zei <ie neer /an Ooyen allereerst, dat net keurloon voor van buiten ingevoerd vlecsch zoo hoog moet worden gesteld, dat de inwonende slagers, die verplicht zijn in "t abattoir te slachten, er tegen concurreeren kunnen Spreker stelde nog eens in het licht, dat latere vergrooting veel minder eco nomisch werkt dan in eens grooter in richten. Wat de verhooging van slacht- loon betreft, we zouden veel ontevreden heid wekken door thans het slachtloon hooger te bepalen dan overal elders in het land liet geval is. Ten slotte zei de heer Van Ooyen nog eens, dat liet slachthuis indertijd ont worpen, nu reeds te klein zou vezen en wees er nog op. dat in het huidige pian ook een pek eikelder is ontworpen. De groote roep die de toebereide vlees ren uit het buitenland hebben is in hoofdzaak aan dergelijke gelegen heden toe te schrijven. De slagers kunnen hun vleesch voor bereiding buiten be derf houden, wanneer ze een pekelkel- der hebben naast het koelhuis. De heer Hugenholtz vroeg of de UiO'O voor den pekelkelderwel goed besteed zul len zijn Spreker wil hieromtrent een en quête instellen. Wat het koelhuis betreft, alle leden die inlichtingen hadden gevraagd, waren het met den heer Van Ooyen, na het ge hoorde, eens, dat die inrichting inder daad behoort te zijn als thans ontwor pen, de heer Schram niet. Alleen wel, in dien de slager verplicht kan worden zijn vleesch in d«t koelhuis een zekeren tijd te laten. Nog werden verschillende inlichtingen gevraagd. De heer v. d. Kamp vroeg of er ook een rook-inrichting komt. en oe heer Hoog vroeg of er een uitgewerkt plan zal komen. De heer Modoo vroeg of op voldoende wijze hier zal worden gezorgd dat de kastjes voor de kleeren der slagersknechts praktischer zullen worden geplaatst dan in Utrecht. De heer Van Ooyen beantwoordde weer, en zei, dat nergens gebruikmaken van een koelhuis voorgeschreven is, doch dat de slagers zelf uit eigen beweging dbar- van gehmik maken. Wat den pekel kelder betreft, spreker wijst er op, hoe het in Amsterdam met de koelinrichting gaat; zoolang men het niet kent. zal men het niet noodig ach ten, doch wel als men eenmaal de in richting kent. Wat de opmerking van den heer v. d. Kamp over een rookerij betreft, het kan gebeuren dat er nog enkele dergelijke in richtingen zullen worden bijgebouwd, die echter alleen ten vnordeele, nooit t°n nadeele der inrichting kunnen komen. Na nog eenige discussie en de uiteen zetting der ijsfabricage als nevenproduct werd de ve.rgadering gesloten met een woord van dank aan de deskundigen. Aanbesteding Door de naam? ionze vennootschap Wilton's Machine fabriek Scheepswerf is te Rotterdam aanbesteed: Het maken van een haven hellingen, beschoeiingen en verdere werken op hun terrein, gelegen aan de t".evi«r de Nieuwe Maas, beneden de schutsluis van Oud-Delftshaven. Laagste inschrijver was; Bruno G-oenewegen te Haarlem f 277,740 (doch onder voorwaarden). Heden zijn weder 35miliciens der lichting 1902 door den heer Provin ciale adjudant in Noord-Holland uit den dienst ontslagen en naar hunne respec tieve haardsteden teruggezonden, zoodat sedert de inlijving reeds ruim 200 mili ciens uit deze provincie uit den dienst zijn ontslagen. De sorgean t-m ajoor der genie Scheephorst, alhier in garnizoe-n. is be noemd tot opzichter van fortificatiën te Amsterdam. Onderwijzers - examen. Voor het schriftelijk gedeelte van het onder wijzers-examen, dat Dinsdag hier ter stede afgelegd werd!, waren de vol gende opgaven gedaan: Schrijven (99.30 uur). 1 regel groot, 1 regel middelsoort, 1 regel staand klein, I regel loopend klein. Den 20sten Maart 1602 werd liet Oc trooi voor de Vereenigde Oostindische Compagnie geteekend. Nederlandsche taal (2 uur). a. Maak een opstel over een der vol gende onderwerpen: 1. Het ouderlijk huis. 2. Sport,. 3. Maartsche buien. 