2i 11. IjAÜIP, |Xeukeninrlcl)tingenJ Verpakking onder e I garantie, ook voor indiê. gezin ais voor de algemeene Kosten, lo ii elpen bes u-ij den, bekrachtigd moest worden door een wet, gelijk de Engel sche regeering erkend heeft, dat de verbanning,, op gezag van die pro clamatie uitgesproken, eerst door een wet van kracht zal worden. Cham berlain antwoordde echter, dat een proclamatie van Lord Milner dien ver koop al bekrachtigd had. ..Stat pro rationa voluntas", is de Engelsche stel regel in Zui'd-Afrika: macht is recht. Verder zeide de minister, dat er geen moeite gedaan was, wie het aangaat van de Boeren te velde van een ver koop kennis te geven. Waarom OGk? Italië-Zwitserlaud. De Zwitsersche Bondsraad heeft het volgende medegedeeld aan de Ka mer. Een betreurenswaardig misver stand heeft er gehcerscht tusschen ons en den Italioanscben gezant Sil- vestreLli. Wij waren genoodzaakt in belang van de goede verstandhouding der beide landen, aan de Italiaansche regeering te vragen de terugroeping van Silvestrelli. Daar de Italiaansche regeering dit verzoek weigerde, hebben wij onze be trekkingen met Silvestrelli verbroken, waarop de Italiaansche regeering op haar beurt brak met onzen gezant te Borne. Uit de officieuss mede*!deling uit Bom© betreffende het verbreken der diplomatieke betrekkingen tusfechen Zwitserland en den Italiaanschen ge zant blijkt, dat dit het gevolg was van de klacht van Silvestrelli bij den Bondsraad over de volkomen straffe loosheid, toegekend aan een reeks artikelen in het blad Réveil, waarin de nagedachtenis van koning Umber- to werd gehoond en <jte koningsmoord te Monza werd verheerlijkt. Een persoonlijk incident tusschen de twee ministers had tengevolge, dat de Zwitsersche regeering aan de re geering van Italië de vervanging van Silvestrelli als gezant verzocht, het geen door de Italiaansche regeering werd geweigerd. Algemeene Berichten. Het Amsterdamsch comité voor hulp aan de Boeren heeft een oproeping aan den lande gericht om vijf mililioen giften van een dollar te doen teu bate van de bevolking der Co n centratiekamp on. De Porie heeft, naar men -.gt, uit betrouwbare bron te Sofia mede dee ling ontvangen, dat de Bulgaarsche avonturier Veltsjof zich gereed maakt <ts grens over te trekken en de Turk- sche regeerip" een dergelijk incident te bezorgen als zi.i met miss Stone heeit medegemaakt. In plaats van een Aineirikaansche zendelinge zoude de te schaken hoofdpersoon nu een bui toni andsch consul zijn. Bij K'irdjali heeft een bende van ponderd man gepoogd de Roemelisehe grens over te steken, maar Turksche troepen drongen hen tot wijken. Kauffmann. lid van het Berlijnsche magistraatscollege, heeft uit het mai- Bon de santé te Schoeaieberg den ge meenteraad schriftelijk medegedeeld dat hij bedankt voor zijn benoeming tot tweede-burgemeester van Berlijn. Men twijfelt echter of deze bedankbrief rechtsgeldigheid heeft. (Omdat Kauff mann op het oogenblik als hersenlij- dler verpleegd wordt.) De „Times" verneemt uit Odessa dat da Zwartezee-vloot tegen het laatst yan Juli zal mobiliseeren. Een groot aantal torpedo-buoten van het eskader der Oostzee zullen de vloot in de Zwarte Zee versterken. Te Sewastopol wordt een massa krijgsvoorraad op eengehoopt. De gelijktijdige mobili satie van de vloten der Oostzee en der Zwartezee, samen gaandie met bet bij eenbrengen van veel troepen ten noor den van Odessa, wekken natuurlijk groot opzien. Velen zien er do voor bereiding in'van een optreden tegen Turkije. r Een Russisch eskader v«a o sche pen met 3 Fransche kruisers uit het Oosten ia de haven binnengevallen. Het Am er. Huis van Afgevaardigde- nam