overd .fcerwiil Transvaal het in hart en nieren aantast, terwijl deze ver schrikkelijke oorlog het uitput en een ministerieel» crisis te Londen staat uit te breken. Indien, gelijk zekere diplomaten gelooven, een ge heim verbond bestaat lusschen Lon den en Berlijn of liever tusschen beidie nauw verbonden vorsten, staan wij aan den vooravond van een beslissende crisis". Busteniandsch Nieuws. Toor do Boeren. Bij die behandeling der begroo' ting in het Pruisische Huis van Afgevaardigden zeide de staatsse cretaris v. Richthof en. dat een ver zoek van dien Duitschen Boeren bond:, om zendingen voor de Boe ren zoo mogelijk vrachtvrij en vrij van rechten door te laten, bij het ministerie was ingekomen. De Boe renbond had tegelijk een verzoek schrift gericht tot den Keizer en den rijkskanselier. De Duitsche gezant te Londen had de opdracht ontvangen, het verzoek bij de Engelsche over -heid te onderst oiin-en, en er op te wijzen dat hot doel uitsluitend menschlievond was, en dat de Boe renbond zich wilde onderwerpen aan alle voorwaarden, door de En gelsche regeering te stellen. Ook had de spreker de zaait aanbevolen bij dien Engelschen gezant te Ber lijn. er nadruk op leggende dat een toesie-mmendantwoord niet alleen in het belang zou zijn van de noodlij- denden, mar ook gunstig zou wer ken op de stemming van het Duit sche volk ten aanzien van Enge land. (Toejuichingen.) De beslis sing der Engelsche regeering kon spoedig verwacht worden; hel was dus nog riet mogelijk, een afdoend bescheid te geven. Maar wel kon v. Richthof en verzekeren dat van den kant der Duitsche regeering al les in het werk gesteld' was, om een toestemmend' antwoord: te verkrij gen. (Bravo's). De spreker wilde voorts gaarne verklaren dat die re- goening ook bereid was om steun te ver! enen aan al wat de Boeren- bond no" in het belang van zijn menschlievend streven mocht ver zoeken. (Levendige toejuichingen). Onwaar. Het bericht van de „Daily Tele graph" uit den Haag over een zen ding van dr. Muller, consul-gene raal van tien Oranje-Vrijstaat aldaar, in de Vereer igde Staten, is geheel onwaar. Engelsche ridderlijkheid. Soott vroeg Dinsdag in het Brit- sche Lagerhuis in welk Natalsch kamp mevrouw de Wet zich be vind!,; waarom zij gevangen wordt gehouden; oh der welke omstandig heden men haar in een kamp gezet heeft, en of men haar gezegd heeft, dat zij vrij is om naar haar man of naar een of ander commando te gaan. Brodrick antwoordde ds&t hij om nadere inlichtingen had gevraagd. Intusschen weet hij reeds van KiV chener, dat de gouverneur van Na- tal tweemaal naar mevr. de Wet is wezen zien. en dat zij zich over niets beklaagd had. Scott vroeg verder of mevr. de Wei naar de Kaapkolonie mocht gaan .waarop Brodrick antwoordde, dat als mevr. de Wet geen uit mili tair oogpunt schadelijke inlichtin gen kon geven of als er geen ander militair bezwaar tegen was, zij naar de Kaapkolonie zou mogen. Winston Churchill zeide daarop, Jat hij hoopte dat er geen geld ver kwist zou worden om noodeloos over deze zaak te ielegrafeeren. De regeeringspariij juichte deze woor den toe. Er is waarlijk aanleiding voor de vrees van d-"1 ,,f-iar", naar aanlei ding van de gevangenhouding van mevr. de Wet pouit. dat de oude Engelsche ridderlijkheid dood is. Interventie iu den Spaausch Ainerikaanschen oorlog. De „Reichs-Anzeiger" schrijft: De vraag, welke houding de mo gendheden in het voorjaar van 1898 aangenomen hebben, toen er go- dacht werd' aan inmenging in het SpaanscJv Amnriluutfusehe conflict, heeft laatstelijk niet alleen de pers in verschil b :;-la landen, maar ook O, niet