NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad, in Haarlem en Omstreken. Didier's Verlooide. 19e Jaargang. Donderdag 20 Februari 1902. No. 5719 lAABLEH'S DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN Voor Haarlem per 3 maandenƒ1.20 Van 15 regels 50 Ofcs.iedere regel meer 10 Cta. Buiten het Arrondissement Haarlem Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), is de prijs der Adrertentiën van 15 regels 0.75, elke regel meer 0.15. per 3 maanden 1.30 Groote letters naar plaatsruimte. Big Abonnement aanzienlijk rabat. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. 1.65 Reclames 30 Cent per regeL Afzonderlijke nnmmers. 0.02jLj Bureaux: Gebouw Het Spaarne, Kampersingel 70, vlak bq do Turfmarkt. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37 Telefoonnummer der Redactie 600. Telefoonnummer der Administratie 123. de omstreken en franco per post0.45 Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend rocht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijksbehalve op Zon- en Feestdagen. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONESSucc., Parijs 31*** Faubourg Montmartre. Dit nummer bestaat uit ies bladzijden. Haarlem's Dagblad ?an20Febr- beval o. a.: Een gevecht met de Wet, Cijfers over de sterfte in de moordkam pen, Do Wet's ontsnapping, De opstootjes te Barcelona, Lnit.- Generaal Jiir. Gustavns Maria Yerspyck. In dit nummer onzer conrant is een dubbel Feuilleton opgenomen, beginnende in het hoofübiad. Politiek Overzicht. De EngeLschem hebben zich w eens aan een jacht op de Wet waagd). Da colonnes van De LiisLe Fanshawe vielen Zontdag den raai, clie een groot aanbal Boeren bij zich had,, te Trommel, 48 KM. ten N.W. van Reitz, aan. Er wer den toon Boeren gevangen, genomen eni een heliosjraaf vermieesuerd. Naar liea, heet* heeft de Wet zijn Boeren gelast zich te verstrooien, om die colonnes te vermijden. Da Biritsche verliezen moeten zeer zwaar geweest zijn wantzie worden niet opgegeven. Veeil suc ces heeft die aanval nu niet bepaald gehad. Er wordt niet eens gewag gemaakt van gedioode en, gewonde Boeren en behalve die heliiograaf, schijnt er ook geen bult gemaakt te zijn. Wellicht is dat gevecht weer een nieuw succes vooir dien grootein VTijstater. die 'trots alle blokhuizen schijnt te gaan waarheen bij wil. De militaire medewerker van de „Speaker diie meer dan eens een onafhankelijk oordeel geveld' heeft over den toestand in Zuid-Afrika, betoogt nu. naar aanleidling van die Wet's laatste ontsnapping, dat het blokhuisstelsel niet aan, die verwach tingen die men ervan bad:, heeft beantwoord. En d'at. niettegenstaan de do omistand'ighedien die Emgelr tohe® buiten,gewoon gunstig waren. Er ia weer een blauwboek ver schenen met rapporten over die con centratie-kampen. Het bevat uit voerige verslagen over die toestan- dien m de verschillende moordholien. en miet name een ophemeling van het leamp bij Bloemfontein d'oor dr. Kendail Franks, ridder' van die Badi- erde. Daar zijn,, volgen, hem, alle kamp bewoonsters tevreden. ..Zij zouden allen naar hun hoeven terug wil len. maar daar zij inzien dat dlit onmogelijk is:, zijn zij volkomen tevreden met haar kampleven". Memschen die verschrikt zijn over het hooge sterftecijfer onder de kin- denen begrijpen de omstandlighe- dien niet. zooails- wij hier die zden". Hoeveel succies Chamberlain's her haalde telegrammen aan Mil,nor hebben gehad, waarin dezen, op het hart werd gedrukt om toch ravels te verzuimen in het belang van de kampen, blijkt uit die volgende star tistiek over Januari: Kampbewoners (blanken). Natal,, 1386 m., 4956 v., 5855 k., tot. 12206; Kaapkolonie 23 m., 57 v., 197 k., tot. 277; Oram je-Vrijstaat, 7137 m., 16156 v., 18447 k.. tot. 41740; Trans vaal. 10326 m., 23384 v., 26443 k., tot.60153. Totaal 18872 m., 44562 v., 50942 k., in bet geheel 114376. Sterfgevallen (blanken). Natal, 5 m... 20 v.. 68 k.. tot. 93; Kaapkolonie, 0 m., 0 v., 0 k., tot. 0; Oranije-Vrij- staaib. 