een motie aan, voorgesteld dooi den heer Sluzor, waarin aan den Staassecretaria Ilay wordt gevraagd, overlegging van het verslag van den Gouverneur en alle andere correspon dentie betreffende de vestiging van een Engelsche inscheepplaata voor voorraden bij New-Orleana en het verzenden van paardlen naar Zuid- Afrik a. Crow der, de officier dfie belast ls met het onderzoek te Chalmette, is fnet zijn arbeid begonnen. Men ge looft, dat het onderzoek geheim zal blijven. Het inschepen van paarden en muilezels zal zonder onderbreking plaats hebben. van de 88 geanalyseerde monsters slechts 13, dus bij- na 15% insamenstellingover- eenkwam met het als nor maal aangemomen gemid deld gehalte of dit over trof. Deze cijfers spreken en waar dage lijks zoo enorm veel melk gebruikt wordt, daar stemt de wetenschap, dat bij die melk zooveel valsche waar ie, tot nadenken. Op tweeërlei wijze wordt de melk vervalscht. In de eerste plaats door h elgebruik van minderwaardig vee voeder. Wanneer de boer zijn vee minder goed voer, goedkooper voer geeft, dan is dit van invloed op do melk. Die melk kan dan voor lager prijs geleverd worden, maar ook hier blijkt :an goedkoop duurkoop te zijn, want de molk is dan van beslist inferieure kwa liteit. De andere wijze van melkcerval- sching is de bekende, vaak geziene en veel besproken en beschreven ma nier: het vermengen met water. D© melkslijter vermengt heusch niet altijd met duinwater; men ziet vaat- mei kkniretjea bij verdachte Bloot jas staan, terwijl de verkooper bezig is het tot drinkwater zeer zeker afgekeurd en voor de gezondheid hoogst uadee lige water to ploensen bij de melk, waatrvoor men zijn goede geld be taalt. Maar dan nog, stel dat een melkver- verkooper ietwat concientieuzer is dan de collega, die bij de stinksloot zijn duister werk verricht, en heel netjes de melk vermengt met duinwater, dan zal toch aan voedingswaarde die melk ontzettend verhezen. Ook de met water vermengde melk is goedkooper dan de zuivere en ou- vervalschte, doch alweer bedriegt de zuinigheid de wijsheid, wanneer men meent, dat de cent per kan minder, voordeel aanbrengt, integendeel. De kwaliteit is zooveel minder dat men zichzelf schade doet. De noodzakelijkheid van nielkcon- tróle zal ieder dus gereedelijk toege ven. Of goede melkco-ntróle mogelijk is, is een tweede vraag. Een verkoopier, die wij er over spraken, meende, dat deze vraag zeer gemakkelijk zou zijn op te lossen.Hij wilde politie-ambtenaren en daarvoor aangestelde melkkeurdera met instru mentjes tot melkonderzoek gev/apend de bevoegdheid geven, eiken melk slijter aan te houden en zijn melk te keuren. Dit melkonderzoek, beweer de hij, zou veel gemakkelijker zijn dan het boter-onderzoek. Melk toch, wordt steeds in groente bussen of kan nen, in elk geval duidelijk zichtbaar, vervoerd, voornamelijk gevent De verkoop en het vervoer gaan dus zoo openbaar mogelijk, wat bij een artikel alj boter niet net geval is. Toen wa zoo van ael pratuv waren, kwam ook het gesprek op de fles schenmelk. Do flasscbenmelk krijgt een steeds grooter debiet Dank zij den onophoudelijken waarschuwingen dringt het besef, dat de melk gekookt moet zijn'meer een meer do«or, maar... dia ellendige kooksmaak. Om aan dit bezwaar tegemoet te ko men, zijn da flesschen ziekteklemvrlje melk ln de wereld gebracht die melk bevatiten op een warmtegraad ge bracht zóó dat ze geen kooksmaak krijgt. Het Ugt als niet-deskundigen niet op onzen weg te beoordeelen hoever die fleöschenmelk inderdaad ziekte- kiemvrlj genoemd mag worden; de dofetoren zijn het hierover, meenen we, niet eens. De melkverkooper, die ons er over