jongste BeflieiJe bekwame Yomsters. Dr. A.N. DINGER, Voor de Vasten.. Dankbetuiging. Flinke Dienstbode Gevraagd H.H. Barbiers. Weggeioopen.. Huishoud en Industrieschool. Kruisstraat 14, APPELSiROOP,, G. SMITS, WedTo"HOYsTINGV Franclieinont de Marskr; mer. Woensdag 19 Februari 1902. Ora et Labors Geslaagd voor hef. examen handwer ken de dames S. Houtkooper en I. C. j. Schotel, beiden te Haarlem. Hot Jböiimiscli Streichquartet. Wat een heerlijkheid toch een mu ziek uiivue ring hij te wonen, waarhij nu en os ane g educate aim critiGK var op don achtergrond kan blijven; waar men ZiCh zoo veilig en ongestoord mag huen voortdrijven op den serooin van poezie uien ne hezaelue kunstenaars hand aan het speeltuig weet te doen omspringen. Hit genot hebben met mij vele stad- genuoien ue zaai van het Hronge- bouw was zoo goed als geheel bezet te danken aan de vier hoogbegaafde kunstenaars, de heeren Karei Hoff rnann, Josed Suit, Oscar hiedhal en Jïanus Wiha'n, die onder den sedert lang heroemuen naam van het „.uun- inisctie Streichquartett", onvermoeid van stad tot stad reizen, om er de blijde boodschap van hun machtige kunst te brengen. Te trachten den indruk weer te geven van een degelijke kunstopenbaring staat gelijk met zich uit te putten in uitdrukkingen van vereering en bewondering. Dit sa menspel is eenvoudig volmaakt. Te herhalen dat dat kwartet klliiikt als ware het een enkel instrument zou een vernieuwde ongerijmdheid zijn. Het vobnaakste instrumen, door den geniaalsten kunstenaar bespeeld kan, aan geen polyphomie het leven geven die uit ongeëvenaard ensemble opbloeit ais de onuerscneiatne twijgen uit éen etam. Hier is de (ideale eenheid die de individueai-vrije gevoelsuiting in geen enkel opz/icht schijnt te beiemmeren. De uiterlijke eenheid in klank en ryür me lijkt iets van zelf sprekends. Toch is deze laatste eigenschap alleen al merkwaardig genoeg bij de Bohe^ iners. Maar naast, of lliever, boven dat weloverlegde in de technische uitvoe- rim en hoven danverrukkeliiken klank der bespeelde instrumenten staat bij hen een volkomen doordrongen zijn vau heit te vertolken werk in al zijn ei genaardigheden van bouw, bewerking en klankschakeering. En dit geeft m. i. aan hun reproduc tie de natuurlijkheid, de klaarheid, het leven en de overtuigingskracht die ze ons ook waar ze van het ge wone afwijkt (Toet aanvaarden als een eenvoudig feit.. Zonder mij in een wijdloopige op somming te begeven van de taïlooze schoonheden dlie de uitvoering der drie op het programma vermelde kwartet ten (Dvorak op 105, as-dur, Haydn op 77, F-dur Schumann op. 41 A-dur voor ons blootlegde, staat mij de sublieme en Schumann vertolking toch het heerlijkst voor den geest en zeker niet enkel omdat zij deze se ance besloot. Schumann's genie openbaart zich, behalve in zijn liederen, misschien heit krachtigst, en beminlijkst in zijn ka- met-rmviek en het A-dur-kwartet in '1. bijzonder mag wel als een der meest sympathieke scheppingen van den mecsteT gelden. Met de innigheid en den gloed der Bohemers vertolkt moert duig dit we.rk wel een onvergetelIjken indruk maken. Jammer alleen dat da betoovering voor het efnde werd vei- broken door het springen van een snaar. Maar zelfs hierdoor ver oorzaakte stoornis kon de