Belangrijk! vielen als gewoonlijk ook zeer in den smxak, terwijl de Harmonie die zich in de ^anzos telkens hooren liet, niet weinig tot het welslagen bijdroeg. Ver melden wij voorts nog de uitstekende voordracht van mej. N. N., de prach tige colonne geweer in de pauze en de mooie partijen schermen en verge ten we daarbij niet, dat een paar duet- tisten en Don Bosco optraden, dan be grijpt men dat het een avond vol ge- neuchten geweest is. Een geanimeerd hal was de klap op de vuurpijl. Orpheus. Voor eene buitengewoon pr-,.1 bezette zaal gaf Haarlemsch Mu ziekkorps ..Ornheus". directeur de heer Joh. M. Schouten, Zondag eene soirée in de concertzaal der Sociëteit ..de Kroon", met medewerking van het du- eitistenpaar. den h-?. r en mevrouw v. Lier, Mevrouw J,e Fleur en de dames Johanna en Marianne. Waar behalve het uitstekende be kende muziekkorps, dus nog zoovele goede krachten optraden, daar was voorzeker het welslagen -nn dit popu lair concert verzekerd. En zoo is het k geweest. He talrijke aanwezi gen hebben volop genoten van de goe de muziek en de. luimige voordrachten. Vooral het nummer ..Een half uur in de Becrutenschool" d van Lier voldeed ten zeerste. Eerst om 11 uur was het concert, waarvoor men zich te"on ?n r^nts toegang kon ver- schaff n, geëindigd. Voorwaar eene eoedknnpe, en aange name ontspanning op Zondagavond. Uit de Omstreken. OverveeB. On de 14, 15 en 16 dezer te Amster dam gehouden Pluimvee-tentoonstel ling „Ornis", behaalde de heer W. Theissing uit Overveen met zijne hoen ders: 3 eerste prijzen, 1 tweede en 2 derde prijzen, benevens den bestuurs- prijs met een zilver Phoenixhaan. Binnenland. De Minister van Koloniën, De minister van koloniën heeft zich gedrongen gezien door den staat van zijne gezondheid zijn ontslag aan H. M. de Koningin aan te bieden. De toestand van den heer Van Asch van Wijck was in den laatsten tijd wel eenigszins vooruitgaande, doch de geneeskundige raadsman meende, toch dat langer rusttijd noodig was voor herstel en zeker wel drie maan den. De* heer Van Asch van Wijck, die zeer helder van hoofd is, moet zich onthouden zelfs van lichte ambtsbezigheden teneinde de maag aandoening en daarmede gepaard gaande lichaamszwakte niet te ver ergeren. Zaterdag is het verzoek om ontslag door H. M. in handen gesteld van den Ministerraad. De StCt. meldt: Bij koninklijk besluit van 15 Febr. is de Minister van Oorlog, de gepen- sionneerde luitenant-generaal J. W. Bergansius, adjudant in buitengewo nen dienst van Hare Majesteit de Ko ningin, tijdelijk belast met de waar neming van het beheer van het De partement van Koloniën, ter vervan ging van den Minister jhr. mr. T. A. J. van Asch van Wijck, die door ziekte In de "waarneming van zijne betrek king wordt verhinderd. Bevolking. Bij het Centraal Bureau voor de Statistiek zijn van eenige gemeenten verbeterde opgaven ingekomen omtrent de bevolking op 1 Januari 1901. Deze definitieve cijfers zijn opgenomen In de St.-Ct. van heden. Het cijfer voor de bevolking van het Rijk op 1 Januari 1901 wordt daardoor 2.560,309 mannen, 2,618,819 vrouwen, totaal 5,179,128. Mevrouw AlbregtEngelman, f Een droevige tijding komt tot ons. Zaterdagmiddag te 3 uur is mevr. Wïlhelmina AlbregtEngelman in hare woning aan de Weesperzijde te Amsterdam plotseling overleden. Mevr. Albregt, geboren op 17 Jan. 1834, was de weduwe van den beken den komiek. Zij heeft haar heele leven tooneel gespeeld, reeds op 5-jarigen leeftijd vervulde zij kinderrolletjes. Te Rotterdam en te Amsterdam heeft zij tot verschillende gezelschappen behoord, het laatst was zij socié- taire van het gezelschap dat in Fras- cati speelt. Zij vervulde een rol in De Bovennatuurlijke Zoon en zij zou dezr- dagen in dit stuk een