NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad, in Haarlem en Omstreken. 19e Jaargang. Woensdag 12 Maart 1902. No. 5736 ABONNEMENTSPRIJS: AD VERTENTIEN Yoor Haarlem per 3 maanden1.20 Van 1—5 regels 50 Ofcs.; iedere regel meer 10 Cta. Buiten het Arrondissement Haarlem Voor de dorpen in den omtrek wa&r een Agent gevestigd is (kom der gemeente), i» de prijs der Advertentiën van 1—5 regels 0.76, elke regel meer 0.15. per 3 maanden1.30 Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat "Franco door het geheele Rijk, per 3 maandenn 1-63 Reclames 30 Cent per regeL Afzonderlijke nummers0.02# Bureaux: Gebouw Het Spaarae, Kampersingel 70, vlak bij de Turfmarkt. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.87# Telefoonnummer der Redactie 600. Telefoonnummer der Administratie 123. M fJ de omstreken en franco per post 0.45 Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONES, Succ., Parijs 31Faubourg Montmartre. Dit nummer bestaat uit z s bladzijden. Haarlen 'b Dagblad van 12 Maart bevat o. a.: Schitterende Boereuoverwinoing bij Tweebosch, Lord Methuen ge vangen genomen. Meerdere waar deering, Voetbalwedstrijden, Zaak Beijnes, Kijkjes om ons heen. Politiek Overzicht. Wij hebben 't bij het rechte eind ge had, toen we zéiden, dat achter de opmerkelijke schaarschte van oorlogs nieuws waarschijnlijk iets minder aan- naams school voor het Engelsche le ger. Eene nieuwe verpletterende neder laag is gevoegd bij de vele, die de troe pen van Edward VII reeds hebben te verduren gehad. Lord Kitchener heeft den 8en een telegram uit Pretoria gezon den, dat als volgt luidde: Het spijt mij zeer, u slecht nieuws te moeten zenden over Methuen. Hij was met 900 bereden manschappen onder majoor Paris en met 300 infanteristen, 4 kanonnen en een pompom uit Vrijburg naar Lichtenburg opgerukt en zou >rcn- fell met 1300 man bereden troepen oen 8sten te Rooirandjesfontein ontm n*ten. Gisterenochtend in de vroegte werd Me thuen tusschen Tweebosch en Palnnt- kuil door de strijdmacht van de Ir aangevallen. De Boeren voerden aan drio kanten een charge uit. Vijfhonderd bereden manschappen zijn te Ma. )ogo en Kraaipan aaagekomen en werden door de Boeren nagezet tot op ruim 6 KM. van het tooneel van den strijd. Z ij melden datMethuen, dekanon- nen, de tros, enz. in handenvan de Boeren zijn gevallen. Toen men Methuen het laatst zag, was hij ge vangen. Ik heb nog geen bijzonderheden aangaande de verliezen of andere in lichtingen. Ik had reeds maatregelen genomen om troepen naar deze streek te zenden. Ik denk dat deze plotselinge opleving van de roerigheid van de Boeren, ten doel had, troepen die de Wet in het nauw brachten, weg te trekken. Toen dit telegram in het Lagerhuis werd voorgelezen ontstond er een ge weldige opschudding. De Ieren hieven een luid gejuich aan, waarop de ministe- rieelen brulden: schande, schande! La ter kwamen er nog meer slechte tijdin gen en wel eerst een opgaaf van de ver liezen, die bedroegen gedood 3 officie ren en 38 man, gewond 5 officieren en 72 man, vermist 1 officier en 200 man. Alle stukken geschut vielen in handen der Boeren. Aan het eind van de vergadering las Brodrick nog de volgende depêche voor: Methuen's konvooi van ossenwa gens vertrok een uur voor het konvooi van met muilen bespannen wagens. Bij dagbreek deed de vijand, een plotselin- gen aanval op de achterhoede. De eerste verwarring werd gesticht door de Kaf fers met bij de hand gelelde paarden; deze galoppeerden door het muilen-kon vooi heen. Daar het laatste dicht bij het konvooi ossenwagens was, sloeg de ver warring in het muilen-konvooi over op de hereden troepen. De Boeren die in kliaki gestoken waren, verijdelden alle pogingen van de officieren om de orde te herstellen. Groote verwarring volgde onder dit ge deelte van de bereden troepen. Deze laat- sten en de muilewageus renden het os- senkonvooi 5 