"klerk." Het Utrechtsch Abattoir. R.K. DIENSTBODE, Gaarne hebben wij de gelegenheid aangegrepen om met de raadsleden Woensdag mee naar Utrecht te gaan om het gemeentelijk abattoir aldaar volgens deskundigen in ons land het beste te bezichtigen. In den vroegen morgen met den trein van 7.18 togen we naar Utrecht met de Wethouders, de heeren De Breuk en H. D. lvruseman en tfè raadsleden de heeren W. Stolp. II. F. van Thiel, H. v. d. Berg, W. A. J. van de Kamp, W. L. Schram, L. Modoo en G. L.van Lennep, en den heer Van Ooyen, ter wijl later in Utrecht zich nog de hee ren J. Leupen en Jac. Leijh bij de ex cursie voegden. Het Utrechtsch abattoir om nu maar meteen met de deur in huis te vallen ligt aan den Amsterdanv schen straatweg; een serie gebouwen met prachtigen ingang en twee be paald monumentale bruggen overeen kleine sloot een weelde, die ietwat overbodig mag heeten ©n ook hier in Haarlem zeker niet betracht zou wor- diem. We zullen, om eenige orde te bren gen in de materie, die we te verwerken hebben, beginnen bij het begin: de koe komt in het slachthuis en gaat daarna tot tijd en wijle, dat hij ge slacht zal worderv, in een der ruime stallen. Daarin .an het rund zoo lang blijven als de eigenaar verkiest Hij betaalt 10 ets Per etmaal zonder, en 40 ets. per etmaal met voedsel, voor de stalling. Indien het rund verdiacht is, gaat het naar afzonderlijk daarvoor inge richte stallen en wordt ook in een af zonderlijke slachtplaats om hals ge bracht. Maar daarover straks. De voor de consumptie geschikte toe dan, wordt in de slachtzaal aan een ring gezet, het schietmasker van Stahel hem op den kop gezet, een knal en het beest valt in minder dan geen tijd dood neer. Volgens reglement mag dit schietmasker alleen door den opzichter gebezigd worden. Twee of meer knechts schieten nu toe om het werk aan het dood» beest te verrichten, zooals dlit altijd verder gaat, het onthuiden enz. Het bloed dat vloeit, stroomt, doordat de hal een hellende vloer heeft, onmiddellijk in een der goten aan weerszijden, weg. In die goten zijn roosters, waarop het dikke vuil blijft liggen. Het overige komt In een put terecht. De koe moet gewogen worden en daarvoor heeft men een zeer vernuf tige inrichting. Overal over het ijzeren balkwerk loopen katrollen, waardoor een stang waaraan haiken bevestigd1 zijn, overal door die zaal heenbewogen kan word'en. Die haken kunnen opgeheschen worden. Wil men de koe nu schoon, aan dien haak wegen, dan laat men die haken zakken, hijscht het geslachte beest omhoog, rolt liet geheel dóór middel dier katrollen tot bij de bascule, een automatisch weegtoestel, een hefboom, die zóó werkt dlat wanneer de koe op dien hef- boom9arm drukt op het kaartje dlat die slager voor 15 ets heeft gekocht en m een busje gestopt, het juiste gewicht aangegeven wordlt De stang met dte haken er aan kan nu door mddkfel dier katrollen door de geheele zaal voortgerold! wordten zon des eenige moeite en zoo gebracht naar het koelhuis, waarover we straks een en ander zullen zeggen. We moeten eerst de hal zelf nog even bezien. Over den hellenden vloer hadlden wij het reeda De vloer, die wij in, Utrecht zagen is een tegelvloer, die het nadioel heeft dlat vuil tusschen de groeven blijft, hoe dikwijls men ook den grond af spuit. De vloer is het voornaamste en gewichtigste in zulk een hal. De vloer moet hellend zijn effen en tocli nieit glad'. Hellend, om alle bloed!, water enz. te laten af- etroomen, effen opdat er geen vuil tus schen naden en groeven kan blijven, en niet glad) om het uitglijden van slagers, die met messan loopen, te voorkomen. Onze abattoir-commissie zal vooral hierop letten en de heer Leyh zag al dadelijk, dht de vloer in het slachthuis te Utrecht