machtige totaalwerking maar wefinig schaden. Wanrliik bevoorrecht zullen zij allen zich achten die deze kwart®t-^gance hebben mogen bijwonen. PHILIP LOOTS. Afschaffing van examens. In eene buitengewone, druk bezoch te vergadering der af deeling Haarlem II van het N. O. G, op Zater- dagavond, in de bovenzaal van het Brongebouw gehouden, werd door de heeren Dr. P. M. Heringa en E. L. Brouwer te Haarlem en F. Wesseling te Amersfoort Ingeleid het onderwerp: „Is het wenschelijk, dat de toelatings examens tot het Middelbaar- en Hoo- ger Onderwijs gehandhaafd blijven? De vergadering werd bijgewoond door verschillende autoriteiten, w. 0. de wethouder van onderwijs, dr. Nieu- wènhuijzen Kruseman en enkele Raadsleden. Na een woord van welkom door den voorzitter, die in zijn openings woord tevens herinnerde aan het adres, door vele ingezetenen aan den Baad gericht om afschaffing der exa mens, deelde spr. mede, dat het onderwerp als volgt zou worden be sproken: dr. Heringa zal aantoonen: dat examenstudie de karaktervor ming in den weg staat, en de studier lust doodt; de heer Brouwer zal wij zen op den nadeeligen invloed, die de ad missie-examens oefenen in de hoogste klasse der opleidingsscholen, terwijl de heer Wesseling zal meedee- len hoe de toelating tot de le klasse H. B. S. te Amersfoort geregeld is en hoe die regeling werkt. Dr. Heringa ving zijn rede aan met te wijzen op de noodzakelijkheid van den arbeid met een beroep op Prof. Pel's jongste rede. Dat het on derwijs thans in deze richting werkt, meent, spreker niet De ware lust tot den arbeid wordt gedoofd, door het moeten doorwerken van stapels boeken. Ons onderwijs is niet een voudig genoeg; zoowel op de lagere als op de middelbare scholen. Het kind heeft geen tijd zichzelf te ont wikkelen, omdat het steeds wordt voortgedreven naar het admlssie- examen. Dat is de leus van 'de voorbereidende school. Het onderwijs op de lagere school is eenzijdig, en op de eenzijdige voorbereiding volgt dan de veelzijdigheid der vakken aan de H. B. S„ waar iedere leeraar slechts oog heeft voor de belangen van zijn eigen vak. Spreker gelooft, dat het vo orb ere idem de onderwijs an ders en beter kan worden. Men moet op de cijfers door de onderwijzers Aan de lagere scholen op de rapporten gegeven, volkomen vertrouwen heb ben; dat is een eerste vereischte voor de afschaffing der examens. Voorts wijst spreker op het verblijdende kon. besluit, waarbij aan directeuren van H. B. S. vrijheid wordt verleend van 't admissie-examen ai dan niet te doen vrijstellen. Daarna kreeg de heer Brouwer het .woord, die als zijne overtuiging uit- eprak, dat die admissie-examens het (onderwijs aan de lagere scholen druk ken, Spreker lichtte dit met voor dbeelden toe. Enkele scholen passen hun onderwijs geheel aan de eischen der toeiatings-esamens. Vandaar dat. de leiddraden tot de admissie-exa mens. Spreker roemde de boekjes „Toetssteen" en 'loetsnaald" zulk. een grout debiet hebben gekregen. Daarin komen allerlei onmogelijke vraagstukken voor, die de leerlingen woruen ingeprent, en welke eisciien aan de toeiatings-examens zijn ver bonden. Verschillende vragen op- ad missie-examens gedaan werden daar na door spreker genoemd en gecriti- seei'd. De eischen voor het