartegenover is de Russische diplomatie volkomen er door verrast. De „Deutsche Tages- zeitung" vermoedt, dat Engeland al leen voor het oogenblik voordeel van het bondgenootschap zal heb ben. Japan heeft zich nu van de plaatsing van een grooteer© leening op de Engelsche markt verzekerd. Overigens zuilen Engeland en Ja pan. ondanks bet verbond, er steeds het oog op gericht houden, zich ieder op zichzelf met Rusland te verstaan, in plaa-s het gezamenlijk te gaan beoorlogen. De „Tagliche Rundschau" zegt, dat de gerneen- de kale midden!aan van de espla nade zaten en Detlev hen met een stommen groet wilde voorbijgaan, hield madame Dormans, die bij zonder goed geluimd scheen, hem staande en knoopte ©en gesprek met hem aan. Dit bevreemdde hem zeer van de ariërs zoo terughoudende en froische vrouw. Hij wist niet aan welke omstandigheid hij de belang stelling te danken had die haar blik uitdrukte, hoewel die blik iets loe- rends en bespied ends had en niet veel vriendelijkheid verried. Men sprak eerst over het weer, dat tot nu toe zoo buitengewoon zacht was geweest, dat het aan den winter in een meer Zuidelijke lucht streek deed denken. Bi j u in het Noorden zal het wel nooit zulk zacht weer zijn in December ?vroeg madame Dormans. Detlev was verbaasd te hooern dal zij vloeiend Duitsch sprak, hoewel met een ©enigszins vreemd accent. Wel zeker! Zulke grillen van het weer komen overal voor. En het klimaat in mijn vaderland is lang zoo ruw niet als men zich ver beeldt. Bij ons in Noord-Duilsch-, land z:rn geen ijsberen, madame... Zoo? ik dacht werkelijk dal er schappelijke haat tegen Rusland de beide bondige;.ooten tot elkaar heeft gebracht. Rusland'zal wellicht zich van dien domme houden. Nergens verstaat mem de kunst van af te wachten zoo goed als te St. Peters- burg, maar daarom schenkt Rus land zijin vijanden te gelegener tijd toch niets. De „Vossische Zei lung" meent, diat Engeland nu gerust Wei- hai-wei aan Japan kan geven, in wiens hand het meer zal uitwerken tegenover de Russ. bezetting van Port Arthur. De „Krcuzzeitung" vindt het bijzonder opvallend, dat het verdrag van bondgenootschap juist nu is openbaar gemaakt, nu het Russische vlooteskader op zijn terugtocht uit de Chineesche wate ren vlak in de nabijheid van die Straat van Ormoes is aangekonnen, en de verwijdering tusschen Engo- 'and en Rusland in de Perzische Golf juist in den laatsten tijd bij- zondier in 't licht is getreden. Ook de diverse Franscho bla den bevatten artikelen over het verbond. Het „Journal des Débats" is van oordeei dat Engeland door het ver drag met Janan slechts volkomen theoretische verplichtingen tegen over Japan op zich neemt, terwijl de verplichtingen van dit laatste rijk ten opzichte van Engeland een veel meer pmctisch karakter kun nen aannemen. Daarom wil het dit blad voorkomen dat Japan niet bij zonder behoeft te juichen over dit verdrag. Wat de overige mogendheden be treft, zij zouden, wat ook de Brit- scbe pere zegt, niet onverschillig kunnen zijn voor een verdrag dat ze in het verre Oosten zal stellen tegenover een nog minder gemak keu lijik Engeland dan vroeger. De „Francais" merkt op dat En> geland WerHai-Wei heeft ontruimd en aan Japan die zorg heeft opge dragen om voor de gemeenschappe lijke belangen te waken. „Nu heeft Engeland in de rest van de wereld de handen vrij. Dit zou in de eer ste plaats uit deze overeenkomst kunnen blijken en uit dit gezichts punt bezien is ze van 't hoogste be lang." De Temps" merkt op dat het definitief verbond er op schijnt to wijzen dat het Britsche gouverne ment voornemens is een nieuwe staatkunde in het verre oosten in de wijden. De overeenkomst is een nieuwigheid zonder precedent se dert een halve eeuw, gedurende welke Engeland elke verantwoor delijkheid' voor een contract ver meed cn als dogma beleed de staalt kunde van dj vrije hand. Het blad wijst op het samengaan van deze politieke omwenteling met de ontruiming van Weii-Hai-Wci. Do „Gourrier diu Sair" ten slotte vraagt, of men niet zou zweren, dat Engeland door zijn overeenkomst met Japan do wereld heeft hor- daar waren, antwoordde mevrouw Dormans spotachtig. Is uw land werkelijk mooi? liet vaderland is altijd mooi, viel Marguérite zacht in. De juffrouw zegt hel; het va derland is altijd mooi, maar mijn geboortegrond is het inderdaad. Het kan zijn dat Duitscliers het mooi vinden: vlakten, altijd vlaktenik zou het vervelend vinden. Maar ik kan er niet over oordcelen. Ik ben nooit in Duitsch land geweest. Wij Franschen zijn geen groote reizigers. Ik heb niet eens Italië gezien. Mijne dochter zal het beter treffen, liaar verloof de heeft beloofd haar op de huwe lijksreis naar Italië te brongen Bij don laatsten zin hield zij hare diepliggende oogen strak op het go- zicht van Detlev gevestigdDet lev vertrok geen spier ofschoon de vermelding van Marguérite's hu welijksreis hem een onaangenaam gevoel bezorede. Ook kon men het, jonge meisje aanzien dat de woor den van hare moeder haar pijnlijk aandeden. Za Luw huwelijk spoedig plaats hebben, mejuffrouw? vroeg hij met de "Töolsl mogelijke kalmte

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 1