Augustus iSM, overleden Arnhem den 3 Maait 1*302", en het motto: „Hij heeft het werk volbracht, dat nem was toevertrouwd, dies kon hij heengaan in vrede." INGEZONDEN. foor den inhoud dezer rubriek slc.lt de. redactie sick niet aansprakelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatstxcordt de kopij niet aan den inzender teruggegeven. Ontvangen gelden voor <le uitge- eitJieneu te Amsterdam en Enschedé No. v. d. Voor Voor Voor Lijst. A'dam, Enschedé, beiden. 202 5.75 425 1.17 369 3.27 5 204 4.20 246 1.65 245 0.85 Lezing Xetsciieh te Heemskerk f 4.91 Timmerl. Bond Afd. Haari. 5 174 0.23 1.89 169 1.— 173 1.30 172 0.81 221 0.45 580 2 576 1.55 159 1.05 168 1.80 62 0.-1Ö 237 °.70 328 3.55 210 2.— 161 2.55 234 o.io 2.70 160 1.50 - 22 0.80 157 0-25 1.10 231 1.70 155 - 6.65 166 L1U 158 0.80 163 1-87 153 1.70 152 2.02 s 12 1.70 36(5 O.70 66 0.20 Bakkersgezellen Bond, Afd. Haarlem, 7(5 167 11 124 5 0.60 2.20 1.55 1.65 Totaal 9.40 ƒ74.54 Verzonden naar Enschedé46.76 A'dam 87.27s Totaalf 84.23 Dankend voor de plaatsing, Met Achting, D. J. BUYS, Penningmeester H. A. S. Bezoek aan Amsterdam en den Benzenwalvisch. Geachte Redacteur! Uw stukje over „Jeugd en Natuur" geelt me aanleiding om u eens wat te schrij- ven over het hezoelc aan den walvisch te Amsterdam en wat daarmee gepaard ging. In eene opgewekte stemming kwamen de kinderen der 4e klasse ter school. En geen wonder, want heden zouden de mu ren der school zeer wijd worden uitgezet; ze zouden vandaag in een school zijn, waarin ze met een spoortrein konden rijden en de school zou duren van 9 tot 4. De wandeling naar 't station was spoe dig volbracht en de kinderen zagen met belangstelling de grooie bedrijvigheid, die altijd op een druk spoorwegstation heerscht. Daar kwam de blibsemtrein en bijna allen brachten op een eerbiedigen afstand de handjes tegen de ooren. Veel gepraat er overl Kort daarop Kwam de trein voor, waarin zij zeiven mochten plaats nemen en we kregen als bijna altijd door de onuitputtelijke be reidvaardigheid vun chef en 't overig spoorwegpersoneel een ouderwetschen wagen, waarin we de kinderen konden overzien. Deze wisten, waarnaar ze zien moesten, daarover was den vorigen dag op school gesproken, maar toch was nu en dan eene aanwijzing noodig. We spoorden spoedig tussclien groenende weiden, waarop we reeds hier en daar troepjes schapen en koeien zagen gra zen. Bij HaUweg kregen we een kijkje in den IJpolder, waar bouwlanden te zien waren en rechts zagen de kleinen de daken van de huisjes in den Haar- lemmeimecrpolder boven den dijk uitste ken. Dat er over het een en ander druk gepraat werd, laat zich hooren. Eer dat we 't vermoeden, wareu we ie Amsterdam en nu ging het in goede orde liet station uit naar de Ruijterkade. Een der kleinen kwam dadelijk met zijn kaartje, dat hij. evenals de andere kinderen den vorigen dag in school had gemaakt, naar ons toe met de boodschap, dat we verkeerd ge- loopen waren, want de streep, die de wandeling moest voorstellen liep om het Station heen westwaarts en we gingen om den weg wat te bekorten en niet da delijk tegen den wind in te loopen. oost waarts. Aan de Ruijterkade gekomen, gingen we eerst westwaarts om de kinderen de vele smombooien van de kleine vaart te laten -o. De borden, overal op hooge palen vastgemaakt, gaven lieel wat na men, die bij de aardrijkskunde op school at zoo dikwijls waven voorgekomen en cimlal juist de 4e klasse Nederland be handelde. kwam dat goed van pas en vertoefden we hier langer dan bïj de schepen der groote vaart. Toch moesten ook deze even in oogenschouw worden genomen en niet weinig waven de kin- j