JEen revisie. Bijna een kwart eeuw geleden werd te Parijs de apotheker D&uval tot le venslange deportatie veroordeeld, omdat hij schuldig was verklaard zijn vrouw met arsenicum te hebben ver giftigd. Tot het laatst had hij zijn onschuld volgehouden, maar de voor naamste der gehoorde deskundigen dr. Bergeron, hield zóó stokstijf vol, dat hij in de ingewanden een groot e hoeveelheid arsenicum had gevonden, dat de jury het schuldig uitsprak, of- schoon zij door andere verklaringen blijkbaar geschokt was in hare over tuiging en daarom tevens „verzach tende omstandigheden'' aannam. Dit maakte dat de beschuldigde niet ter dood werd veroordeeld, maar tot de portatie. Een Fransch journalist, de lieer Jacques Dhur, heeft onlangs een bezoek gebracht aan Nleuw-Caïedonië het Fransche deportatie-eiland in Au stralië, en daar van Dauval opnieuw de betuiging van zijn onschuld ver nomen. Zijn verhaal in ,,Le Journal'' heeft het gevolg gehad, dat een aan tal bekwame Fransche genees- en scheikundigen, o.a. de lioogleerarcn Cornil en Gauthier, die in 1878 bij de behandeling van het proces nog jong waren, en toen reeds twijfelden, nu hun bedenkingen hebben openhaar ge in aakt Daarbij is o.a. het ontzettend feit aan het licht gekomen, dat de genoemde deskundige, dr. Bergeron, op zeer lichtvaardige wijze bij zijn onderzoek is te werk gegaan, en zelf ten deele ontoerekenbaar was. Over het hoofd was o.a. gezien, dat do ver giftigde vrouw een geneesmiddel had gehruïkt, waarin, arsenicum voor komt, en dat de gevonden hoeveelheid van dit vergif niet grooter was dan in in fursenicumhoudende minerale wa teren wordt aangetroffen. Er is nu in Frankrijk een beweging gaande om een herziening van het varoordeelend arrest te verkrijgen. De vereeniging van apothekers en die van studenten in de pharmacie zijn bezig daartoe de vereischte gelden bij een te brengen. Yeueznela. Ter afwisseling met de berichten nit Caracas die van. schitterende over winningen der regeeringstroepen ge wagen, wordt nu uit Willemstad op Curacao gemeld, dat de regeerings troepen den oen dezer een ernstige ne derlaag geleden hebben bü Carupano, waar generaal Escalante 850 man ver loren zou hebben, en den volgen don dag opnieuw bij El Pilar. Barcelona, Carupano en Cumana worden bele gerd door de opstandelingen, wier strijdmacht op 3500 man wordt be groot. De haven van Tucacas mo i zich in die macht der opstandelingen bevinden ook loopt het gerucht, dat Barquisimeto ingenomen is. Het is natuurlijk niet na te gaan, welke waarde gehecht moet worden aan al deze berichten en geruchten. Een Amarikaansehe stoomboot, de Viking, wilde van Trinidad naai' de Venezolaanse lie kust stoom en. De con sul te Venezuela te Port-of-Spain wei- porde echter de navieren te teekenen; daarop geschiedde dat door den Ame rikaanse hen consul, en het schip ging op weg naar Guanoco. Onderweg moet de Viking beschoten zijn. zond r dat men weet of opstandelingen of rc. reeringstroepem zich daaraan schuldig hebben gemaakt. Algemeene Berichten. Er heerscht volslagen anarchie in Je men. De inboorlingen hebben een regi ment keizerlijke troepen, dat bij Mekka een verkenningstocht deed, ln de pan gehakt. Bedoelnen hebben Mekkagangers aangevallen en er 600 gedood. Ibn-el-Ras- Jld, het voornaamste stamhoofd in Nedjd, ls aangevallen en volledig verslagen door het hoofd van den opgestanen stam. De „Daily Mali" verneemt uit Palapye: Het machtige Kafferhoofd Khama is, te gen de verwachting, Rhodes' lijktrein niet komen begroeten. Khama is nooit een groot vriend van Rhodes geweest. De „Times" verneemt uit Tokio, dat do Mandsjoerijsche overeenkomst de vre- desvooruitztehten bevordert, doch de