NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad, in Haarlem en Omstreken. De hond van de Baskervilles. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeurs J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiön worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiera. Met uitzondering van bet Arrondissement Haarlem it bet uitsluitend recbt tot plaatsing van Adrertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Aim te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijksbehalve op Zon- en Feestdagen Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONESt Succ., Parjje 3V** Faubourg Montmartre. 19e Jaargang. ABONNEMENTSPRIJS Yoor Haarlem per 3 maanden1.2® Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden1.80 Franco door het geheele Rijk, per S maanden. 1.66 Afzonderlijke nummers0.02>$( Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per S maanden0.37 de omstreken en franco per post 0.46 ADVERTENTIËN Van 1—5 regels 50 Cfcs.; iedere regel meer 10 Ots. Buiten bet Arrondissement Haarlem is de prijs der Adrertentiën van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 30 Oent per regeb Bureaux: Gebouw Het Spaarne, Hampersingel 70, vlak by de Turfmarkt. Telefoonnummer der Redactie 600. Telefoonnummer der Administratie 123. Intercommunale aansluiting. Vrijdag 11 April 1902. No. 5761 Haarleoi'E Dagblad yan 11 April bevat o. e.: Het geloovig vertrouwen der Boeren en liun aanhankelijkheid aan Kruger, De heer Weasels spreekt, De stemrechtboweging in België, De bommenaanslag te itru£8ol. Een brutale inbraak te Amsterdam. Politiek Overzicht. Kenschetsend voor de stemming welke thans Ueerscht onder de strijdende Boe ren. ts het navolgende uittreksel uit eon brief vao een in de Z. A R. welbekend burger, dis sedert geruimen tijd deel uit maakte van de commando's onder gene raal de la Reij; hij schrijft aldus: „Bij al liet zwaar dat verduurd wordt: Ta aigeheele verwoesting van onze plaat sen, do publieke moord op redelooze die ren gepleegd, de wegvoering van vrou wen en kinderen, de buitengewone sterf gevallen ln de verschillende kampen en nog meer andere gruwelijkheden, heb ik nog ln geen enkel geval een burger daartegen hooren murmureeren dat de Schepper en Gebieder van liet Heelal zulks toelaat. O neen, elkeen gevoelt zich nu los van alle aardsche goederen en na der tot God. Ja gereinigd ln den smelt kroes van groote verdrukking. Wij zijn dan ook nu overtuigd dat God Zijn al macht, liefde en rechtvaardigheid door lat kleine verachte volkje wil doen open baren. Daarom zijn al de nog strijdende Boeren bezield met een heiligen moed om standvastig te blijven tot het einde too. Zij hebben nu een waarachtig besef van het doel van dezen worstelstrijd. ZIJ hebben reeds lang al hun aardsche goe deren geofferd op het altaar voor vrij heid en recht en zijn nu bereid him le ven, indien God het wil, ook op te offe ren. „Het Is voorwaar een heerlijke atmos feer, die men ademt op commando. Het ts een hemelsch gevoel om doordrongen te zijn van een geheiligden, ontembaren moed om alles op t8 offeren voor vrijheid en recht. Het is al3of de strijdende bur gers aan elkander gebonden z'Jn met Iets, dat alleen onder zulke omstandigheden kan gevoeld worden, maar niet door mij beschreven. Het is Iets bovenaardsch; het la iets hemelsch! De herinnering aan dit alles doet mijn ziel smelten van verlan gen ora weder bij de commando's te zijn." In verband met de pogingen, welke .voortdurend van Engeische zijde worden gedaan om den indruk te weeg te bren