Crescendo" ral gegeven worden, «al èVne bijzondere aantrekkelijkheid lien- hen. Niet all a n dat de koornummer? van veel boteekenis zijn. als ook do zangeres Mej. Annie Siewe uit r ranlc- fort; maar tevens zal het optreden van Mej. C. L. v. L. pianiste (gediplomeerd) •lie met haren leermeester, don heer C. Andi-icssen te Hilversum, eenige num mers voor twee piano's ten gehoore zal brengen, oen glanspunt van den avond rijn. A. s. Dinsdag-avond zal in openbare vergadering voor de afd. Haarlem Alg. Ned. Typografenbond optreden do heer H. Spiekman van Rotterdam.* Uit de Omstreken. ltillcgoui. Het aantal sollicitan len naar de betrekking van gemeente-op zichter alhier bedraagt 41. Rijkspostspaarbank. Aan liet het postkantoor werd gedurende de maand Maart ingelegd 1270.13 en te rugbetaald 2199.87. liet laatst uitgegeven boekje draaagt. het nummer 1250. Haarlemmerliede eu Spaarnwonde Door het diag. bestuur dezer ge meente is benoemd tot schatter der lo kaliteiten, waar sterken drank iu het klein word verkocht, en zulks voor het jaar 1902-3, de heer H. S. Knoop, beambte ter secretarie. Yelseii. Alhier wordt sedert eenige dagen ver mist een 67jarige man, een zekere P. V. Men vermoedt, dat den ouden man een ongeluk is overkomen. Door de politie wordt een onderzoek ingesteld, en zijn reeds bezig met dreggen in zQn ammgenooten den reizenden munster eenige wenken zullen moeten geven om- j trent de manier waarop een „eerste mi nister" zich te gedragen heeft." En de „Nieuwe Crt." schrijft: „Met de rechtmatige geheimhouding omtrent de bedoelingen en resultaten van des Ministers reis moet niet gepaard gaan de halfslachtige openbaarheid der interviews. Als de Minister den eersten den besten reporter van een buiten- landsch blad vergunt bespiegelingen en niededeelingen onder zijn zegel de we reld in te zenden, dan wordt het tijd hem er aan te herinneren, dat hij zoo doende wel den schtjn druagt uit naam van het Nederlandscho volk te spreken, maar dat er vélen in den lande zijn, die dit onder zulke omstandigheden en op d!e wijze niet als zijn recht erkennen. De Tweede Katner zal worden bij eengeroepen tegen den bij haar uit gaan vermelden datum, n.l. Dinsdag 22 April. Het plan is in de eerste da gen na de bijeenkomst in de afdeelin- gen te vergaderen. De minister van binnenlandsche za ken werd heden aan zijn departement terugverwacht. Gedurende zijne af wezigheid weaken de vergaderingen vtan den m'Lu'Lstorraad gepresideerd dooT den minister van oorlog. t het kanaal. Het primitief kohier van den hoofde- lijken omslag d-zer gemeente over het dienstjaar 1902, zal gedurende 5 maanden van den 7en April 1902 tot en met 7 Sep tember 1902, ter gemeente-secretaris voor een ieder ter lezing liggen. Het kohier van de personcele belas ting no. 1 over het dienstjaar 1901 ls in vorderbaar verklaard, en aan den ont vanger ter Invordering ter hand gesteld. Zanrtvoort. Geeu longenpest. De correspondent der N. Rt. Ct. te 1 Batavia seint onder dagtcekening van Maandag: Officieel wordt medegedeeld, dat het verdachte geval te Semarang geen lon- genpest is. Djambl. De zelfde correspondent aennt onder dagteekening van Maandag: De colonne, die van Limboer naar 1 de Tabir trok, ontmoette den vijand. Aan onze zijde werden gedood twee minderen en gewond majoor P. J. F. Louw, de le luitenant F. J. F. van West, de 2de luitenant M. J. Bercken- hoff en twee minderen. Het verlies van den vijand ls onbe kend. Het blad teekent hierbij aan: Volgens een belicht In de laatste ont vangen Indische bladen zou van Lim boer opgerukt worden naar dpesoen Moeara Mesoemei. Vandaar zou het omliggend terrein worden doorkruist en afgepatrouilleerd. desnoods tot het nabijgelegen