Van alle tijden. Voor alle tijden. SCHAAKSPEL Prijsvraag. in den omtrek. Zijn buren waren er jaloersch van. Langs zijne velden liepen de gelei dingsdraden van een trolley-tramweg en de beambten van de trammaat- sehappij begonnen op te merken, dat er sinds eenigen tijd buitengewoon veel electriciteit werd verbruikt voor «e wagens en de verlichting. De dy namo's moesten langer werken. Nu trof het toevallig, dat, hoe meer de trammaatschappij te kort kwant, des te grooter de groentenvoorraad van den kweeker was. Eindelijk riep de trammaatschap pij de hulp van wetenschappelijke mannen in, om het raadsel op te los sen. Een dier heeren, die gehoord had van den builengewonen voorspoed van den groentenkweeker, stelde een on derzoek in en bevond, dat de toevoer kabel van den tramweg behendig werd ..afgetapt" en dat een net van draden door den grond van de groententuinen liep. Zoo was het raadsel van het ver dwijnen van d)e electriciteit opgelost. Naai* men zegt, zal de Trolley-maat- sehapDij nu den groentenkweeker een proces aandoen wegens het ontvreem den van electriciteit Twistende sciiaakspelers. Dat schaken niet altijd zulk een rus tig spel is als men wel zou meenen, wanneer men twee schaakspelers zoo rustig en ernstig tegenover elkander ziet zitten, blijkt uit hetgeen een oog getuige verhaalt hoe hij eens in een deftig café een twist tusschen twee schaakspelers heeft bijgewoond, die zóó hoog liep, dat Wit eindelijk Zwart een slag in 't aangezicht gaf, waarop Zwart het schaakbord opnam en hel met alle kracht op het hoofd van Wit deed neerkomen, dat gelukkig door een hoogen, zijden hoed' beschermd werd; anders had het leelijk voor hem kunnen afloopen. Nu was het eenvou dig om te lachen. In alle gevallen kan het toch geen stil spel heeten. Zoo iets behoort evenwel tot de uit zonderingen. Maar er is een tijd ge weest, dat het zeer gevaarlijk was bij het schaken het spel te winnen, want dat kon den overwinnaar wel eens zijn leven kosten. Daar zijn verschei dene voorbeelden van. Koning Kanut en Graaf Ulf zaten eens bedaard schaak te spelen, toen de Koning een verkeerden zet deed, die tengevolge had, dat de Graaf één van zijne paarden nam. Dat wilde de Koning niet toelaten, en hij stond er op dien zet over te doen. De Graaf werd driftig, keerde het schaakbord 't on derste boven, en liep na eenige heftige woorden heen. Den volgenden dag liet d 1 Koning hem ter dood brengen. Prins Hendrik (later Hendrik 1) ging met zijn broeder Robert naar het Fran- sche Hof, waar zij goed onthaald' wer den. ,,Op zekeren avond", vermeldt eene oud"e kroniek „won Prins Hendrik met schaakspelen zooveel van 's Ko- nings oudsten zoon. Lodiewijk, dat de ze in toorn ontstak en met een scheld woord hem de schaakstukken in 't ge zicht smeet. Hendrik nam het schaak bord op en sloeg Lodewjjk daarmee met zooveel kracht, dat hij bloedde, en hij zou hem gedood hebben, wan neer zijn broeder Robert niet tusschen beide was gekomen, waarop beiden te paard stegen en zich uit de voeten maakten". Eene oude, Duitsche kroniek ver meldt ook, dat Okarius een zoon aan het Hof van Pepijn had, die, als hij met den zoon van Pepijn schaak speel de het altijd! van hem won, wat de zen zóó wrevelig maakte, dat hij den zoon van Okarius een slag tegen de slapen gaf, waardoor hij hem doodde. In een oud Engelsch boek leest men ook, dat Jakobus, zoon