NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad, in Haarlem en Omstreken. 19e Jaargang. Woensdag 5 Maart 1902. No. 5730 HAARLEM'S HA6BLAD ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIEN Voor Haarlem per 3 maanden1.20 jygaFaMP Van 15 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), P1"^8 ^er Advertentiën van 15 regels 0.75, elke regel meer 0.15. per 3 maanden1.80 //f,f Groote letters naar plaatsruimte, Bg Abonnement aanzienlijk rabat. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden.1.65 tóT^I Reclames 30 Cent per regeL Afzonderlijke nummers0.02^ Bureaux: Gebouw Het Spaarne, Kampersingel 70, vlak bg de Turfmarkt. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37Telefoonnummer der Redactie 600. Telefoonnummer der Administratie 128» de omstreken en franco per post0.45 Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiè'n en Reclames betreffende Handel, Ngverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Burean A DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen, Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONESSucc., Parijs 51&*» Faubourg Montmartre. Haarlem's Dagblad ran 5 Maart bevat o. a.s De nederlaag bij Klerksdörp, In den Dnitschen Rijksdag, Overstroo- mingen in de Yereenigde Staten, J. D, Fransen van de Putte t» Brandstichting door een Evangelist flijverlieid, Een droeve tocht, Kijk jes om ons heen. Politiek Overzicht. Van alle zijden wordlt Engeland, wezen op het verpletterende van die nederlaag bij Klerksdörp, een neder laag die het mooie resultaat van die zoogenaamde drijfjacht op de Boeren geheel te niet doei Er is thans een aanvullingslijst ver schenen, die nog bevat de namen van 6 officieren en 45 min dieren die ge sneuveld, en van 2 officieren die ga- wond zijn. En die rest natuurlijk. De heele-maal dooie verzwijgt Kitchener maar. In zijn officieel rapport zegt hij over d'e nederlaag met vriendelijke kalmte en haast verheven berusting: Kolonel Anderson, die het bevel voerde over Von Donop's konvooi, ia met 9 officieren en 245 man te Kraai- pan aangekomen^ Volgens de onofficieel» berichten die ontvangen zijn, ging het konvooi dien 25en Feburari 's oohtendls om 4 uur opweg. Het werd aangevallen, terwijl het nog dlonker was, ongeveer 16 KM. van Klerksdörp. De kanon nen en de pompom, die met de infan terie aan het hoofd d'er colonne trok ken, dlreven den vijand na een scherp gevecht terug. Het konvooi hervatte zijn tocht, maar een tweede aanval werd' gedaan, waarbij d)e vijand tot op 90 M. nadter- dle. Hij slaagde er iin eenige wa gens op hol te brengen, maar d)e in fanterie verdreef hem. Deze gevech ten hadden, twee uur geduurd. Het konvooi ging weer langzaam op weg. Toen werd die achterhoede dloor een talrijken vijand aangeval len. Men vroeg om daar een kanon te mogen, hebben. Op dat o ogenblik storm die de vijand stoutmoedig en plaatste zich tusschen die macht op den linkervleugel en het konvooi De muil ezels sloegen in alle richtingen op hol, de infanterie in verwarring bren gen dd. De vijand maakte daarvan ge bruik om die verstrooide deelen van het geleide erondler te rijdien. Alle berichten gewagen van. het dap per vechten, van de troepen, ruim twee uur lang, en intuaschen verscho ten die kanonnen en de pompom het grootste deel mn hun munitie. Tweehonderd man bereden troepen kwamen uit Klerksdörp, maart- werden in toom gehouden, dloor een troepen macht van dien vijand. De geheele macht d'er Boeren wordlt geschat tusschen die 1200 en 1700 man, snel uilt bijna alle commando's van West Transvaal samengetrokk en. De commandanten die la Reij, Kemp, Gal liërs en Lemmer waren tegenwoordig. Men zegt, dat Lemmer gesneuveld is. Is dit, zal men zich in Engeland! on willekeurig