Ge Bronnen van den Siaat. tekort was van 18.65. Aan de commis- •te word een woord van dank gebracht voor tiaar gehouden beheer. Wegens ongesteldheid van den heer J Sturing, -mg de lezing over „Evenwicht en Kringloop in de Natuur" niet door, «oodat de vergadering werd gesloten. Kantongerecht. Uitspraken van 19 Maait 1902. Wegens overtreding der Drankwet: P. G. te IJmuiden, vrijgesproken; M. K. lmisvr. van P. G. te Velsen.id. G. L. D., huisvr. van P. A. A. te Haar lom, wegens id., tot f 10 of 14 d hecht. P. S. Wan. te Wijk aan Zee en Duin wegens overtreding der Wapenwet tot 1 of 1 d. h.; A. K. te Haarlem we gens overtreding der IJkwet tot id.; G. L., huisvr. van E. J. T. te id. we gens id. tot id.: Wegens overtreding dei- Spoorwet: L. N. te Haarlem tot 1 of 1 d.; H. K. ie id. tot. id.; P. van der P. te Velsen tot 2 of 2 d.: C. B: te Haarlem tot 1 of 1 d. h.; .J. van O. te id. tot id.; Wegens overtreding der Drankwet: M. J. L. te Haarlem tot 10 of 5 da- gen hecht; N. S. te id. tot 15 of 7 dagen hecht. Wegens ong. over een anders grond loopen: A. J. te Jan Gijzenvaart tot f 3 of 3 d. h.; A. S. te Wijk aan Zee en Duin tot 5 of 3 <Lh.; J. S. te id tot id. J. N. S. te Haarlem, wegens in staat v. dronkenschap de orde verstoren f 1 of 1 d. h. Wegens aan den openb. weg e. trekdier onbeh. laten staan: P v. d B j. j. w. en P J. v. E allen te Haarlem, ieder tot 1 of 1 d. h.; Wegens straatschenderij: S. A. te Heemstede, tot f 2 of 2 d. h.; B. J. v. .V, te Haarlem, totfl of 2d. h.; L W. te id., tot idem; D. J. te id., tot f 2 of 2 d. h.: G. H. te id., vrijgesproken; II. K te idem. tot f 1 of 2 d. h.; J. a. S., te idem. tol 0.50 of 1 d. h.: D. J. H., te id., tot f 1 of 1 d. li.: M. R. te id., ontslagen v rechtsverv.; W. M te id tot f 1 of 1 d. h.; E. H. R, te id., ontslagen van rechtsverv; P. h B a. K. v., D. a. a M. f., H. S en A. G. B., allen te Haar lem, ieder tot T 0.50 of 1 d. h. M J. te Noorddorp, wegens met een honcf rijden zondier muilkorf, tot 1 of 1 dag hecht. W. v. E. te Haarlem, wegens geen plaatselijke en geen kadastrale num mers aan een gebouw hebben, tot 3 m. ƒ0.50 of 3 rn. 1 dag hecht. N K.. idem, wegens met een rijwiel op een voetpad komen, tot ƒ1 of 1 dag hecht. W. O., te Schoten, wegens onrein heden of vuilnis op straat storten, vrij gesproken; CS. huisvr. van PLU» Haarlem, wegjen hetzelfde feat, tot ƒ050 of 1 dag hecht A. D. (o Haarlemmermeer, wegens rijden in verboden richting, tot ƒ0.50 of 1 dag hecht J. B. te Haarlem, wegens rijden met een rijtuig zonder licht, tot ƒ0.50 of 1 dag hecht. G .B. idem. wegens hondenkar-over treding, tot ƒ0.50 of 1 dag hecht.; B. W. te Haarlemmerliede, en Spaarn'de. wegens hetzelfde feit tot 2 m. ƒ0.50 of 2 ra. 1 dag hecht. P. J. K te Haarlem, wegens irijden met een hond zonder muilkorf, tót ft of 1 dag hecht J. S., idem, wegens besloten water op een openbaar water baanvegen, vrijgesproken. E. W. W-, idem, wegens tapperij overtreding, tot ft of 1 dag hecht; II. G., P F R. J II W. allen te Haarlem, wegens hetzelfde feit. ieder tot 2 m. ƒ1 of 2 ru. 1 dag. J A K te Halfweg, wegens zonder vergunning van B. en W. putten in een weg gelegen doen maken, tot ƒ3 of 1 dag hecht; II. S. te Haarlem, we gens hetzelfde feit, vrijgesproken. B B. te Castricum, wegens zonder vergunning van B. en W. hinderlijke siankverspreidende stoffen vervoeren over den weg. tot 1 of 1 d. hecht; W. y. Z. te Beverwijk, wegens idem. tot idem; J. S. te Dumpt, wegens idem, tot idem. H. J. V., te Haarlem, wegens zon der vergunning van B. en W. een weg tol een bijzonder doel in gebruik ne-! men, vrijgesproken; J. H. Gzn., te Heemskerk wegens rijden met een bond zonder muilkorf, 1 of 1 d. h. J. B., z. b. w. of