Mandsjoerijsche quaes tie niet oplost. Nu Rusland den spoorweg kan bezet houden ls de greep die Mandsjoerije vast houdt vooreerst nog niet losgemaakt Aan de Londensche Beurs liepen praat jes, dat de Vrljstaters weigerden te luis teren naar de verzoenende raadgevingen van de Transvalers. Het blijkt, dat «leze geruchten onwaar zijn. De aandacht van den gouverneur van Missouri werd gevestigd op een zooge naamd Britsche oorlogs-voorradenkamp le Lathrop (Amerika). De gouverneur ant woordde dat hem niets bekend was om trent Britsche bedrijven aaar, beliaiveuat reeds tien Jaren lang door particulieren daar een markt werd gehouden van paarden en muilen voor de Veroenigde staten en Groot Britannlö. De Boerenvertegenwoordiger Pearson heet aan president Roosevelt geschreven, da', hij hem gaarne alle mogelijke inlich tingen zai verschaffen omtrent Chalmctte Het laden van drie transportschepen te Chalmette wordt vertraagd door een werkstaking van de daarbij betrokken werklieden. President Steijn heet aan een oogziekte te lijden, die hem met verlies van het ge zicht bedreigt. Het voorstel om een Duitsche indus trieschool te Budweis op te richten, gaf in de Ooslenrijksche Kamer aanleiding tot een hevig rumoer. Toen de president de Kamer wilde raadplegen over het voorstel om tot stemming over te gaan, bestormden de Duitsche afgevaardigden de presidiale tribune en maakten zich meester van de schel van den president. Deze schorste daarop dc zitting. S t a d s n i e uws Haarlem, 10 April 1902. D e le 1 ui t. B. A James is overge plaatst van hei Koloniaal Werfdepot te Harderwijk bij het 4e regiment in fanterie alhier. Maandelijksch overzie li tv an de Vereeniging „Weldadigheid naar Ver mogen". Boekjaar: 1 November 1901—31 October 1902. Voor behoeftigen werd toegestaan: Aan brood en levensmiddelen: In Nov. 1901 f 199.23'; In Dec. 1901 f 296.53; in Jan. 1902 f 450 20'; ln Febr. 1902 f 361.42; in Maart 1902 f 277.27'. Aan brandstoffen: in Nov. 1901 f 14.96; in Dec. 1901. f 163.68; in Jan. 1902 f 62.48; in Febr. 1902 f 166.76; in Maart 1902 f 9.24. Aan ligging- en kieedingstukken: ln Nov. 1901 f 17.50; in Dec. 1901 f 20.50; in Jan. 1902 15.95; in Febr. 1902 16.55; in Maart 1902 f 0.—. In geld: in Nov. 1901 f 478.15; in Dec. 1901 1 631.50; in Jan. 1902 f 793.14: ln Febr. 1902 f 781.85; in Maart 1902 f 474.795. Aan verplegingskosten en diversen: ln November 1901 f 0.—; in Dec. 1901 f 10; in Jan. 1902 f 0.—; in Febr. 1902 f 0.—; in Maart 1902 f 0.—. Aan administratiekosten: in Nov. 1901 f 89.72'; in Dec. 1SQ1 f 101.45; in Jan. 1902 f 114.32'; in Febr. 1902 /95.01; in Maart 1502 336 05. Totaal van 1 November 1901—31 Maart 1902 5977.30. Woensdag 16 dezer zal de heer Vou Bozen, gep. kapitein van het Indische leger, daartoe uitgenoodigd door de vereeniging „Voor Vaderland en Koning." een voordracht houden over Weerbaarheid. Het Muziekkorps „Harmonie?' zal daaraan zijn medewerking verleenen. In aansluiting aan ons be richt over de liquidatie van de Haar- lemsclie Maatschappij tot Exploitatie van Onroerende Goederen kunnen wij nog mededeelen, dat aan de aandeel houders 114 procent van het bedrag waarvoor zij aandeel hadden, zal wor den uitbetaald. Tot spijt van velen, hebben wij vernomen, dat de heer H. J. D. Daudeij kapitein van spuit 10 en 11. eervol ontslag als zoodanig heeft aan gevraagd. Hij is nu dertig jaar aan de brandweer werkzaam geweest, waar van hij de laatste twaalf jaar kapitein was. Het zal voorzeker een groot ver lies voor de brandweer, in 't bijzon der voor de vrijwilligers van spuit 10. zijn, daar kapitein Daudeij was een brandweerman, die steeds met hart en ziel voor dte zaak ijverde, een wei- Willend humaan