Cocadorus. .de straten zijn afgezet door de burger wacht, maar men bespeurt noch gendar men noch politieagenten. Rustverstoor ders zijn zeer zeldzaam; tien arrestatiën hebben plaats gehad. De correspondent sprak den vader van Fievez, die Zaterdagavond in de Hoog straat is gedood. Hij eischt van de au toriteiten tiet lijk van zijn zoon op, maar men weigert het hem te geven, omdat de overledene deel uitmaakte van de wti bliedenpartij en deze van de begra fenis een betooging zou maken De bakkerij van het Volkshuis werkt sedert twee dagen zonder ophouden door om gratis brood te verschaffen aan de werkstakers. Ds. T. de Witt Talmage. t De bekende Amerikaansche predi kant, Dc Witt Talmage, is overleden. D9 Witt Talmage had zijn grooten naam als prediker te danken aan de populaire, bevattelijke manier waar op hij zijn gehoor wist te boeien in zijn stichtelijke toespraken en pree- ken. Hoe knap en welsprekend dezen waren heeft men over de geheele we reld kunnen beo or doelen, daar vele er van in diruk zijn verschenen. Ook in Hollandse he vertalingen zijn ze be kend' in verschillende bundels, waar van wij noemen: De Trouwring, Ont maskerd, Spranken, Freeken van on zen tijd, e. a. Algemeeue Berichten. De „Times" verneemt uit Welling ton: In een tafelrede heeft Seddon ge klaagd over het besluit van de EngeL sche regeering om geen Nieuw-Zee- land'sche officieren voor Zuid-Afrika te benoemen; alleen Niouw-Zeelanders die nu reeds in Zuid-Afrika dienen, komen dtaarvoor in aanmerking. Sed don zeide, dat er van die officieren hoogstens dertig zijn. Hij viel daar over het Engelsche legerbestuur hef tig aan zoo iets nadat het patriot isme van Nieuw-Zeeland gebleken was! Sed don vondl het stelsel, waarnaar kolo niale officieren in het Engelscho leger benoemd worden, geheel onbevredi gend. Hij z»u in Juni daartegen pro testeeren op de bijeenkomst van kolo niale eerste -ministers te Londen. Jhr. Sandberg is Zondag te Char tres aangekomen. Aan het station werd hij ontvangen door een groot aantal vereenigingen en een aanzienlijke volksmenigte, die hem toejuichten. Jlvr. Sandberg zal hier een Lezing houden ten voordeede van de Roeren. In de aanstaande zitting der Kamer van Afgevaardigden zal de regeering De gemeentel ij he Roinigmgsdienst Iliiier volgt nogmaals, mi in zijn ge heel, 't stuk van elfen heer W. A. J. v. d. Kamp, betreffende den gemeentelijken reinigingsdienst, dat Woensdag in don Raad behandeld zal worden, tegelijk met het rapport der commissie van onderzoek. TONNENSTELSEL-FAECAL1E- HANDEL Gaan wij eerst de uitgave na van dit stelsel. a. benoodigd personeel voor 't ton nenstelsel: Beroep. Tonnenwerkersbaas Kuiper p (beltw.) Voerlieden Schuitenvoerders Tonnenwerkers diversen uitgaven voor: Onderhoud wagens, karren enz. tuigen Aanmaak tonnen, trechters, deksels Verfwaren, smeer, olién enz. Desinfectie middelen Kleoding en uitrusting Voeding en ligging paarden Aankoop Huur Verdien Gezaraenl. 1 c ste per Verdienste Totaal. week. per jaar. 4 ƒ12.- 624.— 1 11.22 583.44 1 9.90 514.80 4 10.23 'Jl26.84 4 10.50 2184.— 19 p 9.90 978!.20 Bemerkingen. 158142S 1000.- 150 496.28»/, 100.— 100.— B 75.— >1250. 150.— 15 3339.28». De loonen heb ik nog berekend naar den tegen- woordigen standaard, natuurlijk wordt dit bedrag hooger als re kening wordt gehouden met de Bep. van Min. loon en Max. arbeid waarnaar deze werk lieden tot nog too te vergeefs hebben gewacht 19150.50/, liet behoeft geen be toog, dat dit cijfer in werkelijkheid de 20000 Gulden rui ai overschrijdt. Dc inkomsten zijn volgons verslag meerite zou m. i. zijn dat men de 1900, faec alien 5463.03 (natuurlijk schippers zelf liet laden (zooals o. a. wordt zeer veel vair dföze stoifen ge-, ook aan de reiniging van don gemean- bruikt voor de andere