Prijsraadsels met Geldprijzen, NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad in Haarlem en Omstreken 19e Jaargang. Maandag 17 Maart 1902. No. 5740 HAARLEMS DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS Voor Haarlem per 3 maanden1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd ia (kom der gemeente), per 3 maanden1.30 Franco door het geheele Rqk, .per 3 maanden1.65 Afaonderlgke nummers0.02% Geïllnatreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per S maanden0.37% de omatreken en franco per post 0.45 ADVERTENTIËN Van 1—5 regels 50 Cte.; iedere regel meer 10 Ots. Buiten het Arrondissement Haarlem ia de prijs der Advertentiön van 15 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Groote letters naai- plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reolamea 30 Cent per regeL BureauxGebouw Het Spanrne, Kampersingel 70, vlak bij de Turfmarkt. Telefoonnummer der Redactie 600. Telefoonnummer der Administratie 128. Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Adrertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONESSucc., Parijs 3iFaubourg Montmartre. voor abonné's van Haarlem's Dagblad. De oplossing van ons vorig Prijsraadsel is: STRAFGEVANGENIS. De onderdeelen zijneg, nis, angst, veters en Frans. Het aantal goede oplossers bedroeg 826. Bij gehouden loting werd de lepj-ijsvan TIEN GULDEN .oegewezen aan den Hetr W. AUGUSTINUS, Roosveldstraat 16, alhier, die zijn prijs van Maandag af aan ons Bureau tegen quitantie in ontvangst kan nemen, en de 2de prijs zijnde: TWEE GUL DEN VIJFTIG aan den Heer C. OTTE, Bennebroek, die het geld door bemiddeling van onzeu agent aldaar zal ontvangen. Ons nieuwe Prijsraadsel luidt als volgt i Mijn geheel bestaat uit 14 leiters en is de naam van een cnristelijken feestdag. 9. 6, 5, 7 is een zeer gezocht wild. 's Zomers kan het zeer 1. 11, 12, 14 zijn. 4, 2, 3 is een hoofddek-el. De toren van Pisa is 13, 8, 9, 2, 12. 10. Bij de inzending moeten ook de onderdeelen vermeld worden. Onder de Abonné's, die een goede oplossing inzenden, zullen wederom worden verloot: Een Eerste Prijs van TIEN GULDEN en Een Tweede Prijs van Twee Guide n Vij ftig Cents Een en ander onder de bekende voorwaarden. Dit nummer bestaat uit a ca. bladzijden. Hrnuïen 's Dagtilld van 17 Maart beat o. Een mislukte drijfjacht. He Italiaansche regeering en de werk stakingen, Vku Boerenzijde, Par lementaire Praatjes, De Wapens neêr! De pest in vroeger tijd. Bovendien behoort bij dit nummer on zer courant als gratis-bijvoegsel no. 80 van ..De Zaterdagavond", letterkundig weekblad voor Jong en Oud, bevattende: Haarlemmer Halletjes. Rubriek voor Da mes, Van een vrije vrouw (gedicht met plaatjes), Licht en Schaduw, Bochel. Een Leugentje om bestwil is geen zonde, door Candide, Staaltje van oplichting. Feuilleton. Sportpraatje, Schaakspel en Prijsraadsel. Politiek Overzicht. De Engelschen hebben naar Reuter uit Heilbron meldt, weer een groote drijfjacht gehouden, die echter nog minder resultaten heeft opgeleverd "dan die vorige. De Engelsche linie strekte zich Zon dag uit van Frankfort rechts tot Lindr ley links. Vijf colonnes trokken west waarts naar Wolvehoek. Twee offi cieren, die niet een muilentros voor die colonnes uit gingen, doorzochten die Rh eno ster rivier en vingen 9 Boeren, in holen verstoken. Ongelukkig seint Reuter ven-der slaagde die hoofd macht der Boeren onder Mentz erin te >ntsnappen, door als gewoonlijk eerst groote kudden dol geworden vee op de linie te drijven. In de verwarring kwamen bijna alleu er door heen. De doorbraak gebeurde ongeveer