NIEUWS- EN ADYERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad, in Haarlem en Omstreken. VERDACHT 19e Jaargang. Vrijdag 28 Februari 1902. No. 5726 HAARLEMS DABBLAD ABONNEMENTSPRIJS: AD VERTENTIÊN Voor Haarlem per 3 maanden1.20 Van 1—5 regels 50 Cfcs.; iedere regel meer 10 Ots. Buiten het Arrondissement Haarlem Voor de dorpen in den ouitret waar een Agent, gevestigd is (kom der gemeente), is de prijs der Advertcntiën van 15 regels 0.75, elke regel meer 0.15. per 3 maanden1.30 Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Franco door liet gelieele Rijk, per 3 maanden 1.65 Ir Reclames 30 Cent per regel. Afzonderlijke nummers0.02tj Bureaux: Gebouw Het Spaame, Kampersingel 70, vlak by de Turfmarkt. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37Telefoonnummer tier Redactie 660, Telefoonnummer dor Administratie 123. de omstreken en franco per post0.45 ilIntercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekbandelaren en Courantiers. Met uitzondering van bet Arrondissement Haarlem is bet uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan bet Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam, Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. BAUBE Co. JOHN F. JONESSucc., Parijs 31bFaubourg Montmartre. Haarlen'.'s Dagblad van 28 Febr. beTat o. a.: De opstand in de Kaapkolonie, Een Boerenoverwinning bij itlei'ks- dorpKritzinger's lotVictor lingo's eeuwfeest. Parlementaire Praatjes, Nabetrachting van don Gemeenteraad. Officieele Berichten. BURGEMEESTER en WETHOU DERS van Haarlem brengen ter open. bare kennis, dat is ingekomen een ver zoekschrift van Petrus Schouten, om vergunning tot het verkoopen van ster ken drank in het klein in. het voor- nuis van het perceel aan dien Kruisweg no. 20. Haarlem, 24 Febr. 1902. Burg. en Weth. voornoemd, B0RE2L. De Secretaris, PIJN ACKER. BURGEMEESTER en WETHOU- DERS van Haarlem, Doen te weten dat bij hunne be schikking van 20 Februari jl. aan C. Schornagel vergunning is verleend tot oprichting van eene rookerij in het perceel aan het Donkere Begijnhof. Haarlem, 24 Febr. 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd: BOREEL. De Secretaris, PIJNACKER. BURGEMEESTER en WETHOU DERS van Haarlem, Doen te weten, dat bij hunne be schikking van 24 Febr. jh aan: lo. C. Hurkmans vergunning is ver leend tot oprichting van eene kleeren- wassclierij en -drogerij, waarbij als beweegkracht eene stoommachine met ketel zal worden gebezigd, in het per ceel aan de Brouwersvaart, no. 100. 2o. G. de Vries Gzn. vergunning is verleend tot hét vernieuwen van den oven in zijne bakkerij in het perceel aau de Maertèn van Heemskerkstraat uo. 40. 3o. L. C. de Koter vei'gunning is verleend tot uitbreiding van zijne weef inrichting d'oor vergrooting door plaatsing van een gasmotor van 7 paardenkracht, ter vervanging van den bésiaanden motor, in het perceel aan de Papentorenvest, uo. 17. Haarlem, 26 Febr. 1902. Bure\ en We'th. voornoemd, BOREEL. De Secretaris, PIJNACKER. NABETRACHTING van den GEMEENTERAAD. Eén punt was er op de agenda van Woensdagmiddag, waarvan algemeen ,:eel verwacht werd, en wel de motie van den heer Hugenholtz om R. en W. uit le noodigen maatregelen te nemen, tot kostelooze verpleging in een opzette lijk daarvoor bestemde inrichting van armlastige teringlijders. Maar toen de Burgemeester de Mededeelingen en in gekomen stukken voorlas, was daar een