Amsterdam, diefstal, drie maanden gevangen iastraf. 5. C. Wilkans, zonder beftroep, te Haarlem, bedelarij. 12 dagen hechte nis. 6. J. Eyking, bierhandelaar le Bever wijk. eenvoudige boleediging, ambt. in functie, huisvredebreuk, weder- spannigheid en mishand ïting, 14 da gen gevangenisstraf. 7. C. II. van Egmond, arbeider te Beverwijk, beleediging ambtenaar in functie, een week gevangenisstraf. 8. J. YVipprecht, arbeider ie Amster dam, diefstal, 2 maanden gevange nisstraf. 9. M. van de Velden, arbeider te Purmerend, heling. 6 weken gevan genisstraf. 10. S. Dlnkla. arbeider te Purme rend, heling, 6 weken gevangenis straf. Voor het examen Hand werken te 's Gravenhage slaagden onze stadgennoten de dacnee M. J. van Spail en J. E. Duton-Barre. Binnenland. Parlementaire Praatjes. De behandeling van de motie van den heer Helsdingen, aandringend niet voor het eerst, gelijk hij met een beroep op de parlementaire historie staafde op herziening der jachtwet in het belang van den landbouw, heeft de Kamer gis terenmiddag en zal haar waarschijnlijk heden nog hebben bezig gehouden. Tot steun zijner motie heeft de heer Helsdingen een lange rede gehouden, waarvan de argumentatie evenwel korte lijk is saam te vatten. Hij veroordeelde de Jachtwet: omdat het in stand houden van dan wildstand slechts luttel voer deel oplevert voor den Staat; omdat wel de eigenaar van de gronden, niet de ge bruikers (pachters of huurders) van de meerdere waarde van gronden als jacht veld voordeel trekken; omdat de uitvoer van wild niet m^g mede tellen; om 1 it wild geen beteekenis heeft als volksvoed- sel; omdat de wet alleen het jachtver maak beschermt, maar het in het leven houden van den wildstand tot zeer be langrijke schade voor den laudbouw voert. Een ander bezwaar was voor hem dat men niet mocht jagen zonder akte, waardoor het stroopen ontstond. Dat daarop wèl en op de Jacht zelf niet laag wordt neergezien, noemde spr. klassen- moraal. Zijn bezwaar was voornamelijk, dat de landbouwer niet het recht heeft het wild te dooden, dat aan zijn eigen dom schade toebracht. Daarom moest de wet worden herzien, met afschaffing, zonder schadevergoeding, van de heer lijke Jaehtrechten. met schadeloosstel ling desnoods, mits ze maar afgeschaft werden. In dit opzicht, gelijk in vele andere, vereenigde de heer Lucasse zich met het gevoelen van den interpellaat Hij ver langde een snelle en goedkoope afkoop- procedure. Ook hij wilde de jachtwet niet afschaffen, maar misbruiken weren (o. a. de lichtbak) en den gebruiker van den grond recht geven, door het uitbrei den der buitengewone permissies, zijn eigendom te beschermen tegen schadelijk wild. Ook de heer Passtoors vereenigde zich met veel wat door den heer Helsdingen was aangevoerd; ook naar zijn Inlichtin gen was de schade voor den landbouw belangrijk. Daarom was de motie hem te vaag en stelde hij een andere voor om den Min. van Binnenl. Zaken uit te noo- digen een circulaire uit te vaardigen tot het op ruime schaal verstrekken van bui tengewone permissies. Heden 11 uur voortzetting. G. Jr. Uit de Hofstad. H. M. de Koningin gaf heden een di ner voor dames en heeren van het Huis van H. M. en van de hofhouding van H. M. de Koningin-Moeder. H. M. de Koningin en de prins heb ben gisterenavond het thé dansant be zocht ten paleize van haar Moeder. Ook de overige vorstelijke personen in de re sidentie verschenen er. H. M. de Koningin zal Dinsdag 11 Maart een groot diner aan de burgerlij ke en militaire autoriteiten ten Hove aan bieden. Prinses Alice van Albany en prinses Elisabeth en de erfgraaf von Erbach zul len zich na afloop van bun verblijf te 's- Gravenhage naar Potsdam begeven. Het grafelijk echtpaar wordt later weer in Den Haag verwacht om met hun doch tertje. dat inmiddels bij H. M. de Ko ningin-Moeder blijft, naar Duitschland terug te keeren. Naar aanleiding van de berichten om trent