Kijkjes om ons lieen. Dank met drie andere personen terecht had gestaan en veroordeeld was we gens het openlijk en met vereenigde krachten geweld plegen tegen eene wo ning. Het Hof te Amsterdam had drie dor beklaagden vrijgesproken, doch de veroordeeling tegen dezen bekl. in stand gehouden. Op diens cassatiebe roep besliste de Hooge Raad ambts halve dat het arrest van 't Hof moeat vernietigd .worden. Bekl. beweerde thans onschuldig te ziju. Adv.-gen. mr. Reitsma achtte zijn schuldplichtigheid vast te staan zoo mede dat bekl. met vereenigde krach ten had gehandeld. Daarom vorderde ZEdGrootAchtb. dat het Hof, het von nis der rechtbank zou bevestigen. Uitspraak over 14 dagen. Kantongerecht. Zittiny van Woensdag 12 Februari Uitspraken. Uitspraken van 12 Februari 1902. J. R. te Haarlem- wegens overtre ding der drankwet tot 25 of 10 d.h.; J. W. van D. te id wegens overtre ding der Arbeidswet tot 3 maal 2 of 3 maal 1 d. h.; II. J. v. d. V. te id-, wegens id. tot 4 maal 2 boete en 3 maal 1 of 4 maal 2 en 3 maal sag hechtenis; Wegens onbev. over eens anders grond loopen: J. de K. te Velsen tot 5 of 3 d. h.; J. D. te Beverwijk, tot 2 maal id.; Ch. W. te Velsen tot 5 of 3 d. h.; L. B. te Noordwijkerhout, tot id.; A. v. d. B. te id. tot id.; J. J. van B. te id. tot id.; G S te Wijk aan Zee en Duin tot id.; S. de H. te Heemste de wegens verwekken van rumoer tot 2 of 2 d. hecht; J. K. te Haarlem, mermeer, wegens lo. op den openba ren weg een trekdier onbeh. laten staan en 2o. met een rijtuig rijden z. licht, tot 1 en 0.50 of 2 maal 1 d. h.; G. F. J. H. te Haarlem, wegens een voetpad berijden zonder noodz. lot 1 of 1 di. h.; S. M. te Haarlem, wegens idem tot idem; A. P. te idem wegens geen kennisgeven van een voorgenomen bouw tot f 1 of 1 d. h.; F. W. H. te id. wegens gebouw van gedaante doen veranderen zonder ver alaring van B. en W. van goedkeur, tot lof 1 <L h D. F. K. te id. weg in een tapperij toelaten ,dat een mu zikant aldaar zijn bedrijf uitoefent tot 2 of 2 d. hechtenis. A. v. d. V., wegens z. verg. van B. en W. e. raestverz. houden, tot 1 of 1 d. b.; J. W- L. te id., wegens met e. rij wiel op e. trottoir rijden, tot f 0.50 of 1 d. h.; C. A. B. te id., wegens met e. houd rijden z. muilkorf, tot 1 of 1 d. h.; H. C. te Overveen, wegens id., id.; P. P. S. te aarlem, id. id.; Ch. H. R. id, Ch. F. L. te Haarlem, wegens e. open baren weg verontreinigen f 1 of 1 d. h.; J. P. te IJ muiden, wegens met e. voer tuig rijden z. licht tot 0.50 of 1 <L h.; P. L. Pzn., te Velsen, id. tot id.; A. W. te Heemskerk, id., tot id.; I. Q. te Be verwijk, wegens e. hein toebehooren den hond los op den openbaren weg laten loopen tot f 0.50 of 1 d. h.C. K. te Haarlem, wegens met e. wagen rij den z. licht tot id.; A. C. te Schoten, wegens als tapper zijne tapperij op verboden tijd voor bezoekers geopend houden tot f2 of 2 d. h.; J. J. te Wijk a. Zee en Duin, wegens met e. handwa gen rijden z. licht tot f 0.50 of 1 d. h.; J. P. B. Hzn., te id. tot id J. B. B. Wz. te id., tot id; B. v. d. K., te id., tot id.; W. S. te id., wegens e. hem toebehoo renden hond los op den openbaren weg laten loopen, vrijgesproken. R W. z. b. w.. wegens lo. dronken schap; 2e e valschen naam opgeven, tot f 2 cf 2 d. b. met vrijspraak van 't meerdere. Wegens dronkenschap: J. H. te Haarlem, tot 2 maal f 2 of 2 maal 2 d. h.; A. M. F. te id., tot 2 of 2d. h.H. J. S. te id., tot id.D. de C. te Delft, tot idem; J. d. V. te Amster dam. tot idem; A M. N. S. te Haarlem tot f 1 of 1 d. hC. J. v. d. N. te id.. 2 of 2 d. h.; C. M. v. Z.. te id., tot f 1 of 1 d. h.; S. V.. te id., tot ld.. W. L. te Zond voort, tot idem; J. Z. Gzn.. te id. lot id.,; A. M. te id., tot idem; P. M., te id., tot M of 2 d. h.K. P te Haar lem. tot idem; B G. B. te Heemstede, tol 1 of 1 d. h.: W. d. G., te Haarlem, tot idem: .T. W. te !