Lichtfabrieken. aangebracht, zal toegekend worden een belooning van f 5 tot f 25. Vervroegde winkelsluiting. Hot comité voor vervroegde winkel sluiting '.te- Gravonhage houdt Vrij dag 18 April a. s.. eene algemeene ver gadering waarin o. a. zal worden uitgebracht het verslag der bemidde- lings-commissie en beraadslaagd over hot volgend bestuursvoorstelDe Veree- nlging voor vervroegde winkelsluiting te 's-Gravenhage besluit Zich te ontbin den ten einde een nieuwe Vöreeniging ter Vfertorijging van wettelijke rege ling Yoor het sluitingsuur van winkels kantoren en magazijnen, gepaard met beperking van den arbeidsduur en be grenzing van den arbeidsdag der be diende te vormen, onder bepa ling dat het bestuur zal be staan uit lavenv-eel patroons als bedienden, met. een particulier als voor zitter. Eindelijk staat op de agenda: benoeming eerier coium!i9sie tot het ontwerpen van statuten. Uit de Hofstad. De groote parade welke gehouden zal worden ter gelegenheid van den verjaar dag van Z. K. H. den Prins der Neder landen op Zaterdag 19 April a. s. zal gecommandeerd worden door kolo nel Hoogerhuyze, commandant van het 2e regiment veld-artillerie. en geïnspec teerd worden door den gouverneur der residentie, generaal Van Ermel Scherer. tegen dien tijd bij de vele aan den weg gebouwde huizen alle lieden in de deur, zelfs kinderen, die geschreeuw en ge- jouw aanhieven toen Reudink voorbij ging, terwijl juist veel menschen, die uit de fabriek kwamen, ook passeerden. Door de voorzorgsmaatregelen der po litie gebeurde er overigens niet het min ste, maar toch ging R. Dinsdagmiddag niet weer aan het werk. Acad. Examens. Leiden. Geslaagd voor het voorberei dend kerkelijk examen de heeren N. A. Becht en J. de Bruin. Utrecht. Cand. Rechten de heer A. O. H. Teilegen. 7000 kievitseieren. Te Sneek zijn Dinsdag aangevoerd 7000 kievitseiieren die' tegen den prijs van 15 cent redelijken aftrek vonden. De hevige regens van do laatste da gen zijn oorzaak dat er vrij wat eieren in de lage landen verloren zijn gegaan. Ook zijn er tal van kieviten doodgegaan Door ellende gestorven. In een dwarsstraatje van de Wagen straat te Amsterdam Is in zijn womng dood gevonden een man. die selsrt ee- nigen tijd zeer ziekelijk was. In een schamel vertrek, waar de lucht bijna ondragelijk was. lag de man bijna dood op den grond: blijkbaar is hij dus door L'. bpeik aan goede verzorging omge komen. Niet aangenaam Voor sommige personen is de dubbele moord in die Czaar Peterstraat te Am sterdam al hotel onaangenaam. Zoo werd Zondag een conducteur van den Duitschen trein aan het station door de pol'itie aangehouden en overge bracht naar het politiebureau aan de Kattenburgergracht, om in zake den dobbelen moord te worden gehoord. Nadat een giroot gedeelte van den dag hiermede gemoeid was geweest kon de man weder vertrekken, all'es behalve er over gesticht, dat op deze wijze zijn vrijie dag was vergald. Opsporing gevraagd. Bij de politie te Amsterdam is thans de opsporing en aanhouding verzocht van den postcommies C. R. van G. te Venlo, verdacht van verduistering ten nadeele van het riik.S'ignalement van dien' verdachte wordt opgegeven als een lang mager persoon, zeer bijzilen- de. draagt een pruik en een groot wou den lorgnet» V co-moedel ijk heeft hij zich op een rijwiel uit Venlo verwijderd- Op 'naccoordje. In eene plattelandsgemeente in Noordholland (zoo wordt etr gemeld) zond eene vrouw twee rijksdaalders en twee komijne-kazen aan het hootid der school, om haar dochtertje te ont slaan van de verplichtingen, bij de leerplichtwet opgelegd. Yoor de Boereiu Ten behoeve van het Hulpfonds is bij bet gezantschap der Zuid-Afrikaansche Republiek gedurende de maand Maart ontvangen: Uit Nederlandsch-Indië, door bemiddeling van den heer Th. B. Pleyte, Semarang, frs. 217; uit Nederland door de Ned. Z.