sprak, zelde, dat flesschen uit aller lei gezinnen te zamon worden omge spoeld mi omtrent zindelijkheid al zeer weinig waarborg bestaat Hoe het ook zij, we meenen genoeg zaam te hebben aangetoond, dat melk onderzoek een elsch ls van hygiëne en algemeen belang. En de melltverkoopers zelf kunnen er toch ook niet tegen hebben. Vooral de kleine verkoopers niet Het gaat hiermede evenals mtet het vleesch: controle biedt waarborg ook voor de kleinen en het publiek zal, wanneer de melk gecontroleerd wordt, geen reden hebben, te veronderstellen, dat het bij grootere slijters betere melk krijgt dan bij kleine. De kosten van contro le kunnen dunkt ons niet zóó hoog worden, dat het belang voor de ge zondheid die geringe prijsverhooging niet meer dan wettigen zou. Stads ni euws Haarlem, 11 April 1902. Melkvervalsching en Volks gezondheid. In de laatst gehou den vergadering der Aid. Haarlem en Omstreken der Maatschappij van Landbouw werd er door den heer Ver dol op gewezen, dat melkcontrola van gemeentewege zoo dringend noodza kelijk zou zijn. Wc meenen zeer terecht Melk immers ls het artikel, waarvan de andere zuivelproducten gemaakt worden, en waar bijv. boter aan con trole onderworpen is zou men er toch wel eens over mogen denken in de Jsersle plaats de melk te gaan contro- eeren. Bovendien voor den kleinen man. wiens beurs niet of zeer zelden toelaat vleesch te koopen, voor wien ook eie ren, kaas, enz. to duur zijn, is melk een belangrijk voedingsartikel en is het van het allergrootste belang dat dit uit het oogpunt van hytriène en om do zoer voor de hand liggende reden, dat do overheid zorg behoort te dragen dat men wat levensmiddelen betreft goede waar voor zijn geld krijgt, onder controle staat Men berinnere zich hel melkonder zoek dat in December 1896 door den lieer N. v. d. Sleen van wege de veree- niging tot bevordering van Volksge zondheid isinceateld, waarbij bleek dat Voor de betrekking van tweede klerk ten kantore der Gemeen telijke Waterleiding, hebben zich 18 sollicitanten aangemeld. Hockey. Volgens het programma van den Ned. Hockey en B. Bond spelen Zondag te Heemstede Haarlem en Mixed tegen elkaar voor de eerste klasse-com petitie. Orpheus. Blijkens advertentie geeft voornoemd corps Zaterdagavond in het Brongebouw eene Uitvoering met Bal. Uit de Omstreken. Hillegom. De Directeur van het Postkantoor alhier brengt ter openbare kennis van belanghebbendn, dat postpaketten, in houdende bloembollen, planten, afge sneden bloemen en andere arti kelen tot hei bloemist vak behoorende, uitsluitend worden aangenomen aan het loket in de los- en laadplaats, in gang noordzijde van het gebouw. Narcissen in vollen bloei! Bij den heer J. H. van Waveren. huize „Belle Allliamce" alhier, staat een collectie van 30 soorten Narcissen In bloei dia bezienswaardig zijn. Voor ieaor belangstellende i» deze collectie te bezichtigen. Yelsen. Van de 28 jongelingen, welke 7 Maart jl. voor deze gemeente voor de militie warden ingelijfd, zijn er reeds drie afgekeurd. In het le afgeloopen kwartaal 1902, zijn hij de gemeente-veldwlachters dezer gemeente ingebracht een totaal van 1051 ratten, waar voor elke rat eene premie van 5 cent werd uitbe taald. Weder een goede opruiming. Binnenland. Bij do kroning. Volgens het Dagblad zal H. M. de Koningin zlich bij de kroning van den koning van Enge land doen vertegenwoordigen door den grootmeester van Hr. Ms. huis, J. E. N. baron Sirtema van Grovestins, wien zal worden toegevoegd Hr. Ms. adju dant en particulier secretaris de kapi tein-luitenant ter zee jbr. J. A. V. van der Staal; en bij de kroning van den koning van Spanje door Hr. Ms. op- parcereraoniemeester