(L, tot. f 1 of 2 d. h.: C. H. v. E. te Beverwijk, tot f 1 of 1 d. h.; H. S. to Texel a. d. Waal. tot f 1 of 2 dagen hechtenis. Uit de Omstreken. Zandvoort. Het bouwen eener bakkerij voor den heer J. v. d. Werff, onder be heer van cl en bouwk. ingen ieur J. A. G. v. d. Steur ,te Haarlem, is opgedragen aan clcn heer H. L. van Zeijl alhier voor 8094. Sloten. Als bestuursleden van den Middel- veldschen Akerpolder zijn gekozen de heeren W. Stut voort, en J. P. van Haar en, hoofdingeland. Stemgerech tigde ingelanden van den Osdorporbo- venpolder hebben als bestuurslid (pol dermeester) in den poider herkozen den heer M. Ackerman alhier. Schoten Gisterennacht zijn onder dieze ge meente een achttal schapen door hon den verscheurd. Beverwijk. De telephonische inrichting hier ter plaatse zal 1 April, uiterlijk 1 Mei in exploitatie komen. IJmniden. Door den Minister van Waterstaat. Handel en Nijverheid zijn tot electri- cieus bij de Rijks-electrische inrich tingen te IJmuiden met ingang van 16 dezer benoemd C. L. Friedrichs te Rotterdam en D. van de Wel te Haarlem. Binnenland. Prins Hendrik te Amsterdam. Prins Hendrik der Nederlanden bracht, gelijk wij reeds meedeelden. Donderdag, vergezeld van zijn adju dant, den kapt.ein vau den grooteu staf Jhr. C. L van Sucllleien van de Haere. een bezoek aan Amsterdam. Hoewel het voorgenomen bezoek gis teren eerst laat was bekend geworden., warén toch tegen IU uur een aantal bu- laugstellencten op het Stationsplein en op het eerste perron saamgestroomd. De Prins werd verwacht met den ge wonen sneltrein, die te 9.3y liet Cen traal S" ilion moest binnenloopeu Daar bevonoen zien voor de Koninklijke wachtkamer tegen dat uur de burge meester Mr. W. van Leeuwen, de Ka merheer van Hare Majesteut de Ko ningin G. A. baron Tiudal; de chef van mouvement bij de H. IJ. S. hu, de heer N. H. Nierstrasz. en de stations chef. de heer H A. van Vossen. De trein werd voorgereden tot de Konink lijk wachtkamer, waar de burgemees ter. die evenais baron Tindal in ge woon wandeltoilet wag, den vorstelij- ken bezoeker ontving; de Prins droeg de uniform van genera&l-majoor, klein tenue. Dadelijk na aankomdt begaf men zich door de wachtkamer naar het plein, waar het rijtuig des burgemees ters gereed stond. De Prins nam daar in plaats met zijn adjudant, den bur gemeester en den heer Tmdai, en toen reed men, vooraigegaan door twee man der bereden politie-brigade, ter wijl ook twee man acboer bet rijtuig v olgden.bet Damrak op. Het was een prachtige winterdag, zoodat het rijtuig geopend bleef. Over Dam, Rokin, Sophiaplein, Re- gul iersbreestraat, Rembrandtsplein, Amstelstraat, Blauwbrug N. Heeren gracht, werd heit Kadijksplein bereikt, waar men eenige oogenblikken voor de geopende brug moest wachten, om daarna den rit te vervolgen over de Eilanden, want bezoek zou gebracht worden aan de Nederlandsche Fabriek van Werktuigen en Spoorwegmateri- Hier dieed zich eetn kluchtig in' tier mezzo voor: In zijn wenech alles vooral tot in cJen grond te onderzoeken, wilde de Prins in 'n -rooten ketelromp gaan, die voor hem geldonken werd. De ramp word aus opgeheschen en toen gingende prins met den hoofd ingenieur der fabriek er in, ge volgd door zün adjudant en den di recteur der fabriek. De ketel moest nu weer zakken om heit klinken te kunnen uitvoeren, en bij de poging d'il snel te doen. smolt een propje in de leiding van de electrische kraan, zooclat de Prins met zijn ge zelschap opgesloten zat onder een stalen stolp van vele duizenden ki lo's gewicht. De Prins had zelfs schik in het geval. Na eenige oogenblikken was een nieuwe prop in de leiding geplaatst em kon het gezelschap weer bevrijd wordlen. Met veel belangstelling beaichtigde Z. K.H. voorts de groote inrichting. Daar na reed men weer de stad in doen eerét moest men even wachten voor de ge sloten boomen bij den spoorwegover gang naar d.' Sarphatistraat; daar was spoedig een groote menigte saamge stroomd om het rijtuig, en de Prins werd hartelijk toegejuicht. Langs de artillerie- en infanterie-kazernes vaar