108 m._ 273 v., 469 k., tot. 850; Transvaal. 56 m., 284 v., 522 k., tot. 862. Totaal 169 m., 587 v., 1049 k.; in het geheel 1805. En dam durft men nog met opge heven hoofd* verklaren, dat de toe standen aanmerkelijk verbeterd zij ra. Hoe moet het er dan wel vroeger zijn toegegaan? Buitenlandse!: Nieuws. De Wet's ontsnapping. Het „Handelsblad1 van Antwer pen" schrijft: 't Is spijtig, 't is door en door jammer maar we moeten erken nendat we leedijk den bal mis geslagen hebben. Op die ontsnapping van de Wet, in dien donkeren nacht, onder het vuur van talrijke batterijen artille rie met behulp van eerie krijgslist, die als ontleend was aan de helden van Homeros, hadden wij een arti kel gesponnen, dat op,ze confrater „De Nieuwe Rotterd. Courant" als een staaltje van VLaamsche geest drift. die eoed' deed aan vetter HoL- landisch hart overnam. (Men zal zich herinneren d'at ook wij er een en andier uit citeerden,. Bed.). En... nu komt het uit, dat we er aan zijn voor onze kosten van ver beelding en dat de Wet hoegenaamd niet op zulke fantastische wijze moest ontsnappen, aangezien vol gens de laatste 'telegrammen uit Pretoria bijna de geheele krijgs macht van de Welt lang uit het be ruchte vierkant was, toen die En- gelschen het beschoten en dat het grootelijks te betwijfelen valt of... de Wet zelf er nog in was' Wij zijn er aan. voor onze ver beelding maar die Engelschem zijn er aan voor iets dat. naar de bekentenis van de geheele Engel- sche pers rte reusachtigste bewe ging was. ooit gedurende dezen oor log uitgevoerd. Zoo iets had men nog nooit ge zien,, 23 colonnes namen er deel aan. Gepantserde 'brednien, honderden blokhuizem beschoten onophoude- lijk het veld. Eene onafgebroken' ijn troepen, 80 kilometers lang, dreef de Boeren in eéne engte, uit dewelke ontsnappen- niet meer mo gelijk was. Een krater kon zooveel vuur niet spuwen als het vuur dat tegelijk uit honderd kanonnen, uit tiendui zenden geweren losbrak... op Ja, waarop ze geschoten hebben,, daar zitten ze tegenwoordig in helt War Office «reliik op te studleeren. In, alle gevag niet op de Boeren, want die waren, naar die „Standard" nu verneemt .reedis lang weg en be vonden zich te Reitz, dus achter den rug der Emgelseben ,die hen kwa men insluiten. Wat die Wet betreft,, men geeft vijf verschillende lezingen op over zijne, ontsnapping., wel het bester bewijs daJt men niet eens weet, of hij wel werkelijk nog in hef vier kant was, op het oogenblik der be schieting. Zekere brave Engelschen begin nen zich in, te beelden dat de Wet een bovennatuurlijk wezen is; wij twijfelen er niet aan of, na deze ko lossale tijding, de brave Djekkem de Wef zullen aanzien voor den duivel in persoon. De „Nationale Verkenners". Men- leest in de „N. R. Gt.": Wij hebben er gisteren onzen twijfel over uitgesproken, dat de Louis Strandt, van de Nationale Verkenners, dien wij in de zieken lijst vonden, een echte Boer was. Heden hadden wij een geboren Transvaler on ons burea/u. Hij zei de. daJt hij Zuid-Afrika goed kent; hij heeft het in lengte en breedte