mestbereidxng, j telijken adviseur te Leiden geschiedt) zoodat d!e indirecte opbrengst aanmer- men zou indien hij zulks verlangde kelijk hooger is, doch dit laat ik voor' den schipper hulp kunnen verleenen een o ogenblik rusten.) i tegen een vast tarief per te verkoopen Bovenstaand cijfer van 5463.03 is eenheid, die zuivere opbrengst van 31,922 hec-J Doch om nu terug te komen op ds opzet wil ik dit cijfer niet ramen of schatten, doch stel dat heit die gemeente een ton goudls kost, zou diiit dan een bezwaar mogen wezen voor onze steeds vooruitgaandle gemeente? Temeer nog daar rente en aflossing van dit bedrag ruimschoots bezuinigd worden door andere dan overbod ge uitgaven. Neen! onze gemeente is binnenkort in het bezit van een Gasfabriek, een Electr. Centrale, een Slachthuis, en van een Duinwaterleiding, alles pri ma ingericht. Wel hebben deze inrichtingen van aanschaffing mMilioenien guldens ge kost, doch het nut dat zij zullen af werpen zal zeer groot zijn. Nu nog oen goed ingerichte reini- ginsdienst zonder het voor al de inge. ze-tenen onaangename onzindelijke tonnenstelsel, waar een man aan het hoofd staat, die boven alles vakkun- digen betrouwbaar is. met werklie den die goed betaald! worden, waar men dus ook goed werk van verwach ten mag, on Haarlem zal 'een inrich ting rijker geworden zijn waarop men betrekkelijk trots mag wezen. VOORSTEL. Een bepaalld voorstel heb ik aan deze beschouwing niet willen vast- knoopen omdat deze reorganisatie plannen verschillends andiere zaken ten gevolge zullen hebben: een herzie ning der poJitde-veroa'dlening bijvoor beeld, waarbij ook die wenschelij kheid overwogen worde om bet verzamelen van menage-afval door particulieren te in Parijs, aan 't Conservatorium. Een paar jaar geleden speelde hij cis, nu speelt hij al fis, wat zeg je daarvan. Ze hebban me zendeling willen ma ken, maar dat is niet zoo respectabel. Ze sturen je naar ZuicE-Arfika, waar je kans hebt opgepeuz. te worden door de kannibalen. Nu, weet je wat mijn ideaal is (een wijde beweging met een wandelstok over de menigte) zoo'n massa menschen,, zïe je, die me nou staan aan to gapen, maar als 't uit is, de portemonnaie voor dien dag Als ik niet genoeg verkoop wordt ik lid van de Tweede Kamer. Ze hebben mo al candidaat gesteld, maar toen wou ik niet, omdat ik anti-belasting man ben. We krijgen nu snel recht Dat wordt door de bodelaars sterk toegejuicht om zeven uur bedelen ze, om acht uur worden ze ingepikt; om negen uur veroordeeld en dan zijn ze nog voor het soepsten in Veenhuizen. Je gaat van dc zomer zeker allemaal wel op reis, hè? Ik ook. Ik ga naar Scheveninren daar heb ik n' villa en daar staat op: Gesjochten. Mooie naam. hè. Nou, as je op reis gaat, dian moet je allerlei dingen hebben en dat kost veel gel dl. Daar heb ik nou in voorzien. Hier heb je reiswijzers, boekjes, waar op mijn firma staat: Cocadorus, dat is te zeggen. Perry en Co. Die Co. ben ik, Co-cadtorus. Alles waar tegenwoor. verbieden (wel is dit ook thans vcrho-| digCo biJ k„mt n. t MaWe •art f Van ""«s kan je op deze kalender poMue-verordtefnmg, doch bet schijnt mij toe, dat óf de politie-beambten geen waren tenders die hij aanbood) Als je thuis een mooi kleed heb, en je klopt op je sigaar, dan valt er as dat' is asphalt. Als je nou geen ge-asphalt kleed wilt hebben, koop dan zoo'n asbak. Dit is van cuivre-poli, waarachtig, met 'n schilde rij van den beroemden Jacob Mares ei op; en als je daarmee aan 't Rijksmuseum komt, wor je van de trappen gesmeten. toliter faecale stoffen. kennis dragen van dit artikel óf hun gelast is aan dit art., de hand: niet te houden of iets anders, althans van toepassing van dit artikel is mij nog nimmer gebleken) om d)e ingezetenen 3961.23 minder ontvangst; dian moetj te ven-plichten