Eerste Nederiandsche Fabriek ven Kunstbloemen P. L. ENGELENBERG Barteljorisstr. 23. Speciaal Magazijn Lampenkappen, Lampenrozen, Lampenranden, Lampenhangers. Kijkjes om ons heen. besloot sprekeongeveer ..de dami- aatjes. Dio herinneren aan de kruis tocht van dappere ridders tot bevrij ding van het Heilige Graf. Wij voeren ook oen kruistocht, doch niet om een Heilig Graf te bevrijden, en voor ons daagt uitliet Oosten ook hellichthet licht van het Heerlijke Leven.' De zangvereeniging „De stem des Volks" zong „Avondlied" en De Nacht". „Voorwaarts" en ..De Arbeid", waarvan vooral de eerste nummers zeer wel voldjeden, en toonden dat de nog 200 jongt vereenigine ijverig ge studeerd heeft en de leiding van den heer A. v. d. Velde Jr. een goede is De tconeelvereeniging Kunst aan het Volk" nog slechts een paar maanden bestaande trad voor liet eerst op en vertoonde „Het Antwoord", dramatische schets in één bedrijf van Heyermans Jr. De muziek vereeniging Muziek en Vriendschap" bracht zeer verdienste lijk eenige nummers ten gehoore. de lieer Strickwold schonk in de uitvoe ring der fantaisie .Trovatore" heerlijk kunstgenot, terwijl de heer Mineur uit Rotterdam met voordrachten succes had. Bij twaalven was de goedgeslaagde feestavond geëindigd. De spoorwegplannen. De Haarl. correspondent van bet „Hbld." bespreekt de bezorgdheid van de Ka mer van Koophandel tegenover die ge ruststellende mededeelingen die B. en W. deden omtrent de spoorwegplan nen. O. a. schrijft hij De vraag is gewettigd, of de K. van K. wel genoegzaam van de plannen op de hoogte is. Het is waar. de con currentie, die verwacht werd. zal ver loren gaan, doch niet in alle opzichten is zulk een concurrentie gewenscht. Men denke aan de twee groote concur- reerende maatschappijen, en de wijze waarop hare aansluitingen geregeld zijn. Het zuidelijk deel van Haarlem is bovendien geen handelsbuurt, maar een quartier de luxe en cüe KI. Houtweg allerminst een hartader van het ver keer. Het zou 't ook niet worden, daar do atetand tusschen een station Zuid- Haarlem en de Groote Markt, die als centrum onzer gemeente geldt, onge veer ©en half uur, die tusschen het station (Noord) en de Groote Markt slechts enkele minuten bedraagt. „Het vervangen voorts, zooals zich voorzien laat van den electrischen stroom door stoomkracht, - aldhs de K. v. K. De Kamer ziet hier verkeerd. Er zal op de nieuwe liin wol degelijk eloctrisctie kracht worden gebezigd op de dubbele baan. naast de bestaande spoorbaan aan te leggen. Bij gelijke tueschenpoozen van 15 minuten, en bij buitengewone drukte vlugger, zul len de electrische treinen regelmatig vertrekken. De hooge Spaamebrug wordt niet minder dan 3 Meter ver- noogiïi, zoodat het scheepvaart-bezwaar meer fictief dan werkelijk is. Haarlem krijgt, wat het jaren lang heeft gewenscht, een verhoogde baan, en zal dhs worden verlost van zijn ijzeren banden en afgesloten overwe gen. Dat was voor Haarlem hoofdzaak en dio verlieze men voor bijzaken niet uit het oog. Maar de Haarlemmanneer dan? Men verg etc niet, dat b" de oorspronkelijke verbinding tusschen Zuid-Haarlem en Zuidi-Amsterdam slechts de plaatsen Sloten, Nieuwerkerk en Vijfhuizen zouden zijn gebaat. Hoofddorp, het middelpunt van de Meer, werd niet aangedaan. En ik kan verzekeren, dat de Hollandche Spoorweg-Maatschappij zal zorgen voor een directe verbinding tusschen Haarlem en Hoofddorp, zoo- dut de voorstelling, als zou een verbin ding tusschen Haarlem en de Meer voor nu en in 't vervolg voorgoed cm- mogelijk gemaakt zijn. met de werke lijkheid in strijd is. En wat verder schrijft de correspon dent Niet twijfelachtig is het. dat Haar lem bij een druk locaal verkeer meer gebaat is dan bij het wereldverkeer. Tot bewijs hiervoor nog enkele cijfers, omtrent het reizigers-verkeer. Het ver voer op het traject HaarlemAmster dam vermeerderde in de laatste 12 jaren met 50 in 1901 was liet aan tal reizigers 1,200,000.. Het vervoer op het traject Amster damRotterdam steeg van 24,000 tot 40,000 in de laatste 12 jaar. terwijl het vervoer op het traject HaarlemWar mond .