verblijfpL, wegens venten zondier vergunning van B. en W., vrijgesproken; J. K., te Scheve- ningen, wegens dronkenschap, 2 maai 2 of 2 maal 2 di. h.; Ch. T., te Bever wijk, id., 1 of 2 d. h.; F. W. O. L., te Haarlem, idt, 1 of 1 dL h.; P. v. N., id id id.; M. K.. id. idi id.; P. vau Inderdaad, dat is zeer interessant. Nu, goede reis, voegde hij er bij, toen de trein zich langzaam in beweging zette. Denk steeds aan een van de zinnen in de oude logende, di© Dr. Mortimer ons heeft voorgelezen, waar. in men wordt gewaarschuwd het moe ras te mijden als de duisternis is in gevallen, daar er dan booze geesten rondzwerven, Sir Henry. Toen wij het station waren uitge stoomd keek ik nog eens uit het por tierraam en zag cfe lange gestalte van Sheadock Holmes ons onbewegelijk na staren. ik knoopte dien tfag die kennisma king met mijne twee metgezellen nau. wer aan en speelde geruiinen tijd n*et den spaniel van Dr. Mortimer. In weinige uren veranderde het landschap geheel. Do bruine aarde werd roodt achtig, en dte saprijke weidten en rij kere plantengroei, duidden op een milder, zij hut ook vochtiger klimaat. De jonge Baskerville keek voortdurend uit het venster on slaakte nu en dan kreten van bewondering. Ik heb een groot deel van cfe we reld gezien, Dr. Watson, zeide hij, maar nimmer zag ik iets wat hiermede te vergelijken is. Nimmer zag ik een bewoner van d. W., id. id. ld:; E. K.. te Zandvoort, id idl; J. d. M., idl id. id.; H. Wzon. der vaste woonplaats, id-, 2 of 2 d. h.; G. P. J .B., te Haarlem, wegens doen graven in een weg, 1 of 1 di h. Zending. In de Noorderkerk, Ridderstraat, sprak Woensdagavond Rev. Dr. I. Adams uit Perzië, in Per zisch gewaad gehuld, over de zending in Perzië en wekte alten op d'eze krachtig te steunen. Als vertolker trad' op de heer G. Vuyk- Binnenkort zal de infan terie van een nieuwe uniform worden voorzien. Zaterdag as. houdt de On- derofficiers-vereeniging ,,Mors" een feestelijke bijeenkomst in de groote zaal der ©ocieteit „Vereeniging" alhier. Hierbij zal het specialiteiten-gezel schap optreden waarbij de heer en mevrouw Kohier behooren. Na afloop bal. Woensdag had in hotel Scholten ten overstaan van dten nota ris mr. C. J. Boerlage, te Heemstede, de openbare verkooping plaats van d'e buitenplaats „Zuidierhout", groot 22 HA., 67 A. en 14 c.A., gevlogen onder dte gemeente Heemstede, grenzende aan den Haarlemmerhout. Bij eindcombinatie werd het buiten goed ingezet op 211,710. Deze som werd niet afgemijnd], zoodfat de koo- pers dier verschillen die onderdooien eigenaars werden, te weten die li eer en Renswoude, te Amsterdam, van per ceel 13, voor 25,525; Hacke, te Amsterdam, van perceel 49, voor 130,600; P. Hoogeveen, te Haarlem, van peroeel 10 en 11, voor 27,685; P. Muller, te Haarlem, van perceel 12, voor ƒ12,600; M. Boldfcrddjk. te Haar lem. van perceel 13, voor 15,300. Als bestuurslid van den veen- polder onder Haarlem en Heemstede, is gekozen de heer A. Voortlng alhier; van den InlaagpoldeT onder Haarlemmerlie de cade heer G. F. Evelein alhier. Uit de Omstreken. Bloemendaal. Men schrijft aan het „Hbld.": Het dezer dagen verzonden verslag der Vereen, tot bevordering yan het Vreem delingenverkeer voor Haarlem en om streken gaf hier aanleiding tot de opm'er- king: of het niet op den weg dezer Ver eeniging ligt om pogingen in het werk te stellen tot een blijvend behoud van het „BJoemendaalsche bosch." Deze opmerking verdient zeer de aan dacht. Het behoud van dat bosch in de toekomst is van algemeen belang. Telken zomer wordt het door duizen den vreemdelingen ook bezocht; en arm en rijk genieten van zijn heerlijk mos en loof, gedurende één enkelen dag, of weken, maanden lang soms. Zou 't nu geen