een reis van H. M. de Koningin- Moeder wordt van goederhand medege deeld, dat tot dusver nog geen reisplan nen hoegenaamd gemaakt zijn. wachtte om het m doodschc stille r.aar I de laatste rustplaats te volgen, had ten grooten omvang gekregen. De volgende autoriteiten en personen maakten daarvan o. a .deel uit: de mi nisters van buitenl. zaken, binnenl. za ken, marine, financiën, oorlog, tevens minister van koloniën a.s., de gezanten van België. Frankrijk, Groot-Brlttannië, Rusland, Portugal, Turkije, Duitschland, de zaakgelastigde van Oostenrijk-Hon- garije, de vice-president van den Raad van State, de Commissaris der Koningin in Noord- en Zuid-Holland en vele an deren. Aan de geopende groeve werd het eerst het woord gevoerd door mr. C. Pijnacker Hordijk, oud-minister en oud- Gouverneur-Generaal, die bij verhinde ring door ziekte van den voorzitter der Eerste Kamer, mr. A. van Naamen van Eeinnes, namens dat hooge staatslichaam waarin de overledene meer dan 20 jaar een zoo op den voorgrond tredende per soonlijkheid was geweest, hulde bracht aan den doode. De voorzitter van den ministerraad dr. Kuyper volgde den heer Pijnacker als spreker aan deze plek op. Ook namens de regeering wenschte hij bij dit graf een woord te spreken. Namens de familie, daar de zoon van den overledene door ziekte niet aanwe zig kon zijn, dankte de schoonzoon jhr. mr. van Reenen, daarna voor de betoon de belangstelling. Acad. Examens. Utrecht. Cand. Theol. 2 de heeren' H. Visser en P. Vermeulen. Groningen. Gestaagd1 voor het le gedeelte van het arts-examen de heer E. H. de Jong. Commissie Tan toezicht op Indisehe jongelieden. Naar aanleiding van dan door die Indische reg©3ring te kennen gegeven wansch heeft zich, op uitnoodiging van don minister van koloniën te 's Gravenhage, gevormd een commissie van toezicht over zonen van inlandscha hoofden en andere aanzienlijke inlan ders, die in het belang hunner oplei ding in Nederland vertoeven. De commissie, welke bestaat uit de heeren jhr. C. H. A. van dor Wijck, oudl-gouv.-gen. van Nedulndië, voor zitter; W. O. Gallois, oud-vice-president van den Raad van Ned-Indië; J. Mui lemeister, oudlid van dien Raad van NedL-Indüë; J. M. Pijnacker Hordijk, lid van de Tweede Kamer, en J. H&b- bema, oud-inspecteur van 't inlandsch onderwijs, secretarie, zal dit toezicht oefenen als zij, die ten behoeve van hunne zonen daarvan gebruik willen maken, het verzoek daartoe richten aan een harer leden of aan den secre tarie, de Perponcharstraat no. 128, te 'e Gravenhage. Voor d« Boerenvrouwen. Da consul-gen eraal der Zuid Afrik. Republiek te Amst. ontving wederom voor de Boerenvrouwen en -kinderen in da conoentratiekamp^i lm Zuid- Afrika een bedrag ad M. 2000 van den heer Pfarrer Dorsch, redacteur van het „Stuttgarter Evang. Sontagsblatt" zijnde de opbrengst van een© inzame ling gehouden onder de lezers van ge noemd blad tot in de kleinste en verst verwijderde dorpen van Würtemberg. Het totaal der door hem uit dezelfde bron ontvangen gelden ts hierdoor tot 6600 M. geklommen. Yerguuniugen aan gevangenen. Naar aanleiding van de afwijzende be schikking van den minister van justitie op het verzoek, den vader van een te Alkmaar op sterven liggend kind v&n Hoorn daarheen te doen overbrengen, om dat kind voor het laatst te zien, deelt men het „Hbld." mede. dat het herhaal delijk gebeurt, dat verpleegden uit de Rijkswerkinrichting te Veenhüizen onder geleide van Rijksveldwachters naar As sen worden getransporteerd, om ten kantore van een notaris aldaar akten, welke wegens familieomstandigheden moeten worden gepasseerd, to teekenen. Veenhüizen is misschien even ver van Assen Hoorn van Alkmaar verwij derd. In dit geval zou men den notaris nog naar Veenhüizen kunnen laten over komen; te Alkmaar kon dat met het zieke kind niet. De inrichtingen te Veenhüizen en Hoorn zijn geheel van denzelfden aard, beide ressorteerende onder den- zelfden Minister. De 12 vereenigingen die zich te Hoorn hebben gevormd tot een comité voor En schede zijn: Volkskiesvereeniging, R. K. Volksbond, afd. Hoorn Ned. Onderw. Gen. en Bond van toed. Onderw., Ned. vereen, tot afsch. van alcoh. dr. en de Christelijke geh.