Prijsraadsel. SCHAAKSPEL ..Victorie!" Oh. kwame 't jubelfeest niet bruilofs- Het eenige doelpunt in dezen wedstrijd lied in blijheid; werd eerst 3 minuten voor het einde ge- De vrijheid huwt den vreê, de vrede kust maakt, nadat hel spel Smaal een kwar- de vrijheid. tier verlengd was. Hoe juichte Ciodes aard in gouden licht "t ls heel waarschijnlijk, dat de jonge van glorie Hagenaars voor de tweede maal met den Den Imogen hemel toe met hart en mond: beker gaan strijken, maar te oordeelen naar den wedstrijd tegen Volharding, zal Haarlem geduchteii weerstand bieden. Wij zullen dus een waardig besluit lcrij- Hij scheen wel twintig vingers te heb- tfen van deze reeks belangrijke ontmoe- ben, alle van staal. Het klankengewemel langen. verzamelde zich tot een machtige een- 'n 'ie' ^esten ging alleen H. V. V heid van klank, de golven liepen samen elociias door. tot een breeden stroom. En zonder op Heze wedstrijd werd door de kampioe- tc houden, zonder de overgangen aan inen gewonnen, maar met al bijzonder te geven, sleepte de kunstenaar zijn 1 eelijlce cijfers o 3). Het feit. dat Velo- hoorders mede in verrassende wendin- c'tas zelfs gedurende eenige oogenblik- gen en geniale combinaties kt'n de hiding had. spreekt niet voor den vorm der Hagenaars, en zal hun stadgenooien. die ook op liet kampioen schap loeren, weer nieuwen moed ge ven. Dit interessante tweegevecht is nog lang niet beslist. Wint H. B. S. alle nog te spelen wedstrijden, dan is zij vast en j zeker nummer'één, maar heeft zij 't on geluk eens gelijk te spelen, dan zijn hare kansen vrijwel verkeken, aangenomen altijd, dat H. V V. alle nog te be- l halen punten in de wacnt sleept, i Victoria bevestigde hare positie in de Westelijke competitie weer Wij vragen niemands oordeel overrn- een beetje door Go-Ahead met 40 te ze persoonlijke aangelegenheden. Als I kloppen; een slag. dien de oude Wage- wij den raad onzer familieleden noodig ningers wei niet te boven zullen komen, hebben, dan mogen zij dien geven, maar Quick zond U. D. met 2—0 naar huis en niet. voordat wij er om gevraagd heb- maakt nu weer een dragelijk figuur in Alexander Kiellaml, .Siësta. Geen waar kunstenaar heeft ooit uit eerzucht gewerkt. Hij volbrengt datgene, wat in hem is, door een macht, welke sterker is dan de zijne. De eerste voort brengselen van een menschelijk genie zijn altijd ontbloot van eerzucht. O tl?da. De liefde zal F. W tegen Vitesse ook alle zeilen moeten bijzetten. Victoria gaat naar De- enter en zal daar wel winnen, doch mis schien niet zonder moeite. In de over gangscompetitie moet Olympia naar Amsterdam om Swift te bestrijden, wat zeker niet al te groote inspanning van de Rotterdammers zal vergen. A. V. V. zal 't mei het Haagsche Swift ook wel klaar spelen, terwijl Volharding op eigen terrein zich niet ernstig bevreesd voor Quick behoeft te maken. Uit den Moppentrommel. ben. Willie l. BlaCk. Wil Ill'Sl. Blijmoedig 't leven door te wand'len, In eedlen zin met kracht te hand'len. Zij steeds uw vrije, fiere keuz"' Voed hooge eischen. durf ie leven. Steeds ernstig naar volmaaktheid streven. ..Het beste in alles!" zij uw leus! Sportpraatje. I 'oetbnluverzicht. Dc Zondag heeft ons weer een eindje vooruilgebracht op den voetbalweg, maar heel ver zijn we nog niet. Voor den be ker zijn de beide eindstrijders nu aange wezen, nl. H. B. S. en Haarlem, Deze competitie had dit seizoen een veel gun stiger verloop dan het vorige, toen door wanhopige poitie te bevrijden. Toch zul- ,de ranglijst De Deventenaren zijn er vrij slecht aan I toe en 't is gelukkig voor hen. dat de vooruitzichten van P. W. en Vitesse ook niet schitterend zijn. Voor de Westelijke 2e klasse stonden sparta en A V V. tegenover elkaar. Daar Ide Amsterdammers den wedstrijd tien minuten voor tijd slaakten, de stand was toen 2—0 voor Sparta) wegens on tevredenheid