NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad in Haarlem en Omstreken. 19e Jaargang. Vrijdag 7 Maart 1902.No- 5732 HAARLEMS DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJSr ADVERTENTIËN Toor Hwriem per 8 maanden1.20 Ton 1—5 regels 50 Ots.; iedere regel meer 10 Ot». Buiten het Arrondissement Haarlem Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd ie (kom der gemeente), do Pr5» der Adrertentië.. van 1-5 regels 0.75, elke regel meer 0.15. jjer 3 maanden 1.30 Groote lettors naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Franco door het geheels Rijk. per 3 meenden1.65 tg(C-,Ifi'illSfopjp Reclames 30 Cent per regel Afaonderlgke nummers0.02H Bnreaui: Qehouw Het Spaarne, Kaïnpersingel 70, vlak b)j de Turfmarkt. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37X Telefoonnummer der Redactie 800. Telefoonnummer der Administratie 183. n fl de omBtreken en franco per post 0.45 Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentien en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONES, Succ., Farijs 31W» Faubourg Montmartre. Haarlem's Dagblad van 7 Maart bevat o. a.ï Von Bülow's verklaring ten aan zien vau den oorlog in Zuid-Afrika, De motie van Humphreys Owen in het Britsche Lagerhuis, Parle- meutaire Praatjes, Zwervelingen, Het verzoek van een stervende. Kijkjes om ons heen. Politiek Overzicht. Dinsdag werd) in dien Duitschien Rijksdaig de beraadslaging over de be grooting van buitenlandischie zaken voortgezet. Dr. Arendt, lid van de vrije conservatieve partij, kwam nog terug op von Bülow's verklaring ten aan zien van den oorlog in Zuid-Af rika. Hij vond dat die verklaring de eenig mogelijke gedragslijn van de re; ring duidelijk had' aangegeven. Duitschland kan, zeidie Arendt, niets doen, omdat het het inititief niet kan nemen. De geschiedenis zal eens over de houding van de onzijdige mogend heden even hard oordeelen als over Engeland, maar Duitschland kan nd©t op zichzelf zijn onzijdigheid- prijs ge- Ven. De Duitschers zouden de Boeren willen helpen, maar moeten met be reikbare dingen rekening houdlen. Daar zij geen beroep wenscbem te doen op de wapenen, mogen zij ook mie! uittarten. Er zijn dius slechts wer ken van naastenliefde mogelijk. De Bond tot hulpverschaffing aan de Boe ren kan den staatssecretaris slechts dankbaar zijn voor den ijver waarmee hij de niet-politieke hulpverschaffing heeft gesteund. Helaas, is het ant woord van die Eng. Regeering geheel onvoldoende. Want wat zij toestaat, behoeft niet te geschieden met hare goedkeuring. Onbegrijpelijk is echter dat zij geen geneeskundige hulp toe laat. Ik heb, besloot dr. Arendt, de zer dagen een d-okter uiit het lager van Louis Botha gesproken; hij deelde mij ontzettende dingen mede over de toestanden diie het gevolg zijn van het gebrek aan dokters, minder voor de geharde Boeren dan voor de Engel- schen. Ik verzoek dien staatssecreta ris zijn pogingen voort te zetten. De motie door Humphreys-Owen Dinsdag in het Lagerhuis ingediend, luidde: Het Huis betreurt de hooge sterfte in de concentratiekampen, die onkel gevormd zijn om de politiek van het schoonvegen van het land ten uit voer te leggen. Hoewel erkennende dat in het beheer van die kampen ver beteringen zijn aangebracht, veroor deelt het Huis de vertraging in. de uitvoering van heivormingen. Het Huis noodigt de regeering uit, vooral met bet oog op het naderen van den Zuid-Afrikaanschon winter, de nieuwe maatregelen te doen kennen die zij denkt te nemen ter bescherming van leven en gezondheid in de concentra tiekampen. De voorsteller vroeg mar de bezol diging der beheerders van die kampen, en verlangde dat die kampen onder nauwlettend toezicht geplaatst