Tweede Blad, Handenarbeid loonend. behoorende bij „Haarlem's Dagblad" van Donderdag 17 April 1902. No. 5766 S ta d s n i euws Bij vonnis van de Arron dissemenis-Rechitbank te Haarlem dd 15 April 1902 is Hendricus Hergarden timmerman, wonende te Beverwijk, verklaard in staalt van faillissement'. Rechter-commissaris Jhr. mr. R. de Mareas van Swhideiren. Tot 2e klerk aan het bu reau der gemeentelijke waterleiding is benoemicll de heer J. P- H. Ques'ro. Mercurius. De af deeling Haar. Jem der Vereeniging van Handielsbv dienden Mercuirius vereenigt Zater dagavond 19 dlezer hare leden en ver dere genooidigden te 8 uur in de boven zaal der sociëteit Vereieniging, alwaar de heer C. P. T. Bigot van Amster dam een voordrachtsavond zal hou den.. Heden (Woensdag) z ij n Weder enkele miliciens voor Gedepu teerde Staten verschenen, om ingevol ge artikel 100 der Militiewet eene her keuring te onJdlergaan. Den 18en Juni a. s. zal, naarwij vernemen, de heer C. Voetelink, blik slager aan de Centrale Werkplaats der H. IJ. S. M. den dag herdenken, waarop hij voor 25 jaar bij bovengenoemde maat schappij in dienst trad. De heer Voete link is 72 jaar oud en oefent nog steeds rijn vak dagelijks uit. Uit de Omstreken. Heemstede. Op 16 April a-s. hoopt de heer F.Wal len burg den dag te herdenken, waar op hij voor 25 jaar geledein in dienst trad als koetsier bij de familie Lennep aan het Manpad alhier. Het kohier der personeéle belasting is executoir* verklaard aan 'en ontvanger tea* invordering uitgereikt. Beunebroek. Tot onbezoldigd rijksveldwachter is benoemd J. C. Draijea* alhier woon achtig. De Christelijke UZamgvereeniging schonk gisterenavond haar ijverigen directeur, dein heer J.van Snippenburg een fraaie por tem ante aux en een kist •fijne sigaern, voor d'e vele moeiten,die de functionaris zich steeds geeft. Yelseii. Op Donderdag 24 April a.s. des voormiddags 11 ure zal aan het ge- houw van het Provinciaal bestuur te tlaarlem worden aanbesteed. De le vering van steenkolen ten behoeve van 't centraahstatdon to tvoortbren- gen van electrische stroomen te IJmui. den, het stoompontveer te Velsen en het sto;omgemaJal iüe Schell'ngwoudo in drie perceelen, behoorendo tot dc werken tot onderhoud, herstel en ver betering van het NoorcTzeekanaal. In lichtingen zijn fce 'bekomen bij dan hoofdingenieur Ivemper te Haarlem en den ingenieur van Gordt te Am sterdam. Hillegom. Vergadering van den Gemeenteraad op Donderdag* 17 April, des voormid dags te 9 uur. Onderwerpen ter behandeling: 1. Ingekomen stukken. 2. Rooilijn bloembollenschuur C. Rusman aan de Vosselaan. 3. Verslag toestand L. O. 1901. 4. Verslag commissie tolt wering van schoolverzuim. 5. Verlaging Molenbrug, 6. Benoeming lid commissie tot we ring van schoolverzuim. 7. Instructie gemeente-opzichter. 8. Benoeming gemeente-opzichter. 9. Wijziging voorwaarden liuJp- jspoor Maatsch. „Veen-enburgEls- broek". 10. Telephonische geleiding. 11. Bemerkingen van Ged. Staten, op het raadsbesluit tot het aangaan sener geldleening. 12. Verzoek van J. N. van der Vlerk om ontheffing van baloopen boeten in zake verbouw postkantoor. 13. Verzoek afschrijving Hoofdelij- ken Omslag, dienst 1901. 