(met de tusschen-stations) in dat tijdperk verdrievoudigde. Ten slotte nog de mediedoeling, dht voor het goed eren station aan de Leid- echevaart nog gronden benoodigd zijn over den aankoop waarvan het Ho 11. Spoor onderhandelt met regenten van het St. Elisabethsgasthuis. waaraan die gTonden behooren. Men ziet dus, dat wel B. en W. kon den spreken van geruststellende plan nen. doch dat de Kamer van Koophan del ten onrechte groote bezorgdheid toont een bezorgdheid trouwens, die onvoldoende gemotiveerd is. waar ze berust op vage motieven .uitgespro ken in „wij vermoeden, het schijnt het komt ons voor." enz., waarmede haar adres is versi&rd. Kunt u hern even hierheen bel len? Ik zou graag willen dat hij een vijf-ponds-bankje voor me wisselde. Een jongen van veertien jaar, met een aardig, snugger gezicht kwam op dat oogenblik toeloopen en maakte een diepe buiging voor den beroemden de tective. Geef mij het hotel-adresboek eens, jw-i Holmes. Dank u. Nu, Cartwright, hier staan de namen op van drie-en- twintig hotels in de onmiddellijke na bijheid. Zie je dat? Ja, mijnheer. Je moet overal aanloopou. Ja, mijnheer. Je begint niet bij elk hotel den portier een vijf shillingnote te geven. Hier zijn drie drie en twintig shillings. Ja, mijnheer. Je moeit ze vragen om een 011de krant van gisteren, je zegt maar, diat er eon belangrijk telegram in stond, dat aan je aandacht is ontsnapt, be grijp je? Ja, mijnheer. Maar, waar je eigenlijk naar moei kijken, is de midden-pagina van de „Times", en of er met. een schaar tje. een paar stukken uitgeknipt zijn. Hier is een nummer Dat kun je wel herkennen .is het niet? Nederlandsche Op dra. De Poohche Jood. Men schrijft ons: Van bet bekende drama uLe Juif polonais", van Erckmann-Chatriau, hebben de schrijvers van het libretto der opera „De Poolscbe Jood" handig partij getrokken: vreemd, dat er meer dan dertig jaar moesten verloopen, eer men in dat drama uit den Elzas stof voor oen opera zag. De magnetiseur, die den burgemeester Matthis op bevel van den rechter tot bekentenis moet brengen van den voor vijftien jaar ge- pleegden moord op den Pootechen Jood, is weggelaten. Ook hebben Léon en Batka, die de opara bewerkten, Cbristiaau iu 't leven gehouden en als getuige doen optreden bij de (gedroom de) terechtstelling. Den heer Orelio, wien de voornaamste partij in deze volksopera is toever trouwd, Is het gelukt dë ontzettende gewaarwordingen van schuld en angst evenals de opwellingen van berouw ons helder en treffend voor den geest te brengen. Juist het oogenblik weer doorleven van dien „Poolschen nacht" ie zoo voelt ieder t, dlie naar Mathis' verhaal aan dien rechter luistert, de pijnigen de straf der gewetenswroeging. De heer Orelio heeft van deze rol veel studie gemaakt: bovendien bezit hij een uitnemende heldere uitspraak en heeft zich een uiterlijk gegeven dat den dorpsburgemeester-herbergier voor ons leven doet. Heel de opvoering der nWüteit is met groote zorg geschiedt De regiseur Dibbern heeft alle zorg voor het too- neel gegeven en de dirigent Markus is hier genoeg bekend' om ons eene goedie uitvoering te waarborgen. De