KM. voorbij en werden af gesneden. De artillerie en de infanterie legden in het oog loopende dapperheid aan den dag; de infanterie weigerde zJch over te geven tot alle tegenweer vruch teloos was. De la Reü's strijdmacht v-as bijna geheel in onze uniform gekleed, zoodat het voor de infanterie onmogelijk was onderscheid te maken tusschen de onzen en de Boeren. De vijand telde 1100 man met een vijf tienponder en een pompon. De la Reij, Celliers en andere Boerên-aanvoerders waren tegenwoordig. Men zag dat Methuen goed verzorgd werd in zijn wagen. Ilt verneem dat zijn dijbeen gebroken is en bij het goed maakt. Ik hoop dat de thans aankomen de versterkingen den toestand in deze «treek zullen verbeteren, zonder de krijgs verrichtingen elders te storen. Volgens een telegram uit Londen aan de „Petit Bleu", zou de la Reij duizend gevangenen hebben gemaakt. Het door Kitchener opgegeven getal is dat van de manschappen die niet zijn losgelaten. De „held" van Modderrivier en Ma- gersfontein is dus eindelijk in handen der Boeren gevallen. Hij heeft hun lan gen tijd'weten te ontkomen, ondanks zij ne vele misslagen. Methuen is een van de weinige Engelsche aanvoerders, die van 't begin van den oorlog af tot heden in 't veld zijn gebleven. Tevergeefs heeft hij gepoogd, zijn bezoedelden veldheers- naam schoon te wasschen in het bloed van de vrouwen en kinderen, door zijne troepen uit huls en hof verjaagd en van ellende en kommer stervende. Dat hij niet teruggeroepen is, moet waarschijn lijk worden toegeschreven aan den steun dien hij in Engeland ondervond. De overblijvende manschappen van 't Engelsche legerkorps zijn onder majoor Paris te Kraaipan aangekomen Het rap port van dezen officier komt vrijwel over een met 't reeds boven vermelde. Twee bosch is gelegen ongeveer 100 KM. van Vrijburg, aan de Kleine Hartsm er even ten Z. O. van de plaats waar deze zich in de Groote Hartsrivier stort, 67 KM. ten N N.O van Wolmarans6tad en 96 KM. ten O.N.O. van Klerksdorp. Wat de Boeren met Methuen zullen doen is onzeker. Wellicht houden zij hem vast als gijzelaar om verder doodschie ten van hunne officieren te beletten Waarschijnlijk is dit echter niet, daar de Boeren meer dan eens getoond heb ben van dergelijke middelen afkeerig te zijn. Bovendien is een tegenstander als deze Britsche generaal bijna nog onge vaarlijker op vrije voeten, dan in gevan genschap. Kitchener's opmerking, dat het de la Relj's doel 1b geweest, de Wet wat lucht te geven, is zeker niet van allen grond ontbloot. Als de laatste nu wat uit gerust is, komt hij ook weer op de prop pen en kan de overwinnaar van Klerks dorp en Tweebosch nieuwe krach ten verzamelen. Zoo hebben de Engel- schen steeds de handen vol en wordt de moed der Boeren levendig gehouden. De Engelsche bladen kunnen nu weer hunne klaagliederen aanheffen, wij stemmen daarentegen in met den zege zang onzer triomfeerende stamverwan ten. Buitenlandsch Nieuws. temala, Paraguay en Salvador, waarin partijen zich verbinden zich te beroepen op het Haagsche Hof ingeval het onmo gelijk is tot overeenstemming te komen. Reuter seint uit Konstantinopel. d. d. 10 Maart: Aan den heer Rouvier is de officieele kennisgeving toegezonden, dat de sultan het conversie-ontwerp heeft aangenomen. De Italiaansche Kamer koos met 350 van 402 stemmen den heer Biancheri tot haar voorzitter. Stadsnieuws. vuldlgheid zijner hulpbronnen. Maar het meest waardeert die prins die har telijke ontvangst, hem ten dleel geval- Len in alle plaatsen die hij bezocht beeft, en waaruit blijkt, dlat liet Ame rikaanse he volk dte bedoeling van dien Duitse hen Keizer met de zendJing van zijn broeder naar Amerika, goed' be grepen en naar waardie geschat hééft. Het spijt dien prins dat bij op zooveel plaatsen, waar men hem had willen verwelkomen, zich niet, of slechts zeer kort heeft kunnen ophouden. Hij zal nooit dé gastvrijheid van het