niet dtoelma- tig is. De ventilatie in de hal is prachtig. Door middel van naar binnen open slaande ramen, die door een draaitoe- stelletje over een veer op elke wijdte kunnen worden opengesteld en door luikjes onderaan (wat ondoelmatig ge bleken is, omdht die menschen koude voeten krijgen) wordt steeds gezorgd voor versche lucht. Merken wij nog op dat in de reus achtige hal 20 runderen tegelijk kun nen worden geslacht, en stippen wij terloops even aan, dlat voor die gele genheid tot slachten en aldaar gedu rende den daarvoor bepaalden tijd op slaan van vleesch en schoonmaken van darmen, een en ander met inbe grip dier keuring van het levend vee, per maand betaald' wordt 2.50. Voor muilezel en veulen bedraagt, de prijs 1.75, voor varkens 1.50, en voor klein vee 0.50. Alles in deze hal is even praktisch, zindelijk en goedi ingericht. De wa gentjes tot vervoer bestaan, uit bakken op wielen, die met het meeste gemak omgekeerd' kunnen word'en; men. weegt en vervoert het vleesch zondier het aau te raken, waardoor het dos niet in aanraking komt met onzindelijke klee- ren van slagersknechts. Nadat het vleesch gekeurd is, gaat het naar het koelhuis, eigenlijk het voornaamste van het abattoir en een inrichting, die uit hygiënisch oogpunt van het allergrootst» belang geacht mag wor den. Het koelhuis lieeft eerst een. voor hal, waar het vleesch gesneden en ge keurd wordt en blijft, tot het in de eigenlijke koelkamcr gaat. De koelkamer is een kelderachtig verblijf, waar we de kragen moesten opzetten en liepen te stampvoeten van de koude. Geen wonder ook Dc temperatuur is hier 2 gr. Celsius, twee graden boven t vriespunt dus slechts. Door ©en smalle gang loopt men langs tal vaii cellen van dik draadwerk cn allemaal afgesloten. Die cellen heb ben 3 vierk. M. oppervlakte. De sla gers die elk een cel huren han gen hier hun vleesch tot tijd en wijle zij het voor den vterkoop noodig heb ben. Wanneer vleesch bevroren is. blijft liet in dien toestand goed. doch zoo dra komt het niet in wanner tempera tuur of het bederft. Dit nu kan met vleesch uit het koelhuis nooit het geval zijn. Door cte temperatuur waarop het gebracht wordt, droogt het van buiten uit en in dezen toestand ga randeert men da/t het vleesch vier we ken goed blijft, ja, het kan zelfs zes weken goed blijven. ^Vanneer in de heetste dagen dfe slagers het vleesch uit het koelhuis halen en in hun win kel hangen, dan zal het nat worden. Dit is echter geen bezwaar. Men denkt wed eens, dat het vleesch dan niet goed is, d'och dit is geenszins het geval. Zooals gezegd, vier weken blijft het goedl En zóó bederfwerend werkt dit koelhuis, dat. zelfs tubercu leus vleesch, dat gestereliseerd is, na zes weken in het koelhuis te zijn ge weest, voor de consumptie geschikt ia Voor huur betalen de slagers 20 gul den per jaar per vierk. M. Zoo'n koelhuis is een prachtige inrichting. In dte machinekamer kond'en we zien hoe die lucht, na gezuiverd te zijn, en verkoeld door middel van zout, door een vernuftig toestel raderen en riemen altijd maar door wordit gestuwd, door een soort waaiers circuleert in hel koelhuis, waardloor de temperatuur steeds de zelfde blijft. Men weet dat de Amsterdamse he slagers aan B. en W. gevraagd' heb ben ook aan hun abattoir zulk een koelhuis te willen inrichten. Zij wil len desnoods zelf de kosten dragen. In verband met de productie van koude lucht, staat de ijs-fabricage. Men heeft toch koud/ water en kan ijs maken. Het ijs. dat te Utrecht gepro duceerd wordt, is ruw ijs. Wanneer wij hier in Haarlem een abattoir krij gen. dan zal er ook ijs gefabriceerd worden, wat zondier noemenswaardige verhooging der kosten van het bedrijf geschieden kan, en natuurlijk voor deel oplevert- Het ijs