schriftelijk verzoek bij van den heer Hugenholtz, om dit punt van de agenda af te voeren. Voorloopig natuurlijk. En ik hoop dat het, bij wederverschijning, ietwat vollediger is dan nu. Anders heeft, om met den heer van Styrum te spreken, die dit verwijt, als ik wel heb, indertijd aan den heer Schram toe voegde de Raad er weer de last van om alles op pooten te zetten: en dat vraagt dan ettelijke halve en heele uren van onzen toch al beperkten tijd. Een Raadszitting dus om met een sis ser af te loopen. Niets anders verder te behandelen dan wat overdrachten en verhuringen van grond, vergunningen om al of niet hooger te bouwen enz. Maar voor het hiertoe kwam zou nog een stijf uurtje voorbijgaan. Want de Voorzitter besloot zijne Mededeelingen met eene inlichting over het ontslag en de schorsing van twee mannen aan de gemeentereiniging, waar zich een uitgebreid debat over ontspon. Was het wel een inlichting?, of liever: beantwoordden B. en W. er wel de vraag mede. in eene vorige vergadering door den Raad gedaan? Daarover verschilden de meeningen nog al wat. De Burgemeester verzeker de, dat het o nmogelijk was, en 't in den vervolge alleen bij hooge uitzonde ring zou gebeuren, dat het Dagelijksch Bestuur tengevolge dezer interpellaties op een eens genomen besluit tot ontslag zou terugkomen. En hij meende dat bot voor de betrokkenen ook niet gewenscht zou zijn, om het geïncrimineerde feit nog eens in den breede in de Raadsver gadering te hooren uiteenzetten. Het zou hen allicht voor verdere betrekkingen schaden. Bovendien voelden B. en W. zich wat in hunijdelheid gekrenkt. Het kon, meen den zij, kwaad doen aan den goeden naam van B. on W., als het publiek tel kens hoorde van die interpellaties, zij het dan ook dat zij ongemotiveerd wa ren. Dat bracht de poppen aan het dansen! Maar de motieven, de motieven, wat wa ren de motieven?, vroeg de Raad in koortsachtig ongeduld. En de heer Hof land verzekerde al bij voorbaat, dat hij toch zou voortgaan met het vragen van inlichtingen. Wij zitten hier niet voor spek en boonen!, riep hij verontwaar digd. De heer van de Kamp ging nog verder. Hij vroeg of de zaak wel door B. en W. zelf was onderzocht. Zoo ja, dan hadden zo het niet goed gedaan. En waren B. en W. ingelicht door den waarnemend hoofdopzichter, den heer Boerkoel, wel nu dan had die hen verkeerd ingelicht. Het is niet te verwonderen, dat de Bur gemeester uit deze verklaring munt slaande, meende dat het dan ook maar heter was dat B. enW. niets meedeelden. H"t bleek, dat men zich minder inte resseerde voor den geschorsten en re der aangenomen werkman, dan wel voor diens ontslagen makker. EnB. en W. hebben er ten slotte aan moeten gelooven. Want de heer Stolp had met zijn mo tie, om zich neder te leggen bij de ge geven toelichtingen geen succes. De heer Bijvoet wees er terecht op, dat nderdaad hoe de zaak zich dan .ok had toe gedragen B. en W. geen o.nt- woord gegeven hadden op de vraag, door den Raad gesteld. Toen hoorden wij hoe de vork in den steel zat. Inderdaad, het liep over twee vorkjes en een mesje, alles van zilver Ze werden door den geschorste gevon den in een vuilnisbak, en door den ut- slagene meegenomen naar huis, „voor zijn kinderen", waarna zijne vrouw ze te gelde maakte. Althans zoo vertelde de heer de Breuk. Maar de heer van de Kamp wist dat de geschorste er een grooter aandeel in gehad had. Eene bewering