Ameri- kaansche volk vergeten. Alfifemeene Berichten. DE OORLOG IN ZUID-AFRIKA. Volgens een telegram van „Central News" uit Tafelkop, <M 5 Maart, is de ontdekking van dé verborgen mu nitie der Boeren ten NO. van Reitz te dianken aan kolonel Ross" colonne voordrachten door Lean der Schlegel van Cauiadteesche verkenners, hetgeen en Lydia Schlegel had Zaterdae jl. niet uitsluit., dat een verrader of Kaf- een menigte belangstellenden naar de fors het uitgebracht hebben. Er werd bovenzaal der sociteit Vereeniging ge- ook een bundiel brieven van Boeren lokt. Hoofdzakelijk is het doel van gevondien. depe voordrachten de leerlingen van Uit, de verlieslijst van Zaterdag-den heer Schlegel gezamenlijk in de avond: gelegenheid te «tellen, goede muziek Haitébeestfontein (ten N.W. van te hooi en en ze zoodoende aestetisch te Klerksdóa-p, maar er zijn nog andere ontwikkelen. plaatsen van dien naam), 2 Maart, 1- eerste nummer droegen de heide man van de Scottish Horse gewend'; conc®rtgevers Schubert's Grand1 Duo 3 Maart, 1 man van het 2e NorfoJk 0o 140 V0OT vi6r handen voor. zeer Regiment gewond; - 4 Maart, 1 man zeker een muziekstuk, dat aan de uit- van dé Scottish Horse en 1 man van Haarlem, 11 Maart 1902. 1 April wordt de le luit. C. J. van Heusden, van het korps pantserfort- artillerie alhier, overgeplaatst naar de le comp. van dat korps te 's-Gravenhage. De matinée van klavier* voerenden groote technische eischen de 39e Yeomanry gewond. Verder ie Schlegel gaf op artisüeke er dien 2en Maart te Doornlaagte eon kapitein van het le Scottish Horse g«?- wijze Sohumanns Intermezzi Op. 4 reeft. Het was een goedé gedachte van Dr. Lejrds over don oorlog. Dr. L'eyds werd door de „Etoile Beige' geïnterviewd en verklaarde dat hij nog altijd even groot vertrouwen stelt in den afloop van den strijd. Het verblijf van de heeren Wolmarans en Wessels in de Vereenigde Staten heeft slechts ten doel een reorganisatie van de comités tot ondersteuning van de Boeren en niet het uitlokken van een beweging ten gunste van den vrede. Lord Rosehery herhaalde In zijn redevoering te Glas gow zijn oordeel dat de oorlog beëindigd zou moeten worden door een wettelijke erkenning of regeling. Niets is dwazer, meende hij, dan de Boeren te behandelen als roovers. Geen enkele oplossing zou voor de toekomst van Zuid-Afrika af doende zijn, die niet ecnig element be vat, waarin de Boerenleiders zelf heb ben toegestemd. De ramp te Sehemaclia. Ten, bate van die ongelukkigen in Schemacha wordlt veel geld bijeenge bracht, De Czaar heeft, behalve de 50,000 Rbl., die hij uit zijn particuliere kas heeft gegeven, nog bevolen 100,000 Rbl. te sturen. Het Rood'e Kruis heeft 25,000 Rbl. geschonken, dé Keizerin- Moedier 25,000, enz. enz. De Hollandsche kerk heeft 2000 Rbl. voor de slachtoffei-s beschikbaar In Ierland. Een telegram uit Colchester zegt: Ten gevodge dier hernieuwde werk zaamheid' en de diadén van intimida tie der „United Irish League" heeft het demdle bataljon van het Suffolk Regiment, waarvan die meeste man schappen zich vrijwillig hadldten aan geboden voor den dienst in Zuid-Afri ka, plotseling bevel gekregen naar Ierland te vertrekken. Prins Heinricli heeft een soort van proclamatie uit gevaardigd. Hij zegt daarin dlait zijn rondreis door die Unie hem veel genoe gen heeft verschaft, en hein een die pen indruk gegeven heeft, van de uit gestrektheid van het. land' en dé veel- sneuveld; bij Bothaville dén 28an Fe- d r r>m o J ry i p i 'heer Schlegdl. Carel Phllppeau bruan 2 man van de Zuid-Afrikaan- ui te nood .gen. met eenige zangnum- sche politie vermist. mors d* pïaoo-voordïachten af te wis De verlieslijst van Vrijdagavond 3elen Immer3 een publlek en bler in geeft nog een „verbetering" van 8 ge- de eerste plaats een publiek dat uit wonden van Von Donop's konvooi-ge- jévmil-e leerlin-en bestaat, kan on- leide: volgens dé vorige opgaven