wordt dan hier, door een beter procédé dan te Utrecht voor dem verkoop zeer geschikt ge maakt. Voor de slachting van varkens is ongeveer eenzelfde inrichting als voor die vau koeien. De varkensstal grenst aan de slachtplaats. De deurtjes waar mede de verschillende hokken in de stallen afgesloten zijn, kunnen naar alle kanten draaien, zoodat telkens afgesloten kan worden. Voor de hok ken krijgt men dan gangetjes, waar de varkens doorheen kunmen loopem uit hun hok, terwijl dezelfde deuir, waairmede het hok afgesloten was, ook die gangetjes afsluit. De slachting van varkens geschiedt in den daarvoor bestemden hal enk door middel van het schietmasker van Stahel, waarna de halssteek bij het doodo dier toegebracht wordt. Met een hijschtoestel als beschreven werd in den slachthal voor runderen, wordt het varken ogeheschen en overge bracht in de broeiketel. Die broei ke tels te Utrecht, hebben het gebrek dat er geen walmvangers hoven zijn. In de Haarlemsche plannen is daar ech ter wel op gerekend. Na in die door stoom verwarmde" ketels genoegzaam tf zijn gebroeid, worden de vakens vervolgens op de gewone wijze behan deld en het vleesch in de koelhuizen •neergehangen. Een der voornaamste inrichtingen aan het abattoir is voorts nog de ste- ritiseer-inriebting, waalr tuberculeus vleesch gekookt, wordt in een toestel, dat automatisch aanwijst, fwanneer de kookhitte bereikt is. Het vleesch aldus gesteriliseerd en volgens des kundigen voor de consumptie geschikt wordt verkocht in een aangrenzend verkooplokaal. Terloops zij er op ge wezen, dat het natuurlijk alleen van den eigenaar afhangt of hij dit vleesch al of niet verkoopen wil. Er bestaat n.l. te Utrecht een vereeniging van rundvee-slagers, die een verzekering heeft tegen ziek vee. De leden dezer vereeniging verkoopen het vleesch van zieke koeien niet, (doch laten het begraven. We hebben nu voorzoover een niet- d es kun dig verslaggever mogelijk is, een vluchtige beschrijving gegeven van de hoofdgebouwen. Ons rest thans nog een en ander tc zeggen over bijge bouwen, die niet zoo en détail besch/re ven behoeven te worden. We zouden kunnen beginnen met te wijzen op de badinrichting waar tegen zeer geringe betaling een koud of warm douchebad kan genomen worden, naar verkiezing. Ieder zal het groot nut van zulle eeni inrichting begrijpen. Voegt men daarbij, dat, er in de nabijheid kamers zijn waarin zich kastjes bevinden ten behoeve der slagersknechts, waar ze gereedschap pen en kleereii kunnen bergen, dan zal men begrijpen, dat bij goed toe zicht de slagers er steeds rein en pro per kunnen uitzien. Over de stallen kunnen we niet veel anders zeggen, dan dat ze practisch zijn ingericht Behalve dat er stallen zijn voor dieren, die in het abattoir geslacht worden, vindt men er ook stallen voor paarden, wanneer het vee per wagen aangevoerd wordt en de paarden afgespannen worden. Zelfs hondenstailen zijn er, want in Utrecht wordt veel met hondenkarren gereden. De darmen worden op handige wa gentjes naar de darïnenwassclierij ge- bracht en al het afval naar een groot lokaal, waar het door een bak valt in wagens, die op den grond- staan, en de inest dus zonder eenigen omslag vervoerd kan worden. Aan het abattoir is ook gelegenheid to bewerking van het varkenshaar, daru.wasscherij enz. Een inrichting om het vuile water, dat vergadert wordt, te zuiveren, is op een der terreinen aanwezig. Het water loopt telkens meer gezuiwrd over, wordt ten slotte chemisch gezuiverd, wtuirna het in de riolen komt. Of aan eon eventueel Haarlemsch abattoir een dergelijke kostbare inrichting zou komen, is nog niet zeker, aangezien nog niet genoegzaam het nut daarvan is aangetoond. Kantoren en laboratoria zijn prak tisch en ook