deren verbaasd, te zien, hoe eene groote zeeboot boven op een drijvend droogdok I was gelegen. Honderden vragen, maar ze konden niet alle volledig beantwoord worden. Nu langs den „Schreierstoren" en het Damrak, naar 't Paleis op den I)am. Het lag niet in onze bedoeling meer dan een oppervlakkigen indruk daarvan to geven. Hierop vervolgden we onzen weg langs het Rokin naar de Munt on toen de onderwijzer hier eenige toe lichting had gegeven, was er eene kleine m '.1, die het raadseltje opgaf: „Welke munt is niet van metaal gemaakt?" Na tuurlijk vinden bijna allen het antwoord, want welk kind denkt dan niet aan de pepermunt.' Lachende en pratende ging het verder tot we spoedig aan de plaats waren gekomen, waar de Heeren- uracht in den Amstel komt en we dade lijk het met vlaggen gelooide schip, een Keulsche aak zagen, waarop onder een tent de reuzenwalvisch voor 't oog van 't publiek verborgen lag. Voor 30 cents de persoon konden wij binnenkomen, of schoon we zagen, dat de toegangsprijs 25 ets. voor volwassenen en 15 ets. voor kinderen bedroeg. De eerste roep van de kinderen bij 't binnentreden was, toen ze het 22 M. lange zeemonster zag liggen; „Maar, mijnheer, die is niet echt, die is vau papier!" „Neen, neen, kinderen, die is wel echt, hoor, je begrijpt toch wel, dat een directeur van Arlis en een Pro fessor zich niet zoo zullen laten beet ne men!" De kinderen bicven echter aan houden en dit vond zeker voornamelijk zijn oorzaak in de omstandigheid, dat het preparaat, waarmee de huid bestre ken was, zooveel op verf lijkt. De bewa kers hoorden natuurlijk ook die uitroe pen en wezen'er nu p, dat de huid van boven steenhard was en van onder door de groote hoeveelheid traan nog week, wat ze doorkloppen en indrukken lieten zien, ook op de scheur werd gewezen, die haar oorsprong vond in de omstan digheid, dat het dier was opengemaakt, om er de ingewanden uit te nemen. Ter wijl Ik het dier stond te schetsen, om dat het geheel fotografeeren onmogelijk was, ging de onderwijzer met zijne klas se voort met het een en ander te verkla ren aan de Jeugd. Ik hoorde toen zoo on gezocht een aardige woordenschermut seling tusschen man en vrouw, die ook eens kwamen kijken: „Kom nu toch hier vrouw?" „Wel neenl laat me toch gaan; ik wil daar liever eens luisteren! die meester verklaart alles zoo aardig aan de kinderen, en dan hoor ik meteen ook nog wat!" Nu verloor ik haar uit het oog, maar later vernam Ik, dat ze ten slotte toch nog verstoord was weggeloo- pen, want meester had eenigen twijfel geopperd bij een vraag van één der jon gens of Jonas nu wel in den walvisch kon gezeten hebben, als het keelgat van het beest maar zoo groot was, dêt er een paar haringen tegelijk door konden. Met de uitdrukking: „en toch heeft Jonas in den walvisch gezeten" ging ze heen. Nu, In zijn bek kon hij althans wel geweest zijn, want volgens mededeeiingen kon deze bek 5 ton haring bevatten. Zeer merkwaardig waren de harpoenen, één geheel beschadigd, een ander nog in het kanon, waarmede ze afgeschoten wordt, gestoken. De punt van zoo n harpoen be vat nog eene hoeveelheid dynamiet, die ontploft, wanneer ze tegen een been on der de speklaag stoot en waardoor drie weerhaken uit elkaar springen. I-Iierdoor kan do harpoen niet meer uit de huid van het dier getrokken worden en is dit een zekere buit van de Jagers. Zeer dui delijk viel het nu ook in het oog, dat het beest geen kiezen of tanden had, maar baarden (eigenlijk verlengsels Yan de slijmvliezen, die bestaan uit breede ba leinen platen, welke elkaar dakpansge wijze bedekken en eindigen in franje. „Net uitgeplozen touwl" zeiden de