die de heer de Breuk inderdaad krachteloos maakte door de verklaring dat de schuldige zelf volledig zijn misdrijf had erkend. Toen kwam de heer Hofland aandra gen met het wel wat zwakke argument, dat de verhouding tusschen de beide mannen niet goed was geweest, en de gespaarde werkman verklaard had er den ander te zullen uitwerken. Iets dat tegenover de bekentenis van den ontsla gene, m. i. al evenmin stand kon hou den. En ten slotte verklaarde de Raad zich dan ook voldaan over de gegeven inlich tingen, doch niet dan nadat er een ta melijk scherpe woordenwisseling had plaats gehad, over een glimlach, die op het aangezicht van den Burgemeester zou hebben gezweefd, toen de heer van de Kamp aan het woord was. Terecht behield de Burgemeester zich het recht voor, zijn gelaat In den plooi te trekken, die hem goed dacht, maar- nam hij de aanmerking van den heer an de Kamp niet wat al te ernstig op? Onder de bedrijven was het half drie geworden, voor men aan de eigenlijke agenda begon. Maar nu ging het ook vrijwel van een leien dakje. De verschil lende grondverhuringen enz. gingen er door zooals B. en W. ze voorstelden, niettegenstaande verschillende op- en aanmerkingen uit de vergadering. Eerst bij de bespreking van het hooger bouwen van de nieuwe Huishoud- en Industrie school leden B. en W. een klein échec Want de door het Bestuur dier school verlangde hoogte werd door den Raad toegestaan. Dit was het eenige verzoek om hooger te mogen bouwen, dat B. en W. meenden te moeten weigeren. En de quaestie zat, naar ik geloof, dan ook minder in het beginsel, dan wei in de hoekjes grond voor het gebouw, die B. en W. voor het openbaar verkeer wilden bestemmen, tegen den wil van het school bestuur. De regeling van het loon der typogra fen, arbeidende aan gemeente-drukwerk kwam, zooals te verwachten was, tot stand. B- en W. hebben deze moeielijke quaes tie tot veler genoegen kunnen oplossen, dank zij de medewerking v-n Kamer van Arbeid en Typografenbond. Zou het niet wenschelijk zijn in den ver volge niet af te wachten tot een derge lijk advies inkwam, maar dadelijk bij bevoegde lichamen als deze, om raad te vragen. Dan had het Dagelijksch Be stuur zich veel hoofdbrekens kunnen be sparen. Ik schreef daar „tot veler genoegen", want niet allen waren tevreden. Zoo bv. de heer Spoor niet, die vond dat de kos ten voor de gemeente erg hoog werden. En hij gebruikte daarbij het argument, dat eens de heer Groot in anderen vorm aan den heer Hugenholtz toevoegde: „Wij zitten hier niet voor de belangen van Kamers van Arbeid, patroons en gezellen (lees speciale belangen), maar voor die van de gemeente!" Toen ik hiervoor van de Mededeelin gen en Ingekomen stukken afstapte, ver gat ik nog te melden, een tweetal stuk ken die wel de aandacht verdienen. Voor eerst het adres van de Haarlemsche Bankvereeniging c. s., waarin adliaesio betuigd wordt met dat van de Kamer v. Koophandel, die zich, gelijk men weet, ongerust maakte over het lot der spoor wegplannen. Aan de adheranten mijn compliment! Wij zijn te weinig op dit gebied verwend, dan dat dit bewijs van publieke belangstelling, in een zoo ge wichtige aangelegenheid, niet met in stemming mag worden begroet,. En dan bet, adres van de Commissie voor den nieuwen Haarlemsfchen Schouw burg, om pl. m. 3000 vierk. M. grond, op het terrein der oude gasfabriek koste loos beschikbaar te stellen voor het