smaakvol ingericht- Als onze e ndindruk willen we neer schrijven, dat de inrichting bovenbe- sclirijving mooi is. al zijn er. zooals in het licht gesteld is, ook hier en daar fouten aan te wijzen. De oorzaak daarvan moet, naar ons) verzekerd werd, hierin gezocht worden, dat al leen de bouwmeester hier en daar eens een kijkje is gaan nemen zonder daar- bii voorgelicht te zijn door deskundi gen, die in de inrichting zelf moeten werken. Bij ons heeft terecht de com missie ingezien dat niet de lieer Leyh alleen, doch de heer Levh met den heer Van Ooyen te zamen op onderzoek moesten uitgaan. En zoo zullen deze heeren hun voordeel doen met de fou ten van elders. Om bv. iets te noemen, het paviljoen-systeem blijkt niette vol doen, en wij zouden een. blok-systeem krijgen. Het kan dan niet voorkomen, dat de slagers met de pensen door de open lucht zullen moeten roopen, doch die behoorlijk doo-r een overdekte gang kunnen vervoeren. We zijn heel dankbaar, dat we de inrichting te Utrecht gezien hebben en dus in staat zijn onzen lezerszij het dan ook een flauw beeld te kunnen geven van het abattoir,, in dc hoop, dat ze zich daaruit nu zelf eenigszins een begrip van een openbaar slacht huis kunnen vormen. Den Directeur, den heer K. Hoefna gel, een woord van dank voor zijn uit voerige inlichtingen- Vervolg Stadsnieuws. Schouwburg. De niet zeer tal rijke bezoekers die Woensdagavond ischouwburgwaarts waren gegaan, ontvingen daar de teleurstellende mededeeling, dat. de voordracht der heeren Bouwmeester en Malherbe niet doorging, wegens gebrek aan be langstelling. Jammer voor hen, die door hun trouwe opkomst toonden het wachtend kunstgenot op den wairen prijs te stellen. En welk een verschil tusschen den la&tsten Bouwmeester avond en dezen! Naar men verneemt zal op tweeden Paaschdag 's nam. van 2 1/2l uur, door het Haarlemsch Muziekkorps eene muziekuitvoering worden gegeven ln de tent in den Hout. Door den Intendant bij de 3e divisie Infanterie te Breda is aanbesteedDe levering van levens middelen ten behoeve van de ver schillende garnizoenen in Nederland!, waarvan o.a. te Haarlem geleverd moeten wodrencapucijners, rijst, koffie, bruine boonen, groene erwten, witte boonen en gerookt spek, Voor deze leveringen werd het laagst ingeschreven door die navolgende fir ma's J. Bnining, Amsterdam, capu cijners ƒ14.14 per HL. witte boonen 12.44; firma C. M v Sillevoit, Rotter dam, rijst fiL.54 per 100 KG.; Naaml. Venn. Mij voor het branden van koffie, Rotterdam, koffie ƒ0.465 per KG.; M. Sluiter, Ehkhuizen, bruine) hoonien, ƒ8.98 per HL.; A. Jeronimus. Middel burg, groene erwten ƒ12.60 per HL.; J. Brinkhof, Amsterdam, gerookt spek. ƒ0.658 per KG. Boekverkooping. De boekhan delaar Frölich in de Zijlstraat houdt Zaterdag. Maandag en Dinsdag a.s., des avonds te 7 uur, een zeer belang rijke boekverkooping. Allerlei vakken zijn vertegenwoordigd: Wetenschap. Kunst en Letteren. Pracht- en Plaat werken, Muziek enz. Morden is het kijkdag, evenals Zaterdagmorgen. Men ga eens zien, er is voor een elk wat wils. Arrondissements-Rechtbank. Zitting van 20 Maart 1902. Gevaarlijke sujetten. De vier bij de Justitie welbekende personen Izaak Hangjas, G. T. J. Klumper, A. v. Kordelaar G. Booms allen alhier woonachtig en thans gede tineerd, hadden zich lieden te verant woorden voor de Rechtbank. Den eer sten drie beklaagden was ten laete ge legd, dat zij in de gemeente Bloemen- daal op 4 Februari 1902 uit de villa en ten nadeele van Mevr. die Wed. Blans hebben ontvreemd, twee vazen, twee ketels, een trekpot, een schel, een kleerschuier. een aschbakje, een baro meter, een wekker, een pendule, een theelichtje, een theebusje, een lepel kistje, een lepel, een koffiekan en een aantal lepeltjes, nadat