admissie- examen aan de H-B.S. te Heerenveen waren volgens spreker de moeilijkste, en zoo onmogelijk, dat zelfs candida- ten voor die hulp-acte er mede zouden zitten. De leerlingen worden door dit onderwijs gewoonweg afgericht, doch hierdoor kan men niet beoordeelen of de adspiranten met gunstig gevolg het middelbaar onderwijs zullen kun nen volgen. Daartegenover stelt spreker het onderwijs in en buiten de school; schoolreisjes moeten worden gemaakt het geleerde moet worden toegepast; dat is de-taak der lagere school; waar door ze voorbereidt en geschikt maakt tot het middelbaar onderwijs. Hoe spreker zich dit onderwijs voorstelt, schetste hij daarna. Vervolgens nam de heer F. Wesse ling het woord. Spreker wees er op dat de wijze van toelating slechts een onderdeel is van het verband tusschen lager- en middelbaar onderwijs. Achtereenvolgens schetste spreker nu het doel der regeling te Amersfoort getroffen aan de H. B. S.; de aange wende middelen en de verkregen resul taten. Het bovengenoemde verband tus schen lager- en middelbaar onderwijs wordit gezocht (in contact tusschen de leerkrachten bij lager- en middelbaar onderwijs; en worden in bijeenkom sten de vakken besproken. Wat de can didaten aangaat, daarover worden door de onderwijzers der lagere scho len vertrouwelijke verklaringen afge legd aan den directeur der H. B. S. Voor geheele afschaffintr der toela tingsexamens iis spr. niet. ook de on derwijzers der voorbereidende scholen zijn daar niet voor, mits het examen-onderzoek rechtvaardig en serieus is. Als zRne meening sprak de heer Wesseling dan ook uit dat het. wenschelijk was, dat eerst eene aan sluiting tot stand kwam, tusschen het Lager- en Middelbaar Onderwij s waar na het admiissieexamen zijn eigen dood zo usterven, zooals te Amersfoort, ge schiedt ij Daarna ontspon zich eenig debat. Aan het debat wer ddeelgenomen door de heeren Dr. J. B. Schepers, Hubregt- 8e, J. Goedhart en M. F. van Goor. De heer Schepers geloofde, dat de heer Brouwer wel niet zal behoeven te klagen over de regeling van het on derwijs in het Nederlandsch aan het Gymnasium, walt sprekers vak as. Hij deelde mede, welke onaangename er varingen hij als taalleeraar in die klas se heeft opgedaan, waar de gramma tica de natuurlijke schrijf- en spreek wijze in den weg staat. Ze leeren niet het gesproken levende woord, maar kennen een taal, die spr. „slechte krantenstijl" zou wtillen noemen. Al les is comedie, onnatuur. Dat is waar aan spr. zich ergert. De schuld daar van ligt niet (in de lagere school, maar in de eischen, die bij die toelatings examens worden gesteld, welke weer hun oorzaak vlinden in de vragen, die bij de eind-examens worden gesteld. Daaraan kan alleen een wijziging der wet, waaronder de Gymnasia gebukt gaat, verandering brengen. Spr. looft zeer den maatregel door Minister Kuy- per dezer dagen genomen, terwijl hij zich aansluit bij de pogingen, die door den heer Wesseling zijn geschetst. De heer Huhregtse zeer'- dat de heer Heringa de opleidingsscholen wat te zwart heeft geschilderd. Nooit is zijn leus gew&oStVoort naar het admis sie-examen, maar welvoort naar het Middelbaar Onderwijs. Daarbij is uit 't hoofd leeren geen beletsel, maar wil spr. dit behouden omdat jonge herse nen dit gemakkelijk