te stichten gebouw. Wel, ik zou mij al zeer moeten bedriegen, als daar eenig resul taat op kwam, of het moest een negatief zijn. De gemeente die zoo zuinig is met haar grond dat zij ze alleen maar in erf pacht uitgeeft, en die den huur van gron den voortdurend verhoogt, zal waarem- pel niet zoo maar 3000 vierk. M., op een gunstig gedeelte der stad, aan iemand cadeau geven. Maar wie weet? De wonderen zijn de wereld nog niet uit. Politiek Overzicht. De „Daily Mail" lieeft van haren correspondent te Johannesburg verno men, dat het aantaL Koapsche rebel len tot einde November 1901 het ver bazende totaal van 11,313 had bereikt Toch niet verbazend, als men bedenkt, dat de gouverneur d'er Kaapkolonie, in een rapport van 3 December 11.. het aantal Kapenaren die zich sedert het begin van den oorlog bij de Boe- -a-eu hadden aangesloten, bij benade ring op 10,857 man schatte. „De lijst is onvolledig," voegde bij er bij; „om trent den tweeden inval is er nog uit zeven districten geen opgave ingeko men, en in de opgave zijn natuurlijk niet begrepen zij d'ie (misschien een aanzienlijk getal) zich voor een tijd bij een commando hebben aangesloten en zonder ontdekt te zijn. naar huis zijn teruggekeerd". Het totaal van die „Daily Mail" is dïis onder de werke lijkheid. Verder wijst de correspondent van dat blad er op, dat. het aantal rebel len in 'Wodehouse. het district van Merriman, 1027 maai bedroeg, d'. i. meer dan het halve aantal ingeschre ven kiezers. Aliwal Noord staat boven aan met 2156 rebellen, Barkly-Oost leverde er 945, Barlcly-West 903, Bur gersdorp 877, Colesberg -446. In het be gin van 1900 telden do rebellen in Hay, Hei-bert, Prieska, Kenhardt en Gordo- nië minider dan, 300. Nu zijn hiet er 2793. Dit is bet gevolg vau de „zacht moedige" straffen die in het begin van 1900 geveld zijn over den kiemen troep, die te Sunnysidie gevaugen werd) ge nomen. Het slot is nog een bewijs van het slechte inzicht van den berichtgever, maar aangezien daarin de Engeischo regeering en de meesten van hare ver- tegenwoordigei-s in Zuid-Afrika dee- len, mag men er hem niet hard over vallen. Niet door te groote zachtheid) heeft Engeland d>e Kaap meer en meer tn opstand gebracht, maar door zijn hardheid, zijn onbehouwen, nijdig, meedoogenloos tekeergaan tegen rebel- leu niet alleen, maar tegen rustige burgers ook. Overigens zijn er, zoover bekend, dn het begin, van 1900 geen rebellen in het N.W. der Kaapkolonie krijgsge vangen gemaakt. Toen het Transvaal. sclie commando met kanonnen, gewe ren en ammunitie aftrok, en de leidier van den opstand den veldtocht daar om e.n misschien om nog andere rede nen staakte, hield het verzet op en begaven do rebellen zich weer naar huis. Maar van krijgsgevangenen in een gevecht werd er toen niet gerept. De Boeren zijn in den laatsten tijd niet onfortuinlijk. Lord Kitchener meldt vau 24 dezer uit Pretoria dat een leeg convooi van Von Donops co lonne te Wolruaransstad word aange vallen, ongeveer tien mijl zuid-weste lijk van Klerksdorp, en na een hevig gevecht werd! genomen. Het escorte bestond uit het vijfde bataljon yeo manry, drie compagnieën Northumber land Fusiliers en twee kanonnen. Geen nadere bijzonderheden zijn be kend. De Boeren kwamen klaarblij kelijk van een groot en afstand, en wor den achtervolgd, zooals gewoonlijk wanneer de Britten slaag hebben ge had. Blijkbaar is het escorte ook van eene