zoo heel spoedig, mom pelde Marguerite zonder op te zien. In elk geval vóór die lente, besliste mevrouw Dormans. En van onderwerp veranderende vroeg zij losweg: Hoe l>ovallen u eigenlijk de dames in Metz de jónge bedoel ik'? Van de inheemsche ken ik er slechts een enkele, zei Detlev en keek lachend naar Marguerite. De andere dames waarmede ik kennis maakte, behooren bijna uitsluitend tot Duits -he officiers- en ambte- naarsfamdlics. Dat kan ik wel begrijpen, nep madame Dormans levendig uit. liet Fransche type valt zeker niet in uw smaak? Och, waarom niet? antwoord do Detlev aarzelend. Nu, het verschilt toch wei van dat van uwe landgenoot-en. Als u "ne zustor kende, zoudt u verbaasd zijn hoe zij op uwe dochter gelijkt. Madame Dormans vertrok een weinig haar mond. Is zij ook zoo mooi als mij ne dochter? Hij vond dit wel wat kras. Bij na zeide hij met een© lichte bui- hot Engelsche parlement herhaalde lijk beziggehouden. Ten einde deze kwestie, voor zooveel Duitschland daarin betrok ken is, voor goed uit te maken, heeft de openbaarmaking plaats van de volgend» twee stukken. Het eerste is een telegram van den ge zant v. Holleben, te Washington, afkomsti"-. en onder dagteekening van 15 April 1898 door den toenma- ligen staatssecretaris v. Bülow aan den Keizer doorgezonden. Holleben zegt daarin: De Engelsche gezant deed bedien (14 April) een opzien- wekkendiem stap door aan zijn ambt- genooten van die gTOOte mogendhe den te Berlijn een nieuw gezamen lijk optreden voor te stellen. Wij vermoeden dat die Koningin-Regen tes (van Spanje) in dezen geest bij de Koningin van Engeland drang heeft uitgeoefend. De zes gezanten seinen aan hun regeeringen, op ver zoek van den Engelschen gezant in dezen veestHei telegram geeft dan de hoofdtrekken van een collectieve nota. naar Paunoefote's ontwerp, waarin die groote mogend heden te kennen zouden geven, dat een gewanende tusschenkomst van de Vereenigde Staten op Cuba hun niet gereclitvaardigt toeschijnt. Holleben voegt er bij: Ik yoot mij zie er heel weinig nut in. De „Reichs-Anzeiger" publiceert, in aansluiting bij dat stuk, nog de volgende karatteekenang van denKei zer bij die ze laatste woorden van Holleben: „Ik houd het (gezamenlijk optreden) voor glad verkeerd, doel loos en dus nadieelig. Ik ben tegen zulk een stap!" Holleben zond later nog den oor- spronkeli iken tekst van het ontwerp der collectieve nota, door den En gelschen gezant aan zijn ambtgenoo- ten voorgelegd. De „Reichs-Anzei- ger" maakt dial stuk woordelijk openbaar in den Engelschen tekst, die- overeenkomt met wat in Holle- ben's telc—am ervan gezegd werd Algemeene Berichten. DE OORLOG IN ZUID-AFRIKA. Alle beschikbare manschappen van bet 2e dragonders, 2e garde dragonders, 7e, 10e, 13e en 18e hu zaren, die te Aldershot liggen, heb ben bevel gekregen zich gereed te houden ern den 21 en Maart naar Zuid-Afrika gezonden te worden. De Dilwara is Maandag met 350 man van de Yorkshire-militie en ©enige andere troepen uit Southamp ton naar Kaapstad weggestoomd. Volgens opgave van de Transvaal- sche kamer van mijnen hebben de goudmijnen in Januari 70,340 ons opgebracht, tegen 52,987 in Decem ber. In d!e verlieslijst vindlt men o. m.: 2 gewonden bij Heilbron, 5 Febr.,; 1 bij Holland, 6 Febr.; 2 bij Vaal- krans, 7 Febr.; 2 luitenants gesneu veld en een officier van gezondheid zwaar gewond' te Cijferfontein, 8 Febr.; 1 doode en i gewonde bij Paardekraal, 7 Febr.; 2 gewonden bij Uitspanfontein, 5 Febr. De verlieslijst van Woensdag be vat de namen van 5 gesneuvelden, 6 zwaar en 3 licht gewonden bij Van Tondershoek, den 8en