-onth. vereeniging, de Werkmansvereeniging Patrimonium, Ty pografenbond, Timmerlieden- en Bak- kersvereeniging en de Antirev. kiesver- eeniging. De liberale kiesvereen. besloot zich als zoodanig niet aan te sluiten. (Het Volk). Ook de burgemeester van Nijmegen heeft aan het comité, aldaar gevormd voor de inzameling van gelden voor de slachtoffers van de staking, te kennen gegeven, dat tegen het houden eener collecte lang de huizen geen bezwaar is. De toestand voor de eigenaren van dia- mantfabrieken te Amsterdam is thans zóó nijpend geworden aldus het „N. v. d. D." dat zij een besluit hebben genomen waartoe de noodzakelijkheid hen heeft gebracht. Wij wezen er reeds op, dat de fabriekseigenaren volkomen staan buiten den strijd tusschen de juwe liers en de werklieden; zij hebben de fa brieken tot nog toe opengehouden voor een ieder die er gebruik van wilde ma ken, doch aangezien dit aantal, tenge volge van gespannen toestanden, voort durend minder werd, hebben zij in den laatsten tijd met een steeds grooter wor dend verlies gewerkt. Dat kan natuur lijk op den duur niet zoo voortgaan, en daarom hebben zij besloten om, wan neer de uitsluiting, geproclameerd door de Juweliersvereeniging, en de staking, uitgesproken door den Diamantbewer- kersbond, voor 15 Maart niet zullen zijn opgeheven, de fabrieken van dien dag af te sluiten. Heden zou dit besluit aan alle fabrie ken worden aangeplakt. Men schrijft uit den Galderschen Ach terhoek aan de „Arnh. Ct.": In tegenstelling met het aangren zende Pruisen en enkele groote ge meenten in ons land, mag men zeg gen dat in den afgeloopen winter op het platteland werkloosheid achter wege bleef. Wie wei-ken wilde kon, al was 't op het land. onmogelijk, toch met houthakken en dkxrschen, slachten en worstmaken nog genoeg werk vin den. Dit werk is zóó overvloedig diat verschillende houtverkoopingen niet op d'en gewonen tijd' konden plaats hebben, omdiat handen te kort scho ten om het hout te kappen. Ook schil ders, metselaars en timmerlieden heb ben geregeld bun werk, al is het bin nenshuis omdiat hier de veelal ver standige regeling ingang gevonden heeft om het werk over de maanden des jaars geüjdelijk te verdeelen. Voor daglooners is bij korte dagen het loon niet minder dan des zomers, doch daarvoor moet hij in de zomermaanden dan ook wat langer werken. De arm besturen behoeven in deze streek wei nig voor werkloozen te doen. BUITENLAND. Voor de zooveelste maal heeft het Engeloche Lagerhuis gestemd over een wetsontwerp tot invoering van den achtuurswerkdag voor mijnwerkers. Woensdag is het weer verworpen, maar slechts met 1 stem meerderheid, 208 tegen 207. Uitvaart Fransen van de Pntte. Toen gisteren te kwart over elven de rouwwagen voor de woning van den ge storven staatsman I. D. Fransen vsn «'.e Putte stond waren velen voor het s o; f- huis saamgekomen. De vier boden van de Eerste Kamer gingen den deftigen stoet vooraf, -'te den weg nam door het Haagsche Bosch, langs den Vijverberg, waar de gordijnen aan de ramen van de achterzijde van net gebouw der Eerste Kamer ten teeken van rouw waren neergelaten Gevan genpoort (Buitenhof) en door het West- einde naar Oud-Eik en Duinen. Een rij tuig vol bloemstukken was voor het er- trek van den stoet naar de begraafplaats gereden. De baar zelf droeg dientenge volge slechts enkele bloemengaven. Niet minder groot was de belangstel ling voor den betreurden staatsman op den doodenakker, alwaar de kern \an de velen, die Fransen van de Putte in staatkundige richting nabij stonden, die met hem in het Parlement hadden me degeleefd. die zich