zouden worden. Lytbelton betreurde 't, dat zulk een motie werd' ingediend op een tijdstip dat men zooveel deed om door opvoedkundige en andere middelen t Engelsc-he en het Hollandsche ele ment met elkaar te verzoenen. Cham berlain antwoordde uitvoerig. Hij ont kende met een stalen gezicht dat de kampen waren ingesteld om te hel pen bij het schoonvegen van het land en het verbranden van hoeven. Toen die guerilla begon, zouden 130,000 vrouwen en kinderen aan allerlei be- leedigingen en ellende blootgesteld zijn wo'ordelijkheid voor den moord op groote schaal van Boeren-vrouwen en -kinderen op zich nemende. Voor de zo ove eiste maal heeft 't afschuwelijk imperialisme gezegevierd over de menschelijkheid. Buitenlandsch Nieuws. De krijgsgevangenen. Reuter seint uit Calcutta ddL 5 Mrt: De meerderheid' van de krijgsgevan gen Boeren te Ambala heeft geweigerd een stuk te teekenen, waarin beloofd werd. geen poging tot ontvluchting te doen. Dit stuk was hun voorgelegd gebleven indlien men ze onbeschermdmet het oog op de voorgenomen ver- op het land had achtergelaten. Dus' had men voor hen gezorgd, en er was niets anders op te vindien geweest, dan hen in kampen over te brengen, wamt de aanvoerders der Boeren had den meer dam eens geweigerd, hen op te nemen. Een groot aantal van deze menschen waren uitgeteerd1 toen zij in de kampen werden opgenomen, half verhongerd!, verdwaasd!, en niet in staat om de noodzakelijkheid1 van sa nitaire maatregelen in te zien. Het gevolg was dot de kampen, hoewel ge zond gelegen, besmet werden. Cham berlain zeibe dat volgens zijn inlich tingen de normale kindersterfte in Zuid-Afrika veel hooger was dan in Engeland. De buitengewoon hooge sterfte van die kinderen in de concen tratiekampen was groo ten deels te wij ten aan die m az el en-epidemie, dde nu gelukkig uitgewoed had. Aan Lord Kitchener was opgedragen geen kosten te sparen, en de Engedsche belasting schuldigen betaalden thans 180.000 p. s.t per maand voor de kampen. Cham berlain zei de nog dat velen zich vrij. willig in da concentratiekampen lie ten opnemen, en zette uiteen waarom men niet kon toelaten dat de rrien- schen daar ongehinderd in en uit lie pen. Wat de kindersterfte in den laatsten tijd betrof, die was nu tot 70 of 80 per 1000 gedaald. Sir W. Forster vond' dat de regee- ring te weinig voorzorgsmaatregelen had' genomen, vooral tegen het ver spreiden van ziekten. Lloyd George zeide, dat die voor standers der motie zóó redeneerden, dat tengevolge van slecht beheer en van een gedragslijn die in den grond verkeerd was, duizenden onschuldige mensclien gestorven waren. Wat Cham berlain's mededeelingen over de sterf tecijfers betrof, diie hadden niets te maken met de sterfte bij kindexen tot het 12e jaar. Te Cradock, waar dit cij fer hooger was dan elders in de Kaap kolonie, was 't slechts 50 op de 1000. In dfe kampen was het, over zes maan den 416. De minister had geen enkel getal genoemd ten bewijze dat een zoo hoog sterftecijfer ook maar eenigszins het gevolg kon zijn van gewone om standigheden Niettegenstaande deze overwegende argumenten verwierp het Huis, zooals men weet de motie met 232 tegen 111 stemmen, daarmede de volle verant- plaatsing naar de heuvelen van Sim la Verscheiden van hun voorrechten zijn nu verkort. De gevangenen ver zochten onlangs een school voor de jeugd in het kamp te openen. Een Hollandsche krant, diie meldde, dat Brodrick op beleedigendte wijze gewag maakte van de begeerigheid der jonge Boeren om Engelsch te leeren, kwam echter den krijgsgevangenen in handen Zij hielden toen een opgewonden bij eenkomst en bedankten voor de ont worpen school. De houd/ing der Boe ren wordt als stug en uitdagend