doorreisd en kant de Afrikaander families goedi. Maar hij heeft nooit van een Boer gehoord, die Strand heette. Die Louis Strand is dus blijkbaar weer een' Engelschman, -elijik bijna alle leden van. hef korps Nationale Verkenners, wier namen tot nio<* toe bekend zijn geworden, Engelschen of van Engelsche af komst zijn. De hoofdstad van Transvaal, De „Daiily News" verneemt uit Pretoria, dat LoveJay, de voorzitter van den. stadsraad aldaar, tegenge sproken heeft dat Johannesburg de hoofdstad zou worden van Trans vaal. De regeering is niet voorne mens. verdere wijzigingen aan te brengen: de staatsdiepartementen die thans te Preix>na zijn, zulten er blij ven. en het nieuwe Transvaalische bewind zal er zijn zetel hebben; evenals oo^t de' gerechtshoven. De nieuwe stadsraad' van Pretoria heeft Maandag zijn eerste vergade ring gehouden. De voorzitter deek de mede dat Pretoria de zetel der regoenng zal blijven en dafi het Hooggerechtshof in April zal bij,een- komen. Geen inmenging. Op een vraag wat de houding van de Belgische re geer ine zou wezen als een mogendheid nieuwe voorstellen deed om een overeenkomst tusschen de oorlogvoerenden in Zuid-Afrika tot stand te brengen, antwoordde de mi nister van buitenlandse he zaken in de Kamer, dat Lord Lansdowne in zijn antwoord op de Nederlandse he nota opnieuw verzekerd heeft, dat Engeland niet van plan was die inmenging van eenige mogendheid in dien Zuid-Afri- kaanschen oorlog aan te nemen. Uit Venezuela. De staalt Cara bobo moet naar luid) van1 een telegram uit Willem stad), vanwaar, gelijk men weet, de revolutionaire partij berichten pleegt te zemdiew in opstand' geko men zijn tegen, president Castro. De Venezoliaansche regeert,mg zendt er troepen heen, maar dieze zouden Zaéerote," jl. bij Vi-lta die Cura twee maal verslagen zijn door die opstan delingen. etn een, dieel dier negee- ringstnoepen zou naar die op&tamicte- iilngen ovengeloopen zijn. In het verre Oosten. Uit Jokohama komt het belang rijke bericht diat n,u reedis, tenge volge van het Engelsch-Japansche -verdrag, w'iaigiugeiii in het Ko- reaansehe ministerie zijn gebracht. De ministers van oorlog en finan ciën zijn vervangen door mannen, die in politiek opzicht „neutraal" zijn (volgens die Japairasche voor stelling). Prins Konoje heeft in een redle, waarin hij zich gunstig uitliet over het. bondgenootschap tusschen En geland: e,n Japan, gezegd! dat die partij dleir Nationale unie niet ont- bandiem zal worden, gelijk reeds was aangekondigd1 maar die op lossing dier Manitspoerschie kwestie zat afwachten. De opstootjes te Barcelona hebben een erg „zuidelijk" karakter aangenomen. He stakers van die voorstad San Mar tin richten barrikaden op om zich te gen -V burgerwacht te verdedigen. De universiteit en de theaters zijn geslo ten. De botsingen tusschen gendarme rie en stakers houden aan. Daarbij zijn er 15 dooden gevallen en on- teibaren zijn gekwetst Dinsdagoch tend; is er een ernstige strijd geweest tengevolge van gebrek aan brood en vleesch. Het stadhuis wordt door die soldaten bezet De stakers beletten die begrafenissen Eenige troepjes vielen Dinsdag siga renwinkels aan en namen een groote hoeveelheid tabak medie. De gendar men doodden een jongmensch, diie met eeri revolver op hen schoot Er zijn branden uitgebroken die, naar meen gelooft aangestoken ziin. De bladlen komen niet uit De zetters stakien. De kapitein-generaal heeft aan de regee- rin" geseind, diat hij over genoeg troe pen beschikt, maar hij kan er niet voor instaan, dat er