over den scheidsrechter, .hebben zij eene nederlaag met 7—0 te (slikken, tenzij de N. V. B. termen vindt jom dispensatie te verleenen. De strijd I gaat in 't eerste geval tusschen Sparta I en Volharding. i Wat nu Zondag a. s. betreft, het wed- strijd programma is al bijzonder uitge breid. Over R. A. P —Velocitas zeide ik l reeds mijne meening, en vind geen re- j den om daaraan iets te veranderen. Bij Haarlem—Ajax mogen de roodbroeken I oppassen, want de Leidenaars zullen al les in 't werk stellen, om zich uit hunne onbespeelbare terreinen enz. de beslis sing tusschen K. A. P. en H. B. S. eerst op 28 April kon plaats vinden. De laatste vereeniging overwon toen len zij waarschijnlijk in de Spaarnestad weinig succes hebben H. B. S. moet van Rapiditas te Rotterdam winnen, met het >og op de kampioenschaps-aspiraties der met 43. In 1900 was Velocitas de geluk- Hagenaars. In 't Oosten heeft Go-ahead kige met 3—1 op Ajax en in 1899 R. A. P. een zwaren strijd tegen Hercules, dat dat H. V. V. overwon. ik wel kans geef op de overwinning, en ANDERS BEDOELD. Hij. Alle menschen zeggen, dat j ik moet trouwen. Mary Zij. Je zoudi heel gelukkig wor den als je het deedt. Ze is heel knap en heel mooi 1-1.. O. maar ik wil geen hersens en schoonheid /trouwen, ik wil jou 1 trouwen. DE GALANTE DOCTOR. Jonge dame. Ik hoor tante, datu knap genoeg bont om met dr. Bilks ove rsociologie te redeneeren. Tante. Ik heb alleen mijn on kunde verborgen, kind. Dr. Bilks (galant) O, juist het te gendeel, mevrouw. VOOR HE TDJNER. Tante Waarom kijk je zoo ern stig, Tine? Kleine Tine. Wel, ma heeft me gezegd, dat ik er aan denken moet niets te vragen aan tafel, en nu ben i ik bezig om daaraan te denken. VRIENDELIJK. I Baron te paard (tot een amazone, 'die hem in vliegenden vaart vooibij- irijdt): Ik hoorde U al op grooten afstand aankomen. Amazone. En U zult me op nog jgrooter afstand zien verdwijnen. Goe den dag! BIJ EEN SOIREE. Gastvrouw. O, toe. speelt l" nog I door, juffrouw. De Juffrouw. Maar zal het U niet vervelen? Het is mogelijk van het goede te veel te krijgen. Gastvrouw. Ja, maar dat heeft geen betrekking op uw spel. LISTIG. Hij (die den naam van zijn tafel dame vergeten heeft en op slinksche I wijze daar achter wil komen).— Maar hoe spelt u uw naam? Zij. Jan.sen, Het Victar-Hugo-Gerlenkteeken. Practische ontwikkelingsschaal. Om de ongemakkelijkheid en de on- glasplaat; door het aanbrengen van zekerheid bij het uitnemen van foto practische verwijdingen in den bodem grafische platen uit het ontwikkelbad en de zijwanden is echter een gemakke voor het kijken naar de vordering der lijk vastgrijpen met de vingers moge ontwikkeling te verminderen, is een lijk gemaakt, wat een willekeurig uit- schaal vervaardigd, die sedert eenigen nemen uit de vloeistof, zelfs in het tijd in den handel is en waarvan wij donker, toelaat, zonder de plaat te hierbij een afbeelding geven. Zij isbeschadigen, precies zoo groot als de te ontwikkelen ENFANT TERRIBLE. j Mama. Vent, je moogt 's Zondags niet. voor de' deur hoepelen. Dan moet je in den achtertuin gaan. Jantje. Is het in den achtertuin dan ook geen Zondag, ma? Een van de twaalf groote. prachtige van den Are de TriOttiphe straalvor mig uitloopeiule straten van Parijs is de avenue Victor Hugo, op welker derde gedeelte van de place de l'Etoi- le naar het Bois die Boulogne toe, de place Victor Hugo ligt, een klein, rond plein, dat het middelpunt van 10 straten vormt. Mier verheft zich het fraaie Victor Hugo-gedenkteeken, dat Woensdag 6 Februari, op den honderdsten gedenkdag van Hu go's geboorte, die, zooals men weet, dooi- geheel Frankrijk en in het bij zonder in Parijs, met grooten luister gevierd is, is onthuld. Het monument heeft 250.000 francs gefaotet en daaruit is gedeeltelijk te. verklaren, waarom het eerst thans is opgericht, terwijl reeds in 1886 