door banden van ambtelijke betrekking, vereeringen sym pathie en geestverwantschap aangetrok ken gevoelen, had vereenigd. De stoet, die zijn stoffelijk hulsel op Geknipt. De politie te Vlissingen heeft in een hotel aangehouden den 23jarigen Duit- scher H. O. N. uit Minden bij Hannover, wiens aanbouding en uitlevering door de Duitsche regeering was aangevraagd wegens een belangrijken diefstal, daar te lande gepleegd. De aangehouden persoon is overge bracht naar het huis van bewaring te Middelburg. Treinen gebotst. Te Schaarbeek is een goederentrein die uit Antwerpen kwam, gebotst op een waggon, waarin vier gevangenen zaten, die naar Leuven moesten worden ge voerd. De schok was zoo hevig dat alle vier de mannen ernstig gekwetst werden. Uit de Arbeiderswereld BINNENLAND. Honderdtwaalf stakers te Enschede hielden een geheime stemming over het voorstel van het oomité uit de buA- gegrij. Op één na w&ren allen er tegen. Als den 2en Paaschdag de werkstaking te Enschede niet geëindigd is, zal waar schijnlijk tusschen Enschede en Henge lo een openlucht-meeting gehouden wor den, waarop sprekers van verschillende richting zullen optreden en waartoe af gevaardigden van alle plaatsen des lands zullen ultgenoodigd worden. Sporten Wedstrijden. Wielernienws. Naar men verneemt zal het feest van den ,,Alg. Ned. Wielrijdersbond" dit jaar tn de maand Juni te Utrecht wor den gehouden. Olympische feesten. Uit Amsterdam meldt men: In het voorjaar van het jaar 1903 zal. met het oog op de Olympische feesten te Chicago in 1904. te Brussel ©ene samenkomst plaats hebben van het bestuur der Olympische feesten en die vertegnwoordigers van de voor naamste takken van sport ih de verschil lende landen. Baron van Tuyll van Serooskerken, vertegenwoordiger van Nedierland' in dat bestuur, heeft ver tegenwoordigers van Nederlandsche sportvereenigingen samengeroepen om te geraken tot eene agenda welke aan het te Brussel te houden congres zou kunnen worden aangeboden. Deze sa menkomst vond Woensdagmiddag in Krasnapolsky plaats. Chicago vat de zaak breed op. Voor het 14-daagsche feest is een bedrag van 175,000 dollar uitgetrokken en van deze som wordt 20,000 dollar afgezonderd voor de ont vangst van sportverteegnwoordigers. Het voorbereidend congres ie Brussel zal in hoofdzaak zekere beluiten moe ten nemen betreffende de toelating der mededingers, de regeling der wedstrij den en de bepalingen, waaraan de mededingers zich zullen hebben te on derwerpen. Dan is er de kwestie van het ondierscheid tusschen amateur en professional. Het congres in 1894 te Parijs gehouden hoeft voor diit onder scheid reeds in de hoofdlijnen een© negatieve definitie voorgesteld!Ama teur is hij, die nimmer aan een wed strijd heeft deelgenomen, die voor allen was opengesteld; die nimmer een prijs in gold of geldswaarde aan vaard heeft, noch heeft deelgenomen in een wedstrijd, waarin ook degenen mededongen, die daarvan een beroep maken, noch leer aar of assistent-leer aar is in eenigen tak van athletieke sport. Baron van Tuyll gaf den aanwezigen gedelegeerden in overweging, eene b©- spreking der voorbereiding van de feesten te Chicago en dus van de te Brussel te behandelen punten in hun ne vereeniging uit te lokken. Ter vergadering waren vertegen woordigd de Cricketbond, de Kolfbond de Schermbond, de Kon. Officiers- Sermvereeniging, de Zwembond. de Athletieke Unie en de Schaatsenrijders bond. Rapporten over de beraadslaging in de onderscheidene sportbonden zullen door den heer v. Tuyll worden inge wacht voor het einde van het loopende jaar. Yoetbal. Naar men meedeelt, zal het ..Surrey Wanderers" dftal, dat Zondag te 's Gravenhage tegen de H V V zal spe len, samengesteld) worden uit J C Adams, Addleston (doeT F Gierun, Guildford en H J Cook Clapton (ach ter); A II Bell, Addleston, A Stansfield Guildford en G O Ritchie. Lond. Cale donians (midden); J. P. Quinton, Wo