-A. Ver., Amsterdam, fr. 1230.70 ten kantore van den Staatspresident te Utrecht uit Nederland door den heer S. Heinsma, Christelijke Harmonie en Fan fare corpsen te Berlikum fr. 207.50; N. N. Utrecht fr. 11.52; uit Neder],-Indië door ds. Boelman, Magelang, fr. 207.50. Aanvaring. Een logger, schipper M. Beekman van den ree der B. van der Zwam. te Scheveningen, is Zaterdag op dia Noord zee door het fransche stoomschip Mi chel aangevaren en dadelijk gezonken. De bemanning wist nog bijtijds op het stoomschip over te springen en is blij kens telegram, bij den reeder ontvan- gen, behouden te Bremen gebracht. INGEZONDEN MEDEDEE- LING EN. 30 cents per regel. Andere middelen faalden. Weest op Uwe hoede, het echte preparaat te ontvangen. Onderstaande feiten komen in tal rijke huisgezinnen voor: Peruwelz, 58 Grand' Rue. 5 April 1901. Mijnoheeren, Tengevolge van eene gevatte koude hoestte ik hevig, het geen weldra zóó verergerde, dat het in hronchitis ontaardde. De kwaal nam onrustbarend tee, en men herkende mli niet meer; ik was bLeek. zwak, had geen eetlust en kon niet meea- slapen. De middelen, die ik had aangewend hadden mij niet gebaat, en ik besloot een proef te nemen met Uwe Scotit's Emulsion. Het doet mij genoegen U Ambulances voor de Boeren. Het lijdt thans geen twijfel meer of de pogingen ook door Nederland aange wend om eene uitzending van doctoren »n ambulance-personeel van het Ned. Roode Kruis naar het oorlogsterrein in Zuid-Afrlka toe te laten en daaraan door tocht te verzekeren, zijn afgestuit op be zwaren van de Britsche regeering die met eene weigering kunnen worden ge acht gelijk te staan. Rijksmusea enz. De „St-Ct," bevat de volgende op gaaf van het aantal bezoekers der mu sea en monumenten, gedurende het lste kwartaal 1902. Het Rijks-museum te Amsterdam 24,137, het Koninklijk Kabinet van Schilderijen te 's-Gravenhage 4618 het Museum Meetrmanno Westresnia- num te 's-Gravenhage 52, het Konin klijk Penningkabinet te 's-Gravenhage 43. het Rijks-museum van Oudheden te Leiden 940, het Rijks-Ethnograp- hisch Museum te Leiden 156, het. Rijks museum van Natuurlijke Historie te Leiden 29, de historische zaal van het Prinsenhof te Delft 74-1, de Gevangen poort te s-Gravenhage 1550, het Mui- dcrslot 275, de Ruine van Bbederode 611. het Monument te Heiligerlee 128 bezoekers. Misdadigers. Tq Wouw (N.-B.) heeft Maandag nacht een brutale diefstal plaats gehad De vrouw van W. Kools, aldaar, werd wakkdr, en, gerucht meenende te hooren stond zij op om de lamp aan te steken. Terwijl zij daarmede bezig was, kreeg zij een slag op de hand, die haar belette verder te gaan e: Werd vastgegrepen. Inmiddels posteer de een ander zich voor het béd en hield don man een revolver voor. De ande ren er waren er vier braken in tusschen kasten en laden open en sta len allies wat hun gad'ing was; zelfs het spek van een pas geslacht varken heb ben de inbrekersr medegenomen. De twee oudjes zijn thans ziek van schrik- Uitgejouwd. Het volgende voorval had Dinsdagmid dag te Enschedé plaats. Een der vaste ar beiders, Reudink, wonende aan den Los- serschen weg, was nog steeds aan het dekenweven. Men had besloten, en dit was der politie bekend, het den man te twaalf uur lastig te maken. Nu stonden Hy hield niet van soldaten. Op 7 Juli speelde zich op de Gooi- sche heide onder Huizen af het vol gend „militair dramé", zooals het Dinsdag voor het Gerechtshof te Am sterdam genoemd werd door nir. B. E. Asscher. Een afdeeling manschappen van het e regiment infanterie, gekampeerd in de legerplaats bij Laren, hield oe feningen waartoe