NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 19e Jaargang. No. 5762 Meestgelezen Dagblad, iii Haarlem en Omstreken. ABONNEMENTSPRIJS ADVERTENTIÈN Feullletco, De hond van de Baskervilles. Zaterdag 12 April 1902. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 8 maandenV 1.20 Yoor de dorpen in den omtrok waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 8 maanden1.30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maandenM 1.65 Afzonderlijke nummersV V V 0.02^ Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37^ de omstreken en franco per post 0.45 Van 1—5 regels 50 Ots.iedere regel meer 10 Cta. Buiten het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 30 Cent per regel. Bureaux: Gebouw Het Spaarne, Kampersingel 70, vlak bij de Turfmarkt. Telofoonnommer der Redactie 600. Telefoonnummer der Administratie 122. intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur! J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiera. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handol, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A DB LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangèrt G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONES, Succ., Parys 3V»* Faubourg Montmartre. Haarlem's Dagblad van 12 April bevat o. a.: l)e onlusten In België, Hoe En geland de predikanten behandeld, Versterkingen, Dubbele moord, Melkvervalsching en volksgezond heid. Advertentiën VOOB HET Zaterdagavondnummer. Meermalen zijn wij tot ons leedwe zen genoodzaakt Advertentiën af te wijzen voor het Zaterdagavondnum- mer, die des Zaterdagsmorgens pas worden bezorgd. Wil men zeker zijn van de plaatsing dan is inzending op Vrijdagavond noo- dig, uitgezonderd natuurlijk kleine ad vertenties of familieberichten, die moeilijk vooraf kunnen worden Inge leverd. De ADMINISTRATIE. Officieele Berichten. SCHUTTERIJ. BURGEMEESTER EN WETHOU DERS van Haarlem, roepen bij deze op. de voor do schutterij ingeschreven personen, welke tijdens dis inschrij ving gehuwd of weduwnaar met een of meer kinderen waren, doch thans ijn do termen vallen, om in de eerste klasse, zijnde de ongehuwden of we duwnaars zonder kinderen, te worden overgebracht, om daarvan kennis te geven ter Secretarie dezer gemeente, vóór of op den 26steai Mei aanstaande. Tegen de nalatlgen zal proces-verbaal woTd.en opgemaakt, ten einde de straf bepaling van art. 1 der wet van den 6en Maart 1818 toe te passen, terwijl zij tevens overeenkomstig art. 8 van bo vengenoemd Besluit, dadelijk bij de |ch utter ij zullen worden ingelijfd. Haarlem, den 10 April 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd, BOREEL. De Secretaris, PIJNACKER. Politiek Overzicht. Treurig zijn da tooneelen, die aller- wege in België voorvallen bij het mani festeeren voor algemeen stemrecht. Donderdagavond bijv. hielden de soci alisten te Brussel een bijeenkomst ln de open lucht, voor het Malson du Peuple. Van het balkon spraken de socialisti sche afgevaardigden Defnet en Delbas- tee het publiek toe. Zij noodlgden de me nigte uit om de kalmte te bewaren, wat tot levendige protesten aanleiding gaf. De sprekers gaven den werklieden den raad zich voor te bereiden op een algemeene werkstaking op aanstaanden Dinsdag. De burgemeester van Brussel besloot de be tooging te verbieden, maar ondanks dit besluit vormden zich vorschillende op tochten. De socialisten, muziek aan het hoofd, organiseerden een zeer talrijke demonstratie, die uit het Malson du Peu ple trok. Bij het passeeren van de Made leine, ln de Rue Madeleine werden rui ten Ingeworpen. Op het plein voor het stadhuis werd door de manifestanten ge floten. De optocht trok daarna naar den Boulevard du Centre. Een talrijke macht politie, gendarmerie en burgerwacht, die Inderhaast bijeen geroepen was, hielden het deel der stad bezet dat als „neutrale