compo nist Karl Weiss is vermoedlelijk nog jong; men voelt dit aan d)e friscchheitf zijner melodieën. Knap werkt hij met eenige eenvoudige motieven, die hdj door de opera heen vlocht, en over het algemeen is in zijn karakteristiek een oorspronkelijkheid te waardeeren, die verrast. De muziek speelt met nadruk en vervalt nergens tot 't hol-patheitische. De voornaamste Grollen zijn in han den van mevrouw Tijssen en mej. Lozri-n, benevens die beer en Pauwels, Van Duinen en Koster. Het is een goede greep van den heer C. v. d. Linden om deze opera van den begaafden componist Weiss op het re pertoire te brengen: daarvoor komt hem alle lof toe, wij wenschen hem as. Maandag een vollen schouwburg. Uit de Omstreken. Haarlemmermeer. Tot poMtermeester van den Vijfhui- zer po Idler ie gekozen de hees- J. P. Dijk- zeul te Haarlem. Niet minder dan 155 personen kun nen in deze gemeente, ingevolge de uitkomsten van het onderzoek (art 25 kieswet) niet op de kiezerslijsten ge plaatst worden. Binnenland. Prins Hendrik te Hoorn. Z. K. H. Prins Hendrik bracht Maan dag een bezoek aan een der voornaam ste van de in Nederland bestaande Rijkslandbouwproefstations. Daar de Prins zeer veel belang stelt in den landbouw ais tak van volkswelvaart, had de Prins zijn bijzonder verlangen te kennen gegeven dit proefstation te bezichtigen. Van de gedegenheid werd gebruik gemaakt om enkele andere merkwaar digheden te bezichtigen. Per Hollandsche Spoor 8.52 uit de residentie vertrokken, kwam de Prins vergezeld van zijn adjudant kapitein jhr. Van Suchtelen van de Haere, te 10.52 te Hoorn, waar de burgemeester de heer Zimmermann. den Prins aan het station ontving en in een rijtuig naar het Raadhuis geleidde. Daar werd de Raadszaal bezichtigd, even als de schilderijen, voorstellende Bos- su's nederlaag en zijn gevangenne ming te Hoorn. Ook was daar de be ker van Bossu tentoongesteld. Toen gold bet bezoek het Museum van WesUFrieöland. ter bezichtiging van de kunstvolle lambrizeering en betimmering, schilderijen en andere kunstvoorwerpen. Bij het voorbijrij den daarheen werd het gedenkteeken van Jan Pieterszoon Coen bezichtigd, waartoe op het Plein even werd stilge houden. Ja, mijnheer. Overal zal de buitenporties- naar een andleren portier zendien, en d'ien moet je ook een shilling geven. Hier rijn drie-en-twintig shillings. In twin tig van de drie-en-twintig gevallen zul je hooren, dat de kranten van eten vorigen dag verbrand' of weggegooid zijn. In de drie andere gevallen zul len ze je een hoop bladen laten zien, waaruit je dan doze pagina van d)e Times" moet zoeken. Naai* alle waar schijnlijkheid zul je die niet vindén. Hier zijn nog tien shillings over voor onverwachte omstandigheden. Tele grafeer mij den uitslag naar Baker- street voor vanavond. En nu, Wat son. hebben wij nog telegrafisch vast te stellen de identiteit van cabman no. 2704; dan zullen we naar de pnenten- gaLerij m Bondstreet gaan, om dan tijd te vullen tot we aan het hotel moeten wezen. HOOFDSTUK V. Drie gebroken draden. Sherlock Holmes had een merkwaar dig vermogen rijn geest af te leiden, als hij wijde Twee uur lang scheen de vreemde gescliiedeeiis. waiari» we Ilierop werd naar de haven en langs de Bossu-huisje® gereden. Het déjeuner werd gebruikt ten hui ze van den burgemeester, den heer Zimmerman. Na afloop daarvan werd de gebeele verdere tijd voor het bezoek aan het proefstation gebruikt tot aan het ver trek naar 's Gravonhage. Aaai het proefstation werd de Prins ontvangen door de heeren'jhr, mr. P. van F or eest, voorzitter van de com missie van toezicht, Groneman, voor zitter der