ramp zijn en de vernietiging van een laatste, heilig stukje aantrekkelijk heid van Bloemendaal, als ook deze hoo rnen moesten buigen onder sloopers sla gen! En nu is het thans zeker nog de tijd om, zij 't ook met alle kieschheid en be scheidenheid stappen te doen, die er toe kunnen leiden, dat Bloemendaal behou- de zijn beeldig brokje bosch. Het laatste stukje! Hillegom. Van de 15 manschappen, begrepen in het aandeel van deze gemeente in de lichting voorde nationale militie van het jaar 1902, zijn er 3 ingelijfd bij het regi ment grenadiers en jagers te "s-Hage; 6 bij het te reg. infanterie te Leiden; 1 bij laatstgemeld regiment te Haarlem. 2 bij het 3e regiment cavalerie te Leiden; 2 Lij het regiment vesting-artillerie te Den Helder en 1 bij het korps pantserdekfort- artillerie te Utrecht. .Vis onderwijzeres aan de lagere school alhier, is benoemd mej. Hoeksema van Haarlem. Y eisen. Benoemd, tot gezagvoerder van het stoomipontveer over het Noordzeeka naal te Velsen II. Smakman, brug wachter bij d'e Velsenbrug aldaar; tot machinist bij het stoompontveer P. Klinkert te IJmuiden, machinist-stoker op een Rjjkswateretaat-vaartuig. Sloten. In de verschillende veenpolders onder deze'gemeente en Nieuwer-Amstel is het machinaal veenbaggeren begonnen; de turf is het laatste halfjaar meer dan ver- Devonshire, die niet met zijn land was ingenomen, merkte ik op. Wet hangt evenveel af van de opvoeding der menscben als van het land, zeide Dr. Mortimer. Onze vriend hier bezit het ron hoofd van een Kelt, waarin zijn opgesloten de Kelti sche geestdrift, en de geschiktheid: om zich aan iemand! te hechten. Do arme Sir Charles had) een zeer zekïzaam type van schedel. Maar gij waart nog zeer jong, toen gij Baskerville Hall ver liet, nietwaar? Bij mijn vaders dood! was ik nog ©en knaap en ik had nimmer het kas teel gezien, daar wij steeds in een klein© villa aan de Zuidkust woonden. Van daaruit begaf ik mij dadelijk naar een vriend in Amerika. Alles is voor mij even nieuw als voor Dr. Wat son en ik verlang zeer het moeras te zien. Inderdaad? Nu, die wensch kan gemakkelijk vervuld worden, zeide Dr. Mortimer, uit het venster wijzen- die: Zie maar eens Boven de groene velden en de lage lijn van een bosch verrees op een af stand een sombere, grijze heuvel met ©en vreemd gevormden top, die door d<en afstand slechts flauw te zien wos. Sir Henry hield en- geruiinen tijd zijn wacht werd, flink opgeruimd, zoodat dit jaar veel gebaggerd zal worden. INGEZONDEN MEDEDEE- L1NGEN. 30 cents per regel. Men moet steeds, wanneer men om nVichy watert vraagt, zorg dragen de bron aan te duiden. Eenvoud g vragen om »Vichywater«, zonder zorg te dragen aan te geven dat men water wenscht der Bronnen van don Franschen Staat, dan stelt men zich bloot een ander water te bekomen dan dat der Célestins, Grande Grille of Höpital Zooveel namakingen bestaan er op dit gebied, dat wij het ons een plicht toerekenen dit kostbaar bericht aan het publiek te herin neren. De naam der bron bevindt zich op de Capsule en het Etiket Bovendien is de hals van iedere flesch van een blauwen schrijf met de woorden Yichy-Etat, als waar borg. Binnenland. Parlementaire Praatjes. De feiten waarover de heer Marchant gisteren den Min. van Just, interpelleer de mogen als bekend worden ondersteld: aan een verpleegde in de werkinrichting te Hoorn is verlof geweigerd zijn doch ter in haar stervensuur te bezoeken. Waarom werd dit verlof geweigerd? In de pers was op antecedenten gewezen. Spr. noemde de weigering in strijd met het zedelijk belang deï betrokken per sonen. Tegen het verlof verzette zich geen landsbelang. Verbiedt de wet hfl? Men brengt zieke of krankzinnige ge vangenen wel naar