behoorde dait met losse patronen werd geschoten. Dit geschiedde nabij „Huizeroog", een villa'tje, zeide een dier Raadsheercn, „een villa'tje van vijf hectaren" zeidie de beklaagde, de heer Peter J. K. B. Klep, die do eigenaar ervan was. Deze heer stapte op de militairen toe en zeide ongeveer het volgende: „Wat zij" jullie voor kwAjongens; wat haal jullie nou weer voor flauwe kul uit, wat doe jullie toch voor on zin." Een sergeant beduidde hem dat hei niet aanging de soldaten uit te schel den. en zeide, op den heer Klep doe lende, duidelijk hoorbaar: ,,dom indi vidu." Hierdoor was de heer Klep nog min der gesticht, dan hij reeds was, en toen nu de le luit. Van Hattem, die de oefeningen leidde, op hem toe kwam en zeide: „als n moeite hebt, heeft u je tot mij te wenden", hernam de heer Klep: „met jouw heb ik niets te maken" en „als ik u tegen jou zeg, kun jij u tegen mij zeggen". Hij riep toen den officier achterna deze toch liep achter zijn manschappen aan, was dus liet dichtst bij, en had ook het laatst met den heer Klep ge sproken „leelijke, gemeene vent, gemeene kerel." Vandaar dat de heer Klep voor de Rechtbank wer gedaagd, om zich te verantwoorden ter zake van beleediging van den 1 ©-lui tenant der infanterie Van Hattem. Beklaagfcte verscheen toen niet en werd door de Rechtbank bij verstek veroordeeld tot 10 dagen gevangenis straf. In de gevangenis had de heer Klep weinig zin en daarom kwam hij te gen de uitvoering van het vonnis in verzet., en vervolgens van het vonnis, waarbij dit verzet werd ongegrond' verklaard, in hooger beroep. Dinsdag diende de zaak dientenge volge voor het gerechtshof te Amster dam. Het getuigenverhoor leverde geen nieuwe gezichtspunten op. Ge hoord werden als geltuige A charge de luitenant, een sergeantemajoor en een korporaal. De adv.-gen. requireerde bevesti ging van het vonnis van de rechtbank den te bezigen? Dan zou het toch heler zijn, dunkt mij, het „vergeef hun" toe te passen. I)at zou meer in overeenstem ming zijn met het standpunt, hetv/tla u meent te moeten innemen. Maar als de inhoud u nu niet bekend is, en u enkel afgaat op het op-c'r<;ft, dan is dat zeer onverstandig en ge lijk aan den stier, die een roode lap ziet Had u echter goed nagedacht, wat u schreef, dan zou u zelf hebben opge merkt, dat uw ergernis u parten spelde. Reden voor ons u volledige vergiffenis te schenken. Dankend voor de plaatsing. Namens het Bestuur, G. ELFERINK. Uit de Arbeiderswereld BINNENLAND In Enschedé gaan nu en dan nieuwe wevers aan het werk. Dit geeft aanlei ding tot kleine opstootjes. Voor de sta kers is aan collecten wederom 1594 ingekomen. INGEZONDEN. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukkengeplaatst of niet geplaatstwordt de kopy niet aan den inzender teruggegeven. Geachte Redactie! Gelieve aan onderstaande verantwoor ding van ingekomen gelden op de lijsten van het Haarlemsch Arbeiders Secreta riaat, een plaatsje in uw blad af te staan: DE HEER JAN VAN DE STAALT. nu te kunnen mededeelen. dat ik mij reeds na bet gebruik der eerste flesch veel beter gevoelde. Ik gebruikte dit uitmuntend middel voortaan geregeld de hoestbuien werden weldra minder talrijken afmattend en ik voelde mijne krachten' en eetlust teru^keieren. Ik kan dus gerust zeggen, dat ik, dank zij Uwe Scott's Emulsion, weer her steld ben, en sterker dan ooit te voren. Mat do meeste achtfing. (get). Jan Van de Staalt. Mocht de lezer dezer regelen de echte Scott's Emulsion in zijn gezin aan wenden dan zal hij ongetwijfeld de zelfde goede resultaten zien als hier boven beschreven. Ziekte, onder welke verschijnselen ook, kan elk huisgezin binnensluipen; en liet Is eene geruststellende gedachte om zoodra de ziekte zich