A. J. C. baron van Pallandt Neerijnen, wien zouden wor den toegevoegd Hr. Ris. adjudant de kapitein R. J. graaf Schimmeipen- ninck en de ordonnans-officier jhx. R. rL S. G. Six. Th. P. Yiruly. f Te Leiden is overleden de heer Th. P. Viruly, lid der Eerste Kamer voor Zuid-Holland. Eindelijk en ten laatste. De Res. bode meldt: Er stond Woensdagavond in de Staatscourant een Koninklijk besluit van 27 December 1897. Een dirukfout misschien? Volstrekt niet. Maar er was nog altijd niet op deze offlcieele wijze kenbaar gemaakt, dat de heer L F. van Dunnó, directeur der regis tratie en domeinen te Middelburg, op de meest eervolle wijze was ontheven van zijne werkzaamheden ten behoe ve der domeinen van wijlen Prin Frederik, en wel onder dankbetuiging voor de belangrijke diensten enz. Dit verzuim is thans hersteld, ongetwij feld tot groot genoegen des heeren Dunnó.. Aead. Examens. Lelden. Bevorderd tot arts de heer D. N. van Gelderen; tot semi-arts de heer W. Brlet. Barbiers en Kappers. Te Deventer hebben de barbiers en kap pers ln eene vergadering met op één algemeene stemmen besloten om, te be ginnen met 1 Mei, hun Inrichtingen te negen uur 's avonds te sluiten, uitgezon derd Zaterdags. In St. Pieter. Dr. Schaapman wijdt no. S zijner nieuwe reeks van „Chronica" bijna uitsluitend aan de Indrukken die hij bij zijn verblijf te Rome heeft opgedaan De volgende regels, gedagteekeud 3 Maart, toen Paus Leo XIII voor 't eerst den verjaardag zijner kroning in de St. Pieterskerk vierde zijn er van ont leend: „Op eens... er heerscht nog geen stilte maar hst rumoer wordt anders. Ge zang. bazuinstooten weerklinken uit de diepte van den ingang. Het wordt een mach big, machtiger, zwellend en aan zwellend geluid, een geweldig onver staanbaar, ééntonig en van tonen vol geluid, een juichen als een storm, een orkaan. Altijd nad:er, altijd nader. Zonder stooten, zonder schokken. De geestdrift geworden tot een onbespro ken woord. „De hooge tribunes zeiven galmen mede. „Maar de stoet nadert tot achter het hoogaltaar. Een draagstoel wordt od den gelijken vloer gepaatst. De Paus in zijn wltgouden plechtgewaden staat een oogenblik en begeeft zich van zijn onmiddellijk gevolg omringd naar zijn boogen zetel „Ik ben in de onmiddellijke nabij heid en kan trek voor trek in zijn aan gezicht zien, Ik verwacht geen won der. geen verjonging van de jeugd als van die der adelaren. Toch is de grijs aard Jong. Er is gloed, glans in de ooaen, beweging in bet gelaat, 6peling om den mond, vriendelijke trilling in de handen. Joachim Peeei verheugt zich met Leo XIII. Het menschelijk- gevoelige onltbreekt niet, Zacht ge kleurd zijn de wangen en do lippen zijn noch vastgesloten, noch trillend; geen schijn, maar ernst en werkelijk- heiid. „Dö Paus is ten troon gezeten. De Mis begint. „Ik bezie nog eens het machtige hoofd „Machtig beenderenstel, hard. zaoht gerimpeld pejrkarnent. Zware wenk brauwen, onmetelijke oogen. Laatste 'indruk: een reuzenziel. Reus geen Ti tan; grootste grootschheid van geest en wilskracht: een Paus." Dubbele moord. Over de verschrikkelijke misdaad *e Amsterdam wordt nog gemeld: Tijdens het onderzoek gehouden door den officier van justitie mr. E. M. von Baumhauer, den rechler-com- missaris J. R. Bijdendijk en de docto ren G. Waller en J. W. Jacob i, bleek, dat de toestand, waarin het lijk van het vermoorde meisje was gevonden, een van de aanwezigen aanleiding gaf tot se volgende veronderstelling, die zeer aannemelijk is. De moordenaars waren bezig met het toebrengen van de doodelljke won de aan den 60-jarigen Brouwer. Op zijn hulpgeroep is Johanna komen aanloopen, heeft den