14. Vaststelling kohieren plaatselij ke belasting. a. scliu'ldgeld L. O. V. kwartaal 1902. b. hoofdielijken omslag dienst 1902. c. belasting op de honden, d'ienst 1902. Met ingang van 16 April a.s. wordt de brieven- en telegrambesteller G. J. Scbiravendijk alhier overgeplaatst naar Hilversum. Sloten. De 65 karkschapen te Amstelveen brachten in publieke veiling f 1363 op of ong. f 21 per stuk; de 52 le Bo venkerk 1168 of ruim 22 p. st. Te Amstelveen zal de voorjaarsvee markt gehouden worden op Woensdag 23 April a.s. Halfweg. De automobielen (een, enkele uitge zonderd) rijden in den regel Ln vollen vaart doo rhet dorp, ook Zondag was dit het geval; wel zagen wij dat door den rijksveldwachter van een dier voertuigen het nummer werd ge noteerd, maar of het gevolgen zal hebben, valt te betwijfelen, daaar het bewijs van te snel rijden met cijfers aangetoond, immers voor de justitie zoo moeilijk valt te leveren. Zandvoort. Woensdagmiddag 2 uur zal alhier een proeftocht met d'e alhier gestationneer- de reddingboot wo-ndlen. gehouden. De vorige Week kwamen de garna- lenschuiten vijf malen aan. Besom ming f 4050. De prijzen waren f 0.80 2.50 per mand. Binnenland. Bloedvergiftiging. Een dochtertje van den heer v. A. te Ginnelcen had een klein zweertje in het gelaat. Zooals kinderen meer doen, krab de zij het weg, met het treurig gevolg, dat bloedvergiftiging ontstond en het meisje binnen een paar dagen overleed. Tante Meintje. (Een schetsje uit Rotterdam.) Wel tantel Zul je het nu eens met de bokking wagen? Wat zei ik je zeggen, me lieve menschl Achttien stuivers een ben, ik heb bij Jop twee bennen ge kocht en zei nou zien een stikkie brood te verdienen. Wel zool En wat doet je man tegenwoordig? Dat mag uwes wel vragen. Dat mirakel is, verschrikke lijk. Toen hij verleje jaar uit de kren- tetuin kwam, had ik spek in de boter ge bakken, echte zuivere boter gekog op de Binneweg in die winkel met die vlag- gies der op. lekker hoor! en wat zeit nou de knul: Hou jij je leere lap maar zelf, broe-rd wijf, vreet zelf de rommel. Het etter neemt de pan met het lekkere spelc en slaat me d'r mee op m'n kop. Heeft hij van den herfst niet met appelen ge vent? Ja! dat ok al. Ik had gezeid: Dirk nou verkoop je de zoete voor zes en de zui*e voor zeuve cente -de kilo, hij had twee hokkies in de kar en daar stong die half blauw, mit z'n vinger naar de ap pels, zes centjies de kielo! zes centjies binne ze maar, mooie appelen. Dirk, zei ik. de zure binne zeuve! Zeg engert, zait ie, wat heb jai ermee te doen? Mense! zes centjes binen ze maar. Nou hait die weer appelesienes zeve! zeve om een dubbel tje! en as ik vraag: Dirk, voor hoeveel dubbeltjes heb je verkog, dan gooit ie met appelsienes naar me kop. Tel nou maar, dain weet je 't net. Die broerde jongens rapen ze dan op en dan bin ze voor de haaien, maar dat is nog beter as verkoopen, want ieder dubbeltje is twee proppies. Mein heb je centen voor me? Nee Dirk! en dan heb je het lieve leventje gaande, zooveul klappen as ik maar dragen kan. Ik denk da'k maar is naar de Noordsingel ga, om urn weer een jaartje weg te sturen. Zou ik 't is prebeeren? Je leunt het wagen! En weg gaat ze. Mooie volle! Zestien om 'n dub beltje! Sporten Wedstrijden. Amsterdamsche Wielerbaan. Naar de directie mededeelt, is zij er eindelijk in geslaagd toestemming le krijgen om de wielerbaan aan den Zee- burgerdijk wederom te openen. B. en W. van Amsterdam hebben strenge bepalin gen gemaakt, waaraan het bestuur streng de hand zal houden. In Mei zul len de openingswedstrijden plaats heb ben. Motorbooten. Men meldt: Zooals onlangs werd mede gedeeld, organiseert de Mittel Europ&i- scher Motorwagen VereLn. onder voor zitterschap van graaf De Talleyrand Pe- rigord dezen zomer op de Wannzee bij Berlijn, een tentoonstelling van motor booten. In verband hiermede bevindt zich een bestuurslid dier Vereeniging, dr. Von