gen als zoude onder de strijdende Trans- valers alle ontzag voor hun Staatspre sident zijn geweken, diene het volgen de uittreksel uit een brief, onlangs uit Zuid-Afrika ontvangen van een der dap perste commando's: „De burgers hebben een teeder gevoel voor hun bejaarden President. Er wordt veel voor hem bij onze godsdienst-oefe ningen gebeden. De godsdienst wordt niet nagelaten; eiken avond weergalmt de schooue reine hoogte van psalmen en gezang. Vele van die smettelooze helden mei wie ik samen gebeden heb voor on zen beminden President, dat God hem Fenllleton. {Jten nieuw avontuur van Sherlock Holmee Door CON AN DOYLE. Cl. Terwijl ik hen begluurde stond Sta- pieton op en ging do kamer uit; Sir Henry schonk zich nog eens in, leun de in zijn stoel, trekjes aan zijn sigaar 'doend©. Ik hoorde een deur piepen en voetstappen kraken op 't grint. Het geluid kwam langs de andere zijde van 'i muurtje waarachter ik me had Verscholen. Toen ik er over heen keek, zag ik Staple ton bij de deur van een bijgebouwtje stilhouden dat in een hoek van den moestuin stond. Een pieutel werd' omgedraaid en toen hij zich naar binnen begaf drong een Ngenaardig gesnuif tot me door. Na een minuut ongeveer kwam hij er uit; ik hoorde den sleutel opnieuw in het slot steken en voor de tweede maal kwam hij langs me om naar huis te keeren. lit zasr dai hij weder dlaats spare voor ons land en volk, hebben al reeds hun leven voor vrijheid en recht geofferd. En van uit de stille graven op do slagvelden, van uit dat voor ons zoo heilige doodenveld komt de boodschap van deze helden tot onzen bejaarden pre sident Kruger: Vrees niet, God ia met ons. HU zal hei erfdeel onzer vaderen voor ons heilig bewaren.'' De correspondent der „Times" in Ke- kewich' hoofdkwartier ten Z. van Llch- tenburg seint: De Engeische troepen zijn hier terug gekeerd na een tocht van 110 KM. naar de la Reij heen. Deze is, naar hei heet, Zuidwaarts getrokken. Het schijnt vast te staan, dat Kemp bevel had, Cookson en Keir aan te vallen en te verslaan, het geen mislukte. Kemp vroeg daarop de la Reij om versterking, maar des» hernieuw de den aanval niet, omdat hij de Engel- schen te sterk vond. Hij had al het gelei de van zijn wagens en leeftocht te Bar- berspan bijeengebracht, maar hij gaf hun bevel uiteen te gaan. De Boeren schij nen den tijd gehad te hebben hun doo- den en gewonden mede te nemen. Do correspondent der „Standard" te Klerksdorp seint uit Roolval bijzonderhe den over het gevecht en zegt, dat de la Reij te Boschbuit de zwaarste nederlaag van zijn geheele militaire loopbaan ge leden heeft. De correspondent bevestigt, dat de Ia Reij zwaar geschut had, waar mede hij het Engeische kamp beschoot; het vuren heet echter erbarmelijk geweest te zijn, hetgeen een gevolg was van de omstandigheden; de Boeren moesten hun kanonnen telkens verplaatsen, zoodat zij moeilijk konden mikken. De correspon dent seint ook over de groote dapper heid der Cahadeezen, van wie de Boeren de overgeblevenen gevangen namen; de meesten waren gesneuveld of gewond. Gewond was ook luit. Carruthers, dien de Boeren eerst wilden doodschieten, maar dien zij ten slotte om zijn dapper heid spaarden. Buitenlandsch Nieuws. Iereche humor. Bennet Burleigh schrijft ln een brief dd. 7 Maart van Pivaansbrug aan de Daily Telegraph het volgend staaltje van Ierschen humor. Een lersch sol daat was op twaalf of meer plaatsen gewond, door de Boeren uitgeschud en op het veld achtergelaten. Gelukkig zegt B. B. werd hij gevonden en nog levend naar het hospitaal