Tweede Blad, behocrende bij MHfi8rEe«r Dagblad" \an Maandag 10 Maart 1902. Mo. 5734 Haarlemsche Handels- vereeniging. Goed gek. bij Kon. Besluit van 12 Nov. No. 22, 1899. De Haarlemsche Handelsvereen. telt thans ruim 650 leden, dat is veel, doen niet genoeg. Elke winkelier, elke han delaar. zijn belang begrijpende, jnoe zich aansluiten. De contributie oe- druagt slechts ƒ2.50, terwijl de voor- deelen groot zijn. ,aV..0 Rechtskundige adviseurs zo® ren mra. Th. de Haan HugenholUen H. Ph. (ie Kanter, Spaarne 94. weiae gratia advies in handelszaken f58 aan de leden en voor hen gratis op den in faillissementen. Voor incasso's, door bemiddjimg der advocaten gedaan, wordt o rekend. Bankiers der vereenigiag Umi«- héeren Laane van Bemmel, h. straat 51. nncra Alle brieven of aanvragen (ook o?B»- ven voor het lidmaatschap) moete:n g - richt worden aa xihet bureau der ©eniging. 22 Lange Begij nestra- Het is ons gelukt eene overeenkomst te sluiten, waardoor het ltieg H.H. leden nauwkeurige xnlomatles te verschaffen omtrent alle firm Nederland. KoHra- De kosten dezer informaties gen 60 cents per adres, plns voor porto en moeten vo0["f J;rmatiën worden aan het bureau, Information naar binnen de stad wonende perso nen gratis. .,ntlin Ruim 650 informatiën en rechtskun- dige adviezen werden in het aige pen jaar verstrekt. - In November en December1J01 zijn 64 vorderingen tot een bedrag va 2597.13 betaald; 13 vorderingen wor den afbetaald; 19 vorderingen zijn uit gesteld. Volgens artikel 7 dient het Geheim der Maan dl ij sten ongeschonden oe- waard te blijven. n H.H. Leden worden er op attent ge maakt dat pretentiën. buiten de staa in te vorderen, niet worden behan deld, tenziï arto-vergoeding (R> ct8-l is bijgevoegd. Het Bureau der vereeniging is geves tigd 22 Lange Begijnestraat en ia Ke" opend iederen werkdag van 's morgens 9 tot 1 en 's middags van 2 tot 4 uur. Dagelijks is een der bestuursleden aanwezig en bereid tot het geven van alle gewenschte inlichtingen en wel Maandag en Vrijdag van 11—'12 uur v.m.. de overige dagen van 3 4 a.m. Zij, die nu reeds toetre>den als lid der Haarlemsche I-Iandelsvereeniging voor het vereenigingsjaar 190203. ge nieten tot 1 Mei a. s. alle voorrechten van esr. gewoon lid. Stadsnieuws. Men zie onderdeadvertentiën „De Grands Magasins du Printemps" van Parijs. Orphens. Volgens een voorkomende advertentie in dit blad geeft het boven genoemd korps in het Brongebouw op Zondag 9 Maart een matinée met mede werking van het strijkkwartet Haydn, waarbij ook de vrijen toegang wordt ver leend aan heeren leden met hunne da- mes va nhet Brongebouw. Huisvesting door de gemeente. Me» weet dat de commissie adviseert het voorstel van de heeren Groot c. s. niet aan te nemen. Zij overwogen het volgende: dat het tijdstip, waarop dit voorstel wordlt gedaan, zeer slecht gekozen toeschijnt, aangezien de in voering der woning, en gezondheids wetten, welke binnen korten tijd te verwachten is, eene algeheele regeling van deze materie ten gevolge zal heb ben. Afgescheiden van dlit bezwaar, zijn evenwel nog de volgende bedenkingen tegen liet voorstel gerezen. Wat de eerste wijziging betreft, mee. nen zij, dat art. 180 der gemeentewet alleen dan kan worden toegepast, wanneer een bepaald voorschrift, bij verordening vastgesteld, niet woi-dt na geleefd, in welk geval Burgemeester en Wethouders, behoudens de straf, op de overtreding gesteld, bevoegd zijn aan dit voorschrift uitvoering te geven, wanneer zij meenen, dat dlit in het openbaar belang noodzakelijk is .Het betreft dus hier eene diaadl van uit voering ,dlie ingevolge art. 179 dier ge meentewet tot de uitsluitende bevoegd, held van Burgemeester en Wethouders behoort en waarbij inmenging van den Raad! geheel is uitgesloten. Bovendien moet er een duidelijk