de wacht de militaire eerbewijzen bracht, reed men verder langs Mid dellaan, N. Heerengracht, Am stel. Heerengracht (oneven zijde), brug bij de Utrechtsche straat. Heerengracht, (even zijde), Leidschestraat, Leidsche plein en Weteringschans naar het Am dielhotel, waar het dejeuner gebruikt werd. In den namiddag bracht de Prins eerst een bezoek aan de Van Speyck- tentoonstelling in het gebouw „Concor dia" aan de N. Z. Voorburgwal. Ook aan de Kweekschool voor zee vaart werd een bezoek gebracht Schadevergoeding; voor iu Zuid- Afrika geleden nadeel en verlies. Door een groot aantal personen la de tusacheiikouist der Nedeiianuscue re geering ingeroepen, teneinde van de Ui itscne regeermg scbaue vergoeding te erlangen wegens nadeel en verlies door hen ondervonden ten gevolge van maatregelen dor Britsche militaire au Lor.ueiién in /.uiu-Airuia. De Britsche r^geering heeft het on derzoek diet klaenten. voor zoover zij in verband stonden met de uitzetting der belanghebbenden uit Zuid"AXnka. toevertrouwd aan eene commissie wel ke getracht heelt iccur afzouneiJijk ge val zoo nauwkeurig mogelijk te on derzoeken. Iniiu9schen ia Har er Majesieita Re geering tot de overtuiging gekomen, dat genoemd onderzoek niet alleen zeer veel tijd zoude vorderen, maar tevens dat het in verreweg de meeste gevallen met zoude leiden tot de er kenning van eenige schadevergoeding. Onder die omstandigheden heeft de Nederlandsche regeering op het voet spoor van andere regeermgen, die eveneens voor hunne onderdanen wa ren opgekomen, besloten vau de aan spraken, die zij op volkenrechtelijke gronden had doen gelden, afstand te doen, ten einde ten bate der Neder landsche belanghebbenden te kunnen aanvaarden eene soin vau zeven en dertig iiuiizezul vijfhonderd pond- ater ling ,d7.5'Jo po. St.), die de britseue regeering. hoewel elke verplichting tot schadevergoeding ontkennende, had aangeboden ter verdeeling onder hen. die door hunne uitzetting uit Zuid- Afrika of anderszins, schade en ver liezen hebben geleden, en deswege ver- ^juedaog hebban ..cvraugd. Deze bas.biiJ-iQi, hat reft niet de vor deringen ter zake van remiisitiën door en leveraatiën aan de Britsche leger macht in Zuid-Afrika en van schade toegebracht ten gevolge van de mili- ta.re operatiën, met wier onderzoek speciale commissies in Zuid-Afrika be last zijn. Deze vorderingen moeten behoorlijk gestaafd rechtstreeks bij die coniniis- siën worden ingediend, doch kunnen, zoo de cftchers Nederlanders zijn en in Nederland verblijven, door tus- schen komst van het ministerie van buitenlandsche zaken worden opge zonden. Het heeft Rarer Majesteit de Koning in behaagd bij Koninklijk besluit van 5 Februari ji. no 2o eene staatscom missie in te stellen en deze te belasten met de verdeeling van liet bedrag, dat ta dien einde in Nederlandsch courant beschikbaar zal zijn uit 'ïoofcie van het bovenbedoelde in handen van Ha- rer Majesteits buitengewoon gezanten gevolmachtigden minister te Londen gestorte bedrag van 37.50U pd. sh De staatscommissie in wier handen zullen worden gesteld alle bescheiden en stukken door de belanghebbenden ingediend bij het departement van bui tenlandsche zaken en alle nader ver kregen gegevens zal, na zich op zoo danige wijze als zij raadzaam oordeelt omtrent ieders aanspraken vergewist te hebben, als goede mannen naar bil lijkheid daaromtrent uitspraak doen. Echter zal geene uitkeering worden toegekend ter zake van schade of ver liezen, welke a. niet het onmiddellijk gevolg zijn van eenigen maatregel der Britsche militaire autoriteiten; b. geleden zijn door personen die cp het oogenblik. dat zij getroffen zijn door den maatregel, welke hun schade of verliezen berokkende, hunne plich ten a's onderdanen van een neutralen staat hadden geschonden, of de Ne derlandsche nationaliteit niet meer be zaten. Tot lid, tevens voorzitter dier staats commissie. die haren zetel te *s Graven hage heeft, is bij het bovengenoemd