van Koning- Hendrik, en Fulco onder het schaak spelen twist kregen en Jakobus Fulco met het schaakbord' een gat in het hoofd sloeg, en dat Fulco hem zulk een slag gaf, dat hij bijna dood: was. Bij de feestelijkheden ter gelegenheid van het huwelijk van Koning Macca- bruno en Drusiana was het er bij af of den dichter Buovo D'Antona ware met een schaakbord de hersens inge slagen. terwijl wij in ,,De geschiede nis der Mirakelen van St. Bertin" le zen, dat Johannes, een priester van Rubroch, bij het schaakspelen zulk een slag van zijne tegenpartij kreeg, dat hij met zijn hoofd voorover op het bord viel. Om op den nieuweren tijd te komen: Lord Stair was een groot liefhebber van het schaakspel, maar een onver wacht schaakmat maakte hem zoo driftig, dat hij zich niet kon bedwin gen en zijne tegenpartij een kande laar, of wat hij maar grijpen kon, naar 't hoofd smeet. Golonel Stewart, die het ongeluk had veel met hem te spe len, zorgde altijd, diat hij in den ver sten hoek van de kamer was, eer hij zeide: „Schaakmat Mylord". Schaakspelen heeft ook wel eens aanleiding tot oneenigheid tusschen man en vrouw gegeven. F errant Graaf vtn Vlaanderen, placht dit spel met zijne vrouw te spelen; maar omdat zij het gedurig van hem won, werd hij wrevelig tegen haar, waaruit zulk een wederzijdsche wrok ontstond, dat, toen hij te Borines gevangen genomen werd zij hem lang in de gevangenis liet blij ven. hoewel zij gemakkelijk zijne in vrijheidstelling had kunnen verkrij gen. Ook wordt verhaald van een man, wiens vrouw elk spel van hem won, dat hij haar uit kwaadheid duchtig sloeg. Maar toch hielden zij zooveel van dat spel, dat zij daarna weer be gonnen te spelen. Zo ozouden er nog een aantal voor beelden opgenoemd kunnen worden, om te bewijzen, dat het schaakspel nu juist niet het stilste en rustigste spel is, dat is uitgevonden. Natuurlijk ligt d'it niet aan het spel, maar aan de spelers, en menigeen, die niet tegen zijn verlies kan, zou wèl doen het maar op te geven, zooals Dr. Thomas, As sistent-Bisschop van Kansas, deed, die zeide: „Ik bespeurde, dat ik zóóveel belang in dat spel stelde, dat, als ik verslagen werd, dit gevoelens in mij wekte, die ik volgens mijn geweten niet mocht koesteren. Schaats voor beginners. Om het leeren schaatsenrijden ge makkelijker te maken, dient een nieu wigheid in schaatsen, die op het plaat je is afgebeeld. Inplaats van één ijzer bevinden er zich twee onder iede- ren voet, zoodat het ongeoefenden ge makkelijk is, zich op één voet in even wicht te houden. De schaats is van Amerikaansch fabrikaat. Londensehe postkantoren. Er zijn in Londen bijna 1000 post kantoren. Onder ieders bereik. Al wat nuttig en noodig is, is goed koop. Wandelen is de beste lichaams oefening, water de beste drank, een voudig voedsel het voedzaamste en 't gezondste dieet. Zelfs in kennis is de nuttigste het gemakkelijkst aan te leeren. De draad van de spin. De spin is zoo rijkelijk voorzien van den zijdeachtigen draad, waar van zij haar web maakt, dat iemand, die er eens een proef van nam, uit het lichaam van eene enkele spin drie dui zend' vier honderd tachtig el haalde. Een weefsel van spinnedraad is glanziger dan dat van den zijworm en van een fraaie goudkleur. Kortademigheid van wilde dieren. #Op een korten afstand zal een leeuw of een tijger een mensch, dien hij vervolgt, inhalen, en zelfs de