elders over; men hoort gedetineerden als getuigen. En zoo zijn er meer gevallen, waarin de straftijd onderbroken wordt. Spr. vroeg dus: Op welken grond heeft de Min. ge weigerd? En indien dit een wettelijke gTond is, wil dan de Min. wetswijziging overwegen. Minister Loeff, de juistheid der feiten erkennende, zedde dat de weigering niet uitsluitend berustte op antecedenten. Voor zijn beslissing beriep de Min. zich op art. 10 Wb. v. Strafvordering, bepa lende dat de straf onafgebroken moet worden ondergaan. Op grond van dit art. meende de Min. te moeten hande len gelijk hij deed en alleen in geval van overmacht of algemeen belang kon daar van worden afgeweken. Aan een wets wijziging waren heel wat moeielijkhe- den verbonden in verband met het ka rakter der straf: vrijheidsberooving zon der restrictie. En daarom kon de Min., ook omdat hij van de toepassing van andere bepalingen willekeur vreesde, niet bepaald een toezegging doen. hoe wel hij over wetswijziging gaarne ern stig zou denken. Hoewel de heer Marchant niet de juist heid van 's Min. betoog ontkende, erken de hij de moeielijkheid van wetswijziging, doch hoopte toch dat de Kamer spoedig de vruchten van 's Ministers overwegin gen zou mogen ontvangen. In een heftige, meermalen door den voorzitter onderbroken rede kwam Scha per tegen het betoog van den Min. op, die z. i. meer Christen en minder jurist had moeten wezen en aan een stervend kind niet had mogen weigeren haar va der te zien. Dat was schande! Spr. stelde, om een wenk te geven voor het vervolg en om de christelijke rechterzijde gele genheid te schenken zich te uiten, de volgende motie van orde voor: „De Kamer, van oordeel, dat de houding van den Minister in deze zoomin uit een oogpunt van christelijk als uit dat van een hu maan Regeeringsbeleid is te verdedigen, gaat over tot de orde van den dag." De heer Heemskerk meende dat de zaak bovenal een juridische quaestie was en dat de Min. zich terecht op het wettelijk standpunt had geplaatst. Doch hij drong, hoe moeilijk het ook wezen mocht, op wetswijziging, op een oplossing aan. De heer Marchant meende dit te kun nen bevorderen door zijnerzijds deze motie voor te Btellen: „De. Kamer, van oordeel, dat, zoo noodig door wets wijziging, de mogelijkheid moet bestaan dat in buitengewone gevallen als de thans voorgekomene onder de vereischte waarborgen het gevraagde verlof worde verleend, gaat over tot de orde van den dag." De heeren van der Zwaag en Melchers steunden Schaper waar deze den Min. verweten had onchristelijk te hebben ge handeld. te meer, zeide de eerste, wijl oogen op gevestigd ,en ik las op zijn mager gezicht .hoeveel belang hij stelde in db plaats, waar zijn geslacht thuis behoorde. Ais ik hem aankeek, gevoelde ik, meer dan ooit, welk ©en waardig nakomeling hij was van die lange reeks van hoog-adlelijke, trotsche en gestrenge mannen. Als dit treuri ge moeras ons voor een moeilijke en gevaarlijke zaak zou stellen, kondien wij tenminste op den steun van een dapper, onversaagd kameraad reke nen. De trein stopte aan een klein station en we stapten uit. Er stond een rijtuig op ons te wachten. Onze komst was klaarblijkelijk een groote gebeurtenis, want stationschef en beambten haast ten zich evenzeer om onze bagage naar buiten te brengen. Het was ©ene echte landelijke plaats, maar het trof mij, dat bij de poort twee soldaten gepos teerd waren, gekleed in donkere uni formen cn gewapendi met korte ge weren. Het rijtuig rolde spoedig over een breeden, witten weg. langs oude huizen, die tusschen dik, groen gebla derte verscholen lagen, maar achter dit landschap toekende zich d'e lange eentonige lijn van 't moeras, omzoomd door verlaten heuvels, scherp