met huisvuil n':et mot Hoeveel H.L. zijn in 1900 verzameld?: men de hierboven ondor B. aangedui- Er waren geplaatst 5429 tonnen i de stoffen totaal waardeloos achten elachterstonnen niet mede gerekend)en do.! ziiu ze beslist n'iet. dóch dan per jaar en per ton wordt verzameld worden ook overbodig de twintig belt- 8 5 ILL; werkers die dagelijks absoluut niets hetgeen voor dat jaar zou 5429 maal 8.5. is46,146.5 H.L., sintels of dergelijke af te mogen leve ren, doch in twee bakken of andere voorwerpen te verzamelen, enz. enz. Ook heeft dte ondervinding mij reeds geleerd! dat waarneer 'n voorstel inge- zijuj andeins doen dan sorteeren hetgeen j dlieradi wordt, die een er tegen stemt pneumatische toelstel is aangevoerd 21.853 H.L., totaal 67,999 H.L. Hierbij komt nog 50 karren beer (nachtwerk?) enz. zoodat ik gerustelijk het ronde cijfer van 70,000 H.L. durf vaststellen (dat cijfer is niet denkbeel- dkr. doch barudt op goedé gegevens.) Berekent men deze hoeveelheid a 20 cent per H.L. dan geeft liet een totaal- opbrengst van veertiendluiizend gulden. Dc gemeente kan dus van de faeca ll ën ontvangen 14,000. Hiertegenover staat een uitgaaf van f 20,000, hetwelk een nadeeLig saldo geef t van f 6000. per [een jaarlijksche uitgaaf vordert van ruim tienduizend gulden. De verzamelde paardenmest blijft de gewone waarde veiiegewoordigen Men ziet dus hoe mén ook handele óf als totaal waardeloos beschouwen öf zeer billijk verkoopen, voordeeliger komt het steeds uit. i Wil men dézen tak van dienst voor- een ontweip indienen voor de convene hebben? welnu, buitenlandsche Portugoeach-! "„halte het onemdelijke, niet de echuld. De voorwaarden zijn bekend gezondheid bevorderende zeer dure en vastgesteld in overeenstemming met de houders dier schuld te Berlijn, Parijs, Londen, Brussel en Amster dam. S ta d s n i e uws Haarlem 15 April. Stukken ran den Gemeenteraad Zesde tueschonschool. B. en W. stellen voor beschikbaar te stellen: a. een bedrag van f 59.400 voor den bouw van een Zesde Tusschenschool en het houden van toezicht enz. en b. een bedrag van f 3500 voor den bouw van een bewaarderswoning behoorende bij de sub a. genoemde school. (101). Instru c tiën. B. en W. dienen wederom in de in de vorige raadszitting aan de orde ge- wfjest zijnde ontwdrp-instructiën en hebben daarin overgenomen de veran deringen tijdens de behandeling daar in aangebracht. (106) Herstellen Vergissing. In het besluit van 26 Maart 1902, betreffende de demping der Papento- ren9singelgracht, is abusief in het gedrukte raadjsvootfstól (Inplaats van 26.000, welk bedrag was aange vraagd, van f 20.000 gewaagd. B. en W. geven den raad in over weging deze vergissing te henstellen. (97, Rekening en Verantwoor ding. B. eu W. stelten voor de rekening em Verantwoording der Stads-Apo - theek over het jaar 1901, goed te kou- ren. Deze rekening sluit in ont- vangst en uitgaaf tot een bedrag van 8329.S0l5, waarvan 4351.45.5 als subsidie der gemeente. (100) Afkoop erfpacht. Door den heer A. Koolhoven te Bloe- mendaal, dir. der naaml. vennootsch. „Btaemendaal Overvecn Haarlem Tram Omnibus Maatschappij" is een adres tot den Raad gericht,waarin nij verzoekt, namens dié Maatschappij toe te laten tot afkoop der erfpacht-, groot f 2.65, gevestigd op de gronden in deze gemeente, kadastraal bekend onder sectie B. nos. 10084)9 en 2187-88. B. en W. hebben geen bezwaar te gen den afkoop en stellen voor, overeenstemming met het advies der Commissie van Bijstand in het be heer der gom een te- f in anoiënden af koopspenning te bepalen op veertig. (105) Afslaan lokalen. B. en W. stellen voor den heer C. Veen vergunning te verleenen tot liet gebruiken van 4 lokalen in de 2e Bur gerschool, ten behoeve van het Zon- dagsschoolonderwi j s. Verhuring grond. B. enW. stellen