niet. weer ongeregeld heden zullen voorkomen. De onlusten te Triest. In de Oostenrijksche Kamer zelde mi nister von Koerber. dat dte regeeriitg gedwongen was de vorming van een schrikbewind te beantwoorden met bui tengewone maatregelen, die weder op geheven zullen worden als de open bare ordfê hersteld is. De minister sprak daaron met lof over de overheid en de troepen. Op een voorstel van die socialisten om te verzoeken, de buitengewone maatregelen te Triest op te heffen, be sloot d/e vergadering heden een bijzon dere commissie te benoemen om over een week over de buitengewone maat regelen een rapport in te dienen. Te Triest is het Maandag den hee- len dav rustig gebleven. Ofschoon nog een groot gedeelte van de arbeiders van den Lloyd, van het Stabi.Limento tec- nico en de scheepswerven van San Rocco staakten, werd elders doorge werkt. Men hoopte dat Dtnsd'ag het werk algemeen zou hervat worden. Algemeens Berichten. DE OORLOG IN ZUID-AFRIKA. Reuter searnt uit Graaf Reiwei, dd. 12 dieaer: „Louis Wessets' couiimia/ndo ie dien 8en bij Gteraharry dien spoorweg overgestoken, d'e, Engelschen dicht op zijn hielen. „Philip Troskie, de laatste, van zeven, van dien naam en een van die weinige grondeigenaars dlie opge staan zijn, is dien lOen na een 9chor- mutsedinig bij Maraisburg aan zijin wonden bezweken". Badm-Powell is Maandag van Johannesburg vertrokken om die versohiilliende posten van die Z.-A, politie in Transvaal en den Vrij staat te inspecteeren. Hij heeft ver klaard te hopen dat er binnen,' drie maanden een volledig uitgerust corps van in elk district van Zuid- Af nka zou zijn. Uit dë verlieslijst: Te Blesboklaagte, bij Klipiririeir, zijn nog verder op 12 Februari 1 of ficier en 12 man gesneuveld! en, 2 officieren en 3 man gewond (totaal met vorige opgave: 1 officier en, 14 man gesneuveld;, en. 5 officieren en 32 man gewond). De Ganaideesche verkenners heb ben deni 9en Januari bij Wilgerivier 5 gewonden, gekregen. Te Twijfelaar 13 Februari 3 ge wonden. te Slangfonteira bij BarkiLy West 13 Februari 5 man van de stadswacht uit de laatste plaats ge wond of o-evangen met een vee- wachlter en een agent van den in lichtingendienst. Uit Kaapstad did. 17 dezer: Er zijn. overstroom! ngen zonder weerga in het zuidwestelijk gedeel te van de Kaapkolonie. Zes-en-der- tto huizen en een aantal bruggen zijn weggespoeld. De spoor is be schadigd en de- telegraaflijnen zijn vernield. Er zijn, 25 kleurlingen verdronken. Reuter seint uit Barberton dd. 13 dezer, dat Boeren uit de bergen tus- schen Lijdenburg en Pelgnmsrust Anderson's koomenijswinkel te Nooitgedachlt hebben' leeggehaald. Zij voerden drie wagenladingen buit mee. Te PortLouis is dien 17en het trams» portschip Tagus met 993 krijgsge vangen Boeren uit Durban aange komen. Het schip is op weg naar Madras. Hef Natalsche Parlement is tegen 26 Febr. bijeengeroepen. Maarschalk Neville Chamberlain, wiens edele gevoelens voor d'e Boeren men kent, is overleden. ALLERLEI. Een luitenant te Dresden die daal onlangs in volle uniform het huis van eem koopman., door wien hij zich belcedï'gd' achtte, binnendrong en dezen met zijn sabel verwond de, is door den krijgsraad aldaar wegens huisvredebreuk, het toe brengen van lichamelijk letsel en ongeoorloofde gebruikmaking van zijn wapens tot drie maanden ge vangenisstraf veroordeeld'. De domein-pachter Falkenhagen uit Smrte,"-" bij Hannover, d'ie den landraad von lïennïgsem in het duel neerschoot, is veroordeeld tot zes jaren vestingstraf. Het O. M. had acht