zóne" wordt be schouwd, en waarin het koninklijk pa lels en de woningen der ministers gele gen zijn. Een troep socialisten, die poogden den faubourg de Schaerbeek op te trékken werd daarin belet door de burgerwacht, die bij het naderen der betoogers de ge weren velde. Op de Place Rouppe deden de agenten een aanval op de betoogers, die enkele revolverschoten losten. Een manifestant werd gewond door een sabelhouw. Ver schillende personen werden gearresteerd. De troepen bleven door de stad trekken, waarbij enkele minder ernstige botsin gen met de politie plaats hadden. Een heftige botsing had voorts plaats tusschen manifestanten, en gendarmes en politie ln de Rue Minimes, bij het Maison du Peuple. Door de gendarmes werden herhaalde lijk schoten gelost, op de betoogers die zich naar het Malson du Peuple begaven. Eveneens ontstond een hevige strijd in de Rue Steven voor het Malson du Peuple; gendarmes en politie raakten handgemeen met de betoogers. Meer dan honderd schoten werden aan weerszij den gelost. Tn de ambulance, Ingericht in het Mal son du Peuple worden MEER DAN 30 GEWONDEN VERZORGD, waaronder vele vrouwen en kinderen. De betoogers poogden de Btraat af te sluiten. De werkzaamheid der Journalis ten la men begrijpt het zeer moei lijk en gevaarlijk bij de heerschende ver warring. Blijkens de laatste berichten afgezon den te middernacht, schoten bij het ge vecht ln de rue Minimes de gendarmes op de manifestanten en werd van de ba jonet gebruik gemaakt. Er waren tal van gewonden; drie manifestanten, die ern stig gewond waren, werden naar het bu reau van politie overgebracht. Vele an deren zijn in het hospitaal opgenomen. De manifestanten wierpen met straat- steenen naar de gendarmes wat tot hun optreden, aanleiding gaf. Van de Rue Minimes begaven de mani festanten zich naar het Maison du Peuple waar het tweede bloedige gevecht plaats had. Tegen middernacht scheen de wijk in de buurt van het Maison du Peuple, waar de reeds gemelde bloedige gevechten ge leverd werden, BIJNA IN OPSTAND. De manifestanten hadden de tramrails opgebroken en een soort van barricade gemaakt voor het Maison du Peuple om het binnendringen der politie tegen te gaan. Met groote moeite slaagden de politie en de gendarmerie er ln de Rue Stevens te doen ontruimen. Ook het Maison du Peuple, waar de betoogers een wijk plaats hadden gezocht, werd door de po litie ontruimd. De kalmte schijnt thans hersteld te zijn. Te Gent zijn de betoogingen gelukkig wat kalmer afgeloopen. Tegen 7 uur was Donderdag de omtrek van het station zwart van de menschen. De zeer opgewonden menigte werd op een afstand gehouden door sterke afdee- lingen politie en gendarmerie, en ver schillende escadrons lanclers. De politie en gendarmerie had ook andere punten in de stad met sterke afdeellngen bezet. Tot nogtoe ls de burgerwacht niet onder de wapenen geroepen, wat zeer verschil lend wordt beoordeeld. In afwachting van den terugkeer der afgevaardigden, die uit Brussel moesten komen, zongen de socialistische betoo gers, die de straten vulden, revolutionai re liederen. De menigte bracht een ovatie aan het leger Op het oogenblik dat de afgevaardig den uit den trein stapten, brak een ont zettend getier uit. De socialistische afgevaardigden An- seele en Courbier werden door de socia listen toegejuicht: de katholieke afge vaardigden werden door de politie en de gendarmerie naar hunne woningen ge leid. Enkele straten stonden zoo vol men schen, dat de cavalerie verplicht was ln draf te gaan, wat aanleiding gaf tot bot singen, waarbij enkele menschen ge kwetst werden. De socialisten hielden daarna een meeting. Alle officieele gebouwen worden nauw bewaakt door de politie. Patrouilles loo- pen door de straten. Vele personen wer den gearresteerd wegens het aan heffen van oproerige kreten. Te Luik trok Donderdagavond een zeer talrijke