tegen den avondhemel af. vroegere ministers wel dergelijke toe-1 stemmingen als hier bedoeld hadden ver leend. Hadden die dan de wet geschon den? De tweede zeide, dat men ter rech terzijde zijn geweten trachtte te sussen met juristerij, terwijl men overeenkom stig de christelijke beginselen vóór de motie-Schaper moest stemmen. De heer Lohman meende dat den Min. geen verwijt kon treffen als hij de wet toepaste. De wet was hard. Wat nu de moties betrof, die van den heer Scha per wilde met steenen gooien; en uit de motie-Marchant konden z. i. de woorden betreffende wetswijziging vervallen, om dat cr op andere wijze in kon voorzien worden en ook, omdat gevangenisstraf en verblijf in een werkinrichting niet gelijk stond. Na een hartstochtelijke repliek van den heer Schaper, wijzigde de heer Mar chant zijn motie aldus: ,,De Kamer, van oordeel, dat de mogelijkheid moet bestaan dat in zeer buitengewone geval len gedetineerden het gesticht, waarin zij zijn opgenomen, onder de vereischte waarborgen mogen verlaten, ,,gaat over tot de orde van den dag". In dezen vorm maakte de minister, die- aanvankelijk bezwaren had, geen beden king tegen de motie en werd zij zonder stemming aangenomen, nadat die van den heer Schaper met 60 tegen 5 stem men was verworpen. Over het verder nog door de Kamer be handelde ben ik verplicht kort te zijn. De aan de orde gestelde ontwerpen en conclusiën werden alle goedgekeurd. Daarna is de Kamer tot nadere bijeen roeping uiteengegaan. G. Jr. Dit de Hofstad. De voorzitter van den Ministerraad, Dr. Kuyper gaf een diner voor ledien van de Tweede Kamer uit de verschil lende staatkundige partijen. Tot de genoodigden behoorden ook de oud ministers Borge9ius en Lely. Z. K. H. Prins Hendrik, die onlang6 het eere-voorzitterschap der vereeni- giug ,,Die Haghe" heeft aanvaard, woonde Woensdagavond de vergade ring dier vereeniging bij., gehouden in liet gebouw vau het schilderkundig genootschap „Pulchri Studio", der herdenking van alen 200en stórfdhg van stadhouder koning Willem III. Z. K. H. Prins Hendrik bracht Woens dagmiddag een bezoek aan de Nieuwe of literaire Sociëteit aan het Plein te 's- Gravenhage. Z. K. H. werd door het be stuur in de Kamer van commissarissen ontvangen en bezichtigde door dezen begeleid de verschillende zalen. Hei be zoek duurde ongeveer anderhalf uur. R. K. Kerk. Ook in de kerk van den H. Ignatius te Nijmegen, zal voor bisschop Hamer een gedenkteekeai worden geplaatst en geschilderd' raam. dat het groote boogvenster in den voorgevel zal vul len. Acad. Examens. Utrecht: Theor. Geneesk. 2: de heeren D. A. de Groot. Prop. Theologie de hee ren P. v. d. Eist en W. Reus. Groningen. Het doctoraal examen in de rechtswetenschap werd met goed ge volg afgelegd door den heer J. W. van der Heide. De geplunderde ambulance. Omtrent de door Engelschen en Kaffers bij Middelburg (Z. A. R.) ge plunderde ambulance onder dien heer Dumont schrijft men nog dc volgende bijzonderheden aan de N. R. CL De heer J. A. Duir.ont is in Novem ber 1899 van uit Johannesburg, waar hij ambtenaar der N.Z.A.SM was, bij de Sivewright-ambulance gekomen, die stond onder Dr. Neethling van Oud'eubosch (K.