vertoont een middel te kennen, dat onfeilbaar is. Scott's Emulsion is het eenige huis middel, dat steeds vertrouwbaar is. en teneinde van hare goede hoedanig heden t8 kunnen profiteeren is het aan te hevelen zich steeds te overtui gen, dat men het echte preparaat ont vangt. hetgeen kenbaar is aan ons Han delsmerk: Een visscher met een groo- ten kabeljauw op den rug. Depots: The import Trading üm - Graven- hage» oe Heer Henri Sanders, Amsterdam, de Heer F. F. van Santen Kolff, Rot terdam. de Heer A. Mulder, 's-Gravenhage. de Heer J. H. I. Snabilié. Rotterdam, de Heer A. van Tuijll. Paleistraat. Amsterdam. Mejuffrouw E .de Leeuw, drogist, 's- Gravenhage. T. P. VAN DEN BERGH en ZOON. Heiligenweg, Utrecht. J. VAN GUL1K, Haarlem. Gebroeders BLOKPOEL. te 's-Graven hage. H. DE ZWART en Co., Utrecht. Verkrijgbaar bij alle Apothekers en Drogisten. Lijst. 257 1.55 258 1.52' 179 1-35 73 4.52 143 1.80 256 1-20 91 1.20 89 1.25 262 1.90 259 2.60 263 1.50 193 0.55 255 1-35 233 1-30 178 0.80 86 1.70 88 0.35 331 0.95 148 1.25 195 2.80 Lood en Zinkwerkers 5.00 Typografen 2.35 Typografen Kleinenberg 1.85 N. N. 0.25 Rechtszaken. De moord te Bnssum. Voor de Amstordamsche Rechtbank werd Dinsdag voortgezet de behandeling van de zaak tegen J. van de Heijsteeg, wonende te Bussum, thans gedetineerd, beklaagd van doodslag van het 15jarige meisje W. de Leeuw, gepleegd te Bus sum in den nacht van 4 op 5 Februari 1.1. De behandeling der zaak had Dinsdag wederom plaats met gesloten deuren. In de zitting van Dinsdag werden de als getuigen gedagvaarde personen omstreeks twintig gehoord. Elsch levenslang. Sport en Wedstrijden. Wielernieuws. De Zuid-HoUandsche Touringclub heeft naar aanleiding van de aan den gemeenteraad van 's-Gravenhage door burgemeester en wethouders ingedien de wijzigingen in de algemeene po litieverordening, eenige opmerkingen den Raad ter beo orde eling overgelegd. Bouhours heeft op de Buffalo-baan te Parijs twee records geslagen. Achter een eenvoudige motocylette heeft Bouhours de Kilometer in 49 1/5 sec. afgelegd'; do 500 M. deed hij 'in 24 1/5 sec. Hdt Tecord over 500 M. stond met 29 3/5 sec. op naam van Lombard, dat van den Kilometer (achter een drie wieier) met 52 sec. op naam van Baugé. De snelheid die Bouhours bij de 500 M. had was 74,380 M. in het uur. De Koninklijke Nederlandsche Zeil- en Roeivereeniging, beschermvrouwe H. M. de Koningin, eere-voorzitteT Z. K. H. de Prins der Nederlanden, Hertog van Meck lenburg, heeft de aankondiging harer voorjaars-zeilwedstrijden verzonden, die worden gehouden voor liefhebbers op het IJ voor Amsterdam, op Zaterdag 3, 10 en 24 Mei Scherpe- en middenzwaardjachten: I. Groot boven 3 tot en met 6 wedstrijdeen heden. II. Groot boven 2 tot en met 3 wedstrijdeenheden. III. Groot tot en met 2 wedstrijdeenheden. Uit de bepalingen blijkt onder meer het volgende Voor elke uitgeschreven klasse worden drie wedstrijden gehouden, op 3, 10 en 24 Mei. Dezo drie wedstrijden worden te zamen als één wedstrijd beschouwd. De wedstrijden zijn internationaal en worden gehouden onder de bepalingen van het Reglement voor zeilwedstrijden in Nederiand en België. De jachten wor den uitsluitend bemand met heeren lief hebbers, leden dezer of eener ultgenoo- digde vereeniging. De lengte der baan is ongeveer zes Engelsche zeemijlen. De wijze van afvaart is vliegende start zon der tijdopname. De afvaart heeft plaats vóór de jachthaven. De meting geschiedt op Vrijdag 2 Mei, en zoo noodig op Vrij dag 9 en 23 Mei. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 17 April 1902, des namiddags van 2 tot 3 uur door den W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Prélude et Fugue No. 1 Saint Saëns. 