ouden man, door wien zij van haar 12e jaar is grootge bracht, willen beschermen, en is haar toen ook, blijkens da verwonding, ach ter op het hoofd een slag toegebracht die baar onschadelijk gemaakt heeft. Wat do enijwonden betreft, deze zijn blijkbaar met een vlijmscherp voorwerp toegebracht en zeldzaam. diep en groot. De oude man heeft twee grooie verwondingen, een aan het achterhoofd en een onder het strot tenhoofd tot aan den nekwervel toe. De geneesheer, die het eerst terhul- pe was geroepen door den hoofdin specteur Hazenberg, dr. J. Th. H. Hermans, uit de Linnaeussitraat, ver klaarde dadelijk, dat de wonden bui tengewoon diep en de personen over leden waren. Vermoedelijk is de misdaad in den voornacht geschied, daar de gevon den bloedsporen hier en daar reeds droog waren. Vast staat, dat hier diefstal in het spel is geweest, of schoon alleen geldi ls medegenomen. Horloges of sieraden hebben de dieven laten liggen. De oude Brouwer was, zooals ons door eenige leveranciers, die hem et telijke jaren bedienden, werd verze kerd, iemand die niet alleen prompt was van betalen, en steeds nogal veel geld in huis had; iemand die, zooals het wel genoemd wordt, ouder- welsch zuinig was. Evenwel zal men waarschijnlijk nimmer te weten komen, wat er is gestolen, daar mejuffrouw Polman al leen op de hoogie is van de ontvang sten in den winkel, die per dag tus schen de f 30 en 40 bedroegen. De overige geldzaken werden in de binnenkamer behandeld door den ouden Brouwer en zijn nichtje. Omstreeks 1 uur Donderdagmiddag zijn de lijken overgebracht naar het Schouwlokaal aan d'enWeteringschans Benige voorwerpen, noodig voor het justitieel onderzoek, zijn in beslag ge nomen op aanwijzing van de schei kundigen J. RL L. Q. van Ledden Hul sebosch en dr. Ankersmit. INGEZONDEN MEDEDEE- LING EN. 80 eents per regel. Barteljorisstraat 22-24 Leger en Vloot. Herhalinga-oefeniugen. Krachtens artikel 111 der militiewet 1901 komen d'e ingelijfden bij de mili tie te land, due den bij artikel 107 be paalden tijd onder de wapenen heb ben doorgebracht, en zich overeenkom stig ari'ikel 118 met verlof bevinden, voor herhalingsoefeningen in werke- lijken dienst: lo. bij de onbereden korpsen in het geheel voor twaalf weken, verdeeld over ten hoogste drie perioden; 2o. bij de bereden korpsen voor niet langer dan acht weken, verdeeld over ten hoogste twee perioden. In verband hiermede ls than3 bij Koninklijk besluit bepaald, dat in 1902. tegen den. daartoe door den minister van oorlog te bepalen tijd, tot het hou den van herhalings-oefeningen in wer- kelijken dienst zullen worden geroe pen. de verlofgangers behoorende tot de nagenoemde lichtingen en korp sen: lichting 1895: d:e regimenten in fanterie, de eompagpiën hospitaalsol daten. het korps pontonniers, de re gimenten vesting-artillerie; het korps pantserfort-artillertie en het korps ge nietroepen; lichting 1896: het koTps torpedis- ten; lichting 1897decompagnlênhos pitaalsoldaten, de regimenten veld artillerie, het korps rijdende artillerie, het korps pontaniers, de regimenten vesting-artillerie, het korps pantser- fort-artillerie en het korps genietroepen lichting 1898: het korps torpe- dlstenj 11 c ht i n g 1899: de regimenten in fanterie, de compagniën hospitaalsol daten, de regimenten huzaren, de re gimenten veld-ariillerie en het korps rijdende artillerie. 1 lc h 11 n g 1900: het korps torpedisten en van het kors genietroepen de ves- tingtelegraphisten. De examen-commjjssie, beHasit mei het afnemen van het examen tot het verkrijgen van de getuigschriften voor het bezit van de theoretische kennis, gevorderd voor reservekorporaal, re serve-sergeant of vaandrig, zal dit jaar voor de provincie Noord-Holland ge houden worden ta Amsterdam en Haarlenu Deze1; commissi e bestaat uit den kapitein J. C. H. Verschoor; le luit.