voer aan liet bestuur van den Grooten Zilkerpokler 80 v.M. in plaats van 120 vk. M., zooals bij be sluit van 18 Dec. jl. werd bepaald.aan de Leidsche Vaart, onder Noordwij kor- hout, te vcjrhuren tegen een huur prijs van f 8 en het bovengenoemde besluit van 18 Dec. 1.1. in te teekken. Brandje. Een schoorsteenbrand je had plaaAs in dte Kenaustraat, ten gevolge van aanlaidlBng var. roet. doch werd door de bewoners zelf gedoofd. der omdat b hem niet aanstaat, en 'nkalenders aangeprijsd, en verkocht; darde omdat c niet naar zijn genoegen: goed verkocht zelfs. Cocadorus smijt is. enz. enz. natuurlijk eerbiedig ik 'n ze t}e liefhebbers toe en laat de chef, TERREINEN. Meermalen is gezegd het terrein is gunstig gelegen (m. i. thans niet ge heel gunstig) doch aangenomen dat het zoo is, zou hiet dian nu geen tijd ge worden zijn de reiniging te verplaat sen? De gemeente heeft immers nog zeer gunstig terrein in eigendom? ver plaatst men de reiniging, dan komt dit zeer groote terrein voor bouwter rein. De duizende en nogmaals duizendie reizigers die die bloemenstad! komen bezichtigen zullen zeker niet vermin deren als deze onoogelijke- entrée ver valt. de geheele omgeving zal namer worden enz. enz. en wat is nu eigenlijk goed aan deze inrichting? Ik bedoel van die diverse onderdeel en. Het antwoord' kan niet anders zijn dan zeer weinig: zoowel het kantoor als het schaftlokaal voldoet niet, ook niet aan de minste eöschen. De wagenloodis is, om iets te noe-; men zeer onpractisch. Wanneer bijv. 's morgans die voerlieden hun af dealing in moeten gaan moet de één op den ander wachten. Was deze inrichting zoodanig gemaakt, dat elke voerman zijn paard van stal halende, direct kon inspannen, dan zou dit den dienst bevorderen De beco-put is in slechte conditie en niet practisch om die stoffen er uit te laden in die schepen. Is deze put hoo ger aangel'e&ri, zoodat die stoffen door een slang in het schip vloeien kan, dan laadt men in een lxalf uur een schip, hetgeen in den drukken tijd meer dian wenschelijk is. omdat a hem niet bevalt, en een an tezen. de feestdagen, en wanneer je gesjochten bent, hoe je portemonnaie staal, dat is n' benauwd ding. Toen ik dlrie jaar oud was werd ik geboren en toen ik 3^ jaar was. kreeg ik het pootje. De dokter filiciteerde m'n cuwe heer want hij zei, dat zulke jon gens altijd vooruitkomen. Nu dat ben ik ook, eerst met een hand. toen met allebei m'n handien, en alles wat Ik nou heb is gegapt werk. Een poosje worden de zakboekjes- ,,En hier heb ik nog een mooi artikel tje voor Boerenvrienden. „Dat is wat moois. „Je moet weten ik ben een echte Pro- Boer, het kan bekend zijn dat ik Transvaalsch kostuum op de markter ge'reisd heb. „Weet je, hoe de Engelschen doeni „Volgens de nieuwe tactiek verbran den ze de hoeven, maar ze kijken altijd eerst of er wat te gappen valt. „Nou,_ onlangs kwamen ze aan een hoeve en daar vonden ze een stuk kaas ze konden het niet gebruiken omdat het vol wormen zat. ,.En weet je wat de commandant toen dee? „Die seinde, dat ze een schitterende! overwinning behaald hadden, want ze hadden 22000 beesten buit gemaakt „Maar, wat ik nou hier heb, dat zijn, de portretten van den grijzen Staatspre sident en van Joubert en van Steijr, en; de slag bij Colenso, en het Vrijheidslied.. „Daar zou je nou allemaal niks aan', hebben. Je geeft de prentjes aan een kind, en binnen een uur zijn ze stuk. „Maar achter elk portret zit een veri- iabel naaldenkussen. „Dat kost „De opbrengst is voor de vrouw en kinderen vanCocadorus, Utrechtsehei Dwarsstraat, Amsterdam." elks meening. maar door het toestem men d'at dan over deae bedoelde klei nigheden loopt, lijdt het geheel e voor stel soms schipbreuk. Ziehier dé reden waarom ik geen voorstel omtrent dieze zaak heb ge