4 Liefdadigheid. b. Leef voor u zeiven niet, of slechts voor geestverwanten; t Is in, 't is van, 't z ij voor de mensch- heid, dat gij loeft Geef haar hetgeen gij hebt; zij geeft u wat zij heeft, Leef niet naar een of geen, maar leef naar alle kanten. BEETS. a. Geef den inhoud van dit versje /net uw eigen woorden weder. b. Geef van de onderstreepte woor den op, tot welke voort zij behooren, en, waar noodig, de verdere taalkun dige bijzonderheden. Rekenen (1 1/2 uur). En waarom een afspraak bij het tuinhek, in plaats van een bezoek in huis? Kan een vrouw alleen op zulk een uur bij een ongetrouwd) heer ko men? Nu, wat gebeurd)e er dan, toen gij bij het hek kwaamt? Ik ben er niet heen geweest. Wat! Neen, ik zweer het u, ik ben er niet heen geweest, er kwam iets tus- schen beiden. Wat was dat? Een particuliere zaak, die ik u piet kan zeggen. U bekent dus, dat u afspraak met Sir Charles gemaakt hebt, precies op (tan tijd en juist op de plaats, waar hij zoo onverwacht doodbleef, maar u ontkent aan die afspraak voL' daan tc hebben? Zoo is het. Ik ondervroeg haar nog op allerlei wijzen, maar kon op dit punt geen ander antwoord van haar verkrijgen. Mevrouw, zei ik, toen ik na dit •lange ori onbevredigende onderzoek opstond, gij laadt een zware verant woordelijkheid' op u, en brengt u zel ve in een valsche positie, door niet ruiterlijk en volledig alles te zegaeni 1. Van eeno tfeeling is de rest 1/6 van den deeler en 2/7 van het. quo tient Welke is die deeling, als de som van idee lor en quotient 133 is? 2. Iemand koopt twee partijen kaas tegen 40 en 45 ets. de Kg., samen voor 600. Nadat de eerste partij 60, te tweede 40 Kg. is ingedroogd, verkoopt hij de eerste partij tegen 45, de tweede tegen 55 cents do Kg. waardoor hij 61 gld. wint, Hoe zwaar woog elke partij eerst? 3. Van twee rechthoekige bakken is de 1ste 1.50 M. lang en 10.6 cM. breed) de andere is 0.84 M. lang en 65 cM. broed. De laatste bak is 6 dM. dieper en kan G.12 Hl. minder water bevat ten, dan de eerste. Hoe diep waren beide bakken. 4. Van. tWo-e kapitalen, d£e f 1200 verschellen, 'staa/t heit grootste 8 maanden uit tegen 4.5 's jaars. Als het eerste kapitaal f 119.125 meer op brengt, dan liet. tweede, hoe groot is dan ieder kapitaal? Beantwoord eene dezer rekenkun dige opgaven. 1. Hoe toont gij aan, dat de 4 termen eener meetkun dige evenredigheid geen onderling on deelbare geheele getallen kunnen zijn? 2. Gegeven de evenredigheid a b c:d a-f-b b c-J-d d Te bewijzen; a a-b d c-d Aardrijkskunde a3/4 uur). Maak een opstel over een der vol gende onderwerpen: 1. De Zuiderzee en hare eilanden. 2. West-Java. 3. De Russische rivieren. Opvoeding en Onderwijs (1 unr). Eén onderwerp naar keuze. 1. Maak eene vergelijking tusschen een tweetal u bekende methodes voor het aanvankelijk leesonderwijs. 2. Aan welke voorwaarden dient een klas te voldoen, opdat de voordeelen aan het klassikaal onderwijs verbon den, behoorlijk tot hun recht kuunen komen? 3. Welke eigenschappen dient Ie onderwijzer of onderwijzeres te bezit ten, opdat de leerling hem of haar gemakkelijk gehoorzame.? Onderwijzers. Voor de 57e Al- gemeene Vergadering van het Neder- landsch Onderwijzers Genootschap op 29,30 en 31 Juli aanst. te Leiden, te houden, heeft de afdeeling Haarlem het volgende voorstel ingezonden: De algemeen© vergadering drage het hoofdbestuur op bij de Hooge Re- geering te steunen het adres van on derwijzers en onderwijzeressen, ver bonden aan scholen zonder rijksbij drage, om in het wetsontwerp betref fende de pensioenen der onderwijzers en hunne weduwen en weezen ook bovengenoemde adressanten op te ne men. Verjaagde vogels. Op de Nieuwe Gracht, meest tegen de hoek huizen aan, en ook op die brug tu6- schen Kruisweg en Kruisstraat, ston den de menschen en keken naai* ho ven. In de lichtblauwe lucht, boven de zwart gespreide dorre boomen, was het een piepend en