king. J. F. Murison, Lond Caled aan voerder, A S Farnfield, Cambr. Univ.; H. Farnfield, Woodford en G. Farn field id. (voor). Adams, Quinton. Stans- field en Murison hebben wij het vorige jaar reeds in ons land gezien en Quin ton speelde in 1899 reeds voor de En gl isch Wanderers." Rijkunst. Het personeel van de Koninklijke stallen zal deze maand, in de manége van het gebouw eene uitvoering geven in rijkunst, carousel-en manègerijden bij welk feest de Vorstelijke familie voornemens is aanwezi"- te zijn. bevolking, terwijl zij bij de blanken nog niet 7 pet. uitmaakten. De uit komsten der volkstelling hebben voorts aan het licht gebracht, dat de Japanners in het laatste decennium in de Vereenigde Staten zijn toegeo- men van 2039 tot 51.111. Daarentegen daalde het aantal Chmeezemi in de Vereenigde Staten van 107.488 tot 89.863. De vermeerdering dier Chinee- zen op Hawaii, van 15.301 toit 25.767, weegt tegen dezen achteruitgang niet op. In totaal zijn zij met 6.1 pet. te ruggegaan in aantal De Indianen zagen hun aantal eveneens vermin deren en wel raat 2.5 pet. Rechtszaken. Hypnose door drank. Naar aanleiding van een geval van diefstal, waarin de beklaagde een welgesteld werkman, op wiens vroe ger leven niet het geringste aan te merken viel, bezwoer dat hij zich van hetplegen der daad en zelfs van zijne arrestatie volstrekt niets te herinne ren wist, daar hij in staat van dron kenschap verkeerde itoen men hem betrapte, heeft Woensd'ag de advocaat Jules N. de Vries nog eens de tan- dacht der rechtbank te Amsterdam gevestigd op de literatuur over den hypnotischen toestand waarin door alcohol aangetasten kunnen verkee- ren. De verdediger gaf uit het werk van von Kraft Kbing over „Somnambulis me" bij dronkenschap ©enige histori sche gevallen weer, waarin personen dagen lang zekere handelingen ver richten en gesprekken Toerden in vol maakt logisch onderling verband zon der zich later in nuchteren staat daar van tittel of jota te kunnen herinnen- ren. Zoo kan een welgesteld man in staat van dronkenschap zich verbeel den doodarm te zijn en diefstal ple gen, vervolgens vluchten en na ar restatie zich woorden van bekentenis laten ontvallen en toch nuchteren ge worden met al de voorgevallen, elk ander in logisch verband opgevolgde feiten waarachtig volslagen onbekend zijn als hadde inderdaad een ander dan hij zelf gehandeld en gesproken gelijk hij in hypnotischen toestand gehandeld en gesproken heeft. Ook prof. van Hamel en mr. Noyon hebben den staat van dronkenschap, al zwijgt onze wet ervan, aangewezen als ©en element van beoordeeling, even gewichtig als wellicht vaak mis leidend. Mr. De Vries achtte in het onder havige geval hypnose door drank geenszins onmogelijk, veeleer waar schijnlijk, en vroeg daarom ontslag van. rechtsvervolging. Wie is de krankzinnige Onlangs gaf de burgemeester van een dorp in Frankrijk aan den veld- wachter bevel een krankzinnige naar hot gesticht in de naburige stad te ge- leiden. De bakker, die ook naar de stad moest, zou medegeleider wezen. 'Toen het drietal op weg was, bemerk te de veldwachter, dat de krankzinni ge dien dag bijzonder heldier was en vreezende, dat do man niet goedschiks zich zou laten opsluiten, wist hij niet beter te doen dam hem dronken, te ma ken. Maar hij zelf en de bakker na men ook een heel stevigem borrel, zoo dat toen het drietal in het gesticht gekomen was, de directeur er niet uit wij® kon worden en naar den burger meester moest seinen: „Wie van de drie is de krankzinnige?" De burge meester haastte zich te antwoorden: „Legrand," maar de telegrafist sein de dezen naam over in twe» woorden: „Le grand" (de groote). En daar de veldwachter de grootste was, liet de •directeur hem opfeluiten. Dat ging niet goedschiks, (dioch haatte den dde- jnaar van den gerechte niet. Of hij al tegenspartelde en beweerde: „Ik ben niet de krankzinnige, ik ben