gevangenen zijn 75 stel of 900 deeltjes bestemd. De commissie betuigt allen, die medewerkten, haren dank en blijft in afwachting van eenige bijdragen van personen wien circulaires werden gezonden cn die vermoedelijk nog zul len vallen medewerken deze week (dus 1 April) giften tegemoet zien. Er zijn zelve inrichtingen, o.a. de Militaire Tehuizen, dhe (Je commissie alsdan ook zou kunnen bedenken. Wie aan mr. Jacob van Lennep per soonlijk of aan zijn werken iets te dan ken heeft, kan dus nogdoor een kleine offerande zijn gemoed ontlasten, diank- baar voor het genotene. Het adres van den seer.-penning meester is H. S. M. van Wickevoort Crommelin, Haarlem, Raanrsingel 42. Hockey. Te Heemstede spoedde op het sportterrein aan den Meerweg de „Haarl. Hockey- en Bandy Club" tegen de „Haagsche H .en B. C." Haarlem bleek al dadelijk de sterkste partij. Voor de pauze was de stand dan ook reeds 4—0. De strijd eindigde met een over winning van 16—0 voor de Haarlemmers. Heden verschenen weder 60 miliciens der lichting 1902 voor Gedepu teerde Staten, ten einde na ongeschikt voor den dienst te zijn bevonden, naar hunne gemeenten te worden teruggezon den. Morgen zullen ruim 40 miliciens om bovengenoemde reden voor Gedeputeer de Staten verschijnen. De Staats-Courant bevat de statuten der naaml. venn. Hotel- en ler- rc-inmaatschappij „Woestduin", geves tigd te Bloemeudaal. Doel: a. om den eigendom te verkrijgen van het heeren huis met koetshuis en stallingen, bene vens ongeveer 4 hectaren daarbij lig gende terreinen op Woestduin, onder Bloemendaal; b. om op die gronden des- gewenscht gebouwen te stichten; c. om een en ander te exploiteeren hetzij in eigen beheer of door verpachting of wel geheel of gedeeltelijk te verkoopen. Duur: 50 jaren Kapitaal: f 40.000, ver deeld in aandeelen van f 1000. alle ge plaatst en volgestort en waarop is in gebracht: onroerend goed, liggende op Woestduin. Voor de eerste maal be noemd tot leden van den raad van be heer de heeren A. A. van den Berg, A. de Vries en J. H. H. de Mol, waarvan als gedelegeerde optreedt A. A. van den i Berg. Op den Voordracht- en Muziekavond, der Haarlemsche Toyn- bee-Veroerviging op Woensdag 28 "Maart 1902 des avonds 8 uur, in het gebouw Weten en Werken, zullen weLwillend medewerken: Freule So phia Wichers (voordracht); mej. Ph. Beider (voordracht) en mej. Tilly de Vries (Zang). Het programma bevat: 1. Anna Boleijn, dramatisch frag ment van H. J. Schimmel. 2. a. Tegemoet gaa®. R. L&veling. b. Ballade. M. Boddaert, 3. De schoenlapper van Alexandrië ran P. A. de Génestet 4. In de smidse, van M. Boddaert, 5. a. Nu hehb ic u al gegheven. b. Ons scheidt alleen die doot. Ar nold Spoel. 6. Geurtemoei van Boskoop (Bres- ter). b. Wijs Klaertje op het ijs (Potgie ter); 7. a. Teleurstelling. (Mevr. David). b. Gefopt (Mevr. van, Wesjfcrheeae). 8. De balschoentjes (O. A. Gasti- neau). Tooneelatukje in één bedrijf, uit 't Franserh vertaald door S. van C. Personen: Suzanne de Mercilly, S. Wiichsrs: Malrguerite de Chatenay, Ph. Beider; 9. a. Vogelenlied. Dr. E. D. PijzeL b. Afzijn. Id. c. Trom meilied (W Faubert). Naar wij tot ons leed- wezen v«rnema?v blijft de toestand van den beer G. J. van Dieren Bijvoet hoogst zorgelijk. De verkiezing van een hoofdingeland voor het district van het hoogheemraadschap Rijnland zal voor bet oruterkitfed&rtrict Haarlem plaats bebben in den Doelen alhier, op Donderdag 3 April 1902, tusschen 10 uur 's morgens en 1 uur des namid dags. Doze verkiezing geschiedt tot aan vulling der vacature, ontstaan door het overlijden van den heer H. van Wickevoort Crommelin. Hedenie aanv. gemaakt met de werkzaamheden voor de omlegging van den locaal-«spoorweg Haarlem Zandvoort tot gewonen