krassend ge schreeuw van. rogels, groote angstige kraaien. In troepen cirkelden ze om één punt, af en aan drijvend als een vlucht dtuiven. Men tastte hun nesten aan! Juist nu het voorjaar zich luw had ingezet, dte vrees voor nachtvor sten, regen en storm wat geweken was, wildien zij hun oude verblijfplaatsen weer gaan opzoeken en het huwelijks leven voor weer een jaar beginnen, 't Was al een paar dagen een gekijf en gesnater van geweld geweest, hier hofmakerij, (Baar huizenbouw, ginds een vechtpartij tusschen een paar ru zie-makers, of een wat ernstiger duel tusschen twee minnaars van dezelfde schoone. Maar op een goeden, of lie ver om van kraaienstandpunt te spre ken op een slechten, dag, kwam daar beneden een wagen aanrollen, waarop een ladder. Twee mannen duwden hem voort, tot ondter de boomen, 't Lan ge ding van 'n paar dozijn, sporten werd opgericht en tegen een groenen stam geplaatst, en een ntensch-wezen, in werk-buis en op klompen, kwam omhoog. De kraaien lachten, met hoongekras. Wat zou die doen, de lad der reikte maar tot dte onderste tak ken! Maar ze wisten niet wat vernuf- telingen de menschen zijn. Want de man had! een touw bij zich, dat hij telkens voor zich uitgooide, over de dikste boomarmen, en zoo werkte hij zich omhoog, steunend in de takoksels, wat gij weet. Als ik gedwongen mocht worden de hulp der politie in te roe pen, zult gij ervaren hoe ernstig gij u zelve gecompromitteerd hebt. Als gij inderdaad geheel onschuldig zijt, waarom ontkent gij dan eerst op dien datum aan Sir Charles te hebben ge schreven? Omdat ik een verkeerde gevolg trekking vreesde, bang was, dat ik in een schandaal zou gemoeid worden. En waarom dfrongt gij er zoo op aan, dat Sir Charles dien brief zou vernietigen? Als gij den brief gelezen hebt, dan weet gij dat ook. Ik hel) niet gezegd dat ik den geheel en brief gelezen heb. Gij haaldet er iets nit aan. Ja, het postcriptum. De brief was, zooals ik u reeds zeide, verbrand en alles was niet meer te lezen. Nog maals vraag ik u dus, waarom waart gij er zoo op gesteld, dat Sir Charles den brief, welken hij op den dog van zijn dood ontving, zou verbranden? Dit is iets van geheel privé aard. Een reden tc meer voor u, om openbare beliairtdteltng der zaak te voorkomen. Welnu dan, gij hebt misschien wiel gehoord', dat ik gebrouwd, maar kruipend met gekiemde itnieën neel langzaam vooruit. Dat werd ernsti ger, maar toch nog niet hopeloos. Want de nesten wiegden zoo licht en zoo veilig op de heel dunne boventak- jes, die het gewicht van zoo'n zwaar menscli niet konden dragen- Nogeens, •te kraaien wisten niet hoe volkomen geslepen hum twete-beenige onderbewo- rs waren. Dom spottend bleven ze nog öoorsitaferen, alsof zij nooit een rel eerden maïtre c orb eau in hun fa- mi 1 i e haddien gehaiö. De man was even blijven zitten, om uit te rusten. Hij schoof zijn pet wat naar achteren en veegde zich het voorhoofd af. Toen spoog hij even in die handten, en haakte van beneden een langen bootshaak, een lat van on eindigheid!. Dien stak hij in de hoog te, al maar hoogerEn! Luid! krij- schend van schrik vluchtten de kraaien de luchit in. Want zij zagen een ijze ren haak in hun stevige woningen staan, even nikte het, een gekraak van takjes weerklonk en suizend plofte een kxaaienwoning heel diep naai* benede®, op straat. De aandachtige menschen daar lach ten d&n genoegedijk, en legden den kindertjes dSe meelij hadden met de sclireeuweaide dieren uit, waarom dait zoo zijn moest. VERSLAGGEVER Uit de Omstreken. Y eisen. Levend begraven. Dinsdagavond werd er te IJmuiden van den heer W. Raaman een kind ver mist, een jongetje van 7 jaren. Na den ganschen nacht vruchteloos met zoeken te hebben doorgebracht, werd het kind den volgenden morgen in een kuil on der het zand gevonden, door iemand, die juist uit den kuil wat zand schepte, en reeds met de