halver- wege Heilbron en Wolvehoek op de blokhuislinie. De drijfjacht had tot uitkomst dat vijftig gevangenen ge maakt zijn en een groote hoeveelheid vee en proviand vermees berd is. Het vee is op 't oogenblik een der meest geduchte strijdmiddelen der Boeren, en 't is de vraag waarvoor die Engelschen meer bevreesd zijn, voor die Boeren en hun nimmer falend schot of voor de koeien. Een enquête hier omtrent kon wellicht interessante uit komsten geven. De drijfjacht is in- tusschen jammerlijk mislukt en de Britten kunnen opnieuw aan het werk gaart. Zoo blijft de strijdlust erin! Later (did1. 11 Maart) wordt nog uit Heilbron bericht: „Mentz is verleden nacht met zijn commando door de blokhuizen lijn van Heilbron naar Wolvehoek gebro ken bij Gothenburg. Voor zoover be kend, is er één Boer gesneuveld en. zijm er vijf gevangen genomen met 30 paarden, zadels, geweren, enz. Het bericht van die „Rappel" over eene nieuwe Boeren-overwinning, wordt, niet bevestigd en schijnt dus to taal uit de lucht gegrepen. De Fran- sche bladen maken zoo gaarne hunne wenschen tot feiten. De Engelsche pers heeft over 't algemeen zeer sympathieke artikelen over Lord Methuen's invrijheidsstel- ling. De „Times" zegt: ,,Door hem los te laten volgen de Boeren hun algemeene gedragslijn, die noodzakelijk is omdat zij niet in staat zijn. gevangenen bij zich te hou den zonder hun vrije beweging op ondragelijke wijze te hinderen. Het spreekt echter vanzelf dat de overwe gingen, die hen beletten, een groot aantal gevangenen te houden. niet van toepassing zijn op een enkelen gevangene van hoogen militairen rang, dien zij Avenschelijk konden achten in hun macht te houden. Wij behoe ven geen onderstellingen te maken over db vraag of Lord: Methuen niet gevangen gehouden zou zijn indiien hij niet gewond was geweest. Het is ons genoeg, te weten dat. nu hij zwaar gewond is, de man die hem gevangen genomen heeft .menschelijkheid en ridderlijkheid vóór heeft laten, gaan vóór alle overwegingen, die anders zijn gedrag zouden bepaald, hebben Ook mogen wij aannemen dat de la: Reij gaarne op deze wijze de vriendie-i lijkheid heeft willen vergelden, die Lord Methuen aan zijn (de la Reij's) vrouw en kinderen bewezen heeft, toen zij door de wreed» oorlogskans getroffen werden.... De „Daily News" zegt dat de la Reij's daad een diepen indruk moet maken op het Engelsche volk. Helaas kan ze den kwaden indruk van de laste ringen, die haat tussche-n die beide stammen in Zuid-Afrika gezaaid' heb ben, niet uitwisschen, maar de En- gelschen die voor overtuiging vatbaar zijn, zullen nu beseffen dat het volk waartegen wij vechten diie zeldzame gave bezit .barmhartigheid te kunnen betoonen in de ure der overwinning, wat wij zoo dikwijls aan onze eigen natie op het hart gedrukt hebben... De „Daily News" gelooft niet, dat de invrijheidstelling van Methuen enkel op berekening berust, en kan niet ge- looven dat de Engelsche natie nu die rol van Shylock zal willen spelen; zij vraagt wat wel d.e indruk in Engeland i geweest zou zijn indien de la Reij nu Lord Methuen had laten terechtstaan I zonder Engelse be getuigen èi dé charge wegens hef. verbranden van hoeven, enz.? Grant vroeg in het Lagerhuis ondier welke voorwaarden Methuen was los gelaten. Brodrick antwoordde, dat hij daarover geen bericht had ontvan gen, behalve hetgeen reeds was open baar gemaakt. In de Italiaansche Kamer antwoord de Gioldtti op die beschuldigingen., weL ke tegen zijn houding als minister van buit.enlandsche zaken ten opzichte van de werkstakingen zijn uitgebracht. Hij zeidie dat de