slechte reis gekomen. Do verlie- zenlijsten zullen ons wel beter op de hoogte helpen. Buitenlandsch Nieuws. Doorgebroken. Lord Kitchener seinde Dinsdag uit Pretoria: Kolonel Byng rapporteert dat 600 Boeren uit het Zuidien, die een kudde vee voor zich uitdreven, in den nacht van den 23on getracht hebben den rechtervleugel te bestormen van zijn linie van buitenposten, vlak ten zuiden van Botha's berg. (Niet de Bo tha's berg in Transvaal, maar de berg van dien naam in de buurt van Vrede, in het N.O. van den, Vrijstaat) waar hij zich had1 aangesloten hij RimLngton's linkerflank. Een zeker aantal Boe ren brak door, na alles in den steek te liebhen gelaten. De Nieuw-Zoelan- dsrs legden tüe grootste dapperheid' aan den dag De Boeren lieten 15 doodien en 6 gewonden ac.hter in de onmiddellijke nabijheid. Ik wacht nader rapport af met betrekking tot onze verliezen, enz. De Wet. Correspondenten maken melding van nieuwe pogingen o«n die Wet in te sluiten. Men denkt dat hij het niet lang meer zal kunnen uithouden in den noordoostelijken hoek van den Vrijstaat, vooral omdat zijn Kaffers er voor bedanken, het vee tegen de draadversperringen aan te drijven om zoo den Boeren gelegenheid) te geven tot ontsnappen. Och kom! De Grobelaars. De „Times" verneemt uit Ermelo, dat kolonel Mackenzie in den avond van den 22en iu den omtrek van het Chrissio-meer het kleine lager van JIans G rob dl aar overvallen heeft,. Veldkornet Stephanus Grobelaar, kor poraal van de Merwee Schalk Meyer en vier andere Boeren werden gevan gengenomen, maar Hans en Thijs Gro belaar en zes andere Boeren wisten in <ie duisternis te ontsnappen. Deze vangst, hoewei klein, is be langrijk, voegt do correspondent hier hij, want de Grobelaai*s en Meyer zijn invloedrijke Boeren, die veel ge daan hebben om het verzet in het dis trict Ermelo aan den gang te houden. *s Pausen jubileum. De Vatikaonsche berichtgever der „Polit. Corresp." publiceert het pro gramma d'at bij gelegenheid van 's Pau sen jubileum in Rome zal plaats heb ben. Daarop komt voor een groot kerkelijk feest, waaraan dte Paus zal deelnemen en dat op den 3en Maart, zijnde de verjaardag van zijn kroning, zal gevierd- worden. Tot dit feest zul len alle souvereinen worden uitgenoo- d'igd, en men gelooft dat sommigen in persoon zullen komen, anderen, daaren tegen zich door missies zullen laten vertegenwoordigen. Behalve Petrus, die volgens de traditie 25 jaar en 2 maanden paus geweest is, hebben slechts twee pausen, namelijk Plus IX eu Pius VI langer dan Leo XIII geregeerd". Algemeene Berichten. DE OORLOG IN ZUID-AFRIKA. De Londensche bladen bevatten een telegram uit New-York, dd. 25 dezer, meldende dat het stoomschip Rotter dam daar uit Europa aangekomen is met de Bóeren-afgevaardigden Wol- marans en Wesscls en den secretaris de Bruyn aan boord. Over oen paar dagen gaan de afgevaardigden naar Baltimore e-n Washington, waar zij hopen den president, politieke leiders eu de voornaamste predikanten te kunnen spreken. Toen het 5e Royal Dublin Fuseliers, uit den oorlog terug, dooi- Dublin mar cheerde, werd het wel warm toege juicht, maar er klonken ook afkeuren de kreten en er werd geroepen van „Leve die Wet!" De dagelijksche verlieslijst meldt: luitenant Walker, doodelijk gewond, een mindere gewond te Lietgat, 19 Fe bruari; een mindere doodelijk gewond' Bosmansfontein, 19 Febr.; 1 gewonde Commandospruit 22 