Koninklijk besluit benoemd Mr. E. N. Rahu&en, lid va -i <'p. Eerste Kamer der Staten-Generaal, te Amsterdam tot leden: de gepensionnerrde luite nants-en eraal J. J. C. den Beer Poor- tugael, lid van den Raad van StaJte Jhr. Mr. S. Laman Trip. raadsheer in den Hoogen Raad der Nederlanden; Mr. M. J. C. M. Kolkman lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, te 's Gi avenhage, en Jhr. Mr. L. H. J. M. van Asch van Wij ck. lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, ta Veenendaal; tot secretaris Jhr. Mr. F. Beelaerts van Blokland, commies het hoofd bestuur der posterijen en telegraphie. CS toet.) Yreemd. In een der zittingen der Eerste Ka mer in het laatst der vorige maand. iieele leven van Marguerite had af gespeeld. Het neder gel aten gordijn verborg de alkoof en dus ook het ledikant; een van de leuningstoelen was bij het raam geschoven en daarin zat de zieke bij het bleeke daglicht. Detiev schrikte bijna bij haar aanblik. Haar donkere huis japon en het zwarte haar deden haar nog meer verwelkt schijnen dan anders. De oogen lagen diep in de holten, de wangen waren hol. de slapen ingezonken. Zij bedankte den jongen officier bele.fd dat hij 's nachts zelf den dokter was ca an halen en vroeg hem toen of hij mei het Kerstfeest niet met verlof zou gaan. Zeker. Ik ga in de volgendie -week voor veertien dagen. En waar gaat u heen? Naar die Beniedien-Rijn bij mijn oom, d'ie daar een landgoed heeft. Mijne moeder en zuster komen er ook. Wij verwachten ook lieve gas ten. De verloofde mijner dochter en zijne ouders komen ons bezoe ken. Dan zult u vroolijke feestdagen doorbrengen; antwoordde Detlev, maar het kwam hem bijna twijfel achtig voor of zij het wed zou bele ven. Marguérite scheen zijne vrees niet te dee!en. Zij babbelde meer en vroolijker dan anders, maar Detlev dacht dat zij zich ter wille van haar moeder dien dwang oplegde. Voor zich echter een geregeld ge sprek kon onfcwikkeien, kwamen de dames Perraul en Detlev ruimde het veld. In de volgende dagen liet hij alleen dcor Stefan naar den toestand van madame Dormans vra gen en nam zich voor ook bij zijn vertrek niet persoonlijk van de da- mes afscheid te niernien. Hij wilde niet opnieuw over Didlier Movel hooren en het was bovendien voor hem beter Marguérite niiet zoo dik wijls te zien. En toch zou hij haar vóór zijn. verlof reis nog eenmaal ontmoeten. Op den dag vóór zijn vertrek had Detlev eenige inkoopem gedaan en slenterde langzaam de esplanade af on weg naar zijne waning. De ont bladerde lanen waren geheel zonder menschen maar de eenzaamheid gaf ze een aanzien van verlatene groot heid en droevige stilte stemde geheel overeen met Detlev's eigene gemoedscesteldheid. Plotseling ont hutste hij. Aan de balustrade van den muur aan het einde dier espla nade. waar trappen naar beneden naar de'Moezel leidden, leunde eene vrouwelijke -estalie. Met de ar men op de balustrade gesteund en den sluier o-^eslagen stond zij daar eai keek door d)e smalte oude stra ten aan de overzijde van de rivier naar buiten naar het uitgestrekte] Moezeldal. Detlev bleef staan. Was dat Marguérite Dormans die zich hier aan hare droamerijen overgaf? Ginds, achter dien met muren be kroonden berg waarheen zich hare oogen richtten, la het land dat haar bekend was en waarheen zij spoe dig de<n man van hare keuze zou volgen. Zij staarde naar dfe ander- gaandie zon, naar het door een gou den glans bestraalde Westen, zoo als een pelgrim uitziet naar hét be loofde land, dat hij spoedig hoopt te betreden. Hij wildle haar dan voorbi i gaan zonder haar in hare overpeinzingen te storen. Maar zijn sabel had gerinkeld. De slanke gedaante schrikte even op, keerde zich om en zag hem. Zij was bleek, erg bleek en zag er uit alsof zij geweend had. Getrof- oeweerde minister Kuyper o. a. dat de arbeidende klasse in ons land in kennis zooveel lager staat dan elders, bij name in Engeland en Amerka. In Chicago, waar de minister een