de veldr I wachter", de directeur hield dat voor ^■ootheidswaanzin en het hem het dwangbuis aandoen. Eerst drie dar gen later kwam de vergissing uit, toen de werkelijke krankzinnige in 't dorp was teruggekeerd en aan de vrouw va,n den veldwachter had ge zegd: „Ik wist niet dat je man gek was; ik heb hem zelf naar het gesticht gebracht." Gemengd Nieuws. Negerbevolking in de Y. S. Over de beweging der negarbevol- king in de Vereenigde Staten is het laatste tienjarig tijdvak, zijn onlang3 op grond van de uitkomsten der volks telling van 1900, de volgende gegevens gepubliceerd: De bevolking,ten getale van 76.300.000 was, wat haar afkomst betreft, aidus samengesteld: In de Vereenigde Sta ten geboren uit ingezetenen, eveneens daar geboren, 41.053.417 of 53.80 pet.; in de Vereenigde Staten geboren uit ingezetenen van ©lders afkomstig 15.687.322 of 20.55 pet.; in den vreem de geboren 10.250.063 of 13.43 pet. Het totaal blanken bediroeg 66.990.801 of 87.78 pet; dat dar negers 8.840.789 of 11.69 pet; dat der Chineezen, Ja panners en Indianen 471.796 of 0.62 pot. Van de negerbevolking wonen 7.706.387 of 87.17 pet in de dertien zuidelijke staten. Ia het laatste tien jarig tijdvak nam zij toe met 1.352.001 zielen of 18.1 pet., tegen 13.5 pet. in hat tijdvak 18801890. De blanke bevolking klom met 11.824.618 zielen of 21.4 pet Hot aan deel der negerbevolking in het totaal is dus afgenomen en bedraagt nu 11.7 pet., tegen 11.9 in 1890, 13.1 in 1880 cn 19.3 in 1790. Dat de teruggang in het tijdvak 1880—1890 grooter was dan in het laatst verstreken©, is niet een gevolg van stijgende nataliteit, maar van mindere sterfte. Zoo was in Co lumbia de sterfte in 1876 voor d» blan ken 19.54 per duizend en voor de ne gers 40.78; daarentegen in 1900 reap. 17.03 en 30.31. De vooruitgang was dus veel grooter voor de zwarte, dan voor de blanke bevolkinge al blijft dan ook de sterfte der eerste nog steeds buitengewoon hoog. Belangrijk zijn ook de volgende cij fers nopens de mate van ontwikke ling der bevolking op «ton leeftijd voor kiesbevoegdheid (21 jaar of on der), waarbij de Chineesche bevolking de Japannens en de Indianen button beschouwigg bleven: Blanken die konden lezen en schrij ven 17.781.856, of 93.40 pet; die niet konden lezen en schrijven 1.254.287 of 6.60 pet. Negers die koeoden lezen en schrij ven 1.088.940 of 52.70 pet; zij die niet konden lezen en schrijven 977.049 of 47.30 pet. Bij de negers vormen de analpha- beten dus nog nagenoeg de helft der Booswichten. De politie te Brugge (België) Is een goed georganiseerde bende booswichten op het spoor gekomen waarvan veertig slagers en kooplieden in pluimvee, zoo wel mannen als vrouwen, uit de stad zelf en de omliggende gemeenten deel uitmaakten. Onder voorwendsel van te willen koo- pen of verkoopen. ondernamen leden van deze bende verkenningen op de na- burige hoeren, waar zij de situatie goed opnamen en zich op de hoogte stelden van de gewoonten van den boer en zijn j gezin Vervolgens kwamen zij den een of anderen nacht terug, om varkens, konijnen, kippen enz. te stelen die den volgenden dag op de markt verkocht werden. Er zijn reeds verschillende personen in hechtenis genomen en het onderzoek wordt ijverig voortgezet. Suggestie by kinderen. Als een voorbeeld, hoe sterk suggestie j bij kinderen werken kan, deelt een dame aan de „Voss. Ztg." een geval uit haar eigen ervaring mede. Twintig jaar gele den leed een harer zeven kinderen, toen 3 1/2 jaar oud, aan kinkhoest. Telkens moest zij in den nacht opstaan om het kind bij een aanval te helpen, wat haar, die nog een zuigeling had, erg vermoei de. Zij kwam toen op de gedachte het kind een stuk speelgoed te beloven als 't haar niet meer dan vier malen in den nacht dwong uit bed te komen, met de vermaning dat het telkens opstaan voor haar zoo vermoeiend was. Reeds den vol genden nacht beperkte zich het alarm tot