Wurstemberger, kapitein bij de Duitsche verkeerstroepen, thans hier te lande, om Nederlandsclie inzendingen op de bovengemelde tentoonstelling te verkrijgen. De luxe boot, van een ben- zine-motor voorzien, is in Duitschland goed bekend; en op den Rijn zijn ta.l van zulke vaartuigjes, die daar voor het kleine passagiersvervoer gebruikt wor den, in de vaart. Maar de industrieelé en commercieele motorboot, de petrole- umvrachtboot-, die bij ons zooveel voor komt, kent men in Duitschland nog bij na niet. In dit opzicht hebben de Neder landers een goeden voorsprong. Het is te hopen, dat onze scheepsbouwmeesters en onze machinefabrikanten de gelegen heid die Berlijn hun dezen zomer aan biedt, niet voorbij zullen laten gaan en dat zij dit gedeelte van het goederenver voer bijtijds aan zich zullen weten te trekken. Uit de Arbeiderswereld BINNENLAND Maandag is het overige deel van den beschrijvingsbrief behandeld en de vol gende besluiten genomen: 1. het hoofdbestur zal stappen doen. tot oprichting van een uitkeeringsfonds bij overlijden, tot het verstrekken eener vaste uitkeering; 2. het ondersteuningsfonds bij overlij den zal zoo gewijzigd worden, clat ook de vrouwen der bondsleden daaraan kunnen deelnemen. Men hoopt door dit besluit, dat de vrouw het nut van organisatie beter zal inzien dan thaus; 3. aan het hoofdbestuur worde opge dragen, om zoo spoedig mogelijk de ver schillende vakbonden en algemeene ver- eenigingen bijeen te brengen tot een lan delijk comité, ter verkrijging eener s'.a- tistiek omtrent den aanvang der werk loosheid in ons land van regeeringwve- ge, dus te regelen door eene wet, waar bij het beginsel van verplichte opgave bij werkloos komen op den voorgrond worde gebracht. Op grond van dit be sluit werd eene commissie benoemd, te onderzoeken, of de mogelijxoeid le- staat, dat de bond werklooze leden Jn de gelegenheid stelt, om op zijn kosten werlt te zoeken, wanneer men zich bui ten zijne woonplaats moet begeven en welken weg men moet inslaan, om te komen tot tegemoetkoming in zake wer keloosheid, ten opzichte van financieele ondersteuning aan de bondsleden, van den bond uitgaande; 4. dat de Alg. Nederl. Timmerl. bond er bij .de regeering op aan zal dringen, om eene wet in het leven te roepen, welke het rijk, de provinciën en de gemeenten en zoo mogelijk ook de polderbesturen en waterschappen de verplichting op legt, om in de bestekken voor aanbeste ding bepalingen te doen opnemen tot het vaststellen van maximum arbeidstijden minimumloon, tevens daarbij het oog houdende op beperkende bepalingen voor de aanwending van het aantal niet-vol- wassen tot het aantal volwassen werk lieden; 5. dat het hoofdbestuur er bij de regee ring op aan zal dringen, dat in bestek ken van rijkswege de arbeidsduur en loonen geregeld worden naai* de plaats waar vanwege het rijk werken worden uitgevoerd. Het reglement der weerstandskas werd in zijn geheel aangenomen, terwijl Am sterdam is aangewezen als zetel van het hoofdbestuur. Tot leden der redactie van het vakblad werden benoemd de heeren: C. Nieuwstad, J. Amersdorfer, L. Verheul en J. Barneveld, van wie eerstgenoemde bedankte. BUITENLAND. Verschenen zijn die verslagen van het Reichsversicherungsamt te Ber lijn nopens de werking der ongeval len en invaliditeits-verzekering in 1901 Wat die eerste betreft werkten in 1901 in totaal 113 beroeps veremigingen met 5.189.829 v&rzekeringsplichtige bedrijven en 18.117.965 verzekerde per sonen. Hiervan behoorden 48 veree- nigingen met 4.711.077 bedrijven en 1.189.071 