wa- mogelijk met aandacht een groot uur ren er 126 gewonden. acli.ereeu pianomuziek aanhooren. Uit een Reuter-telegram van den 7den I Zou het ook geen overweging verdie- uit Johannesburg: j ne,n minder groote. maar meer klavier Ronvende Roeren die in de buurt rond-nummers in verschillende stijlen ten zwerv. n. hebben getracht de inboorlln- gehoore te brengen om de jonge- toe gen aan te klampen die terug willen ko- hoorders niet te zeer te vermoeien? men om te werken, maar in weerwil Zeer zeker is het een uitnemend denk- daarvan komen zij naar den Rand Kha- be.Id op deze wHze d(1 lipfdy; voor ma zendt de eerste afdeeling van zijn muziek aan t© kweeken. De leerlingen stam. daar hij de verzekering heeft ont- vau deu hetr Sculegel böVmaen zich vangen dat. de menschen geen drank zul 0Qder leiding van iemand die hetern- len krijiren. Blanke werkkrachten zijn s^g me^ j-nns^ méént, overvloedig. De „Daily Mail" verneemt uit Pietar Maritzburg dat 700 man tn de spoor- wegwerkp 1 aatsen t.e Durban het werk staakten en hoog er loon eischten. De werkstaking breid'de zich uit onder de werklieden, en schijnt het werk ern stig te zullen benadeelen. Het vooruit zicht is, dat dé arbeid in de werkplaat sen tijdelijk zal moeten worden stop gezet. Lord Kitchener seint uit Pretoria dat de colonnes in de afgeloopen week rap porteeren zes Boeren gesneuveld, twee gewond, 88 gevangen, 36 onderworpen. De colonnes die aan de jongste opera ties naar de Harrismith-linie hebben deelgenomen, zijn thans uitgerust en tiekken opnieuw naar het Westen. De (Berlijnsche) „Lokalanzeiger" meldt dat hel definitief antwoord van de Brit sche Regeering op den wensch van den Duitschen Burenhilfsbund omtrent de zendingen naar de concentratiekampen in Zuid-Afrika thans te Berlijn is aange komen en heden door den staatssecreta ris Von Richthof en aan het parlement zou worden medegedeeld. Een Europeaan die zonder pas en ge wapend reisde, is tot een jaar gevange nisstraf veroordeeld. Een ander, die wa pens verborgen had, kreeg twee jaar. allerlei. De krijgsraad; te Frankfort heeft een onderofficier van hét 88e regiment we gens mishandeling van recruten in 103 gevallen en misbruik van bevoegdheid tot een jaar gevangenisstraf ein degra datie veroordeeld. Generaal Mercier is Zondag te Caen, waar hij een nationalistische bijeen komst moest voorzitten, uitgefloten en uitgejouwd. De vijandig gezinde me nigte vergezelde hem van het station tot zijn hotel. Spanje heeft arbitrage-verdragen ge sloten met Mexico, Argentinië, Domini que. Uruguay. Bolivia. Columbia. Gua- i\og eeiis de zaak-Beijnes. Hét stuk waarvan wij gisteren mel ding maakten, is verschenen. Wij la ten het hier volgen in zijn geheel. Aan dien Raad' dier Gemeente Haarlem. In hiet bezit van het schrijven dier Lichtcommiissie aan den Raad, geda^ teer dl 24 Februari ,doch eerst verzon den. 7 Maart ('s avonds) wil ik hierop nog met een enkel woord antwoorden. liet schrijven is zóó vol onjuisthe den, verkeerdé en scheeve voorstellin gen en onwaarheden dat het mij on' mogelijk is om vóór uwe zitting van Woensdag 12 Maart, alles uitvoerig te weerleggen. Daar ik die verdere behandeling die- zer zaak niet wederom wil uitstellen zal ik voorioopig alleen enkele punten aanstippen om U nogmaals te over tuigen dat het benoemen eenier Com missie tot onderzoek, als verzocht in mijn schrijven van 6 Februari Li., niet alleen wensch el ijk maar noodza kelijk is. ló. Ik herhaal nogmaals d'at ik nim mer beloofd heb a tout prix et toute condition de geheele drijfkracht voor mijne werkplaatsen van de stedelijke Centrale te nemen. Wel heb ik eene aansluiting mijner firma in uitzicht gesteld doch mij steeds het recht voor behouden om naar billijkheid, eenen aangeboden prijs en voorwaarden al of niet te accepteeren. 