spoorweg. In verband met de omstandigheid, dat de aanleg van het, dubbele spoor dat rk uw waarschuwing aan Sir Hen ry zal overbrengen. Een besluitelooze uitdrukking kwam op haar gelaat, maar baar oogen keken mij toch weer koel aan, toen ze me antwoordde: U zoekt er te veel achter, Dr. Watson. Mijn broeder en ik zijn zeer getroffen door den dood van Sir Charles. We kenden hem intiem, want zijn geliefkoosde wandeling was naar ons huis. De vloek, die over zijn geslacht hing, maakte diepen indruk op hem, en toen öe tragedie geschied de, begreep ik natuurlijk dat er gron den UKKKten zijn voor de vrees, die hij l»ad uitgedrukt. Ik was daarom reeds angstig, toon ik hoorde dat een ander lid der familie hier zou komen wonen, en ik voelde dat die op die een of andere manier gewaarschuwd' dien- die te worden. Dat was alles waar ik op wilde wijzen. Maar wat is het gevaar? U kent de geschiedenis van den hond'? Ik geloof niet in zulke nonsens. Maar ik wol. Indien u eenigen invloed op Sir Henry hebt, tracht hem dian van deze plaats verwijderd te houden, die voor die Baskervilies altijd noodlottig is geweest. Waarom 15 Juni aanst, gereed moet zijn, zal de zomerdienst op dien dag inplaats van op 1 Juni beginnen. De oorlog in Atjeh. Over den oorlog in Atjeh sprak voor de afd. Haarlem van het Alg. Ned. Ver bond Jhr. Graafland gisterenavond in het Brongebouw. De voorzitter, de heer dr. GarTer, open de de bijeenkomst met een woord van welkom, en zette vervolgens het doel en streven van het Ned. Verbond uiteen; het doen toenemen van het nationaliteitsge voel, en het doen opwekken van belang stelling in onze Indische koloniën. Voor dit laatste was nu de heer Jhr. Graaf land uitgenoodigd. Hij ving aan met er op te wijzen, dat thans uit Zuid-Afrika een waarschuwen de stem komt. In den grooten worstel strijd tusschen d.e Britten en Boeren toch komt geen der groote mogendheden tusschenbeide, waaruit we dus leeren, dat we op ons zelf moeten vertrouwen, en alleen onze hoop stellen in eigen kracht. Het Boerenvolk toont wat krach tig zelfvertrouwen vermag, en daardoor zal ook wat Hollandsch spreekt in Zuid- Afrika eindelijk overwinnen. God geve dat deze profetie, deze profetie van mij, waarheid zal worden, zei spreker. Spreker betreurde het dat er ook in de pers zoo weinig belangstelling is in de Indische aangelegenheden. Wan neer men over Indië spreekt, dan gevoelt men zich zoo veilig en men denkt, dat dit nu eenmaal een bezit is. Doch dit be zit is nog geen werkelijkheid, het is slechts partieel. En toch ls Indië het land. waar, meer dan elders, voor ons Hollanders gele genheid bestaat onze krachten naar alle kanten te developpeeren. Daar ook voelt ieder Nederlander hoe noodzakelijk het is. dat hij zijn beste beentje vooral tzet, om aan de bruine broeders te doen zien, dat zijn opvoeding, kennis en be schaving superieur zijn aan de hunne. Wij denken anders, wij gevoelen anders, dan een volk, dat toch ook weer hoog genoeg staat om onze beschaving niet noodig te hebben. Het beste kamp voor de beschaving is het Indische leger, en spreker bedoelde daarmede het inlandsche element, de Javanen, Amboineezen, enz. Ons leger recruteert zich daar natuur lijk ook niet uit de allerbesten, doch uit verworpelingen, en we maken daar sold a ten van, die ons versteld doen staan over de tucht, gehoorzaamheid, orde, moed en alle mogelijke andere militaire deug den, veel mooier dan ooit een goed ge schoold Duitsch legercorps te aanschou wen -"gaf. Spreker vergeleek den strijd in Atjeh met den Boerert-oorlog. Hij past nu eens het beeld der Boeren toe op de Atjehers. die op dezelfde wijze als de Roeren streden, wanneer wij met prikkeldraad en blokhuizen-systeem werkten evenals