opnemen. Spr. zou ook eenige wijzigingen in de exa mens wenschen; bijv. een opstel in plaats van een diictee, maar de exa mens hier in Haarlem zijn altijd heel gemakkelijk. Of de toert and bij af schaffing beter zal worden, weet spr. niet Zelf zou hij niet licht aan een jongen zonder examen een bewijs ge ven. De middelmatigen zouden toch examen moeten doen, en voor hen zou 't zooveel moeilijker zijn. De heer J. Goedhart zegt, dat de examens, itoelatings- en eindexa mens, aan de H. B. S., beide worden afgenomen door de leeraren, die in geen enkel opzicht worden belemmerd in de wijze, waarop ze dat moeten doen. Afschaffing geluk gevraagd wordt, is zeker die gemakkelijkste ma nier, maar 't examen is niet hoofd zaak. Hoofdzaak is wat er na komt. En dan gaat men in Amersfoort den goeden weg, doch dètt zieit men op de andere H. B. Scholen met leede oogen aan. De heer Van Goor verklaart zich be slist voor de afschaffing van de exa mens en verblijkt rich er over dat de heer Brouwer, dlie zich vroeger daartegen uitsprak, het thans ook wil, In Amsterdam heeft de afschaffing ge leid tolt hooger peil van onderwijs. De practische toepassing zal echter nogal moeiilijkheden opleveren. Zoowel voor de hoofden der lagere scholen, als voor de leerlingen, acht spr. afschaffing der examens een groot nut. Dat men daartoe spoedig moge komen, is de wenscli van dezen spre ker. Na repliek van de heeren Wesseling en Brouwer, zeide de voorzlitter, de heer Prins, dat wij geen vrede moes ten hebben met den bestaanden toe stand, en naar verbetering daarvan moesten streven. Het adres is zeer be scheiden en voorzichtig gesteld en volgens spr. kan niemand iets tegen dit verzoek hebben. Spr. stelt dan ook voor een moltie aan te nemen, waarin het bestuur der afdeeling Haarlem II van het N. O. G. wordt opgedragen den Raad te verzoeken goedgunstig te beschikken op het adres door ouders en belangstellenden ingediend. Met nagenoeg a) gem eene stemmen werd deze motie aagenorruen. Nadalt de voorzitter nog een woord van dank aan de sprekers had ge bracht, werd de vergadei-ing omstreeks 11 uur gesloten. Aanbesteding. De majoor, eerstaanwezend ingenieur tie Haar lem, zal i n het openbaar aan beste* den: Bestek no. 26: hei maken van een weg benoorden d'en molen ,,d)e Slokop" nabij Spaamd'am, ter ver betering van die Stelling van Am sterdam, raming 2800, onder het beheer der genie alhier. Deze aanibestediinig zal geschieden op Dinsdag 4 Maart 1002, des voor middags te 10 uren, op bet bureel van den besteder, Kinderhuisveet no. 17 alhier. Hett bestek en de begroeting zul len vanaf 22 Februari 1902 em het proces-verbaal van gegeven inlich tingen vanaf 1 Maart 1902 ter lezing liggen op bovengenoemd bureel. Het ij s. Door de strenge vorst die de wateren bevloerd had en door het prachtige*, zon-vroolijke winterweer, zwierden velen Zondagmiddag op de schaats. Op vaarten en singels werd druk-op gereden en er mag nog wel eens d eaandacht op gevestigd worden dat dit altoos waaghalzerij blijft De Amsterdamsche en Haarlemmer- trekvaarten werden gisteren door duizenden bereden; het ijs was slecht, de baan, voor zoover geveegd, veel te smal. Tusschen eJf en twaalf uur telde Iemand te Halfweg 1354 rijders, die zich in beide richtingen