chef. Uit de Omstreken. Hillegom. Het aantal sollicitanten voor onderwij zer aan de O. L. alhier bedraagt 29. Wegens afkeuring van twee reeds In gelijfde loteUngen zullen nu ook de lo- tellngen van Dijk en P. v. d. Vliet wor den opgeroepen. Beverwijk. Tot tijdelijk onderwijzer aan de O. L. school alhier, is benoemd D. Hofman, te Jelsum (Fr.). Men schrijft on3 uit Beverwijk: Het bestuur der „Vereeniging tot Be vordering van het Vreemdelingenverkeer voor Beverwijk en omstreken" heeft zich met een schrijven gewend tot de „Maat schappij tot Exploitatie van den Zaan- landschen Communicatieweg", waarbij ziin keel aanvloog. Maar een Becondo later had Holmes vijf revolverscho ten op het dier gelost. Met een door. dringenden kreet viel het op zijn rug; die vier poot en zwaaiden wild in de lucht; toen viel het beest op zij. Ik bukte me ademloos er over heen, mijn pistool tegen don vreeselijken, glinsterenden kop gedrukt. Het was echter onnoodig om den trekker over te halen. De reusachtige hond was dood. Roerloos lag Sir Henry op de plek waar hij gevallen was. We rukten zijn kraag af en Holmes uitte een kreet van dankbaarheid toen we zagen dat er geen spoor van een wond te zien was. De hulp was nog bijtijds geko men. De oogleden van onzen vriend begonnen nu te trillen; hij deed eon flauwe pogin? ze te openen. Lestrade drukte ziin cognacflesch tusschen Sir Henry's tanden, en twee verschrikte •ogen keken ons angstig aan. Groote goedheid! fluisterde hij. Wat was het? In 's hemelsnaam, wat was liet? Het is dood. wat 't ook geweest ls, antwoordde Holmes. We hebben voor goed met die geestverschijning afgerekend. Alleen door zijn afmetingen en kracht was liet al een vroeselijk mon-. ster dat voor ons lag uitgestrekt. Het was geen zuivere bloedhond en ook geen buldog: het leek een vereeniging van die twee rassen mager, woest, zoo groot als een leeuwin ongeveer. Zelfs nu scheen nog een blauwachtige vlam tusschen de geopende kaken te stralen en vuur brandde ln de kleine, (liep-ingezonken, wreede oogen. Ik legde mijn hand op den glinsterenden muil en toen ik ze daarna iïL de hoogte hield flikkerden mijn vingens in de duisternis. Phosphorus, zei ik. En slim geprepareerd, sprak Holmes, het doccüe dier besnuffelend. Er is hoegenaamd geen lucht bij, die den reuk van 't heest kon verminde ren. Wi- moeten u onze verontschul digingen aanbieden, Sir Henry, om u aan dezen schrik te hebben blootge steld. Ik was erop voorbereid: om een hond te zien, maar niet een monster als dit. Bovendien belette de mist ons geruimen tijd om kennis met het beest te maken. U hebt mijn leven gered. Ja, na het eerst in gevaar ge bracht te hebben. Ia u krachtig ge noeg om op te staan? Geef me nog een slok cognac; dan hen ik weer tot alles in staat. Zooi Wil le me een handle helpen? worat aangedrongen op veruererwg van ongeveer den slechlsten weg in Noord- Holland, nl. het gedeelte ln eigendom bij die Maatschappij, gelegen tusschen Beverwijk en het Assummer tolhek, het zgn. „Hofland". Zeer is deze poging toe te Juichen, hetgeen beaamd zal worden door ieder die, hetzij als voetganger, bet zij met een of ander voertuig, het onge luk had dezen weg te moeten passeeren. Het streven zal ongetwijfeld in den ge- heelea omtrek den grootsten bijval oog sten. Sloten. A. s. Zondag wordt het nieuwe orgel in de R. K. Kerk kerkelijk feestelijk in gebruik genomen. Haarlemmerliede eu Spaarnwonde Als voorzitter van het bestuur van den Zuiderpolder onder deze gemeente is gekozen de lieer L. G. Prins te Over- veen en tot bestuurslid van den Bin- nenpolder de heer J. Nelis alhier. Binnenland. Uit de Hofstad. H. M. de Koningin-Moeder bracht Dinsdagochtend haar