tot de oprichting was besloten. In 1886 be gonnen de openbare inzamelingen van geld op initiatief van Hugo's vrien den en bewonderaars. Maar zij brachten slechtte 110.000 francs op en beeldhouwers, zoowel als bouwkundigen verklaarden, diat voor zulk een bedrag geen gedenkteeken kon worden uitgevoerd, dat een dich ter als Hugo waardig was. Daarom gaf men er de voorkeur aan nog eenige jaren te wachten en in dien tijd gelukte het, voornamelijk door do bemoeiingen van Paul Meu- rice en den schrijver Vacquerie, den zwager van dsn met haar echtgenoot in de Seine verdronken Leopoldme Hugo, nog meer fian 100.000 francs bijeen tf brengen, ja, zelfs een batig saldo te verkrijgen, dat gebruikt zal worden voor de stichting van een Vic tor Hugo-Museum op de place des Vosges, in het huis, dat door den dichter bewoond is geweest. Zes jaar geleden nam Barrias, één van de grootste Fransche beeldhou wers, van den tegenwoordigen tijd, de uitvoering op zich van het godenk- Leeken tegen den prijs van 225.000 fr. en vestigde zich daartoe in de oude mach'inegtalerij op het Champ de Mars. Voor het eerst was het Victor Hugo-gedenkteeken, waarvan wij hier een afbeelding geven, te zien in het groote kunstpaleis van de wereldten toonstelling van 1900. waar Barrias het gipsmodel had geexposeerd. De heer J. DE ZWAGER. Leids Zijstraat 7 alhier, had o. i. het b 20 regelig versje op de lente ingezoni en wel het volgende: LENTE! De eerste Lentedag brengt leven, Dat hebben wij alweer gezien Want nimmer wandelden misschiet Zooveel' langs straat en dreven, Als op den schoonen tweeden Maar Een wand'ling was de moeite waard De zon stond prachtig aan den her En was het groen nog wel wat schaar Toch was de Hout vol wandelaars. Het was daar een gewemel. En 't zachte windje zong zijn lied. ,.De Lente is weer in 't verschiet." Maar och men moest zoo dikwijls lee Dat Maart, wanneer zij goed begiai Vaak eindigt-dan in sneeuw en winj Helaas, het kan verkeeren. En daarom, lieve, beste Maart, Ach, roer deez' keer toch niet je sta Maar geef dat spoedig op 't veld Het bloempje weer de Lente meldt. j De prijs ligt a. s. Maandag tussci 2 en 3 uur ter beschikking van den v ner. Wij vragen nu wie in staat is ini i staand prijsraadsel op te lossen, j Mijn geheel bestaat uit 13 letters ei een zeer nuttige instelling. 7, 4. 1, 11, 13, 10 wordt door den h 1 ketbakker gemaakt Jongens spelen graag met een 2, j De 3, 5. 6 is een zeer schadelijk kna I dier. Duiven houdt men in een 6. 12. 9. Vele vruchten bezitten een 7. 10, 6 Oplossingen worden ingewacht tot met Woensdag a. s. Als prijs loven wij uit een fraaie WANDVERSIERING. PROBLEEM No. 43. Zwart (5 stukken). Complimenteus lieer. Met zulk een schoone bruid kan men toch al leen den bruidegom maar feliciteeren. DE HOOFDZAAK. COMPLIMENT. Dorpsdokter (tot dorpsschoenma ker'. Je ziekte is volstrekt niet zon- En waarom hebt- U mij met mijn lder gevaar. Ik zal je medicijnen voorgenomen huwelijk geen geluk i voorschrijven; die moet. je drie weken gewenscht? lang innemen en naar bed gaan. Maar voor je naar bed gaat .moet je nog eerst mijn schoenen zolen. STEL JE GERUST. Jaloersehe Echtgenoote. Fred, je moest je schamen, dat je, op jouw leeftijd, de meisjes achterna loopt. Fred. Maar lieveling, dat moest je juist gerust stellen. Het is een be- wijs. dat ze van me vandaan gaan. 8 b C d e f g ti Wit (8 stukken). Wit speelt en geeft in twee zetten mat. Oplossingen worden vóór 17 Ma Ingewacht aan het adres van d redacteur dezer rubriek, Jhr. A. VAN FOREEST, Atjehstraat 134 's Gravenhage. Oplossing van Probleem No. 41. 