paar jaar geleden Ia geweest, verdienen de werklieden driemaal zooveel als hier, daar eten ze zelfs tweemaal daags vleesch, ze hebben een woning en een tafel (met eten wordt bedoeld:) als hier de kleine burgers. In de Handelingen (het officieel© ver- Blag der Kamerzittingen) komen doze beweringen echter niet voor! De Kameroverzichtschrijver van het ,,N. v. N.,' die hierop de aandacht vestigt toekent hierbij aan, dat dr. Kuyper er anders zeer op gesteld is. dat alles zelfs letterlijk gedrukt wordt zooale hij het heeft willen zeggen. Het is bekend, dat drie vellen Handelin gen, bevattende de redevoeringendoor minister Kuyper gehouden bij de al gemeen® beraadslagingen over de Staatsbegrooting in de Tweede Kamer, opnieuw zijn gedrukt, voornamelijk wegens redactioneele wijzigingen, en dat verbeteringen in andere redevoe ringen aangebracht 4 1/2 kolom van de Handelingen beslaan. Bouwmeester te Rotterdam. Zeer warm is Bouwmeester giste' renavemd te Rotterdam gehuldigd door kunstenaars en publiek. De heer Van Eysden sprak hem toe namens zijn «gezelschap, terwijl Ro sier Faaseein hteim daarna huldigde als Neer'.and's groote tooaneelspeter. Hij bood een fraaie luxe-lamp als ge. schenk aan. De beer Moot overhandigde eetn krans raamens het Toomeelverbond en de heer Van Eysdien namens de Maatsch, „Groote Schouwburg". De heer Tartaud reikte eesn krans e«n een t-^l-tableau als persoonlijk geschenk over. Bouwmeester zelf sprak daarop een kort woord om te verklaren hoe -elroffen hij zich gevoelde door een dergelijke huldle van confrères wel ke hij zeer o^> prijs stelde. Rechtszaken. Zaak-NoSls van Wageningen. (Vervolg;. Uit het rapport der accountants bleek voorts nog, dat toen de fabriek „Hollandia" f 50.000 aandeelen aan de Emissiebank verkocht en ze op den zelfden dag voor 42.500 terug Itreeg, z.j »en winst maakt a van f 7500. De Émissiebank leed dus gelijk verlies, dat zij zou moeten betalen en om dit t.9 voorkomen werd haar een gelijk be- orag aan Emissie-provisie toegekend. De winst door de transactie behaald, werd met die op de goederen verkre gen, overgebracht naar de rekening voor de winsten en verliezen. Van de zuivere winst, welke blijkens winst en verlies behaald is, is f 4856.25 tot uit keering van dividend bestemd. De f 7500. welke voor de Emissiebank werden goedgesclireven en die dus voor „Hollandia" een uitgave betee- lenden werden gebracht als uitgaven voor oprichtingskosten, waarvan de tegenwaarde dus als een bezit op de balans kon worden gebracht. Deskundigen zijn van oordeel dat de posten bovenbedoeld de operatie betreffend valsch zijn; omdat uit het onderzoek van de boeken der Emissie- bank gebleken is, dat ln deze boeken niets is aangeteekend van een zooda nige in- en verkoop van aandeelen „Hollandia". Verder achtten zij haar valsch om dat „Hollandia" slechts 11. 46250 aan deelen bezat en dus geen 50.000 kon verkoopen. Deze laatste opmerking wordt niet teniet gedaan door het feit dat deze transactie niet Is geboekt op het hoofd „ongeplaatste aandeelen", maar op het hoofd „Aandeelen in portefeuille." Immers ofschoon er door sommigen een onderscheid wordt gemaakt tus- schen de beteekenis der heide bena mingen, is ieder het er over eens, diat beide altijd betrekking hebben op do eigen aandeelen eener vennootschap. De bedoeling der transactie en der boekingen moet geen andere geweest zijn dan te doen voorkomen alsof de „Hollandia" winst behaald had, dus om het dividend te doen stijgen. Deskundigen vestigen er ook de aan dacht op, dat de posten niet voorko men in het memoriaal van „Hollan dia". maar dadelijk in het Journaal zijn ingeschreven. Ook de posten in het debet aandee len voor „Vereenigd Aandeelenbezit" f 10.000 worden door de deskundigen fen bleef hij nu toch staan. Hij had haar in een oogenblik verrast dat zij verwachtte dat niemand haar zou zien. maar hij kon moeilijk voorbijgaan. Wacht u cp iemand? vtroeg hij onbeholpen. Neen. maar het