2o. Ten sterkste protesteer ik tegen het nu ten tweedte male misbruik ma ken van de, mijne firma toegeschreven bereidverklaring, „de drijfkracht van de gemeente te koopen tegen dén alis- diaii door den Raad vast te stellen prijs." Deze in het schrijven dier Commissie cursief gedrukte woordén, werden door dé firma Beynes in haar verzoek schrift betreffende die stroomlevering door de Electrische Tram, nimmer neergeschreven, dóch B. en w. hebben déze woordten in hare Considerans in. deze zaak ingelascht. Door mij werd in uwen Raad tegen deze inlassching niet geprotesteerd, allereerst omdat de hoeveelheid stroom waarover het hier liep .betrekkelijk klein was, immers bet gold hier oene uitbreiding der mechanische arbeids kracht, zooals duidelijk in het verzoek, schrift staat aangegeven, welke uit breiding hoogstens 20 25 P.K. zoude bediragen, en ten tweede en in hoofd, zaak omdat ons verzoekschrift dateer de van 14 Juni 1899 en dB vergunning eerst half Augustus 1899 werd ver leend en verder uitstel d/oor even. tueede protesten om verschillieibdte denm niet gewenscht was. Door nieit gebruik te maken van krachtiervering door die Electrische Tram heeft de fir ma Beynes nimmer deze aangevraag de vergunning met die door B. en W. daaraan toegevoegde Considerans aanvaard en bekrachtigd. Hieraan mjj.g de Commissie alLer- minst het recht ontleenen om dleze jaar te voren niet weersproken woor den nu als door die firma geaccepteer- de woorden over te brengen in deze quaestie, nu het loopt over eene aan sluiting welke ruini driemaal zoo groot is. Dat die Gommissi'e gemeend heeft zulks wel te moeten doen, ie alleen aan grove lichtvaardigheid1 te wijten omdiat zij blijkbaar zich niet van de zaak op de hoogte had gesteld. Die Commissie had veel eerlijker en verstandiger gedaan om, alvorens deze woorden ten tweede male te misbrui ken, zich eerst van d'e werkelijkheid der feiten en data te overtuigen. Deze aanhalingen zijn misbruikt omdat zoowel de raadsleden als het publiek hiermede misleid zijn geworden. 3o. De bewering op pag. 3 ais zoudie de weigering der firma Beyne® abso luut. zijn geweest is ten «enenmale on waar. De firma weigerde een prijs van 8 cents per kilowattuur te accepteeren. De firma bood aan destij ds een prijs van 5 cents en zeide positief toe, dat zoodra de moeilijkheden door den Transvaaischen oorlog veroorzaakt, waren opgeheven zij hare werkplaat sen, in haar geheel zouden aansluiten tegen een prijs van 5 cents per kilo wattuur, weiike toezegging door twee leden der Lichtoomuassie kunnen wor den bevestigd als zijnde hun persoon lijk aangeboden. Trouwens in mijn schrijven diaio 4 Januari aan uwen Raad staat het bo venstaande op pag. 8 voorlaatste ali nea, ciuidieiijk aangegeven. 4o. De bewering omtrent dé jaar- lijksche scbadte van 12 k 15000 guldén is ook teu eenenmale onjuist Nadat door dén Voorzitter- der Licht- commissie iu die Raadszitting van 18 December 1901 eerst was toegegeven dat niet op 150 P.K. doch op 50 P.K. was gerekend, gaat het toch niet aan om daarna nog een schadepost te noe^ men in verband' met 150 P K. Nu volgens die Commnssie zelf erkend! wordlt dat in dé Centrale feitelijk op absoluut geene aansluiting dier firma Beynes gerekend is, nu nog steeds geen definitief antwoord gegeven omtrent de vraag betreffende die Ren. tabiliteitsrekening der firma Siemens en Halske,, is het toch al te dwaas om deze bewering nog te willen staande houden. Indien werkelijk blijkt dat in dte Remtabiliteitórekening der firma S. Hi van eene krachlafname dier firma Beynes geen sprake is (en dit is een feit), kan er in dezen geest als door dten Voorzitter der Lichtcommissie aan. gegeven ,vam een schadepost absoluut geen sprake zijn. 5o. Op liet mijns inziens ondoordacht neergeschreven in alinea 6 pag. 4 wil ik nog even kort antwoorden. Indien de firma Beynes eene leve ring van 150 P.K. had willen eischen had zij dlit kunnen doen togen betaling- van 8 cents per Kilowattuur