voorschrift bestaan, waaraan Burge meester en Wethouders uitvoering kunnen geven ;dit ontbreekt in het onderhavige geval en naar hunne mee. hing zeer terecht. Het is in het open baar belang, dat eene woning, welke zich iu slechte nstaat bevindt en zon der gevaar voor leven of gezondheid niet bewoond kan worden, onbewoon baar verklaard wordt ,doch dat het perceel onbewoond' in slechten staat verkeert, is niet in strijd met het open baar belang, zoolang het niet door bouwvalligheid gevaar voor de omge ving oplevert. Do toevoeging welke in de tweede plaats wordt voorgesteld, meenen wij eveneens t.e moeten ontraden. Daar in is sprake van „tijdelijk onder dak brengen." Iloe lang deze „tijdelijke huisvesting" zal duren wordt niet na der aangeduid en dlit blijft dus een open vraag Afgezien van dit bezwaar evenwel is de voorgestelde regeling niet in overeenstemming met de be palingen der woningwet, welke bin nen korten tijd in werking zal treden. In doae wet wordt die mogelijkheid ge opend tot eene tegemoetkoming tn de! kosten, noodig voor het verkrijgen eener nieuwe woning bijv. in het ge val* dat eene woning van denzelfden prijs als de oud'e niet onmiddellijk te krijgen is, zoodat er aanleiding be slaat om bij onvermogen dier bewo ners om eene duurdere woning te be trekken hen daartoe in de gelegenheid te stellen door het verleenen eener kleine bijdrage. Maar wanneer men daartoe wil overgaan ,dan is de aan gewezen weg om tot dat doel te gera ken een post op de begrooting te plaat sen, terwijl zeüs de vraag rijst of een dergelijke regeling wel te huis behoort in eene politie-vei'ordening, die eene strafverordening is. Op bovenstaande gronden geeft dleze commissie den Raad in overweging het voorstel van de in dien aanhef van dit schrijven genoemde heeren te ver werpen» Nederlaudsche Vereeuiging tot bevordering der Kegelsport. Dank zij de circulaire door bovenge noemde vereenigmg aan verschillende kegelvereenigingen en kegelaars hier te lande gericht om de Boerengevangenen in de kampen te steunen en hun eene ge paste ontspanning te verschaffen door het toezenden van kegelballen en kegels, was zij verleden week reeds in staat eene flinke hoeveelheid complete kegelspelen, een kist kegelballen, gereedschappen tot het aanleggen en onderhouden van kegelbanen, alsmede eene groote hoe veelheid voorwerpen, om uit te reiken als prijzen bij onderlinge kegelwed strijden en feestjes, naar de ballingen op Ceylon te zenden, die aan de verveling ten prooi voorzeker deze geschenken dankbaar zullen aanvaarden. Maar nauwelijks waren deze kisten verzonden, of uit andere kampen kwam een zelfde roepstem, een dringend ver zoek tot de vereeniging, om ook hen te helpen aan voorwerpen tot beoefening van het kegelspel. Wel is er nog iets in voorraad bij den heer D. H. Blok, die zich met de verzen ding heeft belast, doch lang niet genoeg voor ééne verzending en daarom geloo- ven wij nogmaals een woord van opwek king te mogen uitspreken, ook tot de niet- kegelaars. om te helpen dat de volgende zending spoedig gereed zal zijn. Waar de offervaardigheid In dezen droevigen oorlog betoond groot is, zal dit woord voorzeker niet zijn als een roepstem in de woestijn; neen. Integendeel, zal het allen aansporen om ellende te verzach ten, waar die geleden wordt. Binnen eenige dagen wordt een ieder in de ge legenheid gesteld om te helpen, daar de Haarlemsche Kegelbond de goede ge dachte heeft gehad, om ten bate der Boerenkrijgsgevangenen een 1 welwed- strijd te organiseeren, waaraan een ieder kan deelnemen tegen f 0.25 de kaart. Af gescheiden van de vele fraaie prijzen, die voor dezen wedstrijd beschikbaar zijn ge steld, steune men krachtig het goede doel. opdat spoedig weder niet alleen eene verzending van kegels en kegelbal len. maar ook