-adj. A. J.V. da Rooij, leluits. H. G. Polvliet en E. Cool. Ook uit Deventer is een adres ge zonden aan den minister van oorlog over de herhalings-oefeningen van de miliciens van de lichting 1895. Rechtszaken. De Delftsehe kellner. In tegenwoordigheid van een talrijk publiek werd voor het Ilaagsche Hof in hooger beroep behandeld de zaak der nachtkoetsiers Haneveld enSchildr knecht, door do Haagsche rechtbank veroordeeld tot 5 jaar gevangenis straf, wegens diefstal van het horlo ge van den eerst vermisten, later uit do trekvaart dood opgehaalden Delft- schen kellner Van der Kamp. Het O. ML had 8 jaar gevorderd. Het rapport in deze zaak werd uitgebracht door den raadsheer-rapporteur, mr. Bouvin. De beide beklaagden waarvan de eerste appèl had aange- teokend, terwijl de officier van justi tie ln hooger beroep was gekomen van net geneele vonms verklaarden ook thans geheel onschuldig te zijn. Negen getuigen werden thans gehoord welke in hoofdzaak gelijke verklarin gen als in eersten aanleg aflegden. De moord te Bnssnm. Voor de Amsterdamsche rechtbank werd Donderdag een aanvang gemaakt met de behandeling der zaak tegen J. van den Heijsteeg, 34 jaar, zonder beroep, wonende te Bussum, wegens het opzette lijk van het leven berooven van Wilhel- mina de Leeuw, 24 getuigen waren ge dagvaard. De behandeling der zaak ge schiedde met gesloten deuren. Flink zoo! De rechtbank te Heerenveen heeft in structie gelast in de zaak tegen de twee jongelieden de G. on B., die Zaterdag nacht vóór Paschen bij het bejaarde echt paar v. H. te Benedcnknijpe in buis dron gen, dezen mishandelden enz. Zij moeten reeds bekend hebben. By vergissing. Het Openbaar Rlinisterie bij da Haagsche rechtbank vorderde Don derdag ter zake van oplichting 3 da gen gevangenisstraf tegen een per soon, die in September j.L collecteer de voor idle gemeente van don z.g. do minéé Wessels, zich bij bewoners van de Laan van Rleerdervoort had voor gedaan als te zijn collectant van de Nederd. Hervormde diaconie. Bckl. beweerde dat hem de woor den „voor de Nederd. Herv. diaconie" bij vergissing waren ontvallen, omdat hij vroeger ook wel eens voor andere „gemeenten" dan die van „dominéé" Wessels had gecollecteerd. Het Openb. Ministerie oordeelde echter, dat hier niet aan een onwille keurig verzuim viel te denken. Arme vrouw. De rechtbank te Heerenveen veroor deelde A. v. D., ex-onderwijzeres in de gemeente Opsterland, wegens diefstal van turf aan de gemeente ftioebehocxreaide, tot; jf 10 boete of 10 dagen hechtenis. Schuldig! Voor het gerechtshof in den Haag werd Donderdag behandeld de zaak van een tweetal personen, door de rechtbank aldaar veroordeeld tot 3 en 4 jaar gevangenisstraf, wegens dief stal. Beklaagden hielden ook thans hun onschuld vol. Na verhoor van twee ge tuigen vorderde adv.-gen. mr. Refitsma bevestiging van het vonnis a quo, ter wijl do verdediger, mr. J. H. Telders, van oordeel dat de aanwijzingen waar op de beklaagden veroordeeld zijn. te zwak zijn en onder overlegging van eenige photografieën van den winkel waar zou zijn ingebroken, vrijspraak van een der beklaagden verzocht, al thans schorsing van de zaak totdat in hoogste ressort zal zijn uitgemaakt of twee getuigen in deze zaak wier zaak thans evenzeer zou behandeld worden zich inderdaad aan mein eed hebben schuldig gemaakt. Pleiter meende dat een dezer personen de do,ad heeft gepleegd en dat deze beklaagden onder diens invloed gehandeld hebben. Voor den