benefiet- voorstelling hebben. Midden in haar werk is de oude vrouw, die zoovelen door haar uit muntend spel heeft doen genieten, af geroepen. Twee rollen zoo schrlHt Giovanni die zeer velen zich van Mevr. Al bregt zullen herinneren, zijn ..Sientj in het door Justus van Maurik voor haar 50j'arig jubilee geschrven stuk je en Vrouw Georges, de moederrol in „Talent en Geboorte". In die rollen heeft zij in het voorjaar van 1898 het halve land afgereisd en overal getri omfeerd. De jubilee-avond te Amster- dam, 17 Januari 1898. was een heel mooie avond. Er was iets bijzonder hartelijks in den toon, die bij zulke ge- gelegenheden dikwijls heel officieel is. er was iets melancholieks ook. Want natuurlijk, er werd gesproken over Jan Albregt, den grooten komiek, den man die Mevr. Albregt zoo hartelijk heeft lief gehad en zoo hoog vereerd, en zelfs bestond liet geschenk der feest commissie in geld, daJt men wist dat dit de wensch van Mevr. Albregt was geweest zou dienen in de eerste plaats om het graf van Jan Albregt met het monument van de Oude naar de Nieuwe Oosterhegraafplaats over te brengen; er was wel eens iöts droe vigs in de herinneringen aan vroeger dagen, toen Mevr. Albregt. die van negen kinderen er zeven jong had ver loren. zeker menigmaal gespeeld heeft terwijl zij vrij wat liever thuds had gezeten, met een portretje in de hand Dat alles is nu voorbij, lief en leed is geleden, en Mevr. Albregt zal bin nen weinige dagen rusten naast haren man. Maar veel menschen zullen de herinering aan haar bewaren als aan een kunstenares die zeer hoog heeft gestaan, aan een hartelijke, vriende lijke. gulle vriendin, aan een dappere oude vrouw die tot het laatst van haar leven haar moeilijk, inspannend be roep flink heeft vervuld zelfs dan, wanneer in de stukken die zij te ver tolken had, geen hoog kunstgenot viel te geven, toch nog trachtend hare kunst en de tradltfie hoog te honden. Requiescnt in pace. Yergiftiging door gas. Men herinnert zich aldus het „Hbl." dat eenïgen tijd geleden in het Linnaeuspark een verpleegster in een woning dood werd gevonden zon der dat men de oorzaak kende. Wel be stond er vermoeden.. Een dergelijk geval heeft zich thans bij 'n andere familie in dat park voor gedaan. De dienstbode werd bewuste loos gevonden en is overleden. De zus ter van de vrouw des huizes, die zich met do verpleging van het meisje wil de belasten, werd ook bewusteloos. Een geneesheer, die bij de dienstbo de ter hulp was geroepen, meende de oorzaak aan hartaandoening te moe ten toeschrijven. Toen echtc-r de zus ter van de huisvrouw eenzelfde lot dreigde te ondergaan, riep men Dr. Heijcrmans ter hulp. en deze. die ook de verpleegster had behandeld, waar an in den aanhef sprake is. kreeg vermoeden dat hier vergiftiging door gas plaats had. Een onderzoek van wege de justitie werd gelast, waarbij het vermoeden van Dr. Heijermans zekerheid werd. De juslitie heeft daaroD sluiting ge last van de gasfabriek, die het licht le vert aan de huizen in 't Linnaeuspark en in Watergraafsmeer 'een fabriek indertijd door de Maatschappij, die het park exploiteert, gesticht) en den veldwachters werd gelast de bewoners aan te zeggen dat zij voorloopig geen gas kunnen branden. Do fabriek, waarvan hlier sprake is. levert wa'tergas. dat bereid wordt door stoom over glqeiende kolen te drijven en door het liooge gehalte aan kool- oxydo zeer giftig is. Wij weten niet of daarmede de fa bricage van watercas zich van een ge vaarlijke zijde heeft doen kennen, dan wel of de - van bereiding in de fabriek te Watergraafsmeer te wen- schen liet. Het onderzoek zal daarom trent wel het noodige licht verse,t- fen. Wel kunnen wij mededoelen, dat het gas reukloos was en dus de aanwezlg- hoid er van niet door de