zuster. Vorstin Elisabeth, met haar gemaal, den Erf- graaf von Erbach, naar het Staats spoorstation te 's-Gravenhage, alwaar H. M. voor den trein een allerharte lijkst afscheid nam van haar familie leden. De gemeenteraad heeft de aange vraagde vergunning tot oprichting op het Regentesseplein van een ge- denkteeken ter eere van het Regent schap van H. M. de Koningin-Moeder verleend. De commissie van voorbereiding der beroepsregeling in de Ongevallen wet is Dinsdag bijeen geweest tot vaststelling van haar verslag, dat weldra aan de Tweede Kamer zal wor den rondgedeeld. Minister Kuyper. Ten aanzien van het bezoek, door den minister van blnnenlandsche za ken aan de Rijks onderwijsinrichtin gen in België en Duitschland gebracht kan gemeld worden, dat Z.Èxc. met de ontvangst zeer ingenomen was die door tusschenkomst van de Duit sche en Belgische gezanten was voor bereid. Professor Lexis uit Göttingen ver schafte hem namens de Duitsche Re geering alle inlichtingen, terwijl ook ar. Neumann, dr. Schmidt en dr. Alt- hoff, directeur-genoraal van het on derwijs, den Minister met hunne in lichtingen van dienst waren. Te Dres den waren het dr. Proscher en dr. Wandig, te Chemnitz dr. Beck. Overal ontmoette de minister de grootsta voorkomendheid, zoodat hij in korten tijd veel kon waarnemen, wat ln betrekking staat tot de voorge nomen organisatie van het technisch en vakonderwijs in Nederland. Luitenant Boldingh, Zaterdag j.L had bij de 2e compag nie van hert 3e regiment vesting-artil lerie te Gorinchem eene eenvoudige plechtigheid plaats. Na afloop van de Inspectie door den kapitein-commandant van de compag nie gehouden, deed deze, om de na gedachtenis van wijlen den eervol ontslagen le luitenant Boldingh, die het laatst tot die compagnie behoord had, te eeren, diens portret met on derschrift op de kamer der manschap pen en der onderofficieren ophangen en sprak daarbij enkele woorden ter herinnering. Zooals men weet, is luit. Boldingh" in het begin van 1900 naar Zuid-Afrika vertrokken en werd hij' ln het eind van het vorig jaar in de Kaapkolonie gewond en gevangen genomen en overleed hij op 19 Dec. jl. te Nauw- poort. Geweigerd. Op het adres door den lieer II. van Raalte, verificateur bij de belastingen te Almelo, gericht aan den koning van Engeland om zijn zoon Louis die op Cevlon gevangen zit en ziekelijk is, in vrijheid te stellen, ls afwijzend be schikt. Weder gevangen. Gistermorgen wist te Middelburg Iemand die 6 maanden gevangenisstraf ondergaat, doch te Middelburg dooi den rechter-commissaris moest worden gehoord, bij het station aan zijn ge leiders te ontsnappen. Lang heeft de Wat zijn nu je plannen? Om jou hier te laten. Je bent ongeschikt voor verdere avonturen van nacht. Als je Wer wilt wachten, dan zullen we Je straks naar de Hall terugbrengen. Hij trachtte op ztju beenen te staan, doch zijn gansche lichaam tv,1de en hij zag doodsbleek. We lieten hem te en een rots leunen waar hij bleef zitten met het gelaat in de handen ge drukt. We moeten nu gaan, sprak Hol mes De rest van 't werk moet nog verricht worden en er is geen oogen blik to verliezen. De zaak is nu glas helder: we moeten alleen nog den man zoeken. Tien tegen een dat de kerel uit ri'n huis is gevlucht, ging hij voort, toen we haastig 't pad afliepen. Door dia schoten moest hij begrepen heb ben dat 't spel verloren was. We waren toch op een heelen af stand en mogelijk werd het geluld door den mist gesmoord. Neen, je kunt er zeker van zijn dat hij den hond is gevolgd om hem weer terug te roepen. Ongetwijfeld is liij gevlucht. Maar we zullen het huis doorzoeken om ons te overtuigen. De voordeur stond open: we snelden naar binnen, van do eene