verzekerde personen tot den landbouw, de overigen tot de nijver heid. Bovendien waren aan de verze kering onderworpen 482 administra ties van rijk, provincie of gemeente, met 774.926 verzekerden. Een op on geveer 1.5 millioen geraam,d aantal personen werkte zoowel in de land- bou wals in de nijverheid en is in de bovenstaande opgaven dubbel geteld. Het. aantal in 1901 aangegeven on gevallen bedroeg 476.446, waaronder 117.136 personen, die voor de eerste maal rich aanmeldden. Het totaal bedrag dier vergoedingen, welke in 1901 aan 768.255 personen werden uit gekeerd, was achtereenvolgens: In 1886 1.915.366 mark; 1888 9.681.447 mark; 1890 20.315.320 mark; 1892 32.340.178 mark; 1894 44.281.736 mark; 1896 57.154.398 mark; 1898 71.108.729 mark; 1899 78.680.633 mark; 1900 86.649.946 mark; 1901 100.022.511 mark. Wat aangaat de rechtspraak van het R. V. A. zij aangeteekend, dat in 1901 in 12.419 zaken zijn beslissing werd verlangd, tegen 11.048 in 1900, dus eene toeneming van 12.41 Met betrekking tot de invaliditeits verzekering blijkt uit het verslag, dat op 1 .Tan. 1902 van kracht waren 675.095 renten,, waarvan wegens inva liditeit 486.945. De ontvangsten van bijdragen dier patroons en werklieden beliepen in 1901 in rond cijfer 134 mil lioen mark, terwijl aan rentetrekkers werd uitgekeerd een bedrag van on geveer 95 millioen, waarvan wegen9 invaliditeit 62.5 millioen. Aan 907.735 personen werd restitutie van premie verleend, waarvan aan 742.910 wegens huwelijk. Het totaal bedrag dezer restitutiën was 6.7 millioen mark. Letteren en Kunst. Amst. lyrisch Tooueel. De directie verzoekt het volgende me de te deelen in zake een op te richten nieuw tooneelgezelschap. De sedert geruimen tijd bij velen ge vestigde opinie, dat een hervorming op tooneelgebied noodzakelijk wordt en dat, zal er van het tooneel eene opvoedende kracht uitgaan, voor de artisten en de artistieke verzorging van de door hen te vertolken werken heel wat meer dient gedaan te worden dan tot heden het ge val was, heeft de aandacht getrokken van een aantal ernstige mannen, die hart voor de kunstontwikkeling in ons land hebben en die bereid zijn voor dit doel offers te brengen. Zij hebben zich vereenigd en besloten tot oprichting van eene Waarborg-ver- eeniging „Veredeling door Kunst", met het doel uitvoerende gezelschappen op vocaal-dramatisch en dramatisch gebied, dich zich aan hare beginselen en aan eene door haar te benoemen intendan tuur willen onderwerpen, financieel te steunen. Nu heeft men een begin van uitvoe ring aan het doel dezer nieuwe Vereeni ging gegeven, door aan de directie van het Amstevdamsch Lyrisch Tooneel steun toe te zeggen. Dit bestuur heeft zich aan de gestel de voorwaarden onderworpen en zal nu voortaan, naast het opera- en operette gezelschap, ook een tooneelgezelschap doen optreden, samengesteld uit de bes te oudere en jongere krachten in Neder land .onder leiding van een Oberregis seur (dramaturg) en een practisch ont wikkeld 2de regisseur. Op deze wijze hoopt men van het too neel en de tooneelspeelkunst te maken hetgeen behoorlijkerwijze verwacht mag worden, want dan alleen zal een be schavende, veredelende invloed uitge oefend kunnen worden. Het aantal leden van de Vereeniging „Veredeling door Kunst" is groot en zal nog meer uitgebreid worden. Voorbarig en onjuist is het echter met namen te schermen. Wel echter is het juist, dat onder anderen ook eenige be stuursleden van de „Vereeniging tot Be oefening van Vocale en Dramatische Kunst" niet vreemd zijn aan de stich