van sigaren, tabak, boe ken en wat dies meer zij, kan plaats heb ben. Uit de Omstreken. Bloeraendaal. Tentoon steling. Vrijdag werd de tentoonstelling geopend, door dia Afd. OverveenBloemendaal der Alg. Vereeniging voor Bloembollencultuur georganiseerd een tentoonstelling die gehouden wordt in. het Hotel van den Heer Baars te Bloemendaal, en waar voor zooveel inzendlingen zijn inge komen, dat men nog een zaaltje heeft moeten bijbouwen bij de twee, die voor de expositie bestemd waren. Voordat men de verschillende in zendlingen afzonderlijk beschouwt, blijft men eerst als van zelf geboeid staan om te genieten van den^totaaL indruk van dezen heerlijken bloemen- schah In twee ineenloopend© zalen, door groene gordijnen en geel met wit. drape rieën in gedempt licht gehonden een uitbundige schat van frissche kleuren weelde. Eerst een perk tulipa's, daarachter een estrade hyacinth en en aan weers zij e'en eveneens hyacinthen en nar cissen. De inzendingen langs wandelende, trekt a.1 dadelijk de aandacht de fraaie inzending narcissen van den lieer Gerard van Velzen. een verza meling van 12 pannen bloeiende enkel narcissen. De heer J. Bos Az. heeft zich niet onbetuigd gelaten. lie 1 ■■'J-.s.S' n zend ineen h verin! hen j van deze firma vormen een groote at- j tractie van deze luisterrijke tent-oou- I stelling. Daar heeft men bijv. de verzame ling van veertig hyacinthen in pot ten, waarvan 30 enkele en 10 dubbele en dan zijn mooiste inzending, een verzameling van 50 verscheidenheden waarvan 40 enkele en 10 dubbele op één bloemsteng verbonden. De inzen ding hyacinthen van den beer F. El- dering mag er ook wezen. In den hoek rechts aan 't ekudl van deze zaal vindt men een inzending van do firma C. G. van Tubergen, een verzameling van vijftig potten of pan nen bloemen van velschillende hol en knolgewassen. Prachtig mooi bij werk, waarvan vooral de donkere iris soorten ©n de richardia's de aandacht trekken. In een verborgen hoekje, maar dat door de kenners zeer zeker vanzelf onmiddellijk gevonden zal worden, is een belangrijke inzending hyacinthen alweer van den heer J. Bos Azn. nl. achttien dubbele hyacinthen in zes soorten. Nadat we nog een oogenblik heb ben stilgestaan bij de inzending van den heer P. Roozan een der ver dienstelijkste van de tentoonstelling hyacinthen op pannen, prachtig mooie kleuren, een wonder van kweekkunst, bezien we de inzendingon hyacjnthfen op glazen, waarbij ook prachtige inzendingen zijn. Dit zijn inzendingen van lid-leerlingen. Het zou ons te vervoeren alle af zonderlijke inzendingen gedetailleerd te bespreken. In het algemeen kan worden ge zegd, dat de hyacinthen bewonderens waardig groot,ruooi en vol vau bloem zijn. Wait de kweekers noemen „net te bloemen". Ze staan mooi regelma tig. De miniatuur-hyacinthen van den heer Alb. Bos Hz. zijn der bezichti ging overwaard, evenals de Inzendin gen der heeren J. Bos Az. en F. Elde- ring, zestig enkele hyacinthen in pot ten en in 20 soorten. Zeldzaam mooi van kleur en groot van bloem zijn deze soorten. De heer Gerard van Velzen, de ijve rige secretarie, heeft prachtige nar cissen ingezonden. Voor tulpen kwam slechts een in zending, n.1. van den heer P. van Vel zen, een collectie enkele vroege tul pen, maar tdiie mag dan ook gezien worden. De clivia's van de heeren Tennis en Ruysenaars, maar vooral de Amaryl lissen, die kloeke, kleurrijke bloemen door den heer J. Kouwenhoven van Warmond ingezonden, trekken de aandacht De heer J. Ruysenaars heeft bloem stukken ingezonden, o.a. eeaa fraaie harp en mooie manden, uitsluitend uit bloemen van bol- en knolgewas sen. Tuinbouwgereedischappen zonden de heeren C. J. van den Broek, fir ma Wed. J. A. B. Voullaire en Honna- bier De versiering der zalen aangebracht door den heer J. van der Werf. een mooie