be schreven. De Boerengedelegeerden. Minister Hay ontving Woensdag ochtend om elf uur de Boeren-gedele- geerden Wolmarans en Weasels als particulieren. In den loop van het gesprek beloofde de minister, te doen wat hij kon om den toestand' in Zuidi- Afrika te verbeteren,, maar hij wees er hun op, dat. in zulke dingen de hoogste macht in handen van den pre sident ligt. Later brachten de gedele geerden, vergezeld door dr. Muller, vertegenwoordiger van den Oranje- Vrijstaat, een bezoek op het Witte Huis. Roosevelt ontving hen, als particuliere bezoekers, in zijn studeer vertrek; de heeren bleven een kwartier. De president hoorde hen aandachtig aan, maar dceïdie hun toen medie, dat de Vereen,igde Staten niet kunnen noch willen tussohenbeide komen in den strijd. Arm Finland. Geen gemeentebestuur in heel Fin land wil recruten voor den Russischen dienst oproepen. Alle hebben gewei gerd oproepings- en keurings-com- missiën te benoemen. De gouverne- mentsbesturen bedreigen alle gemeen ten met zware boeten. Helsingfors o. a. met 30,000 Tbr., wanneer het niet behulpzaam is bij de recruteering. De predikanten düe in Finland de boeken van den burgerlijken stand bijhouden, weigeren eveneens behulpzaam te zijn. Een mislukte omwenteling Reuter seint uit Belgrado, dd. 5 Maart: Alavannitch, een bloedverwant van Kaïiageorgevitch, kwam Woens dagmorgen, gekleed in de uniform van Servisch generaal met een aantal vol gelingen per boot te Schabatz aan. Hij spoorde de grenswachters aan hem te volgen. Toen de generaal vervolgens zich naar de moirie en de gendarme rie begaf waar hij de gendarmen toe sprak, vroeg de commandant der gen darmerie naar zijn identiteit Alavan nitch gaf vuur op den commandant en doodde hem. Zijn volgelingen werden gevangen genomen. 's Pausen Jubilenm. De Paus ontving Woensdag die Fr ari sche pelgrims, die ter gelegenheid van zijn kroningsjubilee naar Rome zijn gekomen. In antwoord op een toe spraak van kardinaal Richard zeide Z. II. met duidelijke en heldere stem: „Wij hebben met ontroering naar uw adres gehoord en wij zouden luide uiting willen geven aan de gevoelens welke ons bezielen, doch de gemoeds bewegingen van dieze dagen en de ver. gevorderde leeftijd noodzaken ons ons antwoord te laten voorlezen door een kamerheer" In dit antwoord spreekt de Paus zijn beste wenschen uit voor de grootheid van Frankrijk, de een. d'racht en de eenheid ondier de Katho lieken, De Paus ziet er uitstekend en opge wekt uit, hij verbergt zijn vreugde niet. Hij gaf allen aanwezigen pa stoors uit Parijs verlof eenmaal zijn apostolischen zegen te geven in hun parochie, er bij voegende: Alle katho lieken moeten pal staan om Frank rijk te bevrijden en ons te verlossen van de vrijmetselarij. De zege van den Paus en die woorden der herders zullen het resultaat bewerken dat da vurigste wensch van ons hart. is". Deze woorden werden langdurig. to> gejuicht. De onlusten te Barcelona. De kapitein-generaal van Barcelona heeft last gegeven tot sluiting dier werkliedenclubs en van de vereeni- gingslokalen dier patróóns. Er zijn 25,000 peseta's verdwenen, die waren geïncasseerd voor die laatste gebeurte nissen, en tot steun dier stakende me taalwerkers moesten dftenen. De gearresteerde anarchisten zijn een paar F ranse hen, een uit Frank rijk gekomen Zwitser en twee Span jaarden waarvan ook 'n uit Frankrijk is gekomen. 