socialistische betooging door de stad, Meetings ln de open lucht hadden plaats, waarop de redenaars zeer heftige toespraken hielden. Zij gaven den raad alles gereed te maken voor de algemeene werkstaking op Dinsdag a.s. Er hadden geen ernstige Incidenten plaats. Buitenlandsch Nieuws. Uit Zuid-Afrika. De avondbladen, bevatten een tele gram uit Pretoria, dd. 9 dezer, mel dende: Het geding van Kritzinger is Don derdag te Graaff Reinet begonnen. De aanklacht van het vennoorden van Kaffer-verkenners en die van trein- vernieling werd ingetrokken. Uit de getuigenissen was toch gebleken, dat mannen van Kritzinger's commando ongewapende verkenners hadden dood geschoten, maar verkenners die door Kritzinger waren gevangen genomen, werden goed behandeld en kregen een pas. Het duurde een dag. De advo caat van beschuldiger stelde geen vra gen. In het Engelsche Lagerhuis deelde minister Brodrick mede. dat hij van Lord Kitchener bericht had ontvangen, dat de vertegenwoordigers van de Z.- A. Republiek, Schalk Burger, Reitz en Lukas Meyer te Klerksdorp zijn aan- gekomen, waai' Botha zlich bij hen voegde. President Steyn, De Wet en De laRey ben ovens drie leden van de,,vroe gera" regeoring van den Oranje Vrij staat zijn eveneens naar Klerksdorn gegaan waar zij Woensdag zijn aange komen. (Toejuichingen.) Er is nog geen bericht ontvangen van de Boerenlei ders. behalve het verzoek om vrijgeleide voor hen, die do samenkomst te Klerks dorp bijwonen. Minister Chamberlain zeide, dat hij niet weet of d'it vrijgeleide gegeven is voor een bepaalden tijd. maar het zal ongetwijfeld zoolang van kracht zijn als do onderhandelingen duren. Na het eindigen der besprekingen zullen de houdei-s ervan gerechtigd zijn om naar hunne respectieve districten terug te koeren. In dien tijd zal geen spra ke zijn van verbanning. De heer Black vroeg, of Schalie Burger en de anderen zullen worden verban nen. wanneer zij worden gevangen go- nomen na hun terugkeer binnen hunne liniën. Chamberlain antwoordde, dat de pro clamatie van kracht blijft. Hoe Engeland de predikanten be handelt. genomen, doch het werd daarna ont- zot door hoofdcommandant De Wet en generaal de la Re ij met hun staf. Bij dezen aanval werden 13 bur. geus, waaronder da. Kestell, door de Engels-'hen naar een Kafferstad ge sleurd, die toen den kogelregen moest verduren, totdat do vrouwen uitriepen: schiet niet daar, want daar ia een pre dikant, weest voorzichtig! Toen ds. Kestell gevangen werd, beval de En gelsche officier hem, diens paard af te zadelen, wat da predikant weigerde, omdat dit niet het werk van een krijgs gevangene was; hij werd toen met een rijzweep door den Engelschen officier in het gezicht geslagen. Kolonel Wilson heeft alle huizen te Hartebeestfontein verbrand. De kerk en pastorie werden niet gespaard. Ds. Winter was afwezig, bij de gevange nen op St. Helena. De klok in den toren werd stukgeslagen; het doop hek met de sabel vernield. De kerk registers zijn verbrand, het nacht- maalserviea is door de troepen gesto len. De trappen van den preekstoel TT ziin gescheurd, de banken van de wes Bntoche Icaerautor.U.ItM. k galerij naar beneden gesmeten, m Zmd-Afnka de pred.kanten en Iter- Het' {ym m p3,u kelijke goederen der Boeren behandel den. kan blijken uit een onlangs bij de Boeren-leidiers in Europa ingeko men verslag, waaraan het volgende ontleend is: Predikanten gevangen genomen en weggevoerd: De. II. J. L. du Toit, van Lichten- burcr. Bij de eerste inkomst der En- gelschen in Transvaal werd zijn huis hem afgenomen en werden zijn goe deren Gecommandeerd. Hij werd weg. gevoerd, omdat hij weigerde een eed van neutraliteit te teekenen, Ds. M. L. Fick, van Potchefstroom, werd in den morgen vroeg uit zijn bed gehaald. Gedurende zijn verhoor is hij met de vuist bedreigd; is als gevangene naar Johannesburg gevoerd. Ds. A. J. Louw, van Heidielberg, werd gevangen genomen en vier da gen in een van ongedierte womeleinde tronk gehouden en daarna wegge voerd. Ds. J. Pienaar, van Bultfontein, O. V.