kamer.naar vluchteling echter geen pleizièr van zijn vrijheid gehad want hij werd reeds des middags op den Noordzec-boulevaird to Vlissingen gearresteerd. De werkstaking b\| de firma Yan Heek en Co. Men meldt uit Enschedé van 8 dezer: Zooals reeds is gemeld, moest van avond tegen zeven uur een deel der schut terij onder do wapenen komen. Aanvan kelijk was het de bedoeling die schutters patroulllediensten te laten doen tot mor genochtend 6 uur en tevens een gedeelte der fabrieken Noorderhagen en Krerners- rnaten te laten bewaken. Geen oogenblik is echter de rust verstoord, zoodat het gedeelte schutterij vannacht om één uur kon inrukken. De totale opbrengst voor dc stakers en uitgestotenen bedraagt tot op heden f 74.388.29. Het bericht in zake de zwem- en bad inrichting der firma Van Heek Co. eischt eenige aanvulling voor hen, die het doel der inrichting niet kennen. Uit een gezondheidsoogpunt bouwde en ex ploiteert de firma de inrichting, om in de eerste plaats haar arbeiders en in de tweede plaats het Enschedecsche publiek in de gelegenheid te stellen er van te pro fiteered 't Is natuurlijk een instelling, die de firma geld kost. De arbeiders had den het gratis gebruik van stort-, kuip en zwembaden. De firma besloot echter thans de Inrichting voor haar vroegere arbeiders, die nog steeds gratis daarvan profiteerden, te sluiten. Woensdagmiddag seinde de correspon dent van de „N. R. Ct." te Enschede: Alles is hier volkomen rustig. De bur gemeester en de" commissaris van politie waren vanochtend om zes uur aan de fabriek Kremersraaten, waar zij tot laat in den nacht aanwezig geweest waren. Doordat een meisje aan het werk was gegaan in Kremersmaten, ontstond ech ter Woensdagmiddag een volksoploop, die aangroeide en door politie uit elkaar werd gedreven. Een brutale Inbraak. Dinsdagnacht hebben brutale inbre kers eens weer getracht hun slag te slaan, ditmaal in het kantoor van de firma Zeilmaker Co. aan de Prins Hendrikkade 157 te Amsterdam. Aan de Dokzijde tegenover de Kalk markt heeft deze firma haar houten gebouw staan, als *t ware in het wa ter; langs alle zijden daarvan liggen eenige zolderschuiten, benoodigd voor het vervoer van haar trossen, ka- bels en touwen. Van die zolderschuiten is het ge bouw dan ook van- alle kanten te be reiken; de inbrekers hebben met die wetenschap hun voordeel gedaan door aan de achterzijde, grenzende aan het water, de deur open te breken. Met zulk een geweldige kracht zijn ze hierbij te werk gegaan, dat de gren del is afgebroken; de stukken wer den op dien grond teruggevonden. Eenmaal binnen zijnde, haddon de inbrekers natuurlijk vrij spel; toen namen de heeren er hun gemak van. De gordijnen van het kantoor werden neex-gelaten, een lamp uit de maga zijnen genomen en aangestoken en daarna een onderzoek in loco inge steld. Een gesloten schrijfbureau werd ge forceerd en opengebroken, alles door snuffeld, doch zonder succes; niets van hun gading konden de heeren vinden. Daarna werd een poging gedaan de brandkast open te maken; beneden de kruk was raen begonnen een klein vierkant gat te beitelen, doch hetzij de inbrekers ln hun arbeid gestoord zijn, of dat zij geen kans zagen het slot open te krijgen, zooveel ls zeker, -dat m©n er niet toe is kunnen komen om de brandkast te openen. De berokkende schade bepaalt zich dus tot die, welke aan de schrijftafel en de brandkast is aangericht-, zoodat de Maatschappij „Mercurius" waar bij de firma Zeilmaker en Ca tegen inbraak verzekerd is, er ditmaal goed afkomt. Woensdagmiddag was men in jet kantoor bezig in tegenwoordigheid van den commissaris van politie F. G. C. J. Fundtner de Beauchene, dio persoonlijk de leiding van het