'Later zijn nog twee Spanjaarden en twee Engelschen aan gehouden, terwijl nog gezocht wordt naar twee Franschen. Bij ai deze aanhoudingen zijn een groot aantal papieren, portretten e. d. gevonden. Prins Heinrich moet te Chicago ontvangen zijn op eene manier, die alle buide welke hem tot nog toe is ten deel gevallen over treft. Overal in de groote stadl heerschte een ontzettende drukte. In zijn toe-, spraak zeide de bui-gemeester, dat het vriendelijke optreden van dien prins allen voor hem ingenomen had. Prins Heinrich antwoorddte op geestige wij ze, en gebruikte veel americanismen, hetgeen hem nog bijzondere toejui chingen verschafte .Het concert in het tuighuis moet prachtig geweest zijn; er waren 10,000 menschen aanwezig. Er waren te Chicago veel uitgebrei dere voorzorgsmaatregelen voor 's prin sen veilighed' genomen dan elders. Een bijzondere reden daarvoor schijnt ech ter niet bestaan te hebben, wel is er Dinsdiag weer iemand! in hechtenis ge nomen die den prins een verzoekschrift wil die overhandigen, maar al spoedig bleek dat die man geen kwade bedoe lingen had. Algemeene Berichten. DE OORLOG IN ZUID-AFRIKA. Reuter seinde den 27en Februari uit Bloemfontein: Kolonel Driscoll heeft dien 2Gen Ja cob's lager vermeesterd met 6 gevan genen, o. w. veldkornet Smit, 30 ge weren en 100 paarden. De „Times" verneemt uit Wakker- stroorn, dd. 1 Maart: Generaal Plumer, samenwerkende met de kolonels Pulteney en Wing, heeft Vrijdag bij St&nderton 12 ge van. genen gemaakt, o. w. twee adjudanten en een seingever van Britz. De sein. gever bracht een rapport, dd. 23 Febr., uit Bethal naar Botha in Vrijheid. Uit de verlieslijst blijkt, dat aan de Wilgerivier bij Frankfort dien 27en Febr. gewond zijn 1 officier en 8 min deren van het 2e Leinster-regiment. Verder zijn er verliezen gemeld te: Honingspruit, 28 Febr., 1 gewond van de Seafort Highlanders; Tweekopj* 1 Maart, 1 gewond' van het 2e Essex Reg.; Niekerkkuil, 27 Febr.. 1 gesneu veld van de Z-A. politie; Springfield- drift, 27 Febr., 1 gesneuveld van het 7e gard'edragonders; Frankijk, 24 Feb. 1 gewonde van het 7e gardedragon ders; Toomnek, Dordrecht, 23 Feb., 1 gewond van de Kaapsche bereden ja gers; bij Calvinia, 25 Febr., een offi cier gewond (sedert besweken) en 1 mindere gewond van het 16e lansiers. Voorts bij Richmond, ook in de Kaapkolonie, 27 Feb., 1 official" en 6 minderen gewond (van wie een be zweken) van het 12en en 9e lansiers. Uit de nieuwe verlieslijst: Frankrijk (O.-V.) 25 Febr. 1 do ode en 2 gewonden; Sberkfoiitein 26 Febr. 1 do ode en 4 gewonden; Trommel 26 Febr. 2 gewonden; Roodepoort 28 Feb. 2 luitenants en een sergeant zwaar ge wond; bij Boshof 25 Febr. 2 gewonden; Leeuwkop 26 Febr. 1 gewonde, bij Klerksdorp 24 Febr. 1 gewonde; voorts 1 man bij ongeluk gedood en 6 bij on geluk gewond. Het transportschip Orient is Woens dagmorgen te Southampton aangeko men, met meer dan 700 officieren en manschappen uit Zuid-Afrika Te Kaapstad' is een regeeringsbesluit openbaar gemaakt, waarbij het parle ment dier Kaapkolonie weer verdaagd wordt tot 4 April; maar er wordt geen melding gemaakt van dan aan te van gen werkzaamheden. Mulder, lid van den Wetgevender* Raad: der Kaapkolonie, is, beklaagd' van tweemaal die voorschriften der krijgswet overschreden te hebben, Dinsdag aangehouden en verhoord, Over zijn vrijlating tegen borgstelling, wordt nog beraadslaagd. Smorenberg, die onlangs van St. Helena ontsnapte, op de wijze van Hugo de Groot, maar aan boord! van het schip gevonden werd, is op het eiland' teruggebracht; hij wordlt echter niet gestraft. De commissie van on derzoek beeft uitgemaakt dat hij niet op parool was, toen hij zich in de kist liet pakken om door andere krijgsge vangene ii „verzonden" te worden. ALLERLEI. Uit officieuse bron wordt verzekerd, dat de Russische ambassadeur te Pa rijs een brief ontvangen heeft van, den- Czaar, waarin deze de uitnoodiging. aan Loubet herhaalt om naar Rusland te komen. De suiker-conventie is Dinsdag ge- te ekend. Stadsnieuws. Haarlem, 