afvragen, het vertrapte en veialagen volk? Als je zoo op plaats en tijd waar heit noodlig is, ondanks onze duizenden mannetjes, onze blokhuizen en onze ijzerdraadversperringen, onze moder ne hulpmiddelen en smerige trucs, met 1200 1700 kan aanvallen, en tegelijk een troepenmacht die te hulp komt tegenhoudt, ben je nog ioo slapjes niet Neen, John Buil, dat gaat nog al, bedankt voor het vragen naar dien zieke. Hij maakt het welletjes, naar omstandigheden altijd. Hoe vaart u? Minder goed denk ik. Bij de behandeling d'er kosten voor de expeditie naar Oost-Azië werd in den Duitschen Rijksdag namens die Regeering dloor den Rijkskanselier graaf Von Bülow, verklaard: Onze belangen in Oost-Azië zijn, af gezien van de bescherming dier zen ding, uitsluitend van economischen aadlr. Het EngeLsch-J apansche ver bond benadeelt in geen enkel opzicht die Duitsche bellangen. De bewering van de „Times", dat Duitschland in Sjantoeng naar monopolies streeft, is onjuist. Wij verlangen in China niet' naar „extra worst", maar dezelfde rechten als ieder ander. Bij het sluiten van het Engelsch-Ja- panschie verbond werkte Duitschland niet mede. Hierbij is weder duidelijk gebleken, dat onze tijd in het teeken der wereldpolitiek staat. De Regeering van Duitschland wil, binnen de gren zen barer verstandig opgevatte belan gen, de Duitsche nij verheid en den Duitschen handelsgeest bevorderen. De Duitsche brigade is niet langer in China gehouden, dan voor die staat kundige gebeurtenissen noodlig was. Hadden wij onze troepen vroeger te ruggetrokken, dan zou misschien aan andere die gelegenheid geschonken zijn om zich daar, op onze koeten, te Nadat het Cbkueesohe program der Duitsche Regeering feitelijk was vol voerd', is het grootste deel van het 'expeditiekorps miet de oorlogsschepen naar Duitschland teruggekeerd! Wij moeten daar echter zoo sterk zijn, dat hetgeen dloor do eendracht en die menwerking der mogendheden verkre gen werd, niet weder op het spel wordlt Wat nu de dioor dien heer Gradnauer gewenschte bemoeiing met den Zuidt- Afrikaanschen oorlog betreft, verklaar de de Rijkskanselier: Die bemoeiing zou, academisch ge sproken, op drie wijzen mogelijk zijn: door een beroep op het Haagsche scheidsgerecht, door bemiddeling of door interventie Hlet beroep op het Haagsche scheidte- gerecht is door de Boeren-gedeslegeer- den gedaan, doch heeft, zooals bij de samenstelling van het Haagsche ver drag waaraan ik niets kan verande ren niet andera mogelijk was, geen resultaat gehad Ook de pogingen tot bemiddeling hadden geen resultaat; ik herinner slechts aan het antwoord dat die En- gelsche regeering op het uit de edel ste motieven tot haar gerichte voor stel der Nedlerland'sche regeering heeft En ten slotte interventie; dieze zou het erventueele aanwenden van dwang maatregelen in zich sluiten, wat in het geheel niet met de Duitsche belan gen strookt. Door geen enkele mogendheid! is te gen den Zuid-Afrikaanschen oorlog, of tegen de wijze waarop de Engel- schen dien oorlog voeren, eenig protest geuit Wij hebben in het geheel geen reden, in deze zaak een leidlende rol te spelen. Bij zulk een internationaal optreden zich aan het hoofd te plaat- een, moge de persoonlijke ij dolheid vleien, practisch komt daarvan ge woonlijk niet veel terecht. Wanneer wij deden wat d» heer Gradnauer wil, dan zouden wij niet alleen in Zuid-Afrika tusschen beidien treden, maar ook in Armenië, op de PhiLippijnen en zelfs in Finland. Zulk een staatkunde zullen wij niiet beginnen. (Toejuichingen). Op hetgeen d!e heer Gradnauer zei- de betreffende de quaestie van Cham berlain antwoordde de Rijkskanselier nog Ik heb beiwezen, dat ik niet ge schroomd heb die zaak te bespreken, maar daar dieper op in te