kin deren. Deze baarden hangen aan de bo venkaak en sluiten de mondholte af; ze werken als een zeef en houden dus het grove voedsel tegen. Vooral ook over <ie kleine oogjes en oortjes van het reusach tige dier stonden de kinderen verbaasd; ik te ook, dat ze grooten lust had den om In den wijd opengespalkten bek van het bee-t een lustig dansje te ma ken, maar ze wisten te goed, dat dit bij een wensch zou moeten blijven. In een afzonderlijk kamertje bezichtigden we nu de kleinere zeedieren, als ijshaaien, zeehonden enz., maar deze heesten wa ren niet goed te zien, omdat het te don ker was en bovendien schenen we nu met eene walvischachiige minachting op die kleinere bewoners der Poolzeeën neer te zien. We vertrokken nu, nadat ik nog even een kiekje van den walvïsch- kop had genomen. Bij den uitgang kre gen we nog eene groote reclameplaat voor de school. Onze morgenschooltijd was nu ten einde; we hadden aardrijks kunde, taal, gymnastiek en Nat. histo rie gehad. Nu spoedden we ons naar eene melkinrichting hij het Paleis van Volksvlijt om uit te rusten en ons twaalf uurtje te gebruiken. De medegenomen boterhammen weiden uitgepakt en de kinderen aten ze smakelijk op bij het gebruik van een glas melk of een kop melkchocolade. Daarna werd verlof gevraagd om prent briefkaarten te gaan koopen en die naar familie of kennissen to zenden. Het werd verleend en nu merkte ik weldra op, dat de kinderen nog heel wat schrijflesjes noodig zouden hebben, eer ze klaar zul len zijn voor 't leven; maar gelukkig: ze blijven nog drie jaren. Weldra werd het teeken van vertrek gegeven en de school begon weer; we zouden dezen middag hebben: aardrijkskunde, geschiedenis cn zingen. We bezagen eerst het Palais van Volksvlijt en wandelden toen naar het Rijksmuseum. Daar* bezochten we alleen het gedeelte, bestemd voor geschiedenis en kunst.Ge moet weten, we geven onder wijs in de geschiedenis volgens Te i.in tuin en behandelen dus. in de 4e klasse: de verandering in den loop der eeutvan in voeding, kleeding, woning, voertui gen, schepen, wapenen enz. Hier von den we nu overvloed van stof, ja, wel wat al te veel; in 't begin ging het uitstekend: de kinderen waren onder den indruk en men hoorde n ets dan de stem van den onderwijzer, die de verklaring gaf en wees, waarop de leerlingen de aandacht moesten vestigen. Later bleek dit niet meer vol te houden en verdeelden we ons in groepjes. Nu mochten ze eens vrij kijken en meer in 't bijzonder naar wat hun zelf het meest aantrok. We werden met allerlei vragen bestormd en van het zaaltje, v. aarin de verschillende schepen uit de zen en vroegeren tijd tentoongesteld wa ren, konden ze haast niet scheiden. Dat er zooveel leelijke, gescheurde vlaggen waren opgehangen konden ze niet best rijmen met do pracht, die overal heersch- te, maar onze verklaring deed hun nati onaal hart goed. Slechts in *t voorbij gaan lioton we Iets zien van den Ro- maanschen en Gothischen stijl, doch meer in 't bijzonder werd de aandacht gevestigd op de verschillende vertrek ken in Oud-Hollandschen stijl. T Was nu drie uur geworden en 't werd tijd om op te stappen. We moesten nog wat meer van Amsterdam zien. Eerst trokken we naar 't Leidsche Plein en rustten daar nog wat uit onder 't gebruik van een glas melk. Eerst nog een blik op den Schouwburg en toen naar de Kalver- straat gemarcheerd en verder langs het Nieuwe Postkantoor, over den Dam en den Nieuwen Dijk weer naar 't Centraal station terug. Daar stond de vrije afdee- ling In een wagen 3e klasse weer voor ons open en we stapten vroolijk binnen. We hadden nu nog 20 minuten zang; maar - -u anders dan