gebracht Daar herstelde hij langzaam. Een vriend kwam hietm tijdens zijn verblijf In het hospitaal opzoeken. „Of mij een kogel trof?" vroeg de patiënt. „Goede hemell ik zat zoo vol gaten, dat de man op het bed naast mij kou vatte door den tocht ln mijn lijf!" Kitchener te zacht! Opmerkelijk is, in verband met de belichten over den gunstigen Indruk dien de vrijspraak van Kritzinger ln Engeland gemaakt heeft, een redevoe ring Dinsdag door den Eersten minis ter van Nieuw-Zeeland. den bekenden Seddon, gehouden in een feestelijke bij eenkomst van inboorlingen. Hil wees op de laatste berichten uit Zuid-Afri- ka. als een bewijs dat Kitchener te nam bij zijn gast en tosn kroop ik zachtjes terug naar de plek waar mijn vrienden stonden te wachten om hun mede te de el en wat ik gezien had Dus je zegt, Watson, dat de da me er niet ia? vroeg Holmes toen ik verslag had gedaan. Neen. Waar kan ze dan zijn, daar er in geen enkele kamer licht is dan in de keuken? Dat is mij ook een raadsel. Ik heb reeds meegedeeld dat er een dikke mist hing over het Grimpen. moera». Langzaam naderde hij in onze richting zfch als een vage, dikke, afgeronde muur aan dien kant van ons opstapelend. Door het schijnsel van de maan geleek het een glinsterend ijsveld waaruit de rotspunten scherp te voorschijn kwamen. Holmes stond Ie turen op die langzaam drijvende wolken; een ongeduldige uitroep ont snapte hem. 't Komt hierheen, Watson. Kan dat kwaad voor ons? Ja zeker dit is 't ©enige dat mijn plannen iïi duigen kan doen val len. Hij moet nu gauw komen, 't ls al tien uur. Ons welslagen en zijn leven hangt er mogelijk van af, of nij uit 't huis komt vóór de mist over t uad) hangt zwak is in zijn optreden tegenover de Boeren en hunne leiders. „Wanneer Kitchener den vijand met glacéhandschoenen gaat aanpakken," zeide deze minister, „dan zal ik hem eens 5000 Maori's sturen; en die zullen wel spoedig met die Boeren klaar ko men. Want een Maori zal nooit toe staan, dat zijn vijanden het hem voor de tweede maal lastig maken" Wanneer een Australische minister zulke redevoeringen houdt, is het dan e verwonderen, dat de Australische officieren zich schuldig maken aan wreedhelen als Handock c. s.? Krager*! ionen, schoon- en klein zonen. Naar aanleiding van het bericht over Caspar Kruger schrijft de „Zw. Ct.": President Kruger heeft vier zonen. De oudste, Caspar Jan Hendrik, vertoeft nog op commando. Deze man werd reeds tweemaal gewond ln vroegere oorlogen en ziet er BChier oudar uit dan de pre sident, omdat zijn gestal veal van de ma laria te lijden had. Caspar heeft drie strijdbare zoons, nL Stephanus Johannes Paulus (onlangs gewond in een gevecht van de la Reij), Pleter Gerrlt Wessel werd op commando ziek, viel ln de handen der Engelschen en legde den onzijdigheids eed af. Hij vertoeft hier te lande. Caspar's derde zoon, Caspar Jan Hendrik, ls nog bij zijn grijzen vader op commando. De tweede zoon van den president. Jan Adriaan Kruger, strijdt nog mede. Hij had 3 zoons, Stephanus Johannes Pau lus, Sarei Johannes en Jan Adriaan. De 3 Jonge mannen sneuvelden voor hun volk. De derde zoon Piet Kruger zit gevan gen op Ceylon. De vierde zoon Tjaard Andries Petrus gaf zich 13 September l.L aan de Engelschen over en stierf diezelf de maand te Pretoria. Deze Jonge man is steeds zeer ziekelijk geweest en werd door commandant Ferreira zelf naar de Engeische linie gebracht. De Engelschen schrijven steeds Caard. Onze lezers zul len zich herinneren, hoe indertijd ge seind werd, dat C. en TJ. Kruger zich hadden