snelheid van een paard evenaren; mpar hoog stens eene halve mijl ver verliezen zij hun adem. Zij kunnen het niet lang uithouden en zijn opmerkelijk zwak van longen. Eene kerk maar door twee handen gebouwd. In Georgia is eene kerk, die geheel en al door de handen en op kosten van één man, een neger, Andries Bon ner genaamd, gebouwd is. Die kerk zet de kroon op Bonners leven, en was het doel, waarnaar hij jarenlang gestreefd heeft. Voor dat doel heeft hij zich alles ontzegd, wat niet tot de noodwendigste levensbe hoeften behoorde, en zijn materiaal letterlijk spijker voor spijker en steen bij steen te gelijk verzameld. Toen bij eindelijk met zijn materiaal gereed was, koos A ndries een geschik te plaats, zonder de formaliteit van den grond te koopen of zelfs vergun ning te vragen, en ging aan 't bouwen. Twee jaar lang heeft hij bijna dag en nacht aan de taak, die hij zich had opgelegd, doorgewerkt en standvastig alle hulp afgewezen. Boute steentjes. Een slecht verzorgd nest maakt den vogel uithuizig. Uw vriend heeft een vriend en die andere vriend heeft er weer een: weet te zwijgen. Niet de man van den grootsten aan leg beklimt den hoogsten trap, maar hij, die zijne vermogens het best en het vlijtigst gebruikt. Clivia of Himantophillum is een zeer dankbare kamerplant. In het late najaar komt uit de breede, lange donkergroen gekleurde bladeren de 9tengel te voorschijn, die van boven een tros roode bloemen draagt. Ach tereenvolgens gaan deze bloemen open en sieren in matig warme ka mers langen tijd achtereen de bloem- tafels. In Bretagne heerecht een zonder ling gebruik in verbanidi met het uit huwelijken van jongelieden. Op zekere feestdagen verschijnen de trouwlustige meisjes in roode rok ken met strooken van van wit of geel band. Het aantal strooken geeft den bruidschat aan, dien de vaders aan lmmne dochters willen geven. Elke witte strook beduidt zilver 100 francs per jaar elke gele strook be- teekent goud, 1000 francs jaarlijks. Om eieren tegen vorst te beschut ten, is de volgende wijze van doen aan te bevelen. Men bedekt den bo dem van een kist met een laag turf molm, die volkomen droog is, daarop komt een laag eieren, die met de punt naar beneden staan, dan weer een laag turfmolm enz. en gaat zoo voort tot de kist vol is. De bovenste laag moet natuurlijk uit turfmolm bestaan De kist wordt van tijd tot tijd, (bijv. om de 14 dagen) omgekeerd. De door het uitnemen der eieren ontstane hol ten moeten terstond! weer met droog turfmolm aangevuld worden. Op deze wijze blijven de eieren den ge* heelen winter vrij van bevriezen. Het lichaam der stormzwaluw van de noordelijke zeeën bevat in zeer hooge mate eene vette, haast olieach tige stof. Daarvan maken de bewoners der Deensche Faroer (schapeneilanden) gebruik door die vogels als kaarsen of lampen dienst te laten doen. Zij trekken eenvoudig aan de doodé vogels eene lampepit door het li chaam, welker boveneind uit den snavel steekt en aangestoken wordt. Het licht is, zooal niet schitterend, toch goedkoop. De stormzwaluwen zijn gewoon ie der die haar neet te na komt of het haar op andere wijze lastig maakt, door de neusgaten met een paar druppels van dat vet te besprenkelen, en menig vogelvanger, die bij het uitoefenen van zijn bedrijf door de vogels werd aangevlogen, maakte met deze gewoonte op zeer onaange name wijze kennis Titels zijn