jaren, geëischt. De officier van justitie eru de beschuldigd» ver klaarden beiden, niet in hooger be roep van het vonnis te zullen gaan. Te Rom/e verzekert men dat Kei zer Wilhelm in elk geval nog van dit jaar, in gezelschap van graaf Bülow ,eein bezoek zal brengen, aan het Italiaansche hof. De erf,groothertogin van Luxem burg heeft haar zesd'e dochter ge kregen. Een jongen, die alleen heil recht 2iou hebben om later op den troon1 van het groothertogdom, op te volgen, is er nog altijd miet. De Servische regeering heeft of ficieel kennis gekregen, dat binnen kort de minister van buitemland1- sche zaken, van Montenegro op een vertrouwelijke zending naar Belgra do zal komen en een eigenhami'igen! brief van. vorst Nicolaa-s aan koning Alexander zal overbrengen. De Spaansche minister van bui- tenlamdsche zaken heeft, i,h ant woord op een vraag, in den Senaat gezegd dat de berichten betreffende een voorgenomen tusschen komst van de mogendheden in het S paansch-A mor ikaansche oomfli dt hem werkelijk verbaasd' hadden. Stadsnieuws. Haarlem. 19 Febr. 1902. Bij arrest van den Hoogen Raad der Nederlanden is afgewezen de voorziening in cassatie, door D. Wals Pz., te Landsmeer ingesteld te gen het vonnis der Rechtbank alhier, 1> mill* tun. Naar het Duitseh van A. NOEL. 11. Maar nu was daarvoor geen versohooning meer. Als Marguérite haar zoon had bemind, zou in hare verlatenheid het huis van hare toe komstige ouders haa,r als het beste toevluchtsoord1 zijn voorgekomen en zou zij zich des te inniger aan hem i en de zijnen hebben aangesloten! j Neenx, zij bemande hem niet en watj nog erger was Didier wist het, zij had het hem gezegd! Deze ont dekking schokte haar zoo geweldig dat zij er verstomd van, was. Zij wist nu niet meer op welke wijze zij Marguérite zou kunnen dwin gen. En zoo dreef na eenig over en weer piraten Marguérite haar zin door. De Movel's namen afscheid' en keenden zonder haar naar Nan cy terug. Nog in het hotel had ma dame Movel een scherp onderhoud met haar zoon. Didier bekende half en half dat Marguérite hem nog met beminde. Haar hart heeft notg niet duide lijk gesproken! Zij zal mij wel loe ren liefhebben! Waarom? hoe minder zij van j e houdt, des .te meer zal zij de' baas over je spelen! spatte de moeder. O, zij maakt geen slechte zaken, dte lieve Marguérite. Zij neemt alles en geeft niets in de plaats. En dat overkomt jou, naar wiens tehuis de mooiste en rijkste meisjes smach ten! Meisjes d'ie i'k miet wil hebben en haar wil ik hebben,! en hiermede maakte Didier een einde aan, den strijdt Voor Detlev was het geen gerin ge verrassing toen madame Joss hem den volgenden morgen een birief van mademoiselle bracht. Eeni'gszins bevreemd nam hij hem aarn. In dien beginne dacht hij er niet over wat zij hem wel te schrij ven kon hebben; zijne oogen rust ten met innigheid op de Letters van het adres. Dit was dus haar schrift! Schreven hare smalle vingers zoo zijn naam. Toen opende, hij d'em brief en doorvloog gedaobtenloos de weinige regels der mededeelmg. Marguérite had in het Fransch go- schreven en, zeer kort. Maar het duurde eenigen tijd voordat Detlev begreep dat hij met de eerste regels van deze lieve hand' werd' weg gezonden. Mad'ame Joss gaf hem mondeling de noodige ophelderin gen. De tijding dat Marguérite niet naar Nancy ging verlichtte hem eendgszins het smartelijke afscheid van hare woning. Na eenige oogen- blikken zeide hij tot madame Joss: Ik begrijp de reden van de juffrouw en hoe zwaar het mij ook valt zal ik er mij in