groenversiering en varens is in en woord subliem. Het is te hopen, dat roooi weer dui zenden naar deze zeldzaam mooie ex positie lokt, en het bestuur genoegen beleeft van zijn moeizaam en zijn goedgeslaagd werk. Heden middag te 1 uur werd den tentoonstelling in tegenwoordigheid van een zeer groot aantal belangstel lenden en genoodigden, w.o. de-leden van het hoofdbestuur en verschei dene raadsleden, geopen door dien heer J. 11. Wentholt. In de eerste plaats bracht spreker een woord van dank aan het bestuur der af deeling., aan de commissie tot regeling en beoordee ling dezer tentoonstelling om daarbij op te merken dat zij allen reden heb ben om méér dan voldaan te zijn over den uitslag van hun werk. Verder bracht spr. een woord van hulde aan de inzenders, die ons in de gelegenheid stellen, hier ter plaatse kennis te maken met het resultaat van i hunnen arbeid, moeite en zorgen, en getuigen te zijn van hunne toewijding tot ons vak. Tevens bracht spreker een woord van dank aan allen, die direct of in direct hebben medegewerkt om van deze tentoonstelling een succes te ma ken. en in 't bijzonder aan den Raad en aan hen, die door met geldel ken steun tegemoet te komen, hebben ec ho lpen te bevorderen een niet onbelang rijk onderdeel van de weivaart inde- ze streek. Vervolgens wees spreker er op hoe opwekkend het een ieder moet zijn. dat terwijl de natuur nog nas aan het ontwaken denkt, wij op dit oogenblik reeds het voorrecht hébben te genie ten van een pracht van bloemen, van een schat van jeugdig groen door ver vroeging gekregen. Noe schetste spr. het groote voordeel aan tentoonstellin gen verbonden waardoor men kan zien wat de leden wel kunnen presteeren. De-ze tentoonstelling getuigt weder van opgewektheid in de beoefening van ons vak; van levenskracht en levens lust, en juist daardoor hebben derge lijke concoursen zoo sprekers volle sympathie. Deze tentoonstelling geeft opnieuw het bewijs, dat deze afdee- ling eene eereplaats wil blijven inne men onder die afdeelingen. waar ken nis. kweeklust en liefhebberij op den voorgrond treden. En" hiermede verklaarde spreker de tentoonstelling voor geopend. De commissie kende die bekronin gen toe als volgt le afdeeling. Voor lid-leerlingen der af deeling: Hyacinthen. 24 verscheidenhe den bloedende hlyacinten op glazen, waarvan 20 enkele en 4 dubbele, le prijs J. L. A. Roo-zem Jr. te Ovex*veen. 18 verscheidenheedn bloeiende en kele hyacinthen op glazen, le en 2e prijs J. L. A. Roozen te Overveen. 12 vèrschiftleindie bloeiende enkele hyacinthen, brengen med. L. A. Roozen te Overveen. 30 verscheidenhedexx bloeiende hya cinthen in potten, waarvan 25 erxkele en 5 dubbele op één bloemsteng, 2e prijs J. C. Gehrels Jr. te Overveen. 24 verscheidenheden bloedende hya cinten in potten, waarvan 20 enkele en 4 dubbele, le pr. J. C. Gehrels Jr. te Overveen. Tulpen: Twee zilveren vergui - den medailles voor het lid-leerling, dat zich het meest heeft onderscheiden door genome nmoeite en belangstelling toegekend aan den heer J. L. A. Roo- zeix Jr. 2e M.eeMng. Voor leden en lid-leer- mg en II j acinthen. 50 verscheidenhe den bloeiende hyacinthen iih potten, waarvan 40 enkele en 10 diubbele op één bloemsteng, le px\ gouden medail le J. Bos Az. te Overveen, 2e pr. T. Eldiering, firma W. J. Eldering en Zn. te Overveen. 25 verscheidenheden bloeiende enke le hyacinthen in potten, 1. pr. Alb. Bos Hz. te Overveen, 2e pr. J. Bos Az. te Overveen. 18 verscheidenheden bloeiende .hya- cinthon in potten, le pr. J. Bos Az. te Overveen, 2e pr. Alb. Bos Az. te Over veen. 40 verscheidenheden bloeiende hya cinthen, waarvan 30 enkele en 10 dub bele, le pr. Hei-man Neelissen Az. te Overveen, 2e pr. J. Bos Az. te Overveen. 