de Britten, en evenals zij onware berichten verspreidden: dan weer waren wij de Boeren, die met vol harding en moed jaren lang om een stokje grond worstelden. Spreker conclu deerde hieruit, dat de strijd meer belang stelling verdient dan af cn toe een ap plausje. We zijn den strijd begonnen op een terrein nog kleiner dan de provincie Utrecht, en precies als thans met hert Britse.he leger hebben vreeselï5ke ziekten hun intocht gedaan; en we bedreven evenveel wreedheden als thans de En gelsehen In Trausvaal. Eindelijk is er een tijd gekomen, dat we hebben ingezien Atjeh niet te kun nen onderwerpen met ruw geweld, en dat gebroken moest worden met de han delwijze ons door ons Jingoisms ingege ven. WtJ hebben den vijand geminacht en onderschat. Hulde bracht spreker aan de ciYiete ambtenaren, die geijverd heb ben tegeai den militairen geest, tegen den geest van vernietiging. Nu kan. Goddank, van de militairen gezegd worden, dat zooveel mogelijk ge handeld wordt volgens de begrippen van humaniteit. Na het onderwerpen van Toekoe Oe- mar is ons gebied langzamerhand uit gebreid. Op het oogenblik is het veroverd gedeelte ongeveer 3 maal zoo groot als Nederland en dat is bereikt met een troepenmacht van nog geen 600Ö man. Vervolgens schetste spreker het oor logsterren :n Atjeh. dat met zijn sterke kampongs zeer onveilig is; de vele moete- Itjkhoden aan den Hrrijd verbonden, om daarna aan te toonen hoe sterk en groot het Indische letrer moet zijn om den strijd vol te houden. Hei is niet door de onbekwaamheid der officieren, dat zoo weinig werd gevorderd, maar de groote. zeer groote inspanning, waaraan de mi litairen blootstaan. Hei meeste afbreuk aan den vijand wordt gedaan door de marechaussée, welk wapen bestaat bijna geheel uit Tnlanders.'uit Javanen en Am boineezen. Dit wapen, waarin krachtige Europeesche onderofficieren dienen, is één van de krachtigste strijdmachten, die steeds op de gevaarlijkste plekken dienst doet. Jhr. Graafland schetste eeni ge gevaarlijke aanvallen door het korps marechaussée, bestaande uit 250 man. te gen de sterke stelling van Toekoe Oemar 'verricht; en prees hun kalm, beleidvol en moedig optreden. Levendig schilder- schilderde spr. de bestorming en ver overing der bijna onneembare, en uiterst 7.o-u hij nu per sé in «en gevaarlijke plaats moeten wonen? Juist omdat er gevaar is. Dai is Sir Henry's natuur. Ik vrees, dat, tenzij u mij eenige nadere inlichtin gen kunt verstrekken, het onmogelijk zal zijn hem hier weg te krijgen. Ik kan niets bepaalds zeggen, want ik west niets bepaalds. Dan wil ik u nog iets vragen, miss Stapleton. IndGen u niets anders bedoeld hebt, dan u nu gezegd hebt, waarom mocht uw broer het dan niet hooren? Mijn broer wil met kracht en ge weld, dat Baskerville Hall bewoond zal worden. Hij meende dat. dit voor de streek nuttig en noodzakelijk is, met het oog op die armen. Hij zou vreeselijk boos zijn, wanneer hij wist, d'at ik iels gezegd heb, dat Sir Henry aanleiding zou kunnen geven heen ie gaan. Maar ik heb nu mijn plicht ge daan, en ik zal niets meer zeggen. Ik moet weer terug, want andtors mist hij me en krijgt hij vermoeden, dat ik u gesproken heb. GoedJen dag. Zij verdw-een in een paar minuten, ter wijl ik, in gedachten verzonken, naar Baskerville Hall ging. sterke stelling van Toekoo Oemar, op den zoovcelston Mei. des namiddags te 3 uur. Vervolgens schetste spr. nog een staaltje van trouw en aanhankelijkheid der Amboineezen, die generaal Van Heutsz, toen hij eens gewond was, be schermden tegen de vijandelijke kogels door als 't ware een haag om hem heen te vormen. Ten slotte sprak de oud militair de hoop uit, dat het hem gelukt zal zijn door deze voordracht sympathie voor het Indisch leger te wekken en meer zelfvertrouwen op te wekken bij de Nederlanders, want dan alleen blijft, evenals bij de Boeren, de onafhankelijk heid gewaarborgd. Ten slotte verduidelijkten fraaie licht- beelden het gesprokene. Uit de Omstreken. Bloomendaal. De Cornmiesie van beheer van het gesticht „Meorenhengf' alhier, heeft aan de firma Car on te Beiden opge dragen de levering van vlamkoicii te gen f 90.45 per w«agon en gascoaes te- f 107.