slachtoffers kon worden bemerkt Daar de reuke loosheid eea groot gevaar oplevert., wordt het gas gewoonlijk met een sterk riekende stof gemengd. De reis van de „Gelderland". De „Soer, Ct" komt met de volgende „onthullingen", welke wij onder de noodige reserve overnemen: Met groote nauwgezetheid hebben de regeeriugen in moederland en kolo niën tot dusver een geheim weten te bewaren (lat de lotgevallen van het pantserdekschip „Gelderland" betreft op zijn wereldvermaarde reis van de Delagoabaai naar Nederland, toen het den grijzen Boerenpresident naar vei liger oord overvoerde. Een kort woord van protest kunnen wij niet weel-hou den alvorens op de ons onthulde bij zonderheden van die reis terug te ko men. Waarom worden aan de landge- nooteu, vooral aan het opkomend ge slacht, de fiere daden verzwegen van de mannen, aangewezen om Neder lands eer en recht te verdedigen? Hoe anders wordt de nationale trots, de vaderlandsliefde geprikkeld dan door schitterende voorbeelden van wie ons voorafgegaan zijn? Een andere vraag meer op den man af: was onze regeering zoo omzichtig dat zij het re- leveeren van die bijzonderheden uit de reis van de „Gelderland" beschouw de als het geven van aanleiding tot gevolgen, erger dan de niets zeggende gemeenplaats: politieke moeielijkhe- den? Eischt een voorzichtige politiek het doodzwijgen van grootsche daden van eigen landgenooten? Doch ter zake. Nog vóórdat de „Gelderland" in vol le zee was had het een verrassende ont moeting met een paar Engelsche oor logsschepen. Zonder dat van den kant van de „Gelderland" daartoe aanlei ding was gegeven, openden zeer plot seling de bedoelde EngeJsche schepen 'n salvo op onzen oorlogsbodem, dat gelukkig geen kwaad deed. Doch even onverwacht en zonder uitstel schoot de „Gelderland" zijn projectielen op den verraderlijken tegenstander af en met zooveel juistheid dat het succes sorteerde. Het optreden van onze marine scheen zoo'n indruk te maken op de helden, wier broeders in Zuid-Afrika vrouwen en kinderen martelen en doodschieten da? aan „Gelderland"' gevraagd werd wat dat schieten bet-eekende. Trouw aan de ongerepte glorie onzer zeehel den van voorheen was het korte ant woord: „voor eiken kogel die gij me zendt, krijgt ge er een terug." Intusschen zag de „Gelderland" zijn positie gaandeweg critieker worden, waarom het de gevechtsstelling in nam, vooral met het oog op de moge lijke torpedo's. Vier en twintig uur is het in die positie gebleven, toen kon het de reis vervolgen, waartoe de komst van twee Fransche oorlogsschepen bij gedragen heeft, Deze zagen namelijk do stelling door de „Gelderland" inge nomen en informeerden naar de aan leiding die genoemd werd en de Fran- schen bleven in de buurt en op hun qui-vive. Dat boezemde ontzag in met het reeds bekende gevolg voor de „Gel derland". De aanvaring van het logge Engel- sche kolenschip met de „Gelderland" is niet aan een toeval toe te schrijven. Met opzet en blijkbaar gemeen toe leg werd ons schip aangevaren, want was het in zijn zwakste flank getrof fen, de gevolgen waren zeker niet te overzien geweest. Na de aanvaring stoomde 't kolenschip met volls kracht achteruit en maakte zich toen gereed voor een tweeden aanval. Een zwaar projectiel achter in zijn machinekamer geworpen stelde het buiten gevecht. Onmiddellijk roeide toen een officier van de „Gelderland" met een detache ment naar het kolenschip. en eischte de papieren op. Wij hebben hier voorbedachtelijk den in de journalistiek gebruikelijker) aan hef, bij vermelding van gewichtige feiten, dat „uit de beste bron" is ver nomen. weggelaten. Wat wij hier schreven is, het resultaat van serieus ondervragen en raadplegen van gege vens, zoo eindigt de „Soer. Ct" De zaak-Ter Laan. De heer