zij zich tot die villa door verbreking van een glas ruit- toegang hadden verschaft. Aan 'den vierde was ten laste gelegd, dat hij deze voorwerpen heeft verborgen ten einde daaruit voordeel te trekken. De eerste en vierde beklaagde wer den in het bezit der voorwerpen door Öien rijksveldwachter H. de Wilde tc Halfweg aangehouden. Allen bekenden volmondig. Den eersten drie beklaagden was re cidive ten laste gelegd. De Officier van Justitie begon zijn requsitoir met eeu woord' van hulde aau den Rijksveldwachter brig. tit. II. de Wilde, aan wiens ijverige na sporingen het is te danken, dat een viertal gevaarlijke personen voor lan gen tijd aan de Maatschappij zullen worden onttrokken. Hij hoopte dat zijn flink gedrag een spoorslag zou zijn voor andere politiebeambten om zijn voetspoor tc volgen. De bewijs voering leverde, zeide spreker, niet de minste moeielijklieid op. De bekentenis der beklaagden en de verklaringen der getuigen heblien het wettig en overtuigend bewijs op geleverd voor den in Februari gepleeg den diefstal. Hunu© gulle bekentenis kan geen r -den zijn tot vermindering van straf daar deze aan het bewijs niets afdoe:. De eerste en vierde beklaagde toch werden in het bezit der voorwerpen bevonden; tijdens het verhoor kwam zooveel aan 't licht ten nadeele der twee overige beklaagden.dat ook hun ne bekentenis aan het bewijs niets kon afdoen. De beklaagden zijn alle leden van een inbrekersgilde; straatroovers. die zich vergrijpen aan het eigendom van anderen en die wellicht ook debet zijn geweest aan de verschillend» inbra ken, die in 't begin van dit jaar te Haarlem plaats hadden: zoodat het zoowel voor de inwoners van Haar lem als voor die dei* omgeving een weldaad is geweest, dat deze gevaar lijke individuen gevangen zijn geno men. Die andere diefstallen kunnen geen invloed uitoefenen op de op te leggen straf, want dit is hun niet ten laste gelegd; toch meent spreker dat aan hen een strenge straf moet wor den opgelegd. Tegen de eerste drie vorderde de Officier wegenis diefstal met braak voor elk 2 jaar en 6 maanden en te gen den 4en. wegens heling 1 jaar ge vangenisstraf. De verdediger Jhr. Mr. Teding van Berkhout bestreed die bewijsvoering, vroeg voor den tweeden en derden be klaagde vrijspraak,terwijl hij voor de overigen de clementie der rechtbank inriep. Vervolgens hadden zich te verant woorden de bovengenoemde G. Booms en J.' van de Pol, ter zake dat zij in 't begin van Januari op verschillende tijdstippen lood hadden ontvreemd van het gebouw „Het Klooster", tot een gezamenlijk gewicht van 2000 kilo. Door het vinden van een brief in de dakgoot van het gebouw ..Het Kloos ter". aan v. d. Pol gericht, werden de schuldigen .ontdekt en gevangen geno men. Bekl. van de Pol ontkende alle schuld, en beweerde dat hij in zijn kwaliteit als koopman het lood had ge kocht voor zijn mtdebeklaagde Booms en ook weder aan anderen had ver kocht. Bekl. Booms daarentegen bekende volmondig en verklaarde met bekl. van de Pol het Lood omstreeks tte Kerstdagen van het gebouw het Kloos ter te hebben ontvreemd. Van de Pol had het loodi van het dak gerukt en naar beneden geworpen, terwijl hij het lood naar een op den weg staanden wagen had vervoerd. De Officier van Justitie Mr. A. A. Pelerin, achtte het bewijs zoowel voor Booms als voor van die Pol volkomen bewezen. 