— per wiagon. De levering van knabbelcokes is nog niet gegund. Heemstede. Den eersten April hoopt de heer J. Ebbers alhier den dag te herdenken, waarop hij veertig jaar geleden, als apotheker indïpnst trad |ï>ij wijlen dr. G. Hoffmann. Na diiens overlijden bleef hij in deze gemeente als apothe ker werkzaam, eerst bij dar. K. Prins, en na diens vertrek naar Haarlem bij dr. M. Colenbrander Gedurende al die jaren heeft de heer Ebbers, door zijn ij-ver en plichtsbe trachting, maar vooral ook door zijn nfinzaamherid en hulpvaardig heid,, de achting genoten, zoowel van zijn patroons, als van zijn medebur gers. Zeker zullen dan ook de vele vrien den van den heer Ebbers, dm eersten April niet onopgemerkt voorbij laten gaan. Bennebroek. Het aantal kiezers, dtat op de kie zerslijst jts gebracht-, bedraagt, 14, ter wijl het getal afgevo arden 22 is. Vogelenzang. Een spoorwegwagon met verhuis goed, staande aan het spoorwegstati on alhier om Zaterdagmorgen te wor dteen gelost, is van Vrijdag- op Zater dagnacht opengebroken. De politie heeft de zaak in handen. Zaadroort. Tegen Woensdag, 26 Maart, as. is eene openbare raadsvergadering belegd, des namiddags ten 7 ure. De agonda luidt: Ingekomen stukken en mededeelingea. Request J. Hofman, verhooging Jaar wedde. Besluit in zake art. 19 e der wet op het lager onderwijs. Verordening schoolgeldheffing. Kohier hondenbelasting. Kohier plaatselijke directe belasting naar het inkomen. Door B. en W. is goedgekeurd een. bouwplan voor een woonhuis in het Park Kostverloran, aan den Kostverio- renstraalweg. n arl era ra ermeer. Uit de Ringvaart bij het fort de Liede te Haarlemmermeer, is opgehaald het lijk van een onbekend manspersoon. Bij onderzoek is gebleken, dat tal van wonden zichtbaar waren, zoodat ver moedelijk moord niet uitgesloten ls. De drenkeling ls door de politie te Hoofddorp gebracht en hiervan is aan de Justitie kennis gegeven. De nieuwe regeling van den hóófde- lijken omslag te Haarlemmermeer brengt tegenwoordig bijzonderheden aan het licht-, waarvan men vroeger onkundig bleef. Het is geene zeldzaamheid van gezinnen te hooren, waar man en kin deren gezamenlijk van 1660 tot f 15C0 verdienen. Binnenland. Uit Apeldoorn wordt gemeld dat aldaar allee in ge reedheid wordt gebracht voor de komst van H. M. de Koningin tot verblijf op het Loo tegen de eei-ste dagen van April naar men verwacht den 3de dier maand Voor de Boeren. Naar wij vernemen zaf de' nationale en internationale tentoonstelling van schilderijen van wege de Haagsche pro-Boei* vereeniging welke ten ba te der Boerenvrouwen en kinderen zul len worden verloot, dieze zomer te Sche ven ingen worden gehouden HOOFDSTUK VIII. Eerste rapport van Dr. Watson. Van dit oogenblik af, wil ik dien loop der gebeurtenissen volgen, door mijn eigen brieven over te schrijven, d'ie ik aan Sherlock Holmes richtte en die voor mij op tafel liggen. Een stuk mis ik, maar overigens zijn zij, zoo als ze neergeschreven werden, en mijn gevoelens eu vermoedens op verschil lende momenten beter weer geven dan mijn memorie, hoe klaar ook op dit punt, bij mogelijkheid kan doen. Baskerville Hall, 13 October. Mijn beste Holmes, mijn vorige brieven en telegrammen hebben je vrij wel op de hoogte gehouden van al les wat er in deze ver-laten