dezer. ALLERLEI. Lord Rosebery zal den 14en en den 15en te Liverpool streken. Men verwacht weer een belangrijke re devoering. Stadsnieuws Haarlem, 13 Febr. 1902. De heer F. C. Versélewelde Witt Hamer heeft op 6, 7, 8 en 9 Fe bruari jl. te Middelburg een tentoon stelling gehouden, ten voordeel® van krijgsgevangen Boeren en voor de vrouwen en kinderen in de concen tratiekampen. De tentoonstelling werd door 1600 personen bezocht en bracht eene ont vangst op van ruim f 1030. De welwillende lezer zal begrepen hebben, dat in 't ingezonden stuk van den heer K. van Eden in ons vorig nummer een vergissing heeft plaats gehad, hoewel da strekking duidelijk bleef. De aanhef moet n.L zijn als volgt: Veroorloof mij door middel van uw geacht blad, op een mijns inziens zeer gevaarlijke regeling te wijzen. Ik be doel de regeling der standplaatsen der rijtuigen... enz. Maar mamal waarschuwde Marguérite. Maar madam» Dormans was van daag nu eenmaal overmoedig. O, u weet u er goed uit te redden, riep zij. Voor een Duitschar, vulde Det lev bedaard aan. Nu goed, laten wij maar zeg- geen voor een Duitscher. Het portret van mijne zuster staalt op mijn schrijftafel. Ik zal bij gelegenheid de vrijheid nemen het u te laten zien en dan zult u ontwaren dat het geen» aanmati ging was haar mei uwe dochter te vergelijken. Madame Dormans keek vluchtig naar hare dochter. Zij herinnerde zich de mooie, jonge dame op de schrijftafel, waar Marguérite eens van gesproken had. Ik wil het wel zonder bewijs gelooven. zeide zij onverschilliger don tot dusverre. Mademoiselle zal zeker wed een rijk huwelijk doen? Mijn» zuster is reeds sedert twee jaren gebrouwd. Haar man is rijk. maar voor alles een best nxanseh. Is hij van aded? Woensdagavond gaf de heer J. Steenman een openbare zangles met de laagste klasse van zijne Haarlem- sche Zangschool. Er werd door de kleintjes zeer zui ver en aardig gezongen en de aanwe zigen toonden hunne waardeering door herhaald applaus, een loftuiting tege lijk aan het onderwijs des heeren Sieenman. Wij ontvingen de pros pectus der „Bloemendaalsche School- vereeniging". Park „Duin en Daal" te Bloeroendaal. Het bestuur dezer school besfiuat u'it de heeren A. Stoop. J. A. van Leeuwen en J. F. Schel tem a. De commissie van toezicht wordt ge vormd door de h.h. Dr. D. Bakker, Dr. J. M. C. A. Bijleveld, Dr. P. M. Herin ga, P H v d Leij en de dames Mevr. Stoopv. Deventer en Mevr. P. C. Wol- terheek-van Eeghen. Als directeur treedt op de heer L. A. B. Ulehake. Blijkens de prospectus liggen aan de school de volgende beginselen ten grondslag Lichaam en geest hebben gelijke rechten op ontwikkeling in- en uit spanning. beweging en afwisseling voor beide, in een gezonde, lichte en luchtige omgeving, onder methodisch nauwlettende leiding, zóó kunnen ze zich ontwikkelen tot een harmonisch geheel. Zal de school ook opvoeden, dan moet er tusschen onderwijzer of on derwijzeres en leerlingen eèn wedler keerig bgrijpen en waardeeren Bestaan Dit is alleen mogelijk bij een zeer be perkt aanltal leerlingen In elite klasse. De eenvoudigste en natuurlijkste manier van onderwijzen zal de beste zijn, het meest onder de bevatting van een natuurlijken k ndergeest vallen en het gemakkelijkst de opmerkzaam heid en belangstelling wekken. Wat helt kind zelf gevonden, zelf ge daan heeft, is zijn eigendom. Zelf vinden en scheppen schenkt voldoe- ninArbefid staalt het lichaam. Be strijding van weerstanden sterkt den wil. Walt het kinc1 wordt meegedeeld, of aangepraat bezit het slechts tijdelijk ter leen. Verkrijgen zonder móeite. ontzenuwt en verlamt De ware leermeester