bewogen. Te Halfweg en Sloterdijk heerschte den geheelen dag een recht gezellige drukte; caféhouder en bakkers aldaar, tenthouders en mannen met hulpbrug gen, banken en stoelen op het ijs, maakten goeden zaken. Honderdien deden de terugreis per spoor, hetzij van Haarlem of Halfweg; de niet of te weinig versterkte treinen hadden plaats te kort, zoodat^de ba gagewagens in gebruik genomen moesten worden. Eenige schaatsenrijders hebben een nat pak opgeloopen. Nabij Halfweg geraakte een vrijend paar in een bijt; met veel moeite werden zij uit hun koud bad geholpen, en hadden toen nog een uur teloopen alvorens Am sterdam te bereiken*. Hetzelfde lot ondergingen eenige jongelui. Te Hillegom werd veel tusschen de bollenvelden gereden ,maar het Ij» bleek geenszins voldoende sterkte te bezitten, daar eenige personen te wa ter raakten. De Leidische Vaart tot Sassenheim en Vogelenzang is tame lijk goed en vertrouwbaar; bruggen afbinden. Een aardig ijsbaantje vindt men op het van ouds bekende Kolkje, onder Overveen. De banen der Haarlemsche ijsclüb zijn Zondagmiddag ook zeer druk beredenhet ijs was niet heel mooi, en de straffe wind maakte het rijden af en toe tot een waar „karwei" Er was matinée. De stoombooitdienslen door de Ring vaart van den Haarlemmerpolder zijn gestaakt. Op het stuk ondteipgeloopen land vermaakten zich Zkmdlaig veile mem-' sohen en kindieren. Tegen den namiddag werd die vreugde echter verstoord door een man, dlie d'e rijders en rijdsters on ophoudelijk lastig viel en om geld vroeg, zeggende, diat hij die baan voor 15 van. die gemeente had ge pacht. Eieniiige miensdhen vroegen hem naar zijn bewijs, doch daar hij dit niet had. betaalden zij niet. Nu begon die man hen op erger lijke wijze uit te schelden en dreig de hen zelfs meit geweld van het ijs te gooien. Om vijf uur droop die man af ,daar men hem zeide, dat men de politie had laten waar schuwen. De houthaven van de heeren Janzen A Co. aan den Oudenweg alhier, wel ke open gehouden is, bevat nu zoo veel visch^dat men ze met een net bij tientallen scheppen kan. Gisteren vlo gen er den geheelen dag een hondrdial zeemeeuwen, welke zich te goed de den aan de daar zwemmende visschen. Hedenmorgen 7 uur trachtten een 3- tal booten, waaronder een van de bootmaatschappij, dir. de heer Bus. door het ijs te breken. Nabij de' Bak kerstraat gekomen, moesten zij we gens het dichtgevroren ijs het werk op geven, daar alle pogingen, welke aan gewend werden, vruchteloos bleven. Gisterenmiddag omstreeks 4 ure zak te een echtpaar door het ijs in de Am sterdamsche vaart, doordat zij door een afgezet gedeelte langs de Cenltrale Werkplaats der H. IJ. S. M. reden. De man kon zich redden, terwijl de vrouw, die reeds zinkende was, met moeite door eenige schaatsenrijders gered werd. Het verslag der debatvergadering BijkerkTroelstra wegens plaatsge brek eerst morgen. Beschermheerschap. Prins Hendrik, die het hem aan geboden beschermheerschap dier Ka niniklijke Maatschappij van Weten schappen. waarvan indertijd wijlen Willem III en andere Koningen eveneens bescheirmheeir waren, heeft aanvaard, hoopt op die groote fesst- vergiadjetring van directeuren en le den, ter gelegenheid van het 150- jarig bestaan op 17 Mei a.s. hier ter stede fce