quaestie uitvoerig besproken werd in Juni 1901 naar aan leiding van de landbouw-werkstakin- gen. Destijds evenals nu voorzag men ernstige ongeregeldheden, maar zij zijn niet voorgevallen en de oogst had er niet onder te lijden. Nu beginnen de werkstakingen opnieuw, hetgeen be-i wijst dat men hier te doen beeft met een beweging, die niet van po li ti eken aard is; het i9 een socaile beweging van alle klassen die betere levensvoor waarden verlangen. De beweging zou gevaarlijk en heftig worden, als de regeering haar met geweld wilde on derdrukken. Het onder die wapenen roepen van het personeel der spoorwegen was een wettige maatregel want stilstand van dien spoorwegdienst zou een ramp zijn. De regeer 'mg is verplicht tusschen bei de te komen in die onderhandelingen over de loonen, want de wettige ver langens van slecht betaalde werklieden moeten bevredigd worden. De minister besloot met te zeggen, dat zijn program is geweest handha ving der ordle en volkomen eerbiedi ging der vrijheid'; als de regeering blijft, zal zij bij voortduring deze ge dragslijn volgen. Giolitti werd levendig gelukgewenscht door vele afgevaardigden Buitenlandsch Nieuws. Yan Boerenzijde. De „N. R- Ct. verneemt: Uit de dezer dagen door den gezant der Z.-A. Republieken te Brussel uit Zuid-Afrika ontvangen rapporten, gaande tot half Februari, bleek, dat de talrijke in Transvaal te veld staan de commando's op alleszins bevredi gende wijze uitgerust, en telkens met den vijand slaags waren. Zoo had op 15 Januari een treffen plaats, waarbij van Boerenzijde ondier generaal Christiaan Botha drie do oden en zes gewonden voorkwamen, terwijl de Engelschen verloren: 46 dooden, 92 ge wonden, 150 gevangenen, 15.000 klein- geweer-patronen en 200 paarden. Op 3 Februari behaalde commandant ge neraal Louis Botha een belangrijke overwinning op den vijand. De om vang der Bóeren-verliezen aan gesneu velden en gewonden blijft voortdu rend gering, vergeleken bij die aan Britschen kant geleden verliezen. De geest ondOr de burgers liet niets te wenschen over. Het blad teekent hierbij aan: Wij weten van geen zoodanig ge vecht op 15 Januari, wel een op 4 Januari, toen een afdeeling van gene raal Plumer's colonne, op vervolging van Chris Botha uit, te Onverwacht ernstige verliezen leed. Lord Kitche ner gaf op: majoor Vallentin en man gesneuveld, 5 officieren en man gewond. Een gevecht van ernstige beteekenia op 3 Februari vinden wij niet ver- méld, ook niet in de. Engelsche ver- lieslij sten. hetgeen natuurlijk aller minst beteekent, dat het bericht van Boerenkant onjuist is. Het. gevecht bij .van-Tondershoek in het district Standerton. waar de Engelschen ge voelige verliezen geleden hebben, viel voor op 8 Februari. Maar het com mando, dat hier opgetreden is, heeft niet onder Louis Botha gestaan., al thans niet onmiddellijk. Pro-Roers in Amerika. Eén aantal democratische loden van het Amarikaansche Congres hebben een, petitie geteekend, waarbij de afgevaar digde Hay, voorzitter van de demo cratische kiezersvergadering, wordt uitgenoodigd tegen 19 dezen- de verga dering bijeen te roepen, om een ge dragslijn ten opzichte van den Boeren oorlog vast te stellen. Een verstandig woord. In die Natalache wetgevende verga- dwing heeft in d!e zitting, waarin da eerste-minister zoo hoog opgegeven heeft van de trouw der Natalsche in boorlingen, de afgevaardigde Moor blijkbaar een vereiandig woord gespro ken. De geschiedenis heeft geleerd, dat als de hand van een blanke vijf jaar van de inboorlingen afgetrokken wordt, zij terugkeeren tot htm bar baarse hte gewoonten. Hij