1 PfóKf72 Pgc Kfö2 Dct Kd5 2 Ddfi Pdó 2 Pga P anders, 2 Db2 Goede oplossing ontvangen v A. v. V. en J. d. C. te Haarlem. Hakken in de hoogte! de punten van de vingers tegen elkander! Ziet u wel, dokter, hoe hij wag gelt? Ziet u wel dat zijne vingers be ven en niet naast elkander kunnen blijven? Dat is het onbedrieglijkste tee. ken van dronkenschap, al kennen de professoren het ook niet. Maar ik ken het, waarde heer ,en houd vol; de man is niet nuchter. Basta! Het schip slingeit zoo, steende de geplaagde, om zijn steeds toene mend waggelen te verklaren. Neen, het schip ligt stil, maar jij slingert, kerel! waar is de drank? Ik weet het niet, heer kapitein. Zieken en oppassers kropen weg voor de donderbui die nu losbrak. Maar niets hielp, want de matroos, bleef hardnekkig ontkennen en al wa.^ ren hem de duimschroeven aangelegd, j zou hij vermoedelijk toch geen be-1 kentenis hebben afgelegd. Desniette min werd hij vrijgelaten, want het rechtvaardigheidsgevoel van den com mandant verzette zich tegen het bestraf, fen van een misdadiger, wiens schuld niet was bewezen. Ik zal wel achter de zaak komen, zeide de kapitein en ging heen. Acht dagen later werd het voorge-i vallene door eene andere, veel belang rijker gebeurtenis naar den achter grond gedrongen; de post bracht de> order voor de terugreis naar het va derland. De lange witte wimpel, die van de punt van de groote mast in stoute kronkelingen door de lucht zwierde, verkondigde de geheele wereld dat de Venus", die twee jaren in de Zuidzee had gekruisd, zich gereed maakte de terugreis aan te nemen. In Apia zag men het nette schip met leedwezen vertrekken, want de blauw- jakkert hadden zich hier zoo thuis ge voeld en zooveel geld laten zitten dat men niet kon inzien waarom zij er niet altijd' zouden blijven. In elk geval moesten de weinige dagen vóór het vertrek nog goed benuttigd worden om de looze vogels de gisteren ont vangen soldij af te nemen, want ge legenheid om geld uit te geven vonden zij genoeg aan boord. De kooplieden maakten inderdaad prachtige zaken. Hier werd postpa pier gekocht om aan deze en gene in het vaderland' de spoedige terugkomst te melden, d&dr voorzag men zich van tabak en van kokosnoten, die, even als de andere koopwaren, zorgvuldig werden weggeborgen. De een kocht een mooi gevlochte mat voor de mooie kamer van zijn moedertje, een ander een grijnzend afgodsbeeld voor oom, die zoo op rariteiten belust was en een derde meende dat zijn zuster tje, dat nu wel een groote meid zou geworden zijn, dat Chineescbe hand schoenendoosje heel goed zou kunnen gebruiken. De roodzijden halsdoeken waren natuurlijk voor de allerliefste bestemd, die thuis op haar minnaar wachtte; dat de slungel in de Zuidzee ook wel eens naar bruine meisjes had gekeken, behoefde zij immers niet tej weten. Het meest echter waren de1 kokosnoten in trek en de bij den! schoorsteen staande commandant ver heugde zich bijzonder over de voor liefde zijner matrozen voor kokosmelk. Toen hij bij een van die Chineesche kooplieden voorbijkwam,was hij ver baasd deze een halve dollar voor een kokosnoot te hooren vragen. De ma troos had groot gelijk toen hij ant woordde: een halve dlollar? je lijkt wel gek, mijn jongen! Niet te veel! beweerde de scheef- oogige. Kijk maar, het is een groote! Deze in het mooiste plat Duitsch en het zuiverste Neger-Engelsch gevoerde onderhandeling had tot resultaat dat de gestaarte een kwart dollar voor de noot kreeg. Dat was vreeselijk duur! Het liefst zou de commandant dien on- beschaamden woekeraar van boord heb ben gejaagd^ maar zijn volk zou er hem niet dankbaar voor zijn geweest. Mooi waren de vruchten wel, hij kon er eigenlijk ook wel eenige medene- anen. Laat ik jelui niet storen, zeide hij minzaam, toen de matrozen bij zijne nadering verschrikt uiteen sto ven. Ik wil ook nog wat koopen. Maar de manschappen bleven schuw op een afstand staan en de kapitein maakte zich in zijn binnenste ©en ver wijt dat hij hen door groote gestreng heid wel wat schuchter had gemaakt. Nu, op de terugreis zou hij weder al les goed maken. De sluwe Chinees is eveneens