KorintjL Bovendien zou De millioeuenjuffiouw. Sedert eenigen tijd kon men in de Raadhuisstraat, nabij de Singelbrug te Amsterdam, een oud, gebrekkig vrouwtje zien staan, dat, met een doosje lucifers in de hand, het mede lijden van de voorbijganger terecht trachtte op te wekken. Des nachts hield zij haar verblijf in een der be- delaarslogementjes van den Duvels hoek. Zondag is zij op straat in zlakelij- ken en hoogst hulpbehoevenden staat door de politie aangetroffen en naar het gasthuis vervoerd, waarschijnlijk om daar te sterven. Dat zal dan het slot wezen van een aan wisselvalligheden zeer rijk leven, want de bedelende vrouw is niemand anders dan de eens zoo welbekende inillioenenjuffrouw, Jannetje Struyk, die, toen zij een-en-twintig jaar gle den door gefingeerde millioenen over al in het land van zich spréken deed, zeker niet gedacht zal hebben, dat dit. het einde zou zijn. Eens gedropenen klacht I ,De Katholieke School" bevat in dichtmaat de „Klacht van een Gedro peno, te zingen op de wijs van „Ja cob's Klacht", het refrein achter elk couplet luidt: Dan ach, hoe IJdel was mijn pogen; Ik ben gedropen, diep gezakt! Men heeft mij op de schaal gewogen, Maar 'k werd, helaas, te licht geacht. Nu, dit laatste zal niemand verwon deren, zegt „Het Schoolblad", als hij hoort, hoe de schr. volgens eigen ver klaring, studeerde: Ik blokte reeds een drietal jaren, 'k Schreef circa honderd schriften vol Ik leerde een woorden boek van buiten En dacht: Nu ben 'k een knappe bol! Dat hij het met dat woordenboek niet ver bracht, erkent hij zelf: kran ten hield hij o.m. voor verboden waar Vloog ieder uit, ik hield mijn kluisje, Mij lokt zon nog voog'iendied. 'k Sloot oog en oor voor al die weelde, Mij vleiend met een blij verschiet 'k Studeerde, blokte halve nachten, Was één als 't ware met mijn boek, Op feesten kwam ik, noch partijtjes, haven zijn aischuw van de doodstraf, een overblijfsel uit barbaarsche tijden, en beklaagt hij eiken godsdienst of secte- leer, die zulke inhumanlteit als „Godes Wil" durft verkondigen. Ook wijst hij er op dat degenen zich vergissen, die mee- nen dat het ter dood brengen van misda digers in het openbaar eene afschrikwek kende werking uitoefent: in Europa is het tegendeel eer gebleken en in Oost- Indië is dat doel In nog veel minder mate bereikt. Dit laatste is volkomen juist: de voor standers van de doodstraf in IndlG ver geten dat dé inlander in de eerste plaats fatalist is, welk geloof hij ook belijdt. Wordt hij tot deze straf verwezen, dan acht hij zijn tijd gekomen en daarmede uit; meestal gaat hij den dood kalm en onverschrokken tegemoet: dit is ook bij de executie te Padang gebleken. Yerbod van samenscholingen. De burgemeester van Enschede vaardigde een verbod uit van samen scholingen van meer dan drie perso nen. Politie en marechaussees hand haven dit verbod stipt. De houding dor bevolking Is kalm. Tot lid van plaatselijke Commis- |-aj,jr van uit Moeara Mesoemei vrij van ti. Noord- gn Zuid l'.1 - gei.,akke3ijk te bereiken ziin. aan wel- ..j alhier lamischo Redding -Ma&tschapr door het Hoofdbestuur benoemd do heer H. M. Baron Collet d'Escuxy, wo nende te Zandvoort. ke rivier zich, volgens gerUcht, Sul tan Taha had gevestigd. Binnenland. Uit de Hofstad. H. M. de de Koningin-Moeder '8 voornemens, evenals ten vorigen jare den verjaardag van Z. K. II. den Prins op 19 April, op het Loo in den familie kring door te brengen. H. M. do Koningin heeft Maandag op het Loo de conferentiën met de ministers hervat. De minister van buit-enlandsche zaken en van water staat werden daartoe ontvangen. Zondagmorgen had in de kapel van het Koninklijk Paleia 't Loo een gods dienstoefening plaats. Als voorganger trad op ds. J. P- Quandlt, predikant bij de Duitsch Evang. Gemeente, te 'sGra- venhage. Na don dienst vereenigde de Koninklijke familie zich aan het Heilig Avondmaal. Apeldoorn. Zondagmiddag maakte het Koninklijk Echtpaar ln een open rljtutg met de twee tppelschlmrnels bespannen en gemend door Prins Hendrik een rijtoer door het dorp. Een Hollandsch eskader naar Engeland Aan de N. Rt. Ct. wordt van parti culiere zijde uit Helder gemeld: „Hier ia de overtuiging algemeen dat II. M. 