onder zoek in handen heeft, door een des kundige de brandkast te laten open breken, daar natuurlijk het slot zoo danig had geleden, dat er van open- sluiten geen sprako kon zijn. Uit alles blijkt dat bepaalde vaklui onder de inbrekers niet aan het werk de andere, tot stomme verbazing van don oudien knecht die ons in de gang tegenkwam. Alleen die eetzaalwas verlicht; Holmes greep de lamp en vergat geen enk elan hoek van hel huis te onderzoeken. Geen spoor van den man was echter te vinden. Op de bovenste verdieping was echter een der slaapkamers op slot. Hier is iemand in! riep Lestrade uit. Ik hoor beweging. Maak deze deur open! Een zacht steunen drong tot ons d'oor. Holmes gaf met de zool van zijn laars een trap boven het slot van de deur die openvloog. Met onze pisto len renden we de kamer binnen. Van dim booswicht en moordenaar was echter niets te zien. Daarentegen ontdekten we een verschijning zou vreemd en onverwacht, dat we een oogenblik sprakeloos van verbazing stonden. We bevonden ons in een vertrek, herschapen in een museum. De mu ren waren behangen met kastjes door glas bedekt. Deze dienden voor de kapellen- en insektenverzameJing, die een uitspanning was geweest van dien vreemden gevaarlijken man. Midden ïn de kamer stond een paal, die daar was geplaatst om die vermolmde bal ken te steunen waarop bat dak rustte. zijn geweest., en hier niet gewerkt is met. gereedschappen, zooals o.a. gebruikt zijn bij de onlangs plaats ge had hebbende inbraak ten huize van de firma Van Lohe en Co., aan den N. Z. Voorburgwal. Ongeluk. In den Eilaudspolaer (N.-H.). nabij Driehuizen, is de dienstbode G. D.. van den watermolenaar, door een der mo lenroe den zoodanig getroffen, dat zij da plaats dood bleef. Bloedvergiftiging. Zeker© v. d. H. te. St Ocdenrode kreeg bij het scheren een klein wondje, waar op hij, om het bloeden tegen te gaan. een stukje papier van een tabakzak legde. Zijn hoofd zwol on de ontbo den geneesheer constateerde bloedver giftiging. Spoedig daarna is de man overleden. „Zorgvliet." Men meldt: Namens een builenlandsch syndi caat zijn naar wij uit de beste bron .vernemen door mr. J. Dermoid, ad vocaat te 's-Gravenhage. met den door- luchtigen Eigenaar te Weimar, onder handelingen aangeknoopt, betreffende den aankoop van het Domein „Zorg vliet", waarvan de gunstige uitslag kan worden verwacht De Hembrng. De Voordracht van B. en W. van Amsterdam, om een adres te richten aan cïe Tweede Kamer dar Stalen-Ge- noraal betreffende de spoorstaafhoog te van de nieuw te bouwen brug over het Noordzeekanaal aan de Hem, is door den Raad dier gemeente goedge keurd. Naar men meldt, geeft dr. A. J. Kronen berg te Deventer weer geregeld les In het Nederlandsch aan Z. K. H. Prins Hendrik. Sport en Wedstrijden. Wielernieuws. Op do Buffalobaan bij Parijs, die nog lang niet klaar was, zijn de ope ningswedstrijden gehouden, die wei nig belangrijk waren. In een num mer van 3000 m. (10 ronden) was Gou- goltz in 4 m. 24 4/5 s. Ven-volgens de openingswedstrijd over 5000 m. waar in Meiiers debuteerde. Hij werd in zijn serie eerste (Murluger 2e, La- combe 3e) geplaatst, maar in de fina le derde, achter Jenkins en Gougoltz, wat voor het publiek een tegenvaller was, d-och heel begrijpelijk voor wie weten, dat onze landgenoot nog pas in training is, en eigenlijk dezen wed strijd meer als een proef beschouwde. Een 50 K.M. wedstrijd met motorgaag- maklng werd: 1. Arthur Chase (52 m. 55), 2. De Guichard, 4 ronden ach ter, en 3 Bouhours, ver achter, we gens defect aan zijn machine. De uitslag van de wedstrijden om den Paaschprijs te Parijs is: 1. Jacquelin, 2. Ellegaard, 3 Heller. Leger en Vloot. Te Rotterdam heeft zich