gaan acht ik niet nuttig; de staatsbelangen zou den daardoor niet wordian gediende Van hetgeen ik toentertijd heb gezegd, behoef ik geen woord terug te nemen, maar ik behoef er ook niets aan toe te voegen. (Levendige toejuichingen). Buitenlandsch Nieuws. De sterfte in de Kampen. Lalfan verneemt uit Pretoria, dat van 60,000 bewoners der TransvaaJ- sche kampen, er 55 in één week stier ven, diat is dus meer dan 47 per mille en per jaar. „Times" en „Standard" beweren na tuurlijk, dat dit gunstig is vergeleken bij die sterfte in de meest gezonde plaatsen, 't Is maar wat je gunstig noemt! Een goedig duel. Zaterdagmorgen heeft in de omstre ken van Athene een duel plaats gehad tusschen dien minister van justitie To- palis en dien afgevaardigde Koemo en dloeris, nadat de politie het tweege vecht Vrijdag had belet. Toen echter het teeken om te begin nen gegeven werd, het Koemoendloeris zijn pistool zakken en schoot Topalis in die lucht. Laatstgenoemde zal zijn portefeuille nu weer aanvaarden. De Grieksche duels zijn blijkbaar heali wat makker dan de Duitsche en O ostenri j ksclie. Overstroomingen. Uit verschillende deelen van de Vereenigde Staten wordlt melding ge maakt van ovenstro omingen. In het oosten van dien staat Mississippi heb ben stormen gewoed, tengevolge waar van 'de telegrafische verbinding met de Atlantische staten verstoord is, en veel schadte is aangericht, ook zijn eenige menscheii. omgekomen. Vrij dagnacht is, volgens een bericht uit Philadelphia, de Schuylkill buiten haar oevers getreden, over die geheele lengte dier rivier. De schad» wordlt op honderdduizenden dollars begroot, ook de stad Philadelphia heeft geleden. Evenzoo zijn in liet westen van Penn sylvania landstreken overstrooindi Het Panama-kanaal. Ea* ia een brief openbaar gemaakt van den gezant van Godumbië te Washington, waarin staat, diat die Pa. naniiakanaal-maatschappij kortelings kennis heeft gekregen, diat hare con cessie niet overgedragen kan worden zonder goedkeuring van die Columbi- aansche regeering. Daartegenover verklaart men in die kringen van die Amerikaansche regee ring, dat in het aanbodi om het kanaal voor veertig millioen dollar aan te koopen, niets voor de concessie uit getrokken is, omdat Amerika de con cessie, die het geen wezenlijke rech ten zou geven om dien kanaalaanleg te beginnen, van geen waardie acht. Nieuwe onderhandelingen ovetr dé) concessie zouden noodlig zijn. De voorstandiers van het Nicaragua- kanaal juichen over deze hinderpalen voor het Panamakanaal, hinderpalen dlie Columbië alleen opheffen kan maar niet opheffen wil. Dit is echter een kwestie tusschen Columbië en de Panama-maatschappij De Suiker-Conterentie. De „Etoite Beige" bevat verschillende artikelen van de suiker-conventie, die de leden der suiker-conferentie heden zullen onderteekenen. Bovendien bevat het blad het protocol der sluitingszitting waarin gezegd wordt, dat de Nederland- sche Regeering verklaard heeft, geduren de den tijd van duur der conventie geen directe of indirecte premie te zullen toe staan aan suikers uit de Nederlandsche kolonies, en dat die suikers niet zullen worden toegelaten in Nederland legen een lager tarief dan toegepast zal wor den op suikers afkomstig uit de contrac- teerende landen. Het jubileum van den Paus. Maandagochtend is in de basiliek van St. Pieter en de pauselijke kapel de in trede van het jubeljaar van den Paus plechtig gevierd. De basiliek was prach tig versierd. Dertig kardinalen, vele aartsbisschoppen en bisschoppen, de buitengewone gezanten uit vreemde lan den, bet diplomatieke corps en een groo te menigte waren tegenwoordig. De Paus verscheen om half elf in de basiliek, gedragen op de sedia gesta- toria, voorafgegaan door het pontificale