In schooL De kin deren mochten nu maar zelf beginnen en zeiten natuurlijk steeds te hoog in. Dan kwam de onderwijzer te hulp. Het verwónderde mij, dat de kinderen daar voor niet te moe waren; onafgebroken zongen ze Amsterdam uit, Haarlem in en toen ze langs de werkplaats van 't Ou de Station stoomden vroegen ze, of we nu in Halfweg waren. Een jongetje was dezen keer onwel geworden, een zeld zaamheid bij onze tochtjes, maar als 't voorkwam, had het geval steeds eene paedagogische zijde. Aandoenlijk vind ik het te zien, dat één der vriendjes zijn jas uittrok en die den zieke omhing; toen zijn arm onder den zijne stak en hem be moedigend voortduwde, Aan lederen leer ling had nu dit reisje 32 1/2 cent gekost. De entrée voor 't bezichtigen van den walvisch v. as hun door een voorstander van schoolreisjes geschonken. Jammer, dat er niet veel meer zulke voorstanders zijn, want er zijn ook schelen, waar de kinderen onmogelijk een paar kwartjes kunnen besparen, en waarvan de onder wijzers toch zoo gaarne met die kinde ren een dergelijk reisje zouden maken. De walvisch blijft nog 14 dagen. V. 't K. Gemengd Nieuws. Wereldtaal. Een mijnheer Soldi heeft een betoog gehouden voor de Fransclie „Soeiété d'iithnographie", om aan te toonen dat er eenwereldtaal bestaat, een geschrevene ,die hij die „heilige taal" noemt. Uit da mutsen, die de vrou wen in Beneden-Bretagne dragen, is laj er toe gekomen. Dezelfde lijnen en figuren, die men in die mutsen vindt, ontdekte hij op oude Grieksche en Etrurisclie vazen, op Gallische me- dailies, Keltische steenen, op tempels in Babel, op Oostersche tapijten en in do versieringen van allerlei onbe schaafde volken. Uit die wereldtaal, die dus afkomstig zou zijn van Adam of van den oer-mensch, zou altijd volgens mijnheer Soldi de oor sprong van den mensch zijn op te ma ken. Er zijn, ook op 't gebied Van we reldtalen, al meer malligheden ver te ld. Een stoere rit.N De Russische kapitein Krasnof, van de gardekozakken, en zijn vrouw, een echte Kozaksche zonder twijfel, zijn ge heel Mantsjoerxje te paard doorgetrok ken. Frisch en gezond is het ruiterpaar te Peking aangekomen. Alleen hadden zij op hun rit veel van de koude te lij den gehad. De gemiddelde temperatuur die zij moesten doorstaan was - 22 gr. F. Aanvaring door den mist. De ..Waesland," een goed en groot stoomschip, vertrok Woensdagmiddag uit Liverpool naar Philadelphia koers zettende. Woensdagnacht oin half elf toen het zeer zwaar mistte werd de ..Waesland" plotseling, veertig mij len Zuidwestelijk van Holyhead, mid scheeps aangevaren door de „Harmo- nides". In minder dan viif en dertig minuten zonk de „Waesland". In dien tijd konden alle passagiers, een twee honderd, overgebracht worden op de „llarmonides". Twee menschen lieten er het leven bij, Edward Dangerfield, een zestigjarig inwoner van Kansas, en een twaalfjarig meisje Elise Em- mott. De geheel lading en alle goederen der passagiers zijn verloren gegaan. Door de kranige houding der beman ning is geen paniek ontstaan. Even na dat deze de „Waesland" verliet, spron gen de ketels door bet binnendringen de zeewater. Marconi's toestel. De hotel-booten „Kaiser Wilhelm der Grosse" en „Lucania", die varen tusschen Hamburg en Newyork, heb ben onlangs drie dagen lang door middel van Marconi's toestellen sei nen kunnen wisselen, terwijl zij op afstanden van 85 180 K. M. van el kaar verwijderd waren. Passagiers van de „Lucania" seinden telegrammen naar de „Kaiser", met 't verzoek, deze over te brengen naar het draadlooze telegraaf-statiou te Lizard. Toen zij ongeveer 100 K. M. uit el kaar waren, stoomde de „Kaiser" dooi* een