-K.), (bijgenaamd „klein dokter NeethJing" in onder scheiding van dan Lijdjenburgschen Dr. Neethling, die officier van gezondi- heid is geworden bij de Tlransvaalsche artillerie.) Die Sivewright-ambulance is door generaal Buller nabij de Na- talsche grens ik geloof na den slag bij Allemansnek gevangen, maar op Dr. Neethling's protest zijn de dok ter en zijne bedienden vrijgelaten doch al het ambulance-materiaal (wagens, ossen, paarden, muilen, instrumenten, medicijnen, veldbedden enz.) behiel den de Engelschen, omdat, zooals zij zeiden, en dat was waar, het hun eigen veldbedden en medicijnkisten waren, door de Boeren buitgemaakt nabij La- dysraith. De dokter en zijn lotgenooten kregen een vrijkaart naar Durban. Zij gingen per kolenwagen naar Lady- Weldra sloegen wij een zijweg in en voort ging het door lauen, waarvan de grond was doorploegd! met talrijke wa gensporen. We stegen voortdurend, reden over eene granieten brug, en passeerden een bruisenden stroom, die snel naar beneden vloeidte. Beide, weg en stroom, leidldien door een d'al, dat begroeid1 was met eikenhakhout en dienneboomen. Baskerville deedi bij elke nieuwe wending van de route tal van vragen. Alles scheen hem prachtig toe, maar ik vondi, dlat over het geheel een waas van droefgeestigheid lag. Hallo! riep Dr. Mortimer, wat is dat? Voor ons lag een steile heuvel. Op den top stond, onbewegelijk als een standbeeld, een tot de tanden gewa pend soldaat. Hij bewaakte den weg, dien wij hadden gevolgd. Wat beteekent dit, Perkins? vroeg Dr. Mortimer. Onze koetsier keerde zich half om op zijn zetel. Er is een veroordeelde ontsnapt uit Prtncetown, zeidte hij. Hij is nu al drie diagen zoek en die wach ters bewaken iederen weg en ieder sta tion, maar tot nog toe heeft men geen spoor van. hem gevonden. U zult be grijpen ,dat de boeren hier er allesbe halve mee in hun schik zijn. smith en van daar per 3e klasse naar Durban. Zoo spoedig mogelijk gingen zij scheep naar Delagoabaai. Na on dersteuning van de regeering dei* Z. A. R. kwamen zij weer over de grens en waren den len Augustus 1900 weer met een ambulance in 't veld en dedien dienst in de gevechten rondom Belfast en Dullstroom. 't Personeel bestond toen uit klein dr. Neethling, J. A. Du mont, correspondent van 't informatie bureau, G. Waldeck, I. Olivier en schrijver dezes. Allen waren voorzien van een Roode-Kruis-certificaat. be halve1 ik. Op een van de eersto dagen in Oc tober 1900 stonden te Grootboom aan de Spekboomrivier de ambulances van Dr. Bierens de Haan. Dr. Neethling (staats-artillerie), klein Dr. Neethling en de ambulance van den heer Beckett uit Pretoria. Alzoo éen ambulance zon der dokter. De heer Jacobs, toen hoofd der Medische Commissie, gaf als zijn besluit te kennen, dat een ambulance moest worden opgeruimd. Klein dok ter Neethling kreeg de Beckett-ambu lance. en de wagens van klein dokter Neethling werden verdeeld onder Dr. Bierens de Haan en Dr. Neethlting. staats-artillerie. De heer J. A. Dumont kwam bij Dr. Bierons de Haan. Wal deck bij Dr. Nethling, staats-artillerie, en Olivier bleef bij klein dokter Neeth ling. Uw correspondent kon toen als bediende worden gemist, waarom hij naar Krugerspost ging. Na dien tijt^heb ik do beide dokters Neethling nog enkele malen ontmoet in de Drakenebergen en bij Roossene- kal. Beider ambulances moeten nu nog in 't veld zijn, een ten noorden van Lijdenburg en Dr. Neethling. staats- artillerie, bij Generaal Louis Botha. Einde October of begin November-1900 maakte ik kennis met eene andere am bulance onder Dr. Krieger uit Caro lina. Deze kwam met Generaal Jan Coetzer, l.E.V., (den man van de motie), van Komatipoort door 't Lage- veld en wenschte weer naar 't Hooge- veld te gaan, wat hem ook gelukt is. Meer dan eenmaal heeft de heer Dumont mij gezegd, nooit eenig wapen te zulten opnemen. Hij wenschte 't land te dienen, zoolang hij kon. maar als bediende eener ambulance. De heer Dumont had nabij Ladysinitli den eed afgelegd!, die gevraagd werd tot 't verkrijgn van burgerrecht, maar had daarvan nooit eenig schriftelijk bewijs ontvangen; weshalve hij zich niet als Transvaalsch burger be schouwde. Inbraak met toestemming. Donderdagavond, aldus wordt aan het Hdbl. gemeld, stond