's „Holland" niet voor einde April zee zal kiezen met de adelborsten Milicien-verlofganger. Zondagmiddag werd door de politie le Naaldwijk onder hevig verzet aan gehouden eten milicien-verlofganger, schipper van beroep, die reeds onge veer anderhalf jaar geleden voor een maand onder de wapenen moest ko men, doch aan de oproeping geen ge volg had gegeven en zich sedert meest al in het buitenland had opgehouden. De aanhouding geschiedde bij het uit gaan der R. K. kerk en werd door het publiek niet zeer welwillend opgeno men, zoodat tegen eenige personen die weigerden der politie hulp te ver- leenen, pro ces-verb aal werd opge maakt Onder geleide van een rijks veldwachter werd de milicien per tram naar 's Gravenhage gebracht Mijn haren zag ik deserteeren En die 'k mocht houden, werden grijs, Mijn wang viel in, 'k werd schraal en mager, Mijn trek verging naar drank en spijs. Ik leed aan hoofdpijn en migraine, Mijn maag was menigmaal van streek. Mijn fiets stond roestig in een hoek. Dan ach, enz. Een groot deel van mijn klein salaris Gaf 'k uit een dokter en ap'theek. Dan ach, enz. In de Rijkswerkinrichtingen te Veenhuizen komt het deserteer en tegenwoordig veel voor, 1214 geval len per week, zijn geen zeldzaamheid'. Wel worden er velen reeds ontdekt, vóór zij in veiligheid zijn, maar ook gelukt het menigeen do grens te be reiken, en werk te vinden bij onze Duitsch8 naburen. Moet de oorzaak dezer menigvuldi ge ontvluchtingen misschien gezocht worden in den langen straftijd, welke door de Rechtbanken wordt opgelegd? Verreweg de meests veroordeelden worden voor drie jaar, het maximum, opgezonden. Schr. roept een nieuwen Hercules op, die dat vermaledijd) examen met van het oudste studiejaar van het Kon. z^n reuzenknot.s verpletfcerel" - „Het Schoolblad" zou er vrede mede hebben, als don onder die pletterij meteen begTepeu werden alle candi- daten, die een woordenboek van bui ten lee<ren, honderd schriften vol- Hiulster Knyper wordt er ln verschillende bladen niet lief om aangekeken, dat hij zich ln het bui tenland nogal eens laat Interviewen, en daarbij zijn meening ton beste geeft over allerlei zaken den lande betreffende. Charles Boissevaln, schreef o. a. Maan dagavond ln zijn „Van Dag tot Dag" ln bet „Hbld".: „Dr. Kuyper kan een gevaar voor ons land worden Indien hij niet een weinig kalmer cn rustiger zijn nieuwe ambtj gaat uitoefenen. „Wellicht strekt het hem ln de oogen van eenige partljgenooten tot eer, dat hU tot bereiking van groote staatkundige doeleinden zich de soort van miskenning getroost, welke ouderwetsche Nederlan ders als ik. die zelfbedwang en waardig heid In ministers begeeren, hem toonen. Instituut van de marine; en dat deze bodem, behalve den voorgenomen Mid- dellandsche-Zeeriocht, waarbij da ha vens Athene, Alexnndrië en Smyrna o. m. aangedaan zullen worden, tevens als divisleschip de Engelsche kronings feesten ter reeda Spithead mede zal maken. De divisie zou dan bestaan uit: kruiser: H. M. 's Holland, divisiescMp; pantserschepen: H. M. 'a Schorpioen, Evertsen en Ivortenaar; kleinere vaar tuigen: H. M. 