dikwijls de brug, waar over de dwaas, beladen met eigenwaan en bekrompenheid, den levensstroom gemakkelijk overtrekt, terwijl de ver standige deze moet doorwaden, vaak met levensgevaar. Wie op beloften steunt, bedriegt zich zelf en is oorzaak, dat anderen hem beschimpen. De gelijkheid der menschen geldt als een oud recht, toch kan deze ge lijkheid niet anders dan ten koste van strijd worden verkregen. De opvoeding van elk kind moet ge regeld worden naar zijn aanleg en naar de taak, die het wacht. Vaak komt het voor dat menschen, die een goede opvoeding genoten heben niet berekend zijn voor hun taak. De oorlog heeft niet alleen tot gevolg dat hij vele menschen het leven ont neemt, hij maakt veel menschen slecht. Kennis wordt niet verkregen door het lezen, maar door te onthouden wat men leest. Niet wat wij ons voor nemen, maar wat wij doen, maakt ons nuttig. Niert dolor ombestemde wenschen, maar door aanhoudend strijden, komt men tot groote daden. Goed, nu zou haar hart dan eens zijn laatste woord mogen zeggen, en zij zou richten goedertieren en eer lijk, als een vader over zijn zoon. Maar 't was toen geweest, voor een tijd, en wat er maar voor een tijd is, is er toch eigenlijk niet. 't Was toen geweeet, vergeetbaar, en 't vergeet- bare heeft voor 't hart geen waarde! En nu, nu ze al zoo oud was gewor den, al vijf en twintig inplaats v. n twee en twintig, nu ze zoo gemakke lijk en gelukkig kon vergeten, omdat ze al zoo mooi oud was geworden, r.u zou hij toch zeker ook zijn voor oen tijd, een ding, wel mooi misschien, maar vergeetbaar? Neen, neen, en rnjet bestraffenden ernst zag zij hare ziele aan neen, ontfeteel der eenzaamheid niet haar schoonste gave: eerlijk te maken! Haspels, De liefde der eerwaarde. Vergeet mij niet! Is het niet mooi? De herinnering is het dubbele van het geleefde leven. Hoe kan men verge ten? Mathilde Alonic, Norbert Dys. bportpraatje. Voetbaloverzicht. Gespeeld is er Zondag niet, daar de vriendelijke winter zoo welwillend was alle terreinen totaal ongeschikt te maken. De vereenigingen bleven dus op hare oude plaatsen en wanneer ik hieT toch een voetbaloverzicht geef, dan handelt dat natuurlijk alleen over de dingen die komen zullen. In de allereerste plaats de wedstrijd HaarlemH. B. S. in de Spaarnestad. Deze ontmoeting had 't vorige seizoen een allerongelukkigst resultaat voor de roodbroeken, die met G1 het onder spit moesten delven. Dit jaar schij nen de Haarlemmers echter in betere conditie, en is zulk een geweldige ne derlaag weinig denkbaar. Wie weet, brengt Haarlem het niet even ver als Ajax, dat in Leiden aan de overmoedige Hagenaars zulk een ge weldigen weerstand bood. In elk geval kunnen wij een vinnigen strijd: ver wachten, want beide partijen kunnen geen punt meer verliezen. H. B. S. niet om het kampioenschap èn de rood broeken niet voor de derde plaats, waar Velocitas en R. A. P. ook nog op loeren. De laatste vereeniging ont vangt Zondag H. F. C. en ook hier kan het hard tegen hard gaan. In Haarlem speelden heide partijen gelijk en daar de Amsterdammers nog steeds van een eigen veld verstoken zijn. hebben de blauwwitten nog wei een kansje, om ongeslagen uit de hoofdstad terüg te keeren. hoewel R. A. P. door haren laatsten klap op Ajax blijk gegeven heeft, een vrij geduchte tegenpartij te vormen. Zwaar zaj ook de kamp zijn tusschen Rapiditas en Velocitas