zwaren mist; daarna werd 't weer helder en seinde hij „40 kilo meters ten oosten van de Banks bei der". De „Lucania" antwoordde: „Dank u; ik ben nog in den mist." Men ziet hieruit, welk een waarde Marconi's toestel kan hebben, juist bij mist, als de schepen elkaar op grooten afstand kunnen meedeelen, waar en onder welke omstandigheden zij zich bevinden. Op de terugreis ontmoette de „Kai ser" de „Kroonprinz Wilhelm" mid den in den oceaan. Hoewel zij elkaar niet in zicht kregen wisselden zij tee- kens en overtuigden zicb, dat ze 75 K. M. van elkaar waren verwijderd. Zij bleven twee uren „in conversatie" en passagiers maakten van de gele genheid gebruik om elkaar eenige noodige en onnoodige opmerkingen le maken. Door bet draadlooze station te Li zard kunnen stoombooten, welke Mav- conitoestellen aan boord hebben, thans 225 K. M. uit zee liun aankomst aankondigen. Met een variant op een bekende re gel, zal men voortaan moeten zeggen „Komende schepen werpen hun elec- trische seinen vooruit." Mond- en Manwzeer. Het middel tegen mond- en klauw zeer is gevonden In het Pruisiscne Huis van Afgevaar digden deelde Goheimralh Kirchner mede. dat het bij het departement van Lanbouw gelukt was, een zeker voor behoedmiddel te ontdekken tegen mond- en klauwzeer. Waarschijnlijk zal het spoedig «reluk ken een preparaat te maken, waar door de veehouders voor betrekkelijk gering bedrag hun vee kunnen laten inenten. Prof. Loeffne.r. te Greifswald, die de onderzoekingen leidde, beproefde ook een ander, tegenwoordig veel bespro ken middel (dat van Bacceili?) maar vond dat gevaarlijk en niet gunstig werkende. Familieberichten. Gehuwd 4 Maart B L C die Haan met M Verweij. Nijmegen. Bevallen2 Maart S J Siderius Van den Berge. d. Tiendeveen. 8 Maart WischhoffMoorrees, z.. Den Haag. Beins—Van Booven, z.. Weert. A Maart Van DeventerVas Omme ren, z., Leiden. H KiersCammonga, d,. Nijmegen. E F BruijnsteeuVan IJsseldijk, d., Haarlem H Felleman—Cohen, z., Antwerpen. 5 Maart M Vleeschdrager—Laraon. d., Amsterdam. Overleden: 3 Maart, J. Kol, Langen- lonsheim. A. KlaverBakker, 64 j. Sijbecarspel J. Mulder. 80 j. Amsterd. S M Sterrenberg—Uyttenboogaard. 84'j, Watergraafsmeer. C H Koster, 47 j, Arnhem. D van Eps Reerink, 44 j, Rijssen. Z AdrianDe Vries, 48 j. Amsterd L Kersbergen, 78 j, Haarlem. 4Maart H J J Stomp,. 51 j, Den Haag B H M Hanlo, 72 j. Den Haag. 5 Maart II F Haavekost, 72 jaar. Haverkate te Enschedé. Bevallen: 6 Maart. G. J. de Vries Do Boer, z., Groningen; Echtg. van Bom de Breuk, d Arnhem; 7. G. G. P. HeytingSchotborgh, d., den Haag; E. VlaanderenVan Gelder, d., Soest; Crommelin-Van Schuylenburg, z., den Haag; Van LaerDe Sitter, z. Doorn. Overleden: 4 Maart. H. H. Zeijlstra, 73 j., Amst.; 5. C. W. Breman—Wilms, 52 j., Amst.; A. E. SpacklerWagner, 64 j., Nieuw er-Am stel; 6. J. Blom Bölger, 63 jDelft; J. F. Boissevain, jin., 15 j., Amst.; Wed. G. Zeegeirs Visser, 83 j., Amst.; Jkv. C. M, d'Han- gestbaron. d'Yvoy, 81 j., Nijkerk; J. Lewis, 66 J.; Mijdrecht; Wed. F. L. GeysMeeuwissen, 82 j., Dedemsvaart; 7. Wed. F. Vestdijk—Martin, 63 j., Amst.; F. O. Vervoorn, 79 j., Dirksland; A. v. Naanien v. Eemnes, 74 j., den Haag; J. Neuring, 65 j., Velp; A. L. Leuw, 87 j., Haarlem; 8. M. de Vries Blüm, Den Haag, met 1200 vtn. margarine en »:.>0 vin. reuzel. I-Iet sioomschip Ardjoeno, van Java naar Rotterdam, arriveer;!? 