K. ter Laan is van het Raadsbesluit in hooger beroep gegaan bij Gedeputeerde Staten. De krijgsgevangen Ambulance. Blijkens ontvangen oerichten maken de krijgsgevangen Ro<_**3 Kruis-leden op Ceylon het goed. De doctoren Kos ter en Van Houtum blijven werkzaam aan het rijks-laboratorium te Colom bo. De heeren Pino en Rijkens, laatst genoemde geneesheer bij de Zuidafri- kaansche Spoorwegmaatij., thans te Kandy, verwachten een gunstige be schikking op hun verzoek om verlof naar Colombo. De administrateur Ihle is te Colombo als particulier secreta- taris werkzaam bij onzen consu] Wen- nink, terwijl de verpleger Meuleman dienst doet in het Dylalawakamp. On derlinge briefwisseling tusschen de leden is verboden, evenals in het al gemeen de correspondentie aan bij zondere beperkende voorwaarden is onderworpen. Aead. examens. Amsterdam. Bevorderd tot arts de heeren G. W. Wisselink, geb. te De venter, A. de Groot Lzn., geb. te Dor drecht, K. H. Bouman, geb. te Beerta; en geslaagd voor het eerste gedeelte de heeren P. J. O. v. d. Meer. A. W. v. Haeften en H. C. Rogge Czn. Utrecht. Kerkel. voorber. examen de heer A. E. Boers. Leiden. Geslaagd voor het docto raal examen in de staatswetenschap pen de heer mr. W. J. M. van Eysinga. Bouwvallig? Zaterdagmiddag omstreeks 2 uur viel plotseling van perceel 48 aan de Ro zengracht te Amsterdam een gedeelte van de nok en de rollaag aan de zijde van den gevel naar omlaag. Het onheil is betrekkelijk goed afge- loopen, want van de nogal talrijke voorbijgangers is niemand gewond. Alleen werd door de vallende steenen een voorbijganger de overjas van het lijf gescheurd. Op la^t der politie is de passage belet en de bouwpolitie gewaarschuwd, die een onderzoek zal instellen. S. L. Voor die Amsterd'amsohe vereeni- ging S. L. treedt Dinsdagavond mr. P. J. Troedstra op mot heit onder werp: „Theorie en Beweging". Uit de Arbeiders wereld BINNENLAND. Het voorloopig comité, dat iech te Enschedé heeft gevormd om pogingen aan te wenden de werkstakir - te doen beëindigen, geheel onpartijdig staan de tusschen de werkgevers en werk nemers, bestaat uit de heeren A. Goor huis, Hendrik Haverkate. G. Elhorst, B. J. Turin, G. H. de Bru'te. N. G. Rijbroek. II. J. Mendelaar. J. Haver kate, B. Diehfahl, G. J. Sluijmer. G. Huckriede, G. Brink ars, D. Heusinkveld G Zwynenberg en B Sanders. Tot 8 Februari jl. was in 't geheel voor de werkstakers en uitgestotenen ingekomen 10.553, terwijl Vrijdag weer 1200 werd ontvangen. Zaterdag is gepubliceerd in de fa brieken Richtersbeek, dab zoo de strike bij Van Heek Conm. dan niet geëindigd is, den len Maart deze fa brieken zullen worden stop gezet. Ook in de Boekelosche stoomhleekerij, die met de firma Van Heek Comp. in het nauwste verba nd staat, wordt, begin nende de volgende week, een dag weke lijks minder gewerkt. BUITENLAND. Het aantal havenwerkers, dat te Triest gestaakt heeft, wordt op 20.000 man geschat. De zaken staan bijna geheel stil, in de dokken knarst geen kraan, de schepen zijn als uitgestor ven, de traras rijden niet en des avonds de stad in duisternis gehuld. Zet ters en drukkers hebben zich bij de staking aangesloten, zoodat de bladen niet verschijnen en slechts gehecto grapheerde bulletins worden uitgege ven. Alle winkels zijn gesloten, de enkele winkeliers, die geopend had den, kwamen bij de dreigende hou ding der stakers spoedig op dit besluit terug. (Zie verder Buiten!. Nieuws). Een door de Berlijnsche ambachte- vereenigingen ondernomen telling van werkloozen te Berlijn (zonder de voor steden) heeft de volgened uitkomsten opgeleverd. Werkloos waren 48.368 mannen en 11,169 vrouwen, te zamen .59,537 personen. Verder hadden 35,300 mannen en 7563 vrouwen, samen 42,863 personen, slechts