woont in het kind, de onderwijzer moet zich tot taak stellen een zorgvuldig leidsman te zijn. Wie niets te doen heieft dwaalt met zijn gedachlten van het een naar het ander en vervalt allicht tot iets kwaads. Daarom is zelfwerkzaam heid van het kind een eerste vere'ischte bij het onderwijs. Daarom moet er altijd iets te doen zijn. De indrukken, de ervaringen der jeuvd moeten het langslt. moeten het heele leven duren. Laat ons daarom zorgen de kinderen een fezoBde, een biude jeugd te geven. De vereeniging stelt zich ten doel het verstrekken van Fröbel-, Lager-, Uitgebreid Lager- en Voortgezet Onder wijs. Lezing Teyler. Over „narcotische middelen" hield prof. Stokvis gisterenavond eene le zing in Teyler. Alle volken, van de meest onbe schaafde ai, hebben genotmiddelen, dit zijn middelen, die door hunne wer king, voornamelijk op 't centrale ze nuwstelsel, eene aangename stemming teweegbrengen. lierxunerd behoeit slechts te worden aan koffie, thee, kolanootjes, coca enz. Al deze middelen hebben, nog eene andere eigenschap, namelijk eene be dwelmende, een narcotische werking. in de geneeskunde is men er van de oudste tijden af op bedacht geweest, deze werk mg van een aantal midde len te gebruiken ten einde patiënten, die pijnlijke bewerkingen moeten on dergaan, gedurende eenigen tijd in een toestand van verdooving en ge voelloosheid te brengen. Uitvoerig werd b.v. besproken de ontdekking der verdoovende werking van het stikstof-oxyduul of vroolij li- makend gas door Humphry Davy. Tot hedea ten dage wordt dit gas aangewend om kleinere, vooral tand- operaties gevoelloos uit te voeren. De middelen die men voor algemeene narcose gebruikt, moeten zoo spoedig mogelijk in 't bloed worden gebracht, dit geschiedt door inademing of inha latie. Door 't bloed worden ze dan ge bracht in 't centrale zenuwstelsel. Het zijn vooral twee middelen, die voor dit doel worden gebruikt, n.l. aether en chloroform. in een tweede gedeelte der voor dracht gaf Z.H.G.L. ons enkele uit 't groote aantal der hypothesen, die ge- even zijn ter verklaring der werking ier narcotische middelen op 't cen trale zenuwstelsel. Zoo is eene verklaring gegeven, ge baseerd op 't feit, dat bij aanwending van narcotische middelen op zenuwen, hierop voclitdroppeltjes kwamen. Het zou de vochtonttrekking zijn, die de zenuwen in eeu abnormalen, hier een verdoofden toestand brengt. Eene meer gangbare theorie, ook overeenstemmende met experimenteel vastgestelde feiten, is dat het vermo gen vet, dat in zoo groote hoeveelheid in de elementen van 't centrale zenuw- Zeker, zeide Detlev, een wei nig verwonderd over dat voortge zette verhoor. Mijn schoonzoon is wel niet van adJel, maar een allerliefst jong" mensch, babbelde madame Dor mans door. En die kinderen hou den zooveel van elkander! Marguérite wierp haar moeder een smeekenden blik toe en Detlev verwonderde zich hoe langer hoe meer. Hij begreep maar niet waar om madame Dormans hem d'it al les vertelde, waardoor zij het fijne gevoel van hare dochter moest kwet sen. Hij begreep echter dat het geen onbewustgebrek aan tao't was, maar met voordacht geschiedde en daarom onttrok hij er zich aan door afscheid te nemen. Mama, wat moest dat allés beteekenen? vroeg Marguérite zacht aan hare moeder. Ik wilde hem eens polsen. Hij heeft zich goed gehouden, dat iB waar, maar je kunt er zeker van zijn dat mi in vermoeden van on langs juist was. Zij lachte daarbij tegelijk vleiend en verachtelijk. Er zijn daarginds geen ijsberen, zeide hij. Maar zij zijtn er well En ver liefde ijsberen bovendien IWeet 1 stelsel aanwezig is, opgelost