uitzicht is hier zoo mcoil Het is dan ook mijn lie velingsplekje. sedert ik groot ge- 1 noeg ben ovar deai muur heen te kunnen zien. Ja, het uitzicht is mooi, her haalde Detlev. Men ziet Frankrijk of meent het te zienMaar waarom heeft u dan geweend.? Zijn toon dieed haar opzien Ontbreekt het mij daartoe aan redenen? vroeg zij vol verwijlt. Mevrouw uwe moeder wordt itmmers weder beter, antwoordde Detlev. van toon veranderende, en voor u kom«etn nu immens zulke heerlijke dagen. Gelooft u zelf wat u daar zegt dalt het met mijne moeder beter gaat? vroeg Marguérite op hare beurt. Neen, u kunt 't niet meemen, ik zag dat u onlangs bij haar aan blik ontroerde. Het was toch begrijpelijk dat madame Dormans er dien dag slecht voor vaiscn genouaen. De Bedoeling van deze vervoJsching van de overge- - legde balans is vermoedelijk geweest het te doen voorkomen alsof minder aandeelen waren uitgegeven dan wer kelijk was geschied en om dus de winst over een kleiner getal aandeelen 1 te verdeelen, zoodat er een grootèr di vidend kwam. Valsch was volgens het rapport ook 1 een debet-post „verpakking" f 8413.40 J vermits de waarde van de op dit hoofd gebrachte bezittingen niet zooveel kon J bijdragen. Ook de post „oprichting" fl. 15340.17 is valsch, omdat daarin ook voorkomt de verzonnen betaling f 7500 aan de i Emissiebank. Bovendien bestaat deze 1 post nog uit andere posten te zaam j 7849.71. Toch moet. ofschoon ongebruikelijk is een dividend van meer den 11 pet. uit te keeren zonder de oprichtingskos- J ten af te schrijven, hier geen bepaal- i de valschheid zijn gepleegd. Ten slotte is, volgens het rapport, van de deskundigen ook de post i „exploitatiekosten" 1986.50' valsche- J lijk als een bezit op de balans gebracht co vaischelijk aangegeven dat het over I schot der winst in 1899 behaald, is i f 491.08' terwijl een post credit: goe- deren en effecten vaischelijk aangeeft. J dat daarmede een winst van ƒ11,732.20' i is behaald. Uit een tweede... rapport blijkt, dat door den boekhouder van ..Hollandia" I Nieuwmeijer, zijn overgelegd vier blaadjes papier met aanteekeningen welke aanwijzingen vormen, om de boekhouding zoo te doen geschieden alt? gebeurd is. Die aanteekeningen 1 zijn van de hand van beklaagde, zoo- dat volgens deskundigen, waarlijk hij de bewerker van de balans van 31 De- 1 cember 1899 is. Eigenaardig is, dat in een der aan- teekeningen wordt gezegd, dat door de i aangegeven boekeu in het Journaal „een winst ontstaat". Toen na de papiertjes met aanteeke- J ningen werd gevraagd, zei bekl.: „Van die papiertjes zijn slechts twee van mij". j Vraag: „Van wie zijn de andere dan?" Antwoord: „Dat zou ik niet kunnen zc^en, mij is verteld, dat-zij van Kroe- se zouden zijn." 1 Bekl. zegt verder, dat de aanteeke- ningen bovendien niet voor Nieuw- I meijer bestemd waren, maar uit zijn J papieren zijn ontvreemd. De president wijst er op, dat er in een der papieren toch een verzoek voorkomt om de balans zoo te wijzigen 1 als aangegeven is. Beklaagde antwoordt,dat er een stuk afgescheurd is, zoodat er wel iets ach- ter gestaan kan hebben en of dat het geval is geweest kan hij zich niet meer herinneren. Bekl. wil ook nog voor de waarheid zijner beweringen verwijzen naar de vergadering an aandeelhouders, maar 1 de president zegt, dat zulke aandeel- houders ..stroopoppen" zijn. De president verder over de aan wijzingen sprekende, zegt dat Nieuw- meijer in de instructie verklaard heeft, dat op 29 Maart die balans, zooals die 1 aangegeven is, opgemaakt is, en op 31 Maart in de vergadering is gebracht. Bekl. zegt, dat die bewering van dien getuige wel onjuist kan zijn, waarop de president hem aanraadt geen an dere personen te gaan betichten. Ge vraagd wordt of bekl. erkende, dat hij de balans aldus in de aandeelhouders vergadering heeft gebracht. Bekl. ontkent. De administratieve directeur bracht haar ter tafel. Of bekl. dan de statuten niet kende? Bekl.: in de Statuten die