overgegeven. De dubbele schrijf wijze komt vermoedelijk ook op de te Pretoria gepubliceerde lijst voor en de Reuter-correspondent heeft waarschijn lijk van „C." Caspar gemaakt Schoonzoons van den President: 1. Chrlstoffel Fourie (gesneuveld). HU heeft een stiefzoon, Pleter Gerrit Wessel du Plessls, die nog op commando ls. 2. Teunis Eloff. Hij heeft 1 zoon. Bei den vechten nog mede. 8. Frederik Chrlstoffel Eloff. Deze bleef bij mevr. Kruger achter en verpleegde haar. HU moest daartoe den eed van on zijdigheid afleggen. Na mevr. Kruger's dood verliet hij Transvaal. Deze heeft 1 zoon, Sarei Johannes Eloff, gevangen ge nomen bij de laatste bestorming van Mafeklng. Onze lezers herinneren zich zeker de dappere daden van dezen jongen man. 4. Gerrit Eloff. HIJ heeft 2 zoons: Frede rik Chrlstoffel en Stephanus Johannes Paulus. Vader en zoon strijden nog op commando. De andere zoon is privrat- secretaris van den President. 5. Plet Smit. Hij heeft 1 zoon, die sneu velde. De vader ls nog op commando. Het was een mooie, heldere sterren nacht; de halve maan verlichtte de gansche omgeving met een zacht, on zeker schijnsel. Voor ons lag t huis als een donker blok, het zaagvormige dak en de spitse schoorsteenen scherp tegen den met sterren bezaaiden he mel afstekend. De benedenvensters wierpen over dien moestuin en de vlakte breeds gouden stralen. Plotse ling werden er enkele gedoofd. De bedienden hadden de keuken ver-laten Er bleef nog één lamp over, n.L di'e van de eetzaal waar de twee mannen, de moorddadige gastheer en de niets kwaads vermoedende gast nog zaten te praten en te rooken. De dikke nevel, die reeds de helft der vlakte aan ons oog onttrok, nader de 't huis al meer en meer. Enkele dunne fijne bundels begonnen te zwe ven om de lijst van 't verlichte ven ster. De muur om den moestuin werd voor een deel onzichtbaar en de boo- men stonden omkransd door een witte, wolk. We zagen den mist ora de hoe ken van 't huls kronkelen, zich lang zaam vereenigend, waardoor de bo venverdieping en t dak schenen te drijven als een vreemdsoortig schip op een nevelachtige zee. Holmes sloeg heftig met zijn hand op de rots voor ons; bil stampvoette van ongeduld. 8. Koos Molan, gesneuveld. Wij noemden al de zonen, schoonzo nen en kleinzonen van president Kruier op. Het blijkt, dat van deze mannen 2 dan eed van onzijdigheid aflegden en 1 zich overgaf. Alle anderen gaven hun le mi reeds voor het vaderland, zuchten in ge vangenschap of strijden nog onder de Boerenvlag. Do heer Wessels spreekt. Een medewerker van die „Tel." heeft een onderhoud gehad met den heer Wessel», die zooals men weet juist van Amerika terug is. Aan het onderhoud ontleenem wij, hoe de heer Wessels er op wees, dat de oorlog, ondanks al zijn jamnier, toch ook goed is geweest voor het Boe renvolk ,in d.ïzen zin, dat het gevoel van nationaliteit, van eenheid en dis cipline ls OTvewekt. De afgevaardigde der Boeren wees op de hopelooze positie der Engelschen in di9 Kaapkolonie, en legde er den nadruk op dat die Boeren nooit zullen toestemmen in het verlies der goud mijnen. Zulk een gebied afstaan zou ook al kregen zij overigens hun vrij heid weer gelijk staan aan verstik king. Gij zij t dus optimistisch gestemd? vroeg die interviewer. De heer Wessels zag mij weer aan met ziin scherpen, sckranderen, die pen blik. „Wij zijn." antwoordde hij, „allen in Gods hand Wat de toekomst ge ven zal, moeten wij afwachten. Maar vast staat, dat wij. althans wat ammu nitie betreft, den oorlog nog heel lang kunnen volhouden. „Daar zorgen