de ver doovende werking tot stand brengt. Naarmate een middel zich meer over 't vet verdeelt en minder over het water, heeft het eene sterker verdoo vende werking. Eene verklaring voor 't wegvallen der hoogste associatie-centra na ge bruik van narcotische middelen, b.v. na alcoholgebruik, is dat de dendiriten. de ellen, neuronen, van 't centraal ze nuwstelsel zich door de inwerking van de middelen zouden verkorten en zoo hunne verbinding tijdelijk opheffen. Een aantal narcotische middelen, voornamelijk opium, hebben echter niet 't vermogen vet op te lossen en werken toch verdoovend. Dit feit is nn- niet voldoende verklaard, doch werd opgemerkt, dat de aard der ver dooving bij opiumgebruik ook geheel anders is dan die bv. na alkoholge- bruik. Ook een aantal der nieuwere slaapmiddelen behoort tot deze groep. Hiermede werd dezo interessante voordTacht besloten. Uit de Omstreken. OverveeK. Woensdagmorgen werd door den architect C. L. M. Robbers te Haar lem in café van Schooier alhier aan besteed: Het bouwen van een wagenhuis met bijkomende werken, aan den Bloe- mendaalschen weg te Overveen. Ingekomen waren 13 biljetten. Laagste inschrijver bleek te zijn de heer J. A. Kaub te Halfweg, voor 2075.— Hillegom. Gemeenteraadsvergadering, Vrijdag a. a des morgens half 10. Te behandelen onderwerpen: 1. Ingekomen stukken. 2. Af- en overschrijving. 3. Rooilijn bloemboUenschuur Wed. L. v. d. Meer aan de Beek. 4. Verlagen en plat maken Molen- brug. 5. Dading procedure Asselerbrug. De antirev.-kiesvereeniging „Neder land en Oranje" alhier zal Vrijdag avond a.s. half acht hare jaarvergade ring houden in de consistoriekamer der Ger. kerk. Agenda: Lezing van den den heer Verleur, jaarverslag van se cretaris en penningmeester, bestuurs verkiezing, De leden van Patrimonium hebben toegang tot na afloop der le zing. Dinsdagavond' werden den schoolkin deren uit deze gemeente een paar aan gename uren geschonken door „pro fessor" Boltini, meester in alle moder ne en antieke goocheltoeren. Smakelijk werd er door groot en klein gelachen en we] komt den ge vers dank toe voor de bijdragen, waar door de ..professor" in staat gesteld werd zijn toeren te vertoonen. Velsen. Het juiste aantal schoolgaande kin deren op de O. L. scholen in deze ge meente op 15 Januari 1902, bedraagt 840 jongens en 851 meisjes, een totaal van 1691 kinderen. De ontvanger der Rijks directe be lastingen zal voortaan to IJmuiden zitting houden in de localen van den actieven dienst (kantoren der com miezen), in plaats van in de politie post^ INGEZONDEN MEDEDEE- LINGEN. 30 cents per regel. GdoI-&aondv£Aier bewaart de tanden tegen hol worden binnenland. Uit de Hofstad. Ten. hove van H. M. die. Koningin had Woensdag ter eere van de her togin. en den hertog Joh. Albrecht van Mecklenburg een groot diner plaats, waaraan vereenigd werden eenige dames en heeren, waarmede de hertogin tijdens haar vroeger her haald verblijf in de residentie meer in het bijzonder kennis heeft ge maakt. H. M. d© Koningin gebruikte Woensdag het dejeuner bij H. M. de Koningin-Moeder. Het hertogelijk paar was Woens dag bij den Duitschen gezant, graaf de Pourtalès, aan het dejeuner. Draad-dieven. Te Leiden is Dinsdag aangehouden cu gevankelijk naar Haarlem overge bracht Van Schaicli, verdacht van medeplichtigheid aan den diefstal van telegraafdraad in die Haarlem mermeer. je wat een ander in jou plaats zou doen? Zij zou hem het hoofd heeler maal op hol brengen .en als hij dan. overwonnen aan haar voeten lag, dan zou zij hem hartelijk uitlachen. Welke reden zou ik hebben om mij in zijn verdriet te