plaats ge beurd is. Hoe langer men hier blijft., dtos te dieper wortelt die melancholi sche geest van het moeras in iemands gemoed. Wanneer je ei' eens bent, hel) je alle sporen van modern Enge land ver achter je gelaten, maar aan den andterm kant raak je stee dis meer bekend met. het leven en wei-ken van menschen uit die grijze oudheid. Aan Nederlandsche ambulances. Het uitblijven van eenig antwoord op het verzoek van de Engelsche re geering om doorlating van Ned. am bulances naar de Boeren-commando's wordt hieraan toegeschreven, dat de regeering te Londen, alvoren een be slissing te nemen, eerst de meening wil kenuen van den opperbevelhebber .1 Zuid-Afrika, lord' Kitchener. Zaak—Ter Laan. De heen- Ter Laan verzoekt in een adat aan de Koningin zijn ontslag te willen vernietigen en zoodanige maat regelen te willen doen verordenen als kunnen leiden tot het in het leven roe pen eener regeling waarbij hij zijn betrekking bij het openbaar onderwijs niet behoeft prijs te geven. Vallende ziekte. Zondag is te 's-Gravenhage opgericht de Nod. Vereaniging tot wering van Vallende Ziekte. De statuten zijn goed keurt!. Tot leden van den raad van bestuur werden gekozen: dir. W. P. Ruijsch, te VGravenhage; dr. J van Deventer, te Bloemendaal; F. L. de Gracff, te 's-Gravenhage; dr. L. J. Mus- kems, te 'sGravenhage; mx. Th L. M. H. Borret, te VGravenhage; prof. P. J. Muller, te Haarlem; HJL. Zegers. te Heemstede; kolonel Giesbers. te Am sterdam; Jhr. O. Repelaar van Driel. te s'-Gravenhage; mr. G. M W JelEng- haus, te 's-Gravenhage, en dr. Van An- del, te Leaden. Veiling „Ond-Bussnm." Maandag werd te Amsterdam in Frascati geveild het landgoed „Oud- Bussum", met het Hotel en Uitspan tóng „Zandiioeve" (Jan Tabak), alles te zaanen groot 308 Heet 24 Aren 14 Cent. Opbrengst/416.101, aan dliverse koo- pers. Combinatie en eindafslag Dins dag 1 April des namiddags te 3 uur in Frascati. Het yorzoek eener steryende. De Parij scha correspondent van het Hdbl. schrijft: In het verslag van de zitting van do Tweede Kamer, waarin de interpel- latie-Marcha&i behandeld is, las ik dat de minister van justitie vermeld de, dat volgens door hem ontvangen berichten te Parijs gevangenen nim mer wordt veroorloofd om wegens per soonlijke redenen korten tijd die ge vangenis te veriatan gedurende hun straftijd. De inlichtingen aan mr. Loeff verstrekt, zijn minder juist. In het algemeen bespeurt het pu bliek van dergelijke zaken, die hier eeu zuiver administratief karakter hebben, weinig, maar dat de strenge opvatting in strijd is met liet Fran- sche rechtsgevoel is o.a. gebleken bij het geval B&ïhaut,, waarover ik des tijds uitvoerig heb geschreven. De oud-minister B&ïhaut was in 1893 we gens onikooping bij het Panam&pro- ces tot 5 jaar gevangenisstraf veroor deeld. Tijdens hij düe straf onderging werd zijn jongste dachter, een te- ringlijderes, ziek, en zoodoende bedot haar vader weder op de dagen waar op deze in de spreekkamer dor gevan genis mocht komen, te bezoeken. De ziekte nam toe en ondanks het amee- ken van dochter eu vader, weigerde de regeering hem do vergunning naar het ziekbed te gaan, en stierf het jon ge meisje, zonder haar vader weder gezien te hebben. Algemeen was do verontwaardiging o«vetr deze Wreed heid, welke men toeschreef aan ver bolgenheid over Baïhaut's bekentenis want, had de oud-minister zooals alle ander® beschuldigden elke schuld ont kend, dan zou geen enkel regerings persoon wegens de Panamazaken ver oordeeld hebben kunnen worden, het geen een der wapens tegen de Regee- riajg-spartij thans aangewend, zou hebben verzwakt Terwijl reedc uit die opschudding welke men toen niet trachtte te beda- ren.door zich te beroepen op 'n niet voor