een comité gevormd van personen, verlofgan gers van "95, dat zich ten doel stolt, alle mllicien-verlofgangei-8 van '95 tot eene vergadering op te roepen, ten eindio te trachten, door gezamenlijk optreden, het oproepen dier lichting niet te doen plaats hebben. Te Nijmegen is overleden de heer A. N. F. Scbreuder, algemeen voor zitter van dien Koninklijken Neder- landschpn Bond van oud-onderoffi cieren. Uit de Arbeidersweretd BINNENLAND. "Woensdagochtend werd bekend, dat als onpartijdig voorzatter van de ar bitrage-commissie in zake de werksta king in de bouwvakken te Amsterdam zal optreden de heer L. Serruner. De eerste vergadering werd Woens dag ten Stadhuize, waar men tot do einduitspraak zal blijven vergaderen, gehouden. Er is eene overeenkomst opgesteld en reeds door beide partijen getee- lcend, waarin de handelingen van de commissie belijnd zijn. Artikel 4 van deze overeenkomst be helst het volgende: In geval dat de stemmen staken of voor een bindend besluit niet de door de werklieden ver eischte meerderheid van 6 stemmen zal zijn verkregen, kan door beide partijen nog een lid worden benoemd Hieraan was iemand vastgebonden met zooveel lakens, dat men eerst ndot wist of het een man of een vrouw was. Een dook was om den hals ge slagen en aan d'e pilaar bevestigd Een andere bedekte het onderste ge deelte van 't gezicht, waaruit twee donkere oogen op ons staarden oogen die angstig vragend ons aan blikten, vol smart en schaamte. In een ondeelbaar oogenblik hadden we de gevangene bevrijd en Mrs. Staple- ton zakte voor ons neer op den grond. Toen het schoon© hoofd op do borst viel, zag ik duidelijk die striemen van een rijzweep op haar hals. De ellendeling! riep Holms uit. Lestrade, je cognacflesch! Leg haar op een stoel. Ze is flauw gevallen door mishandeling en uilputting. Ze opendkj weer de oogen. Is hij veilig? vroeg ze. Is hij ont snapt? Hij kan ons niet ontsnappen, mevrouw, Neen, neen, Ik sprak niet van mijn mam Sir Henry? Is hij veilig? Ja. En de hond? Die is dood. Ze slaakte een zucht van verlich ting. God rij dank! O. de ellen deling! waarna opnieuw partijen zullen wor den gehoord en men zich zonder meer. aan de uitspraak zal onderwerpen. De bestaande oommissie is volgens de overeenkomst (slotartikel) gehou den voor 15 April uitspraak te doen. Dinsdag-middag had de commissi van acht zich, na beraadslaging, tot den burgemeester begeven, waaruit men ten eerste mag afleiden, dat. do opvattingen der commissie omtrent liet to beslechten geschil en de gevok gen der uitspraak door de betrokken partijen zijn goedgekeurd, en ten tweede, dat men nu den burgemeester wilde verzoeken het voorzitterschap! der commissie te aanvaarden. Do zaak schijnt ten stadhuize niet. haar beslag gekregen te hebben, maar Dinsdag avond hield, de burgemeester in zijne woning eene conferentie met de betrok kenen. zoodat de kans nog lang niet verkeken schijnt. Onderwijs. Ned. On der wijzers-Genootschap. Door het hoofdbestuur van het Neder landsch Onderwijzers-genootschap is bo sloten een enquête in te stellen naar den toestand van het onderwijs in de vakken van art. 2 der wet op het lager onderwijs en naar de wenschelijkheid eener wijzi ging van dat artikel. Het hoopt daardoor ln een rapport een zoo getrouw mogelijk beeld te kunnen geven van den omvang van het onderwijs in do verschillende scholen en van de wijze waarop het, in verband met den beschikbaren tijd en het aantal leerkrachten, gegeven wordt, zoo wel daar, waar het aantal klassen het aantal onderwijzeres (essen) overtreft, als daar waar voor elke klasse een onderwij. zer(es) is. Het heeft aan een Commissie, bestaande uit de heeren G. H. van Daalen, C. F. A