drie keeren en de Jongen vroeg dan ook 's morgens om het beloofde speel goed. Zoo ging het nog eenigen tijd voort en toen naderde de verjaardag van het kind. Het wilde dan zoo gaarne een hobbelpaard hebben, en van dien wenscb maakte de moeder gebruik door te zeg gen, dat hij toch niets aan zulk een paard had, zoolang hij nog hoestte; dan mocht hij er niet op rijden. Hij moest dus zor gen op zijn feestdag in 't geheel niet meer te hoesten. Dit werd hem bij eiken aan val voor oogen gehouden en inderdaad, nog een paar dagen te voren was de hoest geheel verdwenen, tot groote ver bazing zelfs van den ouden huisdokter. De telautograaf. Aan bet Centraal-bureau der tele phonie te Parijs zijn deze week belang rijke proeven genomen met een toe stel, door den ingenieur Ritchie uit gevonden en aan. de Academie van Wetenschappen gezonden. Men kan daarmede het schrift van den afzender nauwkeurig overbrengen, ook teeke- ningen. De proefnemin~ had plaats tusschen Parijs en Lyon en gelukte volkomen, behalve dat de letters die overkwamen, met eenlgszins bevende hand schenen te zijn gschreven, wat wordt toegeschreven aan den invloed van electrische stroomingen onderweg De toestellen zullen nu eerst nog een tijdflang door de ministerieele bu reaux worden gebruikt, om na te gaan of zij voor het algemeen gebruik ge schikt zijn. De naam beteekent „vér- schrijver", met den klemtoon op de eerste lettergreep. Een zwaar stuk. Op het toonstellingsterrein te Dus- seldorp is het zwaarste stuk aangeko men dat tot dusver ooit op eenige ten toonstelling te zien is geweest. Het is de gi'ootste pantserplaat ter wereld, van een gewicht van 106 ton. Zij is afkom stig uit de febriek van Krupp. De grootste tot nog toe tentoongestelde pantserplaat was de plaat van 68 ton. dfe te Chicago te kijk is geweest. Kijkjes om ons keen. Natuur en Jeugd. Onlangs op een mooien, zonnigen dag zag ik een aardig tooneellje. Vijfentwin tig of dertig kinderen gingen om een uur of tien 's morgens over straat, in de richting van den Hout. Vroolijk bab belden ze met elkaar, blijkbaar zóó in hun schik, dat ze er voorbeelden van orde door geworden waren, ai was het dan. maar voor een poosje en de onderwij zer niet de minste moeite met hen had Niets bijzonders! Menschen, die in een buurt wonen waar scholen zijn, kunnen lederen dag ditzelfde tooneellje aan schouwen. Het zijn kinderen, die met hun onderwijzer een wandeling gaan doen voor twintig minuten of een half uur, om dan weer naar de schoolbanken terug te keeren. Vandaag wijst de onderwijzer hen hierop morgen op vat anders en zoo wordt de wandeltüd op ongedwon gen manier dienstig gemaakt voor ken- ?n de d'««ên om ons heen WU er dage,üks Zien en als iets Pp!?nTns beschouwen, is evenwel een groote stap voorwaarts in de opvoe ding van de jeugd. We behoeven zoo ver tc gaan- om hcel andere toe standen te vinden bij het lager onder wijs. In mijn jeugd was er van een pauze 6 morgenlcssen seen sprake. Te ne- W6^d ik afSeleverd. of beter ÏSïtii "1® mij'ZelveQ a' aun niljn ïün£i^ ,er' de voordeur achter mij ?i«°h e" mU ,n een bank waar we met ons tienen of twaalven naast elkaai NlemönTÏ u,,rJang ijverig bezighield fe neeigK f toen in ziJn hooI<1 om EUideïs mn f het anders Kon. laat staan uitfl-eiïniT' Ingezetenen zouden I "foppen zijn, wanneer zo ons door de gemeente hadden zien wandelen en onze onderwijzer, de brave man. zou van ontoerekenbaarheid ver dacht zijn geworden. We zaten dus op de bank. pal van ne- tijd linlW rfalf UUr" Maar wat kon d!e Met hoeveel vreugde heJro^ 1*° den hoofdonderwijzer hem een k°P Koffie kwam brengen, niet zoozeer om haar per» on dan wel om het feit, dat het nu elf uur want een klok (was het geraffi neerde paedagogie of niet?) hing ia ons ^'iJKbaar ging men toen van E£g»aM ,uif' dat het kinderen als we waren van vlijt en V vo'Komen onverschillig behoorde het ha'ftien was of