NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad, in Haarlem en Omstreken. VERDACHT 19e Jaargang. Zaterdag 1 Maart 1902. No. 5727 HAARLEM'S DABBLAD ABONNEMENTSPRIJS: AD VERTENTIEN Voor Haarlem per 3 maandenƒ1.20 Yan 15 regels 50 Cfcs.; iedere regel meer 10 Ots. Buiten het Arrondissement Haarlem Yoor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), is de prijs der Advertentlën van 15 regels 0.75, elke regel meer 0.15. per 3 maanden1.30 Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden1.65 ^rS' Sk-xx Reclames 30 Cent per regel. Afzonderlijke nummers-,70.02# Bureaux: Gebouw Het Spaame, Kampersingel 70, vlak bij de Turfmarkt. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37Telefoonnummer der Redactie 600. Telefoonnummer der Administratie 132. de omstreken en franco per post0.45 Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen 1 Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Conrantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Burean A DE LA MAR Azn. te Amsterdum. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONES, Succ., Parijs 31M* Faubourg Montmartre. Haarlem's Dagblad van 1 Maart bevat o. a.: De gevechten van de laatste da gen, Te Johannesburg, Gevangen op Ceylon, Parlementaire Praatjes. Het verzoek van een stervende, Tuinbouw. A-dverlentlën VOOS HET Zaterdagavondnummer. Meermalen zijn wij tot ons leedwe zen genoodzaakt Advertentiën af te wijzen voor het Zaterdagavondnum mer, die des Zaterdagsmorgens pas worden bezorgd. Wil men zeker zijn van de plaatsing, dan is inzending op Vrijdagavond noo- dig, uitgezonderd natuurlijk kleine ad vertenties of familieberichten, die moeilijk vooraf kunnen worden inge leverd. DE ADMINISTRATIE. Politiek Overzicht. Overal wordt weer druk gevochten. Na d'e belangrijke Boeren-overwinning bij Klerksdorp in het zuiden van Transvaal komt er bericht van een he vig gevecht bij Vrede op 23 Febr., waai de Boeren teruggeslagen zoudfen zijn, echter niet zonder den Engelschen er geducht van langs te geven. „Cen tral News" geeft over dezen strijd een aantal belangwekkende bijzonderhe id eden: De Boeren vermoedelijk 6 of 800 man sterk, onder Ross, Hans en Ma nie Botha hadden 6000 paarden en runderen bijeengebracht, ten einde de prikkeldraadversperring omver te ren- uen, hetgeen evenwei mislukte. Toen onderhielden de Ni emv-Zeelan diers een moorddadig vuur op den d'ooreenge- mengden hoop menschen en dieren, en vele Boeren, paarden en runderen werden gedood of gewond. De Boeren gingen, bemerkende dat zij niet slaag den, achter de runderen en paarden liggen, deze als verschansing gebrui kende, en zoo richtten ze een zeer he vig vuur op de Nieuw-Zeelanders, het geen verklaart, dat dezen 20 dooden en 38 gewonden hadden; ten slotte ech ter trokken de Boeren af. Behalve vijf tien lijken van Boeren vonden de En gelschen veel doode paaiden en run deren op het slagveld, waar ook de rest van de kudde achterbleef. Slechts weinig Boeren slaagden erin, door de versperring heen te glippen. Men ge looft dat eenige Transvalers, onder Wessels, zich bij de Boeren bevonden. Blijkbaar is de poging gedeeltelijk gelukt anders zou hier niet van wei nig Boeren, die wèl doorbraken, gesproken worden. Het zullen er wei wat meer geweest zijn dan de corros- pondent doet voorkomen. Uit Heilbron (O. V. S.) wordt ge- meldt dat den 24en een aantal Boe ren gepoogd heeft om de blokhuislinie ten oosten van Tafelkop onder bedek king van een zwaren regen, over te steken. Zij werden ontdekt en een hevig geweervuur werd op hen geo pend, dat ondanks de duisternis niet zondeir uitwerking bleef, want later werden een Boer, een doode Kaffer en drie geweren gevonden. Eenige Boeren slaagden er echteT in, door de linie te komen. Ter zake van het