2. Concert Op 7 No. 3. H&ndel. 3. Le Déluge (Prélude) Saint-Saëns. Vorspiel zu Parsifal R. Wagner. Aria uit Paulus Mendelssohn. Haarlem, 16 April 1902. Op de heden gehouden kaasmarkt wa- ren aangevoerd: 8, stapels kaas, te za men uitmakende 1237 kazen, wegende •2466 Kilogr., 27.50—/ 22. Artikelen. Aangevoerd. Verkocht. Prijs. Boter 122 KG. 110 KG. 1.45—fl. 40 Biggen 23 st. 19 st. 13—/ 9. Schrammen 9 st. 9 st. 20—/16. Totaal 40.89' Tevens maak ik van de gelegenheid ge bruik om mede te deelen, dat, nu ook de uitsluiting der bouwvakarbeiders is opgeheven, alle gelden voortaan naar Enschedé gezonden zullen worden. Met dank voor de opname, M. d. R., Achtend, F. W. N. HUGENHOLTZ Jr. Secr. H. A. S. M. de R.I Wil ii onderstaande, tgLs antwoord aan den heer A. Pielage, plaatsen. Het aanbieden van lectuur, zooals dat j.L Zaterdag geschiedde, is door afge vaardigden der vereenigïngen besproken goedgevonden. Uw verwijt treft dus de deelnemende vereenigïngen. U spreekt in uw schrijven, dat wij alle begrip van betamelijkheid hebben verloren, indien we de weelde ervan ooit gekend hebben. We zoeken echter tevergeefs naar de weelde uwer betamelijkheid. U spreekt immers van misselijkfiguur en met viezigheid - bewerken, straatvuil gooien. Waarom zoo vragen wij - indien dit vragen betame lijk is deze onbetamelijkheden neer geschreven. U zal moeten toestemmen, dat u niet hebt aangetoond, met geen enkel woord zelfs, welke die viezigheden enz. waren. Een rein gemoed zal daar geen vTede mee kunnen hebben. Het is toch niet afdoende te zeggen Socialistische schrifturen hadden overhand? Of omdat de boeken die te koop waren, tot opschrift hadden: De Jezuïeten" of „Het Kruis" van Eugèue Sue. U noemt dat ironisch: heerlijkhe- den. Is de inhoud u ervan bekend, dat u zoo verbolgen doet zijn? zoodat u er toekomt, de door ons gespatieerde woor- Marktnieuws. Stoomvaartberichten. Het stoomschip Koningin Wilhel- inina, van Batavia naai- Amsterdam passeerde 14 April Gibraltar. Hel: stoomschip Priam, van Java naar Amsterrdam. paseerde 14 April des nam. 2 uur 35 minuten. Wight. Het stoomschip Memnon, van Jav_ naar Amsterdam, arriveerde 13 April te Londen. Het stoomschip Oengaran. van Java naai- Rotterdam, vertrok 14 April van Port Said. Het stoomschip Ardjoeno, van Rot terdam naar Java, arriveerde 15 April te Marseille. Het stoomschip Salak arriveerde 15 April van Rotterdam te Batavia. Het stoomschip Konling Willem II, van Amsterdam naai- Batavia, arriveer de 15 April te Port Said. Het dubbctechrorjEstoomsclnp Rot ten-dam van de HollandAmerika L'in, van New-York naar Rotterdam, ver trok 15 April des voormiddags 8 uur 30 minuten van Boulogne. Ilet stoomschip Prins Willem V. ver trok 15 April van Amsterdam naar Paramaribo. Vervolg Stadsnieuws. Wie in enkele maanden niet op den Ilarmenjansweg is geweest staat ver baasd wanneer hij, den spoorwegover gang passeerende, voor zich uit ziet naar de terreinen van Haarlem's gemeentelij ke lichtfabrieken. Hoog stuwen de vier kante gebouwen hun steenmassaas de lucht in, do kloeke schoorsteen schiet uitdagend naar boven en niet ver van daar liggen de benedengedeelten van de gashouders, als zwarte circussen. De vorige week was de hreede straat weg, die naar 't terrein leidt, versmald tot een geaccidenteerd voetpad tusschen hoopen zand en modder: een groote ploeg volk was er bezig de aansluiting te maken voor de ringleiding van de gasfa briek. „Er komen er twee", zeide ons de heer Bellaar Spruijt, die vriendelijk op zich genomen had ons te laten kijken hoe 't werk stond, „er zijn er twee, een aan eiken kant van den straatweg. En toen het terrein op. Links wordt een aardig gebouwtje afgewerkt: de wo ning van den gasmeester, een belangrijk