keurde daar om het sentimenteel omgaan met den Kaffer af. Door een zachten vorm van despotisme met verwijdering van al wat barbaarsch is, kan hij tot hooger ontwikkeling gebracht worden. Wat den oorlog betreft, als die ten einde was, zou hij er op willen aandringen dat Boer en Brit eens rustig met elkaar gingen praten om tot overeenstemming te komen over hun wederzijdsche be langen, verplichtingen en lasten. Daar na konden zij gezamenlijk Engeland van raad dienen, met de bede en de hnbp dat die raad Instemming en be krachtiging zou vinden. Aleremeene Berichten. DE OORLOG IN ZUID-AFRIKA Van de verbeterde lijst van gesneu velden van Von Donop's konvooi-ge leid» op 25 Februari, reeds uit de ver- lieslijst gemeld waren er slechts een paar nog niet opgegeven. Te Worcester zijn weer drie rebellen tot levenslang veroordeeld. Winston Churchill heeft Donderdag weei* eens in het Lagerhuis gevraagd, of de regeering nu niet Indische troe pen (inlanders) in Zuid-Afrika zou ge bruiken. De minister van oorlog ant woordde: Neen. Volgens een opgave van Brodrick heeft het Emrelsche departement van oorlog in 1902 en 1901 in het Ver enigde Koninkrijk 60.059 paarden ge kocht. waarvan ongeveer 85 pet. naar Zuid-Afrika zijn gezondten. De Brittannic is met 652 in val toten en 123 uitgedienden uit Zuid-Afrika te Southampton aangekomen De verlieslijst bevat eenige verbeterin gen op de lijst over Klipdrift (Twee bosch). en voorts: Oranjerivier. 9 Maart. 1 gewonde: Germiston. 11 Maart, een lui tenant zwaar, een mindere licht gewond- Villiersd.-rp, 10 Maart, een mindere ge! wond: bij Klerksdorp. 25 Febr. een kor poraal gedood. Particuliere telegrammen uit Kaap stad stellen don toestand van Cecil Rhodes hopeloos voor: hij moet op starven liggen. ALLERLEI. Naar men uit Cetfcinje meldt, heeft vorst Nikita aan het Montenegrijnsche volk officieel laten bekend maken, diat prins Mirko zich le Nizza mot freule Nathalie Konstantinovits, nicht van koning Alexander van Servië, verloofd heeft. De „Times" verneemt uit Peking, dat Duitschland weigert Tientsin te ontruimen alvorens het de spoorweg concessies van Shantoong naar Chen- ing-foe en Kai-fong-foe heeft verkregen en Staalman hun ontevredenheid te kennen gaven. Nadat het debat nog tot de pauze had geduurd, trok de heer Staalman, ander protest tegen de houding dier Reg. in deze zaak, zijn amendement in en werd dat van dien heer Borgesius aangenomen met 59 tegen 17 stemmen. Hiermede verviel een amend.-Van Wassenaar van Cat- wijck, dat. iets miuder hoogc bedtragen aangaf. Ingetrokken werd een amend.-Van de Velde, beoogende om de pensioenen bij vooruitbetaling te doen betalen. De Min. voelde veel voor dit dienkheekl, doch achtte het vooralsnog bezwaarlijk, tenzij een algemeene regeling, bij af- zonderlijke wet, tot stand- zou kunnen .komen. Hij wilde daaromtrent over leg plegen met zijn ambtgenoot van Financiën. Een belangrijke quaestie was die van de terugwerkende kracht, aan de bepalingen dezer wet te geven en ver schillende amendementen werden dan ook voorgeteld, ten dool hebbende om aan decrenen. die vóór 1897 sepenrion- neerd of zonder pensioen uit den dienst ontslagen werden, tegemoet te komen. Behalve deze amendementen, die door den heer Van Karnebeek en den Mi nister bestreden werden om die kosten, die op 11/2 ton werden geraamd en verdedigd door de heer en Van Veen en Hugenholtz. kwam ook nog een motie in debat, voorgesteld door den heer Van Vlijmen, en luidend» De Kamer, van oordeel dat hetwen- schelijk is aan militairen beneden den rang van officier, d.'ie vóór 't in