40 bloeiende enkele hyacinthen in potten, in 20 verscheidenheden, le pi-, goudlen medaille J. Bos Az .te Over veen, 2e pr .T. Eldiering, firma W. J. Eldering en Zoon te Overveen. 36 bloeiende enkele hyacinthen in potten, in 12 verscheidenheden, 1 pr. J. Bos Az. te Overveen, 2e pr. Alb. Bos Hz., te Overveen. 18 bloeiende dubbel hyacinthen. in] potten In 6 verscheidenheden, le pr J. Bos Az. te Overveen, 2e pr. T. Elde- ripg.firma W. J. Eldering en Zoon te Overveen. 20 verscheidenheden bloeiende hya cinten in 20 pannen, en ieder pan 10 stuks, le pr. gouden medaille en 2e pr. P. Roozen Az. te Overveen. 10 verscheidenheden bloeiende hya cinthen in 10 pannen, en ieder pan van 10 stuks, le pr. en 2e pr. P. Roozen Az. te Overveen. 15 pannen bloeiende miniatuur-hya- cinten in 15 soorten, zilv. med Alb. Bos Hz. te Overveen (met applaus der ilUT). Narcissen. 25 bloeiende narcissen op glazen in 25 soorten, zilv. med. Ge rard van V-elzen, firma Peter van Vel zen en Zonen ,te Overveen. 36 potten bloeiende narcissen, le pr. Gerard van Velzen, firma Peter van Velzen en Zonen te Overveen. 24 potten bloeiende narcissen in 24 verscheidenheden, le pr. Gerard van Velzen, firma Peter van Velzen en Zo nen te Overveen. 12 pannen bloeiende enkele hyacinthen in 12 verscheidenheden le pr. en 2e pr. Gerard van Velzen, firma Peter van Velzen en Zonen te Overveen. 2e afdeeling, voor leden der Algem. Vereen, voor Bloembollencultuur. 3 stuks eene nieuwe hyacinthen (con quest) in potten zilv. med. L. Roozen Hz. te Overveen. 24 verscheidenheden bloeiende Ama ryllis (Hippeastrum) le pr. gouden med. J. Kouwenhoven te Warmond. 11 verscheidenheden bloelende Amaryl lis le pr. J. Kouwenhoven te Warmond. 18 potten bloeiende cyclame persicum zilv. med. D. Spaargaren Mz. te Aals meer. 12 bloeiende Imantophyllum (Clivia), zilv. med. J. Ruysenaars te Haarlem. 12 potten bloeiende Convallaria majo- lis le pr. C. Captein Lz. te Leiderdorp. 50 potten of pannen met verschillen de bloeiende bol-, knol- en wortelgewas sen (met uitzondering van hyacinthen en vroege tulpen) in 50 soorten of verschei denheden le pr. gouden med. C. G. van Tubergen Jr. te Haarlem. Bestuursprijzen: bronzen med. A. Mes kers te Hillegom. zilv. med. C. G. van Tubergen Jr. te Haarlem, bronzen med. P. Teunis te Haarlem, zilv. med. Ant. Neelissen. Het bestuur der afd. Overveen—Bloe mendaal bestaat uit de heeren J. E. Bos Az., voorzitter F. Eldering Wz., Gerard van Velzen, secretaris A, S. Rynierse. L. A. Roozen Bz. pennïngm. P. Huisebosch en P. W. Voet. Onze Bloemendaalsche abonnés vin-* den in dit nummer onzer courant een gedeeltelijke herhaling van het reeds gisteren in een deel der oplage opgeno men verslag. Dit was noodzakelijk, om dat vele lezers hiervan, door het ongeval ter zetterij, nog geen kennis hadden ge nomen. Haarlemmermeer. Het aandeel in de lichting der Nat. Mi litie voor 1902. bedraagt voor Haarlem mermeer 40 man. Het hoogst opgeroe pen no. is 56. Met het contracteeren der bieten voor de suikerfabrieken i3 men te Haarlemmermeer druk bezig. Eir wordt gegeven f 8.25 per 1000 kilo. Het vorige jaar 9. De contracten, die te Haarlemmer meer afgesloten wondien, voor het ver bouwen van spinaziezaad, loopen van f 7.60 tot f 8.85 per baaltje van 50 ki logram. Binnenland. Hit de Hofstad. H. M. de Koningin-Moeder bracht Vrij dag met hare logée. Prinses Alice van Albany, een bezoek aan -het kabinet van schilderijen (Mauritshuis). Acad. Examens. universiteit van Amsterdam is met gunstig gevolg het candidaats-exa- rner in de Pharmacie afgelegd door den heer W. BOPC-aoi'lt Leiden. Bevorderd tot arts de beer D. K. Offerhaus; tot semi-arts de heer A. M. Venker. Mr. A. van Naamen van Eemnes. f Nauwelijks sloot 'de groeve zich over een der oudste en meest gezaghebbende leden der Eerste Kamer of wederom heeft de dood een offer geëischt uit de rijen