8 Maart te Marseille en zette de reis voort Faillissementen. Uitgesproken: Amsterdam, 5 Maart. F. W. Noller- man, aldaar. Rechter-commissaris: mr. T. Henuy; Leeuwarden, 6 Maart. J. Barieles Bouma, koopman, aldaar. Rechter commissaris: mr. W. D. Zeeger van Duyl; 's-Gravenhage, 7 Maart. J. F. Cariot. ambtenaar, te Voorburg. Rechter commissaris: mr. A. E. Croockewit; J. J. Verburgh, koopman, aldaar. Rechter-commissaris: mr. C. W. Voll graff; Vernietigd: L. J. Hiddinga, te Amsterdam. Stoomvaartberichten. Het stoomschip Madura arriveerde 8 Maan van Batavia te Amsterdam. Het stoomschip Prinses Sophie, van Batavia naar Amsterdam, vertrok 7 Maart van Padang. Het stoomschip Bali vertrok 7 Maart van Batavia naar Amsterdam. Het stoomschip Titan vertrok 7 Maart van Liverpool naar Padang. Het stoomschip Oranje Nassau, van Amsterdam naar Paramaribo passeer de 8 Maart St. Michaels. Het stoomschip Salak vertrok 8 Maart van Rotterdam naar Java. Het stoomschip Besoeki, van Java naar Rotterdam, vertrok 8 Maart van Perim. Het stoomschip Koningin Regentes van Amsterdam naar Batavia, arri veerde 8 Maart te Padang. Het stoomschip Koning Willem I, van Batavia naar Amsterdam, vertr. 8 Maart van Port Said. Het stoomschip Koning Willem III, van Amsterdam naar Batavia, pas seerde 7 Maart Kaap St. Vincent. Het stoomschip Amsterdam, van de Holland—Amerika Lijn, vertrok 8 maart van Newyork naar Rotterdam, Overncht ICjj'ectcnhonlel. De afgeloopen week heeft op het ge bied der fondsenmarkt niet veel bijzon ders opgeleverd. Van Hol!. Staatsfondsen, ai van Russen en Oostenrijkers bleven da koer sen vrijwel onveranderd, teiwi.il hetzelf de ook kan gezegd worden van meer speculatieve soorten ais Port:,- m. co, Brazilië enz. In Koloniale Cultuurwaarden bi- of hel stil; ook de markt voor «k- tul-aks- en pe- troleumwaarden was niet les - r-n... Do aand. Westersuikerröfiinulerij m-.*s:r-n een deel van hun jongste k...:rs\v»nst prijs geven en noteeren thans 172 a 175 pet. De oblig. Ned. Zuid-Afr. .N ..r blo- ven flink vast en hebben den 'k overschreden, daar heden'de i is 101 h 101 1/4 (waarin evenwel tb- waar de der achterstallige coupons i.- inbegre pen). Van de Amerikaansche Spoorwv .-waar den bleven de hoofdsoorten wederom zonder eenige wijziging van beteelovnis Daarentegen waren sommige amk-ve als Colorado-Southern Kansas City -Southern en Mexican National met veel belang stelling aanzienlijk hooger. Ook was er vrij goede handel In Ante- can Car. Foundry, die naar aanleiding van groote bestellingen van nmorwe gen, die bij deze Maatschappil moebu zijn ingekomen eenige percenten no teerden. In loten ging niet veel om Prolongatie 2 3/4 NIEUWE UITGAVE. Wij ontvingen een ex. van de ..Tabel der langst© en hoogste Koerson, enz." over het jaar 1901. uiig - tis premie op De Ned. F in nut ii v. Da- gelijksche Bcurscourant, d- u ook voor uiet-geabonneerden vcrh.-b baar a 1.75. Evenals vorige jaren is de grootst mogelijke zorg aan de bewcik ug be steed en zijn. waar zulks nooti-g was. aanvullingen opgenomen. O.a. wordt liet Beschouwend Overzicht, voorafge gaan door een zaakvegisi v, du? zeer zclcer hot praciisch nut van dit Over zicht als Geschiedenis der vm-srlii] lende fondsen, zal verhoogen. Marktnieuws. Haarlem, 10 Mam 1902 Artikelen. Aangev. Verk. «hijs. Aardappelen 29 Hl. 18 Hl. 1.5 -2.00 Appelen 11 Hl. 7 HL f N" Peren 5 Hl. 5 Hl. 6.0( 10.00 Roode 10.000 st. 4000 si. 3—12 ets. Savoye 2000 st 1000 st 3—12 cis. Bloemkool 500 st. 400 st. 6—25 cis. Boerekool 130 md. 130 md. 50—60 et. Wortelen 41 m. 26 m. 5070 ets. Rapen 4000 st. 3000 st 2—5 ets. Bieten 500 st. 500 st 2—4 ets. Spinazie 20 md. 20 md. f 1.25—1,40 KERKNIEUWS. Kathedrale Kerk St Bavo. Woensdag te 7 uur Lof ter eere van den If. Joseph en Rozenhoedje. Vrijdag te 7 uur Oefening van den H, Kruisweg. In de week de H.H. Missen ie 7.30. 