wer king treden van deze pensioenwet met lichaams- of zielsgebreken zondier pen sioen zijn ontslagen, en die een pen sioen zouden verkrijgen volgens de bepalingen dezer wet. indien deze te rugwerkend© kracht haddie een jaar- lijksche gratificatie te verleen en zoo lang deze personen buiten staat zijn om in hun levensonderhoud te voor zien. gaat over tot de orde van den dag." De Minister achtte die motie onnoo- dig. In het algemeen verklaarde hij zich bereid na te gaan wie en in welke mate voor de indiening dezer wet wa ren ontslagen en krachtens deze wet pensioen zouden gekregen hebben. En het berokkende nadeel was hij dan be reid met gratificatiën goed te maken. Op deze bereidverklaring steunende, ontraadde de commissie van rapport de verschillende amendementen. Met het oog op de vertier,..gen der Beg wenden ten slotte zoowel de amendementen als de motie een v, een ingetrokken, en bleet alleen het SeaSgsvoorstej over, dat aangeno- men werd, Op een paar aangeho, artikelen na is men mi door der.,, wet heen en volgt die betreffende cte zeemacht. Dat gebeurt Dinsdag Stadsnieuws. Binnenland. Parlementaire Praatjes. De Tweede Kamer was eergisteren blijven steken in art, 25 der militaire Pensioenwet en de daarbij ingediend» amendementen-Staalman en Borge sius c. s. betreffende de toelagen voor verblijf in de tropen. Bij de gisteren daarover hervatte discussie stelde de reg. zich wat meer schrap dan te voren Zonder bepaald het amendement-Borgesius onwaar schijnlijk te verklaren (wat met. het amend.-Staalman wel het. geval was),: doch de beslissing aan de Kamer over latend', zei de de min. van oorlog, dat alle verdere amendementen dlie ver hooging dier uitgaven tengevolge had den, niet op den steun der Reg. kon den rekenen. En hij drong op bekor ting van het diebat aan, een opmer king waarover de boeren Hugenholtz Haarlem, 15 Maart 1902. Verfraaiing, Aan het jaarverslag der Vereenigmg tot Verfraaiing van Haarlem en omliggende gemeeuten enz. ontkenen wij dat de Vereenigmg 39 le den vul or, en er 50 bijkwamen. Hun aantal bedrieg op 1 Januari 1902 414 in de stad, 113 daarbuiten, in liet geheel 527. Voorts wordt er in het Verslag op gewezen, dat de Vereenlging, helaas, niet alles kan doen, wat zij zou willen doen. Haar gebied is beperkt tot Haar lem en omliggende gemeenten; Benne broek. Zandvoort en Velsen vallen daar buiten. Buiten haar bevoegdheid valt ook het aanleggen van plantsoenen, enz., het tegengaan van baiddadigheden. het verschaffen van goede en goedkoo- pe reisgelegënheden, het toegankelijk maken van verzamelingen enz. Aan het Gemeentebestuur werd a> - geboden een viertal kloeke lantaarns te plaatsen op de Groote Houtbrug, .naar het bleek dat de daarvoor benoodigde werkzaamheden aan de brug voor de ge meentelijke financiën te bezwarend zou den zijn. De magere stangen blijven di s vooreerst Vermoedelijk blijven om de zelfde reden de reeds toegezegde urinoirs nog hun plaats behouden. Aan de Ned. Maatschappij van Nijver heid werd, ter opluistering der vergade ring. een bijdrage verstrekt. Het aantal toegankelijke landgoederen vermeerder de niet. Aerdenhout en Zuid-Duin tn Daal verdwenen zelfs van de lijst, maar dit is geen verlies 't Zijn villa-parken geworden, voor allen openstaande. Op deze terreinea werden banken geplaust. Medailles werden beschikbaar gesteld aan den Prov. Bond van Harmonie- en Fanfarecorpsen, aan „Cremer", aan dm Nederl. Bond van Oud-Onderofficieren, aan „Crescendo", en aan „Voor Vader land en Koning". exemplaren van de „Gids voor Haarlem en Omstreken" werden opge kocht en