buitmaken van Von Donop's oonvooi door de Boeren ten westen van Klerksdorp, brengt die „Daily Mail" die de sterkte van het geleide op niet meer dan 400 man schat in herinnering, dat haar cor respondent den 24en seinde: „Generaal de la Rey moet gedeeltelijk hersteld zijn van zijn aanval van dysenterie; men gelooft dat hij zijn burgers sa menbrengt in de buurt van Klerksdorp. De verliezen der Engelschen bij het vermeesteren van het convooi Donderdag door Kitchener geseind, zijn 18 man gewond. Deze eerste opgave wordit natuurlijk later belangrijk aangevuld, maar dan onder een anderen vorm, in de beken de lijsten. Men mag dus gerust het aantal der Engelsche verliezen op het dubbele schatten. Een paar gesneu velden zrullen er ook wel bij zijn. Het lot van Kritzinger houdt, zooals onzen lezers reeds bekend is, ook in Engeland vele gemoederen bezig. De parlementaire medewerker van „Daily News" zegt, dat er, naar hij in staat is mede te deelen, gegronde hoop bestaat, dat do doodstraf niet zal wor den toegepast op Kritzinger, als ge volg va nden slechten indruk dien de executie van Scheepers maakte. Die terechtstelling heeft tal van nee raten uit de Kaapkolonie naar die Bo eren- commando's db en trekken. De Engelsche bladen volgen de rei® der Zuid-Airikaansche gedelegeerden naar New-York met alleszins begrijpe lijke belangstelling. De „Daily Mail" verneemt uit New-York: In een inter view weigerde Woknarans iéts over de voornemens der gedelegeerden mee te deelen; maar, zeide hij, wij zijn van plan om op kalme wijze te werken om de sympathie van Amerika te winnen. Wij zullen twee of drie dagen te New- York blijven, en dan waarschijnlijk naar Washington vertrekken om onze geloofsbrieven van President Kruger aan President Roosevelt te overhan digen en bij hem de Boerenzaalc te be pleiten. Dan zullen wij het Zuiden en Westen bereizen, waar reusachtige petities aan het Congres worden voorbereidt om 'n sympathiebetuiging voor de Boeren te verzoeken. Wessels zeide dat het nog onzeker was of President Kruger Amerika zou bezoeken. Buitenlandsch Nieuws. Te Johannesburg. De correspondent der „Times" te Johannesburg schrijft: Men denkt hier aan alles, behalve aan den oorlog. Ongetwijfeld wordt er nog oorlog gevoerd, ergens ver weg op het veld. En somtijds wordt er, op bijeenkomsten, five o'clock teas, en op straat, gewaagd van marschem, van schermutselingen, en gepraat over de altijd verwachte, maar altijd weer tegenvallende gevangenneming van de Wet. Maar dat alles is Lord Kit chener's zaak. Met die zorgen heeft hij alleen zich bezig te houden: de anderen hebben het veel te druk om er op te letten. Intusschen is dé militaire bezetting van het land van dien aards dat men haar bestaan niet kan vergeten. De mi litaire overheid heeft feitelijk het mo nopolie van de telegraaf, en de cen suur is zoo bezig met het belemmeren van dien postdienst, dlat deze dienst om zoo te zeggen voor de bevolking niet bestaat. De spoorwegen zijn rij ks-millitaire-spo or wegen gewordlen, waarop men zonder machtiging niet reizen mag. De militaire overheid heeft een zoo groot aantal paarden opgekocht, dat de verkeersmiddelen te Johannesburg nog minder schitterend zijn dan ge woonlijk. Intusschen terwijl het ernst i9 met de militaire bezetting, en er overal heel wat prikkeldraad ligt, is de oorlog slechts een wolkje in een blau we lucht D:e indruk dat Johannesburg be stemd is om, of 't wil of niet, het cen trum van Zuid'-Afrika te worden., geeft aan al wat er gebeurt een meer dan plaatselijk belang. Menschen die het weten kunnen, berekenen dat de mijn industrie over een half jaar weer zal zijn wat ze vóór den oorlog was. Maar over vijf jaar zal het aantal stampers driemaal zoo groot zijn. Daarbij is nog niet gerekend dat men