maakt, mochten er evenwel onder mijn medfe-raadsïedien worden aangetroffen, laten zien, een opschepper, om op te die hiet indienen van een voorstel wen-scheppen. Aan de overzijde van 't kanaal schieüjker achten, gaarne ben ik bereid scheppen ze ook op; jonge, jonge, wat mij met hen te verstaan, eveneens ben kennen ze daar opscheppen. Sj amber! ei n ik zeer gaarne genegen indien het een Rhodes (o nee, die is er niet meer), gene- nf anrtfli- van mun hnw-hnir.vinf mprf zün factotum, aanreiken, met allerlei grimassen en uien, zorgend dat hij z'n centen binnenkrijgt. „Beste meneeren," vervolgt hij als er zich geen nieuwe koopers meer opdoen, ,nou zal ik jullie eens een nieuw artikel of ander van mijn beschouwing niet begrepen wordt mijn collega's trach ten dit duidelijker te maken. afdeeling Haarlem van den Volksbond ontvangen bij hunne convocatie voor de vergadering op Woensdag a.s. een hoekje, opgedragen „Aan Neerlands Jeugd" en getiteld: „Niet drinken.'' De onbekende schrijver waarschuwt De schippers zulten dan geen dagen '!1 bevatte:ijke taal tegen den drank behoeven te blijven liggen met hun tu ëaat baarbij, waarschuwende te- vaartuig, hetwelk van het standpuntgen elk gebruik, hoe klein ook, verder van eten schipper bekeken onaagenaam' dan de Volksbond zelf, die alleen het tonnenstelsel totaal af. In mijn gedachten hoor ik reeds zeg gen: „Hieraan zijn bezwaren verbon den". Och ja bezwaren kunnen altijd geopperd worden, dtoeh als ze er zijn? zijn dteze gemakkelijk ta overkomen. Men beginne om van gemeentewege: lo. Geen nieuwe tonnen méér te plaatsen. 2o. Van recognitie voor het hebben van een beerput in dien openbaren weg vrij te stellen dfi eigenaars van huizen die zorgen dlat bijv. binnen twee jaar die porceelen hun faiecalie lossen in bedoekte putten. 3o. Te overwegen of het aanbeveling verdient, dat de eigenaren der percee- ien, welke geen putten aanschaffen, binnen dé ondier 2o. bedoelden tijd eene vergoeding betalen voor geplaat ste tonnen. 4o. Na te gaan in hoeverre het mo gelijk is die eigenaren van de perceelan di'e een spruit hebban voor faecalie-loa- sing in het gemeentelijk riool te ver plichten eveneens putten voor dat doel aan te schaffen Wanneer bovenstaande punten door vakkundige menschen worden overwo gen. twijfel ik niet of man zal advisee- ren dezen weg in te slaan, zij het don ook misschien «enigszins gewijzigd. Een elk uwer zal direct vatten, dat, wanneer slechte het tonnenstelsel is afgeschaft, en men van gemeentewege de faecaliën zal kunnen verzamelen uit putten, deze werrkzaamheden veel zan- delijker, vlugger en goedikooper zul len kunnen verricht worden dan voor. heen? (thans). Men zal dam nog moeten aanschaf fen; Een vei voerbare st oomluchtpomp met stoomketel, dlrie tenders, zuigslan- gen, koppelingen enz. f 4500, twee ijzeren schuiten (thanks) a f 4500, twee faecatiënbakiken, elk 25,000 II.L. houd a 25 30.000 gulden. Ik geloof zeker niet te overdrijven, alis ik zeg, dat wanneer het tonnenstel sel tot het verleden zal be-hooren, de faecale stoffen uit de gehoele gemeente door twaalf ntan zullen kunnen wor den verzameld1 ten-wijl tegenwoordig daarvoor dlentiig man aan het werk is; een besparing dus van circa tiendui zend) gulden arbeidsloon COMPOSTBEREIDING. Oppervlakkig zou men dtenkén dat volgens het verslag van 1900 (hetwelk ik voor een en onder als basis iieb ge nomen) de meststoffen meer opbrach ten dan bij dien verkoop zooals ik hier boven aangaf, aan diverse meststoffen totaal ontvangen 17,961.23, terwijl de verkoop van faecalie alléén f 14,000 zou bedragen, alzoo minder f 3961;23. Doch men verliezie hierbij niet uit het oog: dot behalve die faec. ook an dere bestandcteelen woreten verzameld, geschikt tot mfistbereidJing. B. ik noen» slechts dte inhoud