persoon in de gasfabricatie, wiens tegen woordigheid zoo voortdurend noodig is, dat niemand hem zijn aardig huis en zijn uitzicht over het Spaarne zal mis gunnen. Wie het huis zal betrekken is nog niet bekend, waarschijnlijk zullen en W. weldra een benoeming doen. Het naaste gebouw bevat het labora torium, de donkere kamer, de lokalen voor droge en natte reiniging. In het voorbijgaan mag wel even gezegd wor den, dat de zuiverkisten Hollandsch fa brikaat zijn, want de fabriek heeft ten onrechte den naam, dat bijna alles uit Duitschland komt. Die kisten en de ex hausters zijn van Louis Smulders uit Utrecht. Straks komen we nog wel meer Hollandsche industrie tegen. Ditzelfde gebouwtje herbergt de locali- teit veor de fabricage van geel bloed- loogzout, een artikel dat in de goudmij nen gebruikt wordt en dus nu, dank zij den Zuidafrikaanschen oorlog, eenigs- zlns kwijnend is. Dit alles is vlak bij de haven, evenals de salmiakfabriek; in het meterlo kaal, waar do hoofdmeters komen te staan, is een reusachtige muuropening uitgespaard. Daaraan kan men zien van welke kolossale afmetingen die meters zullen wezen, want zij moeten door die opening heen. Voorloopig komen er twee. maar er is ruimte voor drie. Het machinegebouw lieeft daarna ons bezoek. Drie kolossale ketels liggen er te wachten: de stoommachines hebben een normale capaciteit van 250 p.k., een maximale van 300. Hier is ook de bron van de centrale verwarming in de bouwen en de beweegkracht voor ver schillende pompen. Ketels, machines en loopkraan zijn van de firma Stork uit Hengeloo. Hier valt het oog op de mooie steen, die in de machinekamer is aangebracht en de bezoeker-belastingbetaler vraagt zich zelf af, of dat niet anders, eenvou diger en goedkooper kon geschieden. Maar de heer Bellaar Spruijt voorziet den rijzenden twijfol en geeft afdoende ex plicatie. Keurig onderhoud van dé ma chines is allereerst noodig voor zuiveren gang en langdurig gebruik. Hoe sierlij ker nu (natuurlijk zonder overdrijving) de machinekamer er uitziet, des te meer zorg wordt er besteed aan de machines zelf. Inderdaad het laat zich hooren: nie mand kan proper blijven in een slordige omgeving en wij nemen met onzen zegs man gaarne aan, dat de enkele guldens aan de siersteenen uitgegeven, hunne rente dubbel en dwars zullen opbrengen, vooral ook omdat zij weinig of geen on- d rhoud noodig hebben. Nu een paar cijfers. Het schakelbord van de Centrale meet 9 M. bij 2,50 wie wil (en kan) moet dat maar eens op de wanden van zijn huiskamer nameten; daaronder komt het verdeelingstableau voor de 180 pk., die voor de fabriek zelve noodig kunnen wezen wel niet door lopend, maar als de motoren voor bet lossen van de kolen in werking worden gesteld. Staan dezen stil, dan is 30 40 p.k. voldoende. Maar wij wandelen verder rond, in den killen wind, die ons het zand in oogen en haren jaagt. De accumulato renkamer, verdeeld in tweeën, wacht nog op haar kostbare bewoners. De reusach tige schoorsteen is af: hij is berekend op 5 ketels, terwijl er voor het tegenwoor dig gebruik nóg maar 2 noodig zijn (d< derde is reserve). Niet minder kloeken indruk maken de gashouders, die nog maar in hun oorsprong zijn en bestemd om tot een hoogte van 40 M. op te klim men. Naturlijk ontbreekt de timmermans schilders- en smidswerkplaats niet. Een zaam staat het regulateurhuisje daar. Dan het administratiegebouw, ruim, maar zonder eenigen overdaad aan gevel of betimmering. Het bestaat uit ruim lokaal voor het personeel, afzonder lijke kamers voor directeur, onderdirec teur, boekhouder en inspecteur en een vertrek voor gasgloeilicht. Boven is het geheel voor magazijn ingericht. Op mijn vraag, of er in de stad zelf nog een kan