de Engelschen voor." De helft van wat voor hen wordt aangevoerd, vaLt ons in handen. Hunne soldaten raken meer en meer ontmoedigd. Ik ver zeker u, de cartouches, bij honderden tegelijk, zijn maar voor het oprapen door kleurlingen, en zoo, daarvoor uitgestuurd want de Tommies, voor wie de last te zwaar wordt, laten ze maar vallen bij den weg. Mijn eigen kinderen kunnen dat, bij ervaring, ge tuigen. De Boeren zijn nu, nagenoeg uitsluitend, gewapend met Lea Met ford-geweren, daar voor de Mausers de voorraad ontbreekt. Wat in eene te overziene toekomst slechts zou kun nen belemmeren, dat ware gebrek aan beste paarddaar die, welke aange voerd worden, niet alle bestand zijn tegen de vermoeienissen en den invloed van het klimaat, doch ook deze moei lijkheid zullen wij te boven komen!" Nog spraken wij toen over de aan voerders. „Men 'kent (te Boeren nog niet," zei d© heer Wessels, „bij hen ls zulk een mate van onafhankelijkheid en wils kracht, ied'er aangeboren, dat do in vloed dier generaals, de bevelhebbers, op de vraag van al of niet voortstrij den, van gansch anderen aard is, dan die men in Europa kent„De bur gers willen nu vechten tot het einde, tot eiken prijs. En zelfs, wanneer de aanvoerders eens anders wilden, zou dit niets baten!" Gelukkig bestaat er volkomen eensgezindheid daarom trent ,en al wat aangaande verschil van opvatting wordt gemeld, nu en dan. zijn verzinsels, en anders niet. Trouwens, hos zou er anders zulk een enorme kracht van deze betrekke lijk kleine schare kunnen uitgaan?... ..Ieder Boer." zei de heer Weasels, —Als hij er niet binnen 't kwartier uitkom* dan is 't pad onzichtbaar. Over een half uur zullen we geen hand voor oogen kunnen zien. Zullen we wat hoogerop klimmen? Dat is misschien 't beste. Terwijl de mist dus nader en na der kwam trokken wij terug, totdat we zoowat een halve mijl van 't huis verwijderd waren, en nog zweefde die witte massa meedoogenloos ver- dor, de maan met een zilverachtig licht haar omlijstend. We gaan te ver, zei Holmes. We mogen de kans niet wagen dat hij overvallen wordt vóór hij in ons be reik is. In elk geval moeten we 't ter rein, waar we staan, houden. Hij viel op zijn knieën en luisterde met zijn oor op den grond. Den hemel zij dank; ik geloof dat ik hem hoor ko men. Een geluid van haastige voetslappen verbrak do stilte dier vlakte. Tusschen die steen-en kruipend staarden we on afgebroken op de wolk dl'e zich voor ons uitstrekte. De stappen kwamen nader en in den mist zagen we als door een gordijn den man op wiens komst we wachtten. Hij sloeg een verwon derden blik om zich heen in den hel deren nacht. Toen liep hij snel naar 't pad, ging ons vlak voorbij en be- vecht voor zich zelf. Ieder man weet wat hij wil. Het verlies van een commandant als Kritzinger bijvoor beeld is daarom wel treurig, natuur 1'"- doch niet een onoverkomelijk ver. lïea. De Wet en De la Rev dia voor treffelijke generaals zijn menschen zonder eenige, de minste technische opleiding, die fllechts Hollandsch kun nen lezen, en van krijgstechniek, in zm. wetenschappelijken zin, nooit eenige studie hebben gemaakt. Toch behalen zij de schitterendste zegepra len. Maar mocht het noodlot willen, onverhoopt, dat zij vielen, zei de heer Wessels, met dat onverzettelijk-leuke van den echten, onverwinlijken en niet to ontmoedigen Boer. welnu, misschien zouden nog beteren hun plaats innemen!" Botha is misschien de eenige. die wat studie Yan krijgstechniek heeft gemaaktl" De bommenannslag te Brussel. In verband met don geheimzhmigen