een indus- trieele ontwikkeling mag verwachten, waarvan niemand zich een voorstel ling kan vormen Ten slotte dringt de schrijver er op aan, de, wellicht noodzakelijke proef neming om Transvaal en Oranjerivier- kolonie tot Kroonkoloniën te maken, vooral niet te lang te laten duren. Een denkbeeldige vijand. Volgens Kitchener's opgaven waren er op 31 Dec. 1901 nog slechts 2770 Boe ren in 't veld, doch nu is dat aantal tot minder dan nul gereduceerd. Den 8en Juli 1901 meldde de opperbeveJ- hehber dat het aantal strijdbare Boe ren nog 13,500 bedroeg. Sedert zijn er, naar hij opgeeft 13,873 Boeren gedood, gewond of gevangen gemaakt, d. w. z. 373 meer dan er waren. De 200,000 man Engelsche troepen, (die volgens den correspondent van de „Times" nog versterking behoeven) vechten nu tegen een denkbeeldigen vijand. Een fraai bewijs voor de betrouwbaarheid der Britsche oorlogaberichtenl In het Britsche Lagerhuis heeft Chamberlain gezegd, dat Lord Kit chener, op eigen gezag handelende, reeds de onderwerping van eenige on dergeschikte Boerenleiders had aange nomen, onder dezen verstande dat er geen gebruik zal worden gemaald van het recht om hen te verbannen. De En gelsche regeering had daartegen geen bezwaar gemaakt. Pirie vroeg of er in het belang van den vrgde in de toekomst geen bevel zou worden gegeven, dat de Nationale Ver kenners zoo min mogelijk gebruikt mochten worden voor een taak, waar door zij met de Boeren in gevecht kon den komen. Brodriok antwoordde, dat de zaak ge heel van Lord Kitchener afhangt en zijn bevoegdheid niet verkort kan worden. Een uitloving. Het Engelsche blad Fin. News van 26 dezer neemt, zondier eenig protest, een schrijven op, waarin de leden dor Londensche Beurs, „die altijd bekend waren wegens hun bereidwilligheid om edelmoedig bij te dragen, tot ten waardig plan", worden aangespoord 10.000 pond bijeen te brengen en uit te loven voor de Tommies die Ste.vn, Botha en De Wet mochten, weten te vangen. En als de National Scoots dat zijn d,e nu in Engelschen dienst getreden Boeren „de gelukkige van gers" zijn, moet die eereprijs vei dub - beid worden. Gelijk beroep wordt ge daan op de provinciale beurzen en op het publiek in het algemeen. Welk een laagheid zegt het Hbl. terecht een prijs te stellen op h>-t gevangen nemen van vrijheidshelden, alsof zij dieven ©n moordenaars waren! Harde, maar jaiste woorden. Bij de beraadslaging in den Duit- schen Rijksdag over de petities betref fende het openen van vredesonderhan delingen in dien Zuid-Afrikaanscben oorlog, zeide de afgevaardigde Hasse (Pangermaan) d'at hij eigenlijk be schaamd was, d'at een groote mogend heid als Duitschland, er niet in ge slaagd is een bevriende mogendheid over te halen, waartoe zij eigenlijk dioor -internationale overeenkomsten ge dwongen is: om afdeelingen van het Roode Kruis, ambulances enz. toegang te verleenen tot het terrein van den strijd). Dat is alleen te verklaren, dloordJat Engeland zich schaamt dat d'e wereld een blik zal kunnen werpen in de schandelijke toestanden, die in Zuid- Afrika heerachen. De afgevaardigde Werner sloot zich hierbij aan, en sprak den wensch uit, dat Engeland voor zijn misdaden zijn st\*af niet zal ontgaan. De afgevaardigde Schrempf zeid'e nog, dat hij niet schroomde te verkla ren, dat aan de rechterzijde van dien Rijksdag alle sympathie bestaat voor d)e Boeren. De petities werden, op voorstel van den afgevaardigde Arendf, aan den Rijkskanselier om advies toegezonden. De Fransche Kamer nam met 474 tegen 2 stemmen een amen- ment aan op de begrooting van oorlog strekkende tot verbetering van de voe ding der troepen, welk amendement in beginsel door de Regeering werd goed gekeurd, maar voor dit jaar door haar was afgewezen. Aan het einde der zitting vroeg de