van 16,894 slariiteitsbonnen. (de manier voor verzamelen van dat artikel Ner val! natuurlijk, wanneer liet gemeen telijk slachthuis in gebruik zal zijn gesteld) die 1629 karren siraatvoeg.sel, 4 A 5000 kub. M. bagger, en die duizen die en duizendie kub. M. vuil. Deze meststoffen zullen wel is waar, scherper, droger en magc-ixter worden eu daardoor minderwaardiger, doch men berekenc dan ook daan^oor een minimum-prijs. Men kan ook de schippers de faec. per ll.L. verkoopen, zij kunnen dan naar keuze voel of weiniig (Lezer prima meststoffen bij hun lading voegen, hetgeen wiel wed* inlirimping dien- la ding v eroorzaakt, doch man bereken e dan ook naar oen vaste verhouding het meerfiere vuil, dat door deze be- werking wordJt \vrladen. Hoe hoog zullen de kosten wezen Het meest voordoeligst voor de ge- ais men de Reiniging verplaatst? Met raai French, die komt bij de glazenwas- scherij in Amsterdam, en Methuen, die schapendief. Als die een overwinning behaalde, dan kwam ie altijd met 'n paar schaapies an tippelen. „Dat zijn zilveren lepels. Al komt er een koning aan je tafel, dan heb je je niet te schamen om hem van zoo'n lepel te laten eten, en als ie 't niet doet, gooi je hem door de ramen. „Dat kost je geen 12 gulden, geen 10, 9, 8, 7, 6, 5 geen 4, 3, 2, dat kost je geen gulden, geen drie kwarijes, (lat kost je twee kwartjes. Wie draagt die lepels voor twee kwartjes mee? „Niemand?" „Chef zegt, dat ik het minder moet doen ,en als chef het zegt, ben ik wel ze delijk toe verplicht. Hij is Dodica en ik ben Radïca. We zijn niet aan mekaar gegroeid, dan had -ik hem z'n hersens Volksbond. Do ledon van ie f n°U iiU" bij mekaar, maar nou scheiden we om 'n kwestie van geloof. Hij gelooft name lijk niet dat mijn ontvangsten voor mij zijn. In de Groote Vauxhai gaf Zaterdag avond de heer R. Meenhorst een af schel dis soiree aan de leerlingen zijner dtanscursus. Bij die. gelegenheid werd voor de Vrouwen en Kinderen in (1e consodnliratiekampen f 6.35. gecollec teerd. Door den architect W. F. Doeglas j6 aanbesteed: Het houwen van een woonhuis en een winkelhuis met bovnevvoning op een terrein aan den hoek die Jan de Bro ij straat en Projectstraat in het Kle verpark. Ingekomen waren 17 biljetten Laagst inschrijver bleek te zijn de heer W. van eter Kroft alhier pec. a voor f 4360 en perc b. voor f. 4248. en nadeolig is. „Als 't dicht water te liggen wij genoeg- mm dien wal", oor- dealen zij .en terecht, die klcinschippe- rij is niet zoo rooskleurig. Men moet- van gemeentewege dat 60ort van schippers met alles ter wille zijn, den een echter niet meer dan den andter. De compostput (laax die verdwijnen s. v. p.) heeft ook zijn groote gebreken. Zoo loopt bijvoorbeeld de ier in plaats van in die dJaairvoor bestemdle put, in den Singel. Niet alléén dlat dit finan cieel schadelijk is, ook uit een oog punt van volksgezondheid is dit euvel schacMijk, zoomede ondervinden de in de directe nabijheid dezer plaats gelegen stoommachines den nadeeligen invloed hiervan nl. als het water voor stoomontwikkeling dezer machines uit den Singel wordt betrokken. DE PAARDENSTAL. Deze zou er medé door kunnen, dóch daarbij ontbreekt, (om niet over klei nigheden te vallen) een woning voor den slalbaas. Nergens zal men een stal van 30-tal paarden aantreffen waar niet de slalbaas óf in, öf boven den stal woont. De verschillende andere inrichtingen voldoen ook niet aan de tegenwoordige eischen; meest alles is daar nog zeer primitief: die oven o. a. deugt totaal niet. enz. enz. PERSONEEL (ARBEIDERS). Volgens bovenstaande uiteenzetting zouden er te veel arbeiders zijn; wel nu. ik meen zeker te weten, dat er onder (ie arbeidere ouden van diagen zijn, te oud om te werken; een billijk pensioen zoude hen kunnen en moeten warden verzekerd en die jongeren (in- dlien er nog eurbeidfskraclut overcompleet deze krachten zouden kunnen overgaan als arbeider óf aan de licht fabrieken óf aan het slachthuisof andaren gemeentedienst. PERSONEEL (STAF). Omtrent dit punt zal ik hier niets misbruik bestrijden wil. Verre van ons hem dat kwalijk te nemen, inte gendeel, alle lectuur van dtezen aard verdient hulde, lof en... verspreiding in wijden kring. Het boekje is voorzien van vier af beeldingen van ongelijke waarde. Rem.