verheugen? vroeg Marguérite treurig. Zij hoor de hare moeder niet gaarne zoo spreken. Hij heeft toch den toe stand niet in het leven geroepen., waaronder wij zuchten. Hij vond dlien. evenals ik dien gevonden heb, toen ik begon te denkenAls hij tot het overwonnen volk behoorde... Dan zou hij nog minder ver draagzaam zijn dan ik, voegde ma dame Dormans er bij. Goede Godl als Didiar jou zoo eens hoorde pra ten! Hij kan tenminste haten! Zoudt u dan gaarne willen dat ik kon haten, mama? Ik zou het misschien niet wen scheen, gaf madame Dormans toe. Men is zeker gelukkiger als men niet zulk een vulkaan in den boe zem heeft. Maar Didier?Die zou het zeksr wenschenWant als men niet kan haten, dan kan men ook niet waarlijk bemannen. Gelooft u dot werkelijk, mama' Yrijz-Democraten. Men is voornemens te Rotterdam een afdeeling van den Vrijz. Deanocr. Bond op te richten. Geen Dnitsch geld meer. Reeds verschillende malen zijn door neringdoenden te Almelo po gingen in het werk gesteld de uit gifte van het Pruisische geld tegen te gaan evenwel steeds zonder ©enig succes. Thans heeft de B akkers-vereeui- gini~ wedler het initiatief genomen om nog eens weer een poging te wagen tot wering van het vreemde geld, aanvankelijk met een goed re sultaat. Een Dinsdagavond gehouden ver gadering was zeer druk bezocht en alle aanwezigen verklaarden zich voor wering van het Pruisische geld. Na een langdurige discussie werd besloten tot het oprichten van een vereeniging, die propaganda zal maken voor de wering van het Duitsche ~eïd en die zich tot de re- ge e ring zal wenden met het ver zoek om dooi* wettelijke bepalin gen bet uitgeven van vreemd geld tegen te *aan. Aanvankelijk traden reeds 65 per sonen als lid der vereeniging toe. De honderdduizend. Iemand te Amsterdam, die zich had bemoeid met een straatslandje, dat hem niet aanging, werd door een po- liti-agent uiigenoodigd mede naar het bureau te gaan en aldaar- nader uit een te zeiten, wat hij op zijn Licht on- vlambaar gemoed had. Pruttelend voldeed hij aan het beveL maar nau welijks was de man in de agentenka mer aangekomen, en had hij daar een oogenbhk geluisterd naar het voorle zen van de courant, waarmede een der politiedienaren zijna collega's aange naam bezig hield, of zijn heele gelaat veranderde. Hij begon als een dolle^ man ta dansen, slaakte de onzinnigste vreugdekreten en noemde, nadat hem herhaalde malen 'instantelijk geboden was zulks te doen, de oorzaak van zijn plotselingen gemoedsoinmekeer. Hij had zoo-even hooren voorlezen, dat op het nummer van de Staatsloterij, waar van hij een twintigje had. de honderd duizend was gevallen „Yolkscrediefc." In de te 's Gravenliage gehouden vergadering van belangstellenden in zake „Volkscrediiei", waarvoor als eerng punt van behandeling op de agenda stond: „de vestiging der Maatschap™ voor „Volkscrediet", hetwelk door den heer J. Penning de Vries zou worden ingeleid, was de opkomst zoo gering, dat deze niet het gewenschte succes kon heb ben. Van onderscheidene leden van het comité kwam bericht van ver- hindering op het uur der bijeen komst, o. m. nog van die heeren dir. H. Blink en F. H. van Wichen, wel ke laatste natuurlijk slechts tijdens de Kamer-zittingen in de stad is. De aanwezige comité-leden beslo ten daarom die gewensebte publici teit te verkrijgen door gastvrijheid van de pea's te vragen, en de mede werking in te roepen van de Maat schappij tot Nut van 't Algemeen, den Nederlandschea Boerenbond en de onderscheidene maatschappijen van landbouw. De nieuwe groote financieel» volksinstelling zal werk zaam zijn volgens de adviezen van