'De laatstgenoemde vooral staat bij de politie zeer ongunstig be kend en heelt reeds verschillende dief stallen achter den rug. In deze zaak zou spr. in aanmerking nemem die hou ding en de bekentenis van beklaagde Booms; en het brutale optreden van van de Pol, een recidivistdoch voor beiden een strenge straf vorderen. Te gen Booms werd 9 maanden gevange nisstraf gevordei'd en tegen v. d>. Pol 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf Do verdediger Mr. van Geer zette in zijn pleidooi, uiteen, dat Booms niet schuldig was aan mededaderschap, maar aan medeplichtigheid: en dlaar dit hem niet ten laste was gelegd, vor derde pl. vrijspraak. Mocht de Recht bank hierop rüet) ingaan, dan riep pl. die clementie voor bekl. in. Wat den tweeden bekl betreft, ook voor hem achtte pl. niets bewezen; de bewuste brief kon evengoed door een ander daar zijn nedergelegd», terwijl verder geenszins was bewezen, dat het door v. d. Pol verkochte lood af komstig was van het klooster. Ten slotte vroeg de verdediger voor beiden onmiddellijke invrijheidstel ling. Hiertegen werd door den Officier te» sterkste geprotesteerd!. De Rechtbank vond gec-n termen om het verzoek van den verdediger in te willigen en bepaalde de uitspraak op heden over 14 dagen. DeboekhoudervanKennemer- land De rechtbank deed heden uit spraak in de zaak van F. A. Vernout, den gewezen boekhouder van de visscherij- rnaatschappij „Kennemerland" te IJmui- den, verklaarde den beklaagde schuldig aan: lo. verduistering, gepleegd door hem die het goed uit hoofde van zijne per soonlijke dienstbetrekking onder zich heeft; 2o. valscliheeid in geschrift, twee ma len gepleegd; 3o. opzettelijke gebruikmaking van vervalschte geschriften als waren zij echt en onvervalscht, twee malen ge pleegd; en veroordeelde hem tot een jaar gevangenisstraf. De rechtbank overwoog o. a. dat door de bekentenis van den beklaagde en de ter terechtzitting afgelegde verklaringen der getuigen, de bovenstaande feiten wettig en overtuigend zijn bewezen; dat ten opzichte van het eerste feit de beklaagde op zijne voor den rechter-com- missaris afgelegde verklaringen is terug gekomen, doch zijne gedane bewering, dat het daarbij bedoelde bedrag van J 6350 tot het doen van betaling voor de Maatschappij is aangewend, op geener- lei wijze aannemelijk is gemaakt, zoo dat die bekentenis zijn volle kracht be houdt. Ten aanzien der overige feiten, overwoog de rechtbank, dat uit den aard der zaak de door bekl. overgelegde proef balans, een overzicht behelzende van de financieels verhouding tusschen de Maatschappij Kennemerland en de bank Mees en Ritsema strekken moest ten be wijze van het feit, dat de daarin vermel de bedragen te goed van de Maatschap pij hij die bank waren, en dat door de overlegging daarvan nadeel kon ont staan, daar Commissarissen in den waan konden worden gebracht, dat zij die be dragen werkelijk van de Bank te vorde ren hadden, terwijl voor de Bank het na deel kon ontstaan, dat de Maatschappij zich op den inhoud van het stuk als van de Bank afkomstig kon beroepen. dat vervolgens uit de aangenomen wij ze van boekhouding moest volgen, dat eene met in het kasboek opgenomen ont vangst, ook in het Journaal en in. het Grootboek niet op eenige wijze werd ver meld en dat dus de niet-vermeldingen daarvan in die boeken zoodanig met el- Kander samenhangen, dat zij met betrek king tot den zelfden post slechts eene handeling uitmaken; dat alhoewel ile bedragen op verschil lende tijden in het kasboek behoorden opgenomen te zijn en dus het nalaten daarvan telkens oen afzonderlijk feit was. tusschen die feiten zoodanig verband bestaat, dat zij als eene voortgezette han deling moeien worden beschouwd; Verder overwoog de rechtbank, dat de proefbalans, die volgens \erklarlng van getuig-- Bieselaar niet in het balansboek behoorde opgenomen te zijn niet tot be wijs van eenig feit moest dienen, en dat noch eenig recht, noch eenige verbinte nis. noch eenige bevrijding van schuld er uit kon ontstaan; dat alzoo de door bekl. ten opzichte van het balamboek gepleegde handeling niet valt onder bereik van eene wettelij