houden, tegenwoordig te zijn, om met die groote geleerdien uit ons land kennis te maken. Eerelidmaatschap. Door eenie deputatie van bet Bataafsche Genootschap te Rotterdam, dat rich geheel op wetenschappelijk gebied beweegt, is Zaterdag jl. aan Prof. dr. J. Bosscha het consultaan eere- lidmaatschap aangeboden, diait dtoor den gTooten geleerde welwillend is aanvaard'. Gevonden voorwerpen: Een kindei-portemonnaie1; een boa een geldstuk op de Amsterdamsche Vaart; een bruin wollen handschoen; een kinderzakje, waarin zakdoekje en portemonnaie; een priksleedje en een rozenkrans. Bekeurd. Teegn een baanve ger, die zijn beroep zonder vergun ning op de Amsterdamsche Vaart uitoefend®, is proces-verbaal opge maakt. Een b 1 erhul9houder in de Brouwerstraat is bekeurd wegens het v8rkoopen van sterken drank in het klein zonder vergunning. Namens de afd. Haarlem van den Bond van Nederlandsche On derwijzers ts aan den Raad het ver zoek gedaan de berekening van het aantal dienstjaren, dat voor de vast stelling van het salaris in aanmerking komt, voor de onderwijzers (essen), die op 1 Januari 1902 in -Menrt der ge meente waren, op dezelfde wijze te doen geschieden, als dit plaats heeft voor de onderwijzers (essen) die na 1 Jan. 1902 in dienst der gemeente zijn gekomen of zullen komen. Naar de meening van adiresasnte-n Ss IfTt punt van de regeling niet in overeenstemmnig met de strekking van de overgangsbepalingen, waarbij overigens zooveel mogelijk getracht is de in dienst zijnden dadelijk in het genot te stellen van de voordeelen der nieuwe regeling. Bij het afdrukken van dat num mer onzer courant was de Burger lijke Stand nog ndet in ons bezit. Uit de Omstreken. Hillegom. Raadsvergadering van Vrijdag 14 Febr. I. Ingekomen rt. a. Schrijven van dr. Klein, waarin hij zijne benoeming tot lid der pk schoolcommissie aanneemt; b. Schrijven Ged. St. van Zuid-Hol land, begeleidende het Kon. Besluit van 23 Jan., waarbij ongegrond wordt verklaard het door K. van Bourgon- daën Czn. c.s. ingesteld beroep tegen het beBluit van H.H. Ged. St., tot wij ziging van den legger der wegen en voetpaden, ten opzichte van Looslen- veg III. II. Af- en overschrijving. Overeenkomstig de voordracht goed gekeurd. III. Rooilijn bloembollenschuur Wed. L. v. <L Meer aan de Beek. B. en W. stellen voor een rechte lijn getrokken langs den voorgevel van de bestaande huizen, dat met alg. si wordt aange nomen. IV. Verslagen en platmaken van de Molenbrug. Ontvangen is een onkos- tenopgaaf van den Zanderijpolder: reparatie zal kosten 90; reparatie met verlaging 525. Verder werd mededee- ling gedaan, dat de ingelanden 35 c.M verlaging wenschen toe te staan. De Raad acht dit te weinig overeenkomstig het gesprokene in de vorige vergade ring, waarin van 50 c.M. verlaging wafe uitgegaan. De he^r A. Topper zegt, dat hij, als ingeland, geen toestemming geeft tot meerdere verlaging dan 35 c.M., want dan zullen de ingelanders moeite on dervinden bij ruin rietvervoer. De voorz. geeft in overweging, aan het bestuur te berichten, dat de Raad al gemeen van oordeel is, dat een verla ging tot, 50 c.M. wenschelijk is en dat de Raad alsdan genegen is in de kos- tn bij te dragen. De heer H. Van Zanten vindt een laging van 35 c.M. geen motief, om daarin bij te