-S had in zijn huis een oud Lee- Metford-geweer als aandenken aan een zeker slagveld. Bij de overgave van Bultfontein aan de Engelschen kreeg hij verlof van dén bevelvoerenden Brit- schen officier om dat gedenkstuk te blijven behouden. Deze officier werd later door een commissaris vervan gen. die dan nredikaut strafrechterlijk vervolgde weaens hot bezit van dit ge weer. Hij werd. zonder verhoord te zijn naar Hoopstad gezonden, onder verzekering dat aldaar zijn zaak zou dienen. Daar werd hij ln de gevan genis geplaatst en vervolgens, zonder verho r t M zijn. beboet met 100 p. st. Ten slotte werd hij als prisoner PLe- naur" naar Natal verwijderd. Ds. Kestell, van Harrismïth, de eenig overgebleven predikant van den O. V. S die met verlof der Engelschen on der de Engelschen kon rondgaan, was vluchtende met een vrouwenlager na bij Reitz. Dit lager werd door de En .':sci)oji overvallen en gevangen taal vernield. De pastorie van Wolmaransstad en de boeken van den predikant zijn to taal vernield en verbrand. De korkre- gisters zijn ook verbrand. Nachtmaal servies door d« troepen gestolen. De vrouw en familie van den predikant zijn weggevoerd. Alle hulzen te Wol maransstad, behalve die der Engel schen, zijn verbrand. De pastorie te Schweizefcr-Reineke werd verbrand, terwijl predikant Faustmann met verlof van de Engel schen naar zijn zieke gade was ge gaan. Wij hebben, Gode zij dank, ds. Strasheim, predikant van Klerksdorp, nog bij ons. Hij lijdt en verduurt al les met. zijn volle. I-Iij heeft door zijn daden het hart van het volk veroverd. De diensten door hem bewezen aan ons land en volk in dezen worstelstrijd zullen door het volk en nageslacht met innige dankbaarheid worden her dacht. Ds. Strasheim leeft in het hart van een dankbaar en gelouterd voLk. Zijn werk heeft God gezegend, omdat hij in den waren zin des woords op recht en getrouw is. In de eerste plaats is hij oprecht en waarachtig ge trouw als dienstknecht van God., en in de tweede plaats als ware Afrika ner. God spare ds. Strasheim voor Zuid-Afrika. Barbaarscliheden. Voor den krijgsraad te Manilla te, Dinsdag het geding tegen majoor Wal ler. die beschuldigd wordt van erger lijke barbaarschheden togen de Fili pino's. heiwat De beschuldigde die reeds bekend heeft, last te hebben gegeven om elf rebellen te fusilleren, verklaarde Dins dag dat hij gehandeld had op bevel van generaal Smith. De woorden van dezen laatste waren, volgens Waller: Ik wil dat u brandt en doodschiet. Hoe meer u er van kant inaakt, hoe meer u uaar mijn zin handelt. Het binnenland van Samor moet veranderd worden in een akelige woestenij, Fili pino's boven de tien jaar moeten dood geschoten worden". Kapitein Porter bevestigde de ver. klaring van Waller en zeide gehoord te hebben dat generaal Smith het be. vel gaf. Luitenant Malford legde een gelijke verklaring ai Hij voegde erbij dat majoor Waller aarzelde het beveJ vmi generaal Smith strikt ten uitvoer te brengen en daarom kapitein Porleï gelast had, oude mannen, vrouwen ei? kinderen te sparen. Het verhoor werd verdaagd. Versterkingen. Eenige berichten over versterkingen, die naar Zuid-Airika gaan. Woensdag is do -uutula uit Londen vertrokken met 17 officieren en büü man. Aan boord van dit schip bevindt zich ook het 3e güihL.e-)bata:jon van hot Nor:.hamptons!iire-regi£nent, 026 man sterk. Op do parade van het bai-aljo.ii te Coichesier deed generaal Gatacre de gebruikelijke vraag of d« mannen bereid waren naar den oor log te gaan. Wie niet wou, moest uit de geh deren stappen: 36 man deden da!. Breng ze weg", zeids kolonel Ili do bevelhebber; „paradeer ze er, gens anders- zeg niet dat het mannen van 11 iij zijn". Zes van