gedurende een ge deelte van den dag werk. Door ziekte waren zonder verdiensten 11,697 man nen en 4-467 vrouwe, dus samen 16,164 personen. dit jaar bij het Koninklijk Instituut voor de Marine tc Willemsoord, na i vergelijkend examen, kunnen worden geplaatst: vijf en twintig jongelingen als adelborst voor do marine (zee dienst). De jongelingen die aan het examen tot toelating als adelborst voor de ma rine wenschen deel te nemen, moeten zijn Nederlander volgens de wet van 12 December 1892 (Staatsblad no. 268), en hun leeftijd moet zoodanig zijn, dat zij op den eersten September van het jaar waarin examen wordt aange vraagd, den ouderdom van 15 jaar reeds en dien van 18 jaar nog niet hebben bereikt. Zij moeten alzoo ge boren zijn tusschen 1 September 1884 en 1 September 1887. Nadere bijzonder heden in de Staatscourant". Het ligt In het voornemen van den luitenant-generaal inspecteur der in fanterie C. O. van Kesteren, de soldij en der sergeanten-onderwijzers en scherpschutters gelijk te stellen aan die der sergeanten van het wapen (zij genieten nu 5 cta. per dag meer), om zoodoende deee emploiemehten zon der bezwaar ook door andere onder officieren te kunnen laten waarne men. Tevens wil de generaal de on derscheidingsteekenen van 6, 18 en 30 jarigen dienst laten vervallen, zoo dra deze zijn opgevolgd onderschei denlijk door bronzen, zilveren en gou den medaille. Over beide punten is het gevoelen der corps-commandanten gevraagd. Sport en Wedstrijden. Yoetbal. VoetbaL Naar men verneemt heef; Rapiditas het voornemen o""evat ge durende de Paaschdagen niet naar Brussel te gaan, om deel te nemen aan de wedstrijden om den beker, uitge loofd door Graaf Carl van der Strae- ten-Ponthoz, doch thans naar Frank ford te trekken. Voorts schijnt ook mr. Manaud. dde met de Paaschdagen een sterk Fransch elftal naar ons land zou overbrengen, van p'-an veranderd te zün Er bestaat nu eenige kans, dat de tocht van Mr. Manaud zich niet verder zal strekken dan tolt Brussel, om daar deel te ne men aan de wedstrijden om den reeds bovengenoemden beker. Voor zoover ons bekend is, gangen dis verschillende voetbalwedstrijden wegens ijsvermaak of onbespeel- baarheid van het terireln niet door. IJssport. Het provinciaal kampioenschap van Groningen is ten deel gevallen aan dlein heer S. K. die Waard te Grondingen, die op 2 van die 3 af stamden, (500 en 1500 M.) eerste aan kwam en dus den uitgeloofden zil veren beker verwierf. Op die 3000 M. was overwinnaar die heer S. S. de Waard!, ook uit Groningen. INGEZONDEN MEDEüEE- L1NGEN. 80 cents per regel. Odol-londwaiep geeft vastheid aan het taudvleeschl Men overtnige zich steeds, dat men het aileen echte Preraraat ontvangt. In den volgenden brief wordt ons een feit verhaald, dat in iedere huis houding van het grootste belang is. Ieder die Lehoefte heeft aan een pro baat middel en ieder die reeds een of ander geneesmiddel gebruikt, wordi verzocht aan het volgend schrijven zijn aandacht te wijden, zijn aandacht te schenken Seelmatten, Kanton Zürich, 15 Oct. 1900. Mijneheeren, Sedert mijn 10e jaar heb ik veel geledn aan de gevolgen van bloedarmoede en bleekzucht, en alle mogelijke ijzer- en evertraanpre paraten aangewend, helaas steeds zon der helt minste resultaat. Den laatsten winter voelde ik mij iets beter, in Maart echter kwam de moeheid weer terug en verloor ik weer alle eeiiust. Leger en Vloot. Examen Willemsoord. De minister van marine brengt ter kennis van belanghebbenden dat in Mzjcrvaocw ELISE HOLLENSTEd. zoouai ik geheel den moed liet zakken. Eindelijk nam ik het besluit Uwe Scott's Emulsion eens te probeeren en kan ik nu den heilzamen invloed daar van niet genoeg prijeen. Reeds na een kort gebruik had ik meer eetlust en namen tevens