eerste schep het kind tegen het hoofd raakte en het dood onder het zand vandaan haalde. Waarschijnlijk is het kind, door het vallen van een bres er onder geraakt. Binnenland. XJit de Hofstad. H. M. de Koningin-Moeder denkt vooreerst in de residentie te verbLj ven, en is naar wij vernemen, niet voornemens dit jaar eeh buitenland- sche reis te maken. Van bevoegde zijde wordt thans medegedeeld, dat van eene terugkomst van H. M. de Koningin naar de resi dentie in het begin van Augustus, niets bekend is. Atjeh. De Bataviasche correspondent van het Hdbl. seint: Controleur W. FHjling w.Td van uit een Atjehsch bivak gewond. De ka pitein Van der Maaten met zijns ma rechaussees bereikte Laoet tawar. De Sultan en Polim vluchtten. Een wissen dood ontsnapt. De 2e luitenant Quanjer van de ves ting-artillerie te Arnhem, wonende op kamers, is j.L Zondag aan een wissen dood ontsnapt. Op dien morgen om 12 uur kwam, door toevallige omstan digheden, de oppasser van genoemde luitenant op diens slaapkamer en be merkte een sterke gaslucht en le.i luitenant bewusteloos op zijn bed. OnmtiddeLlijk ingeroepen geneeskun dige hulp had ten gevolge, dat des avonds om 8 uur deze officier weder bij kennis kwam en als gered kon worden beschouwd1. Snoodaards. Bij eene vrouw, wonende in een afge legen gedeelte van Dongen (N. Br.) kwa men Zondagmorgen tijdens dat de andere familieleden naar de kerk waren, twee personen binnen, die vroegen of de vrouw eene koe te koop had. De vrouw niets kwaads vermoedende, verzocht hun haar te willen volgen, doch werd eens klaps door beide mannen vastgegrepen en aan de baktrog vastgebonden. De bandieten namen daarna uit een kastje t 250, welke voor landhuur gereed lagen. Zij kozen daarop het hazenpad. Toen de andere familieleden thuis kwamen, bemerkten zij wat er was ge beurd. maakten de vrouw los en riepen de hulp der politie in, die weinig kon uitrichten, daar de vrouw door den schrik aanvankelijk de spraak verloren had en dus geen inlichtingen kon geven van hetgeen geschied was. Thans is zij weer zoo normaal, dat zij het signalement der beide mannen heeft kunnen opgeven, met behulp waarvan de politie zal trachten de snoodaards te ontdekken. zeer ongelukkig getrouwd! ben? Ja. Onophoudelijk wordt ik vervolgd door mijn man, dien ik verafschuw. Hij beeft de wet op zijn hand en el ke® dag kan hij mij bomen opeischen. Den dag toen. ik aan Sir Charles schreef li ad ik gehoord, dat er kans bestond, dat ik mijn vrijheid herkreeg, tegen eenig geldelijk offer. Dat stond voor mij gelijk met gemoedsrust, geluk, zelfrespect, alles! Ik wist dat Sir Char les edelmoedig was en dacht, dat hij mij het geld! zou geven als hij alles uit mijn eigen mond hoorde. En waarom zijt gij dan niet ge gaan? Omdat ik inmiddels door anderen geholpen was. En waarom schreeft gij dit dan ook niet aan Sir Charles? Dat zou ik zeker gedaan hebben, als ik den volgenden dag niet had ge hoord, dat hij gestorven was. Zoo sloot haar verhaal als een bus cn al mijn vragen brachten er geen verandering in; het eenige, waarvan ik zekerheid kon krijgen, was, te on derzoeken of zij omstreeks dien tijd werkelijk stappen gedaan had' om eene echtscheiding tie krijgen. Ifet was onwaarschijnlijk, dat zij Een te haastige trein. Plaats der handeling: de wachtkamer van een station tusschen Groningen en Leeuwarden, "s morgens 6 uur. In de wachtkamer berinden zich vier reizigers, van wie een naar Amsterdam, een naar Arnhem en twee naar Gronin gen willen reizen, de laatstgenoemden tot het afleggen van het examen als on derwijzer. De trein, welke om 6.20 moet vertrekken, is druk bezig met rangeeren. Plotseling een schel gefluit, en de trein zet zich in beweging, eerst langzaam, vervolgens al sneller en sneller. Ver baasd ijlen de reizigers naar de deuren der wachtkamer, drukken en duwen te vergeefs (de deuren zijn goed