-Geref. Gemeente. Woensdag 23 April heeft eene alge- meene vergadering plaats, waarin o. m. eene verkiezing van bestuursleden zal plaats hebben, wegens het aftre den van de heer en W. Stolp en R. Veth, het bedanken van mr. Jager Gerlings alsmede dbor uitbreiding an het aantal leden met één. Laat dte gemeente nu toch geen geld) moer uitgeven! „Wij zitten alzoo in die sch/uldf": dteizo klaagtoon, indien ze zou geuit wwrdlen, weegt bij mij 't Gearresteerd. Het is der po litie gelukt de hand te leggen op 2 jeugdige misdadigers, die zich in den laatsten tijd aan verschillende kleine diefstallen hebben schuldig gemaakt en bepaald; ook de hand hebben gehad in genoemde diefstallen. „Hier heb ik nou nog weer wat anders. „Mooie paipen. „Verleden jaar met Kerslmïs had zich in Engeland een comité gevormd om chocola en pijpen te sturen aan de Boe-, ren, o neen, aan de Engelschen. „De chocola hebben de Engelschen wel gekregen, maar niet gebruikt, omdat de Boeren de kopjes hadden. „En die paipen die heb ik. „Ik heb ze zelf uit Liverpool gehaald. „De kapitein van 't schip, dat voor Z.. Afrika klaar lag zei: „Cocadorus", kom maar is bij me." „All right zei ik. Da's Engels, ja, ja, ik spreek goed Engelsch, dat heb ik ui^ de Engelsche ziekte overgehouden „Die Engelschen, dat zijn geen kerels. Vroeger hadden zo houten schepen met ijzeren mannen, maar nou hebben ze ijzeren schepen met houten mannen. „Je kan in Zuid-Afrika altijd nog zien, dat de Hollanders wat mans zijn; nog als in de dagen van Tromp en de Ruyter. De Ruyter voer met een vloot de Theems op tot bij Londen en zeilde bij Chattam de ketting door „Maar zie je, om op die paipen te ko men, dat zijn de paipen, die ze eigenlijk, naar Zuid-Afrika hadden moeten zenden. Zie je, als je nou als werkmensch roet zoo'n rentenierspijp bij je patroon komt, dan zegt ie je hebt drie handen noodig, een om die pijp vast te houden, twee om te werken. „Daar lieb ik op gerekend. „Je kan er dit middenstuk uit halen, en dan hou je een klein pijpje over." „Wie mot nou zoo'n pijp?" „Dat kost je geen rijksdaalder, geen twee gulden, geen een gulden vijftig, geen gulden, geen.vijf en twintig cent, ik schaam me om den prijs te noe men, die p.aip kost maar twee dubbel tjes N' nette meneer n' meneer die z'n komst vooruit per briefkaart had aan gekondigd. N' meneer met een „pienter", on deugend. geestig gezicht, on dei- n' rood puntmutsje, boven op een tafel. Dat ia Cocadorus. Een dichte drom menschen staan om hem heen. Hij tamboert er nog meer bij mekaar door met n' lang mes op n' groot rond) blik te slaan. En dian begint hij „Burgers van Haarlem, burgers van Nederland, burgers van de heoLe we reld en omliggende plaatsen, als een oogenblikje tijd hebt, zal ik zoo vrij zijn met de namdddiag-voorstelling te beginnen. 