dragen en stelt voor, om het verschil tusschen de kosten in de maken reparatie en het verlagen en platmaken van de brug door de ge meente te doen, indien genoemde brug 50 c.M. verlaagd wordt. Dit voorstel wordt aangenomentegen de heeren Topper, v. d. Schut en v. Til. V. D&dingsprocedure Asselerbrug. (Wordt vervolgd). Marktn euws. Op de heden alhier gehouden Bo termarkt waren aangevoerd: Artikelen. Aangev. Verk. Prijs. Boter 55 Kg. 55 Kg. 1.50—1.40 Biggen 26 st. 26 st, 12—9.00 Schrammen Haarlem, 17 Febr. 1902. 170 HL. rogge, hoogste prijs ƒ5.10; 340 HL. haver, hoogste prijs ƒ4.12, laagste prijs ƒ4.10; 76 HL. garrt, hoog ste prijs ƒ4.25; 50 HL. duivenboonen. hoogste prijs ƒ8.20; 103 HL. paarden- boonen .hoogste prijs ƒ6.75, laagste prijs ƒ6.65; 18 HL. bruine boonen, hoogste prijs /7.00; 21 HL. groene erw- !ten, hoogste prijs ƒ7.25. Haarlem, 17 Februari 1902. Artikelen, Aangev. Verk. Prijs Appelen 11 Hl. 7 Hectl. 1 6— 12 Peren 7 Hectl. 3 Hectl. f 6—8 Rood© 1000 st. 500 st. 5—12 ets. Witte 200 st. 100 st. 3—7 ets. Savooie 8000 st. 3000 st. 312 ets. Bloemkool 200 st. 200 st. 2530 ets. Boerekool 200 md. 17 0 md, 2045 ets. Wortelen 40 m. 40 md. 1.001.50 Rapen 2000 st. 1000 st. 34 ets. CORRESPONDENTIE. Den heer J. K. Uw ingezonden stuk wordt morgen geplaatst. Telegrammen. DE MOORDKAMPEN. LONDEN, 17 Febr. (R. O.) De bla- den meddien, d'ait drieduizend' Boe ren. die verblijf hielden in het Re- fu geelt amp te Pieteirsburg, thans zijn overgebracht naar Colenso. Ge durende de laatste dJrie weken zijn uit de Transvaalsche kampen naai de kustpalatsen in Natal gemdddieM duizend man pea* week overge bracht. Er zijn thans mieer dan 60,000 mannen, vrouwen en kin deren in de Transvaalsche kampen en meier dan 45,000 in die van d'en Vrijstaat. He4 aantal is in die laait ste maanden niet zeer toegenomen, daar die colonnes nie>t veel nieuwe gezinnen hebben ingebracht. Hon- derdvijftig man zijn deze maand uit het kamp bij Pietersburg ont snapt, tien gevolge van den aanval van Beyers. In dien regel komen niet veel gevallen van ontsnapping' voor; die ontsnappen zijn gewoon lijk jonge menschen,. KERKNIEUWS. Kathedrale Kerk St. Bavo. Vrijdag te 7 uur Oefening van den H. Kruisweg. In de week de H.H. Missen te half 8, 8 uur en half 10. Parochiekerk van den II. Joseph. Dinsdag ochtend tot half 11 en des avonds te 7 uur gelegenheid om te biechten. Woensdag, Vrijdag en Zaterdag Quatertemperdagen, rn Woensdag, vierde der zeven Woens dagen ter eere van den H. Joseph, te 7 uur het Lof. Donderdag te 7 uur Lof ter ©ere van het Allerh. Sacrament en gele genheid om te biechten. Zaterdag, te half 9 de H. Mis voor de bekeering der zondaars in de kapel van het Miraculeuss Maria beeld. 6 uur het Lof van O. L. Vr. en van van 5 tot 10 uur gelegenheid om te biechten. Parochiekerk van den H. Axitonius van Padua. Dinsdag te 8 uur gezongen H. Mis ter eere van den H. Antonius var. Pa dua, voor de levende en overledene Leden der Broederschap, 's Avonds te half 8 Lof en Meditatie over het lijden Onzes Heeren. Parochiekerk van O. L. Vrouw. Dinsdag na het Lof de Lofzang „Te Deum". Woensdag- en Vrijdagavond ie 7 uur Lof. N. H. Ct. AnSvertenliën. lieden overleed te Brussel, tot onze diepe droefheid, onze Zwager, de Heer J. M. A. BARON