de 30 schaam den zich toen en keerden in het gelid weder. Zoo wordt er op do militie dwang uitgeoefend. Het oö bataljon yeomanry sterk 20 officieren en 43(1 man, wordt ln do vlakte van Salisbury geoefend om daarna naar Zuid-Afrika gezonden te worden. De ..Morning Post" verneemt uit Montreal, dat de Canadeesclie regee- rintr bereid is vier regimenten van duizend man elk naar Zuid-Afrika tq zenden. (Zij heeft genera al-majoor Lord Dundonald, een Engel sch offi< cier welbekend' uit Bul Ier'a leger, be noemd tot opperbevelhebber van d# CanadJeesche militie.) Het Engelsche departement van oor log heeft de levering van 80,000,000 geweerpatronen aanbesteed. Nobel Engeland. Miss Hobhouse deelt in de „Man chester Guardian" een-ge brieven uit de concentratiekampen mede. Daaruit blijkt 0. a. dat er in eenige kampen afgerasterde strafplaatsen zijn, waar- In de vrouwen opgesloten worden van de burgera die nog op commando zijn. Nobel Engeland! Ook zijn er kleiné afgerasterde plekken, waar vrouwen, die iets tegen de bepalingen van hel kamp eredaan hebben, opgesloten wor den. Maar we weten, 0. a. weer uit den brief, dien mijncommisaaris van der Merwe heeft bekeend gemaakt, van welken dapperen geest die vrouwe* blijven. Macht is reclit. Chauning, lid van het Lagerhuis, heeft den minister van koloniën de vraag gesteld, die wij ook onlangs be handeld hebben zegt de N. R. Ct. nl. of niet de verkoop van Boerenhof ven, krachtens Kitchener's proclaims tie van Augustus, nl. van Boeren of commando, om uit de opbrengst de onkosten der concentratiekampen. •zoowel voor het onderhoud van hu* sen nieuw avontuur van Sherlock Holmes. Door CONAN DOYLE. Kijk, sprak hij. Niemand kan op zulk eon avond den weg vinden door het Grimpen Moeras. Ze lachte em klapte in de handen. Haar oogen glinster den vroolljk. Hij kan den heenweg gevonden hebben, maai* den terugweg, dat is onmogelijkl riep ze uit. Hoe kan hij die stokken zien die de richting aan geven? We hebben die samen langs *t pad d'oor het moeras geplant. O, als ik ze vandaag maar uit den grond had getrokken, dan zou hij u in han den zijn gevaltenl We begrepen dat alle vervolging nutteloos zou zijn totdat de mist was opgetrokken. We lieten Les trade het huis bewaken; Holmes en ik keerden met den baron naar Baskerville Hall terug Het verhaal van de Staple-, ton's kondien we niet langer voor hem verzwijgen; hij droeg den slag dapper toen hij de waarheid vernam over de vrouw die hij lief had. De avontu ren van dien nacht hadden zijn zenuw gestel zóó geschokt, dat hij tegen den morgen in een brandende koorts lag ondier de zorgen van dr. Mortimer. Weken en maanden zouden verloopen eer Sir Henry weer do gezonde, joviale man werd ,die hij geweest was vóór zijn komst op het onheilspellend kas teel Nu ben ik genaderd aan hot slot van dit eigenaardig verhaal, waarin ik getracht heb den lezer te doen deielen in onze vage vreets en angstige vermoe. dons, waarin we zoovele weken leef den en die op zulk een tragische wij- zo eindigden. Op den morgen dLc volgde op dan dood van den hond was de mist opgetrokken, en geleid door Mts. Stapleton, bereikten we het punt waar ze een pad door het moeras ge vonden hadden. Het drama van het leven van deze vrouw beseften wc eerst volkomen, toen we 't genot en do gretigheid zagen waarmee ze ons hielp om haar echtgenoot op te spo ren. We verlieten haar staande op het smalle &chiereilandje van harden, veenachtigen grond, dat spits uitliep in 't onmetelijke moeras. Aan 't eind hiervan waren op kleine afstanden stekken geplant om de richting aan te toonen van het pad dat kronkelde tus schen d'e bosjes lange biezen, die hier en daar stondten boven de met groen bedekte afgronden en diepe poelen, die d'en weg voor den vreemdeling af sloten. Rijen van riet en sappige, glibberige waterplanten verspreidden en vuile lucht en zwaren moerasdamp, terwijl een misstap ons meer dan eens tot onze knieën in het. donkere, golven de moeras deed zinken, dat op ver scheiden meters afstand om ons heen trilde. Toen we voortliepen bleven onze hielen telkens vastzitten in de modder; 't was of een boosaardige hond ons trekken wilde in die pedlloo. 