een. juffrouw op dc stoep van haar woning, op die Brouwersgracht bij de Prinsengracht te Amsterdam. Naast haar stonden een smid, en een agent van politie; de smid vergeefs pogende het slot van de buitendeur open te maken, de agent toekijkende, de juffrouw radeloos. Wat er gaande was? De juffrouw had haar sleutels ver loren en kon dus niet in huis. Het toeval wildle, dat het bovenhuis on bewoond was, terwijl de eenige. die nog thuis was, een kind was van d© juffrouw ein pas 5 maanden oud. Uit deze mededeelingen zal wel begrijpe lijk ziju, dat de deur ook na herhaald schellen niet werd opengedaan. Wat te doen? Den agent van poli tie ging een licht op. De brandlweer! De agent zou de wacht houden en de juffrouw zou de (brandweer halen. Toen was het leed spoedig geleden. Een brandweerman klom uaar het raam van de eerste verdieping, schoof dat op, ging naar binnen en maakte de huisdeur open. En daar ook de echtgenoot van de juffrouw inmiddels was thuisgekomen,waren vader, moe der eu kind weldra weder gelukkig vereenigd. Of de juffrouw nog eens zal uitgaan en haar wicht van 5 maanden alleen thuis laten? Transvaal eii Oranje-Vrijstaat. De Britsche groep van d© Interna tionale Unie heeft onder dagteekenimg van 17 Ma aai, den volgenden brief uit Londen aan den minister vanbin- nenlandsche zaken hier te lande doen toekomen: Aan den geeörden heer dr. Kuyper, eerste minister in Nederland. Excellentie! Op de jongste vergadering van het uitvoerend comité van de Britsche groep der Internationale Unie is met algemeene 6temmen aangenomen de volgende resolutie. ,,Dat het bestuur van de Britsche Wel, ik meen dat zij vijf pond krijgen, als zij inlichtingen kunnen geven. Ja, maar d© kans om vijf pond te ontvangen beteekent heel weinig bij het vooruitzicht, d'e keel afgesneden te worcfen. Gij ziet, dlat het geen ge won© boef is Het is een man die ner gens voor zou terugdeinzen. Wie i9 het dan? Seldien, de moordenaar van Not- ting Hill. Ik berimierda mij het geval wel, want Holmes had er bijzonder belang in gesteld'., wegens die afgrijselijkheid van d'e misdaad en de ongehoorde brutaliteit van dien moordenaar. De verandering van zijn dood/vonnis in gevangenisstraf was het gevolg van twijfel aan het bezit van al zijne ge estvermogens, zoo schandelijk was zijn gedrag. Ons rijtuig had een hoog te bereikt en voor ons strekte zich het moeras uit Een koude wind blies ons in het gelaat en deed ons huiveren. Ergens op die veriatan vlakte, m est de man zich 6chuil houden, levend als een wild1 beest en in zijn hart de men- schen, dfie hem uitgestooten hadden, vervloekende. D© barre wind en die donkere hemel droegen er niet weinig toe bij om den indinik nog treuriger te groep dei- Internationale Unie zijn oprechten dank wenscht te betuigen aan dr. Kuyper, den eersten minister van Nederland, voor zijn edele po ging om den oorlog in Zuid-Afrika tot. oen spoedig en eervol einde te brengen en hem de verzekering geeft, dat de door hem gedane stap nergens op hoogeren prijs is gesteld dan door de vrienden van den vrede i" Groolr Britannië, die van deze gelegenheid gebruik maken om uitdrukking te ge ven aan hunne erkentelijkheid, en tegelijkertijd de ernstige hoop uit spreken, dat hij zich niet zal laten ontmoedigen zijne pogingen f© her nieuwen. indien in de toekomst de ge legenheid daartoe zich mocht voor doen." Deze motie was onderteekendi do>r de heeren S. Hocking, predikant van de Vrije Kerk dar Methodisten, lid van het Koninklijk Geschiedkundig Genootschap en van de Vereeniging van Letterkundige Schrijvere, voor zitter; J. Frederik GTeen, secrelarió van de Internationale Arbitrage- en Vredesvetrc-eniging; John M. Robert son, John A. Hobson, penningmeester