exploitatie-ve-reeniging der proefzuivelboerderij, dr. K. II. M. van de Zande, directeur van het landbouw proefstation. In de laboratoria waren alle schei kundigen, assistenten, enz. bijeen. Eerst werd bezocht de zuivetboerderij waar de Prins belangstellend de bo ter- en kaas-bereiding bekeek en het afroomen der melk door centrifuges en een monster der gereed! liggende kazen proefde. De koestallen werden vluchtig doorloopen. Amsferd msch vrinfceltooneeltje Voorkomende in het Hdbl.: Plaats der handeling is een da mes-modemagazijn in een drukke straat waar wegens vertimmering uHr verkoop gehouden wordit. Achter de toonbank zijn twee win keljuffrouwen en de eigenaar der zaak druk bezig aan een twaalftal dames hunne waren aan te prijzen. Eensklaps wordt een der koopsters doodsbleek, hare oogen onbewegelijk op één plek gericht, gilt rij hartver scheurend uit: „een rat, een rat!" En waarlijk, een dtergnjjjk onguur beest was den winkel binnengevlo gen en zat met venijn spuwende oog jes tusschen een paar doezen, niet wetende waarheen verder te vluchten Op heit ernstige gevaar opmerkzaam gemaakt, begonnen ook de andere dames angstkreten te slaken, zoo schrikwekkend, dat .een volksoploop voor het huis het gevolg daarvan werd. Alles wat beemeai had in den winkel vluchtte; de beide winkeljuffrouwen stoven een ladder op. onze koopman sprong trots zijne jaren als een jon geling zoo vlug op een baal manufac turen, vier of vijf der koopgrage da mes wipten als gymnasten op de toon bank, terwijl de rest van onze Kenan's met strak saam genomen rokken eene achterdeur uit en de keuken binnen vloog, waar alües nog in artistieke ochtend-wanorde dooreen lag. Straatjongens uitbundig in hun schik. Daar komt een aangeschoten zeeman het terrein opnemen, vragen de wat er aan de hand is. Een der damess op de hwM&r wijst op de oorzaak van het schrikteoneel, die altijd nog tusschen. die pakken rit. ,.Is 't anders niet," zegt Janmaat, „zulke zaakjes heb ik aan boord meer opgeknapt; geef me maar een knup pel." Met bevende handjes reikt men van uit de keuken onzen heüd een luiwa gen toe en met eene zekerheid, die zijn onvaste gang niet zo udoen ver in oedeaa, verpletterde hij, de moderne Theseus, bet ondier den kop. Men wil den redder niettegenstaan de zijn verpierewaaid uiterlijk wel omhelzen, waarop hij echter blijk baar niet gesteld is. althans hij wag gelt de straat weer op. tamelijk luid mompelende: „thuis vrij wat praats, dat vrouwvolk, en voor een mormel bennen ze als hazen." De dames nemen van dit. compli ment geen nota; op verder lijfsbehoud bedacht rennen ze als schuwe hinden de deur uit, koopman en gedienstige geesten achterlatende in nog niet be komen ontzetting, terwijl door al het geharrewar op de toonbank strikjes plooiseltjes en lintjes wreedaardig vertrapt tot op de straat lagen. Stormweer. Van het visschersvaartuig U. K. 29 daft Zates-dagmorgiën ten zuidwesten van Urk bij de haringnetten lag, brak onder hevige stormvlagen het schoot blok. Slechts één man, de bejaarde knecht was aan boord, want de schip per met den jongen waren op eenigen afstand in de vlet, om de reepnetten met de dreggen op te halen. De wind thans meester van het zeil en het schip, joeg dit in oostelijke richting, tot het den ouden man gelukte den Ketel m ond behouden binnen te stu ren. Van uit Kampen seinde hij da delijk den toestand naar Urk, van- waai- spoedig een goed bemande botter betrokken waren, vergeten en was hij volkomen verdiept in de prenten der moderne Belgische meesters. Hij wil de nergens anders over spreken dan over kunst, waarover hij de meest beschaafde