uitzondering vatbaar steeds streng toegepasten regel, blijkt hoezeer de weigering opviel, is mij van eenige jaren vroeger een geval bekend, waar bij het verlof wel is verleend. In 1885 liad er op het plein der In validen eene betooging plaats, waar bij het volk eenige bakkerswinkels le digde, zonder het brood te betalem De bekende revolutionaire Louise Michel werd evenals Pouget vervolgd en ver oordeeld wegens plundering. Pouget kreeg 8 jaar. Louise Michel 5 jaar tuchthuisstraf. Het was geen politiek proces en de straf was niet die der po- liitieke geva.ngmeni. Terwijl Louise alle kanten op die wandeling zijn hui zen, d'ie spreken van dat vergeten le ven met hun graven en ruïnes. Wan neer je kijkt naar hun grijze steenen hutten langs de heuvelhellingen, ver geet je je eigen eeuw, en is het alsof je een man in harig dierenhuid ge kleed, zult zien kruipen uit die lage deur en zijn boog spannen, en je voelt dal zijn tegenwoordigheid daar natuurlijker was dan de jouwe. Het vreemdste is dat er altijd zooveel men schen moeten gewoond hebben op een zoo onvruchtbaren bodem. Ik ben geen oudheidkundige, maar ik stel me zoo voor, dat het een onstrijdvaardig volk is geweest, er op aangewezen om dat aan te nemen, wat geen ander wil de bezitten. Dit allemaal echter is vreemd aan mijn zending, en. zal je waarschijnlijk weinig belang inboezemen. Ik ken je onverschilligheid voor die vraag of dc zon draait om die aard'e, of de aarde om die zon Laat me daarom tot de feiten terugkeeren. Indiieii ik je in die allerlaatste jagen niet geschreven heb, is het omdlat er niets belangrijks viel medJe te deelcn. Toen gebeurde er iets zeer merkwaar digs, wat ik je in den loop dezer zal vertellen. Maar allereerst moet ik je Michel in het tuchthuis zat, werd hare hoogbejaarde moeder ziek en stierf na eenigen iijdi Men heeft toen aan de gevangene dochter veroorloofd hare moeder de laatste dagen op te passen en haar naar het kerkhof te vergezel len. Men deed dit uit menschel ij kheid zonder eenige verwachting, dat Louise Michee daardoor bekeerd zou worden, en na de begrafenis is zij naar hare (gwangem'is teruggebracht, waar zij tot de algemeene amnestie gebleven is. Dat de z.g. politieke gevangenen, bepaaldelijk zij, die wegens persde licten te Ste. Pélagiie gevangen wot- den gehouden, zelfs onder het kei zerrijk eene groote mate van vrijheid genoten, en dat dusdanige gevangenen in eene verkiezingsperiode door can- d(idaatsteHling aanhpo-aak kregen op tijdelijke imvIrijhdidsteLling, is alge meen bekend. Plattelandszeden. De arbeider J. Assies te De Punt moest met 1 Maart JL zijne door hem gehuurde woning verlaten, daar de eigenaar deze wilde vergrooten, ten einde ze met Mei zelf te betrekken. Daar de huurder bij gebrek aan een nieuw onderkomen, geen aanstalten maalde om heen te gaan, werd hem Woensdag het dak van 't huis gelicht die deur en ramen werden weggeno men, enz. Toch bleef A. met zijn gezin binnen de muren en stopte de bressen zoo goed mogelijk weer dicht tegen den guren stormwind. Omtrent deze origineel® wijze can een onwilligen huurder uit te drijven wordt nader nog het volgende mede gedeeld: Den huurder Assies werd vóór Nieuwjaar onder getuigen door den verhuurder Hanning de huur der wo ning opgezegd., tegen 1 Maart. Op dien datum weigerde A. echter het Pand te verlaten, waarom H. den tim merman uit IJde ontbood, om 't huis in onbewoonbaren toestand! te bren gen. Dit had 's avonds eene volksde monstratie ten gevolge. Bij den huis baas ontstond een volksoploop, die dezen dwong zijn huis te verlaten en die daar vervolgens de ruiten stuk sloeg en andere baldadigheden ver richtte. Eene schare helden ©n hel dinnen, met twee harmonica's voor- op, trok daarop