van het hooge Staatslichaam. De leider van de vergaderingen, de Voorzit ter mr. A. van Naamen van Eemnes, is na eene hevige kortstondige ziekte Vrij dagmorgen 10 uur ontslapen. Te Zwolle in 1828 geboren, volbracht de thans ont slapene zijne academische studiën ie Utrecht, waarna hij tot schoolopziener werd benoemd. Bijna een kwart eeuw vervulde hij die betrekking, eerst te Om men en later te Kampen, terwijl hij z'ch daarbij aan de belangen zijner provincie wijdde als lid der Provinciale Staten en korten tijd ook als lid van Gedeputewde Staten van Qverijsei. Door de hoofdstad dier provincie werd hij in November 1806 naar de Tweede Kamer afgevaardigd, waar hij tot September 1879 zijn man daat vervulde. Als lid der Tweede Kamer verdedigde hij behalve vele gewestelijke belangen, waarvan hij studie had gemaakt, de n- derwijsbelangen. Zich rangschikkende aan de zijde der voorstanders van cte openbare neutrale school, streefde h" naar groote bezadigdheid, doch wist r>p zijn pas soms ernstige critiek te voeren Na zijne niet-herkiezing In September 1879, werd hij reeds in Mei 1880 aoor de Provinciale Staten van Overijsel uaar de Eerste Kamer afgevaardigd, waar hij na het heengaan van den heer Van Eyxin- ga met het voorzitterschap werd bekleed. In die hooge betrekking genoot hij ten volle het vertrouwen der Kroon en vaa zijne medeleden, en werkte hü gaarne nxede tot een vereeniging vau alle par tijen voor het algemeen belang des va derlands. Dat hij van den voorzittersstoel niet aarzelde behartigenswaardige wen ken te geven is bekend, soms in eigen- aardigen vorm De heer Van Naamen was een man van veel kennis en van scherp verstand. Hij maakte dan oolc deel uit van de Com missie voor de Grondwetsherziening in 1883. Doch ook in de maatschappij was hij gaarne ten algemeenen nutte werkzaam voor de bevordering van publieke belan gen. Jaren lang was hij president-com missaris der Nedcrl. Centraal-Spoorweg- maatschappïj, terwijl hij ook bij de Ned. Znid-Afrikaansche Spoorwegmaat schappij dezelfde waardigheid bekleedde. Voor de nationale belangen in Zuid-Afri- ka had hij een geopend oog en hij ont trok zich nooit Waar het gold door woord en daad op te komen voor de stamver wanten. Men herinnert zich nog hoe hij nog ten vorigen jare in de Kamer woorden sprak ten gunste van het Zuidafrik. Volk. Als voorzitter der Eerste Kamer maak te de heer Van Naamen deel uit van den Raad van Voogdij. Tot de vele onderscheidingen die hem ten deel vielen behoorde het Grootkruis van den Nederl. Leeuw, hem bij de tn- huldigingsfeesten geschonken, bij welke gelegenheid hem de leiding der vereenig- de zitting van de plechtigheid was opge dragen. Het stoffelijk overschot van den voor zitter der Eerste Kamer, den heer Van Naamen, zal naar Zwollerkerspel wor den overgebracht om daar ter plaatse op het kerkhof „Bergklooster" in het fami liegraf te worden bijgezet. De begrafenis zal a.s. Dinsdag plaats hebben. Ten gevolge van het overlijden van den president der Eerste Kamer vervalt het voorzitterschap van deze Kamer tij delijk aan het oudste lid in jaren, den heer Geertsema, wien, bij verhindering, in leeftijd als zoodanig opvolgt de heer mr. Cremers, afgevaardigde van Gelder-1 land. Eeii nieuw theater. De Schouwburg, the.at.re Rembrandt, die op het Rembrandtsplein te Amster dam wordt gebouwd, belooft een werke lijke aanwinst te worden voor het uit gaand publiek. De schouwburgzaal zal bestaan uiteen parterre, een promenoir en drie gaande rijen, die te zamen zullen bevatten bijna 1800 zitplaatsen, alle klapstoelen. De hoofdingang zal komen aan het Rembrandtsplein, terwijl nooduitgangen van uit de zaal zullen worden gemaakt aan de Bakkerstraat en de Balk in 't Oog- steeg, terwijl het tooneel, dat tegenover den ingang komt, uitgangen zal hebben