ting van deze nieuwe Vereeniging. Dïico Crop. In den Haagschen Kunstkring is Zaterdag de tentoonstelling geopend van werken van den te vroeg ver scheiden kunstenaar Mic-hel Duco Crop. Uit de talrijke studiën in crayon, aquarel, pastel ein olieverf, hier bij eengebracht, blijkt de veelzijdigheid van Crop's talent. Naast een groot aantal bloem- en dierstudiën toch be vat deze tentoonstelling vele figuur studies, landschappen en symbolische teekeningen. Maar niet het minst verdienen dé ontwerpen voor- en de uitgevoerde cretonnes, ontworpen door den kun stenaar, de volle aandacht. Groote liefde voor de natuur, een scherp waarnemingsvermogenfijne smaak voor kleurenschakeeringen en gevoel voor nauwkeurige en eenvou dige uitbeelding van het waargeno- mene gaan hier gepaard met een be wonderenswaardige gave Van com positie en een krachtige fantasie. Het hier verzameld werk draagt in hooge mate den stempel van de per soonlijkheid van den artist, die, zoo als zijn vriend J. Stuyt in de voorrede van den catalogus zoo juist opmerkt, een ernstig werkman was en een echte kunstenaarsziel bezat. Deze merkwaardige tentoonstelling blijft tot 4 Mei geopend. De Nachtwacht. Naar wij vernemen, zal weldra e>en wetsontwerp worden ingediend, waar bij een krediet van f 70,000 wordt ge- vraagt voor verbouwing van het Rijks museum. De bedoeling is een zaal uit te bouwen voor de „Nachtwacht" over eenkomstig h-et thans definitief vastge stelde rapport der Rembrandt-commis- rie. Naar riten verzekert, heeft de ar chitect dr. Cuypers zich met dit plan vereenigd. Het rapport moet vastge steld zijn met 22 tegen 2 stemmen. (Vad.) INGEZONDEN. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopy niet aan den inzender teruggegeven. Mijnheer d'e. Redacteur. Mag ik naar aanleiding van het be richtje, voorkomende in uw blad van 15 April onder het opschrift: „Plant soenwachters" onderstaand in uw veelgelezen blad plaatsen, en wel om dab mij niet bekend zou zijn, dat er ontevredenheid onder de plantsoen wachters heerscht. Dit is ten eene in mate onwaar, en. ik heb dit dan ook niet tegen U, M. de R. gezegd'. Ik heb juist het tegendeel beweerd en U 9en paar grieven uit d'e vele, die er be staan, opgesomd, en vroeg U de grief 't dorre. hout.dat ons ontnomen is, voor al te willenmelden.Dit- heeft U trouwens gedaan, maar dit is, naar 't mij toe schijnt, uit het verband van ons ge sprokene gerukt Nu staat het gehe-1 onderaan en juist daaruit blijkt, dat er mij wel degelijk ontevredenheid be kend was. Dat het den heer Springer niet bekend is, dat wil ik zeer gaarne gelooven, om de doodeenvoudige io- deu dat ik bovengenoemden heer zich niet heb zien, onderhouden met een plantsoenwachter of werker en nog minder door hem gevraagdl is of het nogal beviel, of dat wij alleszins te vreden waren in onze betrekking. Dan zou hij met onze ontevredenheid meer bekend zijn geraakt. En waar de heer Springer als rede opgeeft-, dat wij praatjes met elkander, voorbijgangers en politie maken, zou ik het beter ge vonden hebben, als mijnheer Sprin ger zich direct tot de personen gewend had, dan zou hij ook tot andere uit komsten gekomen zijn. Want het zijn altijd geen praatjes, die gehoude worden, maar in de meeste gevallen zaken den dienst beteeffende of daar mee in velband staande. Ik lioop ook in het vervolg dat wij dadelijk onder verhoor genomen wor den, wanneer zoo een overtreding wondit geconstateerd, en ons het recht van zelfverdediging worde gegeven, zooals ieder schuldige in de Maat schappij. Dit ter onzer