af gevaardigde Vaillant verwerping van hoofdstuk 38 der begrooting van oorlog, betreffende de militaire justitie. Hij deed een heftigen aanval op de krijgsraden en op het Hooggerechtshof, waarbij hij herhaaldelijk in de rede werd gevallen, toen hij de Commune huldigde. De president protesteerde tegen de le vendige uitroepen. De rechterzijde pro testeerde tegen Vaillant's uiteenzetting, de socialisten juichten hem levendig toe. Het amendement-Vaillant werd met 463 tegen 63 stemmen verworpen. De Oostenryksche Ryksraad. De Oostenrijksche Rijksraad keur de Donderdag met 167 tegen 102 stem men die geheime fondsen goed. De minister-president Von Koerher zeidie, in antwoord op den socialisti- schen afgevaardigde Bosisky, die de buitenlandsche staatkunde der regee ring had aangevallen, dat de bespre king van de buitenlandsche vraag stukken niet behoort tot die bevoegd heid van den Rijksraad', maar van de delegaties. Hij moest echter verklaren, dat de buitenlandsche staatkunde van die Re geering der Monarchie volkomen be antwoordt aan de belangen dier mo narchie. Von Koerber voegde ei* hij, dat de Regeering steeds haar best ge daan heeft- om het prestige der mo narchie in het buitenland hoogte hou den, (Toejuichingen). Prins Heinricli in de Y. S. Prins Heinrich is Donderdagochtend te Washington aangekomen. Hij ging eerst naar het Duitsche gezantschap, en vervolgens woonde hij den gedachtenis- dienst voor Mc Klnley in het Huis van Afgevaardigden bij. Hij at dien avond bij president Roosevelt. Prins Heinrich zal een paar uur door brengen op Canadeeschen grond, als hij dei: 5en Maart de Niagara oversteekt. Hij zal dan begroet worden door een adju dant van den gouverneur van Canada. Liefelijke tooneelen. Behalve dóór die weigering van. 195 spoorwegbeambten op 200, die opgeroe pen waren, om te gehoorzamen aan het afgekondigde militaire gezag, wordt dó ernst van den toestand te Florence in het licht gesteldl door die opgewondenheid!, die onder d!e men schen heerscht. Dinsdagavond gaf de meer genoemde socialistische af gevaardigde Morgari in. het Volkshuis te Florence een oorveeg aan een anar chist, die hem beleedigd' hadi Onmid dellijk -wierp zich een aantal andere anarchisten met getrokken messen op Morgari ,en deze werd slechts met groote moeite door zijn aanhangers in veiligheid gebracht. Algemeene Berichten. DE OORLOG IN ZUID-AFRIKA. Reuter seinde den 24en uit Pretoria, dat kolonel Baker den 22en bij Bethle hem gevachten heeft en 6 Boeren ge dood en er 32 gevangen genomen heeft. Zou Kitchener dit niet gemeld hebben als 't waar was? Men vindt in cüe verlieslijst, dat. e.fl dien 23en te Bloemfontein aan hun wonden overleden zijn John Creamet en Johannes Bakker, beidien van dé Burgers-politie. Het stoomschip Politican is met 960 paarden uit New-Orleans naar Kaap stad vertrokken. Uit. de dagelijksche verlieslijst: Bos hof 23 Febr.: luitenant Croker en eer» mindere gesneuveld; 5 gewonden. Het bestuur van het Liberale Vrou. wenverbond) heeft op voorstel vat? Lady Carlisle en Lady Aberdeen be sloten de Engelsche regeering drin gendl te verzoeken comm. Kritzinger als hij ter dood veroordeeld wordt,- niet te laten doodschieten, omdat ge bleken is, dat dergelijke terechtstel lingen de bitterheid in de Kaapkolonie vermeerdèren en aldus den oorlog ver. lengen. Stadsnieuws. Haarlem, 28 Febr. 1902. D eHaarlemsche Bac h-v e r* eeniging zal haar 5e concert geven op Dinsdag 4 Maart 1902, des avonds tet^ 8 ure, in de concerzaal der Societeiti „Vereeniging", met medewerking van; het orkest van het Concertgebouw te Amsterdam, en mej. Gabriellc Wie tra wetz, violiste uit Berlijn. Het programma vermeldt: 1. Eine kleine nachtmusik, Serenade voor strijkorkest, W. A. Mozart, (eerste uit voering); 2. Concert (op. 61 D gr. t.) I,. van Beethoven, ,voor viool met orkest begeleiding. Voor te dragen door mej. G. Wietrowetz; 3. Tijl Eulenspiegel's lustige streiche nach alter Schel menweise in Rondeau-Form gesetzl (Op. 28), R. St.rauss, (eerste uitvoe ring); 4. a. Gartenmelodie, b. Am Springbrannen, (voor viool met piano begeleiding. Voor te dragen door mei. G. Wietrowetz) R. Schumann; 5. Ouverture van de opera „Die verkaufte Braut", F. Smetana. Binnenkort zal door het Mi nisterie van Waterstaat, Handel en Nij verheid worden aanbesteed: Het herstel len en verbeteven van de lijnen langs den spoorweg tusschen Haarlem en Am sterdam met inbegrip van het bijspan nen van 2draden aan één dezer lijnen. Het werk wordt geraamd op f 4530. Bij eene dezer dagen te Ber gen op Zoom gehouden aanbesteding van het bedijken van schorren tusschen Woensdrecht en Rilland voor een nieu wen polder was één biljet ingekomen, n.!. van Jan Smit VII, te Haarlem, voor f 205.000. Schouwburg. Het gezelschap van het ThéAtre de la Porte Saint-Martin, kemt gelijk men weet hier den* 7en Maart eene voorstelling geven van Cyra no de Bergerac met Cocjuelin Alné in de hoofdrol. De oorspronkelijke costumes, décors, enz. worden meegebracht, zoo dat wij het werk van Rostand In een waardige omlijsting kunnen aanschou- ItUUltlliD. Naar het Duitsch van E. WERNER. Het was avond geworden, het land schap werd) beschenen dloor het gou den, licht der ondergaande zon, maar terwijl reeds de eerste blauwachtige schaduwen op den waterspiegel van het meer vielen, verwijlde de zonne schijn nog over d)e bergen, en de witte muren van het bergkerk]e schitterden rooskleurig door haar straleu. Het avond-luiden klonk van daar zoo zacht en zoo plechtig naar benedien, als ver kondigde het niet anders als vrede en zegen. Gelukkig had Seefeld) geen vermoe den van hetgeen daarboven zou plaats hebben. De dorpelingen die vair hun werk waren thuis gekomen, deden aan dachtig lrun avondgebed en zetten zich toen aan den maaltijd. Alles was binnenshuis en liet viel niemand in aan de pastorie of hare omgeving de minste aandacht te schenken. Alleen Sebald bevond zich weder op zijn waarnemingspost. Hij was wel erg vermoeid door het onophoudelijk uitkijken, maar het bewustzijn van zijn plicht en de zware verantwoorde lij kheid, die op hem rustte, deden hem elke vermoeienis overwinnen. Halier had' werkelijk het telegrafische ant woord medegebracht, dat aan kracht niet te wenschen overliet-. De heer Hofmaarschalk was geheel doordron gen van den vreeselijken ernst van den toestand, hij kwam zelf en wel met extra-post om d<e zaak persoonlijk te leiden en kon nu elk oogenblik aan. komen. Tot zoolang, luidde het be vel voor de beide beambten, moest de strengste terughouding in acht wor den genomen, zij moesten zich niet bewegen, maar het waar te nemen voorwerp geen oogenblik uit het oog verliezen, De manschappen ter as tentie zullen Zijne Excellentie zeker wel dadelijk op den voet volgen, er stond wel niets van in de dépêche, die heel kort was en in zeer voorzichtige bewoordingen opgesteld, maar dat sprak van zelf. Sebald had' inmiddels met alle om zichtigheid toebereidselen gemaakt. Boven op den heuvel stond Haller als schildlvvacht, wat hem door de bosch- rijke omgeving der kapel zeer gemak kelijk werd gemaakt. Zijn chef had zelf de plaats voor hem uitgezocht, waar hij geheel verborgen allee kon waarnemen, en hem nogmaals de grootste voorzichtigheid ingeprent, want voor alles kwam het er op aan dat de samenzweerders zich veilig waanden om zonder vermoeden in den val te loopen. In dfie.n tusschentijd was ook mijn. heer Von Below uit zijn angst verlost en gelukkig weder in het bezit van zijn koffer gekomen. De koetsier had het heter gevonden het rijtuig eerst in eene