het Centraal Bureau voor Sociale Adviezen. Yan gebrek. De venter R., uit Tiel, een oud, gebrekkig alleenwonend man, was door de buren sinds een paar dagen niet gezien. Toen de politie zich toegang tot zijn woning verschafte, vond zij hem bewusteloos. Na ©eni ge uren stierf hij, naar men zegt tengevolge van doorgestane ellende. Yondel-museum. De Staatscourant bevat de statuten van tie vereeniging Het Vondel-mu seum, te Amsterdam, die zich ten doel stelt het oprichten, onderhouden en aanvullen van eene verzameling handschriften, boeken, portretten, prenten, documenten en persoonlijke herinneringen van of betreffende Joost van den Vondel en de personen die tot hem in betrekking gestaan hebben, of welke van belang geacht kunnen worden Yoor de verklaring zijner werken. De zonnige dagen van December waren spoedig voorbij, want kort daarna viel strenge vorst in en die „goede tijd" voor madame Dor mans was sneller gedaan dan men gedacht had'. In zekeren nacht was Detlev op een ongewoon laat uur uit het Casino thuis gekomen en nog met naar bed gegaan,, toen hij op het portaal een schreeuw meende te hooren. Hij opende zijn deur en luisterde in het donker. Nu hoor de hij duidelijk zwaar stenen, toen weid aan den overkant ©en licht aangestoken en Detlev hoorde een geraas alsof iemand in de haast te" gen stoelen aanliep. Door de gla zen deur zag hij de schaduw van een gedaante die naar het raam snelde en het open ruitte. Madame Jgss! Madame Jossl klonk het naar beneden op de binnenplaats en te gelijkertijd herhaalde zich het ker men dat Detlev reeds in de ooren was gedrongen. Met een sprong was Detlev op het portaal en bij de glazen deur, waar hij hard aanklopte. Ach, ben je daar, madame Joes? klonk Marguérite's stem, blijk baar verlicht. Het is madame Joss niet, maar Kijkjes om ons heen. Vervroegde Winkelsluiting. In den Haag is een Comité gevormd tot het bevorderen van vervroegde winkelsluiting, dat zich nu mei ecu adres heeft gewend tot den llaagschen Gemeenteraad. Wat liet vraagt is bestemd ten voor- deele van Hagenaars en als zoodanig zou het ons Haarlemmers tui op ze kere hoogte koud kunnen laten, ware het niet dat de vervroegde winkelslui ting geen plaatselijk Haagse]], maar een algemeen Nederlandsrh belang is. Althans een belang voor do Neder- landsche stoden. Wanneer wij in dit adres lezen van to lango werkuren in winkel, kantoor en magazijn, dan kunnen wij daarvan zovoren: „Tom co mme chez nous". Precies, zooals bij oii9. Op oen paai- kleinigheden na zou ditzelfde adres met verandering van 's-Gravenhage in Haarlem aan den Haarlemschen Gemeenteraad kunnen worden geadresseerd. Adressante klaagt over den langen arbeidstijd, menigmaal wegens gebrék aan zit gelegenheden staande doorpen -acht in slecht geventileerde of onvoldoend verwarmde lokalen en beroem zich om do schadelijkheid daarvan aan to toonen, op het rapport van bet Reichs- gesundheitsamt in Duitschland, dat o. a. zeide: „De lange arbeidstijden, zelfs wan- „neer de bedienden in de meest gezon- „de lokalen zich ophouden, werken „schadelijk, niet alleen door gebrek „aan do noodige slaap- en rusttijden, „doch ook, doordat de beweging in oe „frissche lucht en het daarbij voor „stofwisseling noodzakelijke zonno- „licht, die voor een behoorlijke uit spanning en herstelling noodzakalij „ke voorwaarden zijn. ontbreken." Daarbij wordt gewezen op de scha de, door een langen werktijd toege bracht aan de geestelijke ontwikkeling en aan het familieleven. Op zichzelf zijn deze klacht m niet nieuw. Er zijn evenwel !n dit adrrs twee nieuwe elementen, die het tot een merkwaardigheid