toortje en een „showroom" (tentoonstel lingslokaal) zal worden ingericht, krij gen we ten antwoord, dat zulks wel wen schelijk geacht, maar nog niet besloten is. Teu slotte de stokerij, een van de groot ste en wanneer alles gereed zal zijn voor den bezoeker een van de interes santste gebouwen. De Haarlemsche Machinefabriek levert daarvoor een los-inrichting, die aan de haven wordt geplaatst en gedreven door een motor van 75 p.k. Deze jjuyht-ini brengt de kolen uit het schipfrtaar den kolenbreker, die bij de loods wordt op gesteld en die bewogen wordt door een 24 p. k. motor. Vandaar worden zij met een wagentje over de loodsen verdeeld, vervolgens geschiedt het transport van de kolen naar de retorten met schommel goten en Jacobsladders. Er wordt nog hard gewerkt: het in wendige van de stokerij is alleen langs wiegelende planken te bereiken, waarop de vastelandsjournalist maar aarzelend de voeten zet hoog boven ons hoofd werken er op smalle dwarsplanken; een vloer is er nog niet, „kommt naeh' Onze geleider inaakt ons attent op ga- lerijtjes bij de ramen, die voor 't schoon maken daarvan moeten dienen; onnoo- dig te zeggen, dat er voor 't personeel flinke bad- en schaftkamers aan de sto kerij zijn verbonden. We hebben ook ©en bezoek gebracht aan de a. s. woning van den heer Bel laar Spruijt zelf en die van den machi nist en hebben toen afscheid genomen, na een woord van dank aan onzen vrien- delijken geleider, dat wij niet willen na laten hier te herhalen. Alles marcheert vlot, komt op tijd klaar. We behoeven niet te vreezen, dat in 't duister zullen moeten zitten, zoodra de Imperial haar hoofdkraan dichtdraait. Typograf rin. Dinsdag-avond ergaderden de Typografen in de bo venzaal van café Smit Kleino Houtstr. De Voorzitter opende de bijeenkomst meit zijne tevifetdenihei'dl te betuigen over dio drukke opkomst. Verder her innerde spreker aan het ades door den Typografenbond bij den Gemeenter aad; ingekomen, waarop B. en W. ten slotte een gunstig advies gegeven hebben. En het gevolg is dan ook geweest, dat do oir de bepalingen in de bestekken de toestand hier en daar reeds is ver beterd en wat meer zegt daardoot wordt de ontevredenheid bij de Typo graf en. die dit loon nog niet hebben gaande gemaakt; en juist op die onte vredenheid heeft liet bestuur bij het adtes gespeculeerd, want alleen de on tevredenheid maakt dat men wakker wordt. En het 'is dan ook hoog noodig dat de Typografen wakker worden geschud en zij niet langer meer ge noegen namen met het tegenwoordige lage loon en den langen werktijd. Daarna kraeg.de spreker van den avond, de heer H. Spiekman van Rot terdam het woord, wien het eveneens verheugde dat de typografen in zulk een groot aantal waren opgekomen. Daaruit mag worden afgeleid dat een voor den typograaf zeer belangrijke zaak behandeld wordt. Li een tijd dat wij lente en zo mei- tegemoet gaan. een tijd die stemt tot nieuw leven en nieu wen opgewektheid zi'eai wij ons desniet) teniin genoodzaakt om bijeen te komen om in onze maatschappelijke positie langzamerhand verbetering te bren gen. Zooals het in de natuur gaat, gaat het ook in de Maatschappi jdaar ia alles groei en vooruitgang. De eene uitvinding wordt in de Maat schappij door de andere gevolgd. De techniek gaat met reu zen schreden vooruit en daardoor ook de rijkdom. Overal grijpt de strijd om meer le ven, meer loon, ons aan. Er is in 't or ganisatie-leven dei- Typografen veel! donkers; op het oogenblik is de toe-' stand zoo, dat er geen vak is dat meer verbetering noodig heeft dan dat der Typografen. Hun vak staat zooveel hooger dan andere vakketn en nog steeds poogt men het vak te verheffen doch al deze po gingen zullen niets uitwerken, zoolang