te Rotterdam. Hoewel de cadetten on getwijfeld sterker zijn dan de groen zwarten, zou het niet onmogelijk zijn dat het feit van 1901 herhaald werd, want de klefferigheid der Rotterdam mers op het befaamde Schuttersveld is bekend. H. V. V. heeft Zondag het zachtste kostje, want vanAjax kan toch zeker in den Haag niet veel verwacht worden. Het heeft er allen schijn van dat de Leidenaars zich niet meer zul len opwerken uit den competitie-mod der. waarin ze nu reeds tot over de borst zijn ingezakt. Staan er alzoo in 't Westen drie zeer belangrijke wedstrijden op't program ma, 't Oosten doet daar niet voor on der. Daar heeft men vooreerst Victo ria en Go-Ahead, de twee Wagening- sche vereenigingen, die beide nog kans hebben op de eerste plaats, en elkaar als gewoonlijk, wel weer heftig zullen bekampen. De kampioenen moeten geducht oppassen om hun ti tel te bewaren, want nimmer was de strijd zoo hevig als nu. Ging het eerst alleen tusschen Victoria en Hercules, nu spreken ook de oudere Wagenin- gers een woordje mee, ja we konden hier wel het spreekwoord1: als twee honden vechten om één been... enz. be-1 waarheid zien. Toch zaï de derde hond in dit geval Go-Ahead zich verbazend moeten inspannen om het kampioen schapskluitje te bemachtigen, daar de beide andere er ongetwijfeld veel beter voor staan. Hercules ontmoet Z jnisg Vitesse, en ik verwacht hier met reden eene overwinning der Utrechtenaren. Quick uit Nijmegen moet geducht op passen tegen U. D., dat er bepaald al les op zal zetten om niet weder ip de laatste plaats te komen. De Qu lekt na ren, die 't seizoen zoo goed inzetten, maken tegenwoordig vrijwel den in druk van een vervallen grootheid. De Westelijke tweede klasse ziet etn ontmoeting der beide Rotterdamsche vereenigingen Olympia en Sparta op 't veld van eerstgenoemde. Van dezen Jwcdstrijd is weinig te zeggen. Een ge lijk spel lijkt nog 't waarschijnlijkst. VolhardingQuick zal vermoedelijk weinig moeite geven aan de gasthee- ren. terwijl ook A. V. V. zich niet bij zonder bang hoeft te maken voor hare stadgenoote Swift, die nog steeds geen enkel punt heeft kunnen bemachtigen. AMATEUR. Uit de Moppentrommel. Mevr. A. „Mijn man is bepaald onmogelijk, hij kent letterlijk nie/ta" Mevr. Bu „En die mijne is onverdra- gelijk; hij kent alles." Hoe kom je er toe juffrouw Tril ler aan te raden in het buitenland zanglessen te gaan nemen? Jij als naaste buurman van haar moest toch weten dat zij in het geheel geen stem heeft! Dat is het juist, als zij naar het buitenland gaat, ben ik van haar gejank af. Huurder. Meneer B„ t, »ebt er zeker niet op tegen, dat ik op eigen kosten een badkamer in mijn woning laat inrichten? Verhuurder (heel vriendelijk) O, niet in 't minst! Vier weken later. Huurder. Ja, mijn lieve tijd, nu ik met groote kosten een badkamer heb laten inrichten, nu dlaat u de huur op. Verhuurder. Mijn betste mijn heer, een huis met een badkamer kan ik toch onmogelijk zoo goedkoop ge ven. Een van onze ministers gaat alles alles op zijn departement na. Deze week ontmoette hij een man, die zeer laat naar de bureaux slen terde. Hij hield hem staande en vroeg wanneer hij wel dacht dat hij aan zijn werk moest gaan. O, w us het antwoord, k kom ge woonlijk zoo tusschen elf en twaalf. Wat! Dan blijf je >er heel teat? Wel, gewoonlijk is 't tot om en bij één uur of iets vroeger. Om één