half- twaalf. De ware toestand was anders. hAPMeJfwaar»,een deur sensing. d*e een beetje frlssche buitenlucht doorliet, dan mS™ W„e, de, halzen' Mle uurtjes of ge- miaen, die door de open ramen tot ons kwamen brachten ons Immers voor een oogenblLk weer in verbinding met de buitenwereld, waarvan we zoo wreede- ïyk waren afgesneden. Nog altijd herin- £eI:.B?e 200 de geur van 't branden vaD Konieboonen aan mijn schooljaren. Dat onze school geen speelplaats had spreekt vanzelf: wat zouden we er mee geaaan hebben, daar we toch niet moch- 7 Is er dan nu eeen groote vooruitgang m de begrippen, gezwegen nog van de verkorting van de school uren. Want wij hadden ook nog een paar uur avondschool door te worste len. ™!ÏÏa0Kd.erW,jS is zeker nog lang niet zooals het wezen moest en het zal ook wel nooit de volmaaktheid bereiken Met iedere stap vooruit, stijgt ook do eisch van het publiek het onderwijs zooals het is en zooals velen het zich denken en wenschen zijn als twee molenwieken dto elkander nooit inhalen. Maar daar- om kan wel gewaardeerd worden wat verbeterd is en daarom heb ik zoo van harte sympathie voor die kleine school wandelingetjes midden onder de school uren door, die de kinderen verfrisschen en vervroolijken en meer geschikt maken voor het opnemen van nieuwe leerstof Vooral in een stad als Haarlem. Énkele honderden meters en we zijn aan alle kanten buiten, bij boomen en planten, op het grasveld of aan den waterkant. Ge lukkig dan de klasse, die een onderwij. zer heeft, die liefde heeft voor de na tuur en aan de kinderen het verschil en de eigenaardige kenteekenen kan leeren van struik en boom, van bloem en blad. Daarheen begint meer en meer de neiging van onze onderwijzers te heer- schen en dat is een verschijnsel, dat niet genoeg kan worden aangewakkerd en geprezen. Men moet alles leeren, ook het leven in 't groote boek der Natuur. Wie dat in zijn jeugd geleerd heeft, bezit later een levensgenot te meer en van de edelste soort. Daarom zou ik ook zoo graag wil len, dat er wat meer kon komen van de schoolreisjes, buiten de schooluren maar daarover een anderen keer. Vervolg Stadsnieuws. DoordenAlgemeeneaTiun- lieden- en Bloennstenbond. afdeelinK Haarlem, g-enaamd Hoveniers Ver eeniging „Aurora" is aan de patroons een circulaire toegezonden, van den volgeadten inhoud: lu onze laatste huishoudelijke ver gadering is met algemeene stemmen besloten, aan de Heeren Patroons (bloemisten hier ter stede) ten twee den male een schrijven te richten met het ctringnd verzoek, ons bloemisten knechten, ons loon te verhoogen. Het bestuur aan deze opdracht g© hoor gevende, komt daarom met het vaste vertrouwen en den meesten ernst tot u overtuigd als zij zijn, dat het loon van de meesten onzer, op verre na niet toereikend! is, om in onze aller noodzakelijkste behoeften to voorzien. Ook achten wij den loonstandaard in bat tuinbouwvak niet in overeenstem ming met den gemiddelden arbeids tijd. Hierom geven wij U in overweging, om ook in ons vak gelijk in do meeste andere vakken, een toonstelsel in te voeren, naar de werkuren berekend1. De meesten die geacht kunnen woA den een volslagen bloemistknecht te zijn .verdienen nu, hun. loon per uur berekend, gemiddeld 121/2 15 cent per uur. Wij zagen ddt gaarne gebracht op 18 cent per uur, voor Zondag- en nachtarbeid 23 cents per uur, ingaan de 15 Maart a. s. Indien deze loonsverhooging iu uw schatting niet is in overeenstemming met het loon door u voor ons berekend bij uw clientèle dbn zal deze schik king alleen opgevolgd kunnen worden wanneer II het loon voor ons berekend bij uw cliëntèle verhoogt. Komt het u evenwel wenschelijker voor om met onderling overleg tot de ze toonregeling to geraken, zoo stellen wij ons gaarne bereid, om met een uit ons midden daartoe te kiezen commis sie hierover met U oo een door U na-

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 2