bommenaanslag to Brussel, wordt nog het volgende medegedeeld. De bom is van uit de straat op het dak van de portiesrswoning der Natio nale Bank geworpen. Bij de ontplof fing heeft zij da zinken plaat, plan ken ter diikte van 4 centimeters en het gewelf van twee steenen, do zoldering uitmakend, doorboord. Het gat is 50 centimeters lang op 40 breed. Men heeft snikken hout en steen iu de straat gevonden. Twee groote lichtramen, van 70 bii 35, de trap van het torentje verlichtend, zijn vernield. Het pleister van de gang aan de kas der inbetalingen is naar benedon gevallen en eenige ramen zijn er ver nield. Vruchteloos heeft men nog naar eenig overblijfsel van de bom gezocht; nergens werd er iets van "evonden. De getuigenis der conci'erge-vrouw Lam botte, dat zij twee personen heeft hooren vluchten, wordt bevestigd door M. C., die over de Bank woont en die ook twee pensonen heeft hooren weg. loopen. M. die W., die ook aan de overzijde woont, zag de lont op het kleine ge bouw branden. Er kwamen vonken uit. zegt hil* hij meende dat er iets brandde, en wilde het alarm geven, toen plots zich een slag liet hooren. die ook zijn huis deed daveren en een ruit verbrijzelde. Verschillende personen hebben de beschrijving -egeven van mannen, die zii in de buurt heben gezien, om en nabij het uur dor ontploffing, maar bepaaldelijk kon niemand worden aangewezen. Een aantal rechercheurs zijn op de been. maar tot hiertoe bezit men geen enkel spoor, dat tot ontdekking dor daders zou kunnen leiden. De magistratuur legt er zich vooral ou toe om te weten met welke stof de bom was gevuld. Men gelooft dat zij met nitro-glyceri'no was vervaardigd. De stemrechtbeweging In Belgis Drie republikeinsche loden van de Spaansche Kamer, te Brussel vertoe vende. woonden Dinsdagavond de bij eenkomst in het Volkshuis bij. oens- dagochtend kregen zij van de politie aanzegging, dat zij België moesten verlaten. Om één uur zijn zij naar Parijs vertrokken. Een troep socialisten, een roode vlag aan het hoofd, hrgeleidde hen nanr gon den langen heuvel achter ons op te klimmen. Voortdurend zag hij om zich heen als iemand, die zich niet op ziin gemak gevoelt. Stl fluisterde Holmes en ik hoorde den metalen klank van een pistool. Past op! Daar komt hetl Vau uit den dichten nevel hoorden we een scherp gekletter. De wolk was i-öu vijftig meter van ons verwijderd; allo drie tuurden we dien kant uit, niet wetend welk een vreeselijke ver schijning we zouden zien naderen. Ik stond naast Holmes; één oogenblik wierp ik een blik op zijn gelaat. Hij za<* doodsbleek, maar de oogen flik kerden helder. Plotseling staarde hij stijf voor zich uit. met open mond van verbazing. Op ditzelfde oogenblik uit te Lestrade een angstgil en wierp zich met 't gelaat op den grond. Ik sprong on mijn hand greep het pistool, doch mijn geest was bijkans verlamd door de vreeselijke verschijning die van uit den mist te voorschijn kwam. 't Was een reusachtige, gitzwarte hond, doch een hond zooals geen sterveling ooit zag. Vuur vlamde uit den open muil; de oogen straalden met een hel len gloed. Zelfs do ijlende droomen van zieke hersenen zouden zich geen denkbeeld kunnen vormen vau een woester. helscher. verschrikkelijker de gare du MicK en juichte hen bij het vertrek van don trein toe. Op het zelfde oogenblik verliet de koning, dl* uit Biarritz aangekomen was, het sta tion. De social l'stsn dirongen op d* automobiel van den koning aan, wut vondlo mot hun vlag en roepende: ..Leve het algemeen stemrechtl Leve dto Republiek!" De automobiel