naar IJdie en haalde den timmerman weer. die zoo goed en zoo kwaad als het ging. weer herstel len moest, wat hij 's morgens had af gebroken. Zoo is het verhuurde huis weer bewoonbaar en is de eigenaar in de gelegenhead gesteld om eens te ondervinden, hoe 't bevalt, in Maart aan weer en wind te worden blootge steld. Te ver gegaan De Zaterdag te Delft gehouden ge- costumeerde optocht van de studenten van het Delftsch corps heeft der poli tie aanleiding gegeven, handelend op te treden. Een biljet was Vrijdag aangeplakt op de officieele borden, behelzende een proclamatie van Eduard VII van Groot-Brigandfië ter gedegenheid zij ner troonsbestijging. In deze proclamatie kwamen vol gens het oordeel van het hoofd der po litie enkele uitdrukkingen voor, die maar liever met zichtbaar moeten blijven. En zoo geschiedde het, dat Zaterdagmiddag, dus 24 uur na het aanplakken, bedoelde proclamatie be dekt werd met papieren strooken. Geen inbraak. De Govert Flinckstraat in beroering. Zondagmiddag voor perceel 333 ver dachte personen ,ten minste zoo dach ten die buren. Inbrekers waren het! „Drie drietjes aa dte gevel dat betee- kent ongeluk!" „Waarschuw de pelisie," klonk het hier, „Laat et in dte krant zetten," riep men van de overzij uit de ramen, waar publiek zat. De telephoon dieed' ódernst, vooral toen er, niettegenstaande het Zondag was, 'n verhuiswagen voorkwam. Ver huizen. op Zondag? Die verhuiswagenl „Het was verleden week ook gebeurd op die No order markt, ook door inbre kers," wist men te vertedlen, die inbre kers geven om niks meêr, ze halern zelfs menschen van deriui bed!" Ake lig! Nog meer geruchten, nog meer be kijks, nog meer luitjes aan 't telepho- neeren. Daar kwam politie. „Nou zei je wat zien," werd ei- ge- van een paar ander factoren in de si tuatie op de hoogte brengen. Een waarvan ik nog weinig gezegd heb, is de ontvluchte ge vangene, die over het moeras zijn weg gevonden heeft. Er is alle reden te veronderstellen, dat hij verdhvenen is, wat een groote verlichting is voor de bewoners dezer streek. Veertien da gen zijn sinds zijn vlucht verstreken, en niets is van hem gezien of gehoord. Het is bijna onmogelijk dat hij het al dien tijd in het moeras heeft kun nen uithouden. Natuurlijk had hij zich gemakkelijk kunnen verbergen, elke steen zou hem een schuilplaats gebod&n hebben. Maar hij zou niets te eten hebben gehad, tenzij hij een dier schapen van liet moeras gevan gen en geslacht had;. Wij gelooven daarom dat hij weg is, en de boeren slapen daardoor vrij wat beter. Wc zijn vier stevige mannen in huis, dus wat ons betreft was er niets te vreezen. Wel echter voor de Sta- pletons. Zij wonen mijlen van elke menschelijke hulp. Ze hebben een ■meid, een knecht en dlan zuster en broer, die laatste geen sterk man. Ze zoudien verloren zijn in de handen van e&n individu, dat geen uitweg meer weet., als <ïie misdadiger van roepen onder de honderden nieuw- gierigen. v Buitem wacht verhuiswagen, kwar tieren lang. Eindelijk komt de poli tie buiten. „Nou meiisse, nou maar doorloopt assieblieft, is niks te doen, nie. mendal. Hij wil verhuizen, zij wil de meubeltjes. Kwetsie tusse vrouw en man, niks geen inbrekerij. doorloope"!' Aldus die politie. Publiek, buren af. Govert Flinckstraat in rust. Politie versaelde den pas naar hei bureau. Hbld; Verbrand. Zondagmorgen werden de politieagen ten Haak en Van den Ende gewaar schuwd dat in een bovenhuis in de Spanjaardstraat te Middelburg, bewoond door de ruim 80jarige juffrouw Schra- ver brand scheen te zijn ontstaan. De agenten spoedden zich naar boven en vonden de slaapkamer vol rook. Hei ge lukte den agent Haak op de knieën het ledikant te bereiken, alwaar de juffrouw volgens verklaring der