tweeden beklaagde verzocht pleiter, bij vrijspraak van den eersten, vermindering van straf. Na re- en dupliek verklaarde het hof geen termen te vinden tot onmid dellijke invrijheiössteliing van den be klaagde en tot schorsing der zaak. Uitspraak over 14 dagen. Letteren en Kunst. In den stadsschouwburg te Amsterdam vierde gisterenavond Kreeft zijn zilveren jubileum. De onder zijn confraters zoo beminde acteur is gehuldigd met buiten gewone hartelijkheid. Namens de collega's bood Schulze met een hartelijke toespraak den Jubilaris een fraaie boekenkast aan en een album bevattende de namen der schenkers. Na Schulze nam mr. De Koning het woord, die sprak namens do commissie, waarvan mr. Ed. Lankhout president is. Hierop volgde de voorzitter van de Stud. Tooneelvereentging, da heer Van Eeghen, die namens zijn vereenlging een krans aanbood en een paar woorden van waardeering daarbij uitsprak. Toen Tournlaire, dia begon: „Goeie beste Bart!" en hem namens de stam gasten van de Quelle een pijp aanbood, waarvan de kop Surcouf de Kaper voor stelt. Natuurlijk een krans er bij. Toen mevrouw Van Gijtenbeek, die her innerde aan den tijd bij Prot, waar Kreeft's roem begonnen is. „Het was er zoo, clat als Prot vergat Kreeft op het menu te zetten, de tafel onaangeroerd bleef staan." Hierop volgde een hartelij ke tooneelkus. Eindelijk nog kwam de heer De Leur, de regisseur aan de beurt, die de verdere kransen overreikte, een van den Raad van Beheer, van den Senaat van het Stu dentencorps, van de Roel- en Zellveree- nlging „De Amstel", van de Rederijkers kamer „Willem van Zuylen", waarvan Kreeft regisseur is, van „iemand, die trouw voor Kreeft's gezicht zorgt", van Van Lier, van fle Nederl. Tooneelvereeni- ging, van Pauwels, van de Roeivereeni- glng „Fortuna" een magnifique hoorn van overvloed. Toen eindigde do heer Van Leur: „Als iemand mij zou vragen, wie de twee gezelligste leden van het Ne- derlandsch Tooneel waren, dan zou ik zeggen: Kreeft en Schulze". Land- en Tuinbouw. In de Donderdag te Amsterdam gehou den algemeene vergadering van de Hol- landschc Maatschappij van Landbouw werd besloten, dat het jaarboekje den zelfden vorm zal behouden. In het hoofdbestuur voor Noord-Holland werd gekozen de heer Oortman Gerlings te Hoorn. Het hoofdbestuur zal trachten het Ncderlandsch Landbouwweekblad te verbeteren. Op voorstel van mr. de Kan ter werd na eenige medeelingen van aen neer Bos, zuiveiconsuient over het boter contróle-station te Leiden het hoofdbestuur uitgenoodigd een rapport te doen uitbrengen over de wijze, waar op de af deelingen het coöperatie-stelsel zullen kunnen annexeeren, zonder in conflict te komen met de wetten van 1855 en 1876, Dr. Schey te Hoorn bracht rapport uit omtrent de werkzaamheid der zes Noord- Hollandsche vereenlglngen tot veredeling van den rundveestapel. Uit de Arbeiderswereld BINNENLAND. De slagers in de Israëlietische vleesch hallen te Amsterdam dreigen met een werkstaking indien hun verzoek om verlaging van de retributie die zij de Israëlietische gemeente te betalen heb ben niet wordt ingewilligd. Het kerkbe stuur heeft maatregelen genomen dal bij een staking toch ritueel vleesch kan verkocht worden. In zake de slaking der opperlieden te Amsterdam is een nieuw meenings- verschii gerezen; thans tusschen de gecombineerde patroonsvereenigingen en de commissie van arbitrage. Nu de werklieden gelijk de patroons steeds wenschten, het bindend ka- rakter hebben erkend van da uitspraak die van de arbitrage-commissie te wachten is, was er geen redten, do uit sluiting der werklieden langer to hand haven. De commissie van arbitrage blijkt echter in den