20 diepte, zoo stevig was de greep, die ons omklemde. We zagen een donker voorwerp boven da kleverige massa uitsteken. Holmee verdween tot zijn middel in 't moeras, toen hij enkele stappen van het pad afweek om het te grijpen, en ais wij er niet bij geweest waren om hem er uit te trekken, dan zou hij nooit den vasten grond meer bereikt hebben. Hij haalde een oude zwarte laars op. Meyers. Toronto, stond aan den bin nenkant op 't leer gedrukt. Deze vondst te wel een modderbad waard, sprak hii. Het ie de vermiste laars van Sur Henry. De vluchtende Stapleton heeft ze daar gc-gooid. Juist, hij hield ze in de hand na haar gebruikt te hebben om den houd op zijn spoor te brengen. Hij vlucht te toen hij begreep liet spel verloren te hebben, mot do laans. Hier heeft hij ze weggesmeten. Dus we weten dat hij deze plek nog veilig heeft be reikt. Dit was echter alles wat wij te we ten kwamen, hoeve]» vermoedens we ook lcondon koesteren. Het was on mogelijk om voetstappen in 't moeras terug te vinden, wamt de vette modder deed do voetstappen, verdwijnen; toen wo echter op harderen bodem kwamen begonnen we er ijverig naar te zoeken. Niets was, helaas, te ontdekken. Stap leton had het eiland niet bereikt waar heen hij den vorigan avond was ge vlucht door d'en mist. Ergens in 't hart van het reusachtige Grimpenmoeras, in de kleverige moddermassa lag deze boosaardige vroede man voor altijd begraven. Op het eilandjo in dezen poed von den we verscheiden sporen van hem en zijn woesten bondgenoot. Een reusachtig drijfwiel en allerlei rom- n el toonde aan, dat we voor een ver laten mijn stonden. In de nabijheid zagen we de vervallen butjes der mijnwerkers, dia waarschijnlijk ver dreven waven door de afschuwelijke moerasdampen. In een hiervan was een zware ketting aan den muur vast gemaakt; bovendien duldde een sta pel afgeknaagde beenderen de plek aan waar het dier had vastgelegen. Een geraamte met wat bruin haar lag hier bij. Een hond! zei Holmes. Wel al machtig, een krulharig-e patrijshond. De arme Mortimer zal zijn lieveling nooit terugzien. Ik geloof dat er langzamerhand hier geen enkel geheim meer is dut we niet doorgrond'hebben. Hij kon zijn hond verbergen, doch stom kon hij hem niet maken: vandaar di'e kreten, die zelfs overdag onaangenaam waren om te hooren. Was liet dringend noodzake. lijk dan kon hij den hond meenemen naar het schuurtje bij Mearipit House, doch dit was gewaagd spel; ook ge beurde dit alleen op den laatsten dag toen hij aan hel einde van zijn doel dacht te zijn gekomen. Deze tincom positie is zeker het glinsterend meng sel waarmee het beest was bestreken. Dit geschiedde ook alleen ter wille der familielegende en om Sir Charles! van schrik te doen sterven. Geen won der dal die arme ontsnapte boef even hard schreeuwde als onze vriend oq zcoals we zelf misschien zouden ge daan hebben, bij het zien van zuU$ een naderend monster op die sombere vlakte. Het was een sluw overlegd plan, want behalve de kans dat 't slachtoffer door angst gedood werd, is het duidelijk genoeg dat reen en kele boer zulk een verschijning zou durven naderen als bij die in 't oog1 kreeg, hetgeen herhaaldelijk is ge beurd. Ilc herhaal wat ik al in Lon den togen jo zei, Watson: nooit hebben we een gevaarlijker vijand gehad dan den man die ginds ligt begravon. Ho lines strekte zijn langen aim uit naar 't oneindige groene moeras, dat zich ver uitstrekte, tot de donkere hel lingen het aan ons oog onttrokken. .(Wordt vervolgd);

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 1