Zeraike en II. W. J. A. Sehook, opgedra gen dit onderzoek te leiden en een vra genlijst gezonden aan ieder hoofd eenei school met verzoek haar zoo mogeiips met het overige personeel te bespreken Antwoorden van klasse-onderwijzers zul len ook met dankbaarheid aanvaaid wor den. Ook zal het hoofdbestuur een enquête Instellen naar de werking der leerplicht wet-, met het doel daarover een rapport uit te brengen tegen den tijd dat wijzi ging of intrekking dier wet door do re geering wordt voorgesteld. Het doet een beroep op alle onderwijzers om aan de daartoe aangewezen commissie de on misbare gegevens over het geheele land te verstrekken. Als leiddraad zond het een vragenlijst aan ieder hoofd eener school met het verzoek haar zoo moge lijk met het overige personeel te bespre ken en haar ta beantwoorden voor zijn school; antwoorden van klasse-onderwij zers zullen hiervoor gaarne aanvaard worden. De commissie hiervoor bestaat uit de heeren J. J. Dikker, M. Mieras J; en H. W. J. A. Schook. INGEZONDEN. Voor den inhoud dezer rubriek Stelt de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij niet aan den inzender teruggegeven. Haarlem, April 1902, Mijnheer de Redacteur. Heeft u voor onderstaande regelen nog eenige plaatsruimte beschikbaar? Bij voorbaat onzen dank. Zooals de in dit blad voorkomende advertentie aanwijst zal er van weg© de Schilders- eon Behangers-vereeni- ging ..Hulp lenigt den Nood" a.s, 'don- dag oene openbare vergadering wor den gehouden des middags 12 uur. Spreker de heer Van Erkel, van. Am sterdam, onderworp: I.c-nquaertio. Doel van dit schrijven is, do schil ders en behangers opmerkzaam te ma. ken op het belangrijke van deze verJ gadering, welke wegens 's avonds laat werken en andere oorzaken op Zon dag is gesteld Belangrijk zeker, diaar liet een po. ging I's om aan die willekeur der pa troons paal eu perk te stellen. Zij toch blijven besü'st weigeren het uurloon dat na 1 Jan. 1902 op 23 ets. is gesteld, uit te betalen Redenen om dit besluit; door de Vereeniging van Industrieelen en Kooplieden genomen, te dwarsbow men, hebben wij tot no? toe van da h.h. patroons niet vernomen, hoewel daar al dikwijls op gehamerd is. lik tegendeel, oeis is ter oore gekomen dat dit besluit door enkele patroons, verkracht wordt, door hst verhoogde loon ni'et uit te betalen, maar het aan de cliëntèle wel in rekening brengen. Daarom dringen wii er beleen! doch dringend op aan, dat cok d'e h.h. schil ders- en behangers patroons, he. zij lid, of geen lid van ouzo vereenigiivr i al len zijn welkom) deze vergadering bezoe» ken. Gaarne zouden wij do grieves vernemen die de patroons hebben te- Kijk, hoe hij me geslagen heeft! Ze sloeg haai* mouwen op om ons de bont en blauw gekleurde armen te toonen Maar dit is nog niets in vergelijking van mijn geest en ziel, die hij gemarj teld en bezoedeld heeft. Eenzaam heid, een leven vol teleurstellingen, alles kon ik verdragen zoolang ik nog de hoop koesterdie van zijn liefde to bezitten, maar nu weet ik dat ik ook in dit opricht de bedrogene en zijn werktuig ben geweest- Ze brak in hartstochtelijk snikken uit Ge voelt u diep gegriefd, me vrouw, sprak Holmes. Zeg ons waai we hem kunnen vinden. Als u hem ooit in 't kwaad behulpzaam zijl ge, weest, help ons dan nu als boeie. Er is slechts één plaats waarheen hij kan gevlucht zijn, antwoordde ze. Er is een oudle tinmijn op een eilancl in 't hartje van het moeras, Daai hield hij den hond en daar maakt! hij een mogelijk toevluchtsoord gereed Daarheen zou hij vluchten. De mist hing als een witte nevel tegen 't vensier. Holmes hield er de lamp bij. .(Wordt vervolgd}.'

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 2