dio materieele zijde niet verbeterd is. zoolang de typograaf nog geen bëtep loon en arbeidsuur heeft. Vervolgens ging spr. die misstanden tin het vak na. Sterk hekelde spreker het stelsel der rije concurrentie; waarvan met he| kwaad bij aanbestedingen kan zien Aan dien eisch goed, snel en goed koop kan alleen worden voldaan, wan neer men bezuinigt., en dieze bezuini ging wordt altijd gevonden op het ééne element „de levende arbeidskracht," op ons dus. Datzelfde systeem is oorzaak, d'at mannen bekwaam op technisch gebied, beweren dat Nederland, dat eerSt bovenaan stond op het gebied der typografie, thans komt na Duitsch land en Engeland. Dit zit niet in het individu maar in den slechten mateirieelen toestand der Nedrlandsch Typografen. De treu rige toestanden zijn gekomen, doordat het vak is gewiardlen het object van kapitali'Sldische exploitatie ;na de ja ren 1858. Wat in ons vak nog meer is af te keuren, is de kinderarbeid, zeide spre ker. Deze moest zoo geregeld worden als in Duitschland het geval is dat op 3 gezellen slechts 1 leerling is. Bovendien is het voor de kindereu van het. grootste belang, dat zij in i'io buitenlucht Vertoeven en niet moeten arbeiden in een ongezond vale, waar door hun krackj en levensgroei wordt neergedrukt doch d'e patouns sloren zich daai- niet aan. Om aan ae sterke concurrentie het hoofd te kunnen bic- den. exploiteoren zij kinderen, want dan alleen is het mogelijk door goeu- koope prijzen een zaai ingang tc- doen vinden. Verkeerd is het ook dat de arbeiders blij zijn, dat zij 1 uur langer mogen werken om een naar centen r te kunnen verdienen. Wij moeten derhalve in de eerste plaats bewerken, dat bet loon zoo wordt dat wij in onze noodzakelijke levensbe hoeften kunnen voorzien, zonder te moettest overwerken, en ten tweede moeten de werktijden worden inge kort, hetgeen een zege zou zijn voor de Typografen, die nu gelijk zijn aan machines. Maar waarom zijn diie toe-, standen zoo slecht gebleven? Omdat nimmer een minimum-loon- standaavd is ingevoerd. En dat kwam omdat de Typografen zich nooit- flink georganiseerd hebben; doch steeds over verschillende vereenigingen vev- drield zijn geweest, dra nooit een dam hebben opgeworpen tegen de han delingen der patroons. Wij zijn dus daarin te kort geschoten en daardoor staan de Nederlandsche Typografen achter bij die van andere landen, waai een vaste basis is vastgesteld. Meit den toestand van slaven en zwoe gen moet gebroken worden. En daarom moet een standaard-loon in de eerste plaats worden ingevoerd. De gemeente Ls hier gelukkig voor gegaa n; en spreker zou gaarne zien dat ook de Rottordamsche gemeen, c dit voorbeeld zou volgen, doch daar aan kan spreker nog niet. gelooven. in zulk een conservatieve s'tad. Maar al geeft de gemeente het voor beeld in de bestekken een minimum loon vast te leggen, dan zijn wij nog niet tevreden, zoolang de verschillen de patroons dit nog niet hebben inge voerd. De bedoeling is dan ook van door hel geheele land een minimum loonstanfdaard ling'Jvoerd te krijgen, zoodat elke volwassene die behoorlijk zijn arbeid doet, goed in zijn behoefte kan voorzien. In verschillende landein is het loon en do arbeidstijd veel beter, dit is niet bereikt door plaatselijke vereenigin gen maar door groote landelijke orga nisaties door centralisatie, dus juist aan organisaties, die werken als de Nederlandsche 'iVpografenbond. En daarom moeien allen zich bij dezen bond aansluiten. Dan alleen komt men tot een minimum loon, dén grondslag van elke verbetering in om vak. (applaus). Vervolgens werden nog eenige rneei huishoudelijke zaken behandeld, waar na de vergadering werd gesloten.

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 2