6 Maart 1902. Het ambacht en zijne be- oefenaars. Over dit onder-werp sprak de heer A W. Weisman van Amsterdam Woensdagavond in de bovenzaal dea- Sociëteit Vereeniging voor leden en genoodigjlen der afdee- ling Haarlem en Omstreken der Maat schappij tot bevordering der Bouw kunst te Amsterdam. Met- een historisch overzicht ving spreker zijn rede aan. In Haarlem werd x-eeds in de oud heid de kunst stex-k beoefend; onder scheid in kurrst werd er toen niet ge maakt. Onze 17e eeuwsche kunste naars waren ambachtslieden, die hun vak verst onden. Hoewel zij niet zon der fouten konden schrijven, schil derden zij ware (kunstwerken. Tea tijde van het gildewezen bloeide het ambacht in hooge mate. Doch de af- schaiffïing der gilden heeft het am bacht sterk doen achteruitgaan. In den tijd van het gildewezeai was men er ten voile van bewust, dat goed onderricht zoowel aan den leerling als aan liet gilde ten goede kwani. Dj verhouding van meester tot gezel wa# geregeld. Loon en arbeidsduur waren eveneens geregeld; stukwerk werd niet toegelaten, vraag en aanbod wa ren. geheel zonder invloed op de loo- nen. Al wat men 'deed, kon mein met zor,g doen. De overheden waakten voor het ambacht. En zoo kwam het, dat toen het am bacht zoo hoog bleef staan. Na af schaffing der gilden, is het ambacht. langzamerha.ii d achteru itgegaan Zoo werd toen overgegaan tot uit em aanbestedingen; privilegiën wer den niet danger toegelaten; bouw meesters geraakten uit het ambacht. Waren zij in den gildetijd de op persten der werklieden, de architec- ïmlllt t«n. Vrouw Stehle's antipathie. Naar het Duitsch van HEBMINE BILL1HGER. Vrouw Stehle's eerste woord toen zij over den. drempel kwam, was: in die. ze lucht kan geen meinsch het uit houden, waarna zij het dichtstbijzijn de venster open rukte, toen vervolgde zij: daar' ben ik; ik heb gedlacht, dat ik de ouders van Poldie toch eens moest gaan opzoeken. Heel aardig van u, zeidie de vrouw, en schoof voor de bezoekster een stoel bij. Wel, wel! Het sclüjnt hier goed toe te gaan; volop kastanjes, groote goedheid! Maar waar is Poldie? Kom eens voor den dag, jij daar achter' de kachel! riep de vrouw over haar schouder. Polde kwam te voorschijn in een kleediug die vrouw Stehle die liandien deed ineen slaan. Maar waarom heeft hij dan, in 's Hemels naam op Zondag niet eens zijn goede pak aan? De vi-ouw lachte. Er is hier nog een zoo oud als hij, en als Pold!e thuis komf, kruipt F ritsje er in, niet waar? Dit zeggende keerde zij zich tot den jongen en gaf hem een duw in dd zijd'e. Hij vertrok geen gezicht. Hij schijnt thuis ook niet vrien delijker te zijn d'an bij mij? zeidie vrouw Stehle. Hij, en het wijf lachte luid, hij is een echte straatslijper ;in de vroegte gaat hij er op uit en 's nachts komt hij weder thuis. Maar bij het middageten is hij er toch O. voor hem is niets goed; genoeg, al zeg ik nog zoo dikwijls tegen hem: neem wat. .neem toch wat; ik zeg dan, ook altijd togen mijn man, laat maar loopen, want hij krijgt zeker eigens anders te eten. Vrouw Stehle kreeg het erg benauwd; zij dacht aan de brokken oud brood, die die jongen van het hondleneten had) afgenomen. Polde, zeide zij, den knaap dich ter bij zich trekkende, kom, zeg mij de waarheid, waarom ga je 's middags niet thuis eten, van wie krijg je wat? Je moet toch wel honger hebben? Zij vroeg, zij smeekte, hij bleef zwij gen. Het wijf lachte steeds door. Hij en praten ik zeg u, vrouw Stehle, eer zal die wereld vergaan vóór hij een mond open doet als hij er geen lust in heeft. Vrouw Stehle liet dien jongen los. Is uw man niet thuis? Hij haalt iets voor het middag eten. Als hij Zondags thuis ie don anaak ik het mij gemakkelijk. Hij