denkbeelden had, van het oogenblik af dat we de galerij ver lieten, totdat we aan Northumberland Hotel kwamen Sir Henry Baskerville is boven en wacht u af, zei de bediende. Hij heeft me gezegd) u onmiddlellijk bij hem te laten als u kwam. Hebt gij er ook bezwaar tegen, dat ik uw bezoekers-lijst inzie? vroeg Hol mee. In hét minst niet In het boek waren behalve de naam Baskerville nog twee namen te lezen. De eene was Theophilus Johnson en familie, van New-Castle, de andere mrs. Oldmore en dienstbode, van High Lodge Alton. Dat moet diezelfde Johnson zijn, dien ik goed gekeaudi hebt, zei Holmes tot den portier. Een acBvocaat, niet waar, een grijze man, die kreupel loopt? Neen, mijnheer, het is mr John. son, de kolen han delaar, een flink man, niet ouder dari u zelf. Ge vergist u stellig m zijn beroep. vertrok om te zoeken naai- de vlet, die niet, zooala men vermoedde, oost waarts gedreven was, en daar dus tevergeefs gezocht werd, maar die, ▼astgehouden door het vischtuig, nog steeds op dezelfde plaats als "s mor gein s dobberde, teilkens vol water sloeg terwijl de mannen, druk bezig met hoozen, alle krachten inspanden om niet buiten het kleine, lichte beweeg lijke vaartuigje te worden geworpen. Uitgeput en doornat zagen beide vis- schers den avond al naderen, toen ge lukkig een vaartuig, in hun nabijheid kwam. Het was de U K 154, die van IJmuiden huiswaarts keerde en die de vermisten behouden te Urk aan bracht. Naar men verneemt, tracht* de Re geering het daarheen to leiden, dat de invoering dér woningwet tegen of in September a.s. zal kunnen plaats heb ben. Hr. Ms. adjudant Jhr. Van Tets is in welstand uit Utrecht in Den Haag teruggekeerd en werd aan het station door eenige zijner medeleden van het Huis van H. M. do Koningin en vrien den verwelkomd. De majoor zal bin nenkort. den adji 1 dantsdienst hervat ten. Naar de Nhr. meldt, benoemde de Paus graaf Dumonc-eau en baron Van Voorat tot Voorst,, loden der deputatie die de gelukwenschen van do Koningin overbracht, respectievelijk tot ridder- grootkruis en ridder der Pius-orde. Transvaal en Oranje-Yrystaat. Het consulaat-generaal van den Oranje-Vrij staat te 's Gravenhage heeft ƒ1000 ontvangen voor de noodlijdendten in den Or an je-Vrij staat van Ds. Gillet te St. Petersburg, namens „het Rus sische comité". Van het aan dit consulaat toegezon den geld is gedurende de maand Fe bruari door bemiddeling van verschil lende comité's overgemaakt 10 pd. st. voor de krijgsgevangenen in Portugal; 250 pd. st. aan Dr. Bril], Bloemfontein en 50 pd. st. aan G„ Somerset West, Kaapkolonie, Internationaal Privaatrecht. In de Zaterdag jl. aan het departe ment van justitie gehouden vergade ring d'er Staatscommissie voor het Internationaal Privaatrecht, zijn door den voorzitter, Mr. T. M. C. Asser, mededeelingen gedaan omtrent den stand der onderhandelingen over de door de Conferentie van 1900 ontwor pen ven-dragen omtrent onderwerpen van burgerlijk recht. Daaruit is geble ken, dat weldra zal kunnen worden overgegaan tot onderteekening dier op het huwelijk, de echtscheiding, de scheiding van tafel esv bad, en de voogdij van minderjarigen betrekke lijke verdragen, een resultaat dat zeker veirb lij (tend mag worden ge noemd. Eene vierde conferentie wordt voorbereid. Rechtszaken. Een zonderlinge vergissing, werd behandeèd voor 'i kantongerecht te Meppel. Ter terechtzitting bleek dat door de firma Gebr. K. 21 October 1901 aan 't postkantoor aldaar is afge geven een kwitantie ad ƒ62.05 ten las te van S. te Langeveen. Den 9en Nov. is de firma ter afrekening op *t post kantoor ontboden, en is