ruim verspreid. Ook dit jaar werkte de commissie vooï gevelversieringen. De toestand der kas is gunstig, hetgeen aan den secretaris de aardige opmerking ontlokt dat er pen onmiskenbaar ver band bestaan kan tusschen een vetten pot en een schraal verslag! Maar voor de toe-komst, als meerdere plannen los komen, zijn deze ruime middelen toch zeer gewenscht! De Onderlinge B rand waar- borg-Vereeniging voor de gemeente Haarlem houd! haar algemeene verga- dering van dealhebbers op Maandag !24 Maart, 's avonds ten 8 ure. in de Sociëteit „Vereeniging", ineang Klok huisplein. Op de oven da staatVerslag over het jaar 1901; rekeningen verantwoor ding. met rapport van Commissie, bedoeld bij art. 30; verkiezing van een lid van het bestuur; volgens den roos- ter treedt af de heer H. L. Janssen van Raav. die evenwel dadelijk herkies- banr is. j AlphabcMseh gestelde lijst van deeï- hebb *rs. welke door het bestuur over eenkomstig art. 24 voor de benoeming van lid van het bestuur worden voor gedragen H T Janssen van Raav. Dr H D Rrusenmn; J. Merens; J. ,f. Sneltje, en Mr. A. W. Thflne. Diensturen van liet pel-s» neef der E. N. E. T.. Hiorover 1» sen wij in de „N. R Ct." het volgendhi In de Raadszitting vaa. Woensdag werd door den heer Schram gezegd dat het personeel van do E. N. E. T. zoo goed als geen Zondagsrust had eu l,at een schande was zooals dat persnn-el had dienst te doen. Wij hehben naar aanleiding daan van inlichtingen verzocht bij dien da. recteur der E. N. E. T. d,e ons toe- stond inzage te nemen van alles wat op het personeel betrekking Iieeft, Hieruit bleek ons dat bij de E. N. E s Principe geldt dat het perso neel moet hebben 26 vrije dagen per jaar, waaronder 8 Zondagen. De prak tijk doet d,t echter anders uilkon,en, ,r ui,dcr hc' Pereone.1 d,a 38, 31, jo. 32 on 27 dagen rr,j hadden, terwijl, die precies kwam aan de 26 vrije dagen, daaronder 11 Zondagen had. Bet ge|,ei,rl echter ook dat er zijn (he geen 8 vrije Zondagen hebben, doordat onderling wordt geruild, ver lof wordt gevraagd, soms door man nen u,t Groningen of Friesland voor b dagen achtereen, opkomen onder cte Wapenen enz. Is het principe dier E N d'a< vr'jo dag des winters 30 »Zf I m d° Pr!Üit'ik Wijst Uit dat dut pi. m, 40 19. De langste dienst tijd m don winter is 9j uur, de minst» uur per (iag. In den zomer is de maximum-diensttijd 13A uur per dag Zoowel 's zomers als 's winters wordt die onderbroken door een schafttijd van minstens 2 uur. Bij strenge kou de iu cïen winter wordt door reserve, personeel vaker afgelost Bij de lange diensten jn den zomer wordt een dub bele schafttijd gegeven. Het parsoneel is verzekerd tegen ongelukken, voL gens Waterstaatsvooi waarden. Bij ziekte gaat liet loon door. Een ziekenfonds is in bewerking, waaraan het personeel tot nu toe geen cent bijdroeg. Alle opgelegde boeten komen ten bate van het ziekenfonds. In den winter worden bons uitgegeven waarop koffie verkrijgbaar is aan het station, melkinrichtingen enz. De maatschappij voorziet het personeel van steenkolen tegen den kostenden prijs en houdt elke week daarvoor een deel in. Het salaris is voor de wa- genvoerders f 11.20 en f 12.50 naar de klasse en van dn conducteurs 8.75. Allen krijgen, als er geen klachten zijn. f 2.50 premie per maand-. De bo venkleding wordt gratis door de maatschappij verstrekt. Ook krijgen zoowel wagen voerders als conducteurs een paar kaplaarzen. Het machine kamer-personeel heeft nog meer vrije dagen en het remise-personeel is ab soluut Zondags om de 14 dagen vrij.

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 1