hof, en omringd door zijn lijfwacht. Hij werd warm toegejuicht. Nadat de Paus was gaan zitten, droeg kardinaal Van- nutelli 'de mis op. Vervolgens zong het koor Oremus pro Pontifice en een Te Deum. De Paus gaf ten slotte zijn zegen en werd om half een naar het Vaticaan teruggebracht. Het vijf en twintigste jaar van zijn pontificaat dat de Paus thans is inge treden, is tegelijk het 50ste van zijn kar dinaalschap, het 60ste van zijn bisschops- waardighoid en het 65ste van zijn pries terschap. Algemeene Berichten. DE OORLOG IN ZUID-AFRHfA. In het Engelsche Lagerhuis stelde de heer Black de vraag: Is de regeering be reid de proclamatie in te trekken waar bij de Boerenleiders worden verbannen, of wil zij van die bepaling vrijstellen de leiders, die zich vrijwillig overgeven. Chamberlain antwoordde ontkennend. Kitchener seint uit Pretoria, d.d. 4 Maart, dat de resultaten van de opera ties der afgeloopen week zijn geweest: 69 Boeren gedood, 15 gewond, 903 gevan gen genomen, terwijl 105 zich hebbeJ overgegeven, en 1034 geweren werden buitgemaakt. De colonnes van Kekewich en Gren- fell achtervolgen de strijdmacht van De la Rey, die naar gemeld wordt uiteen gegaan is. Lord Methuen vertrok met een colon ne uit Vrijburg naar Lichtenberg om te pogen den vijand af te snijden. Stadsnieu ws Haarlem, 4 Maart 1902., Verbod van collecteeren. Evenals hier ter stede heeft ook de burgemeester van. Arnhem onlangs een verzoek geweigerd van het Comi té tot ondersteuning van de stakende en uitgesloten werklieden te Enschedé om een collecte te mogen houden. Hij grondde zich op het feat dat steeds vergunning voor een collecte van niet-Arnhemsche belangen zeer bijzondere gevallen uitgezonderd werd geweigerd. Uit het antwoord van den burge meester op een tot het dagelijksch be stuur in een Raadsvergadering ge richte vraag bleek, dat hij het recht tot weigering grondde op een Konink lijk besluit van 1823. Het comité had! evenwel nogmaals een conferentie mat den burgemees ter. Men wees oip het ingewonnen ad vies van een, rechtsgeleerde, die van oordeel was, dat het Kon. besl. het vragen van vergunning niet noodig maakte en voorts op de houding van den burgemeester van Utrecht, die op een desbetreffende vraag antwoordde dat z. i. het vragen van de vergunning niet behoefd» te geschieden. Even wel, de burgemeester van Arnhem bleef zijn ingenomen standpunt hand haven. Het ondersteuningscomité heeft thans besloten om Woensdag 5 dezer de col lecte langs de huizen dor ingezetenen te doen plaats hebben. De burgemeester zal deze collect» niet stuiten. Waarschijnlijk wordt tegen een der leden proces-verbaal opgemaakt, ten einde het in hoogste instantie te doen uitmaken, wi» in dieze quaestie go lijk heeft Ook ,voor Haarlem is die uitspraak niet. zonder belang. Dat men nitet oveft-al eenstemmig denkt over derae quaesie, blijkt o.a uit het feit, dat de burgemeester van Lei den de collecte heeft toegestaan. D e b a t a v o n d. De regeling van het debat op hedenavond tusschen Mr. Troelstra en C. Bijkerk is Troelstra heeft 45 min. U woord en Bijkerk 45 min.; daarna T. 15 min. en B 15 min. on tot slot T. nog 10 min. Aanbestedingen. Door de H. IJ. S. M. werd aanbesteed: Bestek 919. Het maken van grond werken, kunstwerken, onz. ton bet hoeve van de inrichting van denlo- caalispoo-rweg jrtijarlemZandvoort tot gewonen spoorweg. Begrooting f 100.000. Ingekonlen 26 biljetten. Minste inschrijver de heer E. Wien- hoven, Schiedam, 79.698. Bestek 922. Het uitvoeren van on derhoudswerken op do spoorwegen HelderHeerhu gowaatrdHoorn, Cas- tricumIIaartom, VelsenIJmuiden, en Haarlem—Zandvoort. in 3 percce len. Begr. f 18.500. Ingekomen 8 bil jetten. Minste inschrijvers T. v. d. Ster, Helder, perc. 