gesloten) tot eindelijk de stationchef hun leukweg mededeelt, dat hij den trein had laten vertrekken, maar... de reizigers verge ten had. Zij worden getroost met de verzekering, dat zij met den volgen den trein ruim 2 uur later kunnen ver trekken. Morrend en hevig reclameerend moeten de reizigers op den volgenden trein wachten. Gemeente-ambteiiareii. De heereu Jac. van dier Laan, secre taris van Sneek, H. J. van Eggelen, secretaris van Heusdien, voorzitter en secretaris van den Ned. Bond van gemeente-ambtenaren, zijn bij den minister .van bïnnfnlandsche zaken op audiëntie geweest, ter bespreking van de volgende punten: lo. de pen- sionneering van de secretarissen, ont vangers en ambtenaren ter secretarie 2o. het verkrijgen van -wettelijke waar borgen tegen ongevraagd ontslag van die gemeente-ambtenaren. De Min. wees er in zijn antwoord op, dat een rijlcspensioenregeling voor de nieuw aangestelde ambtenaren zon der groote bezwaren zou zijn tot stand te brengen, doch dat de groote moei lijkheid z.i. gelegen is bij de z.g. oude ambtenaren. Om ook deze® een pensioen te verzekeren, zou de etaat een contante waarde moeten beschik baar stellen tot een over millioenen loopend bedrag, waarvoor de mid delen niet zoo spoedig zijn gevonden; een zelfde bezwaar, zoo zeide ie mi nister, ads bij de arbeidersverzekering. Wat betreft de bijdragen der ambte naren, deze zouden vermoedelijk 2 moeten zijn, hetgeen, naar de min. meende, voor velen misschien nog een bezwaar zou wezen. De comm. merkte daartegen op overtuigd tc zijn dat die ambtenaren gaarne dit offer zouden brengen. Zij wees er voits op, dat, nu eene gedeeltelijke herzie ning der Gemeentewet binnenkort te verwachten schijnt, daarvan zou kun nen worden partij getrokken door c-ok te voorzien in het gemis aan waar borgen tegen ongevraagd ontslig van genoemde ambtenaren. De minister verklaarde het belang der zaak zeer goed in te zien en gaf in overwving, dat de Bond zich schriftelijk tot de Re geering zou wenden. Een waarschnwinp. Men deelt aan de bladen mede, dat in den laatste® tijd meermalen Neder landers dupe zijn geworden van een te Parijs wonenden Hollander, die adver tenties plaatst, waarin ongelooflijke aan biedingen voorkomen om door storting van eenige duizenden guldens zonder risico binnen een paar jaar ontzaglijke winsten te behalen, tot 6 ton toe! Er wordt in de aanbieding gesproken van een vinding, die men door het ge storte geld wenscht te exploiteeren .Die „vinding" bestaat meest uit een beweerd onfeilbaar middel om aan de speelbank te Monaco te winnen door te spelen vol gens eene wiskunstige berekening van den steller der advertpnfip. Dat middel schijnt het is wel onnoodlg 't te zeg gen lang niet onfeilbaar, want zij die er op ingaan, zijn liun gestort geld kwijt. Daar de steller niet aarzelt, zich te be roepen op familieleden, die zijn in Ne derland geëerden naam dragen, worden er nu en dan bij die familieleden vooraf inlichtingen ingewonnen, in welk geval gewoonlijk terstond alle relatiën met den Parijschen Hollander worden afgebro ken. De meesten echter laten zich door dat beroep op erkend goede namen van ver wanten verleiden of schijnen dat beroep voldoende te achten en vinden zich later bedrogen. Eene waarschuwing om niet op der gelijke aanbiedingen in te gaan, of al thans vooraf inlichtingen in te winnen, kan dus niet ongewenscht geacht wor den. Tisch vervoer. Het bestuur der Nederlandsche Heide maatschappij heeft zich tot de directiën onzer spoorweg-maatschappijen gewend ter verkrijging van gunstiger en doelma tiger bepalingen op het vervoer van le vende visch over onze spoorwegen. Het betreft hier inderdaad een groot belang, zoowel met betrekking tot onzen steeds toenemenden handel in zoet.wa- ondlanks hare ontkentenis dien avond toch naar Baskerville Hall was ge weest. want, dan had zij daarvoor