's Ulfr, Helring en Sper wer. „H. M. "b „Kortenaer," in conser vatie op 's rijks werf. wordt tot dat doel in allerijl gereed gemaakt. „Bij een der Nederl. eloeilampfa- brieken zou reeds een bestelling van 10,000 electrische gloeilampjes gedaan «ljn voor de verlichting. „Als adjudant van den divisiechef gedurende de feestweek noemt men den officier van administratie lo klasse K. A. de Josselin de Jong." Het Hbld. zegt dat nog niets offici eel bekend is. Rechtszaken. Uit Enseliede. De firma Van Heek Co. Btlchtte voor eenige Jaren een© zwem- en bad inrichting: in de eerste plaats ten be hoeve van hare werklieden, die er steeds kosteloos gebruik van konden maken, doch waarvan ook door an deren zeer veel geprofiteerd wordt te gen betaling. De werklieden waren vca-plicht minstens eens per maand daar een bad te nemen. De verhouding tusschen de firma en de arbeiders 1s thans van dien aard (het schrijven der uitgestotenen om eene wekelijksche zal er zeker toe hebben vergoeding P meegewerkt), dat Zaterdag aan aken „Maar miskenning of niet, lk geloof, dat dat kosteloos gebruik werd geweigerd. schrijven en „zon en vooglenlied" bij hunne studie uitsluiten. De reis van den heer Yan Kol. In het „Soerab. Handelsblad" van 8 Maart is de eerste reisschets verschenen van den afgevaardigde II. H. van Kol. De positie, door hem ln de maatschappij en ln de volksvertegenwoordiging inge nomen, wordt daarin kort en helder al dus omschreven: „Waar het mijne taak was in de Twee de Kamer het onrecht te bestrijden altijd en overal waar het werd aangetroffen zonder aanzien des persoons, waar eene onafhankelijke positie en partij mij in staat stelden onverbloemd de stem der waarheid to laten hooren, en nóch eer zucht nóch eigenbelang Invloed konden hebben op mijne daden, was het meer mijne rol te protesteeren dan door liefe lijkheden der regeering ln het gevlij te komen. Wie, uit deze rol mij door de omstandigheden en ondanks mij zeiven opgelegd meent mij te mogen beschul digen van oppositie quand móme of te zijn „ein Gelst der stets verneinet" ver gist zich ln ergerlijke mate. Deze artike len zullen daarvan, naar ik hoop, het bewijs leveren". Verder geeft de heer Van Kol een re laas van de door hem bijgewoonde te rechtstelling te Padang van de zes moor denaars van MaSll. Hoewel hij de, door het bestuur getroffen maatregelen om de voltrekking van dit doodvonnis met een minimum van openbaar vertoon te doen plaats hebben, prijst, blijft hij hand- De Jongh'g revisie-aanvrage. Het was Maandag heel vol op de tribu ne van de rechtszaal van den Hoogen Raad te 's-Gravenhage. In gespannen verwachting was men opgekomen, om te hooren wat do advocaat-generaal en de verdediger van hem, die als kinder moordenaar nu reeds 20 jaar ln de ge vangenis zit, zouden aanvoeren. De nieuwe feiten, waarom een ver nieuwd onderzoek gevraagd werd, zijn deze: lo. dat de moord zou gepleegd zijn niet door De Jongh maar door Gerard Kets, zonder medeweten en bij afwezig heid van De Jongh, terwijl dit verzwe gen is ter wille van den goeden naam van heschnldigdes zuster, en 2o. dat de voetstappen ln den omtrek van het lijk van kleiner afmeting zijn dan van De Jongh. Adv.-gen. mr. Rethaan Macaré, achtte het verzoek niet-ontvankelljk, maar bovendien de gestelde feiten on juist. Voor revisie zijn noodig: nieuwe feiten, die den rechter vroeger niet be kend waren, ernstigen twijfel doen rij zen aan de Juistheid van het vonnis, en zouden hebben kunnen lelden tot vrij spraak, ontslag van rechtsvervolging of minder straf. Aaii geen van deze eischen wordt vol daan. De advocaat-gen. wees er dan op, dat indertijd met zeer veel nauwkeurigheid de voetstappen zijn opgemeten. Ze zijn gebleken 25 c.M. lang te zijn. Die maat ls ln het proces door de getuigen erkend als juist. Wat het beweren betreft, dat Kets de dader lsgeweest, dit geheele ver haal draagt het karakter van onbetrouw baarheid. De Jongh erkent alles gedaan te hebben, alleen heeft Ket3 den dool- stoek gegeven. Kets zou hiervoor 24 uur ln het duin met den knaap zijn achter gebleven! Iets dat geheel onaannemelijk Ls. En is het te verklaren, dat Kets, de moordenaar, rustig hier gebleven zou zijn, zonaer poging om te ontvluchten': Ook hierop antwoordde de adv.