in de Greefsteeg. Behalve dat de schouwburg dus aan alle vier de zijden in geval van nood zal kunnen worden verlaten, wordt bij brand het gevaar nog verminderd, om dat het gebouw nagenoeg geheel van steen en ijzer zal worden opgetrokken. De ruimte onder de schouwburgzaal zal behoudens het gedeelte daarvan, dat door de electrische installatie enz. zal worden ingenomen geheel worden ingericht als restaurant of ..Rathskeller", toegankelijk èn van de straat, èn van uit de zaal. Het plan is om daar gedu rende de voorstelling muziekuitvoerin gen te doen geven door Tziganes en dergelijken. Zooals gezegd, de schouwburgzaal zal uitsluitend worden bestemd voor speci aliteitentheater. het voornemen bestaat er een in dit opzicht eerste-rangsinstel- ling van te maken. De leiding van het theater is opgedra gen aan den bekenden heer Levin, als bedrijfs- en artistiek-directeur. Zooals boven gezegd, blijft de directie der maat schappij in andere handen. De eerste voorstelling moet begin Sep tember worden gegeven. Hieruit volgt dat met alle macht aan den bouw zal moeten worden gewerkt. I)e macht der reclame. Het was een eenvoudig koopmannetje, met een schamel beladen groentenwa- gen. Hij zocht klanten en vond niet. Plotseling hief hij met sonoor geluid aan: mooie asperges, 15 centen per bosl Van alle zijden werden vensters ge opend. Hoofden verschenen; hoofden van dames met een uitdrukking als don derde het te Keulen; hoofden van heeren met trekken van genoeglijkheid, waar van een Brillat-Savarin studie zou heb ben gemaakt. Dienstboden vlogen op den groentenwagen aan, om te vernemen dat de asperges over een maand of drie zouden geleverd worden! Koopmannetje had zijn doel bereikt. De kracht der reclame was weder eens schitterend gebleken. Ook de waarheid van het: mundus vult decipi. Maar de hoofden verdwenen uit de vensterruiten, teleurgesteld. Het visioen van eet-wellust was ver bleekt! Lit de Arbeiders wereld BINNENLAND. De op 21 Febr., naar aanleiding van een verzoek van bet Burgercomité, uitgestelde vergadering der Fabri kanten vereeniging zal Maandag a.s. warden gelDouden. De vereeniging zal dan zeker baar gedragslijn iu zake de werkstaking bij de firma Van Heek en Co. bepalen. Zaterdag wordt te Hengelo© eene vergadering gehouden van de bestu ren der verschillende arbeidersveree- nigingen, in Twenthe. Do arbeiders houden zich rustig. BUITENLAND. Te Greiz, waar de wevers het werk hebben gestaakt, zijn thans 2103 men- schen, waarvan 1165 mannen en 938 vrou wen, zonder werk. Georganiseerd zijn 1000 hunner, en gehuwd 1274, met 2766 kinderen. Een zaakkundige schrijft daarover aan de „Frankfurter Ztg".: Onder de arbeiders gistte 't sedert lang. Aan het in 1890 tusschen werkgevers en werknemers beklonken looiilarief weid door de eersten sedert lang niet meer de hanrl gehouden en bovendien was er se dert dien de fabrikatie van verscheidene nieuwerwetsch© artikelen bijgekomen- een arbeid die karig werd betaald en die natuurlijk in het tarief niet geregeld was. De arbeiders nu verlangden herzie ning van 't tarief van 1890 eri daarin een bepaalde loonsregeling voor de nieuwer* wetschc, veel moeite gevende artikelen. Vooral in de fabriek van de Gebrs. Al- bert werd naar een herziening van hef tarief verlangd. Men werkte daar beue den de vastgestelde prijzen en toen zr den tijd gunstig dachten. in verband met gebrek aan werkkrachten, staak ten daar de arbeiders. Toen trad de fabiikanten-vereeniglng op. Overeenkomstig haar statuten werd besloten, dat nu ook de andere zestien fabrikanten hun weverijen zouden sluiten en ziedaar de algeheele werkloos heid te Greiz uitgebroken. Do elschen der arbeiders zijn niet on rechtvaardig, integendeel, naar verhou ding billijk. Als de fabrikanten hun werklieden een beetje te gemoet hadden willen komen, door 't loon op de nieu we, veel moeite gevende artikelen met een, twee centen per meter te verhoogen, dan zou de werkstaking niet uitgebro ken zijn. Thans lijden hun arbeiders ge brek en zij groote schade. En eenige concurreerende fabrikanten in den om trek, die niet bij de patroons-vereeniglng aangesloten waren, werken nu dubbel zoo hard door. met voldane werklieden, die inwilliging van hun billijke eLschen hebben verkregen, zegt de schrijver in de „Frankf. Ztg". INGEZONDEN MEDEDEE- LINGEN. 