opgesprongen en biedt den hoogen koope ronderdandg grijnzend de kleinste noten aan. Ik wil liever die andere hebben. Die zijn niet goed'. Onzin, waarom zouden zij niet goedi zijn? Niet goedi; de kleine zijn beter. De kapitein slaat echter dien goe den raad in den wind, maar reikt den Chinees een zilveren dollar en laat de j vier grootste noten in zijn kajuit bren gen. Kort daarna pakt de koopman zijn boeltje bijeen en trekt af, ofschoon de kooplieden heden een uur langer aan boord mogen blijven. Ook de j matrozen blijven nog altijd zoo schuw terwijl hij er toch in het minst niet aan denkt hen te hinderen. Integen deel, hij is best gehumeurd en zijn volk moet ook opgeruimd zijn. Heb je geen geld genoeg"? vraagt hij een ouden zeerob, die een aardig houtsnijwerk, waar hij te vergeefs op geboden heeft, weder hoofdschuddend nedierlegt. Ik kom twee dollars te kort! Wel, dan zal ik er die bijleggen. De man is stijf van verbazing; hij bedankt inet een verward gemompel en bergt zijn schat snel op. Bijna hadi hij den kapitein de hand gekust, maar d)at is geen zeemansmanier. Er zijn opnieuw acht dagen verloo-: pen; de Venus" stoomt met volle! kracht het vaderland tegemoet. De tropische zon wil tot afscheid de ver- trekkenden nog eens duchtig bestoken, want deze zoeken te vergeefs beschut ting voor hare verzengende stralen en smachten naar verkoeling. Bij de drink waterbakken hebben de schild wachten de grootste moeite om orde te houden onder de vele dorstigen die van de n lauwen drank willen, hebben, terwijl de officieren naar iets beters uitzien. Maar zelfs de commandant beschikt niet over een werkelijk ver- frisschenden drank, want wijn en bier zijn warm geworden en de ijsmachine wil weder eens niet werken. Onnut stuk meubel! bromt hij ge ergerd. Veel plaats innemen, anders niet; ik zal het maar over boord laten gooien! Plotseling verhelderden zich zijne trekken. Hofmeetser! Heer kapitein? Breng mij een van de kokosnoten die ik te Apia heb gekocht. Nadat aan zijn verlangen voldaan is, neemt hij een stevig mes en een boor en begint de vrucht te bewer ken. Ik ben toch blijde dat ik die din gen heb, want kokosmelk is altijd koel en gezond, preveld1© hij er bij. D.e ma trozen haddlen groot gelijk dat zij er zich goed van hebben voorzien. Kijk, dat is immers een dichtgestopt gat! De Chinees heeft zich er eerst ze ker van overtuigd' of de vrucht rijp was ;het zijn toch slimme kerels! Eindelijk ligt de kern bloot; ook daarin is een gat waar de kapitein de stop uittrekt. Vervolgens brengt hij de opening voor zijn mond en drinkt Als door een wesp gestoken deinst hij achteruit- Hij hoest,, hij spuwt, het water loopt hem over de oogen. Alle donders, wat is dat? Dat smaakt naar sterken drank! Hof meester, een glas! Het troebele vocht wordt in t glas geschonken en onderzocht. Wa achtig, het is rum Zoo kwi dus de sterke drank aan boord !ro> de bedrogen kapitein uit, zich voor hoofd slaande. Groote Hemel, nu grijp ik alles! Vijf minuten later stond de gehe bemanning met hunne plunje aan: treden en begon eene inspectie zoo: nog geen hunner ooit had beleefd. de kleederzakken bleef het natuurt niet, de hangmatten moesten word losgemaakt, de booten, de kooien, les, alles werd doorsnuffeld, ja, commandant daalde zelfs in het 1 lenhok. af. Behalve de hofmeester wist ge mensch wat hij zocht en daar hij nii vond, zweeg dé kapitein ook verd want hij wilde niet bekennen dat 1 was beetgenomen. De matrozen ha den er wel voor gezorgd dat de koki melk niet zuur zou worden. Na de inspectie dreven drie hef kokosnoten en de stukken van vierde verlaten in de blauwe golv van de Zuidzee Misschien hebben golven ze op het een of andere eilai geworpen, waar de wilden zij vondi en leegdronken. Wat zullen die wel voor een gezici hebben getrokken! -

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 8