W. M. Crook, dr. Hobson; werkman»- 'eandidaat in 1895 te Bristol; J. L. P. J. Kennhardi, lid van het parlement; H. Rylett, eere-secretaris van 't comité tot beëindiging van den oorlog; James Paterson, Gladstone, Congregationa- listisch predikant f© Londen; William J. Stead, secretaris van de Internatte nale Unie voornoemd. Soorten Wedstriiden. Hockey. Volgens programma van den Ned. Hockey- en Bandy-Bond. zal de ,,Haar- lemsche H. en B. C." Zondag a.s, op haar terrein van „het Sportgebouw" aan den Meerwes- te Heemstede, de ,,'s Gravenhaagsche H. en b. C." ont- vangen. Rechtszaken. Slaapdrankje! Voor het gerechtshof te Amsterdam is in hooger beroep bevestiging ge vraagd van het vonnis der rechtbank aldaar, waarbij de oude baker uit Hilversum, die den dood van een zul- geling veroorzaakte door toediening van een slaapdrankje, tot gevangenis straf voor den tijd van vier maanden word veroordeeld. Ook is bevestiging gevraagd van het vonnis dcgzelfde rechtbank, waarbij de colporteur Aart Vos, colporteur van de Amsterdamsche Lantaarn, wegen* chantage werd veroordeeld tot ander half jaar gevangenisstraf. Mishandeling. De tapijtfabrikant Philip Prins te Dinxperloo, die een week geleden te recht stond wegens mishandeling van deni burgemeester dier gemeente op het stadhuis, is door de rechtbank te Arnhem veroordeeld tot 200 boete. De eisch was 21 dagen gevangenis straf. Letteren en Kunst. Uitvoering Maitiiens Passion. Op Patel-Zondag gaeft do Amster- damsche afdeeling van de Maatschap pij tot bevordering der Toonkunst, on der leiding van Willem Mengelberg, evenals vorig jaar. een uitvoering van Bach's meesterwerk in het Concertge bouw te AmsteTcteni. Het bestuur heeft het geluk gehad zich tijdig de med werking te verzekeren van vier solisten, wier namen reeds een waar borg zijn van een schoone uitvoering, nl. Mevr. Noordewier-Reddingius.' Mevr. P. d© Haan-Manifarees en de heeren Jac. Urlus en Joh. M Mes- schaert. De ledon van Toonkunst heb ben een reductie op dfen toegangsprijs nl. ƒ1.50 per plaats (voor niet-leden ƒ2.50 per plaats). Marcel Lefèbre. De conferencier poète uit Parijs, die voorloopig nog hier blijft, geeft, behalve den 24en a.s.. te Amsterdam, den Haag, Rotlerd/am en Haarlem, eensoirée, nl. Zondag 23 Kunstkring, 25n a.s. Tivoli Schouwburg Rotterdam en den 26en a.s. te Haarlem. Bouwmeester. D© Kon. Vereeniging Het Neder- landsch Tooneel" zal Vrijdag 18 April te Gent „Koning Oedipus" geven, met Louis Bouwmeester in de titelrol. Uit Gent wordt gemeld „Deze vertooning zal schitterend slagennauwelijks aangekondigd is de ruime zaal bijna gansch uitverkocht." maken. Zelfs Baskerville werd stil er trok zijn overjas dicht om zich heen Wij hadden nu het vruchtbare land achter en benedien ons gelaten. De laatste stralen der ondergaande zon verlichtten de roocTe aard'.- en de- dien de riviertjes op gouden draden ge lijken. Do weg, die voor ons lag, zag er wild en verlaten uit en was bezaaid met reusachtige rol steenen. Nu cn dan passeerden wij een hut, met steenen muren on dak. Plotseling zagen we neder in de komvormige diepte, waarin eiken- en denneboomen stonden, d'ie klaarblijkelijk veel door den tand des tijds hadid'en geleden. Twee hooge, smalle torens staken boven de hoo rnen uit. De koetsier wees er niet zij ne zweep naar. Baskerville Hall, zeide hij. Zijn meester was opgestaan en keek er naar terwijl zijne wangen gloei den en zijn oogen schitterden. Een oogenblik later bereikten wij de poor ten van het goed. een samenstel, van bewerkt ijzer met pilaren aan weerszijden en gedekt door do beren koppen uit het wapen deer Baskervil le s. (Wordt vervolgd)

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 2