30 cents per regeL Het was van bljjrenden aard. Te genezen is goed» maar te zien dat de genezing van blij ven-den aard is, is nog beter. Het geval heeft zicb onlangs voorgedaan met mej. de Wed. S. Binsma te Bovenbergum. Zij schrijft ons: Mijne wondervolle genezing kunt U gerust pubLiceeren, ik had veel vvaterdeelen in het bloed en tengevolge daarvan was mijn aange zicht dik en aan dé handen een vu rige uitslag. Alle behandelingen hadi- dien schipbreuk geleden en het if slechts met het gebruik der Pink Pil len dat ik de genezing heb kunnen bekomen. Het bewijs van eene duur zame genezing was er noodig alvorens U mijn attest te zenden. .Ik wilde reeds lang U liet resul taat der Pink Pillen doen kennen, die ik gebruikt heb, maar ik wilde wach ten om te zien of de uitwerkingen duurzaam waren en dat mijne gezond heid voor goed hersteld was Ik Iwm reeds zeventig jaren oud en heb nog nimmer in mijn leven een dusdanig snel werkend middel aangetroffen. Niet alleen in bovenstaand geval, maar ook In alle diergelijke voortspruitende uit een slecht eu verurmS bloed zullen de Pink Pillen werkdadlig optreden. Bij voorbeeld1 de bloedarmoede waar van de verschijnselen genoeg bekend zijn, als, bieeke gelaatskleur, ontkleu ring van het tandvleesch en der lip pen. Men heeft hartkloppingen, be nauwdheid bij het trappen klimmen, hoofdpijn en duizeligheid. Eene al- gemeene zwakte maakt zich van den zieke meester eu veroorzaakt dikwijls den dood. Het is in dit bijzondere geval van bloedarmoede dat de Pink Pillen werkdadig zijn. Zij werken met groote werkdadigheid op de hernieu. wing van het bloed en genezen daar door zelf de bloedarmoede, bleekzucht, neurasthénie, rheumatiek en de alge- meene verzwakking bij den man en bij de vrouw. Prijs f 1.75 de doos, 9.— die 6 doo- zen. Verkrijgbaarhij Snabilié Steiger 27 Rotterdam, hoofd-depothouder voor- Nederland en Apotheken. Franco toe zending tegen postwisseL Ook ecln verkrijgbaar voor Haar lem en omstreken bij Wed. W. Pl.AAT- ZKR v. d. HULL, Drogerijen. 28 Jans straat. Sport i-n Wedstrijden. Voetbal. De Old-Xaverians komen vier dagen in Nederland en spelen: op Goeden Vrijdag 28 Maan tegen „Haarlem" te Haarlem: Zaterdag 29 Maart tegen H B. S. in den Haag; Zondag 30 Maart.de Paaschdag) tegen het Nederlandsche' elftal op H. R. S -terrein In dl n Haag, en Maandag 31 Maart (2c Paaschdag) tegen een Ooste lijk elftal te Nijmegen. Leger en Vloot. Het voornemen bestaat om in de maand April e. k. het personeel van het reservekader in de gelegenheid te stel len examm af te leggen voor de getuig schriften H', I' en K', welk examen zal gehouden wórden te Amsterdam en te Haarlem. Op voorspel van den inspecteur der infanterie en goedgekeurd door den mi nister van oorlog, wordt aan eiken wiel rijder (onderofficier, instructeur en mi licien) zoodra hij als zoodanig wordt benoemd, één paar beenbekleedingen uit gereikt ten laste van de kleeding en uit rusting van den belanghebbende. Bij ver trek met groot verlof behoort voor eiken wielrijder een paar beenbekleedingen te worden afgelegd, en ten behoeve der op leiding van de adspirant-wielrijders wor den 25 paren dier bekleedingen aan den officier-instructeur ter beschikking ge steld.

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 5