u daar heeft, 6taan fouten. Er wordt ook al leen gesproken van balans, terwijl dit moet zijn balans en winst- en verlies rekening. Toen de bode belast werd bekL stukken te laten zien om ze te herken nen, zeide bekl. dat dit niet noodig was. „Neen," zei de president, „alles gaat volgens de vormen. Anders zoudt ge mij nog wel van fouten kunnen be tichten." Bekl. heeft verder beweerd, dat hij hoewel president-commissaris zijnde, toch de boeken der Emissie-bank niet kende. Vraag: „Hoe is het mogelijk 50.000 aandeelen te verkoopen als er slechts pL m. 43.000 zijn?" Antwoord: „Wel, meneer, ik heb op het oogenblik geen enkel aandeel Nat. Schuld en toch kan ik er morgen wel honderd verkoopen". Vraag: „Maar als u ze niet heeft, kan u ze dan als geleverd boeken?" Antwoord: „Och, als ik dadelijk had moeten leveren, dan had ik de ontbre kende er wel bij kunnen koopen." Vraag van mr. Aberson: „Boekt u ook de provisie al als er nog niets ge leverd is?" Antwoord: „Dat kon hier omdat de aandeelen niet origineel geleverd zijn. Was er 42.500 betaald, dan had de Emissiebank de provisie in geld kun nen opvorderen, nu behoefde dit Diet. Mr. Aberson wijst er dan op dat de provisie geboekt is zonder dat er fei telijk iets geleverd is. Dinsdag voortzetting. - uitzag, zeide Detlev vertroostend. Wat beeft de dokter u gezegd? Niet de waarheid natuurlijk, maar ik heb p-r een voorgevoel van. U moot de zaak niet zoo don ker inzien I Uwe moeder schijnt zich zoo over uwe verloving te ver blijden en misschien zal uw geluk haar leven verlengon en dat wensch ik u van harte toe. U is geschapen om gelukkig te zijn en om gelukkig te maken, en al teen die liefde geeft het ware geluk. Ais ge uw verloof de bemint, ben ik over uwe toe komst gerust. Hij zal u troosten als u behoefte aan troost hebt en zijne liefde zal u helpen edken slag die u treffen kan, te boven te komen. Maar als u hem niet met uw ge- beele hart ziit toegedaan, als u hem alleen wilt huwen om aan uwe moe der eene laatste levensvreugde te verschaffen doet het dan niet. U kunt haar onmogelijk zooveel geluk i geven, als gij u zelf ellende op den hals haalt. In Marguerite's trekken werd een strijd gevoerd alsof teruggehouden gevoelens met geweld een uitweg zochten. Eene gelukkige bruid had> i hem geen oogenblik in twijfel gela- ten. maar Marguérite antwoordde Examenbeperking. Onze lezers weten, dat onlangs doe een aantal inwoners vau i^aaiien aan den Raad een adres is gericht to liet verkrijgen van afschaffing van de toelatingsexamens voor Hooger- en Middelbaar Onderwijs, met andere wuurd^a voor het gymnasium en de Hoo"cre Burgerschool. Morgen wordt door het Ned. Ond. Genootschap 11 alhier deze zaak verder behandeld in een vergadering i'i het Brongebouw. Nu er dus een be weging in deze op touw wordt gezet mag allereerst wei eens gevraagd wor den, wat de meening is van de hoof den der twee bovengenoemde scholen, die "uit den aard van de zaak de ge- heele quaestie inet haar voor- en na- deeien veel beter kunnen overzien, dan wie er buiten staan. Derhalve heb ik een bezoek gebracht aan den rector vau het gymnasi i:n, Dr. A. H. Garrer en aan den directeur van de Hoogere Buigerschool, Dr. JJ. Biougersma. Dr. Garrer begon met er aan te herinneren, dat de Rijkswet op dit oogenblik het houden van een toe latingsexamen nog dwingend oor schrift' zoodat thans nog geen sprake wezen kan van opheffing van het exa men, zelfs wanneer alle daarbij J e- trokken personen de weuschelijkheid daarvan inzagen. lntusschen zijn in de wet slechts de hoofdtrekken aangegeven en is liet derhalve aan elk gymnasium overgela ten de eischen daarvan te omschrij ven. „En dit", zeide Dr. Garrer, ..zou misschien aan ons gymnasium nog wat scherper kunnen geschieden, bij voorbeeld ten opzichte van de eischen voor Fransch en aardrijkskunde van Nederland. Gisteren heb ik het adres pas gekregen en met de collega's nog niet geconfereerd over het aan 't Col lege