8 en 9.30 uur Parochiciterk van den II. A: m:us van Padua. Woensdagavond te 7 uur Lof ier cere van den H. Joseph. Vrijdag te half 8 gelezen en it S uur gezongen Requiern-Mis voor Joannes Barn horn als lid der 3e Orde van den II. Franciscus; 's avonds i" nar Lof en Oefening van den H. Kruisweg. Zaterdag te half gelezen JL XI is en te 8 uur gezongen Requiem-Mis voor Nicolaas Eman als lid der 3e Orde van den H, Franciscus. Parochiekerk van den II. Joseph. Woensdag, laatste der 7 Woensda gen, ter eere van den H. Joseph, ie 7 uur Lof. Donderdag te 7 uur Lof ter eere van het Allerh. Sacrament. Vrijdag des avonds te 7 uur plechtig© Oefening van den H. Kruisweg. Zaterdag, te half 9 de II. Mis voor de bekeering der zondaars in de kapel van het Miraculeus© Mariabeeld, en van 5 tot 10 uur gelegenheid om ie biechten. In deze week de HH. Missen en dë Catechismus op de gewone uren. Parochiekerk van O. L. Woensdtyr en Vrijdag te 7 uur hei Lof. N. H. Ct, De man haalde papier en tabak voor den dag en wide het een in het ander, in blijkbare verbazing. Ilij had lange, bevende vingers, zoo be weeglijk als de geledingen van een insect. Holmes was stil, maar zijn steelsche bikken bewezen mij telkens, welk een levendige belangstelling hij had in onzen vreemden vriend. Ik dionk, meneer, zei hij, dat u niet alleen hier gekomen zijt gisteren avond en vandaag, om mijn schedel aan een beschouwing te onderwerpen. Neen, mijnheer, neen, hoewel ik blij ben dat tevens te kunnen doen. Ik ben naar u toegekomen, mijnheer Holmes, omdat ik zelf een onpraktisch man ben en plotseling mij gesteld zie voor een zeer ernstig en ongewoon vraagstuk. En erkenifende, dat u de tweede op dit gebied in Europa zijt... Zoo, mijnheer, mag ik Weten wie de eer heeft de eerste te zijn? vroeg Holmes dadelijk. Tot den strengen man der weten schap moet liet werk van monsieur Bertillon altijd krachtig spreken. Dan zoudt u beter doen, hem te raadplegen. Re bedoel, mijnheer, uit streng wetenschappelijk oogpunt maar voor den zaken-man staat u altijd toch al leen. Ik hoop toch, mijnheer, dat ik niet onwillekeurig Wel een beetje, zei Holmes. Ik geloof, Dr. Mortimer, dat u beter deed zonder onnoodigen omhaal mij een voudig en onopgesmukt te vertellen, wat het vraagstuk is voor welks op lossing u mijn hulp verlangt. HOOFDSTUK II. De vloek van de Basker ville s. Ik heb in mijn zak een ma nuscript, zei Dr. James Mortimer. Dat heb ik bemerkt toen u de ka mer binnenkwaamt, zei Holmes. Het is een oud manuscript. Uit liet begin van de achttiende eeuw. tenzij het valsch is. —Hoe kunt u dat zien? U heeft een duim of twee er van blootgegeven, gedurende den lijd dat we praten» En bet zou al een arm zalig deskundige moeten zijn, die het jaartal niet op een tiental jaren of zoo, kon opgeven. U heeft misschien mijn werkje hierover wel gelezen. Ik schat dat op 1730. 1 lol is van 1742. Dr. Mortimer haalde het uit zijn borstzak. Dit f; milie-document werd aan mijn zorg toevertrouwd door Sir Charles Bas kerville, wiens plotselinge en tragi sche dood drie maanden geleden in Devonshire zulk een sensatie verwek te. Ik mag zeggen, dat ik zijn per soonlijke vriend was, zoowel als zijn medisch raadsman. Hij was een man Yan een sterken geest, slim, praktisch en zoo weinig pretentieus als ikzelf. Aan dit document hechtte hij veel waaide, en hij was eigenlijk voorbe schikt voor eeu einde, als bij gehad heeft. Holmes stak zijn hand uit naar het manuscript en vouwde het op zijn knie uit. Je zult het wederkeerige gebruik van de lange en korte s merken, Wat son, dat is een van de gegevens ge weest, die mij hielpen den datum vast te stellen. Ik keek over zijn schouder