heeft het water al op de kachel gezet, dan behoeft, hij de worst er maar bij te doen. Doet dait uw man, vroeg vtouw Stehle verbaasd. Zeker ,en waarom ook niet? Ik heb een goede partij gedaan en ik wil mij niet. doodwerken; hij verdient vier tot vijf mark daags, daar kan men het goed van nemen. Maar als hij dan voor zijn be roep al zooveel te doen heeft, dan kunt u toch niet verlangen dat hij in huis ook nog het werk doet? Verlangen doe ik het ook niet, maai- als hij thuis 'komt clan neemt hij mij al waf hij kan uit de handen, dat is toch beter dan dat hij naar die herberg gaat. Wij zijn zoo heel tevra. den en zouden niet. andei-s willen. Eiken Zondagmiddag gaan wij er op uit en komen eerst in don nacht thuis. Dan legt hij al de kinderen voor mij in bed, want ik ben altijd een beetje duizelig van het bier. Zoo? Vrouw Stehle was er ver- bi jstei-d van. Dat er zulke mannen zijn is merkwaardig! Zij haalde het pe perhuisje uit d'en zak van haar man tel. Onderwijl waren de kinderen met de kastanjes klaar gekomen en begonnen nu de moeder met de schillen te gooien. Dat gaf een vroolijk gelach; de vrouw trachtte de kleine misdadigers te van gen en als zij er een kreeg, bedekte zij zijn gezicht met kussen. Er viel niet aan te twijfelen dat die wouw veel van haar kinderen hield. Vrouw Stehle werd steeds moede- loozer. Deze zijn toch allen woo lijk, dacht zij, het moest dus wel aan Pol- de liggen. Zij had de krakelingen op tafel ge legd. Kom hier, kindleren, en laaf het jelui goed smaken, jij ook, Polde hij kwam. Neem wat, neem wat, bemoe digde hem die moeder en zag hem daarbij aan, maar vrouw Stehle ving dien blik op en verschrikte, want die blik zeide heel wat andere d'aai: neem wat het was de hl ik van een l roofzuchtige kat op het punt haar slachtoffer te bespringen. Polde, die de hand r eedb naar de krakelingen had uitgestoken, liet die wedter zakken en trok zich in zijn hoekje terug. De vrouw echter barstte in uitbundig lachen uit. Hebt u het nu weder gezien die ondankbare sti-op! De anderen zijn blijde met alles wat zij krijgen! En snel verdeelde zij Polde's portie onder de luid juichende kinderen. Uit wouw Stehle's gezicht wae alle kleur geweken, en haar hand op den arm dier vrouw leggende, zeide zij, Polde is uw kind niet, dat kunt u mij niet wijs maken! Het wijf keek eenigszins verbluft, toen grinnikte zij zachtjes: Kijk, kunt u ook al het verschil zien tusschen hem en die anderen! Ik zeg altijd te gen mijn man dat een ieder wel zien kan dat die melkmuil niet tot de fa milie behoort! Dus een kind' dat uitbesteed is? Zij knikte. Hij is met mijn oudste groot gebracht, mijn man heeft zulk een goeden naam iu de stad; Polde heeft het nooit gemerkt dat hij niet van ons is. En u zegt het nu immers daar hij bij ig. Wat kau een kind daarvan begrij pen? Maar u wilt toch nog niet heen, gaan .vrouw Stehle, dat zou mij spij ten ;mijn man zal zeker dadelijk ko men, ik zal op hem knorren dat hij zoo lang is uitgebleven. Ja, Weet u, bij ons is het zoo, antwoordde vrouw Stehle, diaar kookt 's middags da wouw en die man. bromt als de soep niet op zijn tijd op tafel staat. Polde, vroegde zij den jongen in het voorbijgaan toe, ik heb van avond nog wat, voor je te doen en je kunt ge- rust in je oude kiel komen, dat maakt niets uit, En luid lachende ging zij die deur uit; zij moest lachen om het snikken te versmoren dat haar niet geweld! uit de keel dreigde te komen. Arme jongen! Op haar heide armen had zij hem wel willen wegdragen voor de oogen van de heele wereld Zij liep, zij rende, aan dan weg naar het Slotplein scheen vandaag geer* einde te komen. (Slot volgt.)

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 1