een rijtuig moeten nemen en had zij oerst laat in den nacht in Coomhe Tracey terug kunnen zijn, terwijl zulk een uitstapje natuurlijk met onbekend zou blijven. Het was dus waarschijnlijk, dat zij die waarheid of althans gedeel telijk de waarheid sprak. Tamelijk ontevredten ging ik heen. Zoo was ik weer gestuit tegen dien muur, welke eiken weg schijnt te versper ren, dien ik insla, om mijn doel te be reiken. En toch hoe langer ik over Mrs. Lyons nadacht, hoe meer ik tot de conclusie kwam. dat zij iets voor mij verborgen hield". Waarom ontstel de zij zoo, waarom bezwijmde zij zelfs bijna? Waarom was zij m»t sommige antwoorden zoo terughoudend? In derdaad, zóó onschuldig als zij het liet voorkomen, was d'e zaak niet. Op mijn terugrit merkte ik weder op, hoe elke heuvel hier die sporen vertoondte van die voorhistorische be woners. Baraymore beweerde, dat in een van die hondier den steenen hutten de onbekende woondte, maar ik zelf had! een betere aanwijzing, nu ik de® man boven op dien heuvel had zien staan Daar moest ik mijne naspo- terviscn op net nmiemana als iot net binnenlandsch vervoer van jonge visch ter bevolking der verschillende vischwa- ters in alle deelen des lands. De Heide maatschappij zal o. a. in het voorjaar weder ongeveer 30.000 eenjarige edelkar- pers uit hare visscherijen te Va assen ver zenden ten einde verschillende visscherij- vereenigingen in staat te stellen deze op onderscheidene plaatsen uit te zetten, ter verbetering der zoetwatenrisseherij. Schiermonnikoog. Men schrijft van het eiland Schiermon nikoog aan de. „N. C."': Nu de badtijd weer nadert, denkt men aan den toestand van verleden jaar te rug. Door de procedure tusschen graaf Bernstoff (verkooper) en dr. Schiff te München (kooper) over de verkoopsvoor- waarden betreffende ons eiland, bleef verleden jaar het badhuis gesloten: alleen liet daarbij behoorend, afzonderlijk staand paviljoen werd ten dienste der badgasten als café geëxploiteerd door een der onderhoorigen van den graaf. Het proces duurt nog voort en men ducht daardoor, dat dit jaar dientenge volge het badhuis weer zal gesloten blij ven. Natuurlijk zal dit het getal badgas ten weer doen verminderen. Er is echter meer! In den badtijd voer tot. nog toe geregeld de stoomboot „So phia" van de stad Groningen naar ons eiland en voerde verreweg de meeste gasten aan. Die stoombootdienst werd door greaf Bernstoff gesubsidieerd, ook verleden jaar nog. Nu moet ten gevolge der procedure de graaf het subsidie voor dit jaar ge weigerd hebben en zal do „Sophia" niet haar dienst hervatten, wijl het vervoer bij lange na niet de kosten kan dekken. Waar de badtijd voor de bewoners van ons eiland een der bronnen van bestaan is het zeemansgild vermindert er snel daar is het begrijpelijk, dat men poogt middelen te beramen den aanstaanden storm te bezweren. De Vereeniging voor Vreemdelingen verkeer en verfraaiing van het eiland heeft zich nu tot graaf B. en dr. Schiff gewend, met het verzoek om, al mocht het geding dit Jaar nog niet beslecht wor den, maatregelen te nemen, dat in den a.s. badtijd het badhuis heropend wor de en de geregelde stoombootdienst van Groningen weer hervat. 1 April herdacht. Men schrijft uit Brielle aan het „Hbld". Ter gelegenheid van dezen historischen dag wapperde van den St. Catharine- toren, van alle openbare en vele particu liere gebouwen de nationale driekleur. Van 12 tot 1 uur werd door den stads- klokkenist, den heer W. Borstlap, het ca rillon bespeeld. Bij den ijverigen verza melaar van oudheden, den heer C. B. van Dij. woei de oude bekende vlag „de Inneming van den Briel", terwijl een aantal platen en gedenkpenningen op 1 April 1572 toepasselijk, voor zijn woning in de „Geuzenstraat" prijkende, alge- meene aandacht trok. Uit de Arbeiderswereld BINNENLAND, De firma Van Heek had Woensdag ochtend een conferentie