ke bepaling, en dit feit noch misdrijf, noch overtreding oplevert, zoodat tc dien aanzien de beklaagde werd ontslagen van rechtsvervolging. De inbrekers Vooges en de Graaf wer' den veroordeeld resp. tot 2 en 3 jaren gevangenisstraf Heden werd' door den ar- chiteot S. J. W. Mons in „De Poort van Cleef" aanbesteed: Het bouwen van een woonhuis aan dton Kostverlo- ren Straatweg te ZandVoort. Ingeschre ven haddten. de navolgend» heeren: C. v. dl. Leek, Haarlem, 7325; Boks en Bonke, 6310; J. v. Boo gaard 6974; J. Vink en P. Mul, 6990; Oliehoek, N. A., 7999; J F. Duin, 6797; J. v. Gelder, 7091. Woen sdiagavon d hield) Dr. Bitzei in de Berlitz-school in die Lange Veerstraat een rede over Friedrich Nietzsche. De kam/er was stampvol belangstellende diames en heeren, dSe met aandacht de zeer interessante voordracht volgdten. Dr. Bitzei heeft in prachtig mooi Duitsch en heel dui delijk zijn onderwerp behandeld. Gevonden voorwerpen: een zilveren broche, een schaartje, een handschoen, eenige witte doekjes, een zilveren naaldenkoker en een pakje wol. Uit de Omstreken. Bloemendaal. Heden-middag vergaderde de ge meenteraad.. Na voorlezing en goed keuring der notulen der vorige bij eenkomst, kwam in behandeling punt 1. voorstellen van B .en W. inzake de waterleiding. Daar deze voorstellen in hoofdzaak betroffen een onderhandeling of pu blieke aanbesteding der voor de wa terleiding benoodigde werken, eai de voorzitter het wenschelijk achtte de bespreking daarover in geheime zit ting te houden, werd de openbare vergadering gesloten om over te gaan in besloten zitting. Heemstede. Op Dinsdag 8 en Woensdag 9 April a. s. telkens des morgens tusschen 8 en 9 uur, zul in de O. L. school alhier gele genheid zijn tot inschrijving van nieuwe leerlingen. Op de velden aan den Binnenweg, tus schen Bronsteé en Koediefstol, staat de crocus, in verschillende kleuren, in vollen bloei. De filter van dc voor omstreeks 5 jaar geleden geslagen nortonpijpwel aan de Molenwerf is zoodanig verslibt, dat schoon maken niet mogelijk is. Hoewel hij nog wel eenig water geeft, zal dit binnen korten tijd ophouden, en de fil ter dan geheel waardeloos zijn. Bennebroek. De Stct. bevat dte statuten der afdee- ling Bennebroek en omstreken van de Noordhollandsche Vereeniging ..Het Witte Kruis". Het eervol ontslag van den heer burgemeester dezer gemeente is ver leend met ingang van 15 Mei 1902. Yelsen. Tot de voorbereidende klasse der Rijks normaallessen zijn toegelaten 4 vrouwel. en 6 mannl. leerlingen, waarvan 1 voor waardelijk. terwijl tot de 1ste klasse 6 mannl. adspir. zijn toegelaten, waarvan 1 voorwaardelijk. Voor de 3 vrouwelijke adsp. is het examen nog niet afgeloopen. Haarlemmermeer. Ds. Beijer, gewezen Transvaalsch Herv. predikant, heeft voor een beroep naar Kage bedankt. Op de hengstenkeuriugi te Hoolfd- ctorp voor inschrijving in 't Stamboek, waren aangeboden 8 stuks, waarvan 4 in 't Stamboek werden ingeschreven. Voor de premie-keuring van heng sten. die in 1899 en voeger waren ge boren, werden aangeboden 13 stuks, waarvan prijzen kregen „Weltman" Vereeniging Haarlem mermeer ƒ400; „Victor" van de Asso ciatie Haarlemmermeer ƒ250; „Corian der" Vereeniging Haarlemmermeer (O. zij de) ƒ250; „Jonker" H. F. Bultman Hz., Haarlemmermeer, ƒ250. Keuring van 2jarige hengsteh: aan geboden 9 stuks. Prijzen bekwamen D. Knibb^, Haarlemmermeer, ƒ150; Zuidter Legmeer ƒ150; P. Zijlmans;. Haarlemmermeer, ƒ150. burgerlijke Stand. Ondertrouwd 20 Maart J. H. Brou werT. M. Vermeulen. Getrouwd 20 Maart J. KlabouM. Sprengers. Bevallen 19 Maart J. FiepeVisser, z.; 20 Maart J W van NesWillem sen. d.; 19 Maart E. Ermshaus—Vanjiou- ten, z.; A A. BaggermanDen Bak, z. Overleden 19 Maart J H L vanB om- meiWinkel, 