naai- het gele papier en het vage handschrift. Bovenaan stond geschreven „Basker ville Hall," en onderaan „1742". Het schijnt een verhandeling te zijn. - Ja .het is de verhandeling van een legende der familie Baskerville. - Maar ik denk fiat liet iets meer moderns is, waarover u mij wilt raad plegen. Zeer up to date. Een practische, dringende zaak, die binnen vier en twintig uur beslist moet zijn. Maar het manuscript is kort en staat in vel band met de zaak. Met uw verlof zal ik liet u voorlezen. Holmes leunde achterover in zijn stoel, drukte zijn vingertoppen tegen elkaar ,en zat met gesloten oogen. te luisteren. Dr. Mortimer liield het pa pier tegen het licht, en las met een hooge, krakende stem het volgende vreemde, oude verbaal. „Over de afkomst van den liond van de Baskervilles gaan vela lezingen, en daar ik in rechte lijn afstam van Hu- go Baskerville en de geschiedenis van mijn. vader heb, die liaar weer van den zijne hoorde, heb ik haar neerge- schreven in de volle overtuiging dat het gebeurd is zooals bier te boek staat. En ik zou willen, mijn zoons, dat je hieruit leert ,dat dezelfde rechtvaar digheid, die de zonde straft, haar ook genadiglijk weet te vergeven, en dat geen banvloek zoo erg is of door ge bed en berouw kan hij opgeheven worden. Leer dan van deze geschiede nis de vruchten van het verleden niet te vree zen maar liever on do toekomst te letten ,en er voor te waken dat die lage hartstochten, waarvan ons ge slacht zooveel te lijden heeft gehad, niet meer mogen medewerken tot zijn verderf. „Weet dan, dat in den tijd van het groote oproei- (waarvan ik die ge schiedenis door den geleerden Lord Clarendon geschreven, in je bijzon dere aandacht aanbeveel) de heerlijk heid1 van Baskerville bestuurd werd dioor Hugo van dien naam, en het kan niet tegengesproken worden, dat hij een losbandig, profaan en goddeloos man was. Dit, liet is waai-, zouden zijn buren hem wel vergeven hebben, wetend dat er geen heiligen waren in deze streken. Maar hij had een uitge laten, wreeden humor over zich, die spreekwoordelijk geworden is. Het gebeurde dat deze Hugo verliefd werd (indien men bij hem van zulke gevoelens tenminste spreken mag) op de dochter van een lidder, die in de buurtschap van de Baskerville woon de. Maai- de jonge dame, zedig en van zeer goeden naam, zorgde liem steeds to ontwijken, omdat ze zijn slechte reputatie kende. En zoo ge beurde het dat deze Hugo met vijf of zes van zijn slechte vrienden liet kas teel wist binnen te dringen en het meisje te ontvoeren, terwijl h-v>v va der en broeders uit waren, wat h :n be kend was. Toen ze haar in ILugus kas teel gebracht hadden, sloten «e haar boven in een kamer op, terwijl Hugo en zijn vrienden, zooals ze 's nachts steeds deden, een drinkgelag hielden. Het arme meisje boven zat in duizend angsten toen ze het gehuil en geloei en gevloek van beneden hoorde en zon op middelen om weg to komen. In haar doodsangst deed zij toen iets, dat den dappersten man zou Ip-kben af geschrikt, ze klom name bik be hulp vau 't klimop dat ;1 ijken muur bedekte en ïi v- 1. il-.-k r he neden .waarna ze n, ;u drie. mijlen van Hugos kas: „Het gebeurde, dat Hugr t i. j.uoejc later zijn gasten verliet .-Lm en drinken te brengen naar zijn gevan gene en toen de kooi 1» ■•g vond en de vogel gevlogen. Het iieen dat hij door den duivel i t :i werd, want. toen hij da trappen afgestormd was, sprong hij op tafel boi.Vn en glazen vlogen naar alle kanten en schreeuwde dat hij dien noch- zijn ziel aan den Booze vei koopen z< als hij de vluchteling! manr mocht inhalen. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 6