met het sta kers-comité. De firma blijft hare voorstellen handhaven, terwijl zij met een schriftelijke verklaring bedoelt, idat de dekenwevers na 5 Januari 1903 zes maanden moeten werken tegen de door de firma bedoelde loonrege ling. De arbeidens beslissen heden. Een smidsgezel, werkzaam op de fabriek Rigtersbeek der firma Van Heek en Co., die gisterochtend wei gerde bp die fabriek „Kremersmate" weverswerk te verrichten, is onmid dellijk ontslagen. Van dan gevel van het bondsgebouw van A N D B in de Plantage te Amster dam wapperde Woensdag de vlag ten toeken van vreugde over den gesloten vrede. Woensdag wanen reeds zeer veel mo lens wederom bezet, en heden zal het gansche bedrijf opnieuw in vollen gang gang zijn. bUITENT XNT De Zwitsersche Metaalbewerkers- bond, die 3070 leden telt, beeft op zijn Paaschcongres besloten eene onderlin ge verzekering tegen werkloosheid te stichten, waartoe elk Hid 1 20 franc per maand bijdraagt. De Zwitsersche Werk liedenhond hield ook zijne jaarverga dering. Deze Bond telt 1(5*600 leden; zijn inkomen over het afgeloopen jaar bedroeg 105.000 fr., waarvan 41,000 fr vrijwillige bijdragen Hiervan werd 80,720 6*. gebruikt voor werkstakingen. In het geheel werden het vorig jaar 55 werkstakingen en 62 Toonbewegingen financieel gesteund!. Besloten werd dezen Bond van werk- lieden-vereeniging geheel te reorgani- seeren. Het doel zal nu uitsluitend zijn: wederzijdsche hulp en centrale leiding Er is een Bondscomité benoemd, dat als hoofdbestuur optreedt en de samen voeging van alle arbeidersbonden be vordert en d'e organisatie in die afzon derlijke bonden krachtig steunt. Het moet op alle sociale gebeurtenissen in ringen beginnen en alle steenblok ken onderzoeken, tot ik de goede gevonden bad. En was die man er in, dan zou ik, desnoods met be hulp van mijn revolver, van zijn eigen lippen hoor en wie hij was en waarom hij ons zoo hardnekkig vervolgde. In de drukke Regentstreet kon hij ons ontkomen, maar hier op de verlaten hei, zou hem dat onmogelijk zijn. En was de man er niet in, dan zou ik wachten, onverschillig hoelang, tot hij terug kwam. Holmes had hem in Londen niet kunnen grijpen, welk oen een* voor mij, als mij gelukte wat hem mislukt was! Lang en hardnekkig was de fortuin tegen ons geweest, maar ditmaal lachte zij mij eensklaps toe en wel in de ger daante van den heer Frankland, die met zijn rood gelaat en grijze bakke baardjes voor zijn hek aan den weg stond. Halo, dr. Watson! riep hij vroo- lijk, stap eens uit en kom een glas wij®; drinken en mij felïeiteeren! Ik had geen sympathie voor die® man, na hetgeen ik over zijn behan deling zijner dochter gehoord' had, maar ik had redien om Perkins met het rijtuig weg te zemdten en nu deed, zich een mooi voorwendsel voor. Ik den lanae het oog nouden de stall's tieken over arbeidersaangelegenhoden uitbreiden en verspreiden, kortom alle? ondernemen wat ter bevordering van de vakorganisatie dienen kan. Op er- zoek treedt het op al? scheidsgerecht bij conflicten. Het resultaat zijner be moeiingen en onderwerpen van alge meen belang voor de arbeiders, ook oc internationaal gebied, worden in eer weekblad meegedeeld aan de afde< Un pen. Twee van de drie leden van hel Bondscomité wijden zich daar gehee. aan en worden gesalarieerd. Zij tredcr op als propagandisten in Frnnsch Duitsch en Italiaanseh. en voeren die redactie! van het weakblacL Ter bestrij ding van de kosten betalen de toege treden bondien 5 Rappen per maand en per li d aan het Comité. Men vreest vooreen© werkstaking vair de arbeiders die bezig zijn de Simplon tunnel aan te leggen. Ann den zuidkan' van de tunnel zijn 800 werklieden onf slagen; het meerendeel zal aan nieuwe spoorlijnen gezet worden. INGEZONDEN MEDE DEE- LINGEN. 