tegenwoordigen stand der zaak, bezwaar le opperen tegen de opheffing van het besluit der uitstelling en hiervan aan de gecom bineerde besturen van patroons, in een conferentie met hunhe gedelegeer den, de heeren Staal en Van der Vlugfc kennis te hebben gegeven. Bed'oöldé gecombineerde besturen, richtten mi een schrijven tot de commissie van ar bitrage, waarin zij verklaren zich we* te zullen onderwerpen aan het verzoek tot handhaving der uitsluiting, maar dit noode te doen. Ten einde even wel verantwoord te zijn jegens d<? honderden werklieden wier verzoek om den arbeidl te hervatten, zij thans niet Inwilligen kunnen, vragen zij der commissie om des noods na af loop harer werkzaamheden de mo tieven kenbaar te maken, waarop het bezwaar der arbitrage-commissie steunt, om de opheffing der uitslui ting niet te wenschen. BUITENLAND. Bij de mljuen van La Louvière waren Woensdagmorgen 1250 werkstakers. BIJ die van Sart-Longchamps 1100 en 150 aan den put Sainte-Marle. Bij de mijnen van Houssu te IIaine< Salnt-Paul ls de staking bijna volledig, De 200 man van de Marihaye zijn allen afwezig. Later heeft de staking zich uitgebreid. 500 werklieden der ateliers van Baume en Marpent, te Haine Saint-Pierre, heb ben na den middag het werk verlaten. Zij begaven zich naar de socialistische coöperatief van Jolimont, waar citoyen Eugeen Rousseau het woord voerde en oproer preekte. Vervolgens hebben de stakers zich tot een stoet gevormd en zich naar La Croy« ère gericht, denkelijk om in de andere fabrieken de werklieden ook tot staking over te halen. Gemengd Nieuws. De justitie was te langzaam. Uit Casper, in den Staat Wyoming (Amerika) wordt geschreven: Een zekere Charles Woodward, die ter dood veroordeeld was wegens het vermoorden vaan den sherif Rieker, zou hier in den morgen van 28 Maart worden terechtgesteld. Het Hoog-ge-, rechtshof stelde de executie op het laatste oogenblik echter drie maan den uii Dq menigte, die uit alle plaatsen in de buurt was gekomen,' oïn hot schouwspel bij to wonen, was over dlit uitstel niets tevreden en ba- sloot ten slotte Woodward op te han gen, want zij waren gekomen voor, een executie en er moest derhalve een executie plaats hebben. Vier-en-twin* tig vastberaden mannen werden aan gewezen door de menigte om Wood ward uit de gevangenis te halen en op te hangen. Met maskers voor drongen de man nen de gevangenis binnen en haalden Woodward uit zijn cel. Hij werd naar het schavot gebracht, dat reeds wa4 opgericht door den beul, vóór de.b*-' slissing van het Hooggerechtshof, kend werd. De aanval op de gevangenis en dl terechtstelling duurden niet langei dan een half uur, waarna de menigte ach ordelijk verspreidde. Toen de sherif om 6 uur aan de gé vangenls kwam zag hij het lijk van Woodward in de lucht bengelen. Op zijn hemd was meft een speld een pa pier vastgehecht waarop stond: Dt justitie is te langzaam. Dit is de wegs dtta gevoJgd. moett worden. Moorde naars en roovers past op!" Mooie jongen. Uit Dresden wordt aan de „Vorj w&rts" geseind dat de politie aldaar een jongen van negen jaar in hecht ternis heeft genomen, onder het ver7 moedon dat hij in de laatste maanden zeven kinderen in de Elbe gestooten en jammerlijk heeft laten verdrinken. Naar de Pool! Er schijnt een nieuwe Zuidpool-ex- peditie, een Belgisch-Fransche, op touw gezet te worden. Geimemd worden als leider: Adrien de Gerhiche, de com mandant van de Belgica. en voorts de Franschman Bonnier, naturalist, en de Belg Dardenne, schilder. De expe ditie zou in September 1903 onder zeil gaan, en vermoedelijk twee jaren weg blijven.

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 2