nabijgelegene hofstede te la ten herstellen, zoo goed en zoo kwaad als het ging, maar daarmede waren uren verloopen, en daar de i-.it ook eenigen. tijd vordlerdc, zoo was hij eerst tegen dien avond met rijtuig' en koffer in Seefeld aangekomen, tot groote voldoening van den majoraats heer, die zich, met het oog op zijn ge scheurde kleeding .vrijwillig kamer arrest had opgelegd. Nu had) hij het haastig uitgepakte nieuwe toilet zoo snel mogelijk aangetrokken, wat hem evenwei niet belette aan zijne. Meeding bijzondere zorg te besteden. De klok van die dorpskerk sloeg juist zeven, toen hij het huis verliet, om nu ein delijk daarginds in de pastorie het zoo lang uitgestelde bezoek te brengen. Hij is precies op tijd! zeide Se bald die er hem zag binnengaan. En hij heeft werkelijk een nagelnieuw kostuum aangetrokken voor die ver schrikkelijke bijeenkomst. Waarach tig! d© onbeschaamdheid van het he- dendaagsche geslacht gaat alle grenzen te huiten! Hij volgde origedïuldig de wijzers van de klok die steedfe doorliepen en brak zich daarbij het hoofd waar hij de stem van den hoofdman der samen zweerders reeds vroeger had gehoord. Het schoone, welluidende orgaan kwam hem niet onbekend voor, het had reeds meer zijn oor getroffen, maar waar en bij welke gelegenheid, dat kon hij zich niet herinneren. Vrachte loos haalde hij zich alle misdaden en processen, die in het Hertogdom wa ren voorgekomen, voor den geest, zijn geheugen liet hem ditmaal geheel in den steek. Er was weder een kwartier voorbij gegaan toen zich eindelijk op den. straatweg een rijtuig vertoonde, een extra-postsj eee, die in snellen dtraf na. dórde. Aan den postilion moest zeker een ruim drinkgeld beloofd zijn, want hij joeg de paarden zoo hard zij maar konden loopen, en de dieren dampten toen hij ze voor den herberg liet stil houden. Sebald die in het rijtuig lang den Hofmaarschalk had herkend, stond reeds daar om hem aLlereerbiedigst te ontvangen, maai- een onmerkbare en toch duidelijke wenk verbood hem hier hijzonder respect te toonen. De oude heer stapte snel vooruit en ging met hem zijwaarts in den tuin. Welnu, hoe is het er medé? vroeg hij haastig en zacht. Geheel naar wensch. Excellentie! verklaarde Sebald met het volle zelf bewustzijn van een man die een roem rijke daad heeft volbracht. Ik houd de verschillende draden in do hand tn heb er niet één laten ontglippen. Hoe de maatregeLen ook genomen worden, wij blijven in elk geval meester van den toestand. Dat doet mij genoegen, zeide de Hofmaarschalk, zichtbaar gerustge steld, Uwe dépêche heeft mij wel het noodzakelijkste gemeld, maar nu de bijzonderheden. Is hij dus werkelijk hier? Hij? Ja zeker, zij zijn gezamen lijk hier en wanen zich volkomen vei lig, maar zij zijn reeds in den val De Excellentie fronste het voorh »ofdl en nam eene zeer voorname houding aan. Sebald! ge schijnt te vergeten van wien ge spreekt! Kies meer eerbie dige uitdrukkingen. Sebald keek heel verwonderd op bij deze terechtwijzing. Het kwam hem vreemd voor dat voor iemand die een aanslag wil doen, respect verlangd werd en dat nog wel van de zijde van den Hofmaarschalk, maar hij liet dat vreemd© gezegde rusten en informeer de op zijne beurt of de noodige assis tentie onder weg was en wanneer de ze zou aankomen. Nu was het dfe beurt van Zijne Ex cellentie om zeer verbaasd te zijn. Assistentie'? Waarom? En waar voor? Om de bende te kunnen opsluiten. Er zijn drie misdadigers, dan nog do twee vrouwen en ik vrees dat ook de dotodné tegenstand zal bieden. Haller en Ik kunnen niet tegen die allen op. De Hofmaarschalk keek den spreker aan alsof hij dacht dat hij niet wel bij het hoofd was. Bende opsluiten waar spreek je eigenlijk van? Slot volgt.

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 1