Febr.; luitenant Sharps zwaar gewond, bij Carnarvon 21 Febr.; 2 zwaar gewonden bij Riet- klool 17 Febr.; 1 zwaar gewonde bij Blauwkop 20 Febr., voorts zes man bij ongeluk gewond-. Kolonel Williams nam Zondag 28 Boeren ten noorden van Middelburg (Tr.) gevangen. Negen-en-dertig Boerengevangenen, onder wie Beu Viljoen, kwamen Dins, dag aan boord van de Brittannic te Helena aan, eu werden in quarantaine gezonden naar het station Lemonval- ley. 11 uiiit tun. Naa,r hel Duil-sch van E. WERNER. Het plan werd uitgevoerd, vijf mi nuten later liep de heer Sebald met een groot zonnescherm en den verre kijker aan een lederen riem over den schouder, zoo onschuldig en plechtig naar den oever van het meer alsof werkelijk zijn eenig doel was het land schap te bewonderen, terwijl Halier ;uet boek en veldstoeltje volgde en bei den schenen alleen naar een geschikt plekje te zoeken om daar te gaan zit ten. Do kleine pastorie naast do kerk met hare groene luiken en witte ven sters, lag daar zoo vriendelijk en zoo idyllisch, als was zij geheel onbe kwaam iets zoo duisters, zoo bloedigs als eene samenzwering in het inwen dige te verbergen. Aan den voorkant kon men den aanval niet wagen omdat daar de vijandelijke verkenning da delijk zou worden bespeurd', maar de achterkant leunde, aan den muur van het kerkhof, dat men geheel onver dacht kon betreden. Dit geschiedde dan ook, Sebald on zijn metgezel bezichtigden met groote belangstelling de enkele grafsteden, lazen die opschriften en naderden .al ■meer en meer den muur, die juist bij de pastorie door dichte vlierstruiken werd' beschaduwd. Hier vlak boven bevondl zich een raain dat open. stond en een blik toeliet in een kleine, zeer eenvoudige gemeubileerde kamer, diie echter voor het oogeublilc.als logeerka- me rscheen gebruikt te worden, want er stond een zeer elegante handkoffer op de kleine tafel. De kamer was leeg, maai* juist hoor de men eau sleutel omdraaien en die deur openen. Sebald gaf zijn onder geschikte een wenk en beiden gledien snel en zonder leven te maken in die vlierstruiken diie hen geheel verborgen, terwijl zij togeu den muur leunden. Zij konden hier wel iniets zien, maar als het raam niet gesloten werd moesten zij hooren wat er boven hen gesproken werd. Het geluk begun stigde hen inderdaad. De binnentre den den hadden wel een blik op het kerkhof geslagen, maar toen zij za gen dat het leeg was, lieten zij het raam open en schenen er zelfs zoo dicht bij te zijn gaan zitten dat elk woord luid en duidelijk tot de luisle- ï-aars doordrong. Hot is vergeef sch, Warmstedt, zei- de eene stem, eene schooue, wellui dende stem Alles wat ge mij voor houdt en in bedenking geeft, heb ik reeds lang tegen mij zelf gezegd. In weerwil van alles ben ik besloten niet langer te aarzelen, alle gewone mid delen zijn uitgeput, ons blijft, niets over ais eene gewelddadige hande ling, als wij ten minste ons doel wil len bereiken. Maar is dan geen andere oplos sing mogelijk? liet zich een tweede stem hooren waarin de twee luiste raars dadelijk de korte, militaire wij ze van spreken herkenden van den vreemdeling, die in de herberg was afgestapt; alleen klonk de stem nu veeL zachter, bijna onderdanig. Ik beken openhartig dat ik ver schrikte toen ik den brief ontving, die mij hierheen riep en vernam waar het om te doen was. Ik had' uog altijd) gehoopt dat een voorloopig, al was het dan ook een schijnbaar