GOETH1LS CH. VAN DE POLL. E. VAN DE POLL— Pré vin aire. Haarlem, 16 Kebr. 1902. De familie OVERDUE betuigt bij deze haren hartelijken dank aan den WelEd. Heer P. H. KAARS S1JPENSTEIJN en familie, voor alles wat zij aan hun overleden Zuster hebben gedaan en verder' aan allen die haar io haar ziekte hebben bijgestaan. Haarlem, 17 Febr. 1902, De Heer en Mevrouw D. E. van LENNEP, betu gen hun har telijken dank voor de vele bewij- zen van deelneming en be ang- teiling in den laatsten tijd onder vonden. Heemstede, 17 Febr. 1902. Oud Berkenroede. Onmiddellijk eene gevraagd. L0011 100.en 26 waschgeld, bij Mevr. VLNNE- KOOL, Brouwersvaart 126. Aan hetzelfde adres wordt tevens een WERKVROUW gevraagd. een nette jongen, niet onder de 16 jaar, om in een winkelzaak opgeleid te worden. Eigenhandig geschreven brieven onder No. 4874 aan het Bureau van dit blad. gevraagd, niet onder de 16 jaar» bekend met het vak. Werkplaats Kleine Houtstraat 100. Woonplaats'. Gasthuisvest 51. Een BEDIENDE gevraagd, goed kunnende scheren en haarsnijden, bij J. BROESTERHUIZEN, Bar re voetestraat 16. GEVRAAGD met 1 Maart of April een accuraat Jongmensch, van ongeveer 16 jaar, voor kantoor werkzaamheden. Fr. Brieven onder no. 4884 Bureau van dit Blad. Op een Kantoor te Haarlem woidt een gevraagd. Goed handschrift ver' eischt. Br. fr. onder No. 4883, aan het bureau van dit blad. D. W. BOOKMAKER &ZOON, Frankestraat 27, vragen zoo spoe dig mogelijk Een jonge, zwartbruine Holland} sche HERDERSHOND op eene wandeling naar Heemstede. Tegen goede heioming terug tè bezorgen Rolhuizen 6. Haarlem. Oogarts, is tot nadere aankondi ging niet te consulteeren. —O Dames KOOK- er. STRIJK- CURSUS, aanvang n et Maar t„ Spreekuur der Directrice Maan dag van 24 uur er. Vriidng van 23 uur. Wiliielminastraat '17. VRAAGT de bekende prima bij' gewicht en in potjes. EENIG ADRES. Opleiding voor de praktijk eiu examens. Leeraar JIL O. Z ui der Bnitenspaarne 82. Iioll. gerookte PALING en in gelei. Gerookte ZALM. per ons 45 cent. Gesnedenspekbokk ngp o *18ct. SARDINES. KREEl-T, gekruide ANSJOVISin Blik en ANSJOVIS in FLACON. Puike Winter- en Gem. HARING HARING- en KREEFTEN-SALADE Nieuwe blanke ZOUTEVISCH. Droge en geweekte STOKV1SCH en LENGVISCIL Op bestelli» daag? 1j voreiv. levering van V rsctie ZEE- en* RIVIER VISCH. J. v. d. LAAN, Riviervischmöi Kt 131, TELEPHOON 545.. (Herplaatsing wegeus misstelling)». KRUISSTRAAT 14, heeft ver, rijgbaar pr. qualileit gedroogde Appelen. 25, 30 en 35 ct. de 5 ons,. Gedroogde Peren, 25, 3C en 35 cent de 5 ons;. Ext.fijneFransehePererr- 5u en 60 ct. de 5 ons. l .t&lï.'A'i. L, fc-o».-: Lp AU Schouwburg - Maatschappij; Telefoon 579. Dinsdag 18 Februari 15102: Haarlemsch Operette-Gezelschap* (Op verzoek,) 4e Opvoering vanr Opera Oomique van MART. SCHUIL, Prijzen d r plaatsen: 1.50, 4.25'j 1.—, 0.75, 0 40. Aanvang 7'/, uun. v/h Théatre de Ia l'orte Saint Martini 5—, fit.—, /3.ƒ2./l— Plaatsen vanaf heden te bespreken; Nederlandsche Tooneelverecmging.. Donderdag 20 Febr, 190». 9e abonnemente-voorstelling (Bid eu Werk). Spel van het land in 3 bedrijven door HEUM. 11 LIJ ER MA Nb Jt. Prijzen der plaatsen; f 211,75 f4,50, 11.25, i 1.—, 10,40. Aanvang 8 nar:.

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 3