kracht en levenslust toe, zoodat ik nu tot mijne groote tevre denheid kan betuigen, dat ik geheel van mijn lijden bevrijd ben en mij thans in een uitstekende gezondheid verheug. Ik raad dernaive aiie zwaü ken aan van Uw voortreffelijk middel een proef te nemen. Ontvangt mijnen hartelijken dank. Hoogachten d, (gek) Elise Hollenstein. Tal van jaren reeds hebben wij ieder een gewaarschuwd zich toch nooit te laten overhalen om namaaksels van minder kwaliteit of vervalschingen te gebruiken, en het is daarom van het hoogste belang, nu on nan onze bewe ringen met sprekende bewijzen te sl'a- ven. waartoe bovenstaande brief die non moge. Het is een on jarenlange ondervinding berustend feit. dat geen and-er middel zoo spoedier en onfeil baar werkt als de echte Scotts Emul sion. Het echte preparaait is gemakke lijk aan ons Handelsmerk te erkennen voorstellende oen visscher met een grooten kabeljauw op den rug. Men zij op zijne hoede de alleen ech te Scott s Emulsion te ontvangen: men is dan van een gunstig gevolg zeker. Depots The import Trading Ofuce, Graven- hage. oe Heer Henrl Sanders. Amrterdam. de Heer F. F. van Santen Kolff, Rot terdam. de Heer A Mulder, 's-Grav^nhage. de Heer J. H. I. Snahilié, Rotterdam, tie Heer A. van Tuijll, Palei -traat. Amsterdam. Mejuffrouw E .de Leeuw, drogist, 's- liravennage. T. P. VAN DFN BERGH en ZOON Heibg nweg. Utrecht. J. VAN GUMK, Haarlem. Gebroeders BLOKPOEL, te s-Graven- hage. H. DE ZWART en Co., Utrecht. Verkrijgbaar bij alle Apothekers en Drogisten. Gemengd Nieuws. Dynamiet. In de Eigertunnel zijn weer twee werklieden gedood door een dyna- mietontploffing. Zij waren bezig rots- gruis op t« ruimen en stootten daar bij op dynamiet, dat bij het vorig op blazen van het gesteente niet ontbrand Leelijk geval. Een Duitsch juwelier Is op den spoorweg WarschauSt. Petersburg een koffertje afhandig gemaakt, waar in voor een waarde van meer dan 100.000 roebel aan edelgesteenten. Van de dieven geen spoor. Een tweeling gescheiden. Bij Barnum Bailey, op het oogen- blik te Parijs spelend, zijn te zien ge weest de Hindoesche tweelingzusters Rodica en Doodica. De laatste was in oe laatste dagen ziek eu o - ren waren van oordeel, dat de andere slechts in het leven kon worden ge houden door het tweetal vaneen te scholden. De beroemde dr. Doyen heeft de operatie gedaan in twintig minuten: de verbloeding was slechts germg. De chlorofornrtoedïening moest met groote voorzichtigheid ge schieden, daar beide meisjes zeer zwak waren. Toen zij uit de narcose ont waakten, zeiden beiden gelijktijdig „Wij zijn gescheiden." De zwakte der twee patientjes is zóó groot, dat men vreest, dat zij haai- scheadingsproces niet zullen overleven. Bij zijn operatie oniimoette dr. Doyen een brug, die beide levers aan elkaar verbond, waar de groote slagaderen doorliepen, die hij kon afsnijden met verlies van nog geen 30 gram bloed. Doyen on.dekte, dat de longen van beiiden aangedaan waren, vooral van Doodica. inrdig geval. Onlangs had het gerechtshof te Pa rijs over een eigenaardig s-eval te be slissen. De markies de Lubersac had yan een Parijschen kunstkooper voor 3U00 francs een schilderij gekocht, dat, volgens de kwitantie,, heette, het por- trett van Lady KxLuirey, toegeschreven aan Romney. Eenige maanden nadat hij dit koopje gedaan had. (want schil derijen van Romney zijn verbazend duur), kwam de markies tot de ont dekking dat de schilderij een modern stuk was. Hij eischte zijn geld teru?. maar de kunstkooper beweer Je. dat hij het Stuk met als Romney, maar als „toegeschreven aan Ronrney" geleverd had. Het gerechtshof heeft nu een expert benoemd, teneinde uit te maken, of het bedoelde schilderij wel Lady Kilrn- rey voorstelt, en of het vervaardigd is in een tijd waarin het onmogelijk door Romney kan zijn geschilderd." En wat blijkt nu? Ten eerste dat een Lady Kilmrey nooit bestaan heeft, en in de tweede plaats dat. zelfs al is het een Lady Kilmrey (een bekende naam) deze dame onmogelijk voor Romney heeft kunnen poseeren. Maai- afgezien daarvan, had de mar kies niet kuönen wenen, dat men voor een zoo luttelen prijs geen Romney in den handel koopen kan? 