verdediging en om nog een grief te noemen: wij zijn niet eens in het bezit van een schaftlokaal. Een hertenhok, da-t is het verblijf van een plantsoenwachter en -werker. U, Mijnheer de Red. dankende voor de plaatsing dezer regelen, teelten ik mij, EEN PLANTSOENWACHTER. Onderwijs. Trouwen in de Schoolcommissie. B. en W. van Amsterdam achten den tijd gekomen, ook met het oog op de even-tueeile benoem|ing eener inspec- trice van het openb. onderwijs, de verordening betreffende die plaatselij ke commissie van toezicht in dien zin aan te vullen, dat ook vrouwen onder de leden der commissie kunnen wor den opgenomen en dienden Maandag avond met het. oog daarop een voor dracht bij den gemeenteraad in. Zij zijn van oordeel, dat de bezwaren te gen het opnemen van vrouwen in plaatselijke commissie van toezicht op het lager onderwijs ontwikkeld in tot den raad gerichte adressen van de besturen der Vereeniging tot Welda digheid van den Allerheiligsten Ver losser en van andere versenigingen, niet zoo overwegend zijn, dat zij eene wenschelijke aanvulling van het plaat selijk schooltoezicht zouden mogen tegenhouden. Voor zoover de bezwa ren het vrouwelijk toezicht gelden over jongensscholen, waar geestelijke broeders onderwijs geven, is het te verwachten, dat de commissie zelve, bij de indeeling van het toezicht over dte vemschiilleniVe bijzondere scholen, daarmede rekening zal houden. Daar omtrent in de verordening een gebie dend voorschrift op te nemen, gelijk door bovengenoemde adressanten wordt aangegeven, zou in strijd zijn met art. 73 der wet op het lager onder wijs, waarin bepaald wordt, dat allo scholen, waar lager onderwijs gege ven wordt, zoo openbare als bijzondê* re, voor de leden der plaatselijke com missie van toezicht steeds toeganke- lijk zijn. Do plaatselijke commissie zal, vol» gens de voordracht, bestaan uit 69 personen. Bezuiniging. Men schrijft aan het Hdbl-.: Dat de vroes niet denkbeeldig is weest, als zou een salarisregeling met verhooging naar het aantal dienstja* ren al te zuinige gemeentebesturen kunnen verleiden de goedkoopste en niet de beste sollicitanten te benoe men, heeft zich bewaarheid in een# benoeming voor onderwijzeres aan de openbare school te Haarlemmermeer. Zooals men weet, wordt in den re gel no. 1 van de voordracht benoem <L Doch no. 1 teldle, zooals de heer Buit» man, wethouder der gemeente, voorai verklaarde, 5 dienstjaren. No. 2 slecht- een. No. 2 was daardoor f 50 goed- kooper. De raad benoemde ondanaa h-et protest van eenige leden (met 1» tegen 5 stemmen) No. 2 der voor dracht. Bij een andere benoeming word er allereerst gevraagjdi, Ii)oe|v)eeiL dienst jaren hebben de dames? En toen bleek dat zij allen één dienstjaar telden, werd no. 1 der voordracht benoemd. Gemengd Nieuws. Opgegraven. Aan de westkust van den Nordfjord in Noorwegen, ongeveer 1000 metej van de zee verwijderd, heeft men eet} door zijn inhoud hoogst merkwaar! dig WaJikürengraf g^vfomdejn. Onder een heuvel lagen nl. de overblijfselen* van een schip naast beenderen van een vrouwelijk skelet en van een paard, benevens een groote hoeveel heid wapenen, en lijfsieraden. Klaar blijkelijk behooren, dieze voorwerpen tot. het laatste ijzartijdperk, m. a. w. zijn zij uit den tijd, dat de Wik inga voornamelijk Eugelanidi en Ierland be stookten. De plaats die de vrouw toen in de Noorsche samenleving in nam, en die ons door de sage al ge schilderd is als een volkomen deelen in de lotgevallen van den man, ook te velde, worcüt door deze vondst op treffende wijze geïllustreerd. In