80 cents per regel. Het Vitalisme. Het Vitalisme uitsluitend samenge teld! uit d'e middelen zelve dier natuur: licht, warmte, magnetisme enz.. be komt zijne snelste en radicaalste gene zingen gedurende het lente-seizoen. De vitalistische behandeling steeds uitwendig gevolgd gedurende de len te, bekomt in eenige weke® de dege- lijkste hervormingen in alle ergani- sche aandoeningen; chronische ziek ten, zelfs die als ongeneeslijk hekend staan en sedert twintig jaren geduurd hebben. Rheumatiek, verlammingen, zenuw pijnen, jicht, ataxie, asthma, eiwit ziekte, suikerziekte, inwendige gezwel len, breuken, tering; kortom alle ziek ten van toenemendlen vorm worden verwijderd! en genezen door deze uit wendige, eenvoudige, gemakkelijke en aangename methodJe, die in geene dieeb verhindert zijne gewone bezigheden wiaar te mennen. Do behandelingen gschicdten, 't zï\ te Parijis ter zetel dar Nieuwe Genees kuu.de, 't zij per cornespowtentie. De Hollandsche brochure wordt op aanvrage verzondten, welke aanvrage gericht moet worden aan den Heer Dr P E RAD ON, eerstaan we zen d ge uees- beer, Hotel de la Médieine Nouvelle, 19, rue die Lisbonne, Parijs. Dr. S. FABER. Snort en Wedstrijden. Zeilen. Het nieuwe jacht van den Keizei van Duitschland, de „Meteor", dat door miss Alice Roosevelt gedoopt werd, en dat de aanleiding is tof. pro cessen tusschen handelaars in cham pagne en Rijnwijn, zooals wij mede gedeeld hebben, heeft een slecht de buut gehad. Gisteren botste het bij een proeftocht tegen een havenhoofd van Shooters Island in de nabijheid van New-York, waarbij het eenige. averij bekwam. Daarna werd het door een hevige® wind heen en weer geslingerd, waar door heit bijna zonk. De bouwers van het schip zijn desondanks vol goeden moed. De Meteor" zal spoedig koer*? zetten naar Southampton, waar de laatste hand aan haar toilet 2al wor den gelegd vóór het. aan haar keizer lijken, eigenaar zal worden overgedra gen. Voetbal. _In_Arnhem beginnen heden dt vies daagsche voetbalwedstrijden, ter vie ring van Vitesses tienjarig bestaan Er zijn o. ni medailles beschikbaar ge steld door de Koiï'ngin. de Koningin Modder en de® Prins der Nederlanden, Buitenlandsche clubs din een niet me de. Er zijn 9 chib9 ingeschrvon. die als Volgt spelen: 3 April: H V V, no 9 tegen Zutpïianin no 8. 4 April: de Brabantsche Voeibalbo-ud, no 1, tegen Qu'ick uit Nijmegen, no 2 Victoria uit Wageningen no 3 tegen Quick uit Amersfoort, ro 4; Vitesse uit Arnhem, no_5 tegen de® Gelders.chen Voetbalbond, no 6; Go-ahead uit Wage- nüngen, no 7, tegen dg winnende club van Donderdag. 5 April: de winster 1 en 2 tegen do winster 3 en 4; de winster 5 en 6 tegen de winster 7 en 8 of 9. 6 April spelen de beide overwinnen de clubs van Zaterdag, alsmede de twee clubs, die Zaterdag verloren. De num- mers zijn door loting -even. gaf hem dus de boodschap med dat ik togen etenstijd' te voet terug' zou komen en volgde Frankland naai hiu. nen. Een gelukkige dlag voor mij, mijn. lieer, riep hij grinnikend. ïk heb hun nu eens geleerd d'at de wet wot is en dlat hier iemand woont die niea schroomt haar hulp in te roepen! IB heb bewezen, dat ik recht hel)'op den weg, die dwars door het goed van de® ouden Middfeton loopt, goen honderd schreden voorbij zijn huisdeur. Wat zegt gij daarvan? Wij zullen dié adel lij kc hanzen eens leer en, dat zij oen burgerman niet kunnen vertrappeni En het bosehje waar de menschen uit •Femworthy gewoon zijn te komen picknikken, heb ik laten afsluiten. Die menschen schijnen niet te begrijpen, dat er nog zoo iets al9 eigendoms recht bestaat en denken, dat zij overal hunne beboterde, vette papieren en leege flessehen mogen neergooien! In beide zaken is het vonnis op mijn hand, dr. Watson. Sedert mijn pro- cee met Sia* John Morland heb ik nie» zulk een gelukkigen dag gehad! Bii werd veroordeeld! wegens stroop e rij op zijn eigen grond! (Wordt vervolgd)

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 2