'n Gladde dame. Dezer dagen kwam bij een geld schieter te Parijs een jonge dame, zeggende aan de Opéra Comique als zangeres verbonden te zijn, een twin tigtal lombardbriefjee te koop aan bieden, welke haar door de bank van leening te Nimes waren afgegeven voor juweelen die ze verpand had. Ze was in erge geldverlegenheid en was daarom bereid de briefjes voor 1100 francs af te staan. Daar het be drag veel hooger was, ging da geld schieter op hef aanbod in, maar nau welijks had hij de „juweelen" gelost of hij bemerkte, dat hij bedrogen was ze waren kunstig nagemaakt en van weinig waarde. Hij gaf de zaak aan en de bedriegster werd aangehouden. Bij het onderzoek kwam aan den dag dat zij ruim 40 zulke beleeningen bij de genoemde bank van leening had gesloten, op valsche juweelen ,waar op verre boven de waarde was voor geschoten. Er zal nu ook worden on derzocht, hoe men zich bij de hank zoo schromelijk beeft kunnen vergis sen. Kijkjes om ons Iieem Schilderijen-Masenro. Al is d>e zaak op dit «ogenblik na juist niet in bespreking, zou kan met er toen wei zeker van wezen dat het gemeentebestuur met ernst zoekt naa* een oplossing van Lei Raadszaal vraag stuk. Want een vraagstux is het, daaz gaat niets van af. ii-et Larger. \a» (iris. en dertig Raadsleden, na «krietal amb tenaren, zeven of acht journalisten, twee boden en dertig ma» publiek op. zijn minst in zoo'n klein kubiek ruim- tetje, is een puzzie zonner oplossing, Onze burgemeester, cue, zoov-, ei doet: en gevoelt voor hygiene, moet wel me delijden krijgen met aiiea, die mót bein gedoemd zijn urenlang ir. zoo n ttuno aieer door te brengen Er wordt dus gezocht «ij rondgeke ken naar- verbetering van Óen toestand Zij zal, in overeenstemming met hol prijzenswaardig streven var. onzen wethouder van financien, goiü en goedkoop moeten wezen. Een ruime Kaadszaai voor weinig geia zicdanr het vraagstuk, dat ii. en vv tot oplos sing willen trachten te brengen en dat dennen dioet aan de quadraiuur van den enkel. En onder tie combinaties, dae men zich daarvoor gedacht heefi. behoort ook het beme&ateren van ds Aiuseumlokalen ec tie vervorming daarvan in een Raadszaal Ln navolging van de leus- Zuid-Afri ka voor de Afrikaanders. was Eten haast geneigd om uit it roepen: ho- stadhuis voor de stadhuizen ar en" en er den heer Raul L. van \iissaigen kwaad op aan te zien, dat hij nul zijn BChilderijenmuseum er nog altijd om groot gedeelte van in beslag neeink Intusschen de zaak is xoe eenvou dig niet. De Boeien kunnen de Engel scnen wel uit Zuid-Afrvks» duwen, er. er zich verder niet om bekommeren wat er van hen komt, maar zoc kun nen wij den heer van Vhssingen maai niet met zijn schilderijen op de Groote Markt zetten. Er moet don een andcra bei ging voor wezen en om eens te pra ten over het denkbeeld van een nieuw Sckiiderijenmuseuiii ben ik den heer Van Vlissïngen gaan interviewen en zat in het oudeiwetsche vertrek met de schilderijen aan al de wanden rus tig met hem te praten. Daar, m den voorhof van den kunsttempel, kom reeds dat eigenaar dig gevoel van rust en kalmte over u, dat alteen een mu ssum geven kan- En wat zou, naar uw meening, een nieuw museum kosten?" vroeg ik e» voegde er schroom val lig bij: „een ton bijvoorbeeld?" „Daarmee kom je niet klaar," zei do- lieer van Viissingen, „reken maar ge rust op twee en een