uur! zelfs nog vroeger Mag ik ook weten op welk bureau je thuis hoort? Eigenlijk op alle; ik kom iederen Donderdag de klokken opdraaien. Peperman begint leelijk oud te wor den en bij dat gebrek komt nog het leelijke gebrek dat hij abstract wordt. Gisteren liep hij met een kennis zoo hard hij kon naar het spoor om nog den trein naar Utrecht te halen, toen hij eensklaps bleef staan: Wat hamer daar heb ik mijn horloge op de nachttafel laten liggen Laat ons nog teruggaan, zei de vriend. Wacht even, antwoordde Peper man. Ik geloof niet dat wé daarvoor nog den tijd hebben. Toen trok hij zijn horloge uit zijn vestzakje en keek er op en zei haas- tig: Waarachtig niet; wij hebben geen tijd meer en hij begon nog vlug ger te loopen, zeggende: Nou, ik kan het ook voor een dag wel eens zonder horloge doen. *>8ÊIBÊBÊtot£. De kleine Paul heeft, een gouden tientje ingeslikt, dat hem in de keel is blijven steken. De beangste moeder stuurt het kind met de dienstbode naar den dokter, wien het gelukt, het geldstuk uit de keel van den jongen te krijgen. Op weg naar huis denkt de dienstbode: Hoor es, daar moet toch een gul den voor mij van overschieten. Zij wisselt het tientje en thuis gekomen, telt zij negen gulden op de tafel, zeg gende: Hier zijn negen gulden, mevrouw, meer heeft de dokter er niet kunnen uitkrijgen! PROBLEEM No. 40. Zwart (8 stukken). abcdefg'h Wit (7 stukken). Wit speelt en geeft in drie zetten mat. Oplossingen worden vóór 24 Febr. ingewacht aan het adres van den redacteur dezer rubriek, Jhr. A. E. VAN FOREEST, Atjehstraat 134 te 's-Gravenhage. Oplossing van Probleem No. 38. 1 Pe2, de22 De»Kc43 Pb6 T anders, 3 Tcö i Ke6 of Df2:, 2 TtMf, onversch., 3 D geeft mat. anders, 2 Tc5j, onterscli., 3D' geeft mat. Goede oplossing ontvangen van A. v. V. te Haarlem. CORRESPONDENTIE. E. v. T. S. te Haarlem. In 2 zetten is het probleem no. 38 niet oplosbaar. Na 1 Tc7f antwoordt zwart te recht met Kd4 of Ke5, maar op 2 Dd5-}- volgt Kd5 Oppasser, (tot meneer, die pas op is) De brievenbesteller was ervoor u, maar u sliep nog. Heer. Ezél! Heb je hem wegge stuurd? Had hij een postwissel? Oppasser. Neen, meneer, een postquitantie van tien gulden. Heer. O zoo! Hm! Als hij terug komt, zeg dan maar, dat ik niet thuis ben. Op onze vraag, een 16-regelig versje op het op het weer in de vorige week had de heer J. W. A. MISSET, Kam pervest 47 alhier o. i. het beste ant woord ingezonden, en wel het vol gende: Wat stond de lucht toch Maandag fel! Ik greep al naar mijn schaatsen En liet met lust de ijzers schel In 't zonnelicht weerkaatsen. Een drietal dagen zóó en'k dacht Dan rijd ik op de Singelgracht. Maar wee, daar ffcvarn de Donderdag Wat stond ik vreemd te kijken! Eén sneeuwvlaag waar mijn oog [ook zag En straten vuil als dijken. Ik dacht met schaatsen uit te gaan En moest mijn overschoenen aan. Zoo gaat het hier en daar wed meer Ja 'k zou haast zeggen keer op keer. Wat men verwachtkomt niet, Wat niemand dacht geschiedt. De prijs ligt Maandag a.s. tusschen 2 en 3 uur nam. aan ons bureau ter beschikking van den winner. Onze nieuwe prijsvraag luidt als volgt: Wie geeft bij elk der onder staande afbeeldingen een aardig vier regelig versje? Opldssingen worden ingewacht tot en met Woensdag a.s. Als prijs loven wij uit een BOEK of PORTRETLIJSTJE, naar verkiezing.

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 8