verwij. derde zich snel. Er is niemand in hechtenis genomen. Twee Kam er Leden, o. w. Fourné- mont. deden dapper mee aan de be. tooging. De socialistische afgevaardigde Fur- némont zeide in d« Belgische Kamer, dat hij niets dan verachting koesterde voor de wetten, dfaar door de gast vrijheid van de regeoring, republi keinsche afgevaardigden uit Spanje verdreven werden. Alle eerlijke lie- den zullen de houding van de Regee ring afkeuren. Hij bracht de Spaan sche afgevaardigden zijn groet na mens de Belgische (democratie on vroeg urgentie voor een interpellate over dit onderwerp. De revue over de troepen van het garnizoen ter gelegenheid van 's Ko- nings verjaardag, is Woensdagochtend zonder dat iets bijzonders gebeurde^ gehouden. Eon socialistische kran» had hare vrienden aangemaand lang» den weg dien de troepen namen, t» gaan staan manifesteren voor het al gem eene stemrecht. De Kamer was tegen de urgentie, verklaring. Met het oog op de onlusten, die rich zouden kunnen voordoen in Beigiè heeft de minister van oorlog gelast da miliciens van de lichtingen"l80S en 1899 hij 14 regimenten infanterie, van het le en het tweede regiment jager» te voet, die van 1898 bij de regimen ten karabiniers en grenadiers onder de wapenen te roepen. De milicien* moeten zich zonder verwijl bij nun korpsen aanmeldefci. De gendarmen van allo brigades moeten zich voor de eerste oproeping gereed houden. Te Gent werden dn Katholieke Ka merleden bij hun aankomst aan het station uitgejouwd en uitgefloten; zij werden naar huis gebracht onedr os- corte van politie. Toen men met stee1 nen naar de politie wierp, trok deze van leer en maakte een charge, waar bij verscheiden personen gekwetst werden; 22 zijn gearresteerd. De gendarmerie ls met een piket lanciers versterkt. Een troep betoogers uit Brussel, dié op weg waren naar Schaerbeek, rand den drie agenten van politie aan in een koffiehuis dat. zij plunderden. Da betoogers schoten op de agenten, die gewond werdon. Gendarmen zijn tor versterking naar het raadhuis van Schaerbeek gezonden. Dr. Knyper. De „Daily Chronicle" meldt, dat dr Kuyper beloofd heeft een bezoek te bren gen op 11 Juni aan Gamsborough in Lin colnshire. in verband met het driehon derdjarig bestaan van de John Robinson- kerk, de oorspronkelijke plaats van bij eenkomst der pelgrimvaders. verschijning clan die welke we zagen van uit den zworen nevel. Met reuzensprongen rende hot zwar, te monster den heuvel af, onzen vriend achterna. Zóó verlamd waren we van schrik, dat de vreeselijke ver. sclr:ning ons voorbij was vóór we lot bezinning waren gekomen. Holmes en ik vuurden tegoliik; het beest uitte een afgrijseln'kcai kreet; een van ons had hem dus geraakt. Toch bleef het dier voortrennen zonder een seconde stil to staan. In de verte zagen we Sir Henry; het maanlicht bescheen ziin doodsbleek gelaat. In wanhoop hief 1W de armen omhoog hulpeloos starend op het monster, dat hem ach tervolgde. Al onze angst was verdwenen toon we het dier dien pijnlijken kreet hadden hooren geven. Was de hond kwetsbaar, dan was hij ook sterfelijk! kon hij gewond, dan kon hij ook ge dood worden. Nooit heb ik een man zoo zien rennen als Holmes in dien nacht. Ik zelf hcot een hardlooper, doch ik raakte even ver achter hem als de detective achter mij. Terwijl we voortsnelden, hoorden we Sir Henry's angstkreten en hot gebrul van den hond. Ik zag nog juist hoe het beest zich op zijn slachtoffer stortte, hem achterover op den grond wierp en op

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 1