halven ton"- En toen ik als belastingschuldige een gc* baar van schrik maakte, -i hij: „wel. ja, dat kost het zeker. Als je wat nieuws er voor bouwen gaat, moet het. goed wezen en ingericht op mogelijke- uitbreiding." „En vindt u een nieuw museum,, wenschelijk of noodig?'" „Wel neen, het tegenwoordige is foed genoeg, 't Is jammer, dat de acht uizend gulden voor verbetering niet is toegestaan dan zou de inrichting veel verbeterd hebben kunnen worden en zouden de schilderijen van ande ren, die nu door de nabijheid van do Halsen als 't ware over het hoofd wor den gezien, meer tot hun recht kGmen.. Dat is evenwel nog geen red'eu om zoo'n kostbaar nieuw museum te bou wen, want wie zal daaraan bijdragen? Het Riik zeker niet: dat heeft zelf een museum te Amsterdam en zal zeker,. als Haarlem om subsidie vroeg, zeg gen: „breng je schilderijen maar hier)'1 Ik vroeg eens naar de belangstelling, die er in ons schilderijenmuseum be staat en vernam, dat do heer Vo.n Viis singen die wel wat grooler zou wen schen vooral van dsn kant van de. Haarlemmers zeiven. „ToeL is het be zoek," zei de heer Van Viissingen,. heelwat grooler, dan toon ik hier in 1887 kwam. Toen kwamen er een paar duizend menschen in 't jaar en dat cij fer is in de laatste jaren heel wat ge klommen. In het jaar 1891 was hei al 7802, waar-van 3959 betalenden en 3843 niet-betalenden, in 1895 was het al te zamen 7457, waarbij zich het mer k waardige verschijnsel voor-doel, duf 't aantal niet-hetalenden to«n opeens tot 3112 was geslonken. Dat was het jaar van de Amsterdam- J sche tentoonstelling. Misschien kwa men er daardoor in 1896 minder vreem delingen, dan gewoonlijk. Althans j toen kwamen er op eena veel minder, 2843 betalenden en 2874 nietbetaiemtem. Ean paar jaar later in 1899 Is ex weer een groote toeneming gekoiu&n. Toen zijn er te samen 9629 bezoekers: geweest, waaronder 5125 betalenden;. het volgende jaar was het tolaaicijfex- nog hooger, namelijk 10136, maar doe-tl zich weer een treffende af vrijkin,- voor. ten aanzien van 1899, wat de betalen den en Q3 nietbetalenden aangaat. Dit wordt duidelijk in het volgende slaatje waar ik ook de cijfers as 1901 héb bijgevoegd. ÏS99 1900 1901 Betalenden 5125 4498 4703 Niet-betatenden 4504 5638 5080 Mag nu hieruit w orden afgeleid, dat. de genegenheid vail Haarlem's inge zetenen, die uit den aard van de zaak. het grootste contingent tot de ntetbe- talenden leveren, zoo groote golvingen, vertoont? 't Is moeilijk aan ts nemen Veeleer mag verondersteld worden, dat de wisselende cijfers toe te schrijver, zijn aan verschillende oorzaken, oir niet dadelijk naspeuibaar zijn. Vóór ik heenging heb ik nog even de handteekening van Prins Ltemh-ik gezien: een kloeke handteekening melf een flinke H en letters van een goed' Neöerlandseh type, behalve do r en vooral de k, die nog een Duitscïion zwenk hadden. Toen ik over den drempel was. Leb :k als zuinig burger mei genoegen overdacht, dal er derhalve voor i-en nieuw museum rl heel weinig kans bestaat gelukkig voor onze porie- monnaie": Maar nu moet er dus weer verder gezocht worden naar ten nieuwe. Raadszaal. De laatste der Mohikanen. T© Weenen heeft dezer dagen de laatste paardentram haar laatsten rit gedaan. Het paard was met bloemen versierd en d« tram werd geëscor teerd door een muaiekkapeL Het pu bliek had veel schik in de pret en keek mdb belangstelling naar der. laatste der Mohikanen. Vervolg Stadsnieuws. Ten behoeve de rnage. aten betrekkingen van de Boeren enz. iu Z.-Afrika is bij de N. Z. Verecnigtng alhier een bedrag van f 28 ingekomen, als zijnde ingezameld og- eens brnv loftaparti: van v. a. W, en E.gehou den 12 Februari ji. ir. 'i Brsn^r Untv.-

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 2