-geuoraal met een „neen". De adv.-gen. wees er dan op dat daarentegen de Jongh den degenstok wel in zijn bezit heeft gehad, en leverde het bewijs, dat de Jongh on mogelijk op den genoemden tijd den de genstok en eenige kleeren van Kets kan hebben aangenomen. Mr. Troelstra, het verzoek van de Jongh toelichtende, meende, dat de fei ten steun vinden in de stukken van het proces zelf. Zich refereerende aan da voorstelling der feiten door den adv.-generaal, wijst pleiter er op dat in den stuifkull bij het Helmgras waar het lijkje werd gevonden, voetstappen zijn gevonden van een kind en van een volwassen persoon, dat de maat der voetstappen van het kind ge bleken is volkomen Juist overeen te ko men met dc laarsjes, zoodat ook de maat der voetstappen van den volwassen per soon niet kan geacht worden verandord te zijn door verstuiving. De Jongh is na zijn gevangenneming op 3 October tot een gedeeltelijke bekentenis gebracht. Hij zou de brieven geschreven hebben, maar een ander zou den moord begaan hebben. Op 5 Oct. verklaarde hij ook het koord te hebben gekocht. Doch na het be zoek van zijn zuster Anna heeft hij be kend ook den moord te hebben begaan. Een oppervlakkige lezing der processtuk ken moet echter reeds tot de erkenning brengen, dat de Jongh niet de volle waar heid heeft gezegd. Pleiter vond het ei genaardig dat adv.-gen. toegeeft de mo gelijkheid dat De Jongh medeplichtigen heeft gehad. Zoo voerde pl. meer bewij zen aan, dat de Jongh eerst de waar heid niet had gezegd. Waarom de Jongh dan nu op vroegere bekentenissen terug komt? Op dringend verzoek zijner ver wanten, ln het bijzonder van zijne moe der. Het ls een feit, dat De Jongh inder tijd onder sterken Invloed stond van zij ne zuster, bij haar driemalig bezoek. Den lien Dec. was dat bezoek zoo aan grijpend, dat de Jongh een stuk uit een waterglas beet. Vóór 11 December had de Jongh reeds aan zijn advocaat ver klaard, dat de moord door een ander was geschied, maar dat hij den moordenaar niet kon noemen zonder een meisje on gelukkig te maken. In een brief aan zijn moeder van 7 Juni 1888 erkende hij te hebben moeten zwijgen, maar dat nu niet meer te behoeven (zijn zuster was toen overleden), doch in een toestand te verkeeren van onverschilligheid, walging van het leven. Het ls menschkundig uit stekend te verklaren dat hij een grootere schuld op zich nam dan hij had, wetende dat hij toch zijn familie geschandvlekt had. Wat baat het schreef hij als men met pek bedekt ls, of men het roet afstuift dat een ander er op strooide. In het laatste gedeelte van zijn betoog sprekende over de maat der voeten, be toogde mr. Troelstra dat die in de ge vangenis gebleken ls anders te zijn dan tijdens het proces was gezegd. En toch zijn de voeten niet veranderd. De voet stappen moeten dus van een ander per soon zijn geweest. Spr. vestigde er ten slotte de aandacht op, dat de veroordeelde bijna zijn straf tijd heeft uitgezeten, zoodat het voor hem de quaeetle is van eerherstel. gen, zunen de acht een negenae na xot voorzitter kiezen. BUITENLAND. De verbonden patroons te Berlijn hebben besloten de werklieden, die den Meidag meevierden door van hun werk weg te blijven, vijf dagen uit te sluiten; in weerwil dezer bedreiging hebben reeds een aantal