maken. Tot dus- vei- was elke beweging om gun it.ger levensvoorwaarden voor winkel- en kantoorpersoneel te verkrijgen ecr'c.jt tot en kreeg daardoor min of me -r Jen schijn, alsof ze was gericht tegen de patroons. Dit adres evenwel vraagt aan dein Gemeenteraad van den Haag een wettelijk voorschrift en wat liet merkwaardigste is vraagt deze ook in 't belang van de patroons. Adres santo heeft dit loffelijk breede stand punt aldus aangewezen: „Doch niet alleen voor de winkelbe dienden geldt 't geen hier is "-ezegd, „maar ook voor de winkeliers n pa- „troons. Zij hebben even goed rosl „noodig, om zich te ontspannen, en „in nog grootere mate behoeven zij „tijd, om zich te ontwikkelen tn op „de hoogte te houden van al datsrene „dat, met hun vak in direct of hidi- „rect verband staat". Derhalve niet tegenover, maar sa men met de patroons wordt gestreefd naar verbetering voor allen. Deze poging zou uit den aard van de zaak niet noodig wezen, wanneer maar de patroons één lijn trokken. Maar dit we hebben het bij soort gelijke bewegingen in Haarlem al meer gezienstuit altijd af op den onwil van enkelen, voortspruitend uit wantrouwen, uit behoudzucht of uit een soort van starren tegenzin in wat zij ten onrechte beschouwen als dwang. „Ik wil vrij zijn in de regeling van mijn zaken", heet het dan, alsof de opperste vrijheid bestond in het on- noodig aan den ketting legeren van zichzelf en anderen. En tegenover de ze enkele onwilligen hadden de ande ren in den regel, uit vrees voor te lij den nadeel, den moed niet den voor genomen maatregel door te zetten, liet Haagsche comité weet voorheelden te noemen: Groningen, Den Haag en Utrecht; in Duitschland en Engeland strandde het particulier initiatief dik wijls op dezelfde manier. Het comité vraagt daarom nu aan den Haag- schen gemeenteraad: „vaststelling van een verordening regelende de arbeids- en rusttijden van winkel-, kantoor-en magazijnbedienden en sluiting van winkels, kantoren en magazijnen op een bepaald uur. Oppervlakkig bekeken is er iets vreemds in, dat deze verzoeken aan een gemeenteraad worden gedaan. De vraag rijst of deze daartoe bevoegd is. Het Comité begeeft zich wijselijk in deze quaestie niet verder, dan dat het de meening weergeeft van de profes soren Buijs en Oppenheim, Mr. G. de Vries en Mr. Z. van den Bergh, die allen van meening zijn. dat inderdaad de Gemeenteraad deze bevoegdheid bezit. Terecht wijst het Comité er op. dat de Gemeenteraden daarom de aan gewezen colleges zijn om de zaak te regelen, omdat de toestanden in de verschillende gemeenten zeer uiteen- loopen. En mocht later een Rijkswet de zaak regelen, dan zal deze zeker wei de uitvoering overlaten aan de ge meentelijke besturen. Te Haarlem is bij verschillende win- keiiers de negenuursluiting allengs ik ben het, zeid© Detlev. Ik hoon de madam© schreeuwen. Wait is er met haar gebeurd? Hartkrampen!En zoo he vig! Kan ik u van dienst zijn? Als u madame Joss zoudt wil len roepenZij heeft mij niet gehoordZij moeit den dokter halen, Welken dokter? Waar woont hij? Ik zal hem wel halen. Dokter Laurins, rue Serpenei- se i2 R ömeirsHraat, verbeterde zij met lxaar bekend overleg', er aan denkende dat zij met een Duitsehor sprak, die misschien de Fransche namen dier straten niet zou ken nen. Toen liet zij hem staan en vloog weder naar hare moeder, wier half gesmoorde uitroepen van pijn geen oogenblik ophielden. Detlev storm de trappen af om madame Joss te roepen, vond met moeite haar deui en moest meermalen aankloppen voor hij binnen gehoor kroeg. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 2