zich schik ken, en kalm afwachten Afwachten? viel hem de ander driftig in de rede. Ik dacht dat wij lang genoe-g gewacht hadden, zoo lang dat er geen dag meer valt te verliezen. De Hertog bespoedigt de onderhande lingen met het Koninklijke Hof in dier voege dat ons in het geheel geen keus overblijft, wij moeten hem tot eiken prijs vóór zijn. Men legt het er bepaald op aan mij tot het uiterste te drijven, welnu, men zal dlat uiterste hebben! Maar zulk eene gewelddadige handeling kan onafzienbare gevolgen na zich slepen, voerde de ander aan. Be verzoek u nogmaals, bedenk toch uwe Stil, geen namen en geen titel! viel hem zijn metgezel in de rede, ter wijl hij zijn stem een weinig liet da len, vergeet niet dat wij allen hier incognito zijn. Ilc bedrieg mij vol strekt niet in d'e gevolgen, maar ik ben besloten die te dragen. Het zal eene uitbarsting aan het Hof geven en daarbij zal veel medie in de lucht vliegen d'at rotsvast scheen te staan, maar om 't even. Het betreft het hei ligste recht van den meuscli en dat zal ik openlijk voor de geheele wereld verdedigen, al moet. ik het ook in het geheim bemachtigen. Wilt ge mij uw bijstand' ontzeggen. Warhstedt? Neen, zeker niet! klonk het ant- woord beslist en zonder aarzelen. Ik heb het mijn plicht geacht te waar schuwen en mijne bedenkingen niet te verzwijgen. Als echter uw besluit onherroepelijk genomen is dan ben ik tot eiken dienst bereid. Ook op liet gevaar af dat ook gij door de gevolgen wordt getroffen want dat is altijd mogelijk. Wat er ook moge gebeuren! Ilc clank u, Warnstedit! Ik wist immers dat ik op u kon reken en en ge zijt ook de eenigste dien ik onvoor waardelijk vertrouw. Ik vrees dat men mijn voornemen vermoedt, want ik voel dat ik word nagegaan en be waakt en ik kan mij zelfs op mijne naaste omgeving niet verlaten. Ver raad kan ons plan nog in het aller laatste oogenblik verijdelen, er moet met een enkelen slag aan al die kui perijen een einde worden gemaakt. Zou men iets van uw voorne men vermoeden? De vraag lclonk zeer bedenkelijk. Dan is uw plotseling vertrek zeker niét onbemerkt geble ven. Waarschijnlijk niet, maar voor loopig weet men niet wé ar ik ben en als men het verneemt, zal het te laat zijn. Ik ben gisterenavond vertrok ken zonder eenige begeleiding en heb opeen klein tusschenslation den spoor trein verlaten om postpaarden te ne men en ook deze hel) ik op het voor- Laatste station teruggezonden en het overige van den weg tc voet afgelegd. Valeska heeft soortgelijke voorzichtig heidsmaatregelen genomen, eu ik houd liet voor onmogelijk dat men zoo da delijk ons spoor zal vinden of het moest, zijn dat mijne in den laatsten tijd! zoo drukke briefwisseling met den dominé van Seefeld verdacht, was voorgekomen. En is ZijnEenvaarde werkelijk bereid? Ik beken dat ilc er aan getwij feld: heb. -Hij is bet! mijn oude vriend en leermeester wil mij zijn hulp niet weigeren. Het heeft zeker veel strijd gekost, hij had nog meer bezwaren te overwinnen dan gij, maar ten slotte heeft hij toch toegegeven. Het blijft dus op het bepaalde uur, wij vindén ollcaar bedien avond. Tn die dorpskerk? Neen, in de kleine kapel daar op den heuveL Zij ligt stiller en eenza mer en uit den tuin van do paslorio kunnen wij er onbemerkt in komen. Om elk opzion in hot dorp te vermij den hebben wij ook hel. avonduur ge-.

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 1