schikken. Wanneer moet ik d'an heengaan? U hebt het recht «tot den 15em te blijven, verklaarde madame Joss. Als d'e heer luitenant echter vroeger kamers vindt, misschien reeds te gen denlen Ik begrijp het. Hoe vroeger, hoe beter! Ach. als u maar grijze haren had. monsieurl riep mad'ame Joss model i jdend. Ik heb er al enkele bij mij ont dekt. maar het schijnt niet voldoen de te zijn. Zeg aan de juffrouw dat ik vandaag nog naar een. wo ning ga uitzien. Ik zal haar zoo spoedig mogelijk van mijne aan wezigheid bevrijden. Hij zeide dit heel vroolijk en be daard en madame Joss kon hare jonge meesters dan ook naar waar heid berichten, dat de luitenant de opzegging tamelijk goed had opge nomen en met zeer wanhopend scheen. Het was blijkbaar veel ge makkelijker een huurder het huis uit te krijgen, dan er in. Al vinden wij er ook geen, zei de Marguérite. Ik heb nu zoo wei nig nood'ig. Maar madame Joss deelde deze opvatting van de zaak niet. Detlev ging in heel an diere stem ming dan den vorigen keer er opi uit om eene woning te zoeken. Het j was hem nu volkomen onverschil lig hoe het „hok" er zou uitzien dat hem zou opnemen. Al teen moest het niet te ver van de Beile-Isle- S'traat zijn. Hij mocht het dus wel als een allergelukkigst toeval be schouwen dat hij op het Vincent- plein een aannemelijk logies ont dekte. Oip het Vincent-plein! Schuinsch tegenover de Vincent- kerk met hare twee Gothische to rens. waar de twee Perrauls en ook Marguérite zoo dikwijls naar de mis gingen 1 Hoe licht was het mo gelijk diat hij er haar kon zien in gaan of uitkomen! Hij bleef dan toch in hare nabijheid. Daar hij de woning dadelijk kon betrekken be sloot hij reeds den Ion Februari te verhuizen. Op den laatsten dag dien hij in zijne hem lief geworden kamers doorbracht, ging hij naar de over zijde om van Marguérite, die hij sedert de befrafenis niet meer had; gezien, persoonlijk afscheid te ne men. Op ziin kloppen op d'e gla zen deur kreeg hij geen antwoord, zeker omdat boven het portaal cle kinderen van den agent, speelden en daardoor elk ander geluid overstemden. Hij lichtte daarom de klank van de deur op en trad bin nen. De kleine kamer was leeg en er scheen van de begrafenis nog een weinig wierooklucht te zijn achtergebleven. Aan de deur der woonkamer klopte Detlev harder en op het daarop volgende „Entrez" trad hij met zachte schreden de ka mer binnen. Marguérite zat in een der leu ningstoelen dicht bij de kachel, die veel gloed afgaf. De kamer zag er uit evenals vroeger, maar nog lee- ger en nog somberder. Het gordijn van d'e alkoof was nedergelaten on maakte den donkeren achtergrond uil, waartegen het door het vuur verlichte profiel van Marguérite scherp uitkwam. De vroege namid dag-schemering liet in de donker kleurige ruimte alle lijnen en om trekken verdwijnen en omgaf Mar guerite's hoofd met een bleeken, flikkerenden stralenkrans. Zij was met niets bezig. Hare handen rust ten vermoeid i n haar schoot en haar gezicht had de uitdrukking van al- leengelaten kind. dat op de terug komst der moeder wacht. Is u het? zeide Marguérite, op ziende. Zij stond op en kwam hem langzaam te gemoet. Ja, ik ben het, de weggezon dene! antwoordde Detlev. Kom ik ongelegen? Waarom zoudlt u ongelegen ko men? U ziet het immers, ik zit bij het vuur en staar in den gloed. Hij nam hare hand en daar zij nu in het daglicht bij het raam was gekomen, koek hij haar opmerk zaam, medelijdend aan. fZie vervolg in het 2e Blad).

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 1