1, 5679; .1. Huy- bers, Alkmaar, perceel 2, f 5390; V. Ph. Braun, Beverwijk, perc. 3, f 7640. Bestek 3. Het maken van grond werken, kunstwerken, verhardingen, gebouwen, heft leggen van ballastbed- dings, enz., een en ander voor de om legging van de spoorwegen Haarlem» Uitgeest en VelsenIJmuidlen in ver band met die verruiming van de spoorwegbrug over liet jNoordzeeka» naai bij Velsen, begr. f 294.000. Inge komen 12 biljetten. Minste inschrijver A. Langejan, Rotterdam, f 279.000. Uit de Omstreken. Bloemendaal. Vergaderingvan den Raad der gemeen te Bloemendaal op Donderdag, den Gen Maart 1902, des namiddags ten half 2 ure Punten van behandeling: 1. Voorstellen van B en W. In zake d© waterleiding. 2. Benoeming van een onderwijzeres aan de school te Bloemendaal. 3. Besluit tot aanvaarding van een stukje grond in het Bloemendaalsche Park voor "t slangenwagenhuisje. 4. Voorstel van B. en W. in zake het onderhoud van de Koepellaan en van een gedeelte der Mollaan. 5. Kohier schoolgeld. 6. Mededeelïngen en Ing, stukken. Zandvoort. Door B. en W. zijn goedgekeurd twee bouwplannen en wel één voor een woon huis aan de Burgemeester Engelberts- straat voorden heer J. van Duivenboden Feuilleton. Vrouw Stelile's antipathie. Naar het Duitsch van HERMINE BILLIN6ER. 2. Ik heb al „kruis" genoeg, kon zij zeggen als zij haar man de trap hoor de afkomen een, twee een, twee zóó langzaam, dat al haar leden van ongeduld) trilden- En zoo was hij in zijn 'Spreken, in zijn denken en in zijn werk; hij had nooit haast, hij deed zijn plicht en daarmede was het uit. Menigmaal dacht vrouw Stehle bij zichzelf: Groote Hemel! als mijn man eens was zooals ik ben, wat zou men dan op ons wij zeul En zij liep dan ook den ganschen dag achter hem aan, beknorde hem over zijne langzame wijze van doen «n trachtte hem van haar ijver in te gieten, maar zij kreeg het niet gedaan. Stelde was een knap man met stout opgedmaiden knevel en een buitenge woon diepe basstem; iedereen mocht .berin gaarne ,wont hij had) altijd een grapje bij de hand en een heel aar dige manier om aan een ieder met wie hij in aanraking kwam, iets van zijn kalm gemoed mede te dieelen. Alleen bij zijne vrouw gelukte het hem niet, ja, hoe ongaarne hij zich oolk onplei- zierige dingen voor den geest wilde halen, hij zag het aankomen en had) het ook al aan enkele gezegdien van zijne collega's uit het achtergebouw kunnen merken zijne heerschappij in huis zou niet lang meer dluren. Zeg eens, Stelile, riep zijne vrouw op zekeren dag hem- reeds op die trap van het voorgebouw toe, zoodat d'e ge heel» buurt het kon hooren, in hoeveed herbergen heb je vandaag weder met je portefeuille rondgeloopen? In zijne verlegenheid wist hij niet andlens te doen dan te brommen, en wel zóó dat het dreund» als liet roL len van een niet ver verwijderd on weer en zoo ging hij de geheele gang door achter zijne vrouw naar binnen en vreemd zij vroeg niets meer. Alleen toen zij in hunne woning wa ren gekomen zeide zij: Stehle! maak nu in 'e Hemels naam niet zulk ge weld, men kan je tot in de Keizer straat hooren wat zullen de mieru echen wel van ons huwelijk danken al» je zoo woest doet! Toen hadi hij iets geleerd; zoodra hij in het vervolg wat langer was uitgebleven of over iets anders een slecht geweten had, dan begon hij maar te brommen; zijne vrouw hoorde het reeds in de keuken als hij al stampend de trap afkwam en het klonk d'e geheele gang door als of er een uit. het berenhok in Artis was losgebroken. De vragen bestierven haar op de lippen en zij deeds alles wat hij wilde om hem daardoor maar stil te krijgen. Hij bracht het zelfs zoo ver dat hem somtijds werd toegestaan een van de twee vensters in de slaap kamer te sluiten; daar stond! zijn