de ruïnen van het oude Trallfij (nabij het tegenwoordige Aidin) wer den opgravingen verricht-, om marmer voor den bouw eener moskee te vin- len. Daarbij zijn twee standbeelden voor dien dag gekomen, waarvan het een vermoedelijk een Venus voorstelt! jammejr genoog deerlijk verminkt. De kop, linkerarm en een gedeelte van den rechter- ontbreken. Voor 14 jaar moet een Berlijnsch archaeo- loog hier reeds naar het lichaam van een standbeeld gezocht hebben, welka kop hij bezat, zoodat de mogelijkheids niet geheel uitgesloten is. dat het ge heel nog bijeenkomt. Het tweed# beeld stelt een ephebo voor, en is uit» stekend bewaard gebleven. Slechts d» voeten zijn een weinig beschadigd. Beide kunstwerken zullen in hef S'tamboei-museunr te Konstantinopel ondergebracht worden. Onweer te Berlijn. Zondagnacht heeft van drie uur af lot Maandagochtend negen uur een geweldig onwfe/der boven Berlijn ge woed1. Onafgebroken kletterden de hagelsteenen, flitsten de bliksemschich ten en rolde de donder. Spoedig kwam er ook een ernstige overstrooming in Feuilleton. is Als het dat is? Noem jij het dan soms geen geluk, dat ik iemand, ge- vonden heb, diie mij d,e oogen voor tndjh werkelijk beroep heeft geopend, die mij haast alle dagen toeroept: jij :i-nt geen handwerksman, jij bent een Kunstenaar, jij moet voort uit deze' bekrompen wereld in een andere. Hij iettie een hooge borst. Liese hief (schroomvallig haar hoofd op en zei zacht, nauw hoorbaar: En omdat zij Anthonie dat eegit, daarom geloof jij Twijfel je er aan dat zij het be- Dorde'elen kan? voer hij heftig uit. Ge loof je dan dat Anthonie gebleven is, ♦vat allen in dit ellendige nest zijn. O, teen. Zij was misschien ook een dom ichepselitje toen haai* man haar liuw- iie; maar dat is vijf jaren geleden, en |n dien tijd hoeft zij geleerd hoe men *ts wordten kan. en sedert haar man1 overlieden is vooral goed. Zij weet nauwelijks wat zij met al het geld dat haar man haar heeft nagelaten, doen zal. En nu ondersteunt zij de kunst en de kunste.naai*9, en de voornaamste lui loope-n bij haar uit en in. Overal heeft zij kennissen en invloed1, en cle beroemde beeldhouwer in de residen tie, diie mij zal onderrichten, is haar beste vriend: Zij had hem over mij geschreven, en hij heeft geantwoord: „met genoegen". Liese had zich ondier zijn verhaal onrustig op d'e bank heen en weer be wogen. Toch waagde rij het. niet hem in die re die te vallen'. Toen hij einde- lijk zweeg, zei zij vertegen: Neem bet mij niet kwal ijle, Hans, tmaar welk denkbeeld vorm jij je over die zaak zelve? Een l'eertijdi en liet le ven in Berlijn kosten toch zeker veel geld, en je weet, dat vader...... Hans Kemimiel laichte half luchtig, half gedwongen. Och wat! Vader i-s een schrapei*. Ik ben in 't geheel niet bang voor mijn toekomst; Anthonie betaalt den geheel en rommel. Hans! riep zij meer, dan dat zij sprak. Nu, wat wil jij daarmee zeggen? Bet opgewondlen meisje was opge sprongen en hield zijn rechterarm met beide handen omvat. Dat kan ie geen ernst zijn, Hans, zoo ver kun jij je toch niet vergeten! Geld) alls geschenk aan te nemen; hon- dJerdten, duizenden van een vreemde. Denk ea* toch over na, wat je doen zult. Je smeedt je zei ven met ijzeren kete nen, aan haar vast voor tijd en eeuwig heid. Hij schudde haar ongeduldig van zich af. Hoe kun je zoo ie-ts zeggen? Hoe boensch en ongepast. Ik smeed mij in 't geheel niet vast, en van schenken is in geienen deele sprake. Zij schiet het mij voor, en als ik een beroemd kunstenaar ben, betaal ik het haar