58 j.. Ripperdastraat; J. van Aken, 77 j„ W. Heeren steep M. van den* Est—Hermans, 54 j, Leid- schev&art. Uit de Arbeiderswerelu BINNENLAND. De patioonsvereenigtngen te Am sterdam hebben besloten over te gaai1 vanaf Donderdag 20 Maart tot alge heele uitsluiting der bij hen werk zanm zijnde metselaars, opperlied :i en sjouwerlieden, en deze uitsluiting te zullen handhaven totdat volkd zekerheid zal zijn verkregen, «lat nv ordelijke en geregelde v. tzetung van alle werken zal plaats hebben. Naar men verneemt, zal eerlang, ver moedelijk te Amsterdam, een vergade ring plaats hebben van, zoo mogelijk, alle secretarissen van Kamers van Arbeid bier te lande. Het doel is geza menlijk de belangen der Kamers eens samen te bespreken en tc trachten meer samenwerking te verkrijgen tus- sch en deze lichamen hier te lande. Telegrammen. DE BÓEREN-AFGEVAARDIGD! N NEW-YORK, 20 Maart (R.O.) Wol marans en Wcssels vertrekken hc<) n per stoomboot naai* Frankrijk. SYMPATHIE VOOR DE BOEREN. WASHINGTON. 19 Maart. (R. O.) In de partij-vergadering der demo cratische leden van het Huis van Af gevaardigden werd een motie annge nomen, waarin werd verklaard dat het Congres de sympathie der Ame rikanen zal uitspreken voor ch* Boeren de partij-vergadenting nam zich voot haar uiterste best te «doen, om dte co- mité's er toe te brengen mededeeling te doen van moties waarin die sym pathie wordt uitgesproken, zoodat het Congres een gelegenheid moge heb ben om handelend op t© treden. 369e Staatsloterij. Trekking van 20 Maart. Ie Klasse, 4e Lijst. Nrs. 8558 en 10506 ieder 200. Nr. 1084 100. Prijzen van 20. 56226365491019511958156421882 363 2476 708310215 IL'360 16153 19 .52 44*255671901043212521 1637719341 477 3763720110 59127141638819543 7713S16 74051062812751 161451955S 13414201 8057107^61/785 16536 l9ó-7 18134506811711254 13 11165691 596 13704586834511387140771076119688 1404 4948841711397 1415717 21 I968S 1504525889711141515137 17366197.81 15365294 909411544 162 31741s 19803 192355939108118561551317539 20303 1962 647698341191415 141130 20417 2107 6493 119351557818574 20568 A «i verten Urn. Ondertrouwd DIRK GERARDUS MULDER en ANTHONIA ELISABETH ARNKEN. Amsterdam, 20 Maart 1902. Heden overleed plotseling onze lieve Moeder, Zusier en Behuwd-Zuster, Mevrouw de Wed. M. C TAN DE11 E8T- HERMANS. Uit aller naam, P. G. J. VAN DER EST. Haarlem, 19 Maart 1902, Eenige kennisgeving. Bezoeken van rouwbeklag kunnen niet worden afgewacht V Door deze betuig ik mijn har* telijken dank voor de vele blijken van belangstelling, ondervonden bij het langdurig lijden en sterven van mijn innig geliefden Echtgenoot JAN KU1K. In 't bijzonder aan den WelEd. Zeer Gel. Heer Dr WESTERMAN, Zuster-Directrice en Zusters van het St. Elisabeth's Gasthuis. Ook mede aan den WelEd. Zeer Gel. Heer Dr. G. ADRIAN. Ds. PLANTENGA en Zuster SALM. Wed. M. D. KUIK—Kater Door deze betuig ik mijn hartelijken dank voor de humane behandeling en hartelijke belang stelling, ondervonden bij het lang durig en smartelijk lijden en sterven van mijn innig geliefden Echtgenoot, JAN KUIK, aan den Heer CARELS (firma Paul C. Kaiser) en ook tevens aan het personeel voor de laatste eer aan den doode bewezen. Wed. M. D. KUIK—Kater. Mej. A. VAN DER HORST, te Heemstede, vraagt eene die netjes kan werken en een burgerpot koken. Bij de Gemeentelijke Waterleiding te Haarlem, wordt tegen 16 April 1902 gevraagd een tweede Klerk. Jaarwedde f350. Verzoekschrilten op g zegeld papier en stukken vóór 1 April 1902 in te zenden aan den Bur gemeester. Zij, die persoonlijke voorstelling wenschen, kunnen zich daartoe aanmelden bij den Dnvcieur der Gemeentelijke Waterleiding (Ko ningstraat No. 2).

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 3