't Is voor de ee-rste maal, dat ik. hier optreed), maar 't zal niet voor de laat ste maal zijn, dat bezweer ik je. Jullie zullen allemaal in de nieuws bladen gelezen hebben, dat ik 't waar achtig niet noodüg heb hier op de markt te staan. Ik ben van n' respec. ..7.e zeggen, dat de joden de Christe nen voor de mal houden, maar de Chris tenen doen 't mekaar zooveel, dat er voor de joden geen kans meer is." „Hier heb ik 'n portemonnaie, genaamd het kogelvrije pantser, omdat, wanneer je hem losscheurt je hem als pantser op je borst kan dragen. Dat doen de Boeren ook, daarom kunnen ze de En gelschen weerstaan. Simson was 'n sterke kerel, want hij versloeg 2000 Philistijnen met een ezels- kinnenbak. Hebben jullie Simson gekend? Niet? Nou, ik heel goed. Ik heb 'm zoo'n portemonnaie gestuurd met 'n briefkaar tje er bij of ie me schrijven wou of ie 'm stuk kan scheuren. Maar ik heb 'n briefkaart terug gekregen, dat ie 't niet kon. Waarachtig, 't is geen lolletje. Chef- fie. zoek die briefkaart van Simson eens. 't Spijt me, ik heb 'm niet bij me." „Onze Koningin is met Hertog Hen drik getrouwd, dat weten jullie allemaal hè? „Maar weet je door wie 't aangeko men is? „Dat weet je niet, hè? „Nou dat is door mij, Cocadorus, aan gekomen," verzekert hij met een zelfge noegzaam lachje en een tikken op n borst. „Ik zal je eens vertellen, hoe dat ge gaan is. „Op dit postpapier, wat ik hier heb, hebben bij de Vredesconferentie de aifep zanten van de vreemde mogendheden ge schreven. De afgezant van Mecklenburg heeft zoo'n pakje meegenomen en her tog Hendrik heeft 't toevallig gezien. Hij wou ook zulk papier hebben en schreef toen aan H. M. de Koningin: „Wilhelm! na, je zou me zeer verplichten eens bij Cocadorus aan te loopen en van dat mooie papier voor me te bestellen". H M. doet dat. Op zekeren avond, we zaten net te eten cheffie vrat dat 't 'n schande was wordt er geklopt. !k doe open en het is H. M. onze geëerbiedigde Koningin. „Cocadorus", zegt ze, „geef me eens van dat mooie postpapier, moest twaalf velletjes voor een gulden hebben. Ze wou er ook 'n schellinkie an verdienen. Nou, toen heeft ze naar Mecklenburg geschreven, en, niet waar, we zijn alle maal jong geweest, Je begrijpt best, hoe het toen gegaan is. Binnenland. tabele famodte: nTn zoon is muzikant ken- Dan heb ik hier nog nog mooie asbak- Itleine berichten. "Wegens een lichte verkoudheid moet H. M. de Koningin eenige dagen haar ertrfekken hóuden. Prins Hendrik woonde Zondag alleen de godsdierisst-i oefening in die kerk te Apeldoorn bij.' In de' op 22 dezer te houden vergade. ring der Tweede Kamer zal de voor zitter, na het trekken der afdeelingen. een voorstel doen tot regeling der werk zaamheden. Naar men verneemt, wenscht, mr. J, A. Kramer, secretaris-generaal bij het departement van oorlog, dit jaar bij- het bereiken van den 65-jarigen leef-, tijd, 's lands dienst te verlaten. Atjeh. Men seint uit Batavia aan de N. Ct. dat de luitenant Winter, die deel-: neemt aan de Pedir-expeditie, aan den schouder gewond is. Blijkens de naam- en. ranglijst dei officieren, zijn er bij het Indische leger twee luitenants Winter: de le luit. der infanterie W. P. Winter, en de le luit der artillerie A. T. H. Winter. De lichting 1S95. Een correspondent van het HdbL. meldt: Naar aanleiding van de beweging, dde op 't getouw wordt gezet tegen de oproeping der lichting 1895, hebben wij ons tot den min, van oorlog ge wend met het verzoek ons te willen mededeelen, of Zijne Excellentie voor nemens was op eenigeriei wijze aan de geopperde bezwaren tegemoet te komen. De Minister die zoo juist van een korte afwezigheid buiten den Haag was teruggekeerd en dus nog geen tijd had gehad om d!e quaestie op zijn gemak en in alle onderdeden te be schouwen, antwoordde ons, dat de last waarover men zich beklaagde, voortvloeide uit de wet zelve, maar dat de middelen om dien last te ver lichten, ook in die wet waren te vin den. namelijk in het vierde en in het laatste lid van artikel 113. liet lag1 voor de hand, dat van hier bedoelde bepalingen in het bijzonder jegens de lichting 1895 een royaal gebruik zou worden geniaakt. Over :de quaestie of wellicht ook dtoor eene bijzondere interpretatie de bezwaren zouden

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 2