met rente op rente terug. Geld aannemen van een vreem de! stamel d'e Liese verstrooid voor zich héén. Een vreemde... wat 'n domheid! Je doet alsof je niet wist hoe ik met Anthonie omga! En als ik eerst eens wat beteeiken, wie weet of het dan niet geheel anders uitkomt. Anthonie kent mij beter dO.ni jij, die weet wat in' mij steekt, die denkt niet zoo min over mij als jij, en als ik maar eerst beroemd: ben! Haar geld iis niet weg Wel, zij is vrij en rijk en kan vrijelijk kiezen wi-en zij wenscht. Hij had zich omgedraaid) en liep, wrevelig gestemd, tusschen dé bank an het hek heen en weer. Liese zat weer stil met krampachtig in elkaar geslagen, handlen. Zij waagde het nauwelijks adem te halen, uit vrees dat hij zou ontdekken wat in. haar omging. Hij bleef weer voor haar staan, Wil j;e het vader vertellen, Liese? Wil je hem dan niet vaarwel zeggen? Hij haaldle zijn schouders op, Waartoe? Wij -verstaan elkander toch niet meer! Zij hief hare handen smeekeud tot hem op. Ga niet zoo weg van vader, Hans! niet zoo zonder een enkel woord. Hij stond voor haar en beet zich op de lippen. Vraag hem of hij mij nog zien wil wij reizen morgenmiddag af. En terwijl hij haar die hand toestak, zei hij: Goeden nacht, Liese, en breng mij morgen vroeg bericht aan de steen groeve. Hij ging uaar het hek en zonder om te zien liep hij liet tuintje uit en den landweg op. Li'ese staarde hem in de duisternis na lang, zeer lang toen sloeg zij d;e handen voor het gelaat en brak ia zenuwachtig snikken los. Toen Kamamel dien volgenden ochtend I aan het ontbijt kwam, keek hij, onder zijn dichte wenkbrauwen door, liet bleeke, zorgelijke mieisje onderzoekend aan. Zij sloeg de oogen neder én werd nog bleeker. De bengel wais hier, dat lees ik op jo gezicht, zei hij ruw. En goeds heeft ïiij niet verteld. Neen, vader. Hij wil voort Ja, vadler, Hij mag gaan, maar hij moet het niet wagen mij weer onder de oogen te komen. Ik ben een eerlijk hand werksman, en wil met dagdi'even, die het ambacht verachten, niets te doen hebben en dat zal j ij ook niet, Lie se, ik verbied liet je, Mag ik dlan zelfs geen afscheid van hem nemen, vader? vroeg zij snik kend. Kommel sloeg met de hand zoo hard op de tafel, dat alles rinkelde. Neen! Hoor je dan niet dat ik het je verbied? Je zult je voor dien bengel niet verlagen. Hij gaat met een luchtig hart heen; waarom zou hij moeten zien dat 't afscheid jou smar telijk valt? En zonder iets van zijn ontbijt te gebruiken, stond hij op. trok zijn werkbuis aan. nam hamer en beitel en gi'ng met opgeheven lioofd naai* zijn werk. In liet kleine damessalon van nun vrouw Anthonie Weissbach, in de hoofdstad tltos rijks, brand dé liet vuur in dien haard en op dien breeden schoorsteenrand verspreidden twee met rose-s-luieiis behangen lampen een ge dempt licht. De gelukkige bezitster van dit be* hagciijke vertrekje lag in een gemak* kelijken stoel, dicht bij dén haard, en hield een boek in hare hand', zonder er u-it te lezen. Zij geeuwde met klei ne tusschen-poozen vrij luid en leunde mat gesloten, oogen achterover in haar stoel. Op haar knap maai* vrij grof gezicht lag een trék van over-' zadliging on verveling, die te meer uit kwam als haar oogen, zooals nu, g& sloten waren. Ei* werd gescheld en dat wekte haar uit haar d'roomen. Met een be- wcginv. die geheel het tegendeel waa van hare tot nog toe in het oog val lende luisteloosheidi, wendde zij zich tot het binnenkomende meisje: Bé-* zoek, Mina? De heer Kemmel wenscht' me

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 5