van Curatoren uit te brengen ad vies. maar voorloopig kan ik als mijn persoonlijke meening wel zeggen, dat geheele afschaffing van het toelatings examen mij bezwaarlijk lijkt. Men zou dan moeten afgaan op het advies van het huoid der school, waar de leerling vanuaau komt en dit zou ze ker een moeilijkheid opleveren ten op zichte vooral van de jongens die van buiten komen, van scholen, waar de hoofden misschien minder goed met do eischen van het gymnasiaal ondei wijs bekend zijn. Bovendien wordt hij het toelatings examen wei (iegelijk rekening gehou den met de cijfers, die de leerling had op de school waar hij vauuaan komt, zoodat hi i zelfs wanneer hij een on- geiukkigen dag had üaaruoor nog geen gevaar behoeft te loopen, aat bij wordt af I.wezen." Dit is de quintessence van de voor- loopige mededcehngen van Dr. uarrer. Ook Dr. Brongersina wensch te slechts beschouwingen ie geven in 't algemeen en zich de conclusie van Jiet door hein uit te brengen advies voor te behou den. „Vereenvoudiging van onderwijs, beperking an fameus vinden iu mij eer voorstander. Maar de aspirant- teerlingen van alle scholen zoo maar klakkeloos, enkel op advies van de hoofden en zonder eenig examen, aan te nemen, schijnt niet zonder beden king. De eeruge schooi waai- te Haar lem speciaal voor de Hoogere Burger school en het Gymnasium wordt opge leid, Is die van den heer HubreKt.se, Welnu, ik ontvorm van eiken aspirant die van deze school hier wil komen, het advies van den heer llubregtse en in 20 Jaar is het nosr nooit gebeurd, dat een leerling dien hij geschikt acht te, werd afgewezen. Ik krijg hier even wel ook leerlingen van andere scho len, ook van buiten, waar het leerplan minder op aansluiting met de H. B. s>. is ingericht. Moet nu alleen aan de leerlingen van den heer Hubregtse het voorrecht worden gegeven om zonder examen tot da H. B. S. te worden toegelaten? ik meen te weten, dat de beer llubregtse zelf dat allerminst zou wensch en, om dat hij daardoor in conflict zou kun nen komen met de ouders, wanneer dezen wel en hij zelf niet een jongen geschikt zouden vinden, om naar de H. B. S. te gaan. Bovendien zou met zulk een monopolie voor de school van den heer llubregtse liet bijzonder onderwijs allicht een knak krijgen, dien het toch niet verdient. En verlaat men zich op 't advies van alle schoolhoofden om jongens zonder examen aan te neinen, met de bepaling dal dit recht kan worden ontnomen aan wie er te licb tv aardig gebruik van maken, welk een nadeel brengt men dan aan zulk een school niet toe en wie zou tot zoo krassen maatregel wil len overgaan? Men klaagt over drillen, ik geloof dat men zich daarover een overdreven voorstelling maakt. Als de ouders eens iets goeds wilden doen,dan moesten zij zich onthouden van het kind met het denkbeeld van het nade rend examen te prikkelen. Er moet niet over gesproken worden als over een dreigend gevaar dat nadert; hoe minder de ouders er met het kind ovei ?r - n des te beter. Dan zal er van na eenige oogenblikken slechts on wijkeand. Ik moot u verzoeken dit onder werp te laten rusten. Detlev boog zwijgend. Hij wiei nu dat zij den ander niet beminde, en toch, wat hielp het hem? Zij was daarom niet minder Didier s bruid e<n de kloof tusschen hen beiden werd er niet door gedempt. Vergeef mij dat ik u hief ge stoord heb in de door u zc-lf gekozen eenzaamheid mompelde hij met eenige inspanning. Het lijkt, vreemd dal ik hiai zoo sla, trachtte Marguérite lachend te zeggen, maar thuis ben ik altijd onder d/e oogen van mijne moeder en wij trachten bei dien tevergeefs onze wedierzijd'sche stemming voor elkander te verbergen. Ook voor haar is hel eenie opluchting als ik haar voor korten tijd verlaat. Zij sprak zoo bedaard, zoo open» hartig tegen hem als tot een vriend en uit den klank van haar stem 1 meende Detlev te kunnen opmaken 1 dat zij wist hoe het met hem go- steld was. I (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 2