en dezen prijs wildé de firma juist niet accep teeren. Voor die commissie was dan niets eenvoudiger geweest dan aan dezen éisch te voldoen. Of men stelde gedu rende langoren of kortoren tijd de re gelmatigheid van heit lichtnet in ge vaar,- óf om hieraan tegemoet te ko men zouden eventueel nog een nieuwe dteirde stoommachine on derde dynamo beneTens kabel kunnen worden toege voegd, al zoude dit ook met belangrij ke onkosten gepaard gaan, daar als dan de eer dier Commissie op het spel 9tond. Men had toen immers nog 7 a 8 maanden tijd (Ootober 1901Mdi-Juni 1902). Neen zoo onverstandig is dé firm» Beynes niet! 60. Ik protesteer ten sterkste tegen dé beweringen van dten heer Bellaar Sprayt, als zoudé ik beweerd! hebben dat ik het recht had de 5emeente un fair te mogen behandelen. Ik behandel niemand unfair, aller minst de gemeente, dóch ik verklaar dat de woorden van den heer Spruyt, zoo zacht mogelijk uitgedrukt, nuf aide onwaarheden zijn. Ik had mij den heer Beilaar Spruyt meer „gentleman" gedacht, en nooit kunnen verwachten dat hij een parti culier gesprek op déze wijze zoude pu- bliceeren en dan nog wel gepaard met- dergelijke tastbare onwaarheden. En nu terugkeerend. tot mijn ver zoek aan uwen Raad' om eene Comv missie te benoemen om deze zaak na der te onderzoeken. De gronden waarop ik dit wensch en hetgeen naar mijne meendng dient onderzocht te worden, zijn die voll- gendé: lo. Of ik dóór het weigeren van eenen prijs van 8 cents per kilowatt, uur gehandeld heb in strijd met het geen ik in uwen Raad heb verkbun-dl 2o. Of ik dioor eene weigering van eenen prijs van 8 cents per kilowatt uur misbruik heb gemaakt van het recht dat ik beweer en volhoud nim mer te hebben losgelaten om „naar billijkheid eenen aangeboden prijs al of niet te accepteeren," Dit laatste in verband met een aan uwen Raad ingezonden staat van wer kelijk lagere en volkomen juiste prij zen bij groot krachtverbruik. 3o. Of de woorden „tegen den alsdan dloor dien Raad vast te steLleoi prijs", woordten die nim mer door mij zijn aangegeven, nog minder zijn geaccepteerd, door de Commissie zijn misbruikt of niet, en in dit geval al of niet van toepassing zijn. De firma Beynes protesteert togen dleze miLsbruikmaking ten sterkste. 4o. Of liet billijk is d'at op mij eene beschuldiging rust dat ik de gemeente zoud» benadeeld hebben tot een ba. dirag van 12 k 15,000 guldien per jaar. 5o. Of het correct en te verdedigen is om mij voor de gevolgen vau c-cnen grooten fout, dóór dé Licht-commissie begaan verantwoordelijk te stellen. Uit het bijgevoegde schrijven van den beer Doyer en uit de eigen woor den dor commissie blijkt, dat hier al les voor elkander gezet is zonder dies- kundige, zonder adviseur, en is het dus te verwonderen dat de Commissie gemeden of verzuimd heeft om met de firma Beynes in overleg te treden. Immers welk lid der Commissie kon prijzen en voorwaarden aangeven of vaststellen? 60. Of er in de RentabiUteitsrekenitig der firma Siemens Halske sprake is van ee.nige krac-htafnamie der firma Beynes en in verband hiermede of er werkelijk van eenige schade mag ge. sproken worden. - 7o. Of er aan die Haarlemsche Ma chinefabriek ooit iets bekend is ge weest omtrent eene eventueele aan sluiting der firma Beynes. voor eene stroomleA-ering voor 150 P.K. (eene mededeeling die onmisbaar was, om haar in staat te stellen een concur reerenden aanbieding te d'oen, naar de levelling dar geheele Centrale aan dé gemeente); diït in verband met de ba wering dat men geheel onder dén in druk was dlat die firma Beynes zich zoude aansluiten. 80. Of in verband met bovenstaan de vragen en eventueele antwoorden, dé afkeuring neergelegd in dé door den Raad aangenomen motie op goede grond'en steunt en in billijkheid ge handhaafd behoort te worden. J. J. F. BEYNES. Haarlem. 10 Maart 1902

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 1