haar genoemd bedrag uitbetaald. Gebr. K. ontvingen 21 Nov. een schrijven vaa S„ houdende kennis geving, dat hij de nog schuldige, post van ƒ62.05 binnen eenige dagen zou overmaken, waarop hem onmiddellijk bericht werd, dat hij hiermede abuis had, naardien dit bedrag den 9en Nov. ten postkantore is uitbetaald. In 'i begin der maand Januari kwam de beambte, met wien de afrekening bad plaats gehad, bij de firma met de mededeeling, dat hij zich djeerlijk ver gist had, de kwitantie was door S. geweigerd, waarom hïi de ƒ62.05 te rugvorderde, hetgeen door de firma geweigerd werd. De in het werk gestel de pogingen tot teruggave door den wachtmeester der maréchaussée en door een advocaat bleken vruchteloos vandaar dat de vader van genoemde beambte, de heer v. d. V. te Arnhem, Gebr. K deed dagvaarden. Mr. Doornbos, advocaat aldaar, voor den eischer optredende^ betoogde, diat hier een abuis heeft plaats ge had» bijgevolg Gebr. K. verplicht zijn 't bedrag, dat ten postkantóre niet is ontvangen, terug te seven. Ter verdediging trad een der firman- ten op. die in détails het geheele ver- Neen, mijnheer, hij is al jaren dang gewoon hier in het hotel te ko men en we kennen hem heel goed. Zoo, dat is wat anders. Mrs. Old more herinner ik me ook, geloof ik. Neem me niet kwalijk, dat ik zoo nieuwsgierig ben, maar dikwijls, ware neer men meent een oud: vriend te zul len ontdekken, vindt men een anderen. Zij is een oude, ziekelijke dame, mijnheer. Haar man is meester van Glouceister geweest. Ze komt altijd hier, wanneer ze in de stad is. Dank u, ik vrees, dat ik geen kennis met haar zal kunnen maken. We hebben nu Iets heel belangrijks vastgesteld, Watson, ging hij op ge- dempten toon voort, toen we samen, naar boven gangen. We weten nu, dat de menscben, die zooveel belang bij onzen vriend hebben, niet in zijn eigen hotel hun tenten hebben opge slagen. Dat beteekent, dat, terwijl ze, zooals we gezien hebben, ea- de groot ste zorg voor dragen hem te bespie den, zij er even hard voor zorgen, dat hij hen met ziet. Dit nu wijst weer op een belangrijke omstandigheid. Waarop wijst het dan? Dat wijst er op hallo, mijn beste meneer, wat is er toch aan de hand'' loop der kwestie releveerde, en de weigering van teruggave grondde od de omstandigheid, dat. S. te L. zwart op wit had dat de post. betaald is en 't gevolg kan zijn, dat 't de firma onaan genaamheden en kosten kan veroorza ken, waardoor zij wel eens de dupe kon worden van 't abuis. De overwe ging echter, dat in deze zaak niet die vader van den beambte, maar 'tRijk als eischer had moeten optreden, rechtvaardigt zijn hoop, dat de kanton rechter den eisch zal ontzeggen. Het vonnis is bepaald op Donder dag e.k. Vergiftiging De Hooge Raad verklaard© nict-ont- vankelijk het revisieverzoek van Ca tharine, van Vliegen, weduwe Sören- sen, veroordeeld tot levenslange ge vangenisstraf wegens vergiftiging van man en dochter. INGEZONDEN MEDEDEE LINGEN. 30 cents per regel. voor Lampenkappen en Handen kunnen volgens elke opgaaf en maat spoedig geleverd worden. Letteren en Kunst. Nat. Zangwedstrijd. Aan den Nationalen Zangwedstrijd voor mannen en gemengde koren, op Zaterdag 17. Zondag 18, Maandag 19 en Dinsdag 20 Mei 1902, uitgeschreven dbor de Liedertafel Onderlinge Oefe ning te Amsterdam, nemen de volgen de vareerügingen deel Derde afdeelingMannen Zangver- eeniging „Kunst na den Arbeidt'. Den Haag; Zangvereeniging „St. Caecilia inter Nos", Amsterdam; Mannenkoor „Caecilia", Haarlem; Tabaksbewer kers Mannenkoor „Concordia", Am sterdam; Rotterdanisch Mannenkoor „Zang en Vriendschap" Rotterdam; Zangvereeniging „Harmonie'. Vianen a/d. Lek; Rotterdaraeche Mannen- Zangvereeniging „Kunstmin Rotter dam; Zangvereeniging „Caecilia"', Zaandam; Zangvereeniging „Tiels Mannenkoor", Ti el; Zangvereeniging „Delfts Mannenkoor", Delft; Mannen- zangvereerriging „Zanglust.", Zaan dam. Tweede afdeeling. Mannenzangver- eeniging „Onderlinge Oefening". Den Haag; Liedertaf al „Amstels Werk man', Amsterdam; „Haarlems Zang- genot", Haarlem; „Wormei*veers Man nenkoor", Wormerveer. Eerste afdeelingZangvereeniging „St Caecilia", Den Haac; Mannen- Zangvereeniging ..Euterpe", Amster dam; Liedertafel „Zang en Vriend schap^, idem; Zangveremiging „De Stem des Volks", idem. Gemengde koren: Neutraal Gemengd Koor „DINDUA'. Haarlem; Zang- vdriïeuiging, „Polyhymnia", Rotter dam; Gemengd Koor „Jacob Kwast", Wognum; Gemengd Koor ..Kunst Ver heft", Amsterdam; Gemengd Koor „Kunst door Studie", Amsterdam; Vereeniging „Zanglust" (Gemengd Koor), idem; Gemengde Zangvereeni ging „Polyhymia", Schiedam; Haar- lemsch Gemengd Koor „Onder Ons', Haarlem. Afdeeling van uitnemendheid „Utrechts Mannen-Zangvereen." Utrecht; Zangvereeniging Mannen koor „Caecilia", Amsterdam; Lieder tafel „Zanglust", idem; Liedertafel „Kunst na Arbeid", idem. Toen we boven aan de trap geko men waren, liepen we tegen Sir Hen ry Baskerville zelf op Zijn gelaat was rood van toorn en hij hield een ouden, stoffigen schoen in de hand. Zoo woe dend was hij, dat hij bijna niet kon spreken en in het eerst alleen ongearti culeerde geluiden uitbracht. Ze schijnen me hier in dit hotel voor een zuigeling te houden, riep hij, maai- ze zullen merken, dat ze zich vergist hebben, als ze niet oppassen. Voor dien drommel, als die jongen mijn ontbrekendien schoen niet kan vinden, dan krijgen ze last met me. Grappen kan ik verdragen, mijnheer Holmes, maar het loopt er nu overheen. Nog altijd uw schoen aan het zoeken? Ja, mijnheer, en ik zal hein vinden ook. Natuurlijk. Zei u niet, dat hel een nieuwe, bruine schoen was? Ja, mijnheer, en nu is het een crude zwarte. Wat! U wilt toch niet zeggen? Dat wou Ik juist zeggen. Ik had eir maar drie paai* in de wereld, de nieuwe bruine, do oude zwarte, en die. welke ik nu draag. Vannacht heb ben »e een van mijn bruine weggeno men. en nu hebben ze een van nuin Stationsbe'chouwingeu. Het is wel markwaardig, dat teikena wanneer er al arme eren de berichten, m de couranten verschijnen over ons nieuwe Haarlemsche station, er ook weer geruststellende berichten op ko men volgen. De laatste troost komt van het Handelsblad. De Hollandsche Spoor heeft geleidi, daar komt het op neer, dat de Kamer van Koophandel met haar adres aan deai Gemeente raad voorbarig is geweest. Lieve meuschen, er is heclemaal geen reden om je ongerust te maken. Het eenige wat langs jelui heen zal gaan, .zijn de doorgaande sneltreinen, die nu toch ook Haarlem al passceren. Welbeschouwd zou de nieuwe aan leg dus nog een voordeel wezen, want de bliksemtreinen, dlie nu ons perron eenige malen daags volgooien met stuivend stof, zouden dan met een bocht om het station heen, dóór de Haarlemmermeer gaan. Is dat nu een bezwaar? Rechtvaar digt dat eene noodkreet, zooals de Ka mer van Kooph. die nu slaakt tot den Raadf? Och, wij Haarlemmers, zijn door droeve ervaring een beetje huive- rig geworden voor plannen van delloll. Spoor. Ze hangen al tientallen van jaren in de lucht en blijven er maar hangen. Ais een overrijpe appel hangt het nieuwe spoorwegstation boven in den boom te bengelen, en wanneer dan de Kamer van Koophandel, met in spanning van haar deftige beenen, aan stalten maakt naar boven te klimmen om wat dichter