buren, in moest liggen. Tot niet geringe ontsteltenis vond hij daar het reeds geheel verkool de lijk van de vrouw. Terstond daarop werd het brandje, dat niet veel betee- kende gebluscht, en bleek toen dat bij het ledikant een petroleumtoestel stond, zoodat verondersteld wordt dat de de kens hierdoor vlam hebben gevat en zoo de vrouw eerst is gestikt ai daarna verbrand. Acad. Examens. Utrecht. Doet. Rechtsw. de heer A M. de Roon. Bevorderd tot semi-arts Vie heeren A. A. de Rooy, H. W. Souten- dijk en J. G. Walaardt Sacré. Bevorderd tot arts de heer W. F. J. Milatz. Bevor derd tot tandmeester de heer J. Mink Schol. Groningen. Voor het doctoraal exa men in de geneeskunde is geslaagd W. Noordenbos (cum laude). Geslaagd voor het doctoraal examen in de rechtwetenschap de heer D Ok- ma. Vredesonderhandelingen De heeren Wessels en Wolmarans wor den op het einde dezer week in Den Haag terugverwacht van hun reis naar Amerika. In Transvaalsche kringen te 's-Graven hage heeft het bericht van de reis der Transvaalsche regeering naar Pretoria evenals op het publiek een indruk van verrassing gemaakt. In die kringen denkt men dat die stap in verband staat met het door Kitchener gegeven gevolg aan de opdracht zijner regeering om de gouvernementen der republieken officieel in kennis te stellen met de be kende nota van de Nederlandsche regee ring en het antwoord van het Britsche gouvernement op dat stuk, als gevolg waarvan de Transvaalsche Regeering het noodig kan hebben gevonden zich in verbinding te stellen met president Steyn. Dr. Leyds, de gezant der Zuïd-afr. Re publiek is weder naar Brussel terug gekeerd. Het Damrak. B. en W. v&m Amsterdam hebben bij den raad een© voordracht inge diend, betreffendle do toekomst van het Damrak. Voorgesteld wordt, tot slooping van het oude beursgebouw over te gaan, zoodra de niouwe beurs zal zijn geopend, en het openvallend terrein te bestemmen voor bebouwing met dien verstande, clat aan de west zijde (drukke zijde van het Damrak) eene verkeersweg ter breedte van 30 meter en aan de stille zijde een straat van 11 meter breedte vrij blijft. In de lengte zal het nieuwe bouwterrein niet verder worde-n uitgestrekt dan thans de Korenbeurs reikt. Vóór het Bible- hotel blijft dan. een plein open niet een afstand van 85 meter tusschen liet te bouwen blok huizen en de nieuwe beurs. Het bouwterrein zal worden uitge geven in koop of in erfpacht Onderwijs. Zonöer betrekking. Door 't hoofdbestuur van den Bond van Nederlandsche onderwijzers wordt een onderzoek ingesteld naar 't aantal onderwijzers en onderwijzeressen, die op 15 Maart nog zonder betrekking waren. Het noodigt hen uit, hun naam en adres ten spoedigste op te geven aan 't alge meen secretariaat, Ceintuurbaan 286. Amsterdam, met vermelding van 't aan tal malen, dat men gesolliciteerd heeft de plaats waar men zijn opleiding gono- ten heeft, en de mededeeling, of men al Notting Hill. Zoowel Sir Henry als ik vreesden voor hen en daarom werd voorgesteld, dat Perkins, de groam, er zou gaan slapen, maar Stapleton wilde er niets van weten. Een feit is het, dat onze vriend d'e baronet een bijzonder belang begint te stellen in onze mooie buurdame. Dat is niet te verwonderen, want de tijd valt iemand lang in deze afgelegen streken, en zij is een zeer onderhou dend en mooi meisje. Er is iets tro pisch en exodisch aan haar, dat een vreemd contrast vormt met haar koe len, onverschilligen broeder. Maai toch geeft ook hij het idee van eer smeulend vuur. Hij heeft blijkbaar veel invloed' op haar, want ze kijkt on ophoudelijk naar hem wanneer ze spreekt, als zóch zc zijn goedgeurig. Ik geloof wel, d'at hij goed voor haar is (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 2