ta fel met schrijfgereedschap. Vroeger was hij nauwelijks aan het werk of zijne vrouw kwam binnenstuiven: Hier binnen is weder geen lucht en het tweede venster werd opengerukt. Als hij zich dan beklaagd»; Zie je dan niét dat ik midden in de tocht zit? gaf zij ten antwoord: Daar moet men maar tegen kunnen, want lucht moet er zijn! Ik mag wel dankbaar zijn, zeide hij eiken dag opnieuw, zoodira hij zich aan die blankgeschuurdle tafel in die keuken nederzette, diat eer in ons keukentje maar één raam. is! Vrouw Stehle, zeide die kleine Po kl'e, nadat hij zijne tien enpnera kolen naar de verschillende bureaux had gesleept, vrouw Stehle, hij wacht. Zij stond in d» keuken met de hei de armen in de wasch tobbe. Wi» wacht? De hondi op het plein. Rc heb nu geen tijd), dat zie je wel ga naar huis! Een heale poos veldiep, toen meen de zij iets van een zucht te hooren. Mijn hemel! riep zij uit, daar staat de jongen nog altijd wat wil je dan toch? Geen antwoord. Als je niet spreekt ga dan heen, schreeuwde zij tegen ham. Hij zuchtte opnieuw, het viel hem blijkbaar niet gemakkelijk om te spre ken, eindelijk kwam stotterend over zijne lippen: Hij hij heeft zulke zulke droevige oogen. Vrouw Stehle haalde den rechter arm uit het zeepsop en trok de keu kenkast open: Dftdr, links in dien scho tel liggen nog een paar dingen, neem die maar Buiten dn die halfdonkere gang bukte de knaap snel over dien schotel en nam een mondvol van de koude groente; hij kwam zelfs een oogenblik in verzoe king om zioh met het eten efrgans te verschuilen, maar overwon die en nam zioh voor hem de helft te geven. Hij wias juist begonnen den hond te voeren, toen in het huis naast die Kanselarij een raam werd; geopend. Kleintje ,riep hem een» vrouw toe, kom eens hier, ik heb ook wat voor het arme dier. Aan Polde werd een schotel vol beentjes »n overblijfselen van het vleesch toegereikt. Zulke goede dingen, zuchtte hij bij zichzelf, maar die vrouw bleef bij het raam staan en zagtoe hoe de hond het zich liet smaken en Polde, dlie zoo gaarne ook wat genomen had, kon anet 'n leege maag heengaan. De bu ren bleven er mede voortgaan de over blijfselen van hun maaltijd weg te geven; ook een paar dienstboden uit nabijgelegen huizen kwamen met beentjes en overgeschoten brood! aan dragen. De hond' wild» echter alleen van Poldie het eten aannemen; hij nam het niet op als een ander hein iets toe- wierp, miaar blafte tegen een ieder en liet hem d'e tanden zien. Polde zat nu eiken middag op de stoep van hiet voorgebouw en maakte daar zijn schoolwerk en d» hond' zat rustig midden in die straat, zonder zoo als vroeger, jankend' rond te dwalen. Op zekeren dag vondl vrouw Stehle de kleine daar en schold hem duchtig uit Waarom ga je niet in huis in d» wanne kamer je werk maken, in plaats van op d'e koude, natte stoep te zitten? Het. kindl keek naar den hond!. Hij is anders zoo alleen Domkop! zeide vrouw Stehl», dat is een hond niet waard dat je om hean niet zoudt loeren; hoe kan je nu daar buiten jo schrijfwerk maken wat, doe je liet niet? Polde w'evd roodi. Zij wilde hem op haar gewon» haas tige wijze van d» steenen stoep afruk ken, toen zij schrikte van de ijskoude vingertjes die zij in d» hand Hield. Ga in die warme keuken, mijnent wege mag je daar je schrijfwerk nttu ken, maar eerst je handeu wasschen, want ik zou ziek worden als ik die zwarte vingers moest zien! Toen hij voor haar uitliep, ver- sclrrikte zij van zijn versleten broekje, waar men het bloote vel zag door schijnen. Zij nam zich voor tegen Kerstmis een pakje voor hein te ma ken. Terwijl hij met zijn schrijfwerk be zig was kreeg hij een kop koffie en een boterham. Hij was er zoo snel

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 1