bij dfen appel te komen, dan roepen da raenschen over voor barigheid! Ik ben het daar niet mee eens. Ais we niet gauw klimmen om dien appel te beu-eiken, kon 't wezen, dat hij intusschen rot werd: en or.eefc baar! Voor mij is in die heele stolionsge. schiedenjs een zonderlinge tegenspraak In de Tweede Kamer heeft de ^huister van Waterstaat, op een vraag van den heer Van Styrum, duidelijk gen eg te kennen gegeven, dat het heele plan voor een nieuw station nog in wijdie zakken zit en hier te Haarlem vestigt de Hollandhche Spoor een bureau en gaan er geruchten van aankoop vac huizen aan 't Kennemerplein en op zegging van huur, alsof morgen aan den dag de eerste steen van 't Nieuwe station zou worden gelegd. Wie heeft er nu gelijk, die Minister met zijn som bere mededeeling, of dé Holla'ndsche Spoor met haar optimistisch b.ireau? Ik voor mij geloof, dat wij goed dioen met ons nog geen illusies te ma ken. Het eerste werk, dat er to doen is, bo&taat in de verplaatsing van het vraebtgoederenbureau naar dte Hout vaart, waar de Holl. Spoor voor dat doel terreinen heeft gekocht In eik geval is daar voor een paar jar werk, onverschillig of er een nieuw station komt of niet. En nu bestaat de mo gelijkheid, dat wanneer dit bureau klaar is en het stations-emph e n ent derhalve ontlast van rangeeren de trei nen, die hoofdreden voor een gehoed nieuw station in dte oogen van de HoL landéche Spoor zal zijn vervallen en dat wij met een nieuw kluitje zullen worden gestuurd in het oude riet. Ik ben zoo bang, dat rnen dan zeggen zal: „kijk eens hier. die personen trei nen doen voor de vrije passage weinig overlast, we zullen 't oude stat: 1; wat opknappen en "klaar te Kees!' Dan blijft de last van de overweg 11, al gaan de hekken ook niet zoolang meer dicht als vroeger, en een onbelemmer de communicatie blijft een illusie dan voor altijd. Ais ik treurig staar op dte toekomst van onze spoorwegweuschen, dan is dat omdat de Minister mij bang heeft gemaakt. Na zijn uitspraak, dat hij den afgevaardigde van Haarlem een teleurstelling bereiden moest, ben ik huiverig geworden. Wij. publiek, kun nen in dezen niet veel doen, me ar toch wel iets: we moeten namelijk belang stelling voor de zaak blijven hou dien, en er niet hij indommelen. Het is dan ook een goed ding, dat de heer Sanders binnen een week of wat een rede over dit onderwerp zal komen houden. Wel heb ik hooren zeggen, dat de heer Sanders partij in de quaestie is en dus de zaak niet onbevooroordeeld be kijken kan. maar dat schijnt mij van weinig belang te zijn. Altijd zal een deskundige op spoorweggebied hel woord er over voeren moeten en daar in is do keus niet groot. Of zou men een ingenieur van de Holl. Spoor lie- ve<r willen. zwarte weggestopt Nu, waar heb je hem? Sta toch niet zoo te suffen. Een zenuwachtige Duitsche kellner was op 't tooneel verschenen. Neen, mijnheer, ik heb overal nagevraagd, maar niemand' weel er iets van Voor vanavond moeten ze allebei terecht zijn, of ik verlaat onmiddellijk dit hotel. Ze zullen gevonden worden, dat beloof ik u, als u maar een beetje ge duld) wilt hebben. Het is het laatste, dat ik in (tót dievennest verlies, dat verzeker ik je. Mijnheer Holmes, neem me niet kwa lijk, dat ik u met zulke kleinigheden lastig val. Ik denk dat dlie kleinigheden de moeite toch wel waard zijn, U schijnt het nog al ernstig op t& vatten. Hoe verklaart u het? Ik probeer niet, het te verklaren. Het schijnt mij het gekste, het zon derlingste, wat me ooit is overkomen. Het zonderlingste zeker, zei Hol mes nadenkend. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 2