werklieden- comité's tot viering van den eersten Mei besloten. De Btrlijnsche schoenmakers hébben Zondag een vergadering belegd, waar in besloten werd over te gaan tot de algemeene staking óndien de gevraagde loonsverhooging niet werd toegestaan. De werkloozen te Boedapest hebben be sloten, den minister van koophandel een memorie te overhandigen, waarin zij vra gen van staatswege werk te verschaffen. Ongeveer 10.000 werkloozen zouden an ders van plan zijn om het land uit te trekken. Een der werkstakingen, die sinds 1 April hier en daar zijn uitgebroken, dreigt een meer ernstig karakier te zul len aannemen. Het is die der werklieden in de zijde-industrie ln het departement Ardèclie. Gestadig neemt de beweging in omvang toe. Verscheiden patroons schijnen bij eon werkdag van 10 uren een loon van 1.60 francs per dag te wil len geven, mits voor de Zon- en feestda- nlet zou worden uitbetaald. Tot he den treden de arbeiders echter niet ln deze voorwaarden. Gemengd Nieuws. Kindermoord. De rechtbank te Assen veroordeelde den politieagent G. wegens den kinder moord te Meppel tot 5 Jaar gevangenis straf. Uit de Arbeiderswereiti Ramp op een voetbalveld. Een ontzettend ongeluk ia Zaterdag middag voorgevallen op een voetbal veld In Glasgow. In Engelsche bladen komen de vcxlgendto bijzonderheden voor: Een groot onheil, waarbij vier peivso- nen direct zijn gedood, en meer dan honderd, deels hopeloos, gewond, had Zaterdagmiddag in Ibrox Park te Glas gow plaats, bij dén International As sociation voetbalwedstrijd tusschen' Engeland en Schotland. Vóór het spel begon, was het publiek over de heining op het veld gedrongen, waardoor het uitzicht van de gereserveerde plaat sen al werd belemmerd. Om het spel te kunnen laten aanvangen, moest de politie de menschen van hot terreftn. verwijderen, maar een paar minuten na den aftrap braken de toeschouwers opnieuw van alle kanten door en vul den met duizenden het veld. waardoor wedstrijd onmogelijk werd gemaakt Ten slotte maakte do bereden politie een charge over het terrein om dat schoon te vegen. Ongelukkiger wijs stortte toen onder de opdringende ma- sa een deel van de tribunes over een o«r'e van honderd voet in. en de - echen vielen over elkaar tusschen de planken, 6omm/ gen van 60 voet hoog. Bij de paniek raakten bovendien velen onder den voet. Stukken van het amphi theatre werden gebruikt als hurries om de gewonden naar het paviljoen, te dragen, dat weldra vol was, waarna de ongelulckigen achter op het veld werden uitgestrekt in afwachting van doctoren en ambulances, dio weldra verschenen. Te vier uur waren veertig personen met rib-, been en armbreuken onder nu, dische behandeling, terwijl een zestig anderen mede voorlooplg warden ver bonden. Het moet een ontzettend gezicht zijn geweest, dadelijk na heft instorten, die kermende massa in de diepte te zien liggen te midden van de brokken van vloeren en heiningen; cn aanvanke* lijk durfde niemand zich te wagen op dén rand van het deel der tribune dat nog stond, uit vrees dat het mede zou bezwijken. Maar toen men zag, dat verder gevaar dreigde, gingen dadelijk velen de ongelukkigen hel- BINNENLAND. De straatmakers te Groningen heb ben Maandagmorgen gestaakt. Kalm bewegen verschillende geroepen zich door de stad. Eisch is 29 cent per uur en een paar de vorige weken ontslagen gezellen weer aannemen. De aanne mer, de heer J. H. Muller, weigert. Hij zag zich de vorige week genoodzaakt j een paar werklieden wogen dronken- schap te ontslaan, welke hij niet weer Pen- en toen vonden zij reeds dadelijk NO,™ ,1„ in dienst wil nemen. Het loon der straat twee lijken, en stervenden onder de makers is naar men vertelde 27 cent, voor dc jongens (steenaanbren- gers) 21 cent en voor de stampers 15 j cent per uur. De vier afgevaardigden der patroons en de vier afgevaardigden der werklieden in de bouwvakken te Amsterdam zijn Maandagmiddag voor het eerst saamge- komen en hebben eene omschrijving ont worpen der vragen, welke de arbitrage commissie zal hebben te beantwoorden en der gevolgen van haar beslissing. Deze omschrijving ls aan 't oordeel der patroons- en werklledenvereenigingen onderworpen. Eerst wanneer dienaan gaande overeenstemming zal zijn verkre- gewonden. Het publiek voor den wed strijd was niet miinder dan 60,QQQ per sonen sterk. Om do Aandacht San de ze menigte af te leiden werd, op ver zoek van autoriteiten, de wedstrijd spoedig hervat, en Inmiddels werden rijtuigen en bancards en zelfs wagens ontboden, om de slachtoffers naar de gasthuizen en hun woningen te voe ren. Maar de wedstrijd zou onder deze omstandigheden niet gelden. De uit slag was: 11. Te zes uur waren alle gewonden ver voerd; 's avonds stierf nog een jonge man in het hospitaal. Dat brengt het aantal dooden op vier. dat hij ons totaal van ds wijs gebracht I heeft. Waarom zouden we hem maar niet ineens arresteeren? Mijn besto Watson., jij bent een geboren man van de daad. Jij wilt altijd onmiddellijk handelen. Maar, veronderstel nu eens, dat we hem vannacht gearresteerd hadxlén, waar voor ter wereld zou dat goed zijn? Wij zouden niets tegen hem kunnen bewij zen Wanneer hij een monsdielijken h&ndlaugcx gehad had, zouden nog iets hebben, maar als we met de zen grooten hond voor dén dag kwa men, zou oris dat weinig baten om oen strop omden hals van zijn meester te krijgen. Maar we hebben toch ten minste bewijzen. Geen schaduw er van, alleen ver moedens. We zouden door de rccht- bank uitgelachen worden, als we met eulk cea geschiedenis en zulke bewij. zen kwamen. De dood van Sir Charles is er toch. Die is dood gevonden, zonder een enkel teeken of spoor. Je weet even goed als ik, dat hij louter uit angst etlerf, en je weet ook wót hom angstig maakte. Maar waar zullen we twaalf jury-leden vinden die ook weten? Welke sporen van een hond zijn er? Waar rijn dte sporen van zijn pooten? Natuurlijk, we weten dat een hond geen lijk verscheurt en dat Sir Char les dood was voor de ellendeling hem inhaalde. Maar we moeten dit alles bewijzen en dlat kunnen we niet. En vannacht dan? We zijn vannacht nog niet veel verder gekomen. Weer was er geen direct verband tusschen den hond en den dood van den man. We hebben hem gehoord maar kunnen niet be wijzen dat hij den man achterna zat. Neen, beste kecrel. wo moeten beken nen. dat we ""een enkel bewijs hebben, en dat 't zaak zal zijn er spoedig een to vinden. En hoe denk je dat te doen? Ik heb veel verwachting van het geen Laura Lyons voor ons zal kun nen doen. wanneer de staat van zaken haar duidelijk is. En dan heb ik mijn eigen plan ook nog. Dat komt morgen wel terecht, elke dag heeft genoeg aan zijn eigen zorgen, maar ik hoop toch voor het etmaal ten einde is. mijn laatsten slag geslagen te liobben. Ik kon niets ver dier uit hem krij gen, en hij liep, in gedachten verzon ken. tot de poorten van Baskerville HaJiL Ga ie mee? Ja, lk heb nu geen reden meer mij te verbergen. Maar nog een woord, Watson, zeg niets van den hond aan Sir Henry. Maak hem wijs dat Seldten's dood geweest is, zooals Sta- pleton het ons hoeft voorgesteld- Dan zal liij beter bestond zijn tegen den vuurproef, dien hij morgen moet on dergaan, wanneer hij als ik mij je brief ten minste goed herinner, bij die menschen moet gaan eten. En ik ook. Dan moet Jij je verontschuldigen en hem alleen laten gaan. En nu, als we te laat voor hot diner zijn,_dan hebben wij toch allebei trek in ons avondmaal. HOOFDSTUK XIII. De netten worden gesteld. ge Sir Henry was meer verheugd dan verbaasd bij het zien van Sherlock Holmes want hij had reeds verwacht, dat de laatste gebeurtenissen ham wel van Londen naar hier zouden brengen. Hij haalde echter zijn wenk brauwen op, toen hij vernam, dat mijn vriend1 geen bagage bij zich had en ook geen verklaring kon geven, waarom dit zoo was. Intusschen voor zagen wil hom met ons bei don spoe dig van het noodigste en daarna ver-' haalden wij aan Sir Henry zooveel van onze ervaringen, als het gewenscht sclieen dat hij wistl Maar vooraf had ik de onaangena me taak aan Barrymore en zijn vrouw het doodsbericht van S el den te gaan mededieelenVoor den man mag het een opluchting geweest zijn, maar zij schreide bitter. Voor ieder ander was het een woestaard geweest, half dier half duivel, maar voor haar bleef hij altijd het kleine broertje, uit haar jeugd, het knaapje, dat aan haar schoot gespeeld had. Slecht is inder daad de man die geen vrouw heeft welke hem beweent. Ik heb mij den geheel en dag hier in huis verveeld, sedert Watson van morgen is uitgegaan, zei Sir Henry. Ik had het beloofd en heb mijn belofte gehouden, maar ik zou een aangena mer avond kunnen hebben want ik kreeg een uitnoodiging van Slapie-1 ton. Het zou zeker en opgewekter avond geweest zijn, antwoordde Hol me® droog. Maer k propos, stelt gij het niet op prijs, dlat wij rouw over u hebben gepleegd1, omdat gij uw hals gebroken hadt? Wat bedoelt gij? vroeg Sir Hen ry. met wijdgeopende oogen. Die arme drommel droeg klee ren van u. Ik vrees, dat uw huisbe waarder, die ze hem gaf, last zal krij gen met de politie. Dat is de vraag, zij waren voor zoover ik weet, niet gemerkt. Gelukkig voor hem, gelukkig in derdaad voor u allen, want gij hebt allen in strijd met de weit gehamdedlld. Ik weet niet of hot als nauwgezet de tective niet mijn eerste plicht is, om allen hier tn huis te arresteeren. mededeel ingen van Watson zijn zeer compromitteerend. Maar hoe staat het met onze zaak? vroeg de baronet. Hebt gij al iets kuunnen ontwarren? Watson en ik zijn nog niets wijzer sedert den dag, dat wii hier kwamen. Ik geloof, dat ik u weldra meer licht zal kunnen geven, maar het is een lastig en ingewikkeld zaakje ge weest. Nog zijn er verscheidene pun ten. waarover wij ln het duister ver keeren. maar alles zal komen. Wij hebben een ontmoeting ge had, zooato Watson u zeker wel me degedeeld heeft. Wij hebben den hond op de bed gehoord, zoodat ik kan bazwerer dat dit geen bijgeloof i». In Amerika heb ik veel met hon den omgegaan en ik kan hun geluid goed herkennen. Als gij dien hond' kunt muilbanden dan zeg ik, dat gij de grootste detective van alle tijden rijt. Ik denk. dat ik hem zal muil banden en aan diem ketting leggen, a>' gij mij helpen wilt". Ik wil alles doen wat gij mij zegt. Goed, en ik zal u vragen het te doen, met blinde gehoorzaamheid, zonder naar redenen te vragen. Zooals gij wilt. Als -ii dlat doen wilt, dan is er alle kans dat ons probleem spoedig is opgelost. Ik twijfel niet Hij koek plotseling op en keek over mijn hoofd in de lucht. Het licht viel op zijn gelaat, dat thans wel uii marmer gehouwen scheen, een toon beeld van afwachting en gereedheid om te handelen. Wat